ECONOMIE Kapper en fietsenmaker duurder Accountants moeten actiever optreden tegen fraude Yamaha en Wanadoo beboet Rechter beëindigt staking bij distributiecentrum Aldi Nieuwe schooljaar is al in aantocht 'Vergaderen kost per jaar 37 miljard' Bolkestein vindt experiment met lage BTW mislukking Bouw derde luchthaven Parijs op de lange baan Unilever komt nu ook met kant-en-klaar maaltijden Zeeland geeft plan voor containerhaven niet op ers moeilijk et werk iM - De teruglopende irkt bemoeilijkt de te rn WAO- en WW'ers in de slag willen. Dat .jringsinstantie UWV. jte kwartaal van 2003 vart minder WAO- en tn het werk geholpen fde periode in 2002. ini 3250 plaatsingen drie maanden van ordt vervalst Het aantal opge ld «rvalsingen van euro- y in het afgelopen egenomen. Volgens se Centrale Bank hoeder van de euro, nnen en buiten het d 230.534 biljetten uit «nomen. Tweederde aren briefjes van 50 _ilaatste zes maanden aar bedroeg het aan- oorde nepbiljetten olgens de ECB vlakt door successen van bij de opsporing van en. In totaal zijn circa iurobiljetten in om- loekt gas idi-Arabië Oliemaatschappij len met Total en ie concern Aramco gas in Saudi-Ara- it om het zuidelijke ib al-Khali. Shell icipatie van 40 |de combinatie. Total i krijgen elk 30 pro- aandelen in het ge- bedrijf. Volgens [een belangrijke Saudi-Arabië heeft ireserves voor gas en ;reld. Het gebied wordt gewerkt is ite kilometer donderdag 17 juli 2003 JUf amsterdam/gpd - Accountants maken niet altijd melding van de fraude die ze tegenkomen. In zes procent van de fraudegevallen worden de richtlij nen niet goed nageleefd. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van de brancheorganisaties Nivra en Novaa. Volgens voorzitter Hoogendoorn van het Nivra zouden accountants actiever moeten optreden als ze fraude constateren. Hoewel het in 94 pro cent van de gevallen goed gaat, is er nog 'genoeg huiswerk' te doen. Accountants zijn sinds 1994 verplicht een reeks richtlijnen te volgen als ze in hun werkzaamheden tegen fraude aanlopen. Dat 'spoorboekje' met richtlijnen schrijft accountants onder andere voor dat fraude die niet wordt aan gepakt door het bedrijf, bij de politie moet wor den gemeld. Ook moeten accountants de op dracht teruggeven. Volgens het onderzoek, dat is uitgevoerd door de Universiteit van Maastricht, kwamen er in de pe riode 1995-2002 slechts twee meldingen van fraude binnen bij de politie. Dat hadden er vol gens de onderzoekers naar schatting 28 moeten zijn. Zij baseren zich daarbij op een anonieme enquête onder partners van de dertig grootste accountantskantoren in Nederland. Uit de 296 reacties (25 procent) blijkt dat er in de onderzochte periode 317 fraudegevallen zijn ge weest, dat is 1,07 geval per accountant. Doorge trokken naar alle accountants, dus ook die niets van zich hebben laten horen, komen de onder zoekers op zo'n '1200 fraudegevallen', tijdens 130.000 controles. In 71 procent van de gevallen gaat het om inter ne fraudes, zoals het invullen van valse declara ties. De resterende 29 procent betreft fraude bui ten de deur, zoals het sjoemelen met gegevens bij de aanvraag van een lening. Fraude door werk nemers (59 procent) komt vaker voor dan fraude door de directie (41 procent). Bij werknemers- fraude worden vaker stappen ondernomen dan bij gesjoemel door de directie. De onderzoekers verklaren dit op basis van de negatieve impact die fraude door de directie heeft. Relatief de meeste fraude werd gevonden in de sectoren handel en industrie. Hoogendoorn en Verdiessen van Novaa bena drukten gisteren dat accountants geen opsporen de taak hebben. De brancheorganisaties merken wel dat in de samenleving een toenemend ver wachtingspatroon bestaat dat accountants