REGIO Vraagtekens bij jeugdbeleid mmmmrS' phens Platform Gehandicapten opent de eerste pratende internetsite Stomme regen' verpest kinderfeest Juul heeft zeven seconden minder nodig Eigenaar Route 66 is kapot na brand mmEKT''" ii weg uit Leede en Spriet Benthuizenaren kijken na schietpartij naar buurgemeente Zoetermeer vf Jonge zwemmers vissen Buitenhofvijver leeg (advertentie) ite fciirA tyUaptastische prijken! Kijk ï.leidsthda jjbiatJ.nl/cÓachvanhetjaa] hrijf jesyah 26 juli t/m 5 augustus i "tS B je) in nhtle - Eigenaren en ge- woonboten in de Spriet in Warmond bevel van de ge- n boeien uit het wa- halen. De woon- "oofaers hebben meteen geven aan de op- eldt een woordvoer- gemeente. rarmonders hadden "'fiun woonboot een boeiballen gelegd, ifstand van hun drij- ing. Deze boeien, die lallen lijken, voorko- oorbij varende boten irei km el den i '■rul|Va )ok: de woonboot raken of er te dicht langs scheren. Volgens de gemeente Warmond lagen de ballen echter te ver van de woonboten vandaan. „Op grond van de algemeen plaatse lijke verordening mag je geen voorwerpen in het water leg gen. Dat hindert de doorvaart", aldus de woordvoerster. De woonbootbewoners hadden een brief gekregen van de ge meente als waarschuwing. Zou den ze het bevel niet opvolgen, dan volgde een dwangsom. De Warmonders hebben het zover niet laten komen. vrijdag 18 juli 2003 y Ubert lan den rijn - 'Onderkant. Beweeg naar boven om weer in een ge- gebied te komen'. 'Rechterkant', nt.' 'E-mail naar info at stichting it NL'. Wanneer je de muis snel iveer beweegt, bekruipt je het idee n een oude transistorradio draait 1 van verscheidene uitzendingen kinderziekten moeten nog over- worden, maar het Alphens Plat- landicapten heeft hem: een websi- raakondersteuning die het slecht zienden makkelijker maakt om informatie tot zich te nemen. Voor zover wethouder Wienbelt, het be stuur van het gehandicaptenplatform en de makers van de site weten, wordt in Alphen donderdag op een drukbezochte bijeen komst in het stadhuis de primeur gevierd van de eerste Nederlandstalige site die on dersteund wordt door gesproken tekst. Aan de visueel gehandicapte Greta Moleman uit Leiden de eer om de internetpagina te tes ten. „Dankzij het geluid hoef ik me minder in te spannen", zegt ze na haar demonstra tie die op een groot scherm was te zien en via geluidsboxen was te horen. „Qua con trast is de site ook goed te doen voor visu eel gehandicapten." Bovendien vindt ze de stem van de jonge vrouw die de informatie heeft ingesproken warm en prettig klinken. „Onze medewerkster loopt naast haar schoenen als ze dat hoort", voorspelt Nico de long, directeur van TwinEarth, het Al- phense bedrijf dat de site kosteloos heeft ontwikkeld. Fieke Steenkamp, die haar hele leven al blind is, vindt het een geweldig initiatief - al is zij daarmee zelf niet geholpen. „Ik deel het enthousiasme van de makers, echt waar, maar een blinde heeft hier niets aan. Je moet namelijk met de muis werken. Blinden werken nooit met een muis omdat dat onding alle kanten op schiet. Het lukt je niet om hem stil te houden." Wie de site www.stichtingapg.nl bezoekt en vervolgens met een blinddoek achter het scherm gaat zitten, merkt vanzelf hoe moeilijk dat is om een muis te bedienen zonder dat je ziet wat je doet. De Jong begrijpt meteen wat Steenkamp bedoelt. De nieuwe computerprogramma tuur is eigenlijk veel te muisgericht, vindt hij. „Je zou bijna terugverlangen naar de begintijd waarin de muis niet bestond. Ik zeg ook niet dat de klus helemaal is ge klaard. Ik heb mijn oren en ogen dichtge houden toen de site zojuist werd gelan ceerd. We hebben er een half jaar aange werkt en moeten nog wat puntjes op de 'i' zetten. Eerlijk gezegd ben ik van mening dat internetsites voor visueel gehandicap ten