VIERDAAGSE 'Warm? In 1947 was het pas en Lisette Vegter uit Leiden. „We hadden verwacht, maar het is gewoon heel zijn ook zo vriendelijk, 's Ochtends om half zeven om de wandelaars aan te moedigen." f aan de wandel. Clazien Noort-Ketting uit Vancouver, g Jtal voor de tiende keer mee. Katwijker Piet Ketting °m eerst. De enthousiaste verhalen van zijn zus hebben z0Je tijd eindelijk overgehaald. „Wandeltochten heb je in "maar die sfeer langs de route, prachtig is dat." niet. De Vierdaagse lopen als je nog geen twaalf Haasnoot uit Katwijk is zo'n 'illegale' loopster. Wat ir vader is er toch bij? Pa Haasnoot loopt trouwens ook de regels. Hij doet de '30', terwijl mannen van zijn leef- igial veertig kilometer moeten lopen. Foei. Zandbergen uit Zoeterwoude, met noodrantsoen rug. „Goed drinken is belangrijk. Maar goed chips eten rma van Veen uit Leiden en Marianne de Groot uit Ha- met hun stappenteller. „We lopen de veertig kilometer, cies 52.860 stappen." Regiogenoten in de Vierdaagse van Nijmegen De 85-jarige Leo Keet loopt voor de tweede keer mee, samen met zijn schoonzus Toos Verhoef. „Lopen is een soort tijdverdrijf van me. Ik maak elke dag een tocht van één a twee uur. In zo'n grote massa lopen mensen veel te langzaam. Het mag van mij wel wat vlugger gaan." door Gerard Baas en Wim Wegman Gisteren was er niet aan te ont komen. De voor Nederland onge kend hoge temperaturen waren het gespreksonderwerp nummer één. Zeker voor de wandelaars van de Vierdaagse van Nijme gen. Toch waren er ook aange name plekjes, zoals het scha duwrijke stukje parcours waar de promotiebus van het Leidsch Dagblad voor een dag was ge parkeerd. Wandelaars uit de re gio, en zij niet alleen, konden zich daar melden voor water en wat fruit. Dit jaar konden lopers voor het eerst kijken op het me dedelingenbord met berichten van het thuisfront. Dat leverde mooie taferelen op. Zo kon de kersverse vader Jeroen Dissel dorp uit Roelofarendsveen met moeite een traantje binnenhou den toen hij op het briefje las dat zijn vrouw en zoontje in ge dachten bij hem waren. Sterk spul, dat Leidsch Dagblad. Hoeveel zal het zijn, het stuk dat de Leidse familie Wagema- ker heeft omgelopen om in Wïj- chen een stukje cake te eten bij de familie Verbakei? Hun schat tingen lopen uiteen van vier tot zeven kilometer. En dat op zo'n hete dag. Toch twijfelden de drie generaties Wagemakers geen moment. De tien jaar ou de traditie moest in ere worden gehouden. Mmmm Dat zit zo, de Verbakels wonen in Wijchen langs de route, maar omdat de routes vanwege de hitte waren verkort was dat gis teren niet het geval. En zodoen de gingen oma Coby en opa Loek senior, zoon Loek junior, dochter Nelleke en kleindoch ter Charlotte naar Wijchen. „Voor een heerlijk stuk bruine kruidcake, met noten, rozijnen. Mmmm. Die bakken ze elke keer speciaal voor ons", geniet Nelleke nog na. „Het moment dat het deksel er af ging. Man, dat moet je meemaken. Heer lijk", gooit haar broer Loek er een schep bovenop. Er was daarna genoeg, of na tuurlijk extra, energie om een dixieland-orkest uit te dagen, vertelt Nelleke. „Als jullie spe len gaan wij dansen, zei ik. Had ik dat maar nooit gezegd. Dat werd dus dansen. Maar let op: we kregen applaus én een handje van de burgemeester van Beuningen." SSR Oud-leden Chris Roosendaal en Jaap van der Lugt van de Leidse studentenvereniging SSR, bei den al behoorlijke Nijmegen- veteranen met respectievelijk zeven en vijf kruisjes op hun naam, nemen hun mede-SSR- 'der Martin Laver op sleeptouw tijdens zijn eerste Vierdaagse. Tips die ze hem hebben meege geven: goed drinken en je goed kleden op de temperatuur. „Maar niet alleen water drinken hoor. Daar moet je juist weer veel van plassen en dan droog je eigenlijk alleen