naar fraude speuren. Dat is volgens Verdiessen nu een taak van Justitie. Verdiessen. „Daarvoor beschikken wij niet over de instrumentarium." Novaa en Nivra staan ech ter niet onwelwillend tegenover een uitbreiding van het takenpakket. In zo'n geval gaan we de verantwoordelijkheid niet uit de weg, stelt Ver diessen. De accountantsorganisaties hebben gisteren een brief de deur uitgedaan waarin de aandacht nog eens wordt gevestigd op de richtlijn. Ze zeggen te zullen onderzoeken hoe ze de richtlijnen in de toekomst kunnen aanscherpen. Uit het onder zoek blijkt overigens niet hoeveel fraudegevallen er zijn waaraan accountants meewerken, zoals destijds bijvoorbeeld bij het Amerikaanse Enron het geval was. r& Gamble >pt Punica - Het Amerikaanse engoederenconcem ramble (P&G), een inent van Unilever, ruchtensappenmer- en Sunny Delight in gedaan. Zakenbank iachs is ingehuurd n welke partijen in- ben, aldus het con- ;n. Punica was in in de jaren tachtig opulair door een necampagne. Daar- verkoop in. Mo- n de vruchtensap- t merk vooral nog in te koop. ll plan ronics i - De vakbonden teren een princi- gesloten over een met de directie van dende automatise- f Getronics. Het is V Bondgenoten voor it met een ICT-be- ijke afspraken zijn NV Bondgenoten en lemen de overeen- oenlijk'. Het verdwij- 0 van de 5400 ar- ;en in Nederland zal ;elijk gepaard gaan tigen ontslagen. In 1 is vastgelegd dat nen van 180 banen r ontslag geschiedt. n doet stap d tij Citigroup gg Sanford Weill, een htigste mannen op heeft besloten om ;S'e leiding van het fi- Jncem Citigroup uit «even. Charles Prin- IM opvolger van de jpital', zoals Weill in pig jaar verschenen rerd genoemd. Weill als bestuursvoor- jarige Weill gaf iding aan Ci- oor was hij top- 'keraar Travelers iet Citicorp fuseer- tup. »g niet Tricolor [De voorspellingen 'eer hebben gevol- berging van het Tricolor in het Ka- ibinatie Berging heeft het begin iperatie tot nader ;ld. Dat meldde irder van Smit gis- ;ers hadden van- iginnen met het iet eerste comparti- 't wrak. De storm lijkt echter richting trekken. Weerdes- 'achten de ko len windkracht 8 en twee tot drie meter. Woordvoerder van waarschijnlijk op zaterdag een begin laakt met de zaag- zutphen - Scholieren met de zomer in het hoofd moeten er nog niet aan denken, maar voor de schoolboekhandels en -uitgeverijen staat het nieuwe schooljaar wel degelijk al voor de deur. Uitgeverij Thieme-Meu- lenhoff in Zwolle is één van die bedrijven die het nu heel druk heeft met het samenstellen van pakketten met schoolboeken. Foto: ANP/Robin Utrecht amsterdam/anp - Vergade ren in Nederland kost per jaar 25 miljard euro. Daar naast wordt nog eens bijna 12 miljard euro gespen deerd aan vervoer van en naar een vergadering. Per week wordt ongeveer 6,5 uur vergaderd, er wordt 3 uur uitgetrokken voor ver voer erheen. Dat becijferde het onderzoeksbureau In- terview-NSS op basis van cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Interview-NSS maakte een berekening op basis van het gemiddeld salaris en een werkweek van 35 uur. In Nederland werken onge veer 7 miljoen mensen, 3 miljoen van hen vergade ren ten minste één uur per week. Hoe langer mensen vergaderen, hoe meer reis tijd dat kost. Alleen voor de groep 'zwaarste vergade raars' gaat dat niet op. Het bureau geeft als verklaring daarvoor dat deze mensen vaak anderen naar hun toe laten komen. Bij grote ondernemingen gaan de medewerkers vaker en langer met elkaar rond de tafel zitten. Bij bedrijven met tussen de 20 en 50 werknemers wordt het minste met elkaar bespro ken. Naarmate het salaris hoger wordt, neemt de ver gadertijd ook toe. Volgens het onderzoeksbureau kan de reistijd naar vergaderin gen met 17 procent