en blinden een gat in de internetmarkt zouden moeten zijn. Maar weet je dat er nauwelijks onderzoek naar is gedaan? Van uit de overheid zou het ook veel meer gesti muleerd moeten worden." Het is best een uitdaging om een auditieve browser (op de computer is dit het 'bladerprogramma' met onder meer navigatieknoppen) te ontwik kelen, filosofeert hij. Op de vraag of dat dan misschien een mooie maatschappelijke taak voor TwinEarth is, gaat hij verder niet in. q Sommige gemeentelijke internetsites hou den weliswaar rekening met bezoekers die minder goed kunnen zien, maar de eerste gemeentelijke pagina met spraakonder- steuning moet nog gemaakt worden. Wet houder Wienbelt denkt overigens niet dat Alphen daarmee voorop zal lopen. „We zitr ten nog in de beginfase." De introductie van de nieuwe website van APG, die overigens ook gebruikt kan wor den zonder de spraakondersteuning, valt samen met het begin van het Europese jaar van mensen met een handicap. r sr Groenendijk endsveen - Het groot- ndorp in de regio ligt ar in Roe lof arendsveen. rj n kinderen bouwden lang aan hun eigen Waar de beloning, een A ing in de zelfgebouw- pef dit jaar uit. Wegens noesten alle kinderen laar huis. Tot hun grote ilisten die over de A4 elofarendsveen scheu- i n verbaasd opzij. Pal «snelweg ligt een dorp ige week nog niet lag: een gehucht met ïonderd bewoners. De is opvallend: de be- outer kinderen, heb eigen paleisjes ge- et dikke planken. Dit ïttendorp in Roelof- in, waar kinderen uit ls ieder jaar een week tselen, spelen - en ten bouwen, ndorp is een kinder oor één week. Je mag lies, maar niks moet. loep in overvloed. De ewoners steken veel nergie in het bouwen en met resultaat: de mooier, kleurrijker dan de ander. En van- derdag, volgt de ultie- ing. Vannacht mogen ers in hun eigen hut- 1 slapen. Al zal er van jSjslapen weinig komen, Tfe meeste bewoners om een uur of drie 's irriveert de eerste on- g. Marco van Es, een pTfc e vrijwilligers die de begeleiden, ziet op uter dat flinke regen- rden voorspeld. Het 'df ekt hem uit. Moet de eting worden afgebla- o irs zullen niet büj zijn tij hun kinderen vrij- ïd snotterend en nie reffen. later, na bestudering meer radarbeelden, e*s arco en zijn collega Amsterdam de moei- "issing. De bewoners 'hfldndervrijstaat wordt iai% het flink zal gaan re- dat van overnachten sprake kan zijn. Dat rk|j ei 'd-jb kinderen verwerken ing stilletjes, sommi er1 1 uiting aan hun woe- er nou aan zonder otÖng?", roept een dertien. „Dan heb ik 001'oor niks gebouwd!" e 0 lesluit is genomen. In an de avond worden )0: Grote pech bij de huttenbouw in Roelofarendsveen. Het heeft zo hard geregend dat de kinderen niet kunnen blijven slapen in het grootste huttendorp van de regio. Foto: Taco van der Eb de teleurgestelde kinderen op gehaald door hun ouders. Het hoogtepunt van de grote vakan tie is uitgelopen op een grote teleurstelling. Halverwege de avond staat het huttendorp er treurig bij. Tus sen de zorgvuldig gebouwde huizen liggen grote plassen re genwater. De laatste kinderen druipen teleurgesteld af. „Dit doet pijn", zegt Marco van Es. „Die kids kijken de hele week uit naar deze nacht. En dan valt het letterlijk in het water. Dat komt hard aan." Maar er was geen andere optie, zegt collega Fred. „Je kan die kinderen niet in de regen laten slapen. Dan kruipen ze hier morgenochtend ziek door het gras. Triest, hoor: gisteren was het nog bloedheet, en nu dit. Wat een pech." Uitstel van de overnachting was niet mogelijk. De grote feesttent wordt zaterdag in alle vroegte opgebroken en meegenomen naar de volgende bestemming. Er wordt vrijdag nog wel ge woon geknutseld en gespeeld, en 's middags is er de traditio nele barbecue. Maar op het allerhoogste, de overnachting in eigen hut, moet een jaar worden