Gratis boottochtjes met Mona Yoghurt. Nederland telt 400.000 werklozen Leiden boos op ontrouw Oegstgeest Leidsch Dagblad LET OP!!! Woensdag, de lekkerste dag van de week. - 1 V X GRATIS Leidsch Dagblad Vrees voor nog grotere toename Nathouden Stormloop op website voor 'Valkenburg' Noodweer Frankrijk kost twee Nederlanders leven Doping ij. iedereen >m :voor iker ijs :hl Hl igebaas eTenet van jut anjieer weg ML adwijk lol van wengekrijs ekeningen JOP bij hofvijver I de Beauvoir nij los van het nfort van len door mijn or de waarheid, laarheid s mij e Belgische kabinet onten gras over laten l de beëdiging van de beg door de Belgi- g is als eerste beleids- tstreden genocidewet "füaarbij is het kabi- liberale premier Ver- jezweken voor het ipe dreigement om T_wartier van de NAVO Weg te halen. is aan zijn eigen onder gegaan. De ge- -ter de wet was sym- 1993 werd de moge- --opend om elke we- voor elke misdaad enselijkheid in België gen. Een wet zonder "fieldde tot de veroor- een aantal Rwandese hun aandeel in in hun land. van de geestelij- _Jtemationaal nog op p rekenen. Rwanda Dotste moeite om een pparaat op poten te - —aar eigen oorlogsmis- vervolgen. Maar na- *n staatshoofden van che landen, zoals -Bush van de VS en ar on van Israël, aan- "trden ingediend, ver draagvlak voor de ge- __pngen om de wet af l, konden in de ogen Sikanen geen genade waanden zich na een Idachten tegen de tiers uit de oorlog te- ft langer veilig in Bel- lerikaanse verzet was Jr' i en de enigszins pot- let is terecht aifge- Wel de manier waar- Khoonheidsprijs ver ing van oorlogsmis- Emair een verant- d van de landen, plaatsvinden. Verder landen onwillig zijn - eggelcgd voor de Ver- les. Het in Den Haag id; Internationaal Straf- belangrijke rol spe- vervolgen van oor- Het is daarom dat de Amerika- hof nog steeds niet aider woensdag 16 JULI 2003 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad INTERNET: www.leidschdagblad.nl NR. 43283 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 Morgen 17 juli onze Tour de France Puzzelprijsvraag. (advertentie) Woensdag is de lekkerste dag van de week! Want met Mona kun je op 16, 23 en 30 juli gratis meevaren op een Mona Rondvaartboot. In bijvoor beeld Amsterdam, Maastricht, Rotterdam, Groningen en nog meer steden. Voor twee actiezegels van de literpakken Mona Yoghurt vaar je al gratis mee! Kijk voor meer infor matie op wwwdelekkerstedag.nl. ..de zuivelste verwenners yoghurt Aardbei Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Telefoon (i.vm. controle nabezcxging) ?e\ Wij gaan zagvulcig om met persoonsgegevens In ha colofon van de krant treft u nadere rtormatie aaa Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatiscte betaling is mijn benk-gironummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl .'._J den haag/gpd-anp - De aanhou dende economische malaise jaagt in Nederland de werkloos heid steeds verder omhoog. Voor het eerst sinds 1997 telt ons land weer meer dan 400.000 werklo zen. De werkloosheid kwam in het tweede kwartaal uit op een gemiddelde van 403.000, meld de vanochtend het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). In vergelijking met hetzelfde kwartaal van 2002 betekent dit een stijging van de werkloos heid met 116.000 personen. Twee jaar geleden telde Neder land nog 232.000 werklozen. Bijna een jaar geleden werd de grens van 300.000 gepasseerd. Blijkens de jongste cijfers van het CBS was in de periode van april tot en met juni 5,4 procent van de beroepsbevolking werk loos. In dezelfde periode van het vorig jaar bedroeg dit per