Uur van de waarheid breekt aan TOUR DE FRAN Koorddansen in de hitte van Frankrijk Leipheimer kijkt:' weer naar de To Lance Armstrong ontloopt alle hectiek op de rustdag TOUR Vinokoerov denkt as pact met Jan Ullricl: r Armstrong moet net als Indurain zijn slag slaan in de tijdrit Thais kijkje in Franse keuken Blessure van Klöden ernstig Wielinga komt beetje op adem Seizoen Jos< Beloki voor k Mickey Öta M0(NU)MENTEN 12e etappe 18 juli 47 km individuele tijdnt Salles 33km Cordes sur Ciel 24km fA Cahu2ac Z/j* Cap' ^Pl Décou verte 11km V 13km Soaéte du Tour de France Twaalfde etappe, Gaillac - Gap' Decouverte, 4/ kilometer De specialisten en klassements- renners moeten diep in hun re serves tasten. Bijna vijftig kilo meter tegen de klok. zonder steun van anderen. De start is in Gaillac, iets ten noorden van Toulouse. De tourkaravaan deed het pittoreske dorp met mooie pleine. en fonteinen nooit eerder aan. Gaillac ligt aan de Tam en ligt in het hart van een wijnstreek. Gap' Decou verte is ook nieuw. Het herbergt een enomi themapark.Een va kantieomgeving bij uitstek. Vorig jaar verraste Santiago Bo- tero Lance Amistrong in de eer ste lange tijdrit. Meetpunten bij 13 en 33 kilometer. narbonne - Een week lang heb ben vertegenwoordigers uit Thailand de Ronde van Frank rijk op de voet gevolgd. De vice- minister van Sportzaken en het hoofd van de Thaise wieler bond waren op uitnodiging van Tourdirecteur Jean-Marie Le- blanc te gast bij het wielerspek takel. Thailand wil met ingang van 2005 ook een grote wieler ronde organiseren. Hoe dat moet, kregen ze in Frankrijk een week lang voorgeschoteld. narbonne - De blessure die An dreas Klöden in de negende etappe van de Ronde van Frankrijk tot opgave dwong, blijkt ernstiger te zijn dan in eerste instantie werd aangeno men. De renner van Telekom blijkt zijn heiligbeen, een van de botten van het bekken, ge broken te hebben. De Duitser liep de blessure op tijdens de massale valpartij aan het einde van de eerste etappe. le somail/anp - In hotel le Do- maine du Somail komt Rem- mert Wielinga op de eerste rustdag in de Ronde van Frank rijk op adem. De kennismaking met de Tour is de Eindhovense debutant van Rabobank zwaar gevallen. „Maar ik had het voor geen goud willen missen", ver telt hij na een uurtje los fietsen en een middagdutje. Wielinga verdiende in de Dauphiné Libéré zijn Tourse lectie met ijzersterk klimwerk, maar kwam er een maand later achter dat de Ronde van Frank rijk van een ander kaliber is. „Ik hoop dat ik in de Pyreneeën eens een keer een of twee da gen het gevoel in de benen heb dat ik in de Dauphiné heb ge had", blikt hij vooruit. Van op geven, op weg naar Alpe d'Huez een in hem opgekomen gedachte, wil hij niet meer we ten. Er kwam kritiek, ook vanuit de ploeg. Had Wielinga wel iets te zoeken in de Tour? „Laat ze in de stront zakken, mensen die dat denken", reageert hij scherp. „Het interesseert me helemaal niets. Ik heb een se lectie verdiend. Ach, zo zijn mensen vaak. Ik ben al zo vaak afgeschreven. Maar ik twijfel echt niet aan mezelf." door Ad Pertijs narbonne 'De Tour is morgen na afloop van de tijdrit beslist', weet Manoio Saiz zeker. De On- ce-baas is niet de enige kenner die er vanuit gaat dat Armstrong deze ronde niet meer kan verlie zen. De grootste belager, Joseba Beloki, is weggevallen en de meeste andere uitdagers zijn of ook al naar huis (Leipheimer, Garzelli), staan al op grote ach terstand (Simoni, Botero), of zijn te gehandicapt (Hamilton) om de Amerikaan nog serieus te kunnen bedreigen. In deze Tour, waarin Armstrong de bergetappes in de Alpen niet fS& heeft kunnen gebruiken om de concurrentie een gevoelige tik uit te delen, zijn de lange tijdrit ten (op de voorlaatste dag is er nog eentje van 49 kilometer) voor de Amerikaan Ut onder deel om forse tijdwinst te pak ken. In de afgelopen vier jaar heeft hij pas één keer het hoofd gebogen in zijn rit tegen het uurwerk: vorig