'Routes voor lpg-vervoer te gevaarlijk' BINNENLAND 'Ik zag de chauffeur nog in zijn cabine zitten' Warm weer en agressie gaan hand in hand Dief wil dure Duitser of oude Opel Een frisse neus halen Geen tijd voor stagebegeleiding op basisscholen Drie weken niet douchen door tekort aan personeel dinsdag 15 juli 2003 enmöller krijft t-programmi - Oud-GroenLink s Paul Rosenmöller programmamaker en pitator bij de interkerkij- ;oep IKON. Zijn eersl tv- na is in januari 2C4 te n de zomer van 2004al nöller op dinsdagamd tndingen maken oiier titel Advocaat varie L De opzet van dat ro- a moet nog worde ont- L In de aanloop nir zijn laamheden is Ra'n- jr komende herfst ae ho- h de radio. Hij zal m :er het IKON-debpro- ina De Andere Werd van jniddag presenten. tpartij n 1 vluchtaito - De vermoedtjke da- 11 de moord op »n echt- n Sittard heeft zerdag tor zijn daad wuschijn- n auto gekocht j zijn [offers. Dat zei cpersoffi- jenbaar ministie Maas- 1 vanmorgen. Wirom de Jchte na de aanlop van Bo het echtpaain hun ichter (9) hee neerge in, is voor poli? en justi- ^een raadsel, e man, iSittard woontn de Ne- fidse nationaliit heeft, is lortvluchtig. Ij is waar- fclijk naar Roeenië ge- •jwaar hij kenr.sen heeft. en vergnning iveerimers aag - Bij de limingen uimvee in dGelderse en in Limbig zijn hon- n asielzoekö ingezet dat zij de ïnodigde rgunning idden. Het bureau Vonen Agro- kreeg vahet Centrum erk en Inlmen (CWI) asielzoelrs een tijdelij- kstellin^ergunning, tte hondden asielzoe- De Socia Inlichtingen- poringsdnst (SIOD) ekt inmidels het ver- n van dererkvergun- zei een oordvoerster ale Zakt. Minister De bovenen weten of luit van et CWI om kers dhct aan het werk n, nog vordat alle be- e docunnten overhan- :en, zojvuldig was. itei zieke is bkend arden -)e identiteit van die al vee weken in enhuiin Leeuwarden is beïnd. Omdat de 1 gehtgen kwijt is, kan zegge wie hij is. De po- zatidag via de regio- 'a ei oproep, waarna rs va de man zich nog e dapontact met de opnajen. De 28-jarige "ont olgens de politie teniij zijn ouders. rinent met ie School c - Digemeente Tilburg lolenvreniging Ons Mid- ir Oaerwijs gaan experi- Jrennet een nieuwe oor. Daarbij verdwijnt ssilie onderwijs groten- fen vrrdt de school een ftudihuis, waar het eigen lef vn de leerling cen- laatHet is de bedoeling tt onlerwijssysteem, de |ste ichool, volgend jaar tuslegint. Scholieren in nét direct ingedeeld op veil en leraren worden motor dan vakdocent. handeling om l( uitstappen - Kennelijc omdat hij genoeg uitde trein zondagavcnd een 17- alide jongen uit Hei- het statioi in zijn ts mishanleld. De da- spoorloos. Het slacht- et diverse lneuzingen acht naar en zieken- slachtofferis doof en evenwichtsrtoomis. j uit de treil stapte, jn groepje ancfere reizi- fthij moest opchieten. even later o> het per- trapte een jingen het er plotselingin zijn ge- n andere gafliem ook aantal klappn. door Mayke Calis en Miranda Megens den haag - Het vervoer van Ipg over de Nederlandse snelwegen is veel te gevaarlijk. De routes die de tankauto's nu afleggen langs dicht bewoonde gebieden moeten worden herzien. Dat zegt het instituut voor rampen bestrijding Nibra naar aanleiding van het ongeluk gisteren bij Eindhoven. ,,Als die tankwagen daadwerke lijk was ontploft, was het leed niet te overzien geweest", zegt onderzoeker en specialist ge vaarlijke stoffen van het Nibra, Dick Arentsen. Een grote tank wagen heeft een lading van 40.000 liter gas. „Een ontplofte vrachtwagen geeft een vuurbol van 66 meter, branden tot 133 meter in de omtrek en ruitbreu- ken tot 200 meter. De tank zelf kan tot 500 meter weggeslin gerd worden." In Nederland hebben zich tot nu toe geen