Tweederde baby's naar dagopvang ALLES MOET WEG DEZE WEEK BIJ ZEEMAN SETS |TË 20%-30%-40%-50%-60% Helft operatiecentra onbenut verkopen? t.wjjtTUTI Steeds meer vrouwen werken 'Jeffrey is de rustigste van ons allemaal' Ministers van financiën wijzen oprekken pact af Met z'n allen W\ ZEEMAN I Omerta A12 afgesloten na autobrand Vrienden van de Leidse Hout vinden Werfpop nu geweldig Leidsch Dagblad OPGERICHT 1 MAART 1860 lilips oogst sultaat van «paringen utodief wil ai ire Duitser 'dl 'oude Opel i bemiddelt eer in ruzie VS Noord-Korea olitie zet jonge eld Dave Dreef het zonnetje jrpsapotheker itaalt kosten ingitisprik MMENTAAR RIGIDE rigide en vaag. Het zijn de ndelijke kwalificaties die en zekere regelmaat wor- ebruikt voor een van de uwelen vai de Europese iwerking: net stabiliteits- moet garanderen dat de jeringen hun financiën op ouden. Het pact ontstond 7 uit vreej dat rijke, dege- anden als Duitsland via de zouden ;aan opdraaien e notoire geldverkwisting ijvoorbedd de Italianen, aat nu volop ter discussie uitgerelend de Duitsers insen de afspraken erva- een wurgkoord om hun ide economie, tenijke munt klinkt al» een van de deel- 10fs de geldpers te hard laat n om zijn economie aan n, betaalt de rest mee aan ening. Daarom is het eer- grote gebod van het stabi- act dal het begrotingste- een EU-land niet boven procent mag uitkomen, ad en Frankrijk halen die L De regeringen in Bonn js vrezen dat extra bezui- !n in het huidige econo- dimaat alleen maar meer gaan kosten. Ze riskeren de miljardenboete die tfl hen kan opleggen wan- R de papieren normen van R overtreden. De Franse it Chirac gooide gisteren jpel nog eens in het hok door openlijk te' voor versoepeling van soort Hansje Brinkers lister Zalm zich daar «rd en zijn vinger in 1 gestoken. Zalm heeft ge- j het gerommel met de af- makkelijk kan leiden I Europese dijkdoorbraak. J(jeft geen gelijk met zijn ^erklaring van het pact. al eerder, door bijvoor- orzitter Prodi van de Commissie, omschre- 'dom'. Zalm heeft ook dijk als hij monetaire sta- y altijd maar de voorrang ven economische groei, rigide, zoals we in eigen i den lijve ondervinden, binet Balkenende 2 naar een begrotingste- |n minder dan één pro- 'e extra bezuinigingen die r nodig zijn, zijn ronduit voor de werkgelegen- i economie. fe Vries Leidsch INTERNET: www.leidschdacblad.nl Dagblad NR. 4378? ins DINSDAG 15 JULI 2003 SPRINTERS NR. 43282 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 Verslagenheid bij jongeren na schietpartij in Benthuizen door Marieta Kroft benthuizen - Verslagen zit een tiental jongeren bij de picknick tafel in het geitenweitje in Benthuizen. Het is de plek waar anderhalve dag ervoor hun vriend, de 15-jarige Jeffrey uit Zoetermeer, is neergeschoten. Het gaat slecht met hem, merkt zijn zusje Melissa (14) op. Ze slaat haar handen voor haar ogen. Een meisje slaat haar ar men om haar heen en neemt haar mee naar een rustiger plekje in het park. Een van de jongeren vertelt hoe in de bewuste nacht plotseling twee mannen met een jachtge weer op de groep afkwamen. „Ze waren dronken. Toen ze begonnen te schelden, zei Jef frey: 'kanker op!'. Hij kreeg een vuistslag in zijn gezicht en ver volgens een paar klappen met het geweer op zijn hoofd. Ik hoorde de een tegen de ander zeggen: 'Zal ik schieten?' En toen kwam er een hagelregen op Jeffrey af. Hij viel voorover. Een andere jongen kon nog net wegduiken, want anders was hij ook geraakt." Iemand anders vult aan: „Jeffrey was hier nog maar een of twee keer geweest. Hij is de rustigste van ons alle maal." Jeffrey verblijft nog op de inten sive care van het ziekenhuis. Hij is bij kennis. Maar de doktoren durven de kogeltjes niet uit zijn lichaam te halen, want dan zou hij verlamd kunnen raken en de rest van zijn leven in een rol stoel moeten doorbrengen, ver telt zus Melissa later. De hagel, 'wel honderd', heeft verschil lende organen doorboord. Of hij er weer helemaal bovenop komt, is de vraag. Zelf was ze niet bij de schietpartij. Ze was op vakantie toen ze een tele foontje van haar diep verslagen ouders kreeg. De jongens en meisjes, allemaal rond de vijftien jaar, hebben deze maandagmiddag maar één gespreksonderwerp: het drama dat hier zondagnacht rond een uur plaatshad. Ze zijn niet bang om terug te keren naar deze plek. „Thuis zitten lost niets op", zegt een meisje uit Zoetermeer. „Met elkaar kunnen we het beter verwer ken." Pagina R3: 'Wij krijgen overal de schuld van' voorburg/ANP - Steeds meer kinderen worden een deel van de week opgevangen omdat bei de ouders werken. