ruziën over Marktplein DUIN BOLLENSTREEK 'Dertig graden, dat klonk niet erg aanlokkelijk' Ondernem Dat is toch de taak van een burgemeesterV Katwijk enthousiast over nieuw plan voor Zeehospitiumterrein se 'Spagaat' in Noordwijkerhout'r Haarlemmermeer is er voor de papieren fietser Wisseltruc met Franse munten noordwijk - Een 69-jarige Noordwijkse is gistermorgen voor twee euro opgelicht. De vrouw wisselde op verzoek van een onbekende man een twee eurostuk om voor twee euro munten. Even later kwam ze er achter dat ze de oude Franse munten van tien franc had ge kregen. Die lijken sterk op de euromunten. Omwisselen kan alleen bij Franse banken. Bon voor Sassenheimer sassenheim - Een 22-jarige Sas senheimer heeft een bekeuring van 190 euro gekregen omdat hij vannacht een borrel te veel op had. De man stond met zijn puto stil op een voetgangers - oversteek op de Hoofdstraat. Dat trok de aandacht van poli tieagenten die de Sassenheimer controleerden. Uit een adem analyse bleek dat de man te veel had gedronken. vervolg van voorpagina valkenburg - Joop van der Reijden is geen man van de barricaden. Ludieke acties laat hij liever aan de echte actie groepen over. „Maar lobbyen heb ik mijn hele leven gedaan. Al toen ik veehandelaar was in 1967. Toen onder minister Mansholt het Europese land bouwbeleid gestalte kreeg, stond ik in Brussel op de trap pen bij de EEG om te proberen de vrije handel open te hou den." Het initiatief om met de websi te www.vliegkampopen.nl te pleiten voor behoud van vlieg basis Valkenburg kwam bij hem vandaan. Maar, nuanceert de burgemeester van Valkenburg, het is niet zijn website. ,,lk vind het fijn dat ik zoveel eer krijg toebedeeld, maar de website is opgericht door het voltallige college van Valkenburg." Des ondanks is de oproep aan bur gers en politici op de website persoonlijk geschreven en on dertekend door Van der Reij den. Met duizend bezoekers van de site per dag en circa honderd steunbetuigingen, blijkt zijn itii- tiatief aan te slaan. Had Van der Reijden zoveel reacties ver wacht? „Eigenlijk wel ja. Dit vraagstuk leeft in de omgeving. Het zijn dan ook in de eerste plaats re acties uit Valkenburg, Rijnsburg en Katwijk. Dat de site zoveel aandacht heeft getrokken dat langzamerhand ook mensen uit Purmerend en de Verenigde Staten reageren, is wel verras send. Zeker als je nagaat dat we de handicap hebben dat het nu vakantietijd is. Ik verwacht dat er straks ook wel meer negatie ve reacties zullen komen, van mensen die minder verbonden zijn aan het vliegkamp." Natuurlijk, zegt Van der Reij den, loopt hij voorop in de strijd tegen het voorstel van de fensieminister Kamp om de vliegbasis te sluiten. „Dat is toch de taak van een burge meester? Wie moet het anders doen? Ik kom op voor de bevol king, die verwacht dat ik iets doe." U komt niet op voor de mensen die het met u oneens zijn. „Oneens? Ik heb ze niet ge hoord. Niet één iemand uit Val kenburg die het vliegkamp wil sluiten. Alleen een man uit Kat wijk. Als mensen het in het dorp niet openlijk durven te zeggen, kunnen ze me toch ook een briefje schrijven? Het is wel heel stellig om te zeggen dat hier niemand vóór sluiting is, maar ze zijn er in elk geval niet in grote aantallen. Integendeel. Overal waar ik kom beginnen mensen tegen mij over het vliegkamp. Natuurlijk heeft ie dereen daarvoor zijn eigen ar gumenten. 