a Irak kost Bush populariteit BUITENLAND Gaddafi: Aids en malaria geen probleem Extremisten dreigen Palestijnse Autoriteit Nieuw Belgisch kabinet schrapt de genocidewet Noord-Koreanen klaar met opwerken splijtstof Nachtvlucht Islamitische middelbare school in Frankrijk mag VS: al-Qaeda trainde 70.000 a 120.000 man Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe Opel. islag verijdeld otel Pamplona ona - De Spaanse politic 0 rjsteren in een hotel in ona een bom onschade naakt die vermoedelijk t e terreurbeweging ETA plaatst. Dit weekeinde tienduizenden bezoeke f paanse stad voor de jaa jtierenrennen. De vier ki ngstof zat in een vuilnis en anonieme beller die nens de ETA te spreken morgens ge waarschuwe dat de bom een vergel- ras, omdat het hotel hac jerd beschermgeld te b« tfet afpersing en terrein Hgen saboteert de ETA d< ie economie. Het toeris regens het economisch geliefd doelwit var maandag 14 juli 2003 inisatie. er betoging bng Kong t :w kong Meer dan 20.000 t en n hebben gisteren mee ie b aan de derde massabe els i van deze maand in Hoi v0§ egen de door China aai ;n bestuurder Tung iwa en voor het recht zi der te kiezen. De prote: jben geleid tot de grool itieke crisis in Hong inds Groot-Brittannië d ilige kroonkolonie met jiiljoen inwoners in 191 if aan China. De beto- begonnen op 1 juli. toe f miljoen mensen de ip ging om te protesten jen voorgenomen 'anti- - iewet'. „^entien doden ^Witserland Bij een reeks ongevallei oonj ilosie in een apparte- ntwee vliegtuigcrashes afgelopen weekend in land negentien mensei |men. Drie alpinisten (zondag honderden m Ir beneden op de Mat- l Vier mensen kwam er «om toen een licht vliej tort na het opstijgen in lo neerstortte. Zaterdag een vliegtuigje kort na jtijgen neer in het Meer De 11 -jarige zoon Hpiloi >i overleefde dat gasexplosie in eer Bern vielen zaterda den. Bij verkeersonge- lens het weekend vie eens acht doden. ekende kwaa Lveel kinderer - Al ongeveer 180 zijn in twee Indiase a aan een mysterieu2 rerleden. Eerder deze rerden de eerste sterf- gemeld in de zuidelijl 'hra Pradesh. De ziek h verspreid naar Mah [11e slachtoffers waren i twaalf jaar en had- je koorts, stuipen, diai ofdpijn. De meesten jbinnen tien uur. Artsi |or een raadsel. imexpert t Israël gepak - Israëlische veilig- fensten hebben gistere gearresteerd op de Wc- prdaanoever. De man j voormalige bommen a het Ierse Republi- tger (IRA) zijn, die P< d trainde. De explosie indige is volgens de- fe radio drie weken ge- kekomen in Israël. D "fdsdiensten zijn zeer;- p buitenlanders die ai- Ulen uitvoeren, sind itten in april een zelf ianslag pleegden op ai binTelAviv. an actief lontserrat n - De vulkaan op h( :he eiland Montserre uitse kolonie in 1997 feels verwoestte, is w;r Ie enorme aswolkenit -1 'tière Hills-vulkaan loen vluchten naar «1 (venwindse eilandt ibisch gebied onrr- bedekte een aantalan onder het Nederlad- St. Maarten, oncr lag as. Een deel va de vulkaan stortt lacht in, waardoonn in modder, as en st beneden kwam en lege huizen bedo na. 01 iele) ienDnderzoekt rd i| fotografe i - De Iraanse presidit l heeft vier ministers dart1 gegeven de dood t. eken van de Canads- fotografe Zahra Kazoi, idag in een ziekenht en overleed. De 54-ji- unfiwerc* °P 23 juni g. omdat ze foto's na gevangenis in de Irai- n °Btad. Volgens vriench reiieleden is ze tijdens ReuKó zwaar mishandel. ^Q^jcoma raakte en ove P jiada heeft ophelderg door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De populariteit van de Amerikaanse president Bush daalt scherp door de groei ende twijfels en zorg in de VS over Irak. Steeds meer Amerika nen tonen zich bezorgd over de aanhoudende aanslagen op hun soldaten en de verwachte lange duur van de bezetting, zo blijkt. Dat ondergraaft de steun voor Bush, die volgens een peiling van ABC en The Washington Post in drie weken zakte van 68 tot 59 procent. Ook denkt iets meer dan de helft dat Bush informatie over Iraakse massavernietigingswa pens met opzet heeft aangedikt. Tot nu toe is er geen spoor van deze wapens gevonden, en de geloofwaardigheid van Bush is in het geding door de uranium- misser in zijn 'troonrede' van januari. Het