afne men, als bedrijven vaker te- leconferenties houden. Dat zijn vergaderingen op af stand met gebruik van vi deoscherm of telefoon. Dit zou ongeveer 2 miljard eu ro schelen op jaarbasis, al dus Interview-NSS. door onze correspondent Hans Gertsen brussel - De kapper, de fietsenmaker en de schoenma ker worden vanaf i januari flink duurder, nu ze waar schijnlijk weer terugvallen in het hoge BTW-tarief van 19 procent. De Europese Commissie vindt het experiment met het lage tarief van 6 procent mislukt en wil de kap pers en fietsenmakers weer het volle pond laten betalen. Volgens eurocommissaris Frits Bolkestein hebben de lage BTW-tarieven niet of nauwelijks bijgedragen aan het bestrijden van de zwarte economie en is ook het werkgelegenheidseffect te verwaarlozen. Als Bolkestein zijn zin krijgt wordt de BTW bij de kapper, schoenma ker en fietsenmaker verhoogd van 6 naar 19 procent. In 2001 waren ze bij wijze van experiment verlaagd, onder andere om de kappers concurrerender te maken met 'thuisknippers' en andere zwartwerkers. In elk geval zullen volgens de branche-organisatie Bo- vag waarbij 1600 fietsverkopers- en reparateurs zijn aangesloten, de fietsreparaties 'zeker' duurder worden door het hoge BTW-tarief. Dat terwijl de tarieven bij de BTW-verlaging in 2001 niet zijn verlaagd. Ook bij de kappers was toen nauwelijks een prijsverlagend effect te merken. De vakbond FNV en de werkgevers zijn boos over het plan. Volgens de FNV is de BTW-verlaging wel ten goe de gekomen aan de consument. Maar volgens Bolke stein hebben de kappers, schoen- en fietsenmakers de BTW-verlaging nooit helemaal doorgegeven aan de consument en is zo'n effect sowieso altijd maar tijde lijk. De woordvoerder van de FNV zegt dat 10.000 ba nen zullen verdwijnen en ook het Midden- en Klein Bedrijf Nederland spreekt van een drama. Andere 'arbeidsintensieve' sectoren, zoals catering, waren tot nu toe uitgesloten van experimenten met la ge belastingen. De Europese Commissie wil lidstaten voortaan de mogelijkheid geven lagere BTW-tarieven in te stellen voor de hele cateringsector en ook voor al les wat met het renoveren en repareren van het eigen huis van doen heeft. Vluchten delen met Schiphol brussel/anp - De Europese Commissie heeft een miljoenenboetes opgelegd aan Wanadoo, inter- netdochter van France Telecom en aan de Japan se fabrikant van muziekinstrumenten Yamaha. Wanadoo heeft zich volgens de commissie schul dig gemaakt aan 'roofzuchtig' gestunt met de prijzen om concurrenten van de Franse markt te houden. Na een onderzoek van twee jaar is Brussel tot de conclusie gekomen dat Wanadoo tussen maart 2001 en oktober 2002 zijn dominante positie heeft misbruikt om rivalen toegang te belemme ren tot de markt voor snel internet, ten nadele van de consument. Door tarieven onder de kost prijs aan te bieden, leed het bedrijf flinke verlie zen maar wist het wel zijn marktaandeel te ver groten van 46 tot 72 procent. Yamaha, marktleider voor een aantal muziekin strumenten in Europa kreeg een boete van 2,5 miljoen euro. Het bedrijf bezondigde zich aan strikte afspraken voor de verkoop van piano's, gi taren en hobo's. Brussel spreekt van restrictieve praktijken. Zo moesten officiële dealers toestem ming vragen voor de doorverkoop van instru menten via internet naar het buitenland. De tus senhandel was verboden. In tal van landen was dat gebruik, waaronder in Nederland, maar ook in Duitsland, Italië, Frankrijk, Oostenrijk, België, Denemarken en IJsland. Het misbruik viel uiteindelijk volgens Brussel wel mee, omdat de meeste afspraken voor een be perkt aantal dealers en producten golden en zij ook niet systematisch en niet tegelijkertijd ge hanteerd werden. Bovendien stopte Yamaha