BUITENLAND 'Hooligans in hele EU aanpakken' Arafat legt conflict met Abbas weer bij Uranium-rel roept vragen op over rol Dick Cheney Twaalfjarige loopt weg met internet-vriend China gaat bemiddelen in zaak Noord-Korea Wachten op voedselhulp Italië: Uniebreed stadionverbod >ld laait ^Kashmir door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het is dé vraag in politiek Washington: hoe zijn de zestien woorden over Afrikaans uranium waarvan presi dent George Bush nu spijt heeft in de Sta te of the Union terechtgekomen? Een re constructie van de uranium-puzzel, die vragen oproept over de rol van vice-presi dent Dick Cheney. Op 28 januari zegt president Bush in zijn 'troonrede' dat de Britse regering over informatie beschikt dat Saddam Hussein heeft geprobeerd uranium (een grond stof voor kernwapens) aan te schaffen in Afrika. Op dat moment is al duidelijk dat daarover twijfel bestaat bij de CIA en de inlichtingendienst van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Die hebben kennis genomen van een rapport van ambassadeur Joseph Wil son, die al begin 2002 na een bezoek aan Niger waarschuwt voor het waarheids gehalte van een rapport over een Iraakse poging uranium in dit land te kopen. Desondanks komt de claim in de rede van Bush terecht, als een van de aanwij zingen dat de Iraakse leider blijft probe ren massavernietigingswapens te be machtigen. Ook als begin maart, dus nog vóór het militaire optreden in Irak duidelijk wordt dat het hele Niger-verhaal een vervalsing is, houdt de Amerikaanse re gering stug vol dat er meer aanwijzingen zijn. Pas nadat Wilson begin deze maand publiekelijk met zijn verhaal naar buiten komt, verandert het Witte Huis van koers. Omdat de Britten blijven vasthouden aan hun claim, waarvan ze zeggen dat die niet alleen gebaseerd is op Niger, hoeft Bush niet per se fout te hebben ge zeten. Maar het is toch een misser, aldus het Witte Huis, omdat er hoge eisen ge steld mogen worden aan de State of the Union. Als de Amerikaanse regering het zélf niet kan bewijzen ze het ook niet moeten beweren. Het lijkt een ingewikkeld woordenspel, maar daarom niet minder belangrijk. Het uitblijven van enig spoor van bacte riologische of chemische wapens in Irak - Bagdad viel al drie maanden geleden - roept vragen op over het gehalte van het Amerikaanse inlichtingendossier over Irak. De geloofwaardigheid van Bush staat op het spel. Als zo'n 'foute' zin in de State of the Union komt, ondanks al le twijfel erover, wat zegt dat dan over de rest? De regering-Bush pleegt zich op de borst te slaan over haar eerlijkheid, maar ondervindt nu aan den lijve hoe het is om verzeild te raken in een moe ras van tegenstrijdigheden en uitvluch ten. Ontkenningen dat de regering niet op de hoogte was van de twijfel bij de CIA blijken niet te kloppen. Er is contact geweest over de bewoording van de zin, erkende Bush' veiligheidsadviseur Condi Rice vrijdag. Sterker: de uraniumclaim wordt afgezwakt en toegeschreven aan de Britten als gevolg van CIA-commen- taar. Rice onthult dat de twijfels zich niet be perkten tot de CIA, maar dat ook de staf van minister van buitenlandse zaken Colin Powell heeft verklaard de informa tie onbetrouwbaar te achten. Powell zei vorige week dat er genoeg materiaal was om te veronderstellen dat de verklaring 'niet volledig uit de lucht gegrepen was'. Oftewel: hij geloofde er zelf geen klap van. Ook geeft het Witte Huis toe dat CIA-directeur Tenet in oktober 2002 een verwijzing naar de aanschaf van een grote hoeveelheid uranium in Niger heeft laten verwijderen uit een speech van Bush. Het Witte Huis legt nu de schuld neer bij Tenet, maar gezien het aantal alarmbel len moet er een weloverwogen besluit zijn genomen om een verwijzing te laten staan in de speech. De uraniumzin kwam eind januari goed van pas om het risico van een Saddam Hussein met kernwapens te onderstrepen. Bush moest zijn volk voorbereiden op een oorlog. Hoe dreigender het gevaar van Irak leek, hoe beter. Een