centage 3,9. Het cijfer van 403.000 is enigs zins geflatteerd, waarschuwt het CBS. Want als gevolg van seizoensinvloeden is de werk loosheid in de maanden april, mei en juni altijd iets lager dan in andere perioden van het jaar. Zouden de seizoensinvloeden uit de cijfers worden verwij derd, dan zou de werkloosheid uitkomen op 411.000. In dat ge val is er sprake van een stijging van de werkloosheid met 44.000 personen ten opzichte van het eerste kwartaal van dit jaar. Gemiddeld raakten in de eerste helft van dit jaar elke maand 14.000 Nederlanders hun baan kwijt. Vooral onder jongeren neemt de werkloosheid een ho ge vlucht. Het percentage van de jonge beroepsbevolking (tussen de 15 en de 24 jaar) dat zonder werk zit, is inmiddels opgelopen tot 11,6 procent. Dat de groep mensen zonder baan groeit komt mede omdat het aantal banen geen gelijke tred houdt met de groeiende bevolking. Sinds 2001 is het aantal banen vrijwel stabiel op 7,1 miljoen. In die tijd is de be volking met 200.000 toegeno men tot 16,2 miljoen. De werklooosheid zal de ko mende maanden nog verder stijgen. Bijna eenderde van de bedrijven vreest dit jaar werk nemers gedwongen te moeten ontslaan. De chipmachinefa brikant AS ML uit Veldhoven maakte vanochtend bekend nog eens 550 banen te schrap pen. Pagina Economie: Bedrijfsleven bezuinigt op extraatjes personeel Pagina R5: 'Dit is de zoveelste minister ling is te vinden. In Noordwijk bijvoorbeeld, of bij de Uitwate ring in Katwijk. Niemand hoeft op dit moment bang te zijn dat het zeewater vervuild is. In fe bruari sloeg Alex Ouwehand, co ordinator van de Blauwe Vlag- campagne in Nederland, namens de ANWB nog alarm. Badgasten liepen volgens hem vorig jaar geregeld een verhoogd gezond heidsrisico. „Maar nu zijn de om- door Nancy Ubert leiden/oegstgeest - De relatie tussen Lei den en Oegstgeest is als gevolg van de veel besproken tunnelkwestie tot op het nul punt gedaald. Dat valt op te maken uit een brief die B en W van Leiden aan het Oegst- geestse college hebben gestuurd. Daarin laat Leiden weten de provincie ingescha keld te hebben in de hoop dat het 'ontrou we' Oegstgeest door Gedeputeerde Staten op de vingers wordt getikt. Ook stelt Leiden voor een onafhankelijk gezaghebbend ju rist in te schakelen om de ruzie over de tunnelkwestie te beslechten. Dat Oegstgeest onder de bouw van de tun nel, die Poelgeest met de Merenwijk moet verbinden, denkt uit te komen, is bij het Leidse college in het verkeerde keelgat ge schoten. Het oordeel van het stadsbestuur over de buurgemeente is niet mild. De sa menwerking tussen Leiden en Oegstgeest is een lachertje en Oegstgeest haalt met de aanleg van nieuwbouwwijk Poelgeest stomme streken uit. Leiden voelt zich in de wiek geschoten over de manier waarop zijn kleine buur zaken denkt te kunnen doen. Een meerderheid van de Oegstgeestse raadsleden is ervan overtuigd dat de tunnel onder het spoor niet gebouwd hoeft te worden. De tunnel mag dan zijn genoemd in de bouwplannen voor de wijk en Leiden heeft zijn infrastructuur daarop weliswaar al jaren geleden afgestemd; de gemeente raad van Oegstgeest heeft daar lak aan. 