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) gisteren bekendge maakt. Van de baby's gaat bijna twee derde (61 procent) naar kinder opvang, zoals een kinderdag verblijf of een oppas. Bij twee- en driejarigen is dat toegeno men tot rond de 80 procent. Op deze leeftijd gaan veel kinderen naar de peuterspeelzaal. De toename zat de afgelopen jaren vooral in de formele op vangplaatsen, zoals kinderdag verblijven en buitenschoolse opvang. Het aantal kinderen is hier verviervoudigd sinds 1990. „Dat strookt met het toene mend aantal vrouwen dat is gaan werken", verklaart een CBS-onderzoekster. Het aantal kinderen bij een oppas is de laatste jaren vrijwel hetzelfde gebleven. Het gebruik van kinderopvang neemt af wanneer kinderen naar school gaan. Slechts een op de vijftien kinderen tussen de vier en de twaalf jaar gaat naar de buitenschoolse opvang. Hoewel kinderen pas op vijfja rige leeftijd verplicht zijn naar school te gaan, begint 98 pro cent al op vierjarige leeftijd. In het schooljaar 2002-2003 gin gen ruim anderhalf miljoen kinderen naar de basisschool. Verder brengen veel ouders hun kinderen naar een sport club. Buiten schooltijd is twee derde van de kinderen actief in verenigingsverband. Sporten is een favoriete bezigheid van kin deren: 85 procent van de kinde ren tussen de 4 en de 12 jaar doet minstens een uur per week aan sport. Het populairst blijft echter om lekker thuis op de bank naar de televisie te kijken. Zes van de tien kinderen tussen de 4 en de 12 jaar kijken tien uur of meer per week naar de televisie. sie kan hiervoor waarschuwin gen uitdelen en uiteindelijk zeer hoge boetes. Zalm heeft geen medelijden met Frankrijk. Hij vindt dat Pa rijs enkele jaren geleden, toen het economisch goed ging, de begroting op orde had kunnen brengen. „Dit hadden ze eerder moeten bedenken. We gaan de regels volgens het spel spelen." Om de Franse economie uit het slop te halen wil Chirac de be lastingen verlagen, waardoor het tekort verder zal oplopen, tenzij er stevig wordt bezuinigd. Maar dat is politiek heel gevoe lig, zoals de recente stakingen in Frankrijk laten zien. brussel/parijs/gpd - De groep landen in de eurozone heeft gisteren sterk negatief gerea geerd op de oproep van de Franse president Chirac om vanwege de economische crisis de grenzen van het stabiliteits pact tijdelijk op te rekken. De ministers van financiën zijn twee dagen in Brussel bijeen voor overleg. Minister Zalm zei in een reac tie: „Het zou een slecht signaal zou zijn het stabiliteitspact nu te versoepelen. De bestorming van de Bastille was een beter idee dan de bestorming van het stabiliteitspact." Hij meent dat Parijs al veel eerder maatrege len had moeten nemen en werd in zijn kritiek op Chirac ge steund door de collega's uit Spanje, Griekenland, Finland en België. Het stabiliteitspact bevat regels voor landen in de eurozone om de sterkte van de euro te waar borgen. Eén van de bepalingen is dat het begrotingstekort niet hoger mag komen dan 3 pro cent van het bruto binnenlands product. Chirac deed gisteren in een tv- interview een oproep aan de ministers van financiën om lan den die kampen met een zwak ke economie, toestemming te geven tijdelijk hoger dan die 3 procent te gaan. Het pact zelf zou moeten blijven bestaan. Chirac sprak ter gelegenheid van de viering van Quatorze Juillet, Frankrijks nationale feestdag. Frankrijk