BUITENLAND 'Snel overleg met Noord-Korea' Olie achter coup in straatarm Sao Tomé en Principe Meisje weer bij ouders, marinier gearresteerd Internationaal Strafhof begint met zaak Congo 'Terrorisme betaald uit opbrengst illegale cd's' Teheran: Fotografe stierf inderdaad na marteling Kritiek op Washington en Londen houdt aan anto op voor j"i identschap ilge* J.la! A - De voormalige staf- piel! in het Indonesische le de)* leraal Wiranto, is voor- ^en als kandidaat voor de N intsverkiezingen volgend i Hi iranto werd door een n Ninationalistische jonge- M jepering kandidaat ge- Dor Golkar, de partij van ctator Suharto. De gene- ■feeft in het verleden al I >Zegd mee te willen hogelijk accepteert naj de kandidatuur van o niet vanwege zijn ver tel Hij was stafchef toen het 11999 in Oost-Timor in verderf zaaide. il zet Ierse - rist land uit - Israël heeft de Tier John Morgan het Stgezet. De journalist en ictivist werd zaterdag bij aangehouden, omdat jeime dienst hem ten on- or een bommenmaker p Ierse splintergroep Real Hd. Morgan werd op een g gezet. Israël arresteer- [i omdat zijn naam en be ing overeen kwamen met [i de voortvluchtige bom- ;r. Israël noemde de fading maandag nog 'zeer kkend', en legde een d tussen Ierse en Pales- jerroristen. aat wegens ird berecht mpbell - Een Ameri- soldaat die tijdens de tin Irak twee officieren icht door handgranaten fet in te gooien, moet I krijgsraad verschijnen b moord en poging tot L De 32-jarige Hasan Ak- ji op 23 maart in een n Koeweit zeven grana- 'len gestolen en die een [hebben gegooid. Een 27- pitein en een 40-jarige ykwamen om het leven, lende daarna het vuur ndere officier, die ge- arinslag er ernstig' j- De kans dat grote aste- lle aarde met een ver- Inde klap raken, lijkt klei- I gedacht. Meteorieten tl de dampkring name- 8ler uit elkaar te vallen Ier aangenomen, zo tl Britse en Russische ichappers in Nature. Uit !rde computersimulaties erden zij dat een jomp met een doorsnede 3 meter de aarde ver- lijk eens in de 160.000 lén stuk raakt. Dat is fader dan de huidige g van eens in de drie- buizend jaar. Als zo'n e zich door de damp- r ort, kan dat een kwart [wereld het leven kosten. Mies Amerika [m Myanmar icton - De Amerikaanse heeft gisteren voor sanc- i Myanmar (Birma) ge- Het Huis van Af ge vaar- [deed dat dinsdag al. De p zijn een reactie op de 'ngvan de opposi- nar, die de laatste )r de militaire junta is fjjprd. Oppositieleidster w Suu Kyi wordt al 0 mei vastgehouden. De l[ jvan goederen uit Myan- ~|rdt verboden en alle te- 1 Jivan leden van de junta ïlijB worden bevroren. ,#oordpoging aai lantanamo 1 l - Opnieuw heefi een eu ne op de Amerikaanse )asis Guantanamo op fcprobeerd zelfrnoord te werden al 28 Wdpogingen gedaan op waar ongeveer 680 en vastzitten die lid zou- wi van al-Qaeda of met de Afghanistan gevoch- yden hebben. Van de ge- en, die vaak al anderhalf uitzitten, is er nog niet itaat van beschuldiging name de onzeker- etjfahn ze verkeren zou ge- [0 fn in Guantanamo tot 20p drijven. 1z biedt Italië —excuses aan 1 De Duitse europarle- Jr Martin Schulz, die en geleden door de premier Silvio Berlus- kampbewaker werd kt, heeft gisteren zijn jemaakt omdat hij jd dat de Italiaanse Iracistisch is. Schulz zei em speet dat hij de he- hg had aangevallen. Duitse televisie noem- lz de Italiaanse regering h, omdat minister van hngen Umberto Bossi hen voorgesteld de iit het vuur te laten op schepen met illegale uiten. donderdag 17 juli 2003 Spanning langs de zwaarbewaakte grens tussen beide Korea's. Vanmorgen werden over en weer enkele mitrailleursalvo's uitgewisseld. Foto: Reuters/Kim Kyung-hoon. washington-seoul/anp-afp-rtr - De Verenigde Staten verwachten spoedig