on gelukken van deze omvang voorgedaan. Staatssecretaris Van Geel (mi lieu) besloot onlangs dat meer dan 200 lpg-tankstations bin nen drie jaar gaan verdwijnen omdat ze niet voldoen aan de nieuwe veiligheidsnormen. Na de vuurwerkramp in Enschede zijn de veiligheidsregels voor het vervoer van gevaarlijke stof fen aangescherpt. Binnen een straal van 25 meter mogen geen huizen dan wel kantoren staan. Deze nieuwe regels gelden voor tankstations, maar die zijn min der gevaarlijk dan de rondrij dende vrachtwagens omdat de opslag voor het grootste deel onder de grond ligt, zegt Arent sen. Het Nibra pleit daarom voor het herzien van de be staande routes, of voor het 's nachts laten rijden van gevaar lijk vervoer. Transport en Logistiek Neder land en de stichting Autogas Nederland wijzen op de voor waarden voor het vervoer van lpg. Zo moet de tank dubbel wandig zijn en moet er een overdrukventiel zijn om gas te laten ontsnappen. De vrachtau to's die lpg vervoeren worden elk halfjaar gekeurd en chauf feurs krijgen een extra oplei ding. Alleen met een ontheffing mag gereden worden op speci ale routes. „De eisen voor het vervoer van lpg zijn streng. Die werpen ook hun vruchten af, want de tank is bij het ongeluk van gisteren niet in brand ge vlogen", aldus een woordvoer der van Transport en Logistiek Nederland. Stichting Autogas Nederland noemt het vervoer van lpg over de weg in de hele EU veilig. De grote vraag naar aanleiding van het ongeluk van gisteren is volgens directeur Schuylenburg hoe de cabine in brand heeft kunnen vliegen. De hele nacht werd doorgewerkt om de ravage op de A2 op te ruimen. Foto: ANP/Bert Jansen V_o"den B°ek nu! U basiqajf.com C. J^_JOMO-0737l A 1 Enkele reis - Exclusief belastingen - Wijzigingen voorbehouden eindhoven/gpd - Naast de ver ongelukte nog rokende tankwa gen staan twee uitgebrande au towrakken. Even verderop - aan de andere kant van de vang rail - staat Michel Drok moe derziel alleen. Hij is net als de andere direct betrokkenen nog beduusd van het onheil waar aan hij in een fractie van een seconde is ontsnapt. Verschil lende chauffeurs probeerden de chauffeur in de tankauto nog te helpen, maar moesten kiezen voor hun eigen veilig heid. „Ik heb de man nog in zijn cabine zien zitten. Onge looflijk. Alle vier de wielen kwa men los en toen schaarde de tankwagen in de lucht en viel op de vangrail. Ik kon hem nog net ontwijken. Een regen van glas daalde op me neer. Net toen ik er voorbij was explo deerde de tank." Op de A2 bij Veldhoven, rich ting Tilburg, vloog een met lpg geladen vrachtwagen gister middag in brand. De chauffeur kwam om het leven. Bij het on geval waren drie personenau to's betrokken. Niemand van de inzittenden raakte gewond. Drok blijft kijken naar de water stralen van de brandweer die in de verte op de wrakken neerda len. En hij prijst zich weer ge lukkig. Net als die motorrijder die hem nog passeerde voordat de vrachtwagen verongelukte. „En twee Italianen in hun auto erachter. Echt, ze sprongen uit de auto en renden weg. Een zelfs zonder schoenen." Op de andere rijbaan lopen de twee Italianen net zo ver dwaasd rond. De juwelenverko per reed samen met zijn zoon als eerste achter de vrachtwa gen. „Een wiel raakte de vang rail. De tankwagen schoot ver volgens helemaal omhoog. Alle vier de wielen kwamen los van de grond. Er was direct vuur, de vlammen sloegen uit." De mannen sleuren een grote kof fer op wieltjes mee en houden een rügzak stevig vast. Daarin zitten onder meer de juwelen die de Italianen wilden verko pen. „Die hebben we nog uit de achterbak gepakt. Daarna zijn we weggerend. Alles is weg, mijn paspoort, portemonnee." Door de klap van