REGIO m Rijngeest Groep uit rode cijfers 'Tot rust komen door hard werken op de boerderij' ")p commando van de politie rijden alle Mini's door rood 'Je weet op een gegeven moment niet meer waar je moet zoeken' De Swetterhage-run laat alle ander auto's wachten nsterren slag met nderveens khangen Bestemming voor oude postkantoor van Koudekerk Stichting Horizon zoekt vrijwilligersplekken op agrarische bedrijven maandag 14 JULI 2003 oegstgeest - De Rijngeest Groep is uit de rode cijfers. Dat staat te lezen in het jaarbericht dat de grote regionale zorgorga nisatie heeft uitgebracht. De organisatie heeft het afgelo pen jaar Ingrijpende kostenbe sparingen doorgevoerd. Vooral de medewerkers van facilitaire zaken hebben dat gemerkt. Per soneelsleden konden vertrek ken bij de ondersteunende dienst, die de komende tijd overigens nog verder inkrimpt. Van de 200 mensen die vorig jaar nog bij het facilitair bedrijf werkten, blijven er uiteindelijk nog minder dan veertig in dienst bij de Rijngeest Groep. Daarnaast is het aantal staf functies drastisch terugge schroefd en lopen nu minder managers in de organisatie rond. De afslankoperatie heeft vruch ten afgeworpen. In 2001 stond de Rijngeest Groep 2,5 miljoen euro in het rood, maar de jaar rekening 2002 is met een posi tief saldo van 1,8 miljoen afge sloten. Dat er rigoureus bezuinigd moest worden, heeft vooral te maken met de veranderingen in de geestelijke gezondheidszorg. Dat speelt overigens riiet alleen in de regio waarin de Rijngeest Groep zorg verleent, maar ook in de rest van Nederland. Psy chiatrische patiënten zijn mon diger dan vroeger. Die tendens is al een paar jaar waarneem baar, maar begint nu wel heel duidelijk te worden. De cliënten vragen wel hulp, maar willen niet in een psychiatrisch zie kenhuis opgenomen worden. Steeds meer bedden van de in stellingen van de Rijngeest Groep blijven onbeslapen. Zo was begin vorig jaar nog de ver wachting dat 720 bedden nodig waren. In de zomer van 2002 bleek dat er slechts 620 waren bezet. De cliënten bleven niet alleen minder vaak maar ook minder lang in de kliniek. De organisatie moest op deze ver andering inspelen. Dat de organisatie met een beddenoverschot kampt, wil niet zeggen dat de Rijngeest groep om werk verlegen zit De hulpverlening wordt verlegd naar een ander terrein. Naar psychiatrische zorg aan huis, bijvoorbeeld, of naar deeltijd behandelingen in een van de centra. Volgens psychiater C. Witte, voorzitter van de raad van bestuur, zijn uiteenlopende projecten opgezet om het zorg aanbod buiten de muren van de instelling te verbreden. „Sommige werpen reeds hun vruchten af." Psychiatrisch ver pleegkundigen die meewerken in de huisartsenpraktijk en de uitbreiding van de thuiszorg zijn een schot in de roos. :lk ke Dijke eke Dijke Iude/regio - Als een [Stoet kruipen de Mi- e regio. Waar zij rij- andere auto's ebieden zeven motor- 140 Mini-chauffeurs i zondag meedoen terhage-run zijn keien. De royalties I de hoofdrol spelen, jandelijk gehandicap ts van Swetterhage in klok van één is het van jewelste op het •in voor Swetterha- inaars zijn knutse- heeft de één een ider claxon dan de voor de start moe- lemaal tegelijk nog iprobeerd worden, tbewoner die klaagt. zijn zij wel gewend •nement dat het hart ichterburen op hol van henzelf ook Heel Zoeterwoude 3m de Mini's uit te ►n sjort Bart Caris de ii Victor Kouw nog >oed vast. Onder het hij niet van de im periaal op zijn aanhanger val len. In de aanhangwagen, uiter aard op Mini-hoogte, ligt het voertuig van een andere bewo ner. „Vorig jaar reed Victor ook met mij mee, en toen ging zijn rolstoel in een bus. Maar tij dens de pauze in Valkenburg duurde het heel lang voor de rolstoel er was. Vandaar deze oplossing. Die aanhanger had ik toch bij me." Victor Kouw zit alvast in de auto, waar de tem peratuur oploopt. „Bart, mag het raampje zo open blijven?" 