weer een dialoog aan te gaan met Noord- Korea over het omstreden nucleaire pro gramma van dat land. Intussen kwam het vanmorgen langs de grens tussen Noord en Zuid-Korea tot een korte schotenwis seling. Niemand raakte hierbij gewond. De Amerikaanse regering is optimistisch gestemd over de vooruitzichten op her vatting van multilaterale gesprekken over de nucleaire crisis met Noord-Ko- rea, aldus een hoge Amerikaanse func tionaris. China bemiddelt tussen beide landen. Peking is een van de weinige vrienden van het regime in Pyongyang. De Chinese plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Dai Bingguo, bracht eerder deze week een bezoek aan Noord-Korea. Colin Powell, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, werd gisteren door zijn Chinese collega Li Zhaoxing op de hoogte gebracht van de resultaten van het diplomatieke of fensief. Powell denkt dat de huidige crisis vreed zaam kan worden opgelost. „De diplo matieke weg ligt open en ik verwacht in de zeer nabije toekomst ontwikkelingen te zien", zei minister Powell. „De VS zijn nog steeds hoopvol gestemd over een diplomatieke oplossing", voegde de be windsman eraan toe. De VS willen dat bij het overleg met Noord-Korea ook Japan en Zuid-Korea worden betrokken. Pyongyang wil alleen met Washington overleggen. Bovendien heeft het streng communistische regime verscheidene malen geëist dat de VS een niet-aanvalsverdrag met Pyongyang te kenen. Eind april was er in Peking overleg tus sen een Amerikaanse en een Noord-Ko- reaanse regeringsdelegatie onder super visie van China. Vermoedelijk hebben de Noord-Koreanen na de Chinese druk ingestemd met een nieuwe ronde van dit driepartijenberaad. Intussen kwam het aan de zwaar be waakte grens tussen Noord- en Zuid-Ko rea tot een zeldzaam schietincident. Volgens de legerleiding in Seoul vuur den Noord-Koreaanse militairen enkele machinegeweersalvo's af. De Zuid-Kore- anen beantwoordden het vuur. Aan de grens is al een halve eeuw een bestand van kracht na de oorlog van 1950-1953. Beide partijen aan weerskanten van de grens zijn zwaar bewapend en perma nent alert. Het laatste schietincident aan de landgrens dateerde uit 2001. Bij een botsing tussen beide marines vielen vo rig jaar nog twintig doden. De VS hebben duizenden militairen in Zuid-Korea gelegerd. Het Pentagon on derzoekt de schietpartij, maar het lijkt volgens het ministerie van defensie vooralsnog om een klein incident te gaan. Seoul en Pyongyang hebben na de oorlog nooit een vredesakkoord gete kend. door onze correspondent Esther Gotink london - De 12-jarige Shevaun Pennington is gisteren met haar ouders herenigd, vier dagen na dat ze verdween met een 31-ja rige Amerikaanse ex-marinier die ze via internet had leren kennen. De man, Toby Studa- baker, werd enkele uren eerder gearresteerd in Frankfurt. De arrestatie had niet direct te maken met de verdwijning van Shevaun, maar met de ontdek king van de FBI dat Studabaker kinderporno van internet had gedownload. Dit kwam aan het licht nadat zijn computer in be slag was genomen om het e- maüverkeer tussen hem en het Britse meisje te onderzoeken. Shevaun reisde zaterdag met de ex-soldaat per vliegtuig naar Parijs. Met het smoesje dat ze ging winkelen verliet ze haar ouderlijk huis nabij Manches ter. Studabaker, wiens vrouw vorig jaar overleed aan kanker, zei dat hij de Atlantische Oce aan was overgestoken in de ver onderstelling dat hij een 19-ja- rige zou ontmoeten. Maar de FBI zegt bewijzen te hebben dat hij al die tijd wist hoe oud het meisje was. Vol gens de Amerikaan zou hij pas in Frankrijk haar werkelijke leeftijd hebben ontdekt. Per te lefoon verklaarde hij tegenover zijn familie woest te zijn