Autorijden! wordt stee< eenvoudige Moderne en comfortabele middenklasser I Auto COLP/ I Luxe kampeerauto steeds meer in trek «Sb DAEWOO Duitser tevreden over Toyota Mobiliteit stemt mens positief PSA werkt aan nieuw roetfilter 500.000ste Smart rolt van de band KALENDER Nieuwe Daewoo Nubira buitenechtelijk kind van GM Drie jaar gratis onderhoud op auto's Daewoo BLIK AUTO-HOME KOREA Weversbaan 27, Leiderdc Telefoon 071-5810660| www. autohomenl DAEWOO bonn - Sommige Duitsers heb ben de laatste tijd meningsver schillen met Italianen. Met de Japanners kunnen ze het blijk baar wel goed vinden. Want van alle Duitsers die autorijden zijn zij. die dat in een Toyota doen, het meest tevreden. Bij een onderzoek onder 16.000 automobilisten domineerde Toyota in vijf van de zeven mo delcategorieën. den haao - Automobilisten hebben vaker gevoelens van vreugde dan boosheid in de au to. Dat blijkt uit een onderzoek naar emoties bij verkeersdeel nemers van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV). Bijna driehonderd mensen hielden ruim een week lang bij welke emoties ze ondergingen in de auto, op de motor, op de fiets of te voet. Daaruit bleek dat au tomobilisten in ruim de helft van de 'verplaatsingen' vreug- degevoelens hadden, terwijl ze in nog geen kwart van de ritten boos werden. Ook voor de an dere manieren van vervoer geldt dat verkeersdeelnemers vaker blij dan boos zijn. parijs - Sinds mei 2000 heeft PSA Peugeot Citroen 500.000 diesels uitgerust met een roet filter. PSA is de eerste autofabri kant met die innovatieve voor ziening, die de uitstoot van roet sterk reduceert. Bij de eerste fil ters moest de auto elke 80.000 kilometer nieuwe vloeistof toe gediend krijgen, nodig voor de periodieke verbranding van het verzamelde roet. Sinds eind vo rig jaar kunnen de meeste ver sies 120.000 kilometer rijden zonder onderhoud. PSA komt in 2004 met een onderhoudsvrij filter op de markt. hambach - In Smartville, de fa briek in het Franse Hambach, rolde eind juni de 500.000e Smart van de band. Het jubile ummodel, een zilvergrijze ca- brio, werd in ontvangst geno men door een klant uit Nice. Het bereiken van het half mil joen is een mijlpaal in de histo rie van Smart. In oktober 2002 werd het vijfjarig bestaan van de fabriek gevierd. Inmiddels is ook de bestemming van pro ductienummer 500.001 bekend: deze gaat naar Australië, waar Smart sinds kort op de markt is. JUU 20 GP Engeland, Formule 1, circuit Silverstone. 20 Ford Mustang Nationals, Hangar 15A, Antwerpen, België. www.american-excess.com 26 Namac modelautobeurs, Euretco Expocenter, Houten, 016 5537 054. www.namac.nl 26-27 Truckstar Festival, TT- circuit, Assen, www.truckstar.nl 27 Eurofestival voor BMW- rijders, Speedway circuit, Lelystad, www.auto-maxx.nl www.vdbcarevents.nl AUGUSTUS 3 Eurofestival voor Opel-rijders, Speedway-circuit, Lelystad. www.auto-maxx.nl 3 GP Duitsland, Formule 1, circuit Hockenheimring. 8-10 Marlboro Masters, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 10 Franse Autosport Festival, Speedway-circuit, Lelystad. www.auto-maxx.nl www.vdbcarevents.nl 16 Classic Wings&Wheels Gala, Vliegbasis Gilze-Rijen. www.classicwings-wheels.nl 16-17 British Car Festival, TT-circuit Assen. www.britishcarfestival.com 16-17 American Power on Wheels, Hangar 15A, Antwerpen, België. www.american-excess.com www.ccconline.be 23-24 ADAC Noordzee Trophy, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 23-24 Zomer Oldtimerbeurs, Autotron, Rosmalen, www. autotron. nl 24 GP Hongarije, Formule 1, Hungaroring, Boedapest. 24 Toys, Toys more old Toys, Hotel Mercure, Amsterdam, 020 6413 082. www.cpz.nl 29-31 Vehikel Auto en Motor, Veemarkthallen, Utrecht 030 2258 262. 29-30 Vrij rijden en HARC Clubraces, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl,www.harc.nl 30-31 Concours d'Elegance, Paleis Het Loo, Apeldoorn. Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. Weg Wiel vrijdag 18 JULI 2003 BJUU. redactie: Peter Ai door Rob van Ginneken Nog maar heel kort geleden hing de toe komst van het Zuid-Koreaanse Daewoo aan een zijden draadje. Een rafelend draadje zelfs. Overnamekandidaat Ge neral Motors zag overal ter wereld lijken uit de Daewoo-kasten rollen. De Korea- nen hadden autofabrieken op plekken, die de modale Amerikaanse automobiel manager met een vergrootglas in zijn at las moest opzoeken. Met bijbehorende astronomisch grote schulden. Uiteindelijk is de transactie om één se conde voor twaalf toch nog goed geko men en kan een dramatisch afgeslankt GM Daewoo - zo heet het bedrijf tegen woordig - nu de compleet nieuwe gene ratie Nubira voorstellen. Je zou het een buitenechtelijk kind van GM kunnen noemen, omdat de mannen uit Detroit pas in allerlaatste instantie bij de ontwikkeling betrokken raakten.Op zich niet zo n probleem, want technisch hadden de Koreanen het al aardig voor elkaar. Bovendien is het nieuwe Nubira koets werk door Pininfarina getekend. Een oogstrelend hightech model dus? Dat is ook weer overdreven, maar voor het in getogen bedrag van 16.695 euro koop je een redelijk modem gelijnde en heel comfortabele middenklasse auto. Met zijn lengte van vier en een halve meter is hij bijvoorbeeld maar negen centimeter korter dan een Opel Vectra. Natuurlijk valt de grote Opel door zijn grotere verfijning in een iets hoger seg ment, maar daar betaal je dan ook voor. De Nubira hoort vooral thuis op het boodschappenlijstje van privérijders en zakelijke automobilisten met grote ruimtewensen, maar een beperkt bud get. Hij ziet er uiteindelijk aardig uit, je kunt achterin probleemloos volwassen passagiers (of slungels van kinderen) kwijt en met een inhoud van 404 liter is de bagageruimte heel bruikbaar. De grote lijnen van de Nubira stonden bij de overname van het concern na tuurlijk al vast, maar het speelse, kwali tatief hoogwaardige en zacht aanvoelen de dashboard doet vermoeden dat de GM-designers daar al een vinger in de pap hebben gehad. Nu nog een minder oubollig stofje in het interieur, een iets hogere zitting voor de achterbank en een fraaier schamiermechanisme op de achterklep en de Nubira is helemaal 'in business'. De moderne 109 pk sterke 1.6-16V basis- motor levert heel plezierige prestaties. Als alternatief is er de 122 pk sterke 1.8- 16V motor, maar de dieselversies laten helaas nog een jaartje of twee op zich wachten. Het enige echte kritiekpunt rond de 1.6-16V is de ronduit zompig aanvoelende werking van de schakel- pook. Hij heeft rondom onafhankelijke wiel ophanging en biedt een prettige combh natie van comfort en een solide weglig- ging. Helaas voelt de besturing zelf nog al vaag aan. Het bekrachtigde stuur mechanisme heeft gewoon te weinig zelfcentrerende werking. Draai het stuur een tikje naar links en de auto blijft die koers ook nadat je het stuurwiel hebt losgelaten gewoon volgen. In de duur dere Nubira-uitvoeringen wordt geluk kig een snelheidafhankelijk werkende stuurbekrachtiging gemonteerd, die aanzienlijk prettiger aanvoelt. Later dit jaar toont Daewoo een com pacte vijfdeurs hatchbackversie van de Nubira, terwijl in de loop van 2004 een extra ruime stationwagon wordt gelan ceerd. „Wij verhuren niet alleen aan ouderen, ook veel aan jonge gezinnen." Foto NKC door Gerard Chel Het is een dure liefhebberij. Voor een beetje kampeerauto ben je al snel een slordige 50.000 euro kwijt, wil je een camper huren dan is 850 euro per week een normaal bedrag. Niettemin groeit de camper- markt. Tot voor kort zelfs spec taculair, zegt de Nederlandse Kampeerauto Club (NKC). De Club, 27 jaar geleden opge richt, telt circa 11.800 leden en groeit langzaam maar gestaag. Eind vorig jaar is een tweede vereniging opgericht, de Cam per Club Nederland (CCN), met inmiddels ruim 500 leden. De camper, of