Wat kan zo'n computer allemaal: SssssSIS SSSk»™;»™" DE ZOMER VAN 'De Nederlandse sterre' die straalden over^ DONDERDAG 17 JU COLOFON Leidsch Dagblad Directie.- BW. Essenberg, G.P. Arnold WWJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 556 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210.60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem. Tsjongejonge zeg, wat flonkerden en straalden die 'Nederlandse sterre' van Rubberen Robbie, in 1981. Ook al waren ze de teksten dan een beetje kwijt. Ze straalden zelfs zo, dat de plaat een eer ste plaats bereikte in de topveertig. Kortom, de plaat was een echte kraker, een echte tophit. Als muzikant vergeet je dat natuurlijk niet licht. Erwin van Prehn, een van de muzikanten van het Leidse koldergezelschap Rubberen Robbie, moet zich '81 natuurlijk ook nog wel herinneren. „Bedoel je 1881 of 1981? Haha! Ja, natuurlijk weet ik dat nog, al is het wel lang ge leden. Wat denk je dan? Maar dat we op num mer één kwamen was heel leuk. Het kwam voor ons als een verras sing, we hadden het echt niet verwacht." Het nummer was eigen lijk als een dolletje be doeld. Net zoals de voor gaande nummers van Rubberen Robbie. „We waren weer op zoek naar leuke, nieuwe dingetjes. 'Stars on 45', van Jaap Eggermont was de aan leiding. We zeiden tegen elkaar: misschien is het wel leuk om daar een Kilo runderlappen: 13,90 klapstoeltje voor de tuin: 16 Bungalowtent' 495 Liter cola 1,17 Pak koffie 1,99 kilo goudse kaas 8,90 Ford Fiësta:13.360 Herenhuis in Leiden 200.000 Nederlandse versie van te maken, een lollige versie. Het was de bedoeling dat je er om zou kunnen lachen. We zijn toen gaan brainstor men, hebben gekeken welke liedjes we zouden kunnen nemen." En de rest is bekend. De Leidse Liederen van Rubberen Robbie mochten dan al geliefd zijn, iedereen brulde mee met de 'Nederlandse sterre'. In de kroeg of op het strand. Iedereen kende de teksten. Nu nog? „Ik zou het niet zo 1-2-3 voor je kunnen zingen. En dat ga ik niet voor je doen ook, haha. Ik zou het eerst weer een keertje moeten horen. Zodat de tekst er weer in schiet." Nou, daar gaat-ie dan nog een keer: De Nederlandse sterre, die strale overal Maar de teksten zijn we wel een beetje kwijt De Nederlandse sterre, die ha len we van stal Beleef weer eens die goeie ouwe tijd Kilt Por Hei Zachtjes tikt de buurvrouw te gen 't zolderraam De kaars is voor 't raam gezet O, o, o, we waren zo gelukkig saam Als de buurman het maar nooit ontdekt Waarom, waarom, waarom Doe jij geen schoenen aan Waarom, waarom, waarom Het ruikt hier zo onaangenaam Huilen is voor jou te laat, dus hou je kop 't Is je eigen schuld, dus dweil die rotzooi op Huilen is voor jou te laat, 't is hallef vier Als je om twee uur had gehuild dan was ik mis schien nog hier Ze dronk Cola uit een flesje M'n prinsesje Op een Amsterdams terras O, hoe kon ik weten dat zij een zakkenrolster was Ik krijg een heel apart gevoel van binnen Als ik 'm achterover sla Wat mot ik zonder drank beginnen Voordat ik lekker slapen ga Pappie, loop eens mee naar huis De melkboer is bij ons thuis En de deur zit op slot Vindt u dat nou niet zot Pappie, kom eens mee naar huis Breng die tulpen naar Sandra want de rozen zijn op 'k Vraag maar zes gulden vijftig, da's toch bijna voor nop In de kantine Makkelijke tekst, simpele melodie. Der ken kortom voor een tophit. Ooit overf zoiets opnieuw te