het ongeval, werd ook het kantoorpersoneel van het bedrijf ACA Retail ge alarmeerd. Coen Winters zag vanuit het raam de wagen op zijn kant liggen. „De vlammen sloegen er uit en toen er enkele seconden later nog knallen klonken, dacht ik: dit is niet goed, wegwezen hier." De di rectie van het bedrijf besloot di rect te ontruimen. Winters kwam zo met 120 collega's op straat te staan. „We dachten eerst dat het een aardbeving was. Er is nog naar beneden ge beld wat er aan de hand was. Maar voordat we antwoord hadden, ging het ontruimings alarm al af." Drie wegwerkers van aanne mingsmaatschappij BAM staan bij elkaar in hun fel oranje hes jes. Ze werkten op zo'n kilome ter afstand van het ongeval aan de vangrail op de vluchtstrook. Hoe het ongeval is gebeurd, daarover hebben ze wel een idee. „Die vrachtwagen is ge woon tegen een wegafzetting aangereden. Misschien heeft de chauffeur de afzetting niet ge zien of reed hij te hard. Ze rij den hier wel hard hoor en wij kunnen het weten." Harde crimineel maakt andere keuze dan joyrider Amersfoort - Niet alleen mensen zoeken op een warme dag als vandaag hun toevlucht tot zee of zwem bad. Ook deze pantserneushoorn zocht verkoeling in het water van dierenpark Amersfoort. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd - Mercedes, BMW en Opel zijn het meest geliefd bij autodieven. Van Mercedes en BMW worden vooral de nieuwere auto's ge stolen en van Opel de oudere exemplaren. Mercedes en BMW verdwijnen meestal in het criminele circuit en daar van wordt slechts eenderde deel teruggevonden. De oude re Opeis werden vooral gesto len voor joyriding. Meer dan tachtig procent van deze au to's wordt na gebruik achter gelaten en later teruggevon den. In totaal werden er in het eer ste halfjaar 13.135 auto's ge stolen. Dat zijn er volgens cij fers van de Rijksdienst voor het Wegverkeer 2.239 minder dan in dezelfde periode van vorig jaar. Daarmee zet de da ling door, die zich eind vorig jaar aankondigde. Motorfiet sen daarentegen worden meer gestolen; van 766 in het eerste halfjaar van 2002 tot 895 in het afgelopen halfjaar. Dat er minder nieuwere auto's worden gestolen is volgens de politie van groot belang, om dat van deze wagens minder dan 40 procent wordt terugge vonden. Van de gestolen au to's van vier jaar en ouder komt 68 procent terug. In de afgelopen jaren steeg vooral het aantal gestolen auto's tus sen nul en drie jaar oud. Die stijging is in het afgelopen halfjaar omgezet in een daling. Zo groeide het aandeel van de jonge auto's van 13,8 procent in 1998 naar 18,9 procent in 2002, maar daalde dat in het eerste halfjaar van 2003 naar 16,8 procent. Jongere en duurdere auto's zijn in het algemeen goed be veiligd tegen diefstal. Dat ze toch worden gestolen, komt doordat de dieven in het bezit komen van de originele sleu tels. Opvallend en volgens de politie zorgelijk is de al eerder vastgestelde ontwikkeling dat in woningen wordt ingebroken met als enig doel de autosleu tels te bemachtigen. Uit een onderzoek door het Landelijk Informatiecentrum Voertuig- criminaliteit blijkt dat van de in 2002 gestolen jonge voertui gen ruim twintig procent werd gestolen door inbraak in de woning. Het aantal gestolen aanhang wagens bleef in het afgelopen halfjaar nagenoeg op hetzelfde niveau als in 2002. Wel steeg het percentage dat na diefstal werd teruggevonden van 16,4 procent in 2002 tot 26,9 pro cent in 2003. Dat komt vooral omdat aanhangwagens en ca ravans sinds 1 september 2002 een eigen kenteken hebben. Hierdoor wordt de registratie verbeterd en kunnen gestolen objecten gemakkelijker wor den geïdentificeerd en terug bezorgd. utrecht/anp - Pabo's en basisscho