overschreed vorig jaar de 3-procentsnorm (3,1 pet.) en dreigt dat dit jaar (3,5 pet.) en in 2004 ook weer te doen. Ook Duitsland en Portugal slagen er niet in zich aan deze regel te houden. De Europese Commis- Nijmegen - De eerste deelnemers aande Nijmeegse Vierdaagse zijn vanochtend om vier uur van start gegaan. Dit jaar trekt het wandelevenement een recordaantal van 44.812 deelnemers. Zoals elk jaar trekken de wandelaars op de openingsdag door de Betuwe. De meesten lopen 40 kilometer. Aan de Vierdaagse doen 61 nationaliteiten mee. Onder de deelnemers zijn ongeveer 5.700 militairen uit binnen- en buitenland. Het Leidsch Dagblad is morgen traditiegetrouw aanwezig langs het parcours. Wande laars uit deze regio kunnen zich melden bij de wagen van deze krant - duidelijk her kenbaar aan vlaggen en spandoek - en daar hun relaas doen. Bovendien hebben ze er de mogelijkheid om berichten van het thuisfront op te pikken. Het LD staat op drie kwart van de route, tussen Beuningen en Weurt. Foto: ANP/Vincent Jannink (advertentie) a gx-fV WWW. ZEEMAN.COM rtextletSupers WIE SLIM WINKELT, KOOPT BIJ ZEEMAN den haag/anp - De A12 tussen Gouda en Waddinxveen is van ochtend afgesloten na een bot sing van drie personenauto's. Een vloog meteen in brand en de bestuurder kwam om het le ven. Ook de twee andere auto's vatten vlam. De inzittenden daarvan konden op tijd uitstap pen. Het ongeval gebeurde rond half negen bij de afrit Waddinxveen. Het verkeer werd omgeleid via de A20. Door de afsluiting ont stonden er in beide richtingen files van 13 en 9 kilometer. De A2 bij Eindhoven is vanmor gen rond tien uur weer openge steld. De snelweg was vanaf gis termiddag versperd nadat de cabine van een tankwagen met lpg in brand vloog. Omdat de A2 in de ochtendspits nog was afgesloten ontstond opnieuw een verkeerschaos. Pagina Binnenland: Meer over brand tankwagen door Erna Straatsma leiden - Door personeelsgebrek heeft de helft van alle grote zie kenhuizen één of meer opera tiekamers niet in gebruik. Dat blijkt uit onderzoek van twee stafmedewerkers van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). De situatie is verslech terd ten opzichte van twee jaar geleden. Twee jaar geleden was de com motie groot toen bleek dat 35 procent van alle ziekenhuizen operatiekamers moest sluiten vanwege personeelsgebrek. Anesthesioloog Fred Boer en bedrijfsleider Martie van Beu- zekom van het LUMC herhaal den een enquête onder tachtig operatiecentra. Ze concluderen dat de situatie 'niet is verbe terd'. De ziekenhuizen wijten de slui ting van operatiekamers aan de toename van in deeltijd wer kende specialisten en een ge brek aan opleidingscapaciteit. Dat levert een tekort aan anes thesiologen en operatieassis tenten op. Ook het salaris zou een rol spe len. Acht ziekenhuizen zeggen personeel kwijt te raken aan de tacheringsbureaus die meer be talen. De onderzoekers denken dat dit personeel de komende tijd is terug te winnen. Als de economische nood hoog is, zul len ziekenhuizen geen detache ringsbureaus meer inschakelen. Het LUMC zelf behoort niet tot de groep ziekenhuizen die ope ratiekamers heeft gesloten, zegt woordvoerder D. Ketting. „Het is wel zo dat we minder doen dan we kunnen, want we zitten globaal met zo'n vier procent tekort aan personeel." Om het personeelstekort zo klein mo gelijk te houden zit de oplei ding 'stampvol'. „Je probeert maximaal op te leiden, maar dat betekent natuurlijk ook weer dat je daar capaciteit voor moet gebruiken. En dan ge beurt het inderdaad ook dat ie mand na de opleiding kiest voor deeltijdwerk." De vereniging voor ziekenhui zen NVZ beschouwt de uit komst van de enquête niet als reden tot zorg. „De afgelopen vijf jaar is het OK-personeel in algemene ziekenhuizen fors toegenomen, van zeven- naar achtduizend", zegt woordvoer ster J. Hoogervorst. De extra duizend personeelsleden verte genwoordigen omgerekend zeshonderd banen. „En de pro ductie per OK is ook flink toe genomen, door verbeterde