belangrijke tegenstrijdigheid in de beweringen van het Witte Huis betreft vice-president Dick Cheney. Hij heeft vanaf het begin aangestuurd op een mi litaire ingreep in Irak. Rice heeft sinds maart herhaaldelijk verklaard dat 'nie mand in de regering' in januari wist dat de informatie over Niger onjuist was. De twijfels die er waren, zouden niet tot de top zijn doorgedrongen, maar zijn blij ven hangen bij ambtenaren. Van Bush is bekend dat hij zich niet ver diept in details. Hij heeft de gewoonte zich te verlaten op zijn adviseurs. Che ney daarentegen kent het Irak-dossier van binnen en van buiten. Cheney is bo vendien degene die de CIA begin 2002 heeft gevraagd om de informatie over Niger uit te zoeken. Ambassadeur Wil son heeft vorige week verklaard zich niet te kunnen voorstellen dat zijn rapport vervolgens nooit bij de vice-president is terechtgekomen. Cheney en zijn stafchef Lewis Libby zijn het afgelopen jaar bovendien 'onge woon' vaak bij de CIA op bezoek ge weest. De Washington Post berichtte vo rige maand dat de druk van Cheney op CIA-analisten zó groot was, dat sommi gen zich geïntimideerd voelden. Dat heeft speculaties aangewakkerd dat er zou zijn toegewerkt naar een 'politiek gewenste' uitkomst van inlichtingenrap porten. Het maakt het ook zeer onwaar schijnlijk dat Cheney - die de concept- speech van Bush van tevoren heeft gele zen - niets over Niger wist. Het boek over Afrikaans uranium lijkt nog lang niet gesloten te worden, ook al wil het Witte Huis dat graag. l-Oaeda-lid liet getuigen tON - De Fransman loussaoui, die geldt itigste kaper die had edoen aan de aansla- l september 2001, strafzaak 'geen lid da getuigen. Met de- ng in verband met de veiligheid' legde m gisteren een bevel hter naast zich neer. !n Amerikaanse heeft de verdachte «n getuigen op te )or de afwijzing van tn is het in principe at justitie de rechts- Moussaoui staakt, ite had gehoopt dat Jtrijder Binalshibh, ^s coördinator achter in, hem zou vrijplei- tekens bij al-Oaeda bandopname waar van het terroristen- Qaeda de aanvallen rtïnen in Irak opeist, is ijk niet echt. Volgens Ie verklaring alleen n de Amerikanen te jagen. De opname bruikelijke kenmer- n boodschap van Os- tden en zijn netwerk was de opname niet met citaten uit de ebruikte de stem de alender en niet de is- adesh vindt ootterug 1marine van Bangla- J de veerboot opge- vorige week met opvarenden aan jezonken. Inmiddels 70 lichamen uit het er van de rivier Me ngen. Het schip werd alve kilometer van ar het verging aange- boot zonk vrijwel l65|dat hij in een draai- m rechtgekomen. De ir> erboot Nasreen zou inderd personen aan >en gehad, twee hËsToëgestaan, On- r, ïhonderd personen i de ramp. Monrovia - Liberiaanse kinderen vermaken zich in het voetbalstadion van de hoofdstad Monrovia met een ge- improviseerde kruiwagen, terwijl hun ouders wachten op voedselhulp en dekens die het Rode Kruis er gisteren uitdeelde. In het stadion hebben zo'n 33.000 vluchtelin gen onderdak gevonden sinds de burgeroorlog in het West-Afrikaanse land weer is opgelaaid. Volgens de hulpverleningsorganisatie is de situatie in het stadion zó nijpend dat de ontheemden zelfs hun schamele bezittin gen, zoals kleren, proberen te verkopen. Om aan het ge weld een einde te maken, is de Amerikaanse president Bush 'in beginsel' bereid een beperkte Amerikaanse vre desmacht naar Liberia te sturen. Die moet dan een grote re vredesmacht van Afrikaanse staten te ondersteunen. Bush zei dat gisteren na een gesprek met secretaris-ge neraal Kofi Annan van de Verenigde Naties. „Elke ver plichting die we aangaan, zal van beperkte omvang en duur zijn", aldus Bush na afloop van het overleg met An nan. Een definitieve beslissing voor het sturen van mili tairen heeft hij evenwel nog niet genomen. Militaire ex perts moeten de situatie in het West-Afrikaanse land eerst nog goed in kaart brengen, en de Liberiaanse presi dent Charles Taylor moet zijn vertrokken voordat Ameri kanen naar het land gezonden