DUIN BOLLENSTREEK Rijngeest Groep in Noordwijk 'In hele straten moeten alle bomen verdwijnen' Dagbesteding Werkstraf voor slaan van sneeuwbalgooier Katwijkers trouwste klanten van Noordwijkse schipper 19 voningen itrastraat verkoop oPburgerweg °nsburg rk Inapt Bonnenregen in Sassenheim Heereweg bijna dicht Taakstraf voor stompen van politieagent >sl- raak in jout j- Snelkrakers heb- icht hun slag geslagen em irelierszaak in de He- kvwn Voorhout. Zij bra- i. jluik open en vernil- ïm lit om binnen te ko- ieven namen de in- erk een aantal kasten ildf uchtten in een grijze v t Beukenrode. idijk weg ^senheim ly - Na vier jaar gaat secretaris Lagendijk I ssenheim. Lagendijk ds september 1999 'a' r een klantvriendelij- itelijke organisatie. N^er begint hij als ge- :retaris in Woens- w gemeente op de de provincies Noord- i Zeeland heeft bijna toners ijk vrijdag 18 JULI 2003 R5 'Groenman' Hoek ontdekte bacterievuur in Noordwijkse wijk Vinkeveld xwemt naar o^mseslag Een 33-jarige 7 se surfer heeft gister- Mdlometer moeten om op het strand te man was om half surfclub in zee ge- half uur later brak De Noordwijker rolgens naar de kust. 0 froming kwam hij uit- as bij Duindamseslag nd. Daar bleef hij tten. Hardlopers krden de ambulance. to van de Noordwijk- van de KNRM ging 5 incepersoneel naar >e. Hij is meegeno- «e botenloods om te warmen. Hij lindelijk niet naar het vervolg van voorpagina noordwijk - Hans Hoek heeft het bacterievuur een week of drie geleden ontdekt in de Fuikhoorn in de Noordwijkse wijk Vinkeveld. Sierperen zagen er ver welkt en doods uit. „Ik hoopte meteen dat ik ongelijk zou hebben. Als groenman is het niet leuk dat zoiets gebeurt. Als in hele straten alle bomen moeten ver dwijnen." Aanvankelijk hoopte de technisch medewerker van de afdeling groen in Noordwijk nog dat de hitte van de af gelopen weken een rol speelde en dat geen sprake was van de besmettelijke ziekte. Omdat hij het niet ver trouwde, werd de Plantenziektenkundige Dienst in Lis- se er bij gehaald. „Een second opinion zeg maar. Twee mensen zijn erbij geweest en die bevestigden mijn in druk. Helaas. Ik werk al 33 jaar voor de gemeente, waarvan de eerste anderhalf jaar in algemene dienst. Dan gaat zoiets je wel aan het hart." In 1976 was de vorige uitbraak van de ziekte. Vooral in de wijk Boerenburg. Vinkeveld moest toen nog worden aangelegd. „Destijds ging het vooral om dwergmispels. Struiken. We hadden toen uiteraard ook al bomen, maar dat waren soorten die niet vatbaar waren voor de ziekte. Pas later zijn we sierperen gaan gebruiken." Hoek was toen nog 'gewoon tuinman'. Nu is hij vooral organisator. Zo beoordeelt hij kapvergunningen en maakt hij plannen en tekeningen. „Ik weet nog goed dat ik in 1976 met een tractor zelf die struiken uit de grond trok en vervolgens verbrandde. Elke dag kreeg ik controle van de Plantenziektenkundige Dienst. Er mocht immers geen enkel risico worden genomen. Voorop stond dat alles wat besmet was zo snel moge lijk werd verwijderd en opgeruimd. Het is een ziekte die immers snel om zich heen grijpt." Daarom is het des te opvallender dat nu vrij lang wordt gewacht met de aanpak van de aangetaste bomen en struiken. Hoek; „In eerste instantie was er volop twijfel. Bij mij, maar vooral ook bij mijn collega's. Heb je wel gelijk, vroegen ze aan me. Moeten we er geen specialis ten bij halen? Daarom is de Plantenziektenkundige Dienst erbij betrokken. Toen zij mijn indruk bevestig den, ging het erom vast te stellen hoe groot de schade is. Je kunt wel in het wilde weg gaan ruimen, maar dat heeft geen zin. We moeten eerst een totaaloverzicht hebben, zodat ook de politiek weet wat het gaat kos ten. Want er moeten ook weer nieuwe bomen en strui ken voor in de plaats komen." Een extra tegenvaller was dat Hoek gisteren zelf ziek werd, wat overigens niets heeft te maken met het bac terievuur. Voor mens en dier levert de ziekte geen ge zondheidsrisico's op. Zij kunnen de besmettingen na aanraking van bomen en struiken wel overbrengen. De belangrijkste verspreiders zijn