140 Mini's doen er dit keer mee aan de Swetterhage-run, be dacht en georganiseerd door Swetterhage-vrijwilliger Walter van Hartevelt. Het parkeerter rein voor het wooncomplex staat barstensvol met de eigen wijze autootjes in alle soorten en kleuren. Als het startsein is gegeven, duurt het al gauw een minuut of tien voor alle Mini's het terrein hebben verlaten. Victor Kouw trekt zijn Koekie- monsterpet recht en doet zijn riem om. „Bart, je moet wel in de gordel", klinkt het. Maar die heeft daar vandaag geen zin in. Zijn auto laat voor het eerst de ze dag zien zijn eigen gang te gaan: de claxon houdt ermee op- Als een vorst hangt Victor Kouw zwaaiend uit het raampje als ze door Zoeterwoude-Dorp rijden. Overal langs de kant van de weg staan mensen te zwaaien. Te midden van 140 andere Mini's wachten Victor Kouw (links) en Bart Caris op het vertrek. Foto: Eric Taal „Moet je kijken, wat een boel Mini's", kraait hij. Bart Caris laat weer even van zich horen, want plots doet de claxon het weer. Elk kruispunt wordt door de motoragenten hermetisch afge zet. Buslijn 170 naar Rotterdam moet wachten, en bij de pro vinciale weg N206 rijden alle Mini's op commando van de politie door rood. „Dat is het mooie hiervan, dat je in colon ne rijdt", vindt Bart Caris. De Katwijker rijdt voor de derde keer mee. „Mijn vriendin en ik doen ook wel eens puzzelritten met Mini's, maar dan rij je al leen. Als je in een lange rij rijdt, krijg je veel reacties." Logisch, want wat de voorbij gangers langs zien komen, is een bonte stoet vrolijke koek blikken, gevuld met uitgelaten Swetterhage-bewoners. De old timer van Bart Caris, een besje uit 1983, heeft een kleurrijke versiering op het dak. Een knal gele Tweety-Mini heeft een spoiler zo groot als de auto zelf. Een politie-Mini, een brand weer-Mini en diverse Mini- vans, een parodie op de vracht wagen, alles is verkrijgbaar. Overal langs de route naar Noordwijkerhout staan mensen te kijken. Fietsers stappen af, mensen komen hun huis uit en automobilisten hangen uit het raampje. Enkele tientallen vi deocamera's snorren en foto toestellen worden tevoorschijn gehaald. Op sommige plekken, zoals in Voorhout en Zoeter woude, klimmen mensen op het talud voor een plekje op de eerste rang. Bij Voorhout ren nen zelfs de koeien op de auto's af. Na een theatervoorstelling in sporthal De Schelft in Noord wijkerhout, betaald van de op brengst van het boegsprietlo pen in Rijpwetering, hijst ieder een zich weer in zijn auto. De rolstoel moet weer op de impe riaal, maar het lukt Bart Caris zo snel niet om hem in te klap pen. De Katwijker, gek op aan dacht, weet er wel wat op: de rolstoel wordt als een troon op de aanhangwagen gezet. Via de provinciale weg N206 rij den de Mini's door Katwijk en Leiden weer naar huis. Bij Zoe terwoude wordt nog even een extra lus gemaakt, onder aan voering van drie motoragenten. De claxons toeteren, maar het exemplaar van Bart Caris houdt het voor gezien. Desondanks gaat Victor Kouw uit zijn dak. „Wat