Bekentenis schutters uit Benthuizen Veehouder strijdt voor ligplaatsen in Kleipoel assenaars echtpaar heeft haast met adoptieaanvraag De irritatie laait op als het kwik stijgt iete na kogelen koper t tegels Optreden tegen lastige hangjeugd Woubrugge Geen bus meer in Rijnsaterwoude eke Dijke 'wassenaar - Als het minis- ustitie niet snel beslist of de Wassenaarder D. Martina >uw geschikt zijn als adop- is hij te oud en mag het ijeen baby meer adopteren, i dus, was hun eis in een g dat deze week diende in rechtbank. Geen sprake erde advocaat C. Bitter van ;'ar ïrie. „Als hij voorrang krijgt 5m'Us en bij het gezinsonder- je, laat hij al die anderen ie nog langer ingeschreven zou hij in wezen voorkrui- Wie een kind wil adopteren dat jon ger is dan twee jaar, heeft te maken met een leeftijdsgrens. De toekomsti ge vader of moeder mag maximaal veertig jaar schelen met het adoptie kind. Er zijn uitzonderingen, bijvoor beeld voor het gezin dat een gehandi capt kind of een kind ouder dan twee jaar wil opnemen. Omdat adoptieou ders daarvoor niet staan te dringen, gelden voor hen minder strenge leef tijdseisen. Die uitzondering wordt voor het echtpaar Martina, dat een baby wil, niet gemaakt. De veertigste verjaar dag is voor hen een harde grens, die op_,ll juni 2005 opdoemt voor D. Martina. Het echtpaar wil dolgraag een kindje uitzoeken in de Verenigde Staten, en diende op 1 maart van dit jaar een adoptieverzoek in bij de Stichting Adoptievoorziening Utrecht. Het idee dat ze binnen een jaar gezinsuitbreiding konden ver wachten, vervloog snel. Tweeënhalf tot drie jaar duurt het doorgaans voordat een stel de zogenoemde be ginseltoestemming krijgt. Hiervoor moeten zij een voorlichtingscursus volgen en wordt er een justitieel, een medisch en een pedagogisch onder zoek gehouden. Pas daarna begint de zoektocht naar een kind. Op het mo ment dat het kind gevonden is, mo gen de ouders er niet meer dan 40 jaar mee schelen. Tweeënhalf jaar wachten op de be ginseltoestemming, dat is maar liefst twee maal de wettelijk gestelde ter mijn, betoogde advocaat J. Maassen tijdens het kort geding. Die is 14 maanden, meent hij. „Als niet op kor te termijn begonnen wordt met de verplichte voorlichting, dan dreigt een overschrijding van de termijn.'' Volgens de advocaat wordt zijn cliënt beperkt in zijn keuzemogelijkheden. Immers, als hij straks 40 wordt, kan hij geen baby meer kiezen. „Martina heeft een voorkeur voor een baby in verband met het hechtingsproces. In feite belemmeren de gedaagden (het ministerie en de Stichting Adoptie voorziening Utrecht, red.) de wijze waarop hij zijn gezin wil indelen." Van voordringen is geen sprake, vindt hij. „Mijn cliënt vraagt niet om een voorkeursbehandeling, maar hij wil binnen de vastgestelde termijn gehol pen worden." Advocaat Bitter van het ministerie van justitie weersprak de suggestie dat veertien maanden de wettelijke termijn is. Volgens haar is het niet meer dan een richtlijn van de Natio nale Ombudsman. „De staat is het ennee eens dat dat een redelijke ter mijn is. Aspirant-adoptieouders we ten dan beter waar ze aan toe zijn." Toch heeft het geen effect op de tota le duur van de adoptieaanvraag, be toogde ze. De zoektijd naar een kind blijft lang duren. „Er zijn nu eenmaal niet zoveel kinderen die in aanmer king komen voor adoptie, en de mi nister ziet voor zichzelf geen taak weggelegd om dit te bevorderen." Di recteur H. Visée van de Stichting Adoptievoorziening Utrecht vindt dat de minister dat wel moet doen. „De huidige situatie is uitermate onvrien delijk tegenover mensen die willen adopteren." Dat is dan maar zo, vindt het ministerie. „We zijn niet tegen