'Liever tien Orions in de lucht dan 10.000 Leide- naars op het land', heeft ie mand op een doek geschreven. Maar om de woningbouwdis- cussie gaat het nu niet." Waarom gaat het volgens u dan wel? „Om twee punten. In de eerste plaats om de belangen van de 750 mensen die op het vlieg kamp werken. Zij voelen zich in de steek gelaten door de defen siestaf en de politiek. Tegen de pers moeten zij hun mond hou den, maar ondertussen heeft een 'deskundige' op televisie het over verzonnen taken. Kom nou, Valkenburg heeft heel be langrijke taken en daarmee kom ik op het tweede argu ment: de veiligheid. Daar stapt men veel te makkelijk over heen. Sluiting van het vlieg kamp betekent niet dat hare majesteit hier niet meer kan landen. Nee, denk eens aan de voorzitter van de Doema, die hier vorige week landde. Of de hoogwaardigheidsbekleders voor de Navoconferentie vorig jaar. En de Joegoslavische cri mineel die met een zak over zijn hoofd naar het internatio naal Strafhof is gebracht. Op Rotterdam en Schiphol zijn die mensen niet te beveiligen en zonder bescherming, komen ze gewoon niet. Zeker met de toe nemende terroristische drei ging. Ik heb vaak genoeg in die VIP-room van Schiphol geze ten: de beveiliging is een gaten- kaas. Ze besparen dus geld op Valkenburg, maar de kosten op andere luchthavens zullen op lopen." De politiek zal snel veel van Valkenburg horen? ,,Ja, we zijn hier nog wel even mee bezig. Nu heeft het nog niet zoveel zin. De politici lig gen nog in het zand aan de Ri- vièra of zitten op de rug van een kameel. Maar eind augustus barst het los. Dan hebben we de tijd tot 15 november, want als de begroting is vastgesteld, is de definitieve beslissing ge- Belangstelling voor eerste Zomermarkt Noordwijk valt mee door Jan Preenen noordwijk - Uitbreiding van de Toeristische Zomermarkten, waarvan de eerste van dit sei zoen gisteren werd gehouden. De organisatoren van het eve nement in Noordwijk zouden het best willen. Meer kramen, muziek en standhouders en te rugkeer van oude ambachten, zoals klompenmaken en kant klossen. En waarschijnlijk daar door ook meer bezoekers. Alleen is dat plan op korte ter mijn moeilijk te realiseren. Van daar dat voorzitter Aad van der Slot van de winkeliersvereni ging Hoofdstraat-Koopcentrum en zijn penningmeester (en dé regelaar van de markten) Piet lansen voorzichtig vooruitblik ken. Jansen: „Die uitbreiding is alleen mogelijk op de parkeer terreinen aan de Maarten Kruytstraat en het Jan Kroons- -plein. Maar dat betekent dat daar op de dagen van de Zo mermarkten goedkope plaatsen van 1,20 euro per uur zouden wegvallen en dat je mensen stuurt naar plaatsen waar ze 1,80 euro moeten betalen. Dat is ook niet zo'n geweldige aan pak." Toch wordt aan uitbreiding ge dacht om het aantal deelne mers aan de Zomermarkten weer op het peil te brengen van drie jaar geleden. Toen waren er meer dan honderd kramen. Daarna is het op last van de brandweer teruggebracht tot ongeveer zeventig. Slot: „In het verleden mochten we nog met een dubbele rij kramen staan, maar de brandweer vond dat niet langer verantwoord." De plannen worden mogelijk via een andere, veel langere weg wel verwezenlijkt. De ge meente wil de auto's op beide parkeerterreinen onder de grond laten verdwijnen. Erbo ven zouden winkels met appar tementen moeten komen. Slot: „65 procent van de onderne mers staat daar positief tegen over. Het is een aanvulling van het winkelcentrum met onder I andere luxe merkzaken. Met die pleinen erbij vergroot je het au tovrije gebied en worden de looproutes beter. Dan kun je echt cirkels lopen. Als je nu de Bomstraat en de Promenade in loopt, loop je het centrum uit. Als het zover is dan worden de Zomermarkten ook automa tisch groter. Maar dan zijn we wel tien jaar verder." Grote steun was er ook voor het verplaatsen van de Zomermark ten van de dinsdag naar de woensdag om overlapping met Katwijk te voorkomen. Daar is het evenement naar de dinsdag verschoven. „De meerderheid in Noordwijk was meteen vóór. Het is toch beter als je die markten op verschillende da gen houdt." Volgens de organisatoren in Katwijk is er onderscheid ge noeg. In hun ogen in hun voor deel. Of zoals marktmeester