jaar in Lorient was Botero hem te snel af. Dat was op een dag dat Arm strong niet de beste benen had. Zoals hij die afgelopen zondag niet had op Alpe d'Huez. Het was de indicatie dat de Ameri kaan niet langer het superieure niveau van voorgaande jaren heeft. Dat doet echter niets af aan zijn winstkansen. Lance Armstrong is een renner die zijn suprematie weliswaar graag onderstreept met knal lende uithalen in de bergen, maar ze zijn niet per se nodig om de ronde te winnen. Nu hij moeite heeft met de echte klim mers, valt hij terug naar het ni veau dat Miguel Indurain vijf jaar achtereen heeft getoond. Voor de Spanjaard volstond het om afstand te nemen in de tijd ritten en te consolideren in de bergen. Armstrong zal deze ronde waarschijnlijk op dezelf de manier winnen. Blijft over de vraag wie er na morgen, als tussen Gaillac en de in een nieuwerwets sport- pretpark omgetoverde mijn van Cap' Decouverte de eerste, 47 kilometer lange tijdrit wordt ge reden, nog een beetje in het spoor zit van Armstrong. Jan Ullrich kan als specialist het dichtst in de buurt blijven. Zijn ploegleider Rudy Pevenage is in Frankrijk onder de indruk van zijn pupil, maar durft geen krasse uitspraken te doen. Het winnen van een tijdrit is een doel. „Maar voor hetzelfde geld verliest hij een minuut en wat moet ik dan zeggen?" Een nadeel voor Ullrich is dat direct na de tijdrit de bergen wachten. Het is de vraag of hij gezien zijn verloren jaren nu al in staat is in korte tijd het her stel te vinden dat nodig is om vier dagen mee te strijden in de bergen. Iban Mayo is goed genoeg in het gebergte. Tijdritten kan hij redelijk aan. Voor Vinokoerov geldt het omgekeerde: een goe de tijdrit, veel lef, maar nog Oscar Freire haalt een grote voorraad bidons op voor de start van een etappe. Foto: GPD/Wouter Borre door Edward Swier le somail - Oscar Freire was di rect na aankomst verhuisd. Zijn hotelkamer werd al bewoond. Door ongedierte. Slapen viel sowieso niet mee in Le Domai- ne du Somail. Ook op de rust dag hadden de Rabo-renners geen airconditioning op de ka mers. En dat bij buitengewoon klam weer en een temperatuur van boven de dertig graden. Probeer dan maar eens een middagdutje te doen. Het was deze Tour al voor de zesde keer dat de temperatuur voor de bankemployés binnen gelijk of hoger was aan buiten. Een triest record, uitgerekend in een van de warmste Rondes van Frankrijk van de laatste jaren. „En dan wordt het koorddan sen", aldus dokter Geert Lein- ders. Speciale eenheden van de brandweer rukten de afgelopen dagen uit om, voor de passage van de coureurs, het asfalt te koelen. Maandag nog was op de weg richting Gap een tempe ratuur van 52 graden gemeten. Niet gek dat de renners het as falt voelden smelten. Maar zelf koken ze feitelijk ook. En een li chaam koelen blijkt heel wat complexer dan het wegdek. Leinders geeft college: „Het li chaam maakt energie om te fietsen, maar er gaat net als bij een auto een heleboel energie verloren. Dat wordt in warmte omgezet. Door te zweten voer je de warmte af. Maar als je zo te veel vocht verliest, droog je uit en werkt je maag niet meer. Maar neem je te veel vocht tot je, dan kunnen je maag en dar men het ook niet meer aan en krijg je buikloop. Het is dus voortdurend koorddansen, de balans zoeken." „Fietsèn is gezond. Maar koer sen doe je niet voor je gezond heid", bekent de arts. „Het grenst aan het onmenselijke", zegt Theo de Rooij eerlijk als je hem vraagt hoe hij het vindt dat de coureurs nu al ruim een week koersen in temperaturen van rond de 35 graden celsius. „Op dagen als deze wordt thuis, in Nederland, op de radio ge waarschuwd om de inspannin gen in de buitenlucht tot een minimum te beperken. En hier wordt topsport bedreven, in een bakoven. Maar ja, wat moe ten we anders: dit doen wij wielrenners al honderd jaar. Soigneur Ton van Engelen durft te voorspellen dat er „veel pro blemen komen." Tourarts Ge rard Porte sloot