kampeerauto, wordt steeds populairder. „Van een tentje naar de caravan en, als de kinderen het huis uit zijn, de camper", zegt NKC-voorzit ter Rinie Schunselaar. „Er is meer te besteden en je kunt de camper het hele jaar door ge bruiken. Alles is aan boord, dus ben je zo weg." Dat sluit aan op de tendens dat de Nederlander er vaker een paar dagen op uit trekt. De aanschaf is niet goed koop, maar een camper gaat lang mee -15 jaar is geen uiD zondering - en de tweedehands waarde is hoog. De meeste leden van de NKC zijn 55-plussers. Die hebben veel vrije tijd, ook buiten het hoogseizoen, en beschikken over een redelijk inkomen. En het zijn onrustige types, dat wil zeggen reizigers die niet graag op één plek blijven. Ook een 'camperaar' wil meer luxe en dus worden de kam peerauto's navenant groter. Wie lang op pad is, wil meer comfort, zegt NKC-bestuurslid Paul van Zwieten. „En ouder dom komt vaak met gebreken en dan wil je niet de hele tijd met een kromme rug in je auto staan." Maar echt luxe hoeft voor hem niet. „Wij hebben er wél een douche in", biecht de voorzitster op. En de kampeer- autobezitter is een beetje gek van nieuwe snufjes. Een route planner, een achteruitrij came ra, zonnepanelen, satellietont vanger. WC en douche worden overigens niet als luxe be schouwd. Dat hoort standaard in de (wat grotere) camper. Hoewel de gemiddelde eige naar niet meer, zoals 30 jaar ge leden, een verwoede knutselaar is die, bij gebrek aan fabrieks- wagens, een oud VW-busje ei genhandig ombouwt (ze zijn overigens niet uitgestorven), is hij wel een hobbyist. „Doe op een camping je motorkap open en in een mum van tijd heb je een groepje nieuwsgierige me debezitters om je heen", aldus mevrouw Schunselaar. Zowel NKC als CCN adviseert iedereen die met het fenomeen camper kennis wil maken, eerst eens zo'n wagen te huren. Ver huurbedrijven moedigen dat op hun beurt weer aan, door de huurprijs af te trekken van het verkoopbedrag als tot aankoop wordt overgegaan. Volgens de Bovag telt ons land circa 40.000 kampeerauto's en worden er per jaar zo'n 500 nieuwe verkocht NKC en CCN echter houden het op 48.000 stuks ('er wordt veel particulier geïmporteerd') en de Vereni ging RAI meldt over 2002 een voorlopig cijfer van 550 nieuwe campers. Bij de Bovag zijn 31 bedrijven aangesloten die cam pers verhuren. Zij hebben in to taal ongeveer 300 kampeerau to's beschikbaar. Prominent verhuurder is Tig- chelaar uit Bre^la met zo'n 25 grotere wagens: Laika, Chaus-^ son, Eura-Mobil in diverse uiY- i. L voeringen en zelfs de Ameri kaan Winnebago. Gemiddeld wordt bij Tigchelaar een cam per 25 weken per jaar verhuurd. Volgens woordvoerster me vrouw Tinie Oomen stijgt de vraag jaarlijks 'met een paar procent'. Frankrijk is bij Tig chelaar bestemming nummer één, hoewel Scandinavië in op mars is. Dit jaar ziet het bedrijf een toenemende belangstelling. Vermoedelijk blijven veel men sen door de Irak-oorlog liever wat dichter bij huis. De afgelo pen jaren heeft Tigchelaar ge middeld 70 k 80 campers per jaar verkocht. Volkswagenbusjes, zij het vele malen luxer dan vroeger, wor den wel verhuurd door het Volkswagen Campercentrum in Amersfoort. Het bedrijf heeft er 22 met een Westfalia opbouw en 17 grotere modellen van Karmann. Gemiddeld wordt in Amersfoort een camper 18 we ken per jaar verhuurd en ver kocht het centrum vorig jaar 111 kampeerauto's. „Ruim bo ven onze verwachting", meldt Bas Brundel, die dit jaar vooral de verkoop van de kleinere Westfalia's ziet stijgen. door Peter Lodewijks haarlem - Auto's worden steeds 'slimmer'. Ze raken steeds meer gevuld met elektronica die van alles in de gaten houdt en voor de bestuurder regelt. Ooit moet deze ontwikkeling leiden tot een echte intelligente auto, die het rijden volledig overneemt van de bestuurder. We kennen al de slimme cruise control, een systeem waarmee de snelheid van de auto