Eén dag feest, is geen feest REGIO Uit de oude doos: de hoogtepunten van negentig jaar Oranjeverenig HOC 970 VRIJDAG 1( NAVRAAG Leidsch Dagblad Directie: BM. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden venonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, Jan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Knoflook staat niet altijd in een kwade reuk. Het Leidse onderzoeks centrum voor medicijnen CDHR gaat uitzoeken of knoflookpillen de gezondheid van een Knoflook is gezond, risicogroep (4o-Pius, 1 j j) roker, overgewicht) zet mijn oma altijd al kan helpen. In het gunstigste geval lo pen zij minder kans op hart- en vaatziekten en kanker. Is knoflook een wondermiddel? Navraag bij JEROEN KROESEMEIJER, chef-kok van het Leiderdorpse restaurant In den Houtkamp. Wat weet u van knoflook? „Dat het gezond is. Dat zei mijn oma vroeger al. En ik weet hoe je knoflook moet behandelen. De groene kern moet je er in één keer uitsnijden. Dan krijg je die zachte smaak en stinkt je adem na af loop niet zo. Het gaat bij knoflook om de teentjes. Wat lindt u van knoflook? „Ik kan eigenlijk niet zonder. In mijn keuken is het één van de on misbare producten. Ik vind knoflook hartstikke lekker als je het in de juiste hoeveelhe den gebruikt. Ik ken maar weinig mensen die niet van knoflook houden. Alleen heb ben zij niet altijd door dat zij het nuttigen. Het zit automatisch wel ergens in." In welke gerechten zit veel knoflook? „Dan moet je denken aan sauzen en mari nades. Ik ga niet zo ver dat ik mijn gasten knoflookijs voorzet, zoals in Amsterdam wel gebeurt. Ik kook voor mensen uit Leiden en omgeving en die zijn niet zo experimen teel." U kunt goede sier maken met knoflookgerechten als uit onder zoek blijkt hoe gezond knoflook is. „Wij gaan daar niet speciaal mee adverteren. Iedereen weet wel dat het gezond is voor de bloedsomloop en tegen wintertenen. Alle verse groenten zijn goed voor de mens, maar dat geldt natuurlijk niet voor al die pesticiden die ze bij de teelt gebruiken." Voor het Leidse gezondheidsonderzoek zijn vrijwilligers nodig tussen de 40 en 75 jaar zijn, die roken en een matig tot ernstig overgewicht hebben. Zij krijgen drie maanden lang knoflookpil len. Iets voor u? „Als ik het zo hoor, maak ik geen kans op die pillen. Ik ben te jong en ik rook niet. Eerlijk gezegd draag ik wel wat te veel gewicht bij me. Maar ja, wat wil je als je elke dag met eten bezigbent." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Ron Pichel UIT DE ARCHIEVEN COLOFON feest, waarvoor de OV duizend lampionnen aanschaft. Klachten ach teraf: de bakkers hadden slechte krentenbollen af geleverd en de agenten hielden zich te lang op bij de consumptietenten. 1937: Onenigheid met het bestuur van Oranje vereniging Katwijk aan Zee over de datum van feestviering, toen beide verenigingen deelnemers voor het ringrijden uitno digden. OV Katwijk aan den Rijn heeft de datum geregeld gewijzigd. 1938: Al vroeg in het jaar feest door de geboorte van prinses Beatrix. Di verse verenigingen doen mee aan een optocht op 1 februari. 