over de hele affaire. Hij liet Shevaun een brief tekenen, waarin ze verklaarde dat hij haar niets had aangedaan. Volgens de politie was Shevaun al die tijd bij Studabaker. Aan vankelijk bleek daar verwarring over, omdat de Amerikaan en de Britse in telefoontjes naar huis een tegengesteld verhaal hadden verteld. Studabaker nam gisteren vrijwillig contact op met de FBI, wat resulteerde in zijn arrestatie in Frankfurt. Shevaun was toen al ongedeerd terug in Engeland. Recher cheurs willen later met haar praten. Studabakers schoonzus Sherry zei na het nieuws van zijn arrestatie 'opgelucht' te zijn. De familie had niets meer van hem gehoord sinds zijn te lefoontje uit Frankrijk. Shevaun Pennington en haar moeder Joanna kunnen weer lachen als ze per auto het politiebureau verla ten. Shevaun werd ondervraagd over haar avontuur met internet-geliefde Toby Studabaker. Foto: AP door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Het blijkt telkens weer: olie of andere minera le rijkdommen brengen Afrikaanse landen meer ellende dan voorspoed. In het minuscule en straatarme eilands taatje Sao Tomé en Principe komt de ellende - in de vorm van een militaire coup - zelfs nog voordat de olie aan de oppervlakte is gehaald. De coupplegers hebben gisteren zonder bloedvergie ten alle machtscentra die er toe doen overgenomen, de regering afgezet en de 150.000 eilandbewoners er een 'junta van nationale verlossing' voor teruggegeven. Volgens schaarse verklaringen van de soldaten willen ze 'de economische en sociale teloorgang stoppen'. Ze waarschuwen tegen buitenlandse inmenging. De 960 vierkante kilometer metende voormalige Portu gese kolonie (1470-1975) is een van de armste landen van de wereld, met als enige exportproduct cacao, een werkloosheid van 50 procent en naar verhouding de grootste buitenlandse schuld ter wereld. Corruptie en mismanagement zijn er chronisch, net als politieke in stabiliteit. In 1995 werd een coup gepleegd, maar Eu ropese en Amerikaanse druk maakten een terugkeer van een burgerbestuur mogelijk. President Fradique de Menezes, die op het moment van de coup in Nigeria verbleef, heeft sinds hij in 2001 werd gekozen vier re geringen ontslagen. Premier is Maria das Neves, die het land wil redden met de exploitatie van olie en een nauwe samenwerking met de Verenigde Staten. Elke politieke discussie op de twee eilanden draait rond olie, en het kan niet anders of de coup heeft er mee te maken. Sao Tomé en Principe ligt 240 kilometer uit de West-Afrikaanse kust in de Golf van Gabon, die een bewezen oliereserve heeft van 60 miljard vaten. De productie zal starten rond 2007, maar door de al vergeven vergunningen zal het land al vanaf volgend jaar jaarlijks 100 miljoen dollar netto ontvangen. Nigeria, waarmee vorig jaar een maritiem grensgeschil werd bijgelegd, zal 60 procent van de daadwerkelijke olie-inkomsten ontvangen, tegen Sao Tomé 40. Het land rekent op een wederopstanding en speculeert hevig op Amerikaanse interesse. Die is er zeker, hoewel Washington tot nu ontkent een marinebasis op Sao Tomé te gaan bouwen. Men rept wel van 'hulp' en 'nauwe economische samenwerking'. De VS zijn vanwege de problemen in het Midden-Oos ten op zoek naar een alternatief voor hun olie-import, en Afrika lijkt de beste mogelijkheden te bieden. Er zijn geen stekelige politiek-geografische problemen en de meeste olie wordt offshore gewonnen. De VS importe ren al steeds meer Afrikaanse olie, met name uit Ango la en Nigeria. Maar ook landen als Equatoriaal Guinee, Gabon, Congo-Brazzaville, Tsjaad en Sudan zien hon gerig uit naar meer Amerikaanse dollars. De verwachting is dat in 2015 een kwart van de 8,5 mil joen vaten die de