kunnen worden, aldus Bush. De zoon van Taylor, 'Chucky', bevindt zich nog in Liberia. Het Franse persbureau AFP meldde vorige week dat Charles Taylor jr. naar Zuid-Afrika was gevlucht, maar gisteren vertelde Chucky aan AFP dat hij het land niet heeft verlaten. Taylors zoon is hoofd van de gevrees de Anti-Terroristen Eenheid (ATU) van Liberia. Deze presi dentiële bewakingsdienst maakt zich volgens mensen rechtenorganisaties schuldig aan schendingen van de mensenrechten. Bronnen bij de ATU vertelden vorige week dat Chucky voor zijn vertrek documenten en opna mes van de organisatie had vernietigd. Foto: AP/Ben Curtis In Kashmir zijn gis- jr 21 mensen omgeko- aantal doden was het ip één dag sinds India in april begonnen itering van hun be- Beide landen clai- ■elstaat. Moslimrebel- een Indiase legerpa- bij de grens met Pa- bij twee militairen lood. In Srinagar een militair gedood, jrlijke schietpartijen nen nog eens twee twaalf rebellen en lamfers om. 'Ssconi te iij Bush d^roN - De Amerikaanse ?rad| Bush ontvangt de Ita- emier Berlusconi 20 ipi °P ziïn ranch 'n larf, Texas. „Italië be- >ie' Je naaste NAVO- •iio>ten van en 's s-steun in de wereld- u |og tegen terrorisme ede en democratie", woordvoerder Flei- 2 sh en Berlusconi zul- 2 ijn zeggen met elkaar 3o ver onder meer mas- ■Égingswapens, vrede in het Midden- *Tèstrijd tegen terroris- ^sterking van de trans- Ie relaties. nden bij »g Corsica ij een bomaanslag op itoor in Folelli op gisteren drie men- td geraakt. Het ge- rwoest. De aanslag is iist, maar vrijwel ze- irk van Corsicaanse :n. De aanslag valt uit pidat de separatisten (nachts toeslaan, zo- ti slachtoffers vallen. Irtlijk is de bom een re- Vfc celstraffen van vijf- Dt levenslang die acht ise separatisten vrij- rijs kregen wegens de I de prefect van Corsi- door onze correspondent Esther Gotink londen - Een 12-jarig meisje uit het En gelse Lowton, nabij Manchester, is afge lopen weekeinde naar Frankrijk gereisd met een Amerikaanse ex-marinier die ze op internet heeft leren kennen. Shevaun Pennington vertrok zaterdag met het smoesje dat ze met twee vriendinnen ging winkelen. In werkelijkheid ont moette ze de 31-jarige Toby Studabaker, van wie de Amerikaanse politie beweert dat hij al eens werd verdacht van een af faire met een 12-jarige. Dit werd echter nooit bewezen, en Studabaker is nooit vervolgd. Shevaun ontmoette de ex-soldaat onge veer een jaar geleden in een 'chatroom' op het internet, waar ze hem vertelde dat ze 19 jaar oud was en studeerde. Fa milie van Studabaker - wiens vrouw net voor de kennismaking was overleden - verdedigt hem nu, omdat hij zijn reis vanuit Amerika begon in de veronder stelling dat hij een 19-jarige Britse zou ontmoeten. Het tweetal vertrok samen naar vliegveld Heathrow in Londen, waar de vliegreis naar Charles de Gaulle in Parijs begon. Shevauns ouders sloegen groot alarm toen hun dochter zaterdag niet thuis kwam, en ze ontdekten dat haar pas poort en kleding waren verdwenen. De politie in Manchester schakelde de luchthavenpolitie in, en Interpol werd geïnformeerd. De FBI heeft Shevauns computer inmiddels in beslag genomen zijn echter machteloos om jongeren te stoppen contact te leggen met vreem den. Minderjarigen weten vaak meer van het internet dan degenen die hen in de gaten proberen te houden. De Universiteit van Central Lancashire ontdekte vorig jaar dat de jeugd vaak fie- lemaal niet op de hoogte is van de basis regels op het gebied van persoonlijke veiligheid. „Ouders blijken kinderen op zeer jonge leeftijd de stranger danger- boodschap (vreemdelingen kunnen ge vaarlijk zijn, red.) te leren, maar verge ten dat voort te zetten in de tienerja ren", legt directeur van de onderzoeks afdeling Rachel O'Connell uit. Central Lancashire had ruim 1300 kin deren in de leeftijd van negen tot zestien jaar ondervraagd, van wie eenderde niet wist dat er risico's kleven aan het rege len van blinde afspraakjes met chat room-contacten. Welgeteld een op de tien van