doen? „Ach, we zij twintig jaar ouder. Het is een tion. We zijn ook veel meer Robbie, we hebben al zo veel dingen Dus nee, er komt geen nieuwe 'Nede sterre' meer." Herman Joustra i« H v n H w Iets meer dan 103 uur hielden ze het uit op een plankje van 60 bij 40 centimeter. Daarna mochten Jan Poolman 'Wat een gekken waren we toen!' uit Noordwij- kerhout, Hendrik Steenbeek uit Hazerswoude en Richard Stam uit Voorhout zich wereldkampioen paalzitten noemen. De mannen waren op 26 juli 1981 de eersten die deze titel ves tigden in het Oosterduinsemeer in Noordwijker- hout, waar nog jarenlang het ludieke WK zou wor den gehouden. Heeft RICHARD STAM (nu 52) zijn ge miste slaap inmiddels ingehaald? Hoe komt iemand erbij op een paal te gaan zit ten? „Dat was eigenlijk ook helemaal niet de bedoeling. Ik werkte destijds bij de politie en tijdens ons weke lijkse kaartavondje op het bureau kwam de toenma lige VW'ster Mary Bon langs met een probleem. Ze had achttien palen, maar slechts twaalf deelnemers. Of er misschien zes agenten waren die voor een kratje bier 24 uur op zo'n paal wilden gaan zitten. Nou, zo is het gekomen." Maar het werd geen 24 uur. „Nee het werden er 103. Vijf dagen en vier nachten achter elkaar, wat een gekken waren we! Maar het ging hartstikke goed en het was heel gezellig. Op een gegeven moment keken collega Jan Poolman en ik el kaar aan en we zeiden: wij gaan ze er allemaal afzit ten, wij gaan voor dat record. Hendrik Steenbeek zat tussen ons in en was de enige die al paalzitervaring had. Hem hebben we er de laatste uren echt doorheen gesleept. Als hij in slaap dreigde te vallen, gaven wij een ruk aan een touw." Na 103 uur ging het echt niet meer? „Nee hoor, maar we moesten eraf. Het record was gebroken en in verband met de pacht van dat stuk meer of zoiets, moch ten we niet langer. Die zondag was, écht geweldig. Het zag zwart van de mensen op dat strandje. Ze stonden tot op het dak van De Duinvos. Zo'n 15.000 toeschouwers, las ik later inde krant" Nog fysieke klachten gehad daarna? „Nee eigenlijk niet. Ik had bla ren op m'n kont staan zo groot als duiveneieren, dat wel. Maar die vier nachten zonder slaap, daar was ik zo weer overheen. Ik was natuurlijk nog jong, ik had een goede conditie door mijn;werk bij de politie en ik was nachtdiensten gewend. Maar van die laatste dag weet ik verdomd weinig meer, hoor." En, bent u er nog rijk van geworden? „Ben je mal? Een paar duizend gulden aan premies en wat zaken als een strandstoel, een etentje en een deken. Ik werd later wel voor wat dingetjes gevraagd, maar daar was de korpsleiding niet zo van gecharmeerd. Zo verboden ze mij een journalist een foto te la ten maken van die blaren op mijn achterwerk. Ook werd ik ge vraagd om een dag in een etalage te gaan zitten, maar ook dat mocht niet van de 'legerleiding'." Zien we u nog eens terug op de paal? „Nee. Ik ben geen politieman meer dus die kunnen me niet tegen houden, maar één keer was mooi. Ik vind ook dat ze met dat paal zitten veel te lang zijn doorgegaan in Noordwijkerhout. Of ik de andere kampioenen nog wel eens zie? Steenbeek is volgens mij overleden. Poolman spreek ik nog wel eens een enkel keertje. Maar we zijn geen vrienden voor het leven geworden door onze geza menlijke ervaring." HET N«EUVyS| De eerste paal voor de bouw van d?kembrand«Seho.engerneen- Borg Daarmee komt een emd lange reeks Wimbledon