'Die tunnel komt er niet, want juridisch is Oegstgeest niet verplicht die te bouwen', luidt het oordeel. Het Leidse college is daarover behoorlijk ontstemd geraakt. Ook omdat de bestuurders van Oegstgeest niet de moeite hebben genomen om Leiden of ficieel over het verregaande raadsbesluit in te lichten. Oegstgeest, Warmond en Leiden hebben voor de aanleg van Poelgeest een overeen komst gesloten. Leiden voelt zich als pro jectpartner miskend en misleid. Pagina R3: Laks Oegstgeest communiceert slecht met buur valkenburg - De actie van bur gemeester Van der Reijden om het Marinevliegkamp Valken burg open te houden, heeft een stortvloed aan reacties opgele verd. Tot vanmorgen hadden al bijna honderd mensen hun mening laten weten, onder wie inwoners van Jacksonville (Flo rida), Emmeloord, Purmerend, Heemskerk en Den Haag. Op één na is iedereen vóór het openhouden van het vliegveld. Vrijdag opende hij een website (www.vliegkampopen.nl) waarop hij burgers oproept om bezwaar te maken tegen het plan van minister Kamp van defensie om de basis te sluiten. De Valkenburgse burgemeester hoopt dat die beslissing door de actie kan worden terugge draaid. De opvallendste reactie tot nu toe is die van Valkenburger M. de Haan. Hij woont al zijn hele leven (42 jaar) op Valkenburg, en sinds 1985 onder de aan vliegroute. Hij vindt dat geen bezwaar. Bovendien heeft hij nog 'geen enkele reden' ge hoord om het vliegveld te slui ten. „Ja, dat er bezuinigd moet worden. Maar waar komt het geld dan vandaan om wegen aan te leggen? Men staat nu al dagelijks in de file op de N206. Nee, de andere oplossing zou kunnen zijn om vanaf de bloe menveiling Flora in Rijnsburg ondergronds een transportsys teem naar het vliegveld te ma ken, daar de vliegtuigen volla den en weg zijn de bloemen. Een bezuiniging op vrachtver keer door de dorpen en minder vliegbewegingen op Schiphol. Zo krijgt onze minister van de fensie nog extra geld in zijn toch al door anderen leeg ge haalde geldkist" den haag/grd-anp - Het nood- weer dat in Frankrijk twee Ne derlanders het leven kostte, zal vanavond en vannacht in Ne derland minder extreem wor den. In de zuidelijke provincies gaat het aan het begin van de avond wel een tijdje flink spo ken. De Nederlandse slachtof fers zijn een 40-jarige man en een meisje van tien jaar oud. Beiden kwamen om het leven door omvallende bomen. Zij verbleven volgens de ANWB op twee verschillende campings. In Frankrijk teisterden on weersbuien met zware windsto ten vannacht de streek ten zuidwesten van Bordeaux zo hevig, dat vier mensen omkwa men en zeventig anderen ge wond raakten, van wie zeker negen ernstig. De namen van de Nederlandse slachtoffers waren vanochtend nog niet vrijgegeven.De wind bereikte plaatselijk snelheden tot 160 ki lometer per uur, rukte daken af en ontwortelde bomen. Vooral de bij Nederlanders ge liefde streek Les Landes werd getroffen. Bij de Nederlandse alarmcentrales kwamen tiental len meldingen binnen van Ne derlanders van wie de auto's zo zwaar zijn beschadigd dat ze niet meer verder kunnen rijden. De ANWB stuurde twee men sen van het steunpunt in Lyon naar het gebied om vakantie gangers bij te staan. Voor zo'n 300 kampeerders in Mimizan, Biscarrosse en San- guinet is noodopvang geregeld omdat hun tenten en caravans zijn verwoest. Ook in de depar tementen Gironde, Charente- Maritime en Pyrénées-Atlanti- ques sloegen storm, regen, ha gel en bliksem toe. De eerste orkaan van het sei zoen kostte in het zuiden van de VS zeker twee mensen het leven. In Texas kwamen een 33- jarige vrouw en een 13-jarige jongen om toen zij getroffen werden door omvallende bo men. Uitzonderlijk weersomstandig heden speelden ook de Nij meegse Vierdaagse parten. De marsleiding kortte vandaag de routes van 40 en 50 kilometer met 10 kilometer in nadat op de eerste dag al 827 wandelaars het voor gezien hielden. katwijk/noordwijk - Nathou den. Uiterlijk en innerlijk. Dat is het motto tijdens deze tropisch warme dagen. Het beste is dan ook het