adoptie, maai- we vinden ook niet dat we dat nou enorm moeten stimule ren. Kinderen moeten in beginsel in hun eigen land opgroeien", aldus een woordvoerster. De rechter doet uitspraak op 23 juli. door Ewout van der Dussen wou brugge - Vaker optreden tegen overtreding van het alco holverbod, tegen lawaai van au toradio's, tegen illegaal vissen en tegen wildplassen moet vol gens het college van burge meester en wethouders van Ja- cobswoude de overlast van jon geren rond de hervormde kerk aan de Comriekade inperken. Ook is besloten haast te maken met de bouw van een jeugd honk in Woubrugge. De maatregelen zijn het directe gevolg van het overleg vorige week tussen gemeente, zes jon geren en ruim twintig bewoners van de Comriekade, de Kerk straat en de Van Hemessenka- de. Hoewel er tijdens dat overleg enig wederzijds begrip ont stond tussen de bewoners en de jongeren, drongen de door overlast getergde buurtbewo ners toch aan op optreden te gen excessen. Vooral de harde muziek, vernieling van auto's, onbeschaafd gedrag zoals het urineren in de Wetering, het roepen van schuttingwoorden en de rommel die 's morgens achterblijft, zijn de bewoners zat. Onder hen ook de eigenaar van het aan de overkant van de We tering gelegen restaurant, die op het terras vaak klanten ziet weglopen omdat ze moeite hebben met het gedrag van de jongeren. „Ik ga met de politie afspreken dat er vaker wordt opgetreden", belooft waarnemend burge meester Andel van Jacobswou- de. Ook wordt de dienst ge meentewerken gevraagd de omgeving van de kerk regelma tiger schoon te maKfen. Wethouder Verhagen zei tijdens het overleg met de bewoners te streven naar een jeugdhonk in 2007 - een termijn die voor de bewoners veel te lang is. Het college wil dat honk nu sneller openen. De op die overlegavond ge noemde locatie aan de Wilgen- laan wordt daarvoor bekeken. Nu mogen de jongeren alvast zelf het huisje op het jeugdter- reintje bij de tennisbanen dicht timmeren, om daar tochtvrij te zitten. De gemeente verstrekt het benodigde materiaal. door Judy Nihof en Janneke Dijke rupwetering - Het is de droom van elke natuurminnende wa tersporter: een ligplaats direct aan de plas. Melkveehouder Piet van der Poel uit Rijpwete- ring verhuurt zulke ligplaatsen al veertig jaar, maar als het aan de provincie ligt, komt daar snel een eind aan. Volgens de provincie tasten de zeilboten en sloepen het open karakter van het landschap aan. Onzin, vindt Van der Poel, die vandaag op het provinciehuis bij de com missie beroep en bezwaar heeft geprotesteerd tegen de voorge nomen ontruiming van de bo ten in de Kleipoel. „Het enige dat je ziet, zijn wat masten die boven het riet uitsteken." Legaliseren wil de provincie de ligplaatsen niet. Toch heeft zij de situatie al jaren gedoogd. Van der Poel vindt het vreemd dat hij juist nu wordt aange pakt, terwijl de provincie net - in samenwerking met de agrari sche natuurvereniging VanAde - bezig is een nieuw ligplaatsen- beleid te maken. Daarbij is zelfs een duidelijke rol weggelegd voor de Hoompolder. „Het is toch krom om op voorhand de ze boten weg te doen om er over een jaar of wat weer iets dergelijks van te maken. Wacht dan even totdat je bedacht hebt hoe je het wilt gaan doen." Van der Poel houdt zijn hart vast als zijn huurders verdwij nen uit de Hoornpolder - en daarmee de sociale controle. „De mensen die van mij een ligplaats huren, denken agra risch. Ze houden van de natuur en houden zich aan de regels. Het zijn geen speedbootjon gens." Voor Van der Poel vormen de ligplaatsen een belangrijke bron van inkomsten. „Rondko men van de melkveehouderij gaat hier in het westen hoe lan ger hoe moeilijker. Er is al