Van der G. krijgt weer achttien jaar 'Gebeurt er niets, dan kun je op volgende incident wachten' Bosbranden bedreigen toeristen in Frankrijk ïfiMfcw i Hof legt geen zwaardere straf op We maken plaats voor nieuwe producten Huisvesting Showman Robbie Williams op dreef Blair: De geschiedenis zal ons de invasie in Irak vergeven Bacterievuur velt bomen in Noordwijk Leidsch Dagblad f Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43285 los vrijdag 18 JULI 2003 SPRINTERS B IETS re verl 1 kope rrrrrr sn? TTT NR. 43285 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 ende heilige on Mandela I85 jaar Nobel krschijnlijk e dal men Zijlpoort \n visitekaartje jj >r voor Leiden 9; ;entigjaar njevereniging wijk a/d Rijn iper. iraar die J op weg is, meer luxe (tian Morgen- ;n en glimlachen toort en deur door veel goeds in ensen kan mglippen Nieuwe warmtepiek amsterdam/gpd - Volkert van der C. is in hoger beroep weer tot achttien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechtshof in Amsterdam gaf een harder oor deel over de moord op Pim For- tuyn dan de rechtbank in april deed, maar legde Van der G. geen zwaardere straf op. Het openbaar ministerie eiste in het hoger beroep levenslang. Rechter J. Chorus acht in tegen stelling tot de rechtbank de kans op herhaling van een poli tieke moord door Van der G. aanwezig. Ook acht het ge rechtshof alle ten laste gelegde feiten beweze. Behalve de moord op Fortuyn zijn dit de bedreiging van Fortuyns lijf wacht en chauffeur Hans Smol ders, verboden wapenbezit én het bezit van explosieve con dooms. Volgens het gerechtshof is met de moord de democratie ern stig aangetast. „Er is daarom re den om deze politieke moord veel zwaarder dan een gewone moord te wegen", aldus rechter Chorus. De moord heeft ken merken van liquidatie zoals in het criminele circuit. De ver dachte heeft onvoldoende af stand van de moord genomen -^d stuurt dezer dagen trd militairen naar link aan de internationa- acht die de toestand id moet stabiliseren, nding werd door het ';enende besloten val van dictator Sad- Bsein, toen het er naar bt de Amerikaans-Britse redelijk snel orde op za- CUen in Irak. Nu het er r naar uit begint te zich in Irak een heuse •rlog ontwikkelt, is idse missie bedui- ijker geworden, ld voor de veranderende ligheden is dat 'onze hun voertuigen voor- het woord 'Nederland' uitdelen met daarop tale driekleur. Dat is manier om aan de samen op te trekken len, maar er an- echt schouder aan mee te willen staan, 'ok een enigszins naïeve 9(3 van zelfbescherming, guerrilla's is er juist al- '•"telegen zoveel mogelijk *8 te maken. Strijd- bedreigden gisteren 3pide landen die de Ame- pelpen. -ier en een folder lossen ^er liggende probleem jDagelijks sneuvelen in perikaanse militairen, ?nT restanten van het Sad- Ime nog niet zijn uitge- t bevolking ontevreden bt uitblijven van verbe en er nog geen zicht is :rjpnocratisch I raaks zelf- vidauban-digne/dpa-afp Twee branden hebben sinds gisteren in het zuiden van Frankrijk zeker 6000 hectare bos in de as gelegd en lijken zich razendsnel uit te breiden. De brandweer heeft uit voor tadvertentie) kortingen tot 80% Mo f^n yr 10-21 Zo 9-18 0900 235 4532 1 www.IKEA.nl zorg verscheidene campings geëvacueerd. Duizenden va kantiegangers moesten nood gedwongen vertrekken en 4000 mensen moesten hun huizen in de heuvels verlaten. De vlammenzee was het grootst bij Vïdauban in het departe ment Var, niet ver van Saint- Tropez en Saint-Raphael. Een camping tussen Le Muy en Sainte-Maxime met 2000 gasten werd uit voorzorg door de brandweer ontruimd. Tiental len auto's en enkele bungalows zijn al verbrand. Reddingsdiensten bestrijden met 1300 man en groot materi eel de bosbrand, die volgens de lokale brandweer tot nu toe de grootste is in Var sinds 1990. Bosbranden