Witte Huis zei vorige week dat de president destijds beter niks had kunnen zeggen over Iraakse pogingen uranium aan te schaffen in Afrika. Eigenlijk was er onvoldoende bewijs voor zo'n claim, zo werd vast gesteld. Bush verwees naar in formatie van de Britse regering, waarover op dat moment al twijfels bestonden bij de inlich tingendiensten. Bush en zijn veiligheidsadvi seur Rice legden vrijdag alle verantwoordelijkheid hiervoor bij de CIA. Bush zei dit weekeinde dat hij nog steeds alle vertrouwen heeft in CIA-baas George Tenet, die erkende dat hij in de fout is gegaan. Volgens The Washing ton Post greep Tenet in oktober 2002 wel met succes in, en zorgde hij er persoonlijk voor dat een verwijzing naar de ura- niumaanschaf uit een speech van Bush werd gehaald. Demo craten willen dat diepgaand wordt uitgezocht hoe de on deugdelijke informatie in de State of the Union terecht kwam. Volgens de opiniepeiling meent 52 procent van de Amerikanen dat de Irak-oorlog onacceptabel veel levens kost. Sinds het be gin van de oorlog op 20 maart zijn er in Irak al meer dan dui zend soldaten gewond geraakt, en 217 gedood. Daarvan zijn er volgens gegevens van het Pen tagon 79 omgekomen sinds Bush op 1 mei verklaarde dat de belangrijke gevechtsfase voorbij was. Een flink aantal van hen (30) werd de afgelopen tien weken het slachtoffer van aanslagen. Ondanks alle zorg is er nog geen sprake van een roep om terugtrekking van Amerikaanse soldaten. Zeven op de tien Amerikanen menen dat de strijdkrachten er moeten blij ven, maar het aantal dat vindt dat Irak alle opofferingen waard is zakt. Er zijn op dit moment 147.000 Amerikaanse soldaten in Irak, en 13.000 van andere nationali teiten. Het Congres heeft de re gering opgeroepen de NAVO en andere bondgenoten om steun te vragen. Blix: Blair maakte cruciale vergissing De Britse premier Blair heeft een 'fundamentele vergissing" gemaakt toen hij zei dat Sad dam Hussein binnen drie kwartier massavernietigings wapens kon inzetten. Dit zei de voormalige chef van de VN- wapensinspecteurs in Irak, Hans Blix, gisteren in The In dependent on Sunday. Volgens Blix heeft Blair de gegevens over de wapens 'overgeïnter- preteerd'. Blix zei geen idee te hebben hoe Londen aan die tijd van 45 minuten te zijn ge komen. „Het lijkt mij nogal vergezocht", aldus Blix. gaza-beiroet/afp-rtr - De radi cale Palestijnse bewegingen Harnas en Islamitische Jihad hebben gedreigd de wapenstil stand die ze eind vorige maand hebben afgekondigd te verbre ken als de Palestijnse Autoriteit probeert hen te ontwapenen. De islamitische groeperingen hebben gisteren een gezamen lijke verklaring met die strek king uitgegeven in Gaza. „Als de Palestijnse Autoriteit probeert onze wapens in beslag te nemen, dwingt ze Harnas en de Islamitische Jihad de wapen stilstand te verbreken", staat in de verklaring. Volgens beide groeperingen hebben de Pales tijnse veiligheidstroepen beslo ten tot een campagne om het verzet te ontwapenen. Een woordvoerder van Harnas heeft echter laten weten dat tot nu toe niet één wapen van zijn door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De omstreden Belgi sche genocidewet, die het rechters mogelijk maakt mis daden tegen de mensheid waar ook ter wereld te vervol gen, wordt afgeschaft. Dat heeft de nieuwe, paarse rege ring zaterdag beslist. Vooral Is raël en de VS oefenden druk uit op België om de wet te schrappen. Zowel premier Sharon als president Bush werd in België aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden. De genocidewet, die dateert uit 1993, stond al een tijdje op de helling. Nogal wat Belgi sche rechters meenden dat ze wel wat beters te doen hadden dan 'politie-agentje spelen' in de hele wereld. Toen na aan klachten tegen dictators als Saddam Hussein, Augusto Pi nochet en Fidel Castro ook George Bush, generaal Tommy Franks en minister Colin Po well van buitenlandse zaken werden aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden was de maat ook voor veel politici vol. Als gevolg van de aanklachten kwam de relatie tussen België en de VS onder hoogspanning te staan. De Amerikaanse mi nister van defensie Rumsfeld dreigde er zelfs