een leuke dag. Volgend jaar ga ik weer met jou mee." letviiN - Laat de Aar- het spijkerbroek- e lieten voor een figu- atln de film 'Feestje'? n ord is vermoedelijk tf ie gedachte bezorgt afimans slapeloze egin augustus komt 'Feestje' voor opna- e Petrus en Paulus- tanderveen, en Haff- "Ti 120 vrijwillige figu- ig. Als hij een paar "i aeg i;s, loopt de hele oor ringrijden met rf levende stoelen- tr dweilorkest. Geen la eier die dat wil mis- ig gefa Pauluskerk in Aar- is^ vormt in 'Feestje' o^ai de huwelijksinze- len (door Beau van irs) era Talita (Chan- tej).ln de kerkbanken jn Wen, gespeeld door lafrsvan Aarlanderveen n cèie uit de film on- anRuud van Hemert VI ïiiueuze gebeurte nis dé huwelijksplech- ïet begonnen is, =ins mend Thijs (An- Uerlng) weg in zijn et de trouwringen op fjscoits, die hun oog en fallen op de ka- rk n Aarlanderveen, ii^n werk goed gedaan, nrfkeik in een landelij- goed bereikbaar ia nateri aalwagens, s voir Aarlanderveen -adeen ze focatiema- nare op met een fiks U iroüeem. Aarlan- 1 cmgeving neemt ^{ustis massaal een maa niet om op de wi filn te gaan rond- 11e eei krappe kas kan h geei blik bekende ers opentrekken op koudekerk aan den rijn - Het voormalige postkantoor van Koudekerk aan den Rijn is na tweeënhalf jaar leegstand ver kocht. Nieuwe eigenaar is Rob P.M. Zwetsloot. De Koudekerk- se ondernemer vestigt er zijn administratiekantoor ADV. Zijn echtgenote Lilian Zwet sloot heeft er bovendien voor twee avonden in de week haar diëtistenpraktijk VïTaMin. Aan de achterkant van het pand aan de Prins Bernardstraat vestigt zich het bedrijf Petit Menu. Dit bedrijf dat al actief was in de re gio Den Haag, gaat diepvries maaltijden bezorgen in de regio Rijnwoude en Alphen. Het komt niet in de plaats van de reeds bestaande organisatie Ta- feltje-dek-je. „Het is een sup plement", aldus Zwetsloot. Voor een deel van het oude postkantoor, zoekt hij nog naar een bestemming. De Koudekerker huurt momen teel een pand vlakbij de Koude- kerkse brug. Bij ADV werken dertien mensen, vooral partti mers. Behalve dat Zwetsloot administratieve diensten ver leent aan vooral de gezond heidszorg, levert hij ook per soonsalarmering voor ouderen. In zijn nieuwe kantoor heeft hij meer ruimte en er zijn betere parkeermogelijkheden. Mo menteel is hij bezig met de ver bouwing. Zwetsloot verwacht eind dit jaar te verhuizen. Itoor le manager staat Jshg rog niet h elemaal toet :ijn uiter ste best nJaatte kermisdag op 'id te gaan draaien in riten En roept film- derussen op zich ziieldm, zodat ze kun- op heit witte ei tij) figuranten die Haff- heft, mogen er ne- iai de 'oenenwagen ko- va opzijn nog eens dertig atpdif die hun eigen auRols Royce, Aston jatrar of andere luxu- rripoitificaal voor de isjpakeren. De vrijwil- m ten tussen de 25 en ce(d rijn en zomerse, ■voeling uit de: kast 5U)e opnamen duren ebllein als je het echt ewait de vrijwilligers t letaald. Maar na l fimen eindigen we lafesje", belooft Haff- Bj vervolg van voorpagina hazerswoude/katwijk - Het zesjarige Hazerswoudenaartje, waarnaar gisteren bij Katwijk met man en macht is gezocht, werd om vier uur 's middags door zijn ouders als vermist op gegeven bij de noordpost van de reddingsbrigade. Hij was het laatst gezien met een surfplank- je in zee bij de uitwatering. Volgens W. Kroon van de Kat wijkse Reddingsbrigade was dat reden voor alarm. De dag er voor waren al twee Duitse kin deren in de problemen geraakt door