een uittocht van boeren gaande." De boer en twee van zijn zoons willen zijn bedrijf graag voort zetten, maar dat wordt lastig zonder neveninkomsten. „Ga maar kaas maken of koffie schenken, kreeg ik bij de pro vincie te horen. Maar kaas ma ken is geen optie. Ik ben er ook helemaal niet op ingericht en dan zou ik dure investeringen moeten doen. Bovendien is hier al een plattelandswinkel, van Castelijn, en dat is voldoende." Voor het schenken van koffie aan recreanten voelt de familie Van der Poel ook niks. „Met mooi weer komen er tien en met slecht weer komt er nie mand." De Rijpweteringer put hoop uit het feit dat niet iedereen bij de provincie hetzelfde over de kwestie denkt. Zo krijgt hij bij val van de beleidsmedewerker van de provincie die bij het nieuwe ligplaatsenbeleid be trokken is. Ook de agrarische natuurvereniging VanAde die zich sterk maakt voor het be houd van boeren in de regio, staat achter hem. „Dit is een ty pisch voorbeeld van de logge overheid", zegt Kurt van der Heden, voorzitter van VanAde. „Het is nu beleid dat de boten weg moeten. Er is nieuw beleid napt bij ip in kassa hoten De politie heeft :htend een 66-jarige lendammer aangehou- i een uur eerder geld had n uit de kassa van een jelegenheid aan de iveg in Voorschoten. Een erker van de horecagele- d zag de diefstal en sprak i er op aan. De 66-jarige buit onmiddellijk terug er vandoor. De politie e de Leidschendammer j en hield hem in zijn laats aan. Na verhoor is i in de loop van de dag een boete van 220 euro lis gestuurd. mdernemers len zich niet hst De politie in 1'1 >est hoopt dat 189 on- ïers zich alsnog melden er ;evens over wie er 's ai of in het weekeinde be- ïii r is, in geval van calami- de zaak. Na een actie politie gaven tot nu toe ememers een sleutel- - p, zodat de politie snel irschuwen bij inbraak, of stormschade. nsverhaal schrijven hoten - 'Elk levensver- miek en verdient het ireven te worden', is de ing van Reina Crispijn. op 6 augustus een ip in de bibliotheek in oten, Wijngaardenlaan n theoretische inleiding Ie cursisten een schrijf- tft. Hiervoor moeten ze meenemen waarop re personen staan en een verhaal verbon- een eigen schrijfblok. ingsprijs inclusief cur- en koffie bedraagt ro. De workshop duurt e, >t 12.30 uur. Opgeven ia 55+ (5619277) of bij theek (5615678). i dj Slachtoffer buiten levensgevaar door Marieta Kroft benthuizen - De twee mannen die zondag zijn gearresteerd in verband met de schietpartij in Benthuizen, hebben bekend. De Benthuizenaren, vermoedelijk broers, blijven nog zeker tien da gen vastzitten, zo besloot de rechter-commissaris gisteren. Wie van de twee verdachten de 15-jarige jongen uit Zoetermeer heeft neergeschoten, staat nog niet vast. Dat maakt nog deel uit van het onderzoek. Het openbaar ministerie (OM) ver wacht verder geen aanhoudin gen in verband met de zaak te zullen verrichten. Het vuurwapen is inmiddels wel gevonden, aldus de OM- woordvoerster vanochtend. Het lag in een sloot bij de geiten- weide, vlakbij de plek waar het drama zondagnacht plaatshad. De Mobiele Eenheid en de poli tie hebben de afgelopen dagen intensief gezocht naar het wa pen. Het slachtoffer is buiten levens gevaar. Zijn toestand is stabiel, aldus het OM. Het zusje van het slachtoffer zei enkele dagen ge leden nog dat het de vraag is of hij er helemaal bovenop komt. In verband met het gevaar voor verlamming, durven de dokto ren de hagel niet uit zijn li chaam te halen. Het slachtoffer maakte deel uit van een groep jongeren uit Zoetermeer en Benthuizen die vooral de laat ste weken veel rondhing in de geitenweide aan de Omlei- dingsweg. Het motief voor de daad is waarschijnlijk ergernis over