bedreigen even eens twee campings bij Digne. De autoriteiten evacueerden ook daar uit voorzorg veel va kantiegangers. Ten minste 900 hectare bos is daar in vlammen opgegaan. Oscar Freire heeft zachte ogen. Mooie, zachte ogen die aan een ree doen denken. Oscar Freire is Spanjool, een dure jongen voor de rijke Rabobankploeg. Freire is gekocht om sprints te winnen en daar komt hij, deze ronde, niet aan toe. Hij rijdt in de kantlijn van de massasprint en weet dat hij te kort komt. Binnen de ploeg is hij stil, hij lijkt een 'loner' maar is dat niet. Hij weet dat hij broodrijder is en dat soort professionals moet accepteren wat op hun weg komt. Rond hem wordt Neder lands gesproken, soms wat En gels, soms een vleugje Duits. Freire lacht wat en droomt weg. en garantie dat het alle- Zijn ploeggenoten laten hem ,ed komt in Irak, maar zitten, zoals hij zijn maatjes liet trainen op de rustdag. "No bike today" had hij gezegd, daarmee al zijn kennis van de Engelse taal spuiend. De anderen knik ten hem toe, boodschap begre pen, eenzaamheid kan ook rek hebben. Ik kijk rond in het rennershotel. Freire slentert een beetje door de hal van een aftands hotel. Links en rechts rennen kinde ren van roodverbrande vakan tiegangers rond, ze gillen of huilen. Er hangt een vreemde geur doorgeklopte appelmoes, wn fans voor moetencradifêTlitté lang heeft ge staan, mayonaise uit grote pot ten. Vries Freire sloft rond, wil gaan zit- i garantie dat het alle- komt in Irak, maar •vel een goede zaak zijn Bush en Blair zich ein- fer eens tot de Verenig- s wenden. Zeker, de Russen en Duitsers t duo inpeperen dat ze Ifoorlog begonnen zijn hebben gepasseerd, zijn prestige-overwe- entieel is dat een sta die onder VN- wellicht sneller ouwen van de Iraakse kan winnen. De Ne- regering zou daar ten, maar voelt de zware, loom makende hitte op zijn schou ders vallen. Zijn ploeg hebben ze in een bakoven neergelegd, in een hotel zonder airco, een hotel zonder enige vorm van luxe, zonder klasse, zonder ka rakter. Freire loopt door de bar waar kinderen in zwembroekjes rond een ijsbak staan te klieren. Met een bijna weemoedige blik kijkt de tweevoudige wereld kampioen naar zijn omgeving: soms zit het mee, vaak zit het tegen. Tegen achten in de avond stuift er bruin zand om de kamers, dikke Belgische vakantiegan gers lopen in bang makende natte zwembroeken door de hal van het hotel. Freire gaat aan tafel zitten, kijkt naar het eten dat voor hem staat en valt in diep gepeins weg. Freire lepelt traag, met prachtig mooie brui ne ogen zijn avondeten weg. Ik zit erbij en kijk als versteend toe. Freire staat op als anderen nog eten en sloft weg. Marts Smeets Dorpshuis De Tas in Benthuizen afgeladen tijdens informatieavond na schietpartij en onvoldoende inzicht ge toond in de verwerpelijkheid ervan. Rechtsorde en maat schappij zijn ernstig geschokt." Het OM heeft met de nieuwe uitspraak niet de geëiste straf gekregen. Het wilde levenslang omdat „Van der G. in mei 2002 een politieke moord pleegde die grote gevolgen heeft ge had", aldus advocaat-generaal I. van Asperen de Boer. Zij noemde Van der G. bovendien een 'agressieve man'. Een lagere straf zoals Van der G.'s advocaten A. Franken en B. Böhler bepleitten is volgens het gerechtshof ook niet aan de or de. De publiciteit die de zaak kreeg en het strenge gevange nisregime waaraan Van der G. in zijn voorarrest bloot stond, wegen volgens rechter Chorus niet op tegen zijn daad. De familie Fortuyn is erg inge nomen met het vonnis. Het feit dat de rechtbank in de motive ring niet alleen de moord op Pim Fortuyn, maar ook het richten van een wapen op ach tervolger Hans Smolders en de condooms met een explosief mengsel heeft meegenomen, doet de familie goed. Dat laat ste bleef in het eerdere vonnis buiten schot. door Marieta Kroft