zich daar giste ren bij aan.Als het zo warm blijft gaan er in de Pyreneeën een hoop slachtoffers vallen. De eerste dagen viel niemand af, maar in drie Alpenritten wa ren het er liefst 22." Ten gevol ge van fysieke klachten. „Maag en darmen kunnen er niet te gen." Volgens Van Engelen is het „fei telijk te warm om sport te be drijven. En dus moet je koelen. Met water, heel veel water." Van de 15 bidonnen die cou reurs op een warme dag bij de ploegleiderswagen ophalen, of aangereikt krijgen, gaat dan ook een goed deel over het hoofd. „Maar ze drinken er toch al gauw een tiental leeg." Het drinken is nooit ijskoud, Van Engelen serveert zijn ren ners het vocht „wel fris. Want het is van het grootste belang dat de coureur het lichaam blijft koelen." Drinken is niet het probleem, eten wel. Al zijn er uitzonderin gen. Van Engelen: „Remmert Wielinga kan blijven eten, altijd. Dat is een voordeel voor zo'n jongen." De meest bruikbare energiebron? Suikers. Leinders: Als je weet dat een topper als Armstrong in een klimtijdrit 2000 calorieën per uur ver bruikt, en een normaal mens 2500 calorieën per dag eet, be sef je hoeveel een renner bin nen moet krijgen. Tussen het einde van de rit en het diner dient een renner eerst zijn vochtbalans te herstellen, pas daarna bouwt hij energie op. Dat je dat ook via een isotone infuuszak kan doen, is een fa beltje. In zo'n zak zit amper 100 calorieën, daarmee kan je een energietekort niet voorkomen. Pasta, rijst, brood, daar draait het om." Van Engelen geeft de renners bij de start bidons met extra veel suikers en koolhydraten mee. Dorstlessers en glucose- dranken zijn de hoofdmaaltijd, omdat buiten een enkele ener- giereep vast voedsel onderweg nog maar moeilijk verstouwd kan worden. Van Engelen: „Bergop ligt de spijsvertering bijvoorbeeld zo goed als stil. Als de coureurs in de afdaling zijn, en er wat wind staat, komt het allemaal na een minuut of tien wel weer vanzelf op gang. Maar soms zijn de afdalingen te kort en wacht alweer de volgende klim." De renners proberen er deson danks de moed in te houden. Grischa Niermann: „Wat is nou beter: 35 graden of maar tien graden en de hele dag regen. Geef mij dan maar dit weer." door Ad Pertijs montpellier - Lucien van Impe kijkt eens naar de lucht. Donke re wolken drijven in de richting van het Novotel, aan de snel weg bij Montpellier. „Hij zal zo komen. Iedere renner wil voor de bui binnen zijn. Oud-Tourwinnaar Van Impe is als chauffeur van de Vlaamse zender VTM een van de men sen die rond het middaguur op het warme parkeerterreintje achter het hotel geduldig staan te wachten op Lance Arm strong. De Amerikaan is met zijn ploegmaats van US Postal uit trainen. Een tochtje door het binnenland. Persvoorlichter Jo- gi Müller heeft aangekondigd dat Armstrong op de rustdag de pers niet te woord wil staan. „Er is niks te zeggen", aldus de vriendelijke Zwitser. In andere jaren nam de Texaan steeds spontaan en uitgebreid de tijd voor een vaak informeel bab beltje. En dus zijn toch nog be hoorlijk wat persvertegenwoor digers het hek van het hotel ge passeerd. Bijna een uur later dan Van Im pe dacht komt Armstrong het parkeerterrein opgereden. In een auto. De fiets heeft hij even daarvoor op het dak laten zet ten. Een minuut later zal blijken waarom. De wagen wordt tot voor de zij-ingang van het hotel gereden en zonder een woord te zeggen loopt de Amerikaan onder het oog van diverse ca meraploegen naar binnen. Het gaat linea recta naar zijn kamer. Armstrong neemt een douche en stapt even later de gang op als hij zijn nog geen twee jaar oude tweelingdoch tertjes Isabella en Grace hoort babbelen. Slechts gehuld in een omgeknoopte handdoek neemt hij de twee blondines, die al een ochtend lang ronddrente len in de lobby van de hotel, Lance Armstrong zoekt met ploegleider Johan Bruyneel een route uit voor een trainingsrit. Foto: AFP/Paolo Cocco een voor een enthousiast op de vraagt hij