de aanwezigheid van de jongeren in het Benthuizense park geweest. Binnen tien dagen komt de zaak voor bij de Raadkamer. Die besluit of de twee verdach ten vervolgens dertig dagen in voorlopige hechtenis blijven. Deze voorlopige hechtenis kan maximaal twee keer worden verlengd. Daarna moeten ze of op vrije voeten zijn gesteld of zijn voorgekomen bij de recht bank. Het gemeentebestuur houdt vanavond in De Tas een infor matieavond voor de geschokte inwoners van Benthuizen in verband met het schietincident. De politie en een vertegen woordiger van een hulpverle ningsorganisatie zijn aanwezig. De aanvang is 19.30 uur. rijnsaterwoude - Busmaatschappij Connexxion wil lijn 197 niet meer door Rijnsaterwoude laten rijden, waardoor onder andere het gemeentehuis van Jacobswoude per openbaar ver voer straks niet meer bereikbaar is. Dat is een van de gevolgen van de nieuwe dienstregeling van Connexxion, die nog niet openbaar is gemaakt. Wethouder Verhagen is niet erg optimis tisch over de nieuwe voorstellen: „De bereikbaarheid neemt af en dat is het ergste wat er is." Het gemeentebestuur gaat dan ook niet akkoord met die wijziging en gaat met Connexxion overleggen en naar alternatieven kijken. Piet van der Poel rijdt met zijn zoon langs de masten, die de provincie zo storend vindt in het landschap. Foto: Taco van der Eb in de maak, maar dat is nog niet af. De provincie wil niet wachten. Ze moorden de één na de ander uit, maar willen wel dat wij nevenactiviteiten ontplooien." De familie Sierat uit Zoeter meer, sinds 15 jaar huurders van een ligplaats bij Van der Poel, hoopt eveneens dat hij ge lijk krijgt. „We zijn op zoek ge gaan naar een andere ligplaats, maar zoiets als dit in de vrije natuur vind je nergens. Jacht havens zijn drukker en een stukje duurder. Bovendien zijn er overal wachtlijsten", zegt mevrouw Sierat. Vooral voor haar man zou het een tegenslag zijn als ze de lig plaats kwijtraken. „Hij zeüt twee keer per week met de mannen. Ik ben meer een mooiweerzeilster. De commissie beroep en be zwaar van de provincie doet over ongeveer tien weken uit spraak. Hangjeugd en buurtbewoners zijn 's zomers licht ontvlambaar door Janneke Dijke s/ieiderdorp - Een 32- genaar die een verko e Praxis in Leiderdorp els bekogelde, moest Ten bij de politierech ten Haag verantwoor- man kreeg een boete luro opgelegd. u met de verkoper van 5 1 ltstond, toen de man et tegels wilde terug- r€ die hij de dag daar- e i aangeschaft. In de de man zijn bon ver- e te nemen. De verko- >p dat punt onverbid- inder bon konden de oc et worden ingeruild. e Hagenaar geen zin e{ e zware dozen met te- 1 j? terug te brengen naar vroeg hij de verkoper dozen zolang in de n ton achterlaten. Maar ging de verkoper op pen staan. De man tegels niet tot de vol- g in de winkel stallen. erd door zoveel onbe- de man volledig door Hij pakte een van de ur t tegels en smeet deze e verkoper. De Praxis- cer' kwam met de E een paar schrammen de Hagenaar na dit isseijn tegels nog heeft t, uilen, is niet bekend. tegels hebben hem Frf tok een stuk meer ge ne voorzien: de rechter door de officier van br< rëiste boete van 180 regio - Hangjongeren en omwo nenden, het is een onafscheide lijk duo dat in de zomer het bloed onder eikaars nagels van daan haalt. Het afgelopen week einde kwam het tot een geweld dadige uitbarsting toen een in wonervan Benthuizen zijn jacht geweer op een 15-jarige leegde en hem naar de intensive care schoot. Op andere plekken, zoals in Leiderdorp en Woubrugge, zijn de confrontaties minder hef tig, maar is de ergernis even groot. Moeten de jongeren dim men of de buren slikken? Je kunt de zomerklok erop ge lijk zetten. Zodra