1940-1945: In het eerste oorlogsjaar besluit de OV het kasgeld en een col lecteopbrengst beschik baar te stellen voor de maals was toegevoegd: hier en. Kijk, dat was een hele vooruit gang. Mijn vader en moeder mochten nog alleen maar in de hemel een prettig, onbe kommerd bestaan leiden, mij werd toegestaan om ook al hier op aarde van het geluk te mogen proeven. Voor je je heilige communie deed, moest je alle vragen uit de ca techismus zonder haperen kunnen beantwoorden. Voor zover ik me kan herinneren, werd je op school door de meester overhoord. Ook de protestanten kenden iets soortgelijks. Zij kregen de zogenaamde catechisatie ter voorbereiding op de aanne ming of de openbare belijde nis. Dat godsdienstonderricht werd of op school of in een apart lokaaltje gegeven. In Leiden heette die catechisatie vrrageschool en die naam spreekt voor zich. Mogelijk is dit weer een Vlaams woord, want buiten Leiden komt het alleen voor in Vlaanderen en in Zeeland. Waarom ik dan toch besloot, zo jong al, het katholicisme vaarwel te zeggen? Ik was ge vallen. Op een pas opnieuw begrinte straat. Knie kapot. Vijf krammen erin. Tijdens een catechismusles door de kapelaan moest iedereen knielen. Ik probeerde deze enggeestige geestelijke duide lijk te maken dat ik dat niet kon. Hij bleef onverbiddelijk. Eruit. En ik mocht mijn heili ge communie dat jaar niet doen. Al mijn vriendjes wel. Die bruut heeft mijn vertrek uit dat geloof niet veroor zaakt. Ik laat me niet kisten door zo'n onhumaan wezen. Maar hij heeft het wel bespoe digd. Dat is zeker. Vuring. In het Leidsch Dag blad van 12 oktober 1870 staat het volgende te lezen: 'Adres =verzoek) van P. Loeber, meu belmaker, wonende alhier, waarbij hij vergunning ver zoekt tot het plaatsen van een vuring, ter uitoefening van de burgemeester van Katwijk overhandigd. Na vijf jaren stilte viert de OV de bevrijding op 27 en 28 juni uitbundig. Met optochten door het dorp, chocolademelk geschon ken door de bevrijders, ANNO 1978, Dinsdag 18 juli LEIDEN - In het academisch ziekenhuis zullen straks twee tot drie operatiekamers, die per stuk ruim een miljoen gulden kosten, niet kunnen worden benut. Het AZL heeft te weinig personeel om de opera tiekamers, die tot de afdeling heelkunde behoren, te gebruiken. De rijksoverheid heeft indertijd toestemming gegeven voor de bouw van twaalf operatiekamers voor heelkunde, maar heeft verzuimd daarbij voldoende geld te verstrekken voor het aantrekken van het bijbehoren de personeel. Dat betekent dus dat er op het ogenblik zo'n drie miljoen gulden onrendabel is geïnvesteerd. Dr. A. Th. Schweizer, medisch directeur van het academisch zieken huis, vindt de houding van het rijk in deze zaak nogal merkwaardig. ,,De personeelsconsequenties van de nieuwe operatiekamers zijn tege lijkertijd bij het ministerie aangekaart. Dat is nu zo'n twee jaar gele den. Maar die aanvraag is nog steeds niet gehonoreerd", zegt hij. BOLLENSTREEK - Een dikke twintig uit de kluiten gewassen jongeren uit Sassenheim, Lisse en Noordwijk hebben een rugby-club gevormd. Initiatiefnemer Joop Schrijer, is goede maatjes met Teun de Reede, speler bij de Leidse zusterver eniging DIOK. Teun wil het als trainer wel proberen met de bollenstrekers. De rugbyclub heeft zich de naam De Bassets aangeme- Katwijk aan den Rijn voor 90ste jaar in rep en roer bij aankomende feestweek door Saskia Buitelaar Het zijn carnavaleske taferelen, in Katwijk aan den Rijn. Aan het begin van het jaar rinkelt bij de bestuursle den van Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn extra vaak de telefoon. Dorpsgenoten willen weten in welke week dit keer de Najaarsfeesten val len. Want dan regelen ze die dagen vrij op het werk. Het hele dorp een week lang plat. Dat zie je toch eigen lijk alleen nog maar bij die hossende massa's onder de grote rivieren? Een terugblik na negentig jaar OV Katwijk aan den Rijn leert dat het