echter vogels, insecten, wind en regen. Een inventarisatie moet duidelijk ma ken in hoeverre dat tot nu toe het geval is. „Ik was daarmee bezig, maar heb me plotseling even moeten afmelden. Maandag hoop ik verder te gaan. Hopelijk weten we binnen twee drie weken waar we aan toe zijn en wat het de gemeente gaat kosten." Trudy Herweijer, beleidsmedewerker groen van de ge meente: „Het eigen personeel is op vakantie. We zijn daarom op zoek naar een goed bedrijf. Natuurlijk wil len ook wij zo snel mogelijk actie, maar dit is over macht. Maandag hopen we meer te weten en te kun nen zeggen." Wat er voor de bomen en struiken in de plaats komt, is ook nog niet bekend. „In elk geval niet uit dezelfde familie die zo ontvankelijk is voor deze ziekte. Het vreemde is dat in één straat in Vinkeveld twee verschillende soorten sierperen staan. De ene rij is wel ziek, de andere niet. We moeten dat nog uitzoe ken." fsj ïewoners van de ap- 3 <|en aan de Troelstra- Catwijk kunnen hun aks kopen. Eigenaar csche Bouwvereeni- het voornemen om uWe huurappartemen- kopen. Van de op- P de KBV andere wo- ten bekostigen, nte heeft geen be- n de wijziging, om- meente graag meer '8e ;oopwoningen op de irengen. De verkoop appartementen aan j itrastraat bedraagt huurders komen als bod en krijgen tien rting op de prijs als twee jaar kopen, ijgen andere huur- wijk voorrang boven Jkse huurders. Op die >rdt de doorstroom naar koophuizen be door Roza van der Veer noordwijk - De Rijngeest Groep richt een gebouw in voor dagbe steding aan de Van Limburg Sti- rumstraat in Noordwijk. De voormalige VSB-bank wordt ver bouwd om vanaf het najaar vijf dagen in de week vijftig psy chisch gehandicapten op te van gen. Het gaat om veelal zelfstan dig wonende mensen die gehan dicapt zijn door een psychiatri sche stoornis. Het nieuwe cen trum vervangt het zogeheten CAT-gebouw op het Bavoterrein in Noordwijkerhout, maar ook de opvang in Hillegom en Kat wijk. De bouw van de Dagbesteding Noordwijk past in de ontman teling van de grote oude ge stichten waar mensen met een psychiatrische stoornis werden opgenomen voor een behande ling. Daarvoor in de plaats is opvang gekomen voor mensen met een kortdurende stoornis die na een tijdje in het normale leven terugkeren. Een andere categorie mensen heeft langer problemen. Maar met medicij- nen kunnen zij uiteindelijk ook vaak zelfstandig wonen, al dan niet met wat extra hulp. „Deze psychisch gehandicapte men sen krijgen, doordat ze geregeld uitvallen, vaak sociale proble men", zegt adjunct-directeur F. Leene van de Rijngeest Groep. „Ze hebben problemen met werk, met de kennissenkring, met het opbouwen van een ge zin. Ze komen vaak de deur niet uit en vereenzamen. Met de dagbesteding breng je structuur in hun leven" Op de Dagbesteding kunnen ze elkaar ontmoeten, biljarten of kaarten. Maar er is ook creatief werk zoals houtbewerking, klei en, textiel verwerken en schil deren. Anderen krijgen arbeids- training zoals een computer cursus met het doel ooit een plek op een sociale werkplaats te krijgen. „Dat is al een enor me verbetering, want dan krij gen ze betaald werk", zegt Lee ne. Het Creatieve Arbeid Therapie gebouw (CAT) op het Bavoter rein in Noordwijkerhout gaat dicht Een groot deel van dat gebouw, ooit gebouwd voor de 755 patiënten van de Bavo, staat al leeg. De activiteiten van de resterende bewoners, zoals op het Beschut Wonenterrein en in het gebouw Langenhorst, worden voortaan elders gehou den. „Het CAT-gebouw is niet meer geschikt. De mensen voor wie het bedoeld is, wonen niet meer op het Bavoterrein. En de meeste gebruikers van de dag besteding vinden het niet fijn om toch weer naar het terrein van het oude gesticht te gaan. Het Noordwijkse pand is veel beter, het staat midden in de samenleving." Volgens Leene is voor Noord wijk gekozen omdat dit dorp vanuit de hele Bollenstreek ge makkelijk bereikbaar is. „De opvang is nu versnipperd. Som mige mensen gaan de ene dag naar Hillegom en de andere dag naar Noordwijkerhout om toch een beetje programma te krij gen. Nu