maar sneller uit. Zout en suiker erbij inne men, dat is ook belangrijk. En verder niet al te veel domme dingen doen", meent Chris. „Zoals halverwege de tocht je voeten in koud water stoppen", voegt Jaap er aan toe. „Zie dan je schoenen nog maar eens aan te krijgen. „Of in het gras in slaap vallen en dan helemaal verbranden. Heb ik echt gezien! De drie oud-studenten voelen zich erg benadeeld door de or ganisatie van de Vierdaagse. „Betaal je voor 50 kilometer, krijg je er maar 40. We zijn ge woon bekocht!" René de Jong, directeur van de Rabobank Leiden en Oegst- geest, is een van de mensen die aan de Vierdaagse meedoen met een doel. Met zijn collega directeuren van Alphen en Zwijndrecht zamelt hij al lo pend geld in voor de opvang van aidswezen in Kenia. Met het geld kan plaatselijk vee wor den gekocht, waarmee de kin deren en hun pleegouders in hun levensonderhoud kunnen voorzien. „Voor 450 euro heb je daar al een koe." Met de actie gaat het prima: hij heeft al ruim 4000 euro binnen. Een kleine negen koeien dus. „En hoe het met mij gaat? Klo te. Ik vind dit hélemaal niks. Al les doet pijn. Nou moet ik er wel bij vertellen dat ik ook nau welijks heb getraind. Dat schijnt toch wel uit te maken. Mijn voeten zijn net rauw vlees. Maar ik ga gewoon door." Hij grijnst: „Net zo lang tot ik door de wedstrijdleiding naar de kant word gehaald met de me dedeling 'het is mooi geweest, meneer'. De Jong legt uit hoe ze op deze actie zijn gekomen. „Na afloop van een etentje, onder het ge not van een glaasje cognac, op perde iemand om iets voor een goed doel te doen. Leuk na tuurlijk. Het plan was eerst om in Engeland van kust naar kust te lopen. Dat vonden we niks. Toen kwam dit op tafel." Hij zucht. „Daar hadden we na tuurlijk ook meteen nee tegen moeten zeggen." Stappenteller De zussen Irma van Veen uit Leiden en Marianne de Groot uit Hazerswoude hebben ook van de voorbereiding van de Vierdaagse genoten. Irma: „Je komt op plekken waar je nog nooit bent geweest. Dat Groene Hart is inderdaad erg mooi." Goed toegerust zijn ze deze da gen met onder meer hun stap penteller. We hebben nu, sinds vanochtend 32.635 stappen ge zet. We lopen de veertig kilo meter, dat zijn precies 52.860 stappen. Leuk hé?" En ze ver trekken weer voor hun laatste 20.225 stappen. Of hoewel, was de 40 kilometer ook niet met 13.215 stappen ingekort? Jacques Witteman uit Leider dorp is vier dagen op pad met zijn toekomstige schoonzoon Hajo Laman. „Om hem een beetje te testen. Hij heeft altijd zo'n grote mond, dus ik zei: laat maar eens wat zien." En zo gin gen beiden vrijwel ongetraind op pad. Hajo draagt de ontbe ringen moedig, want een flink aantal vrienden heeft hem na .afloop een kratje bier in het vooruitzicht gesteld. „Het re gent nu sms'jes, want sinds ze weten dat de route is ingekort, willen ze allemaal van de wed denschap af. Mooi niet. Ik haal er wel een paar flesjes voor ze uit." Boris Anne de Jong uit Roelofarends veen stormt langs bij de LD- bus. Ze is die ochtend oma ge worden en wil langs deze weg graag haar dochter Denise en schoonzoon Sandro Gordijn fe liciteren met hun Boris. „Blij dat ik maar de 40 kilometer loop en dat die bovendien is in gekort. Kan ik vanmiddag nog gauw bij ze langs." Het zestal uit Katwijk en Rijnsburg maakt een vrolijke, speelse indruk. En dat terwijl de dames Corry, Jan- neke, Cock (met cee o cee ka), nog een Janneke, Nel en Mieke gezamenlijk de driehonderd waarschijnlijk gepasseerd zijn. Nel wandelt al voor de achttiende keer: „Zo gezellig als nu heb ik het niet vaak gehad. Dat komt doordat we de hele tijd zingen. Er is één lied dat we het vaakst zingen: 'Zij kon het lonken niet laten'. Dat is voor Mieke, als die weer eens naar de kerels kijkt." „Warm? Warm, zei