meteen met de praktijken toen de Commissie tussenbeide kwam. rotterdam/gpd - Unilever brengt in het najaar een nieuwe room en koelverse kant-en- klaarmaaltijden op de markt. Beide markten zijn nieuw voor het voedingsconcern, maar groeien snel. Zuivel is een markt van in totaal 1,3 miljard euro en groeit gemiddeld vier tot vijf procent per jaar. De markt voor koelverse maaltij den is met 138 miljoen euro nog erg klein, maar kent een groei van gemiddeld zestien procent per jaar. De room, bestaande uit een mengsel van melk en plantaar dig vet, bevat dertig tot vijftig procent minder vet dan zuivel van volle melk. In Nederland wordt de room verkocht onder het merk Blue Band Finesse, in Duitsland on der het merk Rama en in Frank rijk als Planta-Fin.De kant-en klaarmaaltijden worden onder de merken Conimex ('Indisch'), Unox ('Hollands') en Bertolli ('Italiaans') uitgebracht. parijs/afp/anp - De bouw van een derde luchthaven bij Pa rijs is voorlopig van de baan. Een speciale commissie van het Franse parlement liet gis teren weten er geen heil in te zien en kwam met een reeks alternatieven ter ontlasting van de bestaande vliegvelden. Daartoe behoort herverdeling van vluchten met andere re gionale en Europese knoop punten. De commissie noemt in het bijzonder Schiphol als lucht haven waarmee 'synergie' is te bereiken. Dat zou mooi passen in een alliantie van KLM en Air France. De Neder landse maatschappij liet het afgelopen weekeinde weten dat de gesprekken over sa- menwerldng met een Europe se partner het intensiefst zijn met de Fransen. Schiphol zegt de suggestie van de commissie 'interessant' te vinden. „Maar we kunnen pas een concrete reactie geven na bestudering van de aanbeve lingen. We weten niet wat de commissie zich erbij voor stelt", aldus een woordvoer der. Hij wees erop dat er bij de vorming van een Europese alliantie door KLM hoe dan ook een herverdeling van vluchten plaats heeft, ook als de partner British Airways wordt. De commissie erkent dat de situatie rond Roissy Charles- de-Gaulle en Orly 'explosief is, maar ziet mogelijkheden om daar wat aan te doen. Zo zou voor passagiersvervoer meer gebruik moeten worden gemaakt van hogesnelheids treinen. Militaire vluchten kunnen verhuizen naar Cha- teauroux in Midden-Frankrijk en goedkoop vliegende maat schappijen naar Evreux. De commissie pleit verder voor een grotere rol voor het vrachtvliegveld Vatry. Onder de vorige, socialisti sche regering in Frankrijk wa ren er plannen voor de bouw van een luchthaven bij Chaul- nes, 125 kilometer ten noor den van Parijs. Daar was veel kritiek op, onder meer omdat het project ten koste zou gaan van ruim 10.000 oorlogsgra ven. De nieuwe regering haalde vorig jaar juli een streep door de plannen en stelde de com missie in om te onderzoeken of een derde luchthaven echt nodig is. middelburg/gpd - De provincie Zeeland gaat door met het plan voor de Westerschelde Contai ner Terminal. De Raad van Sta te haalde gisteren een streep door het besluit om een contai nerhaven oostelijk van Vlissin- gen aan te leggen. Daarvoor zou een natuurgebied moeten wijken. De provincie en het ha venschap Zeeland Seaports leg gen zich niet bij dat besluit neer. De uitspraak van de Raad van State is een overwinning voor de natuur- en milieu-organisa ties, die langdurig tegen het plan hebben geprotesteerd. De Raad van State vindt dat de provincie Zeeland onvoldoende duidelijk heeft gemaakt dat de economische winst zwaarder woog dan het handhaven van het natuurgebied De Kaloot. „Dit is de eerste grote overwin ning van de Zeeuwse milieube weging na het open houden van de Oosterschelde", aldus een verheugde coördinator Van Mierlo van de Zeeuwse Milieu Federatie. De eerste