Bert van Rijn vorige week op merkte: „Onze markt is afwisse lender. Noordwijk heeft veel te veel kramen met sieraden." Piet Jansen moet erom lachen: „Ik geloof dat we één kraam met sieraden hebben. Of zijn zon nebrillen ook sieraden? Maar ik wil er geen strijd tussen Katwijk en Noordwijk van maken. Wij hebben wel veel kleding, maar dat krijg je met zoveel ldeding- zaken in het centrum. De Zo mermarkt is nou eenmaal een afspiegeling van wat we hier hebben." Een nadeel ten opzichte van Katwijk vormen in elk geval de hoge parkeertarieven in Noord wijk. Daarom pleitte ook Aad van der Slot twee weken gele den tijdens een vergadering in het gemeentehuis voor verla ging en het aanleggen van ter reinen waar het parkeren gratis is. Uit een nog niet afgeronde enquête onder de Noordwijkse winkeliers blijkt dat van de 50 van de 120 ondernemers, die tot nu toe hebben gereageerd de helft vijf vijftien procent omzetverlies heeft geleden door het nieuwe parkeerbeleid. Slot: „Ik moet er eerlijk bijzeggen dat alle ondernemers in Noordwijk aan Zee erg laat in actie zijn ge komen. Iedereen dacht, ach die gemeente komt nou wel met plannen, maar er zal wel weer niets mee gebeuren. De laatste zeven jaar was besluiteloosheid immers troef. Nu die plannen wel zijn uitgevoerd, is iedereen verrast. Maar hopelijk veran dert er nog wat." Ondanks het duurdere parke ren en de hitte viel de belang stelling voor de eerste Zomer markt van dit seizoen volgens Piet Jansen mee. „Vooraf waren we best wel somber. Dertig gra den of meer klonk niet erg aan lokkelijk." De volgende Zomermarkten zijn op 30 juli en 13 augustus. 'Het zal hier wel aanmodderen blijven' hoofddorp - Op papier ziet het er allemaal goed uit, maar in de praktijk komt de Haar- lemmermeerse fietser er maar karig van af. De gemeente scoort op bijna alle gebieden onder het landelijk gemiddel de. Enig positief puntje: het beleid op papier is in orde. Dat blijkt uit het onderzoek 'Haarlemmermeer in de re gio', dat het bureau RIGO Re search en Advies voor de ge meente uitvoerde. Op diverse onderdelen wordt Haarlem mermeer daarin vergeleken met omliggende grote steden als Haarlem, Leiden, Amster dam en Almere. Eén van de onderdelen uit het onderzoek is de fiets- vriendelijkheid van de ge meenten. Daarbij scoort de poldergemeente echter maar matig. Vooral met de ver keersveiligheid en de fietste- vredenheid is het slecht ge steld. Maar ook op zeven an dere onderdelen zoals direct heid (hoeveel tijd iemand no dig heeft om zijn bestemming te bereiken), het comfort van het wegdek, en het percenta ge van de bevolking dat de fiets gebruikt, haalt Haarlem mermeer het gemiddelde niet. Slechts één onderdeel is in orde: het fietsbeleid op pa pier. Schrale troost: ook de scores van de andere groei kern - Almere - blijven op veel onderdelen onder de maat. Bert Koldijk van de fietsers bond ENFB, afdeling Haar lemmermeer, herkent zich in het beeld. „Er wordt hier veel nagedacht over fietsbeleid, maar bij de uitvoering stokt het. Bij de afdeling openbare werken zien ze de fiets toch nog vaak als lastig verschijn sel." Volgens Koldijk ligt de oplossing voor de hand. Di verse steden in Nederland hebben zich expliciet uitge sproken vóór de tweewieler. „Die hebben duidelijk uitge sproken: we gaan ervoor. Maar ja, zo'n uitspraak krijg je in een WD-gemeente als Haarlemmermeer niet voor elkaar. Het zal hier wel aan modderen blijven." door Monique Witteman noordwijkerhout - Noordwij- kerhoutse ondernemers kibbelen over de plek van de zomerse evenementen. Drie ondernemers van het Marktplein in Noordwij kerhout zien de afsluitingen van 'hun' plein tijdens zaterdagse evenementen niet zitten. Zij vre zen voor een omzetderving tot dertig procent omdat klanten niet meer op het plein kunnen