zeges^^wedstri^etfóngeslagen) 1 de Zweed. McEnroe gaat naai huis met een tinnen vaas en Leidse universiteit begon in 1981 met Opleiding Informatica 116.000 gulden. De fonnatie tussen CDA. rwa voorisde°vasthoudend^id van tuur voor het PvdA-leidcr loop dölUytwi]St XSZaLltwin-tvoorde »S5rstag» sassKSKls" Het rijk wijst de Leidse binnen. tad toesterarrhngrin het centrum niet stad aan als'beschennd gebied betekentdater. zonder rijks emming. in het cerm,r" n>< mag worden gebouwd. De personal computer be gon eindjaren '70 aan zijn on stuitbare op mars in kanto ren, fabrieken en in het pri- védomein. In formatica werd 'hot', programme ren voor ve len een pas sie. In sep tember 1981 begon de Universiteit Leiden de nieuwe opleiding informatica, met twee hoogleraren. In het eerste jaar trok de opleiding meteen honderd studenten. Wetenschappelijk directeur Gerrit van Dijk (64) van de op leiding informatica herinnert zich het begin nog goed. Zelf was hij er destijds, als wiskun dige, niet direct bij betrokken, maar hij deed wel mee aan de speurtocht naar de twee hoogleraren die de opleiding moesten gaan trekken. Het werden A. Ollongren ('pro grammeren') en A. Verrijn Stuart ('informatica'). Vooral over die laatste moesten de hooggeleerde heren wel even overleggen. „Verrijn Stuart werkte bij Shell, waar hij in de jaren '60 en '70 al veel aan kantoorautomatisering had gedaan. Nu moet een hoogle raarskandidaat kunnen aan tonen dat hij ervaring heeft met onderwijs en dat kon hij als Shell-man niet. Toen heb ben we de knoop maar door gehakt en gezegd: 'het is een aardige vent, dus dat onder wijs zal best gaan'. Hij was de geschikte man en u moet be denken, informatici waren toen niet dik gezaaid." Dat betekent niet dat er voor 1981 geen software werd ont wikkeld of onderzoek naar de mogelijkheden van rekenen met computers werd gedaan. Integendeel, de Opleiding Wiskunde van het (toen nog) Mathematisch Instituut deed er juist veel aan. Het informa tica-onderzoek dreigde de wiskunde te overvleugelen en dat was ook een reden om er dan maar een aparte studie aan te wijden. De eerste jaren deden de Leidse informatici vooral veel onderzoek naar de vraag Wat computers konden, waar hun grenzen lagen. Hoogleraar G. Rozenberg kwam in de jaren '80 met testsoftware waarmee de rekenkracht van proces sors kon worden berekend. Beroemd is zijn programma voor het 'handelsreizigerspro bleem: de reiziger die een effi ciënte route zoekt om zoveel mogelijk adressen te bezoe ken. Naarmate het aantal Ex-Shell-man A. Verrijn Stuart was een van eerste hoogleraren in formatica bij de Universiteit Leiden. Foto: archief LD adressen groeit, neemt het aantal routes exponentieel toe. De vraag is dan hoeveel routes een computer in een redelijk snelle termijn kan be rekenen. Van meer praktische waarde was testsoftware voor het 'rugzakprobleem': hoe snel kan een computer een opti male belading berekenen voor pakketjes van verschil lende omvang. In de trans- port- en in de luchtvaartbran che is deze software een stan daard product geworden. In de jaren '80 was informati ca populair. Jaarlijks kwamen er zo'n honderd studenten voor naar Leiden. Begin jaren '90 zakten de studentenaan tallen in, 25 tot 30 in de ma gerste tijd. Vanaf 1995 trok de belangstelling weer aan, zegt woordvoerder Frans Snijder van de opleiding. „Dat kwam vooral door de opkomst van internet, e-mail