zijn verzorger, arm. Hun kinderbedjes staan ingeklapt op de gang klaar voor de nacht. Ook zoontje Luke, zijn vrouw Kristin en een kin dermeisje zijn aanwezig. „Ser ge, kun je voor ons een lunch klaar maken op de kamer", Buiten Ügt een zonovergoten zwembad. Müller vreest dat Armstrong de rustdag echter in afzondering zal doorbrengen. „Jammer is dat. Maar Lance kan nu eenmaal niet rustig bui ten lopen. Overal wordt hij aan geklampt door mensen." In het verleden was dat geen probleem. De Armstrong van 2003 heeft kennelijk iedere mi nuut rust nodig om zijn vijfde zege binnen te stellen. Hij wil nog slechts spreken op de ver plichte persconferenties van de Tour. Aan een tafeltje in de lobby van hetzelfde hotel neemt Once- baas Manoio Saiz wel alle tijd om zijn visie op de Tour te ge ven. Voor hem is de ronde feite lijk voorbij na de dramatische val van kopman Joseba Beloki. Saiz heeft het verlies nog maar amper verwerkt. „Hij was dit jaar de enige buiten Armstrong die in staat was de Tour te win nen." Drie jaar werkte Saiz aan het 'brengen' van Beloki. „Dit jaar stond er een heel andere Beloki aan de start: meer vol wassen, meer ervaren, agressie ver en met de juiste mentaliteit. De Once-mentaliteit." Saiz heeft van zijn ploeg zijn le venswerk gemaakt. Hij is een van de weinigen die bijna puur wetenschappelijk te werk gaat. „US Postal is een kopie van mijn ploeg", zegt hij. „Johan Bruyneel past de dingen die hij als renner bij mij heeft geleerd nu toe in die ploeg." De leerling is verder dan de meester. Dat doet pijn, daar in de lobby van het Novotel. Helemaal omdat de rollen dit jaar omgedraaid hadden kunnen zijn. „Het ni veau van Armstrong verbetert niet meer. Hij is misschien al over zijn top heen en dan komt het punt dat de concurrenten, die nog wel sterker worden, op het gelijke niveau komen. Belo ki was nu zover. De anderen nog niet." De mindere dag op Alpe d'Huez van Armstrong was volgens de Spanjaard een incident. „Toen Beloki de dag erop aanviel zag ik alweer een heel andere Armstrong reage ren. De pedaalslag was zijn be kende krachtige tred." nooit eerder kon hij dagen ach tereen mee klimmen met de besten. David Millar kan tijdrij den als de beste. Hij zal er zijn verlies in de bergen echter niet mee goed maken. Blijft over Tyler Hamilton: sterk op beide fronten, maar wel ge handicapt door zijn sleutel beenbreuk. „Ik denk dat hij het podium haalt", zegt Saiz. Mor gen zal dat echter nog niet dui delijk zijn. Omdat de Ameri kaan daarna nog talloze bergen over moet. Duidelijk zal wel zijn dat Lance Armstrong de Tour gaat win nen. Niet op de ouderwetse manier, maar ook de 'methode Indurain' telt voor vol. viTORiA/AFP - De Spaans renner Joseba Beloki is in Vitoria met succes reerd aan de gebroken hi hij overhield aan een va negende etappe van de van Frankrijk. Zijn seizoen zit er wel de conclusie van traunt Mikel Sanchez. Op weg naar Gap schoo maandag onderuit op smolten asfalt. De n twee van het klassement Tour verder vergeten, brak hij de rechterheup en - elleboog. „Een snel herstel zal hee lijk zijn", meende zijn delend arts Sanchez, zou hij weer redelijk snefei fiets kunnen stappen.' De onfortuinlijke ONCE a kan over drie weken b£ met revalideren. marseille/dpa - Zij kennen el kaar goed. Alexander Vinokoer ov en Jan Ullrich voelen zich nog niet helemaal kansloos in de Ronde van Frankrijk. Een pact tussen de nieuwe en oude kopman van Telekom in de Py reneeën behoort tot de moge lijkheden. „Hij is een goede vriend", hield Vinokoerov zich tijdens de rustdag op de vlakte over een mogelijk samenwer kingsverband in de aanval op Lance Armstrong. Ullrich was de kopman van Te lekom en reed jaren samen met de Kazak, die dit seizoen in de Ronde van Zwitserland en Pa rijs - Nice aansprekende etap pewedstrijden op zijn naam bracht. „Ik heb een ideale uit gangspositie", meende Ullrich gisteren. „De achterstand voor de Pyreneeën is beperk C ven. Er