sterke muien in de zee bij de uitwatering. Vier familiele den die te hulp schoten, kon den ook het strand niet meer bereiken. De strandwachten hebben, samen met strandbe- zoekers, het zestal uit zee ge haald. Twee van hen moesten naar het LUMC worden ge bracht voor onderzoek omdat ze te veel water hadden bin nengekregen. „En als je dan weer een melding krijgt, gaan alle alarmbellen rinkelen. Na vijf minuten zelf zoeken, is groot alarm geslagen." Met vijftig tot zestig strandbe- zoekers werden lange rijen ge vormd die, met een schaatsbe- weging, meter voor meter de kust afzochten. De rode vlag werd gehesen waardoor bad gasten niet langer de zee in mochten om het zoeken te ver gemakkelijken. Andere badgas ten zochten in de duinen. De boten van de Koninklijke Red ding Maatschappij (KNRM), de Katwijkse en Noordwijkse Red dingsbrigade maar ook particu liere boten voeren 'op rij' op de zee af te zoeken. Politiehelikop- ters zochten vanuit de lucht en politieagenten reden door dui nen en het dorp. Speurhonden van het Korps landelijke Politie waren onderweg naar Katwijk toen het Hazerswoudenaartje bij Langevelderslag werd ge vonden. „En dat is dan een enorme opluchting. Je weet na melijk op een gegeven moment ook niet meer waar je moet zoeken." Volgens Kroon is een dergelijke wandeltocht door een klein kind niet echt uitzon derlijk. „We hebben een keer een 12-jarige gehad die we in Zandvoort terugvonden." door Marieta Kroft alphen aan den rijn - Werken op de boerderij als therapie en arbeidstraining voor jongeren met ernstige problemen. Hori zon, het instituut voor Jeugdzorg en Onderwijs in onder meer Al phen aan den Rijrt, wil de erva ringen die op een boerderij in Frankrijk worden opgedaan, uit breiden in het eigen land. Pro jectmedewerker Cees Casteleijn en coördinator Rick de Jeu vra gen boeren die er iets voor voe len om een clubje kinderen aan het werk te zetten, zich te mel den. Die boeren moeten niet denken dat ze een lucratieve neventak kunnen aanboren. „We betalen alleen ovemachtingskosten en kosten voor het gebruik van het sanitair", vertelt Casteleijn in het kantoor van Horizon aan de Raadhuisstraat iri Alphen. „Ver der niet. Maar een boer hoeft ook geen verantwoordelijkheid te dragen voor de kinderen. Daarvoor komt een medewer ker van Horizon mee: Wart Schouten of Damaï van der Locht. De ondernemer hoeft evenmin bang te zijn dat hij de harde werkers moet uitbeta len." De boer moet dus eigenlijk een beetje idealistisch zijn, vindt het tweetal. Hij of zij moet bo vendien beschikken over een schuur of camping waar de groep 's nachts kan verblijven. Bemoeien met het werk van de kinderen hoeft niet, maar mag wel. „Vreemde ogen kunnen dwingen", zegt De Jeu. „En het is natuurlijk geweldig voor ze dat als ze iets goed hebben ge daan, als beloning iets te drin ken krijgen." Het werken op de boerderij valt onder het zogenoemde Project Ervarend Leren (PEL). Sinds '97 heeft Horizon twee woon/werkboerderijen in de Corréze in Frankrijk waar kin deren tussen de 6 en 15 jaar voor gemiddeld twee maanden naartoe gaan. Casteleijn: „Soms is het goed als een kind met ge dragsproblemen dat in het in ternaat Rijnhove verblijft, tijde lijk een alternatief krijgt aange boden voor het verblijf in de groep. Het kind komt tot rust op de boerderij. Hij of zij ver blijft in de natuur tussen de dieren die niets kunnen terug zeggen en dus ook niet kunnen irriteren. De kinderen moeten