is de dagbesteding voor iedereen goed bereikbaar is." Jo van der Lippe wil graag de halve eeuw volmaken met De Albatros. Archieffoto: Dick Hogewoning L E - De Valkenburger- nburg wordt in au- ;eknapt en veiliger r komen twee drem- let nieuwe wegdek. •*1en twee kruisingen Tegelijkertijd brengt Hite riolering onder de wdat alle huizen rond eth|urgerweg op het ge- Ma riool kunnen wor- A^loten. De huiseige- len daarvoor een be- cijna 2.300 euro beta- ho»i inepurgerweg kreeg ja- <hiin een asfaltwegdek. ft op het bestaande aangebracht. Te- jaag krijgt een asfaltweg E. flinke fundering van r, viia komt er pas asfalt mfg is dan minder on- Rijnsburg jaai eind augustus -flink zodat er minder v «jieuwe asfaltlaag no- De Albatros van Jo van der Lippe vaart al veertig jaar uit den haag/noordwijk - Een 29- jarige Hagenaar die in Noord wijk een groep sneeuwbalgooi- ende jongeren te lijf ging, heeft een werkstraf van zestig uur ge kregen. De man werd een po ging tot zware mishandeling verweten. Hij kreeg een lichte straf omdat het slachtoffer ook had meegedaan aan het gooien van sneeuwballen. Op 2 februari 's nachts reed de Hagenaar weg uit de parkeerga rage van het Palace Hotel aan het Noordwijkse Picképlein. Hij kon de garage niet uit omdat hij, volgens eigen zeggen, werd bekogeld met sneeuwballen. De groep van 25 jongeren bedreig de hem. De Hagenaar stapte uiteindelijk uit de auto met in zijn hand een moersleutel om zich te verdedigen. Daarbij ging door Margrit Tibboel noordwijk - Hij koos met zijn rondvaartboot De Albatros veertig seizoenen het ruime sop. De Noordwijkse schipper Jo van der lippe weet niet hoe vaak en met hoeveel badgasten hij uitvoer. Maar één ding is ze ker: als er zo'n boottochtje op het programma stond, kon de dag niet meer stuk voor genera ties kinderen op het Noordwijk se of Katwijkse strand. In strandpaviljoen De Zeemeeuw hielden de gemeente Noord wijk en paviljoenhouders gis termiddag een receptie voor de 67-jarige roerganger. „Niet alleen de jeugd maar ook de volwassenen liepen in de be ginjaren langs de waterlijn met de boot mee om te kijken waar ik zou landen", zegt de voor malige helmplanter. Veel con currentie had hij destijds niet. „Er waren wel pony's waar de jeugd een ritje op kon maken, maar meer was er niet. Dus succes was verzekerd." De badgasten van tegenwoor dig zijn een stuk verwender, vindt Van der Lippe. „Als je ziet wat een activiteiten er vandaag de dag zijn: kitesurfen, zeilen, surfen, noem maar op. Het is begrijpelijk dat de animo voor een rondvaart een stuk minder is geworden." Wie er nog wel te porren zijn voor een uitje op zee met De Albatros, altijd met kleurige vlaggetjes behangen? Van der Lippe constateert met een bre de lach: „Mijn trouwste klanten zijn van meet af aan de Katwij kers. Zelfs zeemannen die het weekeinde aan de wal zijn, staan met moeder de vrouw en hun kroost te popelen om bij mij ook nog eens in de boot stappen. Maar ja, die Katwijkers zijn ook een 'varend volk'." Van der Lippe is zich altijd ter dege bewust geweest van de verantwoordelijkheid die hij voor zijn passagiers had. Of hij besluit om de sloep die 'gesta tioneerd' is bij de zeilvereniging ter hoogte van Huis ter Duin in de zee te trekken hangt af van de zeegang. „Het kan het mooi ste weer van de wereld zijn, maar als er een 'klapzee' is dan krijgt niemand me zo gek om het water op te gaan. Dan loopt de boot in een ommezien van tijd vol en is het hozen gebla zen. Ik neem geen enkel risico. Het is tenslotte spelevaren." In de branding is de kans dat er iets fataals gebeurt het grootst, vertelt de Noordwijkse schip per. „Dat is een cruciale plek. De mensen moeten daar in stappen en als de golven sterk zijn, is het niet van gevaar ont bloot." Het is mede te danken aan de voorzichtigheid van Van der Lippe dat in veertig jaar Al batros nooit iets is misgegaan. „Er waren eigenlijk uitsluitend plezierige dingen. De mensen waren doorgaans enthousiast, bedankten me regelmatig en er waren er legio die me later nog een fotootje stuurden." Van der