de tempera tuur oploopt tot een zinderen de hoogte klitten jongeren tot diep in de nacht samen op grasveldjes of straathoeken, wat de nodige decibellen met zich meebrengt. Vanwege dezelfde hittegolf schuiven omwonen den hun slaapkamerraam een stukje verder open, maar in plaats van frisse lucht dringen uitsluitend stemmen, gettoblas ters en knetterende brommers naar binnen. Aad Gravekamp zit er als de zo mer begint als het ware op te wachten. De chef van het poli tieteam in Leiderdorp, Zoeter- woude en Rijnwoude maakt de zomerse onrust al vele jaren mee. „In de zomer komt het ge luid sneller naar je toe, want ie dereen houdt de ramen en deu ren open. Bovendien worden we wat minder geduldig door dat de temperatuur oploopt." Rob Verbunt, jongerenwerker bij welzijnsorganisatie Bovos en een tijdlang actief in Benthui zen en de rest van de gemeente Rijnwoude, vindt de zomer niet bij uitstek het overlastseizoen. „Het is wel een terugkerend pa troon, maar niet alleen in de zomer. In de herfst is er ook veel last, als jongeren op school nieuwe vrienden maken en er nieuwe groepjes ontstaan." Het ongeduld kan door de hitte Hangen op straat, voor veel jongeren een relaxte bezigheid, voor veel omwonenden een gruwel. Archieffoto: United Photos de Boer snel toenemen. Neem Benthui zen. Op 7 juli kwam de eerste melding van overlast bij de po litie binnen. Buren van het gei tenweitje ergerden zich groen en geel aan de jongeren, waar onder een paar uit het naburige Zoetermeer, die lawaai maak ten en over het gras crosten. Nog geen week later, in de nacht van 12 op 13 juli, pakte een Benthuizenaar zijn jachtge weer en joeg een schot hagel in een 15-jarige Zoetermeerse jon gen. „Veel mensen zeggen dat ze het al lang zagen aanko men", weet Gravekamp, maar hij gelooft dat niet, omdat er zo weinig tijd tussen zat. „Dit was een incident." De politie mag de schietpartij dan afdoen als een incident, de strubbelingen zijn dat niet. Om erger te voorkomen, pleit jon gerenwerker Verbunt ervoor dat mensen de jongeren meteen aanspreken als ze er last van hebben. ,,Als er dag in dag uit een clubje vrienden bij je naar binnen kijkt, word je misschien helemaal gek. Sommige men sen laten veel toe en willen graag praten met de jeugd, maar er zijn er ook die echt niet willen dat hun rust verstoord wordt en pakken meteen de te lefoon, zonder er zelf iets van te zeggen." Wie niet praat met de jongeren, moet op zijn minst de ouders aanspreken, vindt Gravekamp. „Met alle respect, maar het is wel onze eigen jeugd. Weet de ouder waar zijn kind zit en wat het doet?" Volgens jongeren werker Verbunt verdiepen ou ders zich daar te weinig in. „De jongere zegt dat hij even naar een vriendje gaat, en de ouders hebben niet eens door dat hun kind ergens rondhangt en rot tigheid veroorzaakt." Met hun uitspraken wekken de jongerenwerker en de politie chef de indruk dat het pro bleem meer bij de omwonen den en de ouders ligt, dan bij de jongeren zelf. Gravekamp vindt dat voor een officiële jon- gerenontmoetingsplek (JOP), zoals in de Buitenhofvijver in Leiderdorp, zeker gelden. „Bij een JOP dulden wij wat meer. Daar is het per slot van reke ning een JOP voor. Je kan ze daar niet verbieden te hangen." Zou er harddrugs gebruikt wor den, zoals de lokale partij BBL suggereert, dan komt de politie direct in actie. Maar volgens Gravekamp gebeurt dat niet. „Er zijn daar echt geen junk achtige taferelen." Maar ook voor jongeren die geen door de politiek goedge keurde hangplek hebben, wil hij coulant zijn. „Je zult die gas ten wel een plekje moeten bie den. Wie is er niet jong ge weest?"

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17