LEIDE Rabobank wil koffiehuis op Stationsplein een beetje slimmer dan de rest Even rust voor de stationsomgeving REGIO 'Bulgaarse politie heeft mijn vader zomaar opgepakt Ik wil meer voordeel T -Mobile- regen en plezier staan centraal op Gymnaestrada NAT STELLING R1 ger beroep raller langer Vakantie begint dramatisch voor Turks gezin uit Leiden Get more. REGIO Vogels van iriei pluimage Vierdaagse Hangjeugd en jrt 's zomers it ontvlambaar ie pakt rover op p het Stationsplein is Idag een 36-jarige man >ude aangehouden ïg van straatroof, jrt daarvoor in de ït een even oude Lei zijn portemonnee [beroofd. Samen met ekende andere man verdachte de Leide- t en maakte hem ziin idig. Daarop vlucntte Naar de andere wordt nog gezocht. VAN DER I EN SCHILDERWERKEN ur wordt pas er leuk als e Armstrong met fietsen. >ef uw meninn pM Jeidschdagblad.nl donderdag 17 JULI 2003 De rechtszaak van de een Chinese restau- ler uit Leiden bruut gaat langer duren. De it in hoger beroep en is drie maanden aange- >mdat de advocaat van wee getuigen wil laten De man, een 20-jari- rdammer, werd in ja- t zes jaar gevangenis- ordeeld. •rdammer overviel in 2 met vier anderen het s van de eigenaar van ees restaurant aan het ine Tinneplein. Ze een deur in, bonden w vast en plakten plak- haar ogen en mond. andere vrouw kregen op de keel. De daders ook met een pistool, geld, sieraden en du- mee uit het huis aan aat. (advertenties) door Marijn Kramp leiden - Een feestje wordt er niet van gemaakt. Er zijn al ge noeg mijlpalen geslagen en ge vierd in en rondom het centraal station, vindt wethouder Hille- brand. Maar een kleine rondlei ding is wel op zijn plaats nu het Stationsplein echt af is. Na tien jaar breken en bouwen is er, op het gat van projectontwikkelaar Van de Putte na, geen bouw plaats te zien. Voor even dan, want uiteindelijk moeten er nog zo'n zes grote bouwprojecten rondom het station worden op getrokken. Maar het plein zelf ligt dicht met paarsachtige klinkers. Daarop staan vier enorme licht masten en drie vleugelnotenbo- Vallende leistenen maken passage bij station onveilig De doorgang onder het ge bouwvan de Sociale Verze keringsbank bij het centraal station was gisteren tijdelijk afgesloten vanwege vallende leistenen. De politie was er snel bij om de passage tus sen Schuttersveld en Sta tionsplein af te zetten. Fietsers en voetgangers wer den enige tijd om het kan toorpand heen geleid. Nadat met een hoogwerker alle lei stenen op de gevel waren ge controleerd, werd het voet pad weer vrijgegeven. Onge veer anderhalve meter van de onderste rij stenen bleek los te zitten. De schade wordt na de bouwvakantie gerepareerd. De stenen kwamen door de extreme weersomstandighe den van dit jaar naar bene den zetten, meldt een woordvoerster van de SVB. Door de vrieskou van afgelo pen winter en de hoge tem peratuur van deze week liet de kit waarmee de leistenen waren bevestigd, los. Na de bouwvakantie zullen de vier grote lichtmasten op het Stationsplein voortdurend van kleur verschieten. Foto: Dick Hogewoning men. Dat laatste aantal zou best wat omhoog mogen, vindt Hil- lebrand. Maar of dat ook kan, hangt af van Leidens Ontzet. „Tijdens de eerstvolgende vie ring gaan we bekijken of er nog plekken zijn die niet gebruikt worden voor het feest. Als daar dan ook geen tunnelbak of lei dingen onder liggen kunnen we misschien nog wat extra bomen plaatsen." Tot die tijd moet het plein het vooral hebben van de opvallende lichtmasten en de grote stenen cirkel die het mid delpunt van het plein markeert. De cirkel is met dezelfde mi nuscule lampjes omgeven als het fietspad dat het plein kruist. Een aantal bankjes in bij het plein passende vloeiende vor men, voorziet het plein van rust-, wacht-, of hangplekken. Het plein is af en kan gebruikt worden, verklaart wethouder Hillebrand tevreden. Hoewel, af? Om het volledige effect van het opgeknapte plein te kunnen aanschouwen moe ten er nog wel wat puntjes op de i worden gezet, vertelt ge meentelijk