Lippe, die als blijk van waardering van wethouder Van Duin een collage kreeg met af beeldingen van zijn activiteiten aan het Noordwijkse strand, wil nog lang niet stoppen. „De hal ve eeuw volmaken met mijn Al batros, dat lijkt me ideaal." sassenheim - Meer dan 170 autobestuurders die gisteren over de Sassenheimse Hoofdstraat hebben gere den, kunnen binnenkort een bon in de bus verwachten. De politie controleerde twee uur lang op snelheid. Som mige bestuurders reden tachtig kilometer per uur waar vijftig kilometer is toe gestaan. Eerder controleerde de politie op de Wilhelmina- laan in Hillegom 493 auto mobilisten op snelheid. dhflet de vernieuwing n»fe begint de aanleg in (flering. Tien huizen i.Fftrmee een aanslui- ïetj riolering. Rijnsburg i»Weld 7.000 euro per aai! op tafel, de bewo- B*n daaraan ongeveer nfent bijdragen.Als je jihuis bouwt, moet je ig,l betalen. En bewo- C.p huis in een nieuw- ja4raaien ook voor het kei op. En dan zijn dit lef dure aansluitin- I A. den Butter van wte Rijnsburg. enp het riool aangeslo- endirgers gaan ook ri- dvg betalen. In Rijns- Lefln nog dertig huizen .aJ riool zijn aangeslo- serJUatie blijft niet lang /Pp 1 januari 2005 p huizen hun afval- riool afvoeren. lisse - De auto's mogen vandaag nog even over de Lissese Heereweg het dorp inrijden. Maar wegwerkers zijn de hele week al druk bezig met de voorbereidingen voor de aanleg van de rotonde op de Heere weg. Daar komt ook de nieuwe ontsluitingsweg van het bedrijven- terrein Dever op uit en de nieuwe route naar de Achterweg. Daardoor krijgt het nieuwe laboratorium voor bloembollenonder- zoek (PPO) een snelle route naar de Heereweg. Vanavond om zeven uur gaat de weg dicht. Dat duurt tot maandag 4 augustus vijf uur 's morgens. Het verkeer moet omrijden, onder meer via de 2de Poel laan. Foto: Wim Dijkman hij zo te keer dat hij één van de belagers, een dan 17-jarige Lis- serbroeker, op het hoofd raakte. Die viel op de grond met een bloedende hoofdwond. Zijn vrienden namen wraak door de Hagenaar in elkaar te slaan. Een passant ontzette hem. De officier van justitie achtte bewezen dat de man had gesla gen. Maar omdat het slachtoffer ook had meegedaan aan het sneeuwballengevecht besloot de officier een korte werkstraf van zestig uur te eisen. De poli tierechter nam deze eis over. Eén van de sneeuwballengooi- ers, een 19-jarige Lisserbroeker, moet op 29 oktober voor de rechter verschijnen voor het slaan en schoppen van de Ha genaar. Hij was gisteren op va kantie. leiden/katwijk - Een stukadoor uit Rijnsburg krijgt een werk straf van veertig uur, plus vijftig uur voorwaardelijk. Ook hangt hem een gevangenisstraf van een week boven het hoofd. De man verzette zich tijdens een nachtje stappen in Katwijk te gen aanhouding, stompte een agent in het gezicht en bedreig de hem met de dood. De man, die acht glazen sterke drank ophad, stond buiten het café met een vriend te wachten op een taxi. Een plaatselijke verordening in Katwijk schrijft voor dat cafégangers in het dorpscentrum meteen naar huis gaan en niet buiten blijven hangen. Toen een agent de Rijnsburger verzocht door te lo pen, weigerde hij. Hij was met een vriend die op krukken liep en'wilde niet te ver lopen om de taxi op te wachten. Toen de man weigerde het politiebevel op te volgen, ontstond een duwpartij. De stukadoor viel tussen de tafels van een terras en drie of vier agenlen doken erop. De man deelde daarop een vuistslag uit. In de worste ling en op weg naar het bureau zou hij de agenten allerlei bele digingen en bedreigingen naar het hoofd hebben geslingerd als 'Jij hebt mij als eerste aange raakt, als je me arresteert, sla ik je verrot', 'als ik je tegenkom, breek ik je benen' en 'ik zoek hem thuis op'. Als je het niet eens bent met wat een agent je opdraagt, moet je dat op een normale toon be argumenteren, hield politie rechter Schaffels de stukadoor voor. Ze wees de getroffen agent 372 euro smartengeld toe. Hij hield een opgezwollen kaak over aan het handgemeen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15