u? In 1947 had je er bij moeten zijn. Gloei end heet was het toen. Maar toen was het al heel lang warm en was je aan de hitte gewend. Achttien jaar was ik toen." Aan het woord is Alphenaar Jan Woordes, Vierdaagse-veteraan en sinds gisteren ookVierdaag- se-revolutionair. „Ze wilden de dertig-kilometerlopers niet eer der laten vertrekken. Een stu dent hoorde dat en die zei dat hij daar wat aan ging doen. Dus ik sta daar om half zeven bij de start en wij mochten pas om half acht weg. Begint die knul te scanderen 'wij willen weg, wij willen weg'. Iedereen deed mee en wat denk je? We mochten weg! Da's beter, want dan hoef je minder lang in de warmte te lopen." Woordes verklapt een geheim plannetje: „Vrijdag ga ik weer actie voeren. Dan scan deer ik: wij willen een vijfdaag se! Benieuwd hoeveel mensen met me mee gaan schreeu wen." Joke en Eline van Dijk uit Lisse lopen voor de eerste keer. Moe der en dochter hebben ontzet tend veel tips gehad. De slecht ste tip? „We moesten zalf tus sen onze billen doen. Dat was beter voor het lopen. Ja, dag." Een beter advies was om samen te trainen. „Je leertje dan aan passen aan eikaars tempo. Ide aal, ik kan het iedereen aanbe velen." Besmet kruisje Niet de volledige tweehonderd, maar 'slechts' 190 kilometer. Door de beslissing van de orga nisatie om deze etappe te ver korten zit er niets anders op voor Menno Halma uit Leiden dan straks genoegen te nemen met een 'besmet' kruisje. „De medaille van 2003 zal altijd een bijsmaak hebben. Joh, wat had ik er graag tien kilometer bij ge lopen. Desnoods was ik om drie uur gestart. Ik zal me straks maar troosten met een biertje in de schaduw. En nog een. En vooruit, nog een." „Mag ik er ook nog bij", vraagt Lia de Jong uit Stompwijk. „Wil je een stunt horen? Ik kreeg daarstraks een kopje soep, maar ik was nog een snoepje aan het eten. Even snel doorbij ten, dacht ik. Opeens had ik al lemaal stukken in mijn mond. Was mijn gebit gebroken. Wat denkt u, zou er een tandarts zijn in Nijmegen?" De Vierdaagse kent vogels van diverse pluimage. Treffender kan de uitdossing van Voorschote naar Van der Peet niet genoemd worden. Waarom een roze baard? „Nou, omdat het Roze Woensdag is." Op Roze Woens dag pakken diverse kroegen langs de binnenstadroute extra uit om de wandelaars gastvrij en 'roze' te onthalen. Van der Peet doet mee. En zijn vrouw niet, maar zij heeft wel zijn baard egaal roze geverfd. Frits Biesjot uit Leiderdorp is verbaasd over zichzelf. Hij heeft zo on geveer alle fouten gemaakt die men in de voorbereiding op de Vier daagse kan maken. Korte nachten, lang plezier, veel drank, weinig rust. „Ik houd het vol door een positieve instelling." Jacques Witteman uit Leiderdorp is vier dagen op pad met zijn toe komstige schoonzoon Hajo Laman. „Hij heeft altijd zo'n grote mond, dus ik zei: laat maar eens wat zien." Tom Botermans uit Leiden wrijft over zijn pijnlijke voeten. „Ik zit on der de blaren. Dat heb ik anders nooit. Het zal wel met de warmte te maken hebben. Maar ik ga gewoon door. We staan met z'n tienen op een camping en het zal echt niet gebeuren dat van dat clubje al leen ik het opgeef." Ilona Matze uit Leiderdorp (rechts) en haar Leidse vriendin Petra Era des hebben het zwaar. „Het is warm", klinkt het eensgezind. Ilona: „Nu geloven we nog dat we volgend jaar weer meedoen. Maar of ik dat vrijdag nog zeg, weet ik niet." „Gelukkig gaat het regenen", zegt Petra. „Regen is fijn.f' Het mededelingenbord van het Leidsch Dagblad hing vol met berichten van het thuisfront. Veel regionale deelnemers aan de Vierdaagse na men de tijd om te kijken of er thuis aan hen werd gedacht. Gelukkig voor hen was dat vaak het geval. Foto's: Frans Roomer

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15