Amerikanen elke dag nodig hebben uit Afrika zal komen. Nu is dat 16 procent. Amerikaan se bedrijven als Exxon en Chevron zijn erg actief in Afrika en partners in de ook door de Wereldbank gefi nancierde pijplijn die olie van Tsjaad naar de kust van Kameroen zal brengen. den haag - Het Internationaal Strafhof (ICC) begint zijn eerste zaak met het verzamelen van informatie over de gruwelijke misdaden die in het noordoos ten van Congo zijn en worden gepleegd. Hoofdaanklager Mo reno Ocampo heeft dit gisteren in Den Haag bekendgemaakt. Het is volgens sommige waar nemers een zeer bescheiden start. Maar de aanklager be klemtoonde dat het ICC voor alsnog met beperkte mankracht en middelen werkt. Er moeten volgens Moreno Ocampo nu eenmaal keuzes worden ge maakt. Een reden om zich eerst op een onderzoek naar de gruwelen in Congo te richten, is de goede documentatie die klagers heb ben overhandigd. Bovendien zijn de misdaden nog aan de gang, en kan optreden van het ICC mogelijk erger voorkomen. Het ICC bestaat formeel sinds 1 juli 2002. Toen trad het oprich tingsverdrag, het Statuut van Rome (1998), in werking. Alleen zaken van na deze datum vallen onder de jurisdictie van het ICC. Het hof kan geen strafza ken behandelen van landen die niet zijn aangesloten. Zo zijn de Verenigde Staten on der president Bush fel tegen het ICC en pogen het met alle mo gelijk middelen te ondermij nen. Moreno Ocampo kon niet zeggen in hoeverre dat het eer ste onderzoek naar de situatie in Congo belast. Het onderzoek betreft Ituri. In deze streek in het noordoosten van Congo zijn gruwelen be gaan die sinds 1 juli vorig jaar aan zeker 5000 burgers het le ven hebben gekost. Alles wijst er volgens Moreno Ocampo op dat de misdaden die er zijn be gaan precies die drie zijn waar voor het ICC uitsluitend is op gericht: volkerenmoord, oor logsmisdaden en misdaden te gen de mensheid. Real IRA, een radicale afsplit sing van het Ierse Republikein se Leger (IRA). Met de op brengst inanciert de Real IRA volgens de politie zijn campag ne tegen het vredesproces in Noord-Ierland. In Rusland viel de politie in 2000 een fabriek binnen waar de Tsjetsjeense maffia illegale cd's produceerde. Rusland schatte de winst per maand op 500.000 dollar. Het grootste deel daarvan zou zijn doorge sluisd naar rebellen, die een gu errillaoorlog voeren tegen hjet Russische leger. Tegen al-Qaeda heeft Noble minder overtuigend bewijs. Een deel van het geld dat het net werk van sympathisanten krijgt, zou zijn verdiend met handel in nagemaakte merkartikelen. Het Libanese Hezbollah zou geld krijgen van CD-piraten van Li banese afkomst in Zuid-Ameri- ka. Iedere geïnvesteerde euro levert cd-piraten tien euro winst op. Bij drugshandel is die verhou ding hetzelfde. De straffen zijn echter veel lager, en de politie zit er ook veel minder fanatiek achteraan. washington-dublin/ap-afp - Handel in illegale software, cd's, nagemaakte merkartikelen en sigaretten wordt een steeds belangrijker bron van inkom sten voor al-Qaeda, Hezbollah, de rebellen in Tsjetsjenië en an dere extremisten. Dat zei Inter pol-baas Ronald Noble gisteren in Washington. Interpol schat de omvang van de illegale handel op 450 mil jard dollar, ofwel 5 tot 7 procent van de omvang van de totale wereldhandel. De winsten zijn hoog, de straffen relatief laag. Dat beginnen ook terroristische organisaties te ontdekken, zei Noble. Paramilitaire organisaties in Noord-Ierland en ctnisch-Alba nese rebellen in Kosovo doen volgens Interpol samen met misdaadbendes aan smokkel en cd-, dvd- en softwarepiraterij, en verdienen daar miljoenen mee. Zo hebben de Ierse en de Nederlandse politie deze week nog een bende sigarettensmok- kelaars