mee het hoofdkwartier van de NAVO uit Brussel weg te halen. Eer der waren de contacten tussen België en Israël al ernstig ver stoord als gevolg van een klacht tegen premier Sharon. Na een eerdere afzwakking van de wet, die door de Ameri kanen als onvoldoende werd beoordeeld, besliste de nieuwe regering van socialisten en li beralen zaterdag meteen na de beëdiging door de koning de wet af te schaffen. Misdaden tegen de mensheid en oorlogs misdaden worden in het ge wone strafrecht opgenomen. Het universele karakter van de wet verdwijnt. In de toekomst moet er een link zijn met Bel gië. De dader of het slachtoffer moet de Belgische nationaliteit hebben of moet al zeker drie jaar in België wonen. Ook is het niet langer mogelijk om staatshoofden en diplomaten te vervolgen. Zij hebben straks niks meer te vrezen. seoul/rtr-afp - Noord-Korea is gereed met het opwerken van zijn achtduizend nucleaire splijtstofstaven in de centrale van Yongbyong. Dat betekent dat de stalinistische staat vol doende plutonium kan produ ceren voor de bouw van enke le kernwapens. Dit meldde het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap gisteren. De Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken zei vanmorgen dat Seoul en Was hington niet over aanwijzin gen beschikken die de melding bevestigen. Volgens hem ont breekt elk wetenschappelijk of ander bewijs. Volgens Yonhap heeft Noord- Korea de VS er van op de hoogte gesteld dat het opwer- kingsproces is afgerond. Noord-Korea is van plan het opgewerkte materiaal te ge bruiken als 'nucleair afschrik middel'. De Noord-Koreaanse afgevaardigden hebben vol gens Yonhap in New York ook verteld dat Pyongyang van plan is meer plutonium te pro duceren, en dat het ook de bouw van nieuwe reactoren bij Yongbyon wil hervatten. Noord-Korea veroorzaakte ne gen maanden geleden een cri sis toen het toegaf in het ge heim te werken aan een kern wapenprogramma. Volgens Washington is dit in strijd met een akkoord uit 1994. Daarin stond dat Pyonyang zijn nu cleair programma zou stilleg gen in ruil voor de bouw van Hchtwaterreactoren en oliele veranties. palma de mallorca - Het vakantieseizoen is afgelopen weekeinde weer volop losgebarsten, met grote drukte op Europese luchthavens en wegen tot gevolg. Dit chartertoestel steekt scherp aftegen de maan boven Mallorca, ook dit jaar weer een topbestemming. Vorig was het eiland met Ibiza en Menorca samen goed voor negen mil joen bezoekers. In Frankrijk waren de wegen zaterdag het toneel van zeer lange files, vooral in zuidelijke richting. De grote verkeersdrukte werd veroorzaakt door buitenlandse vakantiegangers en door Fran sen die gebruik maken van het langere weekeinde - vandaag is het een vrije dag - om er op uit te trekken. De totale lengte van de files was 700 kilometer. De politie zei dat de problemen tweemaal zo groot waren als vorig jaar rond 14 juli. De grootste drukte deed zich voor ten zuiden van de Loire en in de regio Parijs. Op de weg door het Rhönedal kregen vakantiegangers te maken met 170 kilometer langzaam rijdend en stilstaand verkeer. Foto: Reuters/Dani Cardona door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De kogel is door de kerk: Frankrijk krijgt in septem ber zijn eerste islamitische ly ceum. Bezwaren van de onder wijsinspectie in het departe ment Pas-de-Calais zijn op for mele gronden afgewezen door het hoogste onderwijsorgaan, de Conseil Supérieur de l'Édu- cation. Alleen de minister van onderwijs kan de opening van het lyceum Averroès in Lille nog tegenhouden. De school is een initiatief van Am ar Lasfar, rector van de moskee van Lille. Al zes jaar probeert hij een islamitische school voor middelbaar onder wijs op te richten. Aanleiding was in 1997 het wegsturen van zeventien meisjes van een ly ceum in Lille omdat zij weiger den hun hoofddoek af te doen. Lasfar is in Frankrijk niet on omstreden. De 43-jarige, in Ma rokko geboren directeur van een reisbureau in Lille was eer der penningmeester van de Unie van moslimorganisaties in Frankrijk, die nauwe banden onderhield met de behoudende Moslim Broederschap. Makhlouf Mamèche, woord voerder van het islamitisch ly ceum, toonde