technieken en organisatie. Wel moet er nog wat gebeuren om het verschil tussen vraag en aanbod kleiner te maken. Een aantal jaar geleden door braken drie Nederlandse prof renners de omerta. Maarten Ducrot. Steven Rooks en Peter Winnen vertelden in het open baar dat ze wel eens uit de pot van verboden vruchten hadden gesnoept om tot betere presta ties te kunnen komen. In de vrijwel altijd gesloten, zeer con servatieve wielermaatschappij was dat 'not done' en de be trokkenen werden door hun ex- collega's met de nek aangeke ken. Ze hadden de belofte van zwijgen doorbroken, zij bevuil den hun eigen nest en dat dien den ze te weten. Kilte en zwijg zaamheid en soms giftige jaloe zie werden hun deel. Wie klikt, die stikt, zei de wielerwereld, want zo werkt men daar. Rooks en Winnen waren afgelo pen weekend te gast op Alpe d'Huez en ik zag ze terugkrui- pen binnen die omerta. Omdat ze ooit op de historische berg gewonnen hadden, werden ze geëerd, gevierd, als helden op gevoerd en werd, letterlijk, de rode loper voor hen uitgerold. Ze genoten met volle teugen, werden omstuwd door bewon deraars die hen wilden aanra ken, die hen handtekeningen vroegen en die met hen op de foto wilden. Rooks en Winnen, helden van weleer, veertigers nu, bemerk ten bij het grote publiek hele maal niets meer van rancune, van een eventueel vijandige houding of wat dan ook. Het was zelfs maar de vraag of de enthousiaste menigte nog van hun vaandelvlucht van een paar jaar geleden wist. Eii bin nen hun eigen wereld? Ze ston den schouder aan schouder met andere helden, de Colom biaan Herrera, de Italianen Conti en Guerini, de Spanjaar den Echave en Mayo, de Fran soos Hinault, de Amerikaan Amstrong en hun landgenoten Kuiper en Zoetemelk. Camera's snorden, gejuich weerklonk en een portret van innig geluk werd de wereld in gestuurd. Rooks en Winnen wa ren voor even weer teruggekro pen binnen de omerta, ze wa ren weer wielrenner en in deze setting werd niet over doping gesproken, sterker nog, er werd niet eens aan gedacht. Ik bekeek de voormalige hel den, zag hun intense geluk en gunde hen dat. Ik zag hoe de omerta zich langzaam en dui delijk sloot. Ze waren weer thuis, opgenomen in het pelo ton. De dopingcontrole kon wachten, ze leefden nu op roem en eer van weleer. Mart Smeets door Silvan Schoonhoven leiden - De Vrienden van de Leidse Hout, vóór zondag nog mordicus tegen Werfpop in het park, zijn helemaal om. „Het is erg meegevallen", zegt E. Man- te van de Vrienden. „De sfeer was leuk. Je moet je mening ook kunnen herzien." „Ik ben omgeslagen", geeft ook voorzit ter M. Schipperijn toe. „Van mij mag Werfpop terugkomen, mits de voorzorgsmaatregelen even goed zijn als dit jaar." De belangenvereniging van het stadspark was, voorafgaand aan het popfestival, bang voor par- keerchaos, vernielingen en een afvalberg. Ook vreesden zij ver storing van de rust voor vogels en herten. Mante: „Dat is alle maal erg meegevallen. De her ten waren eerst wel wat zenuw achtig, maar later raakten ze ge wend. Het was gewoon erg ge zellig. We hebben rondgelopen en hebben weinig zaken gezien die niet door de beugel kunnen. Het geluid viel ook wel mee. Het is onze muziek natuurlijk niet, maar ónder goede condi ties moet het volgend jaar weer kunnen." R. van Berge Henegouwen van de Vereniging Raadsherenbuurt wil zijn oordeel nog opschorten tot de evaluatie. Ook zijn belan genvereniging was fel gekant tegen Werfpop in de Hout. Pagina Ri: Hoofdpijn, trillende ramen, tevredenheid Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamQMDV Postcode Telefoon Wjj gaan zorgvuktg i ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 r kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: 712141 met peisoonsgegevens. In het colofon van de Krant treft u nadere infoimatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-fflOnumtnj: 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.ni

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1