1 Lichtgevend plastic REGIO 'Onderwijscontract een doorgeschoten middel' Lawaai onder raam Katholieke tereur Terrassen langer open: eindelijk weer eens goed nieuws uit Leiden Voorlichter had beter aangifte kunnen doen in plaats van zijn frustratie te De parkeerkraskaart, het opengekraste vakje en de lp Wie niet tegen spelende kindi kan moet naar de Mokerhei HOC 970 MAANDAG 14 j(, NAVRAAG Minister Van der Hoeven van onderwijs wil dat scholen contracten afsluiten met ouders over het gedrag van hun kinderen. In zo'n con tract moeten regels staan over spijbe len en huiswerk, het moet kleding voorschriften be vatten en een verbod op wapenbezit. Beide partijen moeten boven dien akkoord gaan met sanctiemaatregelen als de regels worden overtreden, zodat ouders zich er niet tegen kunnen verzetten als wangedrag wordt bestraft en op hoge poten verhaal gaan halen bij de school. „Dat ondermijnt het gezag van de school", aldus Van der Hoeven, die de contracten niet verplicht wil stellen, maar er wel op zal aandringen. Goed idee of niet? Navraag bij de Leid- se onderwijswethouder ALEXANDER PECHTOLD. Wat vindt u van dit idee? „Leuk bedacht, maar het zal niet werken. Ik vind dit een doorgeschoten middel om de kwaal te bestrijden. Het zijn alle maal zaken die de relatie tussen leerling, ouder en school aangaan en op sommige zaken kun je best de ouder aanspreken, maar dat gaat me voor middelbare scholen te ver. Daar heb je met jonge volwassenen te maken, met hun eigen verantwoordelijkheid." Die moet jezelf op hun gedrag aanspreken? „Ja. Kijk, wapenbezit is van een andere orde, dat is een politiezaak. Maar kleding is een zaak van de leerling en de ouders en bij exces sen helpt het echt niet als er zo'n contract is. Leerlingen en ouders moeten zelf beseffen dat het geen gezicht is als een meisje van 13 halfnaakt op school verschijnt." Maar dat gebeurt wel, dus... „Ja, ik zie ook wel dat er een verschuiving plaatsvindt in de opvoe ding. Van thuis gaat die naar de school, waar ze tegenwoordig zo ongeveer moeten leren hun tanden te poetsen en hun veters te strikken. Dat is zorgwekkend, maar dat is een maatschappelijk probleem. Het onderwijs moet er ook voor waken die taak van de ouders over te nemen en daar mag je die ouders best op aanspre ken, maar dat moet je niet regelen in een contract" Waarom niet? „Dat is zo onwerkbaar, zo bureaucratisch. Trouwens, wat moet de sanctie bij overtreding zijn? Een geldboete zal niet werken in de gevallen waar we het over hebben en met het wegsturen van school heb je alleen de leerling zelf." Geen contracten dus, maar wat dan? „Wat je wel kan doen, is ouders bij het begin van het schooljaar eèn paar avonden laten bijwonen, waarin je vertelt wat er van ze wordt verwacht en wat de huisregels zijn. Dan ben je erbij voordat de problemen ontstaan, als iedereen nog gemotiveerd is. Dat is be ter dan het invoeren van een contract, dat een zaak wordt van de school en de ouder. Het kind staat erbuiten en dat is betuttelend en op veel punten onzin." tekst: Paul de Tombe foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 14 Juli NOORDWIJKERHOUT - Als ik me wilde wagen aan een voorspelling, zou ik zeggen, dat we eerstdaags ongetwijfeld, weer een raadsvergade ring hebben te wachten. De burgemeester toch zei in de zitting van April j.L, dat het huurcontract van de tegenwoordige raadszaal op 1 September 1904 is geëindigd en dat hij hoopte de leden dan welkom te mogen heeten in een nieuw Raadhuis. Me dunktdat het dan lang zamerhand