benthuizen - De schietpartij afgelopen weekeinde in Benthuizen waarbij een 15-jarige Zoetermeerder ernstig gewond raakte, heeft diepe indruk gemaakt op de dorpsbewoners. Enkele honderden Benthuizenaren kwa men gisteravond naar dorpshuis De Tas waar de gemeente Rijnwoude samen met de politie en enkele hulpverlenings instanties een bijeenkomst hield. De angst regeert sinds het afgelopen weekeinde, zo bleek uit verschillende re acties. Er komt wraak vanuit Zoeter- meer, gonst het door het dorp. „Doe iets", smeekten verschillende aanwezi gen loco-burgemeester De Best en poli tiechef Gravekamp. „Wacht niet tot na de vakantie." Het slachtoffer verkeert inmiddels bui ten levensgevaar. Maar of hij er weer he lemaal bovenop komt, is de vraag. Voor lopig verblijft hij nog in het ziekenhuis. De twee verdachten, twee broers uit Benthuizen, blijven in voorlopige hech tenis. Ze hebben bekend betrokken te zijn ge weest bij de schietpartij. Het motief voor de daad is waarschijnlijk ergernis ge weest aan de aanwezigheid van een groep Zoetermeerse en Benthuizense jongeren die sinds enkele weken ron dhing in een park dat plaatselijk 'de Gei- tenweide' wordt genoemd. Veel aanwezigen geloofden niet dat de schietpartij een incident was. „Het is een gevolg geweest van irritaties over het gedrag van de jongeren. Het is geës caleerd. Gebeurt er niets, dan kun je er weer op wachten", merkte iemand op. „Waarom doet het gemeentebestuur niets?", vroeg een ander met trillende stem. „Drie jaar geleden hebben wij deze pro blematiek al kenbaar gemaakt op het ge meentehuis. Er wordt gevoetbald met levende kippen, geiten voeren ze plastic zakken en 's morgens liggen er overal drugszakjes en condoomverpakkingen." Hij kreeg een daverend applaus uit de zaal. Toch moeten niet alle hangjongeren over een kam worden geschoren. Thea Kwanten, een dame op leeftijd uit het dorp, vertelde dat ze de afgelopen kerst er acht bij haar thuis uitnodigde omdat ze buiten in de kou stonden. „Ze kregen koffie, thee en fruit. We sta ken kaarsjes aan en de verhalen kwa men los. Ik had een geweldige avond." Pagina R3: Vraagtekens bij jeugdbeleid Amsterdam - Robbie Williams, een van de 'hotste' popsterren van het moment, gaf gisteren het eerste van twee concerten in de Arena van Amsterdam. De kaarten waren niet aan te slepen. Honderdduizend beschikbare toegangsplaatsen gingen moeiteloos van de hand. Ook de achthonderd extra tickets die woensdag nog onverwachts op de markt kwamen, waren in een oogwenk verkocht. De ex-zanger van de jongensgroep Take That bevestigde gisteren zijn imago als entertainer én sekssymbool. Meteen al bij het onvermijdelijke openingsnummer 'Let me entertain you' had hij het publiek op de banken. Tijdens het concert deelde hij kwistig kussen uit aan meisjes uit het publiek. Eén van hen mocht op het podium komen liggen, waarna Robbie er uitgebreid boven op klom. Hij zong enkele nummers van zijn laatste album 'Escapology' en eindigde zijn ruim twee uur durende show met de grote hits 'Millennium' en 'Angel'. Pagina R6: Robbie Williams is een ras-entertainer. Foto: ANP/Juan Vrijdag door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De geschiedenis zal de VS en Groot-Brittannië de invasie in Irak vergeven, ook als niet bewezen kan worden dat het land over massavernie tigingswapens beschikte. Dat zei de Britse premier Blair giste ren tijdens een bijzondere bij eenkomst in het Amerikaanse Congres. „Als onze critici er naast zitten, waarvan ik overtuigd ben, en we hadden niets gedaan, dan zouden we hebben geaarzeld in het aanzicht van een dreiging terwijl we leiderschap hadden moeten tonen. Dat is iets dat de geschiedenis niet vergeeft." De Britse premier en de Ameri kaanse president Bush liggen onder vuur omdat er nog steeds geen spoor van massavernieti