stedenbouwkundige Jan Nijland. De houten hellin gen de fietskelder in, zijn hem een doorn in het oog. Maar het is niet anders. Zo is de afspraak met de fietsersbond. De belan genvereniging vindt alleen hel lingen bij de ingang aan het Schuttersveld onvoldoende, zo lang het fietspad daarnaartoe niet af is. Maar zo gauw dat pad klaar is, verzekert Nijland, gaan de hellingen met de houten leuningen weg en moeten de fietsers voor dit soort voorzie ningen aan de andere kant van de kelder zijn. Ook nog niet helemaal af is de verlichting, hoewel dat op het oog niet opvalt. Door de vier 13 meter hoge lichtmasten die vo rige week op het plein zijn ge plaatst, baadt de stationsomge ving 's nachts in een helder wit licht. Er is lang nagedacht over de precieze plek van de enorme installaties, vertelt Nijland. Aanvankelijk was het plan ze in een rij langs de gevels van de Stationsweg te zetten, maar uit eindelijk is gekozen voor een tamelijk willekeurige opstelling. Nijland is zeer tevreden over het verrassende effect. Na de bouwvakantie wordt het geheel nog speelser. Dan veranderen de witte platen onder de grote lampen voortdurend van kleur. Wat ook nog te wachten staat is een kunstwerk. Of misschien zelfs wel twee. Aan elke zijde van het station één. De ge meente hoopt hiervoor een be kend kunstenaar en een jong talent te interesseren en is hier over in overleg met Jan Wol kers. Voor het overige zullen de bouwwerken die de komende jaren rondom het plein moeten verrijzen, een groot deel van de sfeer gaan bepalen, verwacht Hillebrand. Als die cr staan is het stationsgebied volledig om geven door gebouwen en is het plein een echt plein. Maar dat laat nog flink wat jaren op zich wachten. door Marijn Kramp leiden - De Rabobank wil een koffiehuis beginnen op het Sta tionsplein. Momenteel onder zoekt de bank of dat daadwerke lijk kan in haar kantoorpand op nummer 37 van de Stationsweg. Het braakliggende perceel er naast, waar vroeger discotheek Club 70 stond, wordt misschien betrokken bij deze plannen. In de uitspanning wil de bank koffie gaan schenken van kleine boeren uit ontwikkelingslan den. Deze 'eerlijke koffie' maakt deel uit van een nieuwe spaar regeling van de Rabobank waarmee koffieboeren in Hon duras, Peru en Ethiopië worden gesteund. De rente van deze spaarrekening wordt niet uitbe taald in euro's maar in pakken koffie. Met een koffiehuis wil René de Jong, directeur van Ra bobank Leiden en Oegstgeest, dit nieuwe initiatief onder de aandacht brengen. De Jong komt met dit plan te gemoet aan een lang gekoester de wens van het gemeentebe stuur dat graag een terras wil op het Stationsplein. Al eerder probeerde de gemeente de Ka mer van Koophandel die ook een kantoorpand in dit rijtje heeft, hiervoor te enthousias meren. De Kamer ziet echter niets in het idee. De belangen vereniging voor het bedrijfsle ven wil niet met een horecage legenheid worden geassocieerd1. Een tweede grote wens van hèt gemeentebestuur voor dit ge bied, de megabioscoop en dié1 cotheek, lijkt ook dichterbij ge: komen. Wethouder Hillebrand verwacht dat projectontwikkë' laar HBG zijn tekening voor dit grote uitgaanscomplex, dat naast perron 1 moet komen, dit najaar presenteert. Ook vóór een andere hoek van het Sta tionsplein zijn tekeningen in de maak. Beleggingsmaatschappij Philips heeft een architect aan getrokken om een ontwerp tp maken voor de plek waar nu de flat met supermarkt Super 1" Boer staat. De tijd die projectontwikkela Van de Putte gegund is voor <j bouw van zijn toren op de t^ genoverliggende hoek, raakt op: Advocaten bereiden in op dracht van de gemeente eei onteigeningsprocedure vooÖ „Van de Putte kan daar alle© aan ontkomen als hij binnei drie maanden daadwerkelijk met de bouw begint." De pr< jectontwikkelaar presenteert' een kleine vier jaar geleden e ontwerp voor appartement® en winkelruimte voor het pe] ceel op de hoek van de Sta tionsweg en het Stationsplein Verder dan sloop van het oude gebouw is Van de Putte echter nog niet gekomen. Hillebrand: „We willen hom of kuit. Hij be'1 gint óf nu heel snel óf hij levert de grond in." (advertenties) erdine/gpd - De familie Dural uit Leiden, die deze week per auto en trein naar Turkije reis de, is bij de Bulgaarse grens door politieagenten beroofd van 9000 euro spaargeld. Bo vendien is de vader gearres teerd en heeft de familie nog eens 4000 euro moeten betalen om hem vrij te krijgen. 