tijd wordt, om eens over den bouw te praten. Zoo'n raads zitting is altijd een evenement, vooral om het (halsstarrig of eerbiedig? zwijgen der raadsleden. In de beide laatste vergaderingen bijvoor beeld, hebben de leden met hun vijven geen tien woorden gesproken, wat voor Willem den Zwijger was om jaloersch te worden vanwege de concurrentie. ANNO 1978, vrijdag 14 juli LEIDEN - In tal van scholen zijn de afgelopen week activiteiten ge houden ter afsluiting van het schooljaar. De kinderen van de kleuter school Ons Begin aan de Storm Buysingstraat voerden voor hun ou ders de musical 'Fijn dat er kabouters zijn' op. De acteurs waren 26 kinderen die in het nieuwe schooljaar naar de Grote School gaan. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien d plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te m gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO «Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgevenj Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV. 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Natuurkundigen onderzoeken geleidende kunststoffen Elektronicabedrijven zoals Phi lips werken sinds een paar jaar aan plastic folies die elektrici teit geleiden en die licht uit stralen. In mobiele telefoons zijn al computerschermpjes te vinden die van zulke folies zijn gemaakt. Ze zijn zuinig in het gebruik en goedkoop om te maken, maar hoe werken die materialen eigenlijk? Vaste- stof-fysici uit Europa, de Ver enigde Staten en Japan zoch ten afgelopen week in het Lo- rentz Center van de Universi teit Leiden naar antwoorden. Het Lorentz Center is uniek in zijn werkwijze. Bijna wekelijks zijn er workshops waar on derzoekers uit heel Europa en de Verenigde Staten samen komen rondom een specifiek wetenschappelijk probleem. Het onderzoek moet in na tuurwetenschappelijke hoek liggen, maar directeur Wim van Saarloos werpt zijn netten ruim uit. Vorig jaar was er bij voorbeeld ook een workshop over economische modellen. Afgelopen week probeerden experimentele en theoretische vaste stof-fysici te verklaren hoe het komt dat sommige kunststoffen elektriciteit kun nen geleiden en licht uitstra len. Ook probeerden ze uit te zoeken welke stoffen dat het beste doen en waar de gren zen van de techniek liggen. Je roen van den Brink (34) van de Universiteit Leiden en Al berto Morpurgo (35) van de TU Delft werken er samen aan. Van den Brink is theore tisch natuurkundige, terwijl Morpurgo proefondervinde lijk te werk gaat. Ze zijn pas tevreden over een verklaring, als hun beider bevindingen overeenkomen. Van den Brink en Morpurgo doen hun proeven niet op de plastics die in de industrie worden verweckt. De natuur kundigen werken met gekris talliseerde kunststoffen. Die hebben het voordeel dat alle moleculen netjes naast elkaar liggen en dat vergemakkelijkt het onderzoek. Eén van de onderzoeksvragen in de work shop is hoe natuurkundigen zulke kunststofkristallen kun nen laten groeien. De indu strie werkt met stoffen waarin de moleculen Juis kras door elkaar liggen - al zijn het vaak wel dezelfde. Dat is goedko per en de kunststoffen zijn ge makkelijker te maken. Er bestaan tientallen plastic soorten die in meerdere of mindere mate elektriciteit ge leiden. Eén van de vragen die de natuurkundigen willen be antwoorden. is wat een betere of slechtere geleidbaarheid veroorzaakt. Soms is een ver andering van één atoom al genoeg om een stof met com pleet andere eigenschappen te krijgen. Soms gedragen grote hoeveelheden molecu