niet altijd zo is geweest. Oranjefeest anno 1919? Een dag lang ringsteken te paard of te fiets, hardlopen met hindemissen en kinderspelen. En daarna weer een paar jaar sparen, want de pot met geld voor festivitei ten was alweer leeg. Daar kan de Oranjevereniging Kat wijk aan den Rijn anno 2003 niet meer mee aankomen. Ringsteken blijft leuk als je er elke keer een nieu we draai aan geeft, zegt voorzitter Jan de Winter. Maar er is veel meer en steeds vernieuwing nodig om het enthousiasme van de Katwijk Bin ders en andere feestzoekers erin te houden. Eén dag feest is geen feest: de Najaarsfeesten zijn inmiddels uit gegroeid tot bijna een week. En een jaar ertussenuit? Dat kan al helemaal niet. En dus zet het bestuur, samen met meer dan tweehonderd vrijwilligers, deze zomer opnieuw een knallend programma neer voor de Najaars feesten die vanwege de geboortedag van koningin Wilhelmina nog steeds in de laatste week van augustus wor den gevierd. Extra bijzonder dit jaar, omdat de vereniging 90 jaar bestaat. Wat het programma allemaal te bie den heeft, houdt De Winter nog eni ge weken geheim. Wel is al bekend dat de OV, samen met de eveneens jubilerende voetbalvereniging KRV, op 21 augustus een grote veiling or ganiseert. De voorzitter zucht bij al het werk dat door bestuur en andere vrijwilli gers is verzet en hetgeen hen nog te wachten staat. Vakantie zit er de ko mende weken nog even niet in. „De Najaarsfeesten zijn een leuke afslui ting voor wie terugkomt van vakan tie, maar voor de organisatie ligt het hoogtepunt van de drukte juist mid den in de zomer. Ik krijg wel eens het verwijt van vrijwilligers die zeg gen: je zei dat het een avond per maand en nog wat uurtjes tussen door zou kosten. Het is mooi anders dan je me hebt voorgespiegeld." Hij lacht erbij, want een echt verwijt is het niet. Iedereen doet het werk voor de OV met liefde, net zoals de bewoners van Katwijk aan den Rijn opgetogen meedoen met de activi teiten in het dorp, die almaar wor den uitgebreid. Naast de Najaars feesten, de intocht van Sint en Ko ninginnedag, wil de vereniging nu ook de winterprogrammering voor senioren verder aankleden: bingo en klaverjas wordt uitgebreid met work shops en handvaardigheid. De betrokkenheid met de OV in Kat wijk aan den Rijn is groot. Hoe kan het ook anders, als je zo warm wordt onthaald. „Toen jaren geleden de Zanderij werd bebouwd, hebben we besloten ook die wijk tot ons werk gebied te maken en er een feestje ge vierd met een helikoptervlucht. Nu gaan we er met het bestuur bij elke nieuwe bewoner een bloemetje brengen. En een gratis jaarlidmaat schap, in de hoop natuurlijk dat ze blijven." De klantenbinding blijkt aardig te werken. Van de 3.500 huishoudens zijn er 2.600 lid van de OV. De ver eniging is daarmee een geweldig bindmiddel geworden in de dorps kern. Negentig jaar geleden werd de basis voor de belangstelling al ge legd. Begon de vereniging bij de op richting met vijftig leden, al snel stonden er meer dan driehonderd namen op de ledenlijst genoteerd. Wel was in die tijd de organisatie nog een bijna elitaire aangelegen heid. Een handvol bestuursleden had de organisatie en de uitvoering van alle feestelijkheden in handen. Een behoorlijke klus, waarvoor De Winter en co inmiddels tweehon derd paar vrijwillige handen extra hebben om uit de mouwen te ste ken. Gelukkig maar, zegt hij, want zonder die hulp zou de Oranjever eniging tegenwoordig niet kunnen bestaan. „Bovendien maakt het de vereniging laagdrempelig, is