zich uiterst ver heugd. „Onze school is toegan kelijk voor iedereen. Moslims, joden, katholieken; iedereen is welkom. De lessen worden in het Frans gegeven, en meisjes zijn vrij om al dan niet een hoofddoek te dragen. Het enige verschil is dat meisjes die hun hoofddoek niet af willen doen niet bang hoeven te zijn dat ze van school worden gestuurd." De school heeft een beginkapi taal van 150.000 euro, dat vol gens Mamèche geheel bijeen is gebracht door de moslim-ge meenschap in en rond Lille. Leerlingen betalen een ver plichte bijdrage van 1000 euro per jaar. De eerste vijf jaar krijgt het islamitisch lyceum geen subsidie. De Franse wet schrijft voor dat privéscholen eerst vijf jaar lang hun bestaansrecht moeten bewijzen voor zij in aanmerking komen voor over heidssteun. groepering is geconfisqueerd. Vijf van de grootste Palestijnse verzetsbewegingen, waaronder ook de Fatah van Yasser Arafat, kondigden eind juni aan tijde lijk te stoppen met aanslagen tegen Israël. Eén van de voor waarden daarbij was dat Israël alle ongeveer 6000 Palestijnse gevangenen zou vrijlaten. Tot nu toe heeft Israël zich alleen bereid verklaard er ongeveer 350 hun vrijheid terug te geven. Zij voldoen aan de strenge cri teria die de Israëlische veilig heidsdiensten daarvoor hante ren. Israël beschouwt zich niet ge houden aan de wapenstilstand, en blijft de volledige ontmante ling en ontwapening van de ge wapende Palestijnse groeperin gen eisen. Het wordt daarin ge steund door de Verenigde Sta ten. washington/ap Al-Qaeda heeft tussen de 70.000 en 120.000 terroristen opgeleid, van wie er zich nog een aantal in de VS bevinden. Dat komt volgens de Democratische se nator Bob Graham naar voren uit een onderzoek van het Ame rikaanse Congres naar de aan slagen van 11 september 2001. Het onderzoek werd al in de cember vorig jaar afgerond, maar het grootste deel ervan is vertrouwelijk. De Amerikaanse inlichtingen- en veiligheids diensten CIA en FBI onderzoe ken nog steeds of het volledig vrijgeven van het onderzoek de nationale veiligheid kan scha den. Het treuzelen met het onder zoeksrapport door de diensten en de regering van president Bush heeft kwaad bloed gezet bij het Democratische kamp in het Congres, dat al erg ontevre den was over het verloop van 'de strijd tegen het terrorisme'. Volgens Graham, een van de negen democratische presi dentskandidaten voor 2004, toont het geschatte aantal al- Qaedaterroristen aan dat de president zich met de oorlog in Irak op de verkeerde vijand heeft gericht. „We hebben het al-Qaeda toegestaan zich te hergroeperen", zei Graham. „Ze hebben een serie zeer inge wikkelde operaties uitgevoerd, tot nog toe niet in de VS, maar er zijn wel zeven Amerikanen gedood in Saudi-Arabië." Senator John Kerry, een andere Democratische presidentskan didaat, riep de regering Bush op snel een internationale troe penmacht de bezetting van Irak over te laten nemen. „De Ame rikaanse regering en de presi dent hebben de verplichting om de operatie in Irak snel te internationaliseren, te zorgen dat Amerikanen niet meer voortdurend een doelwit zijn", aldus Kerry. Hij vindt dat andere mensen, 'vooral moslims en Arabisch- sprekende troepen', in de regio moeten worden gestationeerd. „De president heeft daarin dui delijk geen plan van aanpak, endaar betalen we nu de prijs voor", zei Kerry, doelend op het grote aantal slachtoffers onder Amerikaanse soldaten in Irak. (advertentie) Afrikaanse Unie verzandt jaar na oprichting in oude ruzies Noem 't de zomerkolder, noem 't een zonnesteek, maar Opel heeft weer XXL Summer Sale. Dus kunt u nu een nieuwe Opel uit voorraad kopen met 'n voordeel oplopend tot 3500,-'. Ga daarom snel naar de Opel dealer, want dit is hét moment om zonnig te rijden voor een zonnige prijs. Opel. Fresh thinking - better cars. 