len zich weer anders dan een enkele. Van den Brink en Morpurgo proberen greep te krijgen over zulke verande rende stofeigenschappen. De kunststof die elektriciteit tot hu toe het beste geleidt is rubreen. Dit molecuul bestaat uit acht benzeenringen die aan elkaar geplakt liggen en die samen goed elektronen doorlaten. Dat is te zeggen: vergeleken met metalen of zelfs met het halfgeleidersma teriaal silicium zijn de gelei dende kwaliteiten erg laag. Een computerchip van rubr een zou 'erg traag' werken, denkt Morpurgo. Maar er zijn omstandigheden denkbaar waarbij dat niet geeft. „Ze zijn bijvoorbeeld flexibel en zacht, ze wegen bijna niets en ge bruiken erg weinig energie. Heel geschikt voor de ruimte vaart, bijvoorbeeld." Een andere plasticsoort, pht- alocyanine geheten, kan licht geven. Hij is daarmee geschikt als televisie- of computer scherm. Dat licht geven be rust op een effect uit de quan- tummechanica. De plastic moleculen hebben een gat waarin precies een elektron past. Op het moment dat er een stroom door het plastic wordt gevoerd, springt een elektron in het gat, waarbij een lichtflits ontstaat. Op de vraag hoe dat licht ont staat, kijken Morpurgo en Van den Brink elkaar even aan. „Voor het antwoord hierop kreeg natuurkundige Richard Feyman de Nobelprijs", zegt Van den Brink. Tegen leken, zoals zijn eigen vader, zei hij gewoon: 'It just gets created'. Het licht is nog het beste te beschouwen als een stuiteref fect van het elektron." Mor purgo neemt over. „Hij trilt hoogfrequent en veroorzaakt daarbij een elektromagneti- .sche golf. Wij nemen die waar als licht." Samen met andere natuur kundigen heeft Van den Brink eerder dit jaar vastgesteld dat er een grens is aan de hoe veelheid licht die plastics kunnen geven, een 'proof of principle'. „Er komt een mo ment dat er zoveel elektronen in de stof zitten, dat zij elkaar beginnen af te stoten. De ge leidbaarheid gaat dan weer omlaag." Er zijn tot nu toe acht tot tien geleidende kunststoffen en de grens ligt niet voor elke stof gelijk. In dustrieel onderzoek is er dan ook op gericht om een plastic te vinden dat het meeste licht geeft vlak voordat het stadium wordt bereikt waarbij de ge leidbaarheid weer afneemt. Met phtalocyanine worden nu al computer- en televisie schermpjes geproduceerd. Oprolbare televisies of kran ten die bijvoorbeeld voortdu rend actueel nieuws brengen, komen al bijna in zicht. Er kunnen ook lampen van wor- SCHRIJVEN Ik wil reageren op het artikel 'Rechtszaak Vogelwijk tegen woon torens' dat 30 juni in de krant stond. Voor mij hoeven die woontorens er ook niet te komen. Meneer Langen- dorff, ik woon ruim 18 jaar in de 'bunker' Laan van Ouderzorg 61 t/m 165 en heb de laatste tien jaar ook last van benzinestank en lawaai on der mijn raam door meer verkeer. U ben dus niet de enige die daar last van heeft. Maar ja, de heilige koe moet toch ook rijden. Frank van Vliet, Leiderdorp. Op het artikel 'Abortusboot opnieuw uitgevaren' wil ik reageren. Ik had niet gedacht dat we weer de strijd om het recht op abortus mee zou den hoeven maken. Nu dus toch, in Polen, dat vroeger een heel liberale wetgeving op dit punt had, maar nu weer geheel van de rode onder de katholieke terreur is teruggebracht. Wat mij vooral zorgen baart, is dat die Polen nu in de EG komen en ons daar straks via de Europese wetge ving hun middeleeuwse inzichten gaan opdringen. Van onze huidige regering hoeven we weinig weerwerk te verwachten: het CDA is weer terug van weggeweest en zal zich de eerste 