er een wisselwerking met de bevolking, waardoor vrijwilligers graag met ons samenwerken. Tijdens de feesten is er ook geen enkel hiërarchisch on derscheid; iedereen staat aan de spade." Toch merkt de voorzitter dat de van zelfsprekendheid om voor niets mee te doen aan de organisatie steeds meer verdwijnt. „Vroeger lag het voor de hand dat de harmonie en de gymvereniging meededen. Nu is het zakelijker geworden. Je schrijft ver enigingen aan en die bepalen of ze komen of niet en tegen welke ver goeding." Daardoor heeft de afgelo pen vijftien jaar het zoeken naai sponsors een grote vlucht genomen. Ook omdat de bezoekers steeds meer verwachten van de Oranjefees ten. „Het is echt een consumptie maatschappij, mensen willen steeds iets anders. Om succesvol te blijven, moet je daar deels in meegaan. Zo richten we ons met Oranje Rock bij voorbeeld meer op de jeugd." Een nieuw element dit jaar is cabaret door lokale talenten in de Oranje brink. Maar er moeten ook tradities blijven, vindt de OV. „Men sen houden van wat hou vast: een vaste avond naar De Roskam of het concert van de Harmonie. Nu de programmering goed staat, proberen we de organisatie verder te verbeteren." Het succes van de Najaarsfeesten is ook buiten de dorpsgrens bekend. Rijnsburgers, Valkenburgers en Kat wijk Zeeërs behoren al jaren tot de vaste bezoekers. De Winter hoort daarover wel eens klagen - het is geen dorpsfeest meer - maar brengt daartegenin: „Meer bezoekers bren gen ook meer geld en meer sponsors binnen." Wel vindt hij dat de grens is bereikt: veel groter moet het feest niet worden. Ook al omdat een almaar groter en spectaculairder wordend feest steeds minder met het Huis van Oranje van doen lijkt te hebben. Is het 'Oranjegevoel' in Katwijk aan den Rijn inmiddels geen smoes ge worden om lekker een week uit je dak te kunnen gaan? De Winter vindt van niet. Hij geeft toe dat zo langzamerhand alleen uit de feestdatum en de achtergrond van de organisatie blijkt dat Oranje gezindheid ten grondslag ligt aan de festiviteiten. „Toch is het Oranjege voel niet ta nende, kijk maar naar de Konin ginnedag, dan blijkt elk jaar weer dat men hier het koningshuis een warm hart toedraagt. Het Oranjegevoel zit bij ons in een mo dern jasje. Het heeft een prak tische vertaling gekregen in een vereniging die een be- langrijke maatschappe lijke functie vervult. Ik er vaar dat als po sitief. In deze kleine gemeen schap geeft het een perfect bindmiddel." in oor De Oranjevereniging is een bindmiddel in de Katwijkse samenlevi voorzitter Jan de Winter. Foto: Dick Hogewoning De zomer in Katwijk aan den Rijn bereikt elk jaar een climax in de laatste week van augustus, als de Najaarsfeesten weer losbarsten. Maar wat wa ren de hoogtepunten voor de Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn in de afgelopen negentig jaar? 15 oktober 1913: oprich ting OV om de feestelijk heden voor de herden king van honderd jaar onafhankelijkheid in goede banen te leiden. (OV Katwijk aan Zee be stond toen reeds twee jaar.) Het jaar ema werd het eerste feest ter ere van verjaardag Wilhelmi na afgeblazen, in ver band met het uitbreken van de Eerste Wereldoor log. De OV ligt enkele ja ren stil. 1923: Jubileumjaar voor de OV en Wilhelmina 25 jaar vorstin. Twee dagen Vragenschool Ik heb tot aan mijn 14de jaar een licht katholieke opvoe ding gehad. Toen ik die leef tijd bereikte, vond mijn moe der het raadzaam mij te vra gen of ik de rest van mijn le ven nog aan dat geloof wilde