klap is binnen voor de natuurbeschermers, maar de provincie gaat door met de plannen, bleek al snel. „We gaan bekijken hoe we tegemoet kunnen komen aan de bezwa ren. Voor ons is de WCT niet van de baan," aldus de Zeeuw se gedeputeerde Van Waveren. Volgens de Raad van State moest men wel tot de negatieve uitspraak komen omdat er te veel onduidelijkheden zijn. Zo is onbekend wat de gevolgen zijn van de sterke toename van het goederenvervoer per spoor langs de lijn Vlissingen-Roosen- daaL Ook is onzeker of voor de om wonenden een aanvaardbaar woon- en leefklimaat kan wor den gegarandeerd. Wel vindt het hoogste rechtscollege dat Zeeland - als de containerter- minal zou worden aangelegd - wel voor voldoende natuur compensatie zorgt. Bovendien erkent de Raad van State dat de werkgelegenheid in de regio ge diend zou zijn met de aanleg. Door de uitspraak is de eventu ele aanleg van de terminal met zeker twee jaar vertraagd. V best/utrecht/gpd - Een bemid delende rechter is gisteren niet in staat gebleken de bedrijfslei ding van het distributiecentrum van Aldi in Best en stakend per soneel nader tot elkaar te bren gen. Gisteravond besloot de rechter dat de circa 110 staken de personeelsleden, gesteund door FNV Bondgenoten, niet in hun recht staan en hun actie moeten beëindigen. Rechtbankvoorzitter Brouwer deed zijn vonnis in een kort ge ding dat door Aldi tegen FNV Bondgenoten was aangespan nen. Hij vindt dat er geen spra ke is van een 'collectief belan- gengeschil' omdat het gaat om ontslag van twee mensen. Bo vendien berokkenen de acties schade aan het bedrijf. Aldi zegt dat de financiële schade door de staking groot is omdat de 82 Aldi-filialen in het zuiden van Nederland nu alleen maar mondjesmaat kunnen worden bevoorraad. De actie begon dinsdag als wil de staking en werd die avond door FNV Bondgenoten overge nomen. Aanleiding was dat twee werknemers, die zich vol gens het personeel inzetten voor betere verhoudingen bin- Werknemers van Aldi Best voor de deur van de rechtbank in Utrecht. Foto: ANP/Robin Utrecht nen het bedrijf, werden ge schorst en ontslag boven het hoofd hangt. De actievoerders eisen dat dit ontslag van de baan is. Verder willen ze een vertegenwoordiger van de FNV opnemen in hun belangen groep en een gesprek met de topman van Aldi Holding over de problemen in Best. De belangengroep werd inge steld nadat het personeel eind 2000 voor het eerst actie voerde tegen de 'intimiderende werk- sfeer' in Best. „Het manage ment heeft toen beloofd voort aan vriendelijk en waarderend met het personeel om te gaan", zei advocaat Joosten namens de werknemers. „Maar de sfeer wordt nog steeds als intimide rend ervaren. Op een brief van 8 juli waarin dit aan de orde wordt gesteld reageert de direc tie met schorsing van de twee mensen." De advocaat stelde het conflict te zien als een belangengeschil waarop het stakingsrecht van toepassing is. De advocaat Van der Schee van Aldi dat de bond misbruik maakt van het actiemiddel. Zij vindt de schorsingen van de twee werknemers individuele gevallen die niet bijbeen actie betrokken mogen worden. „In het ene geval gaat het om een man die vanwege zijn gedrag, waaronder het zeer frequent te laat komen, is aangesproken. In het andere geval is het een lei dinggevende die een rol heeft gespeeld bij de brief van 8 juli waar Aldi volledig door werd overvallen. Hij heeft de proble men niet tijdig doorgespeeld naar de leidinggevenden." Na de bemiddelingspoging van de rechter was Aldi bereid om aan de eisen te voldoen, met uitzondering van het schrappen van de maatregelen tegen de twee personeelsleden. Dat was echter de eis die FNV Bondge noten handhaafde.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7