en later door MP3, de pakketjes muziek die van internet te downloaden zijn. De pc drong steeds meer door in de huiselijke sfeer en vooral jongeren pikten dat enorm op." Inmiddels is de belangstelling, waarschijnlijk door de crisis in de ICT, weer minder. Vorig jaar trok de opleiding 36 eerstejaars, dit jaar dreigt het uiteinde lijke aantal daar weer onder te liggen. De Faculteit der Wiskunde en Natuurwetenschappen heeft de 'life sciences' als onderzoeksspeerpunt ge kozen voor de komende ja ren. De opleiding informa tica zet daarom in op een nieuwe onderzoeksdisci- pline: 'bio-informatica'. Het gaat vooral om het vinden van manieren om zeer grote hoeveelheden informatie over bijvooi het menselijk genoom I sluiten en te koppelen I dere (medische) gegevT Het simpelste voorbeej Snijder kan geven is he gelijken van gezonde g met gemuteerde, waan verklaringen gevonden aJ nen worden voor erfelijw ziekten. B De bio-informatici die Universiteit Leiden wil den, zijn niet alleen acl J hun computers te vind tegendeel, alleen door sieve contacten te ondi den met medici, psych (bio-)chemici en natui f digen kunnen ze wetet naar ze moeten zoekeif® welke verbanden zij 1< leggen. „Dat is de kar Leidse onderzoek de k de jaren uitgaat", z Wilfred Simons TOPTIE 1. One day in your |ifc I chael Jackson 2- The Carribean show, Lobo 3. Rio, Mavwood 1 4. Going back to my J Odyssey 5. More stars, Stars on '4! 6. Chequered Love, f de h 1U>n1y Crying' Keith 1 8. You drive me crazy, kin Stevens 9. A woman needs love I Parker jr. and Ravdio 10. How 'bout ui, Chamn gn H tekst: Paul de Vlieger ANNO 1981, woensdag 29 juli De Britse kroonprins Charles en Lady Diana Spencer zijn vanmorgen in de St. Paul's kathedraal getrouwd. Een ernstig klinkende prins en een lichtelijk geëmotioneerde Diana gaven elkaar het jawoord en schoven de ringen aan eikaars vingers. De Britse hoofdstad was vanmorgen in feestroes ontwaakt. Duizenden koningsgezinden hadden bezit genomen van de straten die de route vormen van het Buckinghampaleis naar de St. Paul's kathedraal waar 25Q0gasten getuige waren van dit huwelijk. Tegen;half twaalf zette de stoet van open koetsen met naaste familie ledenvan prins Charles zich bij het paleis in beweging. Deze werd ge opend; door die met koningin Elizabeth en prins Philip. In de laatste koets zat de bruidegom, gekleed in het gala-uniform van de koninklijke marine. Om even over half twaalf vertrok in de glazen koets de bruid vanaf Clarence House, de residentie van de ko ningin-moeder. Zij werd vergezeld door haar va der, de Earl Spencer. Haar bruidstoilet, een goed bewaard geheim tot op het moment dat zij in de glazen koets verscheen, was gemaakt van ivoorkleurige taftzij- de, bestikt met paarle moer en een kraag van Brussels kant. Ik ben een eenzame cowboy, heel vroegl had ik een maat j Per ongeluk werd hij getroffen, ik schoof pardoes van z'n paard Zorreg dat je vooraan staat, in de kanti kantine Zorreg dat je vooraan staat, in de kantl je club Het is gezond voor je lijf en je tenen ja, lekker zuipen na een halfuurtje tra\ Zorreg dat je vooraan staat, in de kanti "En de eerste de beste die nou nog het U om bezopen op de training te verschijn wordt voor zes wedstrijden geschorst, li begrepen? Ik zeg; is dat begrepen? WaaI krijg ik geen antivoord? Hallo, waar ii dan?" foto: archief Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14