parkeren. Dit stelt P. van den Berg van drankenhandel Bergerac. Ande re ondernemers zijn het daar niet mee eens en willen juist de evenementen wel voor de deur. Een overleg gisteravond heeft nog niet tot een oplossing ge leid. De drie 'dwarsliggers' dranken handel Bergerac, supermarkt Edah en slager Freek Meijer hebben aan de bel getrokken bij de Noordwijkerhoutse On dernemers Vereniging (NOV). Zij stelden voor om evenemen ten voortaan op dinsdag, woensdag en donderdag te houden. Op zaterdag was het al druk genoeg, meende het drie tal. De NOV wilde de drie kla gers aanvankelijk tegemoet ko men door het Marktplein ge deeltelijk vrij te houden van evenementen. Maar daar waren andere winkeliers aan het plein het niet mee eens. R. Vijlbrief van Mix Department Store, vindt de activiteiten op het Marktplein prima. „Het moet niet zo zijn dat toeristen bij voorbeeld alleen rond de Witte Kerk komen en de Havenstraat en het Marktplein nooit te zien GESLAAGD c/l 0 ge katwijk - Katwijk heeft het aangepaste plan voor de herinrichting van het Zeehospitiumterrein met groot enthousiasme onthaald. De politiek, de directeur, de bewoners van het terrein en hun ouders, de stichting voor woonzorgvoorzienin gen voor senioren, allemaal zijn ze uiterst positief over het compromisvoorstel tussen het Zeehos pitium en de gemeente Katwijk. Daarin blijft het oude hoofdgebouw bewaard. Alleen de omwonenden van het terrein zijn nog niet helemaal tevreden. Vooral niet over het feit dat zij pas dinsdag op de hoogte werden ge bracht van het nieuwste ontwerp. Hun onder bouwde commentaar zal om die reden nog enige weken op zich laten wachten. Veel indruk kan dat al niet meer maken op de politici in de raadscommissie Ruimte en Recrea tie. Die hadden veel lof over de oplossing die ar chitect W. Patijn van KuiperCompagnons heeft bedacht. Daarin blijft zoals de gemeente wil, het oude gebouw bewaard om er appartementen in te bouwen (drie projectontwiWcelaars hebben hun interesse daarvoor al getoond). En geheel naar de zin van het Zeehospitium is er voldoende ruimte voor 126 woningen en voorzieningen voor de gehandicapten, evenals huizen voor se nioren en andere Katwijkers. Bovendien, zo spra ken alle commissieleden, staat het belang voor de bewoners van het Zeehos voorop. De bebouwing heeft een samenhangende stijl, lichtte architect Patijn toe, en lichte, natuurlijke kleuren die passen in het duingebied. Het ont werp is ruim van opzet, zodat alle toekomstige bewoners voldoende leefruimte hebben. De bouwhoogte aan de Seinpoststraat is terugge bracht naar twee lagen. Verder weg op het terrein betekent dat een verhoging van sommige gebou wen, om aan genoeg woonruimte te komen. Namens de cliëntenraad sprak voorzitter M. Wïegmans de tevredenheid uit van de Zeehosbe- woners die massaal naar het gemeentehuis wa ren gekomen. Ook een recent bezoek van de commissieleden heeft hen goed gedaan. „We hebben nu het gevoel dat we serieus worden ge nomen." Een geëmotioneerde ouder deed de op roep aan de politiek om het nieuwe plan te om armen, zodat de bewoners eindelijk fatsoenlijke huisvesting krijgen. Dat deden de politici vervolgens, stuk voor stuk complimenten uitdelend en met slechts enkele kanttekeningen. Zo moet de communicatie met alle partijen, inclusief de omwonenden, zorgvul dig verlopen. CDA'er T. van der Plas maakt zich zorgen over het financiële plaatje van het hoofd gebouw. Wat als niemand er iets in ziet om dat op te knappen omdat het te duur is? Wie draait dan voor de kosten op? H. Schoonenberg van het comité woonzorgvoorzieningen senioren KRV deelt zijn zorg. Wethouder Van der Plas denkt dat het wel los loopt. Volgens hem is er een grote vraag naar woonzorgcomplexen, zowel goedkoop als duur. Maar over het theoretische geval