vasthouden. Ik vond van niet. Niet dat het katholicisme mij tegenstond. Nee, allerminst. Ik ging met groot genoegen naar het lof in de maanden mei en juni. Prachtige liede ren zongen we daar. Ik las met veel plezier allerlei heili genlevens. Don Bosco was mijn grote favoriet. Hij kon koorddansen en haalde kat tenkwaad uit. En ik heb met grote nijver de catechismus van buiten geleerd. Zozeer zelfs dat ik nu nog, 50 jaar later, een aantal vragen en antwoorden van buiten ken. De eerste vraag luidde: 'Waartoe zijn wij op aarde?' In decatèchismusversie vande~ generatie die aan de mijne ANNO 1978, dinsdag 18 juli OECSTGEEST-Zijn collega's keken hem gistermiddag hoofdschuddend na toen postbode Rob Caspers wegstepte van het hulppost kantoortje in het Wilhelminapark. Caspers had zich aangemeld om een speciaal geconstru eerde step in de praktijk uit te tes ten. Foto: archief Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daeen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO dLd.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. voorafging, stond nog als ant woord: 'Wij zijn op aarde om God te dienen en daardoor in het hiernamaals gelukkig te zijn'. In de mijne was het ant woord wat genuanceerder en ook wat vrolijker, levensblijer. Voor het woordje hierna met een mini afloop. Het eti dorven paling zaakt bij v< paratyfus. di ekt <ing ■eel i jj irs z 'j h ld s: Heffe is!latei Ido 1976: De OV digd voor het tuin van palei Koningin Julia hoogstpersooi erelidmaatsch jfod vereniging aan t he dat spr: Na de bevrij ding in 1945 viert Katwijk aan den Rijn uitbundig feest. Foto: archief OV Katwijk aan den Rijn spelen en wedstrijden in de Rijnstraat. 1954: Een Oranjefeest 1985: de werk{ Jaar voedsel er haalt 250 oud- naar Katwijk vrij ding te hen 1993: Een gr< loftsmaal met met worst voi leden van de C ren het 80jarij 30 april 2000: bezoek aan Ka brengt een zee de samenwerk tussen de twe< Oranjeverenig °ing 0(Jing< 0 oor >esli '8 an zijn beroep, in het huis in het Noordeinde'. Het is duidelijk wat meubelmaker Loeber wil: een stookplaats, een open vuur, waarin hij zijn hout de gewenste vorm kan geven. In een Vlaams boek over wind molens staat beschreven hoe zo'n stookplaats eruitzag. 'De ze vuring bestaat uit een ge metseld komfoor waarop een ijzeren plaat ligt die recht streeks boven het vuur ligt'. Ook hier weer een bewijs dat er in het Leids veel Vlaamse woorden terecht zijn geko men, meegebracht door die tienduizenden vluchtelingen uit Vlaanderen die in de 17de eeuw hun heil in Leiden zoch ten. Varia. Een paar losse dinge tjes. Ruud Chaudron herin nert zich hoe groot de sociale afstand was tussen het 'gewo ne volk' en het 'gestudeerde goedje'. Als er een moeder met een kind over straat liep en er kwam een dokter aan, dan kreeg het te horen: 'Jüh, Jantje, zet je petje komp de heerr van m ziekeheus.' Tony Spring in 't V de Wetering vult over kinderspelletjt gens mij hoefde d( iedereen te tikken, een medespeler aa dat was dan de volj aan de beurt was. der. Tot slot nog iel vuiste. Volgens mijl (ook hier deden al' gens dat spelletje) Roelofarendsveen manier gespeeld op Zoom. Alleen hl hier geen vuiste mi Reacties en tips poofaers briek kunt u sturei dactie van deze kn 54,2300 AB Leidei melding van de n 'Leids dialect'. E-i de auteur kan ook mans@inl.nl Hans Heestermans 1 oprichting van een ge denkteken ter nagedach tenis aan de gevallenen. 1130 Gulden wordt aan

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12