'Vraag naar de voorwoorden. Gem, brandstofverbruik en C02-uitstoot, volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benzinemotoren kms/liter: van 15,9 tot 16,7. Liters/100 km: von6,3 tot 6,0. C02 gr/km: van 151 tot 144.www.opel.nl door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - De wereld keek afge lopen week naar Afrika vanwege het bezoek van George Bush, ter wijl het échte Afrikaanse nieuws moest komen uit Maputo, de hoofdstad van Mozambique, waar de Afrikaanse Unie haar jaarlijkse top hield. Cruciale kwesties voor de ontwikkeling van het continent stonden hoog op de agenda, maar opnieuw bleek daadkracht zoek. Voer voor sceptici, want die kunnen nu zeggen dat Bush die parende oli fanten bekijkt inderdaad belang rijker was. De Afrikaans Unie (AU) is de opvolger van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAU), die vorig jaar ten grave werd ge dragen. De OAU wist niet los te komen van de dekolonisatie en vond zwarte solidariteit belang rijker dan kritische omgang met de problemen op het continent. De AU, grofweg gemodelleerd naar de Europese Unie, moest het moderne gezicht van Afrika worden, dat moest inzetten op economische ontwikkeling, de mocratisering en conflictpre ventie. De Zuid-Afrikaanse president, de pragmaticus Thabo Mbeki, belichaamde dat nieuwe opti misme en werd de logische eer ste voorzitter van de AU. Maar een jaar later was Mbeki zicht baar teleurgesteld over het re sultaat van zijn voorzitterschap. Wat de bekroning had moeten worden van een initiatiefrijke periode, verzandde dit week einde in het gebruikelijke ge vecht om stoelen en functies. De voor Mbeki belangrijkste kwesties belandden op de lange baan. Hét plan voor de oprich ting van een soort Afrikaanse Veiligheidsraad, die moet in grijpen in de vele (etnische) oorlogen, is tot nu door maar 12 van de 53 leden geratifi ceerd. De commissie die poli tieke en economische ontwik keling binnen de lidstaten (kri tisch) moet beoordelen, is nog een papieren tijger. Deze in stantie was cruciaal binnen Ne- pad, het ontwikkelingsplan voor Afrika waarvan Mbeki een van de belangrijkste initiatief nemers is, en dat de wereld moet overtuigen dat Afrika een serieuze partner is geworden. Niemand zegt het, maar een behoorlijke dosis achterdocht omringt Zuid-Afrika. Er zijn landen die vinden dat de eco nomische grootmacht van het continent zich in Afrika een rol aanmeet als die van de VS in de rest van de wereld. Zuid-Afrika is het afgelopen jaar erg actief geweest met promoten van economische ontwikkeling, goed bestuur, vrede en het stu ren van troepen naar alle delen van Afrika, wat sommigen als een vorm van imperialisme be schouwen. Woordvoerder van de sceptici, zonder dat uiteraard toe te ge ven, is de Libische leider Gaddafi, die met zijn clowneske interventies steevast de lachers op zijn hand krijgt maar het werk van mensen als Mbeki be hoorlijk frustreert. Gaddafi ziet de AU graag als een Verenigde Staten van Afrika, het liefst met hem als president, een parle ment in Tripoli, een eigen leger en vooral niet teveel vrijages met het perfide Westen. Mbeki is in de ogen van Gaddafi een man die teveel leurt met wes terse recepten als democratie, controleerbare bestuurders en een vrije markt. Hoewel veel van de voorstellen van de Libische leider omtrent de A7?J zijn getorpedeerd, blijft 's mans invloed - en geld - een factor van belang in het arme Afrika. Een uitspraak van de AU omtrent het zenden van Ameri kaanse troepen naar Liberia kwam er bijvoorbeeld niet, om dat Gaddafi vindt dat Afrika het allemaal zelf wel aan kan en geen buitenlanders nodig heeft. Dit concept trok hij erg ver door tijdens zijn laatste pers conferentie in Maputo. Hij ridi culiseerde het aids-probleem door te zeggen dat je niets te vrezen hebt zolang je je aan de regels houdt en hetero bent. Dat was wat pijnlijk voor de 29 miljoen personen in Afrika ten zuiden van de Sahara, die het aids-virus al onder de leden hebben, en de 17 miljoen die er al aan gestorven zijn. De boodschap van Gaddafi was dat het aids-probleem door het westen wordt overdreven, op dat men dure medicijnen kan verkopen. Dezelfde redenering volgde hij voor malaria en de slaapziekte, waaraan in Afrika eveneens massaal wordt gestor ven. De veroorzakers, muskie ten en de tsetse-vlieg, noemde Kadafi 'Gods legers die Afrika beschermen tegen buitenlan ders'. „Als ze hier komen, krij gen ze malaria of de slaapziek te", aldus de Libische visicri air.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5