gewacht. Een meisje van een jaar of tien wandelt langs, op weg naar haar fiets. „Stomme regen." door Marieta Kroft vervolg van voorpagina benthuizen - Veel Benthuizena ren geloven niet dat de schiet partij afgelopen weekeinde, waarbij twee mannen uit Benthuizen een vijftienjarige jongen uit Zoetermeer neerknal den, zomaar een incident is. Er waren al langer irritaties over het gedrag van de hangjonge ren, die regelmatig het geiten weitje in Benthuizen bezoeken. Een paar honderd meter verder op, in buurgemeente Zoeter meer, zijn de regels erg streng. In Benthuizen, dat onder de ge meente Rijnwoude valt, wordt veel meer getolereerd. De bezoekers van de informa tiebijeenkomst in dorpshuis De Tas vroegen zich gisteravond af waarom het hangjongerenbe- leid van Zoetermeer zoveel kan verschillen met die in buurge meente Rijnwoude. Zoeter- meerse jongeren komen naar Benthuizen, omdat ze in hun eigen stad worden weggejaagd en bij het minst geringste op de bon worden geslingerd. Vol gens politiechef Gravekamp is er in Zoetermeer wel heel wat aan vooraf gegaan, voordat het strenge beleid daar werd toege past. Eén van de weinige aanwezige jongeren vond het de hoogste tijd dat de politie het drugsge bruik eens gaat aanpakken. Benthuizen is volgens hem een cokedorp. „Het probleem is niet het bier. Ze blowen, snuiven en slikken. Als ze een pilletje slikken, gaan ze strak staan. Dan krijg je pro blemen." Loco-burgemeester De Best gaf aan er alles aan te doen wat in zijn vermogen ligt, om herha ling van het afgelopen weekein de te voorkomen. Gisteren had hij contact met zijn collega Roerig in Zoetermeer over de problemen van de hangjonge ren. „We gaan ons beleid op el kaar afstemmen. Wij hoeven geen last te hebben van het strenge beleid in Zoetermeer, heeft hij gezegd." Blij was De Best dat hij kon melden dat Benthuizen na vier jaar weer een jongerencentrum krijgt. De jongerenorganisatie Bovos verleent de vrijwilligers in het centrum professionele ondersteuning. Net als De Best merkte politie chef Gravekamp op dat het niet eenvoudig is om de problema tiek van de hangjongeren op te lossen. „Geloof me maar, wij doen onze stinkende best. En wat het komende weekeinde betreft, wij zijn erop gebrand dat dan niet weer fout gaat. Maar we kunnen het dorp niejt op slot zetten. We moeten er naar streven om iedereen hejt hoofd koel te laten houden. Werk eraan mee", riep hij de zaal op. ,,Als u concrete infor,- matie heeft, laat het ons met een weten." Het laatste en meest emotione le woord was voor mevrouw Vis uit Benthuizen. Ze is de moedey van een jongen die ook regelr matig op de geitenweide rondr hangt en die getuige was van de schietpartij. „Mijn zoon wa§ degene die de jongen die np neergeschoten is, meenam naar de geitenweide." Ze wendde zich tot de zaal. „Ouders, ónze kinderen zitten daar. Wij zijn verantwoordelijk;. Laten we als ouders met elkaar onze verantwoording nemen en niet altijd meteen naar de ge meente en de politie kijken." Ook zij kreeg applaus. Belangrijke Alphense brug weer open voor verkeer door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Luid toeterend reed vanmorgen, even na acht uur, een Alphen se familie in een zwaar beladen auto over de Koningin Julianabrug. Het gezin was duidelijk op weg naar een vakantiestem ming en komt daar nu vast een minuut of tien eerder aan. Omrijden hoeft niet meer: de Julianabrug kan weer gebruikt worden. De Oude Rijn doorklieft Alphen. De Konin gin Julianabrug is daardoor de belangrijke verkeersader in het centrum van de stad. Twee maanden lang was de oeververbin ding onbegaanbaar. De 'Juul', halverwege de vorige eeuw gebouwd en toentertijd ge roemd als technisch hoogstandje, is van binnen en -buiten gerenoveerd. Kosten: 800.000 euro. „Nog altijd goedkoper