Troonrede als een toneelstuk Van Gogh op zolder in de Amsterdamse rosse buil KUNST CULTUUR Robbie Williams is een ras-entertainer Zóne toont vluchtige herinneringen aan Sicilië Ruzie o\ schooni mooie Schrijfster Carol Shields overleden Nog 400ü| kaarten Dance Vaic Florence - Michelan| vid heeft een sopje ni 400 jaar stond het open lucht, blootgest weer en wind en lucl reiniging. Sinds 1873 mooiste man ter nen, in de speciaal d; bouwde Galleria dell' fj mia, waar jaarlijks n miljoen toeristen hem derend aanstaren. Desl j g zijn het er over eens d e een wasbeurt nodig he er heeft zich een felle ontsponnen over d waarop het marmei het beste kan wordei gemaakt. Volgens Agnese Parro aanvankelijk met de n m' werd belast, kan een*^ het beste geschieden i borstels. Franca Falie teur van de Galleria de mia, denkt dat met zaï stels en natte kompr vuil beter verwijderd me fkii ;-k den. Zo zou ook het v 'poriën' van het mai dwijnen. Droog borst dat vuil slechts vr*^ Achter de schermen een hevige strijd tusse chi en Falletti ontspon ronchi stapte in april Het werk kwam stil te zal pas in septembei hervat. Met natte ko en een andere restaur! Zo'n natte schoonn overleeft David niet. alarmerende boodst sloot een Anglo-Ara groep kunstliefhebbei fa de discussie te storti voorkomen dat David wordt gestopt. Erge merzotheid voor de van de Galleria dell' Ai 1 „Waar bemoeien al naamde kenners zit Falletti kan er zich over opwinden. In di reidende fase deed kunsthistorisch onder het marmer en wat loop der eeuwen met )e8 was gebeurd. Volgtn heeft David een ai !en schiedenis dan de JS* kunstwerken van Mie 'elj die eerder zijn schooi David heeft eeuwen ten gestaan. De weei digheden hebben he terd." Een ander vei andere kunstwerken chelangelo is dat Dav met een sopje van zt schoongemaakt. De c kelijke beschermendtitat op het marmer is m 'af door grotendeels vi wat volgens Falletti 1SH van beschadiginge e n maakt als met een har °!",c wordt gewerkt. 1,1 hi eer de td it c ile T( B -i din winnipeg/gpd - De Canadees- Amerikaanse schrijfster Carol Shields, winnares van de Pulit zer Prize, is woensdagavond aan de gevolgen van borstkan ker overleden. Zij is 68 jaar ge worden. Shields werd bekend om haar romans waarin ze de rol van vrouwen in de maat schappij beschreef. „Ik ben ge tuige geweest van de grote ver anderingen die vrouwen heb ben ondergaan in de tweede helft van de twintigste eeuw", zei ze ooit. Shields werd in 1935 als Carol Warner geboren in Oak Park, Il linois. Ze was genaturaliseerd tot Canadese, maar behield ook haar Amerikaanse paspoort. In 1998 werd bij haar borstkanker geconstateerd, waar ze openlijk over sprak. Ze had 'gehuild en gehuild' toen de diagnose was gesteld, vertelde ze in een van haar laatste interviews. Tot ze op een morgen wakker werd en alleen maar blijdschap kon voe len dat dit niet een van haar vijf kinderen trof. Ondanks haar ziekte bleef ze doorschrijven, hetgeen resul teerde in een nominatie voor de Booker Prize van 2002 voor 'Unless', die wel haar 'zwartste' roman wordt genoemd. Ook publiceerde ze een bundel kor te verhalen en een biografie van Jane Austen, een van haar ge liefde schrijfsters. Het meest bekend werd Shields met haar boek 'The Stone Diaries' (Het Stenen Dagboek) waarvoor ze in 1995 de Pulitzer Prize en an dere literaire onderscheidingen won. 'The Stone Diaries' ver haalt over het leven van Daisy Goodwill Flett, een vrouw uit de middenklasse, met gemiddelde intelligentie, een ego van niet al te grote afmetingen en een ge middelde hoeveelheid geluk. Na 'Het Stenen Dagboek' ver schenen in Nederlandse verta ling oók 'Het toeval', 'Het Swann-symposium' en 'De re publiek der liefde'. Zanger Jim Kerr van de Simple Minds. Foto: AFP Simple Minds in Ahoy' Rotterdam - De Schotse band de Simple Minds treedt 3 no vember op in de Rotterdamse Ahoy'. Begin november ver schijnt het nieuwe album van de band rond zanger Jim Kerr. De Simple Minds scoorde we reldhits met 'Belfast child' en 'Don't you forget about me'. De kaartverkoop begint morgen. Expositie Dick Bruna in Japan osaka - In het Suntory Museum in Osaka in Japan is vandaag de reizende tentoonstelling van