len kunnen studenten geen goede stage garanderen. Door het lera rentekort hebben de leerkrachten vaak te weinig tijd en energie om stagiaires te begeleiden en om zelf scholing te volgen voor het begelei den en beoordelen van stagiairs. Dat schrijft de Inspectie van het Onderwijs in een evaluatie van de maatregelen die juist de kwaliteit van afgestudeerde pabo'ers zou den moeten garanderen. Studen ten staan soms te vroeg zelfstandig voor de klas, omdat geen vervan gers te vinden zijn voor zieke do centen. Dat kan tot studievertra ging leiden. „De werkdruk op de basisscholen zorgt ervoor dat studenten niet al tijd toekomen aan het onderwijs programma dat zij geacht worden uit te voeren", concludeert de in spectie in het vorige maand ver schenen rapport. „Dit betekent dat de kwaliteit van de werkplek voor de student ondanks inspanningen van zowel de basisscholen als de lerarenopleidingen niet geborgd kan worden." door Johan van de Beek en Annelies Hendrikx Maastricht - De relatie tussen agressie en warmte vind je al in de taal terug. Ge moederen raken verhit, mensen voeren verhitte discussies. Onaangename dingen kunnen gebeuren in het heetst van de strijd. En je hebt heethoofden. Maar er zijn ook verbanden tussen agressie en warmte die verder gaan dan gezegden en uitdrukkingen. Daar zijn veel wetenschap pers inmiddels van overtuigd en het ge weld van het afgelopen weekeinde lijkt dat te bevestigen. „Vast staat dat er een kromlijnig ver band is tussen de temperatuur van een land en - met name - politieke agressie", zegt psycholoog Sipke Huismans, als docent verbonden aan de Vrije Universi teit van Amsterdam. 'Kromlijnig' wil zeggen dat het verband niet rechtstreeks is, maar dat de warmte 'iets' veroorzaakt dat agressie oproept. Huismans deed samen met zijn Gro ningse collega Evert van der Vliert on derzoek naar de relatie tussen het kli maat van 136 landen en de in die landen voorkomende soorten agressie. „Hogere temperaturen veroorzaken echter niet rechtstreeks conflicten. Het is echt veel te kort door de bocht om dat te zeggen", meent Huismans. In de VS, waar statistisch onderzoek is gedaan naar de relatie tussen warm weer en geweld, worden juli en augustus in veel steden als the killing season om schreven. In deze twee zomermaanden vinden aanzienlijk meer geweldsmisdrij ven (moorden, verkrachtingen, overval len en zogenaamd zinloos geweld) plaats dan in andere periodes van het jaar. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) in Nederland maakt die uit splitsingen niet. En het KNMI, dat be schikt over de temperatuurgegevens van alle maanden en dagen, is volgens een woordvoerder nog nooit gevraagd mee te werken aan een onderzoek naar het eventuele verband tussen warmte en ge weld. Een veelgehoorde, nuchtere verklaring is dat er eigenlijk niet meer aan de hand is dan dat mensen in de zomermaanden meer buiten zijn, vaak meer alcohol drinken en zo een grotere kans lopen om verzeild te raken in situaties die tot conflicten kunnen leiden. Tegen die verklaring spreken bijvoor beeld echter cijfers over huiselijk ge weld. Uit Amerikaanse onderzoeken blijkt dat in the killing season ook het aantal gevallen van geweld binnen het huwelijk toeneemt. Als het waar is dat mensen bij warm weer meer buiten zijn, zou dit soort geweld in de zomermaan den moeten afnemen omdat mannen dan minder tijd en gelegenheid hebben. Het tegendeel blijkt het geval. Het probleem voor de wetenschappers is dat ze nu vrijwel zeker weten dat er een verband is tussen warmte en in ne gatieve zin veranderend gedrag bij men sen. Vrijwel iedereen accepteert ook het 'feit' dat mensen een lagere irritatie drempel