dan die tunnel waarover destijds in de gemeen teraad zo werd gespeculeerd", zegt wet houder Groen in 't Wout. „Dan waren we 47 miljoen kwijt geweest." Nu gaat Juul voor 'een prikkie' de komende 25 jaar weer mee. Reden voor een klein feestje rond het brugwachtershuisje, dat gewoonlijk amper wórdt gebruikt, omdat.de brug op afstand wordt bediend. Hoeveel mensen heb je nodig om één brug feestelijk open te stellen voor verkeer? Mi nimaal twintig, zo blijkt. En dan is niet eens iedereen er, want van de dertig man die de opknapbeurt hebben uitgevoerd, is nauwe lijks iemand aanwezig. De directeuren en leidinggevenden van Vogel, het bedrijf dat is gespecialiseerd in betononderhoud, prik ken wel een stukje taart (met marsepeinen foto van de brug) weg. En met hen mede werkers van de gemeente en verscheidene andere betrokkenen. „Een monument voor Alphen", liefkoost Groen in 't Wout De Juul met woorden. Adviseur Nooren van Vogel vertelt dat zijn bedrijf ruim twee jaar voor onderzoek heeft gedaan naar de staat van de brug. „Vooral de inwerking van vocht eh zout was een groot probleem. Niet onder, maar juist op de brug." Het is allemaal verholpen. Het beton is weer waterdicht, de rijweg heeft nieuw as falt, de voetpaden zijn bestraat, de taluds opnieuw geschilderd en zo zijn nog tal van werkzaamheden op te noemen die de afge lopen tijd zijn uitgevoerd. „En we zijn nog niet klaar", meldt Nooren. Dat is te zien. Een van de fietspaden moet nog geasfal teerd worden. En terwijl het gezelschap niet uitgepraat lijkt te raken, werken schil ders onverdroten door. De reling staat nog niet helemaal in nieuwe groene verf. „Mooi groen, een mengkleur", concludeert de wethouder. Hij kent Juul niet anders dan met een groene jas. Volgende week krijgt de onderkant nog een anti-graffitibehande ling. De brug overspant niet alleen het wa ter, maar ook twee straten aan weerskanten van de Oude Rijn en daar wil de jeugd wel eens de spuitbus ter hand nemen. Frans Rurop, beheerder van alle bruggen in Alphen, verzorgt een kleine rondleiding in de geheime catacomben van De Juul. In een ondergrondse ruimte van een halve gymzaal groot is te ontdekken wat er pre cies gebeurt als de brug voor de scheep vaart omhoog gaat. Bij het sluiten van de brug zegt Rurop: „Let op. Zodadelijk hoor je een klap. Dan lijkt het alsof de brug dicht is, maar dan moet het mechaniek zich nog herstellen. Dat duurt een paar seconden. Over die seconden maken de weggebrui kers zich altijd kwaad. Maar als je direct na die klap over de brug zou rijden, schiet dat ding subiet omhoog." Dan krijg je van die toestanden als in Spijkenisse, waar een week geleden drie mensen ernstig gewond raakten toen de brug plotseling openging. De ongeduldige weggebruikers in Alpheh hoeven niet te mopperen. Dankzij de revi sie van de motor heeft De Juul voortaan ze ven seconden minder tijd nodig om te ope nen of te sluiten. De lagers (steunen die de as op zijn plaats houden) zijn vervangen. Hierdoor kan de as die de brug aandrijft soepeler draaien. „Zeven seconden klinkt als een lachertje", zegt wethouder Groen in 't Wout, „maar als je rekent dat de brug maar twintig seconden nodig heeft om te sluiten begrijp je hoe groot de winst is." Nu De Juul weer gebruikt wordt, kan dé Hefbrug over de Gouwe in revisie. De pro vincie Zuid-Holland, die de eigenaar is van deze oeververbinding, wil de betrouwbaar heid kunnen garanderen van dit rijksmo,- nument. Vanaf maandag is de brug afgeslo ten voor wegverkeer, wegens een groot scheepse renovatie. Fietsers en voetgangers kunnen gebruik maken van een pontje. Het overige verkeer wordt omgeleid. Het scheepvaartverkeer kan de meeste tijd ge woon doorgaan. In september zijn de werkzaamheden afgerond. Volgens woord voerder Disco van de provincie is voor