het werk van Dick Bruna ge opend. De expositie doet in to taal zeven Japanse musea aan. Het is het eerste buitenlandse museale retrospectief van Bruna waarin naast Nijntje ook boekomslagen, affiches en an dere ontwerpen veel aandacht krijgen. den haag/gpd - Theatergroep Toetssteen brengt in het ko mende seizoen opnieuw een voorstelling over vorstenhuis en monarchie op de planken. In 'Landgenoten, Beatrix Spreekt', zal de vorstin rechtstreeks haar publiek toespreken. „Het wordt een redevoering, een 'State of the union', een troonrede. Een aantal dingen moet eens ge zegd worden", aldus de thea tergroep. De tekst is van Ger Beukenkamp. Nadat Toetssteen in 1995 de opmerkelijke voorstelling 'Emi ly, of het geheim van Huis ten Bosch' had gemaakt, werd de groep naar eigen zeggen her haaldelijk gevraagd wanneer er weer eens zo'n stuk zou komen. Pas nu is er een noodzaak om een aantal zaken diepgaand door te nemen en om stand punten te verduidelijken, vindt Toetssteen. „De laatste jaren is er veel ge passeerd", zegt de theater groep. „Stormen staken op en er waren diep ingrijpende cri sissen. De onaantastbaarheid van het Huis van Oranje was hierbij een vreugde, maar te vens een plaag; er moest ge zwegen worden. Er was die al tijd maar durende soevereine stilte, waarin gehoopt werd dat de storm vanzelf wel weer zou gaan liggen." Volgens de thea tergroep zal de vorstin ingaan op de ene na de andere donke re wolk die over haar heen trok. De ziekte van Prins Claus, de chantage door nichtje Margari ta, de familie Zorreguieta in Ar gentinië, Thom de Graaf die morrelde aan de bevoegdheden van de monarchie, de vader van Méxima die dreigt toch naar de bruiloft te komen. En dan zijn er twee kabinetten die vallen. „Er waren ook zeker hoogte punten in de vorm van de hu welijken van Constantijn en Willem-Alexander en de ge boorte van het eerste kleinkind. Maar toen kwam de dood van Claus en alles werd grauw en onbelangrijk." De openbaarmaking van alle miezerige zaken rond Edwin de Roy van Zuidewijn, de echtge noot van haar nichtje Margari ta, doet Beatrix nu besluiten om voor eens en voor altijd de defi nitieve verdediging van de Oranjedynastie en van deze be genadigde staatsvorm uit te spreken. De voorstelling is te zien in Theater De Engelenbak in Amsterdam van donderdag 6 november tot en met zondag 9 november. Een tournee volgt later in het seizoen. beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: 'Ricordarsi Sicilia'. schilderijen en tekeningen van Wik de Jong. Prijzen: 120 tot en met 900 euro. Te zien: t/m 3/8, wo t/m vrij 12-18 uur, do avond ook 19-21 uur, za ïo -17 uur, zo 13-17 uur, galerie Zóne, Nieuwstraat 17b, Leiden. Het maken van reizen is voor veel mensen van onschatbare waarde. Behalve dat het prettig is er even uit te zijn, zie en be leef je dingen die je de rest van je leven bij zullen blijven. Nog jaren later weet je hoe kruidig het rook in dat leuke vissers plaatsje, hoe het voelde om op een olifant te zitten en hoe gastvrij de straatarme bevolking was. Al tijdens de reis doen we er alles aan die dierbare mo menten niet kwijt te raken. We kopen souvenirs, fotograferen ons suf en leggen onze beleve nissen vast in een reisdagboek. Beeldend kunstenaars hebben nog een extra mogelijkheid. Dikwijls leggen zij onderweg in schetsboekjes hun ervaringen vast, om die later te gebruiken als inspiratiebron voor hun werk. Dat is precies wat kunstenares Wik de Jong een poosje geleden heeft gedaan. Al tekenend en fotograferend trok zij over Sici lië. Eenmaal terug in haar ate lier gaf zij haar herinneringen op een aantal paneeltjes weer, die op dit moment te zien zijn bij de Leidse galerie Zóne. 