'Stort meteen 4000 euro op dit reke ningnummer, dan laten ze me vrij. Doe het snel, want ik word gemarteld', meldde hij telefo nisch aan de familie, die inmid dels in Turkije is gearriveerd. Ze zien er ongerust en ver moeid uit, terwijl ze druk door elkaar vertellen wat er is ge beurd in Bulgarije. Hasan Dural vertrok zondagmorgen met zijn gezin en een broer uit Leiden. Met twee auto's reden ze tot Oostenrijk. Daar stapten ze over op de trein die hun naar de Turkse grens zou rijden. Op Hasan Dural na is iedereen daar aangekomen. „Ze namen hem zomaar mee", zegt de 20- jarige zoon Berkant geëmotio neerd. „En hij dacht alleen maar aan ons. 'Niet bang zijn, alles komt goed', riep hij terwijl die mannen hem meenamen." Het incident vond plaats toen de trein dinsdagochtend bij de Servisch-Bulgaarse grens stopte voor paspoortcontroles. „We zaten in de coupé gezellig te kletsen. Mijn vader zat in de coupé naast ons een boek te le zen. Plotseling hoorde ik agres sieve stemmen en de stem van mijn vader. Geschrokken gin gen we kijken." Zij zagen Hasan met drie agen ten praten. Eén van hen had een pak papier in zijn handen. Het vakantiegeld van de familie: 9000 euro. De agenten beweer den dat het verboden is zoveel geld op zak te hebben tijdens de reis. Vermoedelijk wilden ze er een deel van hebben en Hasan daarna laten gaan. „Maar dat wilde mijn vader niet toestaan. Hij heeft keihard ge werkt voor dat geld." Hasan Dural werd door de agenten vastgepakt en meege nomen. De familie mocht de trein onder geen beding verla ten, kregen Berkant en zijn oom te horen. „Mijn zusjes, ik en mijn oom, we werden gek. Mijn vader zei dat we niet ongerust moesten zijn. Hij was erg kalm. Maar zo is hij nu eenmaal." Moeder Giilay werd onwel. Toen haar man was meegeno men, rende ze naar het voorste deel van de trein. „Om de con ducteur te waarschuwen", zegt ze met zachte stem. De Leidse oogt uitgeput. „Ik heb gerend als een gek, dacht er niet bij na. Wat kan een conducteur nou doen? Niet veel. Ik riep: 'niet rij den, niet rijden!'." Maar de trein kwam toch in beweging. Gülay viel flauw, maar kwam snel weer bij. In de trein wist niemand wat er aan de hand was. Oom Altan Dural belde per gsm naar het Turks consulaat in Bulgarije en naar Nederland, en vervolgens naar de Turkse gouverneur in de Turkse grensplaats Edime. Zij vonden uit dat vader Dural in een politiecel zat in Silinica, veertig kilometer van de Bul gaarse hoofdstad Sofia. Enkele uren later kwam een telefoontje vanuit de gevangenis. „Hij zei dat hij werd gemarteld en dat we snel 4000 euro op een ge heimzinnige rekening moesten overmaken", vertelt Altan. Hoewel de Turkse gouverneur adviseerde om dat niet meteen te doen, hebben we het geld toch overgemaakt. Berkant: „Mijn vader wilde zijn geld niet geven. Hij zou nooit ook nog eens 4000 euro extra geven aan die Bulgaren. Maar toen hij om dat geld vroeg, wisten we dat het ernstig was." Het gezin wacht nu gespannen de vrijlating van Hasan af. Ver wacht wordt dat de Leidenaar morgen wordt vrijgelaten. „We eisen dat de treinmaatschappij ons verblijf hier vergoedt. We hebben geen cent op zak. Maar ze willen de verantwoordelijk heid niet dragen", zegt de oom. Volgens het Turkse consulaat heeft de Bulgaarse politie geen verklaring gegeven voor de aan houding. Berkant: „De agenten hadden alleen het recht om onze pas poorten te controleren, niet om te fouilleren. Hier laten we het echt niet bij zitten. Onze hele vakantie is naar de klote." Oom Altan adviseert alle Tur ken hun treinticket naar Turkije te annuleren. „Het is levensge