zijn nog moj den." Zowel Ullrich als Vin rc gaat er echter vanuit mi e de individuele tijdrit vi a lijden ten opzichte va n strong. „Anderhalve n m vermoedt Vmokoerov. ,Pa eerder aan tweeënha nuut", zei zijn teamu Walter Godefroot. „Dal minder verlies verwachl zijn motivatie en zeil wen", aldus de Belg. w In de Pyreneeën kan VijL3 ov op de steun van de t 21 lende Colombiaan Sant n tero rekenen. „Mijn vt 21 tegen. Ik ga alles dt?n Vinokoerov te helpen", tero, ploeggenoot vai koerov, op de rustdag. Amerikaan werkt in Girona aan h("f Vm renners en het feit d: Armstrong niet zo goed andere jaren. Leipheimer rekent er zijn landgenoot komer cirona/anp - Levi Leipheimer hoopt eind van deze week voor het eerst weer op de fiets te klimmen. De Amerikaanse kop man van Rabobank, uitgevallen na de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk, herstelt thuis in het Spaanse Girona van een breuk in het zitbot, opgelo pen in een massale valpartij. De eerste dagen thuis liet hij de Ronde van Frankrijk even aan zich voorbijgaan. Leipheimer had even geen zin meer in de Tour, de wedstrijd waar hij het hele jaar naartoe had geleefd en di£ voor hem na twee dagen al weer voorbij was. „Ik kon het niet opbrengen, had bovendien erg veel pijn", vertelde hij giste ren vanuit Girona. De ritten door de Alpen, zijn terrein, had hij dan later toch geïnteresseerd gevolgd. „Ik ben verrast door sommige dingen. De aanvallen van een aantal einde alsnog orde 01 gaat stellen. „Eigenlijk dat Lance in de Pyreni ter gaat worden." Over zijn herstel was maar duidelijk. „Loi moeizaam, gefietst hé niet. Ik hoop aan het deze week op de roller nen rijden." De Ro|( Spanje is zijn eerste ut start in de Vuelta", zei U8- oi „Maar of ik er goed b af van de komende we t de tijd die ik nodig heb ledig te herstellen. Het zijn dat ik 'm rijd in vi ding op de Tour van jaar. Ik heb die kilom woon nodig." )t Morgen: Twaalfde etappe Gaillac-Cap Découverte (tijdrit) Monumenten kun je ook maken. De Tour deed in het verleden, te gen betaling van heel wat francs, plaatsen aan die kort daarvoor niet op de kaart ston den. Skistations zonder historie kochten bekendheid, Futurosco- pe en Disneyland Parijs zetten zichzelf in de schijnwerpers, Puy- du-Fou werd tot over de lands grenzen bekend. Zoals Cap Dé couverte dat dit jaar probeert te doen. Ze keken elkaar eens diep in de ogen, het was eind juli 1997. Mickey en Miguel. Droomde hij nou? Jij ook hier? Was dit reali teit, of toch niet. Was dit de Tour of een stripver haal? Het bleek samen te gaan. Bedacht door marketingmen sen, commerci ële jongens. Nee, niet door fietsliefhebbers in ieder geval. Gelukkig zat hij niet meer in het peloton, was hij - vijfvoudig Tourwinnaar Miguel Indurain - het jaar ervoor afgestapt. An ders had hij zich maar opgela ten gevoeld. Had hij Mickey Mouse aardig moeten vinden, met Donald Duck moeten dan sen en rondjes moeten draaien in de theekopjes van Alice in Wonderland. Het zou hem vre selijk hebben afgeleid. Nu was tik lar tri hij slechts toeschouwei er zelfs een beetje van En haalde hij opgeluch omdat de poeha hem a e. reur bespaard was gebl _s. Cap Découverte heeft Jc vele euro's voor over otf j: peloton te ontvangen gigantische, tot recreat c omgebouwde steenkot n' zijn hotels, een zandsti ,re mini-Jurassic Pare, een 0 um, maar ook kuurbad een skipiste die 12 maa per jaar open is. Handig gens zullen de gele-truL®1 allicht op de lange lattt ,°c ren te krijgen. Tevergef ®,c Tuurlijk weten renners een rijdend reclamebo En om de organisatie t te zij IS vrierjl® 'au] ind als d mee! dorp stadj complimenteren met beeldige inzet. Als het fening van hun beroep niet in de weg staat. VV ,nrT renner wilden ze word was het ze om te doen gedroomd hadden om ren, om als Mickey dol ven te gaan, dan hadd melijk niet bij Jan Raai1 Walt Disney gesollicite p». Edward Swier ind

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18