kan worden vastgezet, zodat men de voet van het gaspedaal kan halen. Het slimme is dat de au tomatische snelheidregelaar nu ook de afstand tot de voorlig gende auto meet en gelijk- houdt. Zonodig wordt de snel heid aangepast en later weer op peil gebracht. Sommige autofa brikanten gebruiken hiervoor een radar, andere zien meer in infrarode laserstralen. Nog een paar sensoren in de zijkant van de auto, die de af stand tot de vangrails in de ga ten houden en de bestuurder hoeft op de snelweg helemaal niet meer op te letten. De 'zelf- rijdende file' is dan niet ver weg meer. Verkeersdeskundigen zijn er al jaren mee bezig: de rijden de file met automatisch voorttuffende auto's. De chauf feur kan in alle rust achter het stuur ontbijten, zich scheren en zijn krant lezen terwijl zijn auto hem naar de ingetikte bestem ming rijdt. De vraag is of we dat allemaal wel willen, want de automobilist verliest de contro le over zijn voertuig. Maar de deskundigen realist. Ze zien best in volautomatisch systeei best functioneert in eei heersbare omgeving di lijk maar één gebruiker zoals de haven of de bi Voor personenauto's, durend met wisselendi standigheden worden fronteerd, liggen de zal gecompliceerd en zal h wel even duren voorda maal zonder menselijk stuurder kunnen. Stukje bij beetje rukt di nische intelligentie eve in de moderne auto. N parkeersensoren. Verst automerken leveren al keerassistent' die helpt inparkeren. In de mees len blijft dat beperkt to ven van geluidsignalen auto te dicht bij de mu andere auto komt, ma dat systeem wordt uitj Er zijn nu al achteruiti ra's te koop met een bt scherm op het dashbo BMW gaat nog verder. Het Beierse merk expe teert met een volauton 'inparkeerder'. Senson eerst een parkeerplek a vervolgens zet het systi auto keurig weg. De be hoeft zelfs het stuurwii vast te houden, omdat tromotor het sturen ov Een piepje geeft tenslo wanneer de auto goed parkeerd. BMW weet n wanneer deze handige assistant' te koop is. (advertenties) v. Foreestlaan 17-19 Alphen a/d Rijn Tel. 0172 - 44 53 03 De nieuwe Daewoo Nubira is het eerste kind uit het huwelijk Daewoo-GM. In de zomermaanden juli, au gustus en september geeft Dae woo drie jaar gratis onderhoud op een nieuwe Daewoo. Met deze actie wil Daewoo Motor Benelux het huidige verkoop succes verder vergroten en blijft het merk trouw aan haar posi tionering: 'value for money'. De actie geldt bij aankoop van de volgende modellen: Matiz, Kalos, Tacuma, Evanda, de hui dige Nubira en de Lanos. Op de actiemodellen Matiz Sun en Ka los Sun, waarbij de klant gratis een sunroof ontvangt, geldt een aanbod van één jaar gratis on derhoud. De nieuwe Nubira, Kalos Sport en Tacuma Cinema zijn van de voordeelactie uitge sloten. De actie werkt in praktijk een voudig. Na de aanschaf van een nieuwe Daewoo ontvangt de klant een coupon die geduren de een periode van drie jaar ga rant staat voor kosteloze servi cebeurten. Alfa Romeo heeft in zijn lange geschiedenis vele fraaie modellen geproduceerd. Tot de bijzondere Alfa's behoort zeker ook deze Montreal uit 1970. Huisontwerper Bertone kwam er in 1967 mee ais showmodel, dat Alfa Romeo liet zien op de auto tentoonstelling van Montreal. De reacties waren enthousiast en de Italiaanse fabrikant besloot de auto in productie te nemen onder de naam: Mon treal. De prachtige 2+2 coupé fiad een 2.6 liter V8- motor onder de motorkap en een excenti werk. Het was een echte GT, met een laiè^ kap, korte achterkant en een geringe hofl deurs Montreal had veel bijzondere detal de koplampen met wegklapbaar afdakje! klapbare achterruit. Helaas is deze fraaie! nooit echt een succes geworden. Tussen 1978 zijn slechts 3925 Montreals gebouwd. Foto: Peter Lodewijks official yvjf deawoo-dealeI De irfleëst unieke dienstveflene van V Meer en Duin 46.?lb3 HC ttBSTTel. 0251

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20