'Ri cordarsi Sicilia', zich Sicilië her inneren, heet de expositie. Een zeer toepasselijke titel, want op de schilderijtjes beeldt De Jong haar indrulcken inderdaad af alsof het flarden herinneringen zijn. Dat komt in de eerste plaats door haar schetsmatige manier van schilderen, waar door de voorstellingen er vluch tig uitzien. Een stijl die doet denken aan decoraties op zeer oude Myceense potten. Vaak combineert De Jong in haar voorstellingen bovendien een aantal losse fragmenten. Dan zien wij bijvoorbeeld tegen een egale achtergrond een klassieke figuur in een blauw gewaad af gebeeld en een vrouwentorso die ernaast zweeft. Alsof het beelden zijn die plotseling uit het geheugen opdoemen. De Jong laat ons letterlijk zien hoe het is wanneer wij ons iets herinneren. Een effect dat het grootst is als zij een aantal pa neeltjes samenvoegt. Op de tentoonstelling hangen onder meer twee werken die opge bouwd zijn uit twaalf schilderij tjes. Daarop zien we Sicilië in al zijn facetten: het landschap, de bomen, de vulkaan de Etna, de Griekse en Romeinse oudhe den, de huizen, bloemen en planten. Alles uitgevoerd in de karakteristieke blauwe, bruine, beige en roze tinten die bij het eiland horen. Vooral voor wie er ooit een bezoek aan heeft ge bracht heel herkenbaar. Wie nog een souvenir daarvan zoekt, moet zeker gaan kijken. Restaurateur Agnese Parronchi werkt aan de hand van Michelangelo's David. Foto: AFP/Marco Bucco amsterdam/anp - Wie het in dit herdenkingsjaar nog niet heeft gehad met alle kuren rond Vincent van Gogh, kan naar de Amsterdamse rosse buurt. In museum 'Ons Lieve Heer op Solder' aan de Oudezijds, zo'n beetje tussen 'La Vie' en 'Rose Raamverhuur' en seksclub Tam Yam', is een kleine maar originele expositie te zien over het Amster damse leven van de meester. Dat Amsterdamse leven was maar kort. Van Gogh bivak keerde in de hoofdstad van 1877 tot 1878, ruim een jaar. In 1881 en 1885 keerde hij kortstondig terug. Vincent woonde in '77/78 in bij zijn oom Jan van Gogh, de eer biedwaardige schout-bij-nacht die directeur/comman dant van 's Rijks Marinewerf was. Oom Jan bewoonde een huis vlakbij het huidige scheepvaartmuseum. Vincent was bepaald niet naar Amsterdam getogen om zich te laven aan alle verlokkingen die de grote stad ook toen al bood. Hij bereidde zich er voor op een toelatings examen voor de studie theologie. Hij wilde immers predi kant worden. Vandaar dat 'Ons Lieve Heer op Solder', waar de katholieken in de zeventiende eeuw in verbor genheid voor het fel-protestantse stadsbestuur hun geloof beleden, ook de stellingen heeft betrokken ter gelegen heid van het 150e geboortejaar van de schilder. Dat ge beurde trouwens op verzoek van het Van Gogh Museum, dat zelf zo druk in de weer is met de invloed op en van Van Gogh. „Zondags ging Van Gogh meerdere malen naar de kerk. Verder struinde hij heel heel veel boek- en kunsthandels langs. Hij heeft veel door de stad gewandeld, heel veel ge wandeld", vertelt Thijs Boers van het museum. Vincent schreef zijn indrukken van de stad in tientallen brieven aan zijn broer Theo. De epistels zijn de basis waarop de expositie "Van Gogh op solder. Hoezo?' stoelt. Het museum voert de bezoeker langs achttien punten in de stad die Van Gogh heeft bezocht en beschreven. Frag menten uit de brieven worden gecombineerd met foto's van die plekken toen en nu. Eèn en ander verschijnt ook nog in boekvorm. „Ik wandel graag in die oude, nauwe, min of meer sombe re straten met apotheken en magazijnen van scheepsvic- tualieën", schreef Vincent aan Theo. Van Gogh vatte in Amsterdam ook een -onbeantwoorde- liefde op voor zijn oudere nicht Kee, die weduwe was en aan de Keizers gracht woonde. „In 't onderhavige geval zie ik haar als een echte vrouw, met vrouwelijke passies en grillen en ik houd enorm van haar." Een foto van de wat knorrig ogen de Kee illustreert ook dit fragment. Er is ook een enkele alinea van anderen over Zo beschreef Anton Kerssemakers de inmiddels de kunst bekeerde Van Gogh in 1885 op het Ci tion: „Doodbedaard in zijn harige ulster en met scheidelijke pelsmuts op, ijverig bezig een p; stadsgezichten te maken." Werk van Van Gogh is niet te zien in 'Ons Lievté' Solder'. Het enige dat origineel van zijn handN handtekening in het gastenboek van het Tri 'e waar hij etsen van de door hem hogelijk befak Rembrandt had bekeken. 