vaarlijk. Wij weten ook niet hoe we over vier weken terug moe ten. Het is een retourtje. Maar ik ga niet met de trein terug...." Dus kies ik voor onbeperkt geldig beltegoed T-Mobile PrePaid. Wil je zo weinig mogelijk betalen voor mobiel bellen? En wil je dal je beltegoed onbeperkt geldig blijft?' Kies dan voor T-Mobile PrePaid. Bij T-Mobile knjg je trouwens altijd meer. Als je nu een Siemens A55 koopt, krijg je daar 10,- gratis beltegoed bij. Ga voor meer informatie naar de T-Mobile dealer of kijk op www.t-mobile.nl. T-Mobile beltegoed blijft onbeperkt geldig, tenzij je tenger den een periode var 6 aaneengesloten maanden holomaal geen gebruik maakt van je aansluiting. De prijs van de teleloon Is een adviesprijs (actie loopt zolang de voorraad strekt), t for telecom «The Phone House Dixons Tell Me BelCompany Media Markt BCC lan Berendsen lein, groot. Jong, oud. id. Gehandicapt en idicapt. Op de ko- mnaestrada in Lissa- oor iedereen een ut bij het grootste ement van de wereld ier en bewegen voor- n vertrekken zo'n 50 s en regiogenoten igal voor een week mte en vriendschap, ijl 23.000 deelnemers uit te is de twaalfde We- je estrada die van 20 26 juli wordt gehou- m ega-sportfeest. Er v eer zo veel sporters Jlympische Spelen e in 2004. De organi- top 175.000 ontbij- 000 warme maaltij- iderlandse delegatie lensen en is daarmee grootste. 4- van Nieuw Brunhil- itilen is één van de m ters. Samen met 33 nes van 30 tot 78 jaar ub, maar ook van Dos, en Pro Patria leer, gaat zij een 10& tegemoet. „Ik ga Pende keer mee. Je 8)an de openings- en iremonie, de landen- iNederland, maar er De deelneemsters aan de Gymnaestrada, volgende week in Portugal, hebben hard getraind. Gisteravond werden de oefeningen voor de laatste keer doorgenomen. Foto: Taco van der Eb zijn ook her en der optredens door kleinere groepen. Ook is Nederland verzocht op te tre den tijdens de sluitingsceremo nie." Samen met haar groep, die aan gymfit doet, heeft zij de afgelo pen jaren wekelijks getraind. „Minimaal één keer in de week, maar soms ook op zondag. Er zijn oefeningen bedacht en we hebben speciale blauwe kos tuums maar ook rode en gele hesjes voor de kleureffecten. We doen allerlei oefeningen, variërend van oefeningen met een bal tot oefeningen met een schort en een mop. Gymfit wordt ook wel damesgym ge noemd, maar gymfit klinkt wat sympathieker." K, '.ttLw/J... Omdat er geen wedstrijdele ment is, is er volgens Bik sprake van verbroedering. „En niet al leen onderling. Je trekt een week met elkaar op, slaapt in één klaslokaal en je krijgt een kick van allerlei demonstraties. Maar je hebt ook contact met buitenlandse deelnemers. Of ze nou uit Finland, China of Brazi lië komen, dat maakt niet uit. Desnoods met handen en voe ten communiceer je met elkaar. Het is één groot familiegevoel." Nederland laat in Lissabon vijf tien verschillende verenigings demonstraties zien, een eigen landenavond, en het vult dus een stukje van de sluitingscere monie in. Daarnaast wordt het demo's kijken, workshops vol gen en genieten. Zo hebben alle deelnemers gratis openbaar vervoer en gratis toegang tot zwembaden. „Positief bezig zijn", zo om schrijft Bik een weekje Gym naestrada. „In 1991 werd het evenement in Amsterdam ge houden. Ik sprak daar toen met een aantal politieagenten en taxichauffeurs en die zeiden dat het ongelooflijk was dat zo'n groot evenement zo weinig pro blemen opleverde. Meestal be tekende sport stressen voor hen, maar toen hadden ze de lol van hun leven. En de deel nemers ook." Orange Smart is een bijzonder slimme prepaid. Je bepaalt zelf hoe hoog je beltegoed is: 5,10 of 15 euro. Dit wordt automatisch opgewaardeerd waardoor je opvallend voordelig belt. En toch heb je geen opzegtermijn. Bovendien blijft met Orange Smart je beltegoed altijd van jou. Bel 06 28670800. kijk op www.orange.nl, of loop eens binnen bij onze Orange shops, TeleCom-Today of BelCompany. www.orange.nl orange

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13