de betrokkenen had een 'rela tie' opgebouwd met een onbekende via het internet. In het afgelopen jaar werd Engeland op geschud door twee grote pedofilie-zaken waarbij de daders gebruik hadden ge maakt van het internet om hun eerste contact met kinderen te leggen. De 36- jarige Michael Wheeler uit Cambridge, die 13-jarige meisjes via 'chatrooms' paaide, belandde vorige maand voor drie jaar in de gevangenis. Mark Tann (29) uit Kent had met hulp van internet 24 seksuele misdrijven op zijn naam staan, en werd in januari voor 15 jaar opgesloten. ptal SARS «ada op 40 l Het dodental als ge ne longzfekte SARS is Ingestegen tot veertig. D overleed vrijdag een yrouw. Nog zeventien jgen in Canada in ten met de besmette- feiekte, die wordt ver- iloor een corona-vi- Ito was de enig regio waar de ziekte hard lagen. Het gebied is |weer SARS-vrij ver- om het verkeer tussen de twee te bestu deren. De ouders van Shevaun, die gisteren voor de televisiecamera's een geëmotio neerde oproep deden, zeiden dat ze hun dochter herhaaldelijk hadden gewezen op de risico's van chatrooms op het in ternet, waar mensen van over de hele wereld met elkaar kunnen 'kletsen' mid dels het toetsenbord. „We vertelden haar dat ze nooit haar naam of adres moest doorgeven aan iemand", zei moeder Joanna Pennington. „Voor zo ver wij wisten, zat ze gewoon onschuldig te kletsen met mensen van haar eigen leeftijd." Shevauns verdwijning onderstreept op nieuw de gevaren van de intemet-ont- moetingspagina's. In Groot-Brittannië waarschuwen experts al jaren voor pedofielen die zich online verschuilen achter een valse identiteit. Autoriteiten Toby Studabaker, in 2001 gefotografeerd toen hij nog in het leger zat, en Shevaun Pennington. Foto's: Reuters en AP dinsdag 15 juli 2003 door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Het Italiaanse EU-voor- zitterschap wil zijn eigen aanpak van voetbalvandalisme doorvoe ren in de hele Europese Unie. Vandalen die in één EU-land een wedstrijd-of stadionverbod aan de broek hebben, moeten vol gens het voorstel in alle lidsta ten worden gebrandmerkt als 'hooligans'. Zonder dat er een rechter aan te pas komt, kan een stadionverbod dan ook in de an dere landen worden opgelegd. De Italianen hebben haast. Het voorstel, formeel een ontwerp besluit voor de Europese minis ters, is ingediend op 30 juni, één dag voordat Italië voorzitter van de Unie werd. Als de ande re landen met het idee instem men, wordt de bewegingsvrij heid van voetbalvandalen flink ingeperkt. De Italianen wijzen op de komende grote evene menten, zoals volgend jaar het Europees Kampioenschap in Portugal en het WK in Duits land in 2006. Vandalisme in eigen land kan in Europa niet zonder gevolgen blijven, redeneert Rome. De oplossing is kort en simpel: een land waar een internationaal toernooi of een wedstrijd van internationaal belang wordt ge speeld, krijgt gegevens over hooligans van de andere lidsta ten. Op basis daarvan kunnen 'reizende vandalen' in het bui tenland een wedstrijd- of stadi onverbod opgelegd krijgen, of zelfs worden opgepakt en tijde lijk vastgezet. Het Italiaanse idee stuit wel op praktische problemen. Slechts in vier EU-landen wordt regel matig een wedstrijd-of stadion verbod uitgedeeld. De Italianen zijn de absolute kampioen: momenteel zijn daar ruim 2000 strafmaatregelen van kracht. Daarna volgen Groot- Brittannië (1400), Duitsland (1368) en Nederland (ruim 1000). België, Denemarken, Ierland, Luxemburg en Portugal hebben helemaal geen wetgeving om voetbalvandalisme tegen te gaan. Die moeten ze volgens ar tikel 1 het ontwerp-voorstel on middellijk invoeren, omdat het plan anders niet kan worden uitgevoerd. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De spanning tussen de Palestijnse president Arafat en premier Abbas lijkt geweken. De twee leiders hebben elkaar gisteravond voor het eerst in vier dagen gesproken, en lieten daarna weten dat ze hun ge schillen hebben bijgelegd. Abbas behoudt de taken die hij tot nu toe heeft vervuld, maar heeft beloofd dat hij in zijn eerstvolgende overleg met de Israëlische premier Sharon zal aandringen op een herstel van de bewegingsvrijheid van Ara fat. De Palestijnse president zit al anderhalf jaar vast in zijn grotendeels verwoeste hoofd kwartier in Ram all ah. Hij mag van Israël naar de Gazastrook vertrekken, maar moet daar dan blijven. Het conflict tussen de twee Pa lestijnse leiders liep vorige week hoog op, toen Arafat Abbas er van beschuldigden dat hij geen vuist maakte in de onderhande lingen met Israël. De ruzie liep zó hoog op dat de president de premier beschuldigde van ver raad aan de Palestijnse zaak. Een 23-jarige Palestijn, die zegt dat hij tot Fatahs Aksa-brigade behoort, stak afgelopen nacht in Tel Aviv een 24-jarige Israë liër dood. Hij had eerder gepro beerd een restaurant binnen te dringen, waarna bewakers de achtervolging inzetten. De aan valler, afkomstig uit Oost-Jeru- zalem, werd in een been ge schoten en overgedragen aan de politie. Het Israëlische leger heeft giste ren Ramallah op de Westeoever weer afgesloten van de buiten wereld. Het is op zoek naar een 61-jarige Israëlische taxi-chauf feur, die vermoedelijk is ont voerd. Het vermoeden bestaat dat een Palestijnse organisatie de chauffeur wil uitwisselen te gen Palestijnen die in Israël ge vangen worden gehouden, maar tot nu toe zijn er geen ei sen voor zijn vrijlating ontvan gen. Een uit Noord-Ierland afkom stige man die afgelopen week einde is aangehouden bij Ramallah blijkt geen terrorist te zijn, maar een journalist. Op aanwijzing van de Britse veilig heidsdienst pakten Israëlische soldaten zaterdag bij een con trolepost John Morgan op, die een beruchte bom-deskundige van de IRA zou zijn. Volgens de Britten is Morgan drie jaar geleden spoorloos ver dwenen. Ze dachten hem weer te hebben opgespoord toen ie mand van die naam enkele we ken geleden naar Israël reisde, maar de op de Westoever aan gehouden man is een andere John Morgan. Hij is in Noord-Ierland bekend onder zijn Ierse naam Sean O'Muireagain, werkt voor de Iers-talige krant La en is actief in een pro-Palestijnse groep in Belfast. In de Israëlische media is naar aanleiding van de arrestatie de laatste dagen veel aandacht be steed aan samenwerking tussen de IRA en Palestijnse militan ten. peking/anp-rtr - China pro beert Noord-Korea en de Ver enigde Staten weer om de tafel te krijgen in een poging de cri sis tussen beide landen te be slechten. De Chinese vice-mi nister van buitenlandse zaken Dai Bingguo heeft daartoe gis teren gesprekken gevoerd in Pyongyang. Hij overhandigde een brief van de Chinese presi dent Hu Jintao aan Noord-Ko- rea's sterke man Kim Jong-il. Volgens diplomaten in Peking hoopt China op nieuw overleg tussen Washington en Pyongy ang. Noord-Korea eist directe gesprekken, terwijl de VS onder meer China en Zuid-Korea bij de ontmoeting wil betrekken. Om de impasse te doorbreken, stelt China multilaterale ge sprekken voor, waarbij in de marge ruimte is voor bilateraal overleg. Zuid-Korea zou daar mee hebben ingestemd. Het besluit van de Chinese pre sident om in te grijpen wordt door diplomatieke bronnen van groot belang geacht. „Als ie mand Noord-Korea kan beïn vloeden, dan zijn het de Chine zen", aldus een hoge diplomaat in Seoul. China is de belangrijk ste bondgenoot van Pvpngyang. Voor het merendeel^tan zijn voedsel en brandstofleveranties is het stalinistische regime van Noord-Korea afhankelijk van het grote communistische buurland. De spanningen tussen de VS en Noord-Korea zijn recentelijk opgelopen na berichten dat Py ongyang al zijn 8000 splijtstof staven zou hebben opgewerkt. Hiermee is Noord-Korea uitein delijk in staat om plutonium te produceren, wat weer geschikt is voor kernwapens. Het con flict begon acht maanden gele den toen Noord-Korea een Amerikaanse delegatie mee deelde in strijd met afspraken uit 1994 toch aan een kemwa- penprogramma te werken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5