gingswapens in Irak is aange troffen, en er twijfels zijn gere zen over het gehalte van de in lichtingendossiers van beide landen over Irak. De Britse premier verdedigde (advertentie) kortingen tot 80% «I Vo ifin vt 10-21 uur mm wp w Zo 9 18 uur. "lnformofteli|n 0900 235 4532 K0XV»| www.IKEA.nl het omverwerpen van het regi me van Saddam Hussein harts tochtelijk. Hij wees erop dat daardoor in elk geval 'een bron van onmenselijk lijden' is weg genomen, en beloofde dat de coalitie zijn beloften aan Irak zal waarmaken en zal zorgen voor een democratische rege ring. Blair is de vierde Britse premier in de geschiedenis die beide huizen van het Amerikaanse Congres heeft toegesproken. Al leen Clement Attlee, Winston Churchill en Margaret Thatcher gingen hem voor. Blair kreeg in het Congres een bijzonder warm welkom. Na zijn rede had de Britse premier nog een ont moeting met president Bush. Beide regeringsleiders toonden voorafgaand aan hun gesprek grote eensgezindheid en er wa ren loftuitingen over en weer over eikaars leiderschap. Blair is een 'echte vriend van Amerika', aldus Bush. Hij herhaalde er van overtuigd te zijn dat Sad dam Hussein chemische en biologische wapens had, en probeerde zijn nucleaire pro gramma nieuw leven in te bla zen. Achter gesloten deuren zullen echter ook enkele harde woor den zijn gevallen over het 'Afri kaans uranium'. Washington heeft Blair vorige week in verle genheid gebracht door openlijk afstand te nemen van de Britse claim dat Irak probeerde urani um te kopen in Niger. Pagina Buitenland: Blair houdt vast aan verhaal over uranium (advertentie) UITVERKOOP NU 50% KORTING GRATIS PARKEREN WINKELCENTRUM "DE LUIFELBAAN" Vijf Meiplein Leiden door Jan Preenen noordwijk - Zeker honderd bomen en veel strui ken in de wijken Vinkeveld en Boerenburg in Noordwijk moeten worden gekapt en gesnoeid, omdat ze zijn aangetast door bacterievuur. Deze besmettelijke ziekte, die ook wel perenvuur wordt genoemd, grijpt razendsnel om zich heen. Daarom moeten bomen en struiken, waarbij de ziekte is vastgesteld, zo snel mogelijk worden verwijderd en verbrand. Vooralsnog gaat het vooral om gemeentelijke bomen en struiken: sierperen, appels, lijsterbessen, meidooms, dwergmispels en vuurdoorns. Hoewel grote haast is geboden, duurt het om praktische redenen waarschijnlijk nog enkele we ken voordat de zieke bomen worden gekapt. „Het moet worden gedaan door een bedrijf dat heel zorgvuldig en hygiënisch te werk gaat om verspreiding van de ziekte te voorkomen. Het probleem is dat we midden in de vakantie zitten. We zijn naarstig op zoek naar een aannemer die dit zo snel mogelijk kan doen, maar die we heb ben we nog niet gevonden. Bovendien is het ook belangrijk dat we een totaaloverzicht hebben en weten hoeveel het gaat kosten. Daarvoor moet de politiek ook nog toestemming geven", aldus T. Herweijer, beleidsmedewerker van de afdeling groen in Noordwijk. De ziekte werd drie weken geleden geconstateerd door een medewerker van de afdeling. Deze week is de Plantenziektekundige dienst in Lisse erbij gehaald, die heeft bevestigd dat sprake is van bacterievuur. De laatste keer dat de ziekte in Noordwijk werd geconstateerd was in 1976 toen sprake was van een landelijke epidemie. Bacterievuur is herken baar aan verdorde en zwartwordende takken en bruin slijm. De gemeente adviseert bewoners 'verdachte'; gevallen te melden bij de infolijn: 071-3660400. Pagina R5: 'In hele straten moeten alle bomen verdwijnen' Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDVyj}. Telefoon n. controle nabezorging) Wg gaan zocgvuttg om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere nformatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betaling is mjn Handtekening: 712141 400114 TT Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1