opgerold. Er zijn zeven Ieren aangehouden, van wie twee in Nederland. Het onderzoek was gericht op de financiële activiteiten van de teheran/rtr-afp - De Iraans- Canadese fotografe Zahra Kaze- mi is overleden aan een hersen bloeding die het gevolg was van martelingen. Dat heeft de Iraanse vice-president Ali Abta- hi gisteren toegegeven. Minister van volksgezondheid Massoud Pezeshkian bevestigde het ver haal, maar benadrukte dat het onderzoek nog niet is afgeslo ten. De bewindsman heeft een ver zoek van Canada om het li chaam te mogen onderzoeken boos van de hand gewezen. „We hebben kennis genoeg in huis om de doodsoorzaak te kunnen vaststellen, dus we zul len geen buitenlands team toe laten voor onderzoek", zei Pe zeshkian. De ambassade van Iran in Frankrijk heeft gisteren verze kerd dat het lichaam van Kaze- mi niet is begraven, en dat dat ook niet zal gebeuren voordat het onderzoek is afgerond. In een officiële verklaring ontken de de ambassade het bericht van Reporters zonder Grenzen. Die internationale journalist en- organisatie meldde eerder dat Kazemi al was begraven. De 54-jarige fotografe was in Iran voor een reportage toen zij op 23 juni werd gearresteerd wegens het fotograferen van de beruchte Evin-gevangenis in Teheran. Ze werd beschuldigd van spionage. Iran beweerde aanvankelijk dat zij op 12 juli was gestorven aan een hartaan val. londen-washington/anp - De regeringen in Washington en Londen blijven onder vuur van de oppositie liggen over hun optreden in de aanloop naar de oorlog tegen Irak. Hoge politici aan beide kanten van de Atlan tische Oceaan trokken gisteren openlijk de geloofwaardigheid van de regeringen van presi dent Bush en premier Blair in twijfel. De voorman van de Britse con servatieven, Iain Duncan Smith, drong er bij Blair op aan zijn communicatiechef Alastair Campbell toch vooral te ont slaan. „Doet u dat niet, dan zal niemand nog een woord gelo ven van wat u zegt", aldus de politicus in een rumoerig parle ment tijdens de laatste zitting voor het zomerreces. Campbell wordt door de BBC in verband gebracht met het over drijven van rapporten over de dreiging die uitging van de massavernietigingswapens van Irak, om op die manier de oor log tegen Saddam Hussein aan het publiek te slijten. De ploeg van Blair ligt daarnaast ook nog eens onder vuur in 'uraniumga- te', het onwaar gebleken ver haal dat Saddam Hussein in Ni ger uranium probeerde te ko pen. Blair zei gisteren evenwel dat hij zijn uitlatingen daarover uit september vorig jaar 'geheel handhaaft'. „De band tussen Niger en Irak is geen uitvinding is van de CIA of Groot-Brittan- nië. Wij weten dat Irak in de ja ren tachtig 270 ton uranium heeft gekocht dat afkomstig was uit Niger. Daarom is het niet onwaarschijnlijk dat de Irake zen naar Niger zijn terugge gaan, en daarom handhaaf ik mijn verklaring." Vorige week gaf het Witte Huis in Washington wel toe dat pre sident Bush de informatie over Niger niet naar buiten had moeten brengen, omdat de in lichtingendienst (JJA zijn twij fels had. De Niger-connectie was door slechts één bron ge noemd en de informatie was niet bevestigd. De oppositione le Democraten verweten het Bush gisteren in de Senaat dat hij 'het prestige en de geloof waardigheid van Amerika in de wereld' heeft aangetast. Het Internationaal Atoomener gie Agentschap (IAEA) maakte gisteren bekend dat bijna al het nucleaire materiaal is terugge vonden dat werd meegenomen bij de plundering van het al-Tu- waitha complex ten zuiden van Bagdad dit voorjaar. Slechts tien kilo laagverrijkt uranium, dat niet geschikt is voor de pro ductie van nucleaire wapens, ontbreekt nog.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5