dat het hoofd gebouw overblijft, moet hij met het Zeehospiti um nog praten. „Onze randvoorwaarde is in elk geval dat dit project budgetneutraal voor de ge meente moet verlopen, dus dat lijkt me een vol doende basis om de plannen verder uit te wer ken. Als alles meezit kunnen we volgens planning 1 juli 2004 met de bouw beginnen. TEYLINGEN COLLEGE Locatie Leeuwenhorst, Noordwij kerhout Vmbo-TL: Mélanie Hoogewerf Havo: Loes Geerlings, Liesbeth Hogervorst, Chris Kokkelkoren, Gerben van Schie. Atheneum: Coen Koopman, Mark Oostdam. BONAVENTURACOLLEGE Locatie Burggravenlaan, Leiden Vmbo TL: Rick de Winter. Havo: Michiel de Groot, Susanne van der Heyden, Linda Lantrok, Suzanne van der Reijden. Vwo: Jeroen van de Geer, Henk Keijzer, Marjolein Langelaar, Locatie Marienpoelstraat, Leiden Havo: Joris Koek, Jordi Otten, Marije Schraven. Vwo: Bas Castelein, Denise Eist- geest, Roland Englebert, Stephan Peterse, Maarten Verbeek. Locatie Boerhaavelaan, Leiden Mavo (oude stijl): Derya Akin, Cassandra Alberts. Vmbo KL: Nancy Araheme, Jornt Kramers, Marvin van der Sman. Vmbo BL: Koen Straathof. RIJNLANDS Rijnlands Lyceum, Sassenheim Vmbo: Alexander Korving, Mah- bube Mohammadi. Havo: Tosca Engels, Tom van Oorschot, Joery van der Post, Ma rije van Ruiten. Vwo: Eva van der Veer. ie krijgen. Ik ga er van toeristen langsk en misschien wel een kr0: komen om eens beter [l te bekijken en weilid kopen. Overigens hl'"1' alle evenementen Marktplein te wordr den." NOV-voorzitter Th. burg zit tussen twee is een beetje een s[ overleg vanavond m lijkheid brengen." Aa van Drankenhandel Meijer en Edah om d ten voortaan op woensdag of dondei ganiseren, voldoet niet. „Dat kan gewoo zijn afhankelijk van en die werken dor Overigens is het nie keer dat zich een de tuatie voordoet. Drie tot een rechtszaak die alle drie keren dr is gewonnen. Het alg lang - de activiteiten ger ingeschat dan he eel belang van enk en liers." Bij de braderie die k<A^ terdag tussen tien u gens en vijf uur 's i ltst Noordwijkerhout wo et den, wordt al wel re houden met de drie j marktkramen wordi schoven dat het Ma via de Havenstraat Havendwarsstraat blijft. Of dat ook voe eJ* evenementen geldt, e delijk. De muziek er e sen staan zaterdag b Kerk, en de kind wordt in de Armen Zeestraat gehouden. 0„ h per te| in ?rd de _Kü Vwo: Kai Ming Cheurpte renhof, Ruben Raat. di di >nd VISSER 'T HOOFT Locatie Kagerstraat, Leiden Vmbo: Mitchel van den Berg, Joey Boers. Havo: Chantal Lafeber, Jan Meenhorst, Esther Meskers, Ma- riëlle Zaalberg, Erik van der Meij, Sandra Nonhebei, Laura Schave- maker, Corry van der Zwart, Es ther Driebergen, Danielle Star, Michael Westra, Leonie Oppe- laar. Vwo: Annebelle Planqué, Moni que van Beekum, Kim van Em merik, Roderick Ferrari, Carl ine Nabbe, Gerstina van Egmond, Rosalie Vlug. Locatie Leiderdorp Vmbo: Joyce Duijverman Leiden Wendy van Poelgeest. OPDC LEIDEN Administratie KL: Nick den Heij- er. Administratie BL: Ronnie Corne- lisse. DA VINCI Locatie Kagerstraat, Leiden Havo: Majolie Edink, Koen Plas- meijer, Willemijn van der Schrier, Rianne Verschuren, Bastiaan de Vries FIORETTI COLLEGE Locatie Parklaan, Lisseijn Havo: Bram Boot, kiile Bruin, Iman Ghasha) tej nie Dreyer, Sanne FrAok rije van Schie, Sabine Vwo: Esther van Menno Jensma, Isbr^ëis borg. TEYLINGEN COLLEI Locatie KTS, Voorhoud Vmbo BL Economie: Renat zen, Bert Vliem. KL Techniek: Isaï B Marcel van der Mee ning. TL: Paul Vink. NORTHGO Northgo Scholenge Noordwijk Vmbo: Dieudonnee Schroder. Havo: Steven van der r( Cramer, Rogier van erP' lein Heemskerk, Sanene Hout, Marianne Srr uf Vlasveld, Ben van deij Vwo: Janno Adema, leens, Lieke Floor, Loes Nulkes, Jeroen doi eke /wa usti Wa )uw geei u d gd la lie r zoi

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16