hebben bij lang aanhoudende hoge temperaturen (tussen de 27 en 32 graden Celsius, daarboven lijkt het 'agressie-effect' weer af te nemen) maar het probleem is een methode te vinden om dat meetbaar en dus wetenschappe lijk aanvaardbaar te maken. De Amerikaanse psycholoog Graig An derson (Universiteit van Missouri) is er van overtuigd dat hitte op zich wel agressie kan opwekken. Bekend is zijn test waarbij een auto opzettelijk in het midden van een kruispunt werd gepar keerd. Vervolgens werd gemeten hoe snel, hoe vaak en hoe lang mensen die niet door konden rijden toeterden onder verschillende weersomstandigheden. Uit dit onderzoek bleek dat automobilis ten sneller en langer toeterden als het zeer warm was en dat de bestuurders van auto's met airco-installaties aan merkelijk rustiger bleven. Dat zou een aanwijzing kunnen zijn voor het bestaan van een rechtstreeks hitte-agressie-ver band. Opmerkelijk is overigens dat in steden waar het normaal gesproken al zeer heet is tijdens zomers en waar mensen ge wend zijn aan die temperaturen, een ex tra meteorologische impuls nodig is (zo als storm) om het agressie-effect op te wekken. De onderzoekers hebben dan over 'stressweer', een klimatologische omstandigheid die als een schok wordt ervaren door mensen en die hen psy chologisch uit balans brengt. De beruchte woestijnwind sirocco (Noord-Afrika, Malta, het zuiden van Italië) bijvoorbeeld heeft een reputatie als veroorzaker van irritatie, vermoeid heid, hoofdpijn, seksueel afwijkend ge drag en toenemende criminaliteit. Hele dorpen worden sirocco-gek als deze he te, droge wind blaast. In het verleden hebben Italiaanse rechtbanken in enkele gevallen bij het bepalen van straffen de sirocco als verzachtende omstandigheid meegewogen. Dat is interessant omdat zij op een gevoel afgingen. Het weten schappelijk onderzoek dat een funda ment moet leggen onder de volkswijs heid dat hitte de deur open zet voor ge weld, moet echter nog verschijnen. veendam/gpd/anp - De bewo ners van een verzorgingstehuis in Veendam zullen drie weken lang niet onder de douche kun nen. Het tehuis zegt door va kanties te weinig personeel voor uitgebreide wasbeurten te hebben. De bewoners worden nu 'met de hand' gewassen op kamer. „Het is geen prettige maatregel, maar we kunnen niet anders", zegt zorgmanager Sieneke Mul der. Meer dan de helft van de mensen die in de verpleging werken is afwezig. De rest heeft te weinig tijd om de bewoners in de gezamenlijke badkamer te douchen. Mulder wijt het probleem aan de huisvesting. De douches in de appartementen van de be woners zijn te klein, waardoor het personeel niet kan assiste ren bij het douchen. De bewo ners moeten daarom naar de gezamenlijke badkamer wor den gebracht en dat kost te veel tijd. „We hebben de wasbeurten noodgedwongen op een laag pitje moeten zetten. Maar de bewoners worden wel van top tot teen gewassen. In dringende gevallen vragen we familieleden om ons te helpen", aldus Mul der. De inschakeling van vakan tiehulpen biedt weinig soelaas, omdat die meestaUiiet gediplo meerd zijn en bijvérorbeeld niet mogen worden ingezet bij het douchen. Volgend jaar moet de situatie na een verbouwing verbeterd zijn. Grote douchecellen bieden dan ruimte aan bewoner en hulpverlener. Bovendien moet een andere vakantieplanning voorkomen dat nogmaals zo veel mensen tegelijkertijd weg gaan. Mulder denkt dat in andere te huizen soortgelijke problemen spelen. Arcares, de brancheor ganisatie van verpleeg- en ver zorgingshuizen, heeft de indruk dat in het algemeen de perso neelsproblemen deze zomer minder groot zijn dan de voor gaande jaren.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3