strand en de zee op te zoeken waar nog enige verkoe- Een van de meest gestelde en tevens retorische vragen in de Tour; gebruiken renners do ping? En ook: waarom worden er zo weinig renners in de Tour betrapt? Er is slechts een heel klein lijstje te maken van Tourhelden die ergens, in de coulissen van hun bestaan, iets met doping en het gebruik daarvan van doen had den. Jacques Anqeiil, de grote Franse kampioen, was een ge bruiker van coffèïne en cortiso- nen. Hij probeerde veel, ont kende altijd en was mordicus tegen controles. Eddy Merckx, de kannibaal, werd een maal positief bevonden op amfeta mines. In België dreigde een volksopstand, een kampioen als Merckx KON gewoon geen do ping gebruikt hebben. Bernard Thevenet, winnaar tegen Hen- nie Kuiper in 1977, gaf, nadat hij gestopt was, met gezonde tegenzin toe flink aan de corti- sonen gezeten te hebben. Het 'toegeven', zo zei hij, gaf hem een zekere vorm van opluch ting. Fransesco Moser werd in zijn grote dagen geassisteerd door de befaamde arts Conco- ni, een man die later bekend werd als EPO-foumiseur. Moser gaf nooit toe iets verbodens ge daan te hebben, ontkende, noch bevestigde. Dat is ook een manier van overleven. Eddy Planckaert, ooit groene trui in Parijs zonder een keer bij de eerste twee in een etappe (dus piasattest!) geweest te zijn, gaf later toe dat hij dacht dat EPO- gebruik een prestatieverhoging van 12 tot 15 procent inhield. Of hijzelf gebruikt had? De joli ge Belg lachte en knikte, maar zei geen 'ja'. Hijzelf gebruikte hormonen van kalveren om be ter te kunnen sprinten. De Zwitser Mauro Gianetti moet, volgens de Zwitserse arts Ge rard Gremion zo veel van het nog onbekende, maar wel ge vaarlijke middel PFC genomen hebben, dat er enige tijd voor zijn leven werd gevreesd. (advertentie) zonder verstand van defensie' Toch rolprent van ,onverfümbare' Camera Ohscura door Cees van Hoore standigheden perfect", zegt hij vandaag in een interview. Pagi na R2: 'In zee moetje veilig kun nen zwemmen'. Foto's Dick Hogewoning Toch worden in de Tour nau welijks renners 'gepakt'. Is dat toeval? Kan een superevene ment als dit geen zwarte blad zijden velen? Onlangs las ik een rapport van een Franse onderzoekscommis sie. Tourwinnaars van voor de oorlog stierven met een gemid delde leeftijd van 74,1 jaar. Winnaars van na de tweede we reldoorlog werden 68 jaar oud. Gek, er valt niets te bewijzen, maar ik heb er toch een gekke gedachte bij. Mart Smeets leiden - Producent Matthijs van Heijningen gaat de Camera Ob- scura (1839) van de in Haarlem geboren en getogen dichter/do minee Nicolaas Beets verfil men. De rolprent zal voorna melijk worden opgenomen in Haarlem. Leidenaar Bob in 't Hout, die ook het scenario schreef voor Kees de Jongen (naar de bekende roman van Theo Thijssen) is al druk bezig met het scenario voor deze film. Hij heeft inmiddels een subsidie ontvangen van het Ne derlandse Filmfonds voor dit project, dat, zoals hij zelf zegt, 'een hartewens' is van Matthijs van Heijningen." „Het is natuurlijk slechts een kwestie van tijd geweest dat dit grote boek zou worden ver filmd", meent In 't Hout. „Ik vind het een grote eer dat Mat thijs mij heeft uitgekozen om het scenario te schrijven." De Camera Obscura is lange tijd beschouwd als een weerbarstig, bijna onverfilmbaar boek. On der het pseudoniem Hilde- brand geeft Beets met veel oog voor het treffende detail en be smuikte humor in een aantal op zichzelf staande verhalen een beeld van het leven aan het einde van de negentiende eeuw.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1