25 jaar niet van zijn plek laten du wen. Zij vinden het ongetwijfeld prachtig dat al die mooie christelijke normen en waarden ons zo langs een omweg weer bereiken. Pas dus maar op homo's, samenwo ners, ongehuwde (bijna-)moeders, liberalen en atheïsten. De jaren vijf tig komen terug, als we niet oppas sen. Albert Simonis, Leiden. Op de Leidse terrassen is het goed toeven. Tegenwoordig op vrijdag- en zater- dagvond twee uur langer dan voorheen. Foto: Hielco Kuipers Eindelijk eens positief nieuws na het 'burgemeesterschandaal', de 'alco holistenkeet' en wie weet wat ons dit jaar allemaal nog gaat brengen. De Leidse terrassen mogen bij lekker weer twee uur langer open blijven. Ik ben zelf ook een terrasliefhebber. Vaak kwam het voor dat de terrassen dicht moesten (laatste ronde al om half 12), en de bezoekers ergens naar binnen in een bloedhitte moesten, terwijl sommige buurtbewoners nog wel met tafel en stoel buiten zaten. Daar was immers geen sluitingstijd voor. Leiden hoort gezellig en levendig te zijn en zeker te blijven. Leiden weer gezellig, laten we dat dan ook zo houden en... denk aan de buren. Eric Kromhout, Leiden. Theoretische vaste stof-natuurkundige Jeroen van den Brink (links) en zijn experimentele berto Morpurgo. „Er komt een moment dat er zoveel electronen in de stof zitten, dat zij elk ginnen af te stoten." Foto: Mark Lamers fee den gemaakt. „Het Ministerie van Energie in de Verenigde Staten stimuleert de ontwik keling van plastic lampen vanuit het oogpunt van ener giebesparing", aldus Van den Brink. Het aantal mogelijkhe den is in theorie immens. „Je DE LEZERS Arme meneer Anholts. Zaterdag 5 juli had hij, de voorlichter van de ge meente Oegstgeest, het dan eindelijk voor elkaar. Hij mocht geheel alleen - in een ingezonden brief - zijn ver haal kwijt in het Leidsch Dagblad. Daarin beschuldigde hij er vrolijk op los. Het Leidsch Dagblad had rucht baarheid gegeven aan een racisti sche uiting en de heer Anholts dacht dat daar nog wel wat extra publici teit tegenaan kon. Daarmee gelijk het gemeentebeleid van de gemeen te Oegstgeest uit de doeken doend. En zijn eigen brief als verwerpelijk bestempelend. Ja, als ambtenaar in Oegstgeest heb je het niet makkelijk met burgers die hun beklag doen. En als voorlichter moet je de boel dan maar weer zien 'goed te praten'. Eerst ontvangt het secretariaat van de gemeente een brief. Je zegt vervolgens dat je van niets weet. Tuurlijk, kan gebeuren. Ambtenaren schijnen vaker langs el kaar heen te werken. Dat er vervol gens een flinke sneer wordt gegeven naar de journaliste Stoelinga is al een beetje zot. Deze vrouw doet ge woon haar werk door ook de minder leuke zaken aan te kaarten. Dat ze ven op de tien Nederlanders het Met een machteloos gevoel schrijf ik deze ingezonden brief. Begin januari werd betaald parkeren ingevoerd op en in de omgeving van de Witte Sin gel, een wijk waarin ik geboren en opgegroeid ben. Mijn dochter, die er inmiddels vele jaren woont, informeerde ons over het parkeerbeleid en stuurde ons en kele bezoekerskraskaarten. Op don derdag 30 januari reden mijn man en ik naar Leiden om onze anderhalf jaar oude kleinzoon op te halen. Het regende en op de Rijn- en Schiekade zagen wij twee vrouwelijke parkeer- controleurs. Om 11.15 uur arriveer den wij op de Witte Singel en kraste ik voor het eerst mijn bezoekerskras kaart open: donderdag..., 30..., janu ari..., 11 uur. Bij 15 minuten ging het door onbekendheid een beetje ver keerd. Ik begon 15 van de uren in te krassen