hard werken en zelf hun pro blemen oplossen. Ze worden in feite teruggeworpen op zichzelf. Daar leren ze van. Het versterkt hun gevoel van eigenwaarde en de eigen verantwoordelijk heid." Volgens De Jeu kan het voor sommige kinderen een voor- Vijftig tot zestig badgasten speurden in lange rijen de Katwijkse zee af naar het vermiste Hazerswoudse jongetje. Foto: Hielco Kuipers Stichting Horizon een nieuwe oproep in het blad. „Ik heb be grepen dat de boeren het mo menteel erg druk hebben." Het is de bedoeling dat het wer ken op de boerderij wordt ge combineerd met looptochten. De vijfdaagse, fysiek zware looptochten door Nederland is ook een al langer bestaande ac tiviteit die onder het Project Er varend Leren valt. Jongeren tussen de twaalf en achttien jaar, die intern op Rijnhove ver blijven, lopen vijf dagen achter elkaar dagelijks circa twintig ki lometer. Ze bezinnen zich op de eigen situatie, lopen tegen de grenzen van hun eigen kun nen aan en praten met een me dewerker van Rijnhove. Voor sommige kinderen is vijf dagen lopen te zwaar. De Jeu: „Het is dan ook goed om een combina tie te hebben van drie dagen lo pen en twee dagen werken op de boerderij." Bang dat het werken bij de boer in strijd is met de Wet op de Kinderarbeid, zijn Cees Caste leijn en Rick de Jeu niet. „Een kind dat bij een oom logeert die boer is, helpt ook vaak mee", zegt Casteleijn. „Het is juist een unieke situatie waarin ze leren omgaan met verantwoordelijk heden. We letten er natuurlijk wel op dat het werk fysiek in overeenstemming is met de leeftijd. We laten ze niet met een kettingzaag bomen knot ten." Cees Casteleijn en Rick de Jeu: „Werken op de boerderij versterkt het gevoel van eigenwaarde." Foto: Mark Lamers deel zijn dat ze helemaal naar Frankrijk moeten. „Je kunt niet even weg. Je hebt dus geen in vloed van je familie of vrienden in Nederland. Je wordt je be wust van je eigen emoties. Een voordeel is ook dat jongeren die in Frankrijk verblijven, niet zo snel zullen weglopen." De activiteiten in Frankrijk met de naam 'Time Out' gaan ge woon door. Casteleijn en De Jeu zijn zo enthousiast gewor den dat ze ook in Nederland zoiets willen opzetten. Goede ervaringen zijn inmiddels al op gedaan met een boer op Texel. Na een enkele weken geleden geplaatste oproep in een agra risch vakblad reageerde één on- dememer uit Berkenwoude. Ze willen het liefst contacten met minimaal zo'n vijf boeren in het land. „En als het even kan, ook iemand uit de buurt van Al phen", hoopt Casteleijn. „We zouden dan een kind op de woensdagmiddag of op zater dag naar de boerderij kunnen sturen." In het najaar plaatst de Horizon, voor jeugdzorg en onderwijs alphen aan den run - Horizon, het instituut voor Jeugdzorg en Onderwijs met een vestiging in Alphen aan den Rijn, heeft 362 plaatsen voor kinderen en jongeren tot en met achttien jaar met ernstige problemen in de ontwikkeling. Het insti tuut heeft ruim honderd plaatsen voor de dagbehandeling. Die zijn in Oostvoorne, Hoogvliet, Hellevoetsluis, Rotterdam en Alphen. De overige plaatsen zijn voor kinderen die een poos dag en nacht in een internaat verblijven. Het grootste internaat is Rijnhove in Alphen met 116 plaatsen. De interna ten in Rotterdam en in Oostvoorne tellen samen 135 plaat sen. Bij alle vestigingen zijn scholen voor zmok-onderwijs (zeer moeilijk opvoedbare kinderen), zoals de Parkschool in Alphen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9