0 not De expositie is te zien tot en met 12 oktober. H171 um is ter gelegenheid van de Van Gogh-tentodëei per dag twee uur langer open, nu tot zevi le'( avonds. purmerend/anp - Dal heeft twee weken voo^ct val een slotoffensief i de laatste kaarten te In totaal zijn 40.000 ki61 schikbaar, daar zij :8- 36.000 van verkocht. Organisator UDC rekr augustus uitverkoch Volgens een woordi het gebruikelijk dat weken nog een pa« kaarten verkocht m< den. „Er moet ext |o met j' worden gedaan met ties en spotjes", zegt medewerker. Hij mee ft 2 festival als Pinkpop tg I niet heeft gerealiseer igd om niet uitverkocht vlog Dance Valley vindt ojou: tus plaats in reerfltap Spaamwoude bij V 99 het festival draaien jas Sinds vorig jaar is lede kersaantal gehalveeri loi organisatie beter rvva Twee jaar geleden liéan op Dance Valley toemer onvoldoende vervoejlla baar was. Feestgan^bt uren in de regen metfToi lingsverschijnselen. £ft 1 We muziek recensie Rick Treffers Concert- Robbie Williams. Gezien; 17/7, Arena, Amsterdam. Vlak voor het slotnummer 'An gels' houdt Robbie Williams één van zijn meest serieuze preekjes van de avond: „De kranten en bladen kunnen schrijven wat zij willen, maar ik ben een zanger. Een entertai ner." Luid gejuich stijgt op uit de massa. Williams heeft het gelijk aan zijn zij, want als je wint heb je vrienden. En wie wil er nou geen vriend(in) van' zo'n sympathieke, guitige en lenige Britse rockster zijn? Wiliams riep zichzelf een paar jaar geleden uit tot rockster. En hij werd het ook. Hij is wel ty pisch een rockster van deze door media en multinationals gedicteerde tijd, zo bleek gister avond in een volgepakt Ajax- stadion, waar 'het dak' er on danks de overkapping toch vanaf ging. Via een slimme autoreclame verschijnt de uitdagende tronie- van de voormalig Take That- Robbie Williams in de Amsterdamse Arena waar 'het dak' er ondanks de overkapping toch vanaf ging. Foto: ANP/Juan Vrijdag genlijk via televisie, waar de strak geregisseerde show goed te volgen is. Het optreden is als een videoclip waar je met tien zanger eerst op drie kolossale videoschermen. De twee daar opvolgende uren volgt het pu bliek Williams' fratsen dus ei- duizenden tegelijk naar aan het kijken bent, compleet met showbizzpodium met gouden trappen, een kordon sexy dan- 'Me and My Monkey' opzichtig afrekent met zijn drugsverle den. De lange neuzen naar Justin Timberlake en Gary Barlow en de wel erg vaak herhaalde op merking dat hij zo'n ontzettend gelukkig en dankbaar mens is, worden op den duur een beetje pathetisch. Maar het publiek is dan al te veel om de vinger ge wonden door de professionele acteur Williams om zich daar nog aan te storen. Door de overtuigende mega- show zou je haast vergeten dat Williams ook nog muziek maakt. Zelfs daarin onder scheidt hij zich van de rest, om dat muzikale originaliteit hem nagenoeg vreemd lijkt. De am bachtelijk gecreëerde nummers van Williams en zijn rechter hand Guy Chambers zijn een algemene vergaarbak van aller hande hitparademuziek van de afgelopen twintig jaar, met een rockende knipoog naar Bryan Adams, Elton John en Oasis. Nee, het is de goed zingende poseur Robbie Williams die de persoonlijkheid heeft. De ras entertainer wint het daarmee met zeer grote voorsprong van de kunstenaar. Williams heeft dus gelijk: hij is een entertainer. seressen en een regelmatig pro vocerend in de camera gluren de Williams. Robbie Williams is behalve voetbalsupporter ook groot aanhanger van seks, of het nu opmerkingen tegen een veer tienjarige meisje in het publiek betreft, de geringe, maar voor orale seks o zo handige lengte van Kylie Minogue of het meisje Carolijn waar hij tijdens zijn huidige hitje 'Come Undone' hitsig en openlijk op ligt te wor stelen, op het podium. Robbie is een geile bink en kan er leuk grapjes over maken. Het wordt door iedereen gepikt. Want Williams is ook grappig. Hij is ordinair, maar tegelijker tijd 'one of the boys'. Als hij bij voorbeeld een mobieltje aan pakt van een meisje dat blijk baar naar huis aan het bellen is, zegt hij door de telefoon: „Hal lo, hier is Robbie Williams." Soms wordt de 29-jarige ener geticus ook echt serieus. Als hij in de commerciële breaks tus sen de voorprogramma's van Skin en Kelly Osboume zijn wijsvinger opsteekt tegen uit buiting van kinderen in de der de wereld bijvoorbeeld. Of als hij in het met aanstekelijke ma- riachi-trompetten aangeklede

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16