de renovatie van het rijksmonument veel crea/- tiviteit nodig. „De brug moet voor het oog de oude blijven. Vroeger werd alles geklonr- ken, maar dat kan nu niet meer. We gaan houten onderdelen vervangen door stalen. Maar dan zorgen we er wel voor dat het lijkt alsof we hout hebben gebruikt. Er wor den op de brug zelfs namaak klinknagels geplakt." r door Marieta Kroft roelofarendsveen - Eigenaar Raymond Garstman van eet café Route 66 in Roelofarends veen is zwaar gedupeerd. In de nacht van maandag op dinsdag is het interieur van zijn pas geopehde zaak volle dig in de as gelegd. Alles wat ik had, zat hierin", zegt Garts- man. Nu is er niets meer. De tafels, de stoelen, de bar en de keuken, alles ziet zwart. De ruiten vertonen barsten. Een raam ligt aan diggelen. Route 66 was nog maar twee maanden open, in een pand op het industrieterrein Lasso, langs de Alkemadelaan. Aan de buitenkant is nauwelijks te zien dat er een flinke binnen brand is geweest. Brandweer commandant Van Graas tast in het duister over de oorzaak. Het enige dat hij weet is dat de brand niet is aangestoken. „En zeker niet door de eige naar. Want als je zijn reactie zag, weet je dat de brand voor hem een grote ramp is. Hij was er kapot van." Ondernemer Garstman was juist aan iets nieuws begon nen. Hij was na tien jaar ge stopt met het feestcafé De Sa loon in het centrum van Roe lofarendsveen. Dit café werd vooral bekend doordat Big Brother Bart er vaak vertoefde. Route 66 was een eetcafé vol gens Amerikaans concept. Vanaf negen uur kon je er ont bijten, koffie drinkea met ba- gel, lunchen, dineren of er al leen iets drinken. „Het liep als een trein", zegt Garstman. „Het was meteen druk. Op sommige dagen zaten we met 140 eters." In principe moest het café 's avonds negen uur weer dicht, maar daarmee nam Garstman het niet zo nauw. De gemeen te Alkemade stond op het punt hem een officiële aan schrijving te sturen. „Daar wachten we nu even mee", verklaart wethouder Uit den Boogaard. „We wachten eerst af wat de ontwikkelingen zijn nu na de brand." leiderdorp - Ze gebruikten de Buitenhofvijver als zwembad, maar bij nader inzien was dat misschien niet zo'n goed idee. Bij het zwemmen ontdekten Michael Orth en Istvan en Attila Schermer Voest deze week een trap op de bodem van de Lei- derdorpse vijver. De drie 13-ja- rige jongens lieten de trap niet voor wat hij was, maar sleepten hem uit het water. Dat was het begin van twee dagen puin rui men bij de vijver. De jongens zijn inmiddels door de gemeen te Leiderdorp beloond met een cd-bon van 10 euro. „We waren dinsdag aan het zwemmen, toen we allemaal dingen voelden", vertelt Mi chael Orth. Als eerste voelden ze de trap, maar daar bleef het niet bij. „Wat we er allemaal uitgehaald hebben? Allemaal stenen, vier fietsen, een step, ijzeren balken en glas", somt hij op. En nog meer, maar hij heeft niet alles onthouden. Het was niet moeilijk om bij de bo dem te komen. „Het is er maar een meter diep." Hij heeft er geen verwondingen aan over gehouden. „We hadden hand schoenen aan." De jongens sleepten alles naar de kant, waardoor de medewer kers van de Leiderdorpse ge- Attila, Michael en Istvan hebben twee dagen puin geruimd. Foto: Mark Lamers meentewerf hun initiatief in de gaten kregen. Ze spraken af om het afval de volgende dag af te voeren. De rommel vulde twee vrachtwagentjes. „Ik.had niet verwacht dat het zoveel was", zegt Michael. Een woordvoerster van de ge meente laat weten dat er naar een manier gezocht wordt om de bodem van de vijver schoon te houden. Gemeentepersoneel maakt het gebied rondom de vijver elke maand al schoon. Veel mensen vinden dat dit niet vaak genoeg gebeurt, met name rond de jongerenontmoetings- plek op het eüandje.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13