en zag toen dat vlak daaron der 15 van de minuten stond. Ik heb dit onmiddellijk gecorrigeerd en zo als het behoort de kaart voor in de auto gelegd. Tot mijn grote verba zing en teleurstelling zag ik bij ver trek om 13.45 uur dat ik geverbali seerd was, om 11.52 uur. Mijn dochter is diezelfde middag kunt zo'n plastic oplossen en er een vloeistof van maken, als inkt. In principe kun je met een inkjetprinter een te levisiescherm op je jas prin ten. Weliswaar moeten er aan de achterzijde van de print dan nog elektroden aan wor- White Power-teken niet herkennen, geeft al aan dat er: a. onderzoek naar is gedaan, en b: dat 30 procent van de samenleving het wel kent en zich er door gekwetst kan voelen. Daarnaast beschuldigde hij de aan gever ervan 'dat deze een twijfelach tige achtergrond heeft en een eeuwig doorstartende bron is met een ten dentieuze brief. Erg slordig van een ambtenaar in functie om iemand te beschuldigen van een 'twijfelachtige achtergrond'. Kan de heer Anholts even uitleggen wat hiermee bedoeld wordt? Wellicht dat de heer Anholts deze, niet op feiten berustende, uit lating gemakkelijker vindt om te ma ken dan het probleem bij de wortels aan te pakken. 'Een telefoontje is sneller'. Ja, me neer Anholts, maar het vreemde is dat als ik bel de bekladdingen ge woon drie weken lang blijven staan, j Hoezo sneller? Nu zijn ze al binnen drie dagen verwijderd! Gelukkig kan de heer Anholts nog wel even mel den dat er vorig weekeinde een aan tal hakenkruizen zijn verwijderd. Da's bij deze dan voor de vierde maal in de pers gemeld. Proficiat. De gemeente Oegstgeest doet vol gens de heer Anholts slechts aangifte Enige opmerkingen naar aanleiding van het stuk over de overlast die kin deren zouden veroorzaken aan de Aart van Neslaan in Oegstgeest. Zijn deze klagers ooit zelf kind geweest, of zijn ze het nog? Hebben deze mensen zelf kinderen c.q. kleinkin deren die ze het zwijgen op leggen? Als je als oudere mensen nip we spelende kinderen kunt, mi worden afgevoerd naar de 11& waar alleen zachtjes gepraa worden en het verboden is vo*: lende kinderen. a(te< G. van pan 'tfiroti den vastgemaakt en ewE* techniek aan vast die tr l i siesignalen opvangt efiiett? scheidt, maar ook dalta (I de huidige stand vanjord de elektronica goed tqie g als er sprake is van een pat kan me vergissen... Maar d Oegstgeest 361 verwijderin racistische symbolen zijn g 2002 en dat dit de gemeens duizend euro kost' geeft vo al aan dat er sprake is van patroon'. De heer Anholts had er bet daan om niet nogmaals zijl ties te uiten in de pers, ma; woon eens aangifte van te bij de politie. met alle papieren naar de Dbor I lieu en Beheer, sector Stadsiig n gegaan om opheldering te f De parkeerwachters waren i wezig, wel werden de papi» pieerd en haar werd geadvii bezwaarschrift te sturen. Omdat zij juriste is, heeft mij opgesteld. Groot is mijl heid en teleurstelling in de toen op 7 juni bleek dat mij zwaarschrift is afgewezen. |he geen geldig betaalbewijs aaide b zijn geweest. Er zouden twe stippen opengekrast zijn o] Toch was hier aantoonbaai sprake van opzettelijke frai vendien was het betaald p« nog minder dan een ma; voor ingevoerd. Voor mij i: treurig geval van onwil van jen ti om zich in de situatie, zek< overgangsperiode, in te lev&leli voel me een machteloze bi heeft getracht keurig aan voldoen, maar die toch bel omdat ze een half hokje te fyvait opengekrast. |t lei Ifim FJ. den Hafesje' Wilfred Simons

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8