Tweede Kamer wijst baas van OM terecht BINNENLAND Mooie meiden, maar zeker geen Baywatch Eeuwig gevecht met procureurs-generaal De Wijkerslooth wil bemoeienis minister beperken Knappe eurovervalsingen komen toch aan het licht Zalm: Paars 2 gaf te veel uit Bijbellezen en psalmzingen in de botsauto's Strand slechter bewaakt op doordeweekse vakantiedag I liken chauffeur _>l bus verlaten L - De twintig passagiers 1 touringcar waren van- d vroeg op de Al bij a het gevaarlijke rijge- in hun chauffeur zo zat jïem dwongen de bus {kant te zetten. De 36-ja- ,auffeur uit Gendt reed i promillage van 1,9 te ie gewaarschuwde poli- zijn rijbewijs in en gaf pi rijverbod van tien uur. ttenden konden hun reis tten met een andere bus ve chauffeur. maandag 14 juli 2003 kpartij in i Den Haag *1*0 - Hen man is gister- na een steekpartij in een Den Haag om het leven Een andere man is in toestand naar het zie- gebracht. Het incident ^{twee mannen vond ind 23.30 uur op de van de Elandstraat en ielstraat, aldus een poli- voerster. De politie on- de zaak. Eedure over lerhuur De Roy idam Stadsherstel Am- m N.V., beheerder van feche panden in de {tad, dreigt met een pro- tegen Edwin de Roy van ijn, de echtgenoot van Margarita. De Roy van ijn huurt een pand van stel, maar zou de wo rn de regels onderver- itadsherstel heeft De Zuydewijn gesom en einde aan de onder maken. Mocht hier niet termijn geen einde aan J, spant Stadsherstel een e procedure tegen hem kende man ziekenhuis den haag/gpd - De Tweede Ka mer keurt de voorstellen af die procureur-generaal De Wijker slooth, de hoogste baas van het openbaar ministerie, heeft ge daan om de politiek minder in vloed te geven op zijn werk zaamheden. Ook minister Don- ner van justitie laat vanaf zijn vakantieadres weten niets in de plannen te zien. Na zijn terug keer in Nederland zal hij „een keer met De Wijkerslooth om de tafel gaan zitten", laat Donners woordvoerder weten. In de ogen van De Wijkerslooth heeft de minister van justitie nu te veel wettelijke mogelijkheden om zich met een rechtszaak te bemoeien. Daarom moet zijn zeggenschap over het werk van het OM worden beperkt. De be voegdheid van de minister om het openbaar ministerie op te dragen in een zaak al dan niet tot vervolging over te gaan, moet uit de wet worden ge schrapt. De grootste partijen in de Tweede Kamer, CDA, WD en PvdA, zien niets in de ideeën van De Wijkerslooth. „In een democratie moet iedere macht op de vingers kunnen worden getikt, ook het OM", vindt Wim van de Camp van regeringspar tij CDA. „Wie moet het OM cor rigeren als Donner dat niet meer kan?" Van de Camp noemt het voor beeld van de fraudezaak rond de Schipholtunnel. „Het OM trof een schikking. In de maat schappij viel het terecht ver keerd dat grote bedrijven frau de konden afkopen. Toen is de politiek zich gaan roeren. Nu worden er geen schikkingen meer getroffen bij grote bouw- fraudezaken." Ook WD-Kamerlid Griffith ziet geen enkele aanleiding om het OM meer vrijheid te geven. „Tot nu toe heeft een minister nooit misbruik gemaakt van zijn aanwijzingsbevoegdheid", zegt zij. .Aanklagen in strafza ken is een publieke taak. Daar moet iemand politiek verant woordelijk voor zijn en dat is de minister. Wil meneer De Wij- kersloot soms dat hijzelf door de Tweede Kamer op het matje wordt geroepen om zich in on derhavige gevallen te verant woorden?" Volgens PvdA-woordvoerder Wolfsen zitten er voldoende waarborgen in de wet om de mogelijkheid van politieke ver volgingen te voorkomen, iets waar de OM-top altijd beducht voor is. „De Wijkerslooth heeft een punt als hij zegt dat de po litiek als zodanig zich niet met individuele rechtszaken moet bemoeien. Zo moeten politici niet hun mening geven over rechterlijke uitspraken zoals in het proces tegen Volkert van der G. Maar de politiek gaat wel over het algemene vervolgings beleid. De Tweede Kamer hoort in debat met de minister te be palen of er meer moet worden opgetreden tegen bijvoorbeeld drugssmokkel of huiselijk ge weld." door Hans van Soest den haag - De politiek moet zich niet bemoeien met het werk van het openbaar ministe rie, vindt de hoogste baas van het OM. Deze uitspraak van procureur-generaal Joan de Wijkerslooth hoeft niet veel op zien te baren. Al jaren steggelen de bazen van de staande magi stratuur (zoals het OM ook wel wordt genoemd) met hun poli tieke chef over hoeveel invloed die op hun werk mag hebben. Al anderhalve eeuw zijn beide partijen bezig hun territorium af te bakenen en zo af en toe willen ze het vergroten. Onder liggende reden van deze strijd is de opvatting dat een officier van justitie (de aanklager in een strafzaak) geen speelbal mag zijn van de politiek. Zoals een rechter geacht wordt onafhan kelijk te zijn, zo wordt een offi cier geacht zonder aanzien des persoon te beslissen al dan geen rechtszaak aan te span nen. Het OM is huiverig voor het schrikbeeld dat een minis ter op politieke gronden vervol ging tegen deze of gene kan la ten instellen of juist tegengaan. Beide partijen zijn het met deze opvatting eens. Maar dat is voor de politiek nog geen reden om het OM in alle vrijheid zijn gang te laten gaan. De Tweede Ka mer en de minister van justitie vinden dat zij wel degelijk het recht hebben om te sturen bij het openbaar ministerie. Door de beperkte capaciteit bij de vervolging van criminelen, moeten keuzes worden ge maakt welke zaken voor de rechter worden gebracht en welke zaken door de verdach ten kunnen worden afgekocht. De politiek vindt dat zij daarin moet meebeslissen. Bij het OM gaan dan al snel de nekharen overeind staan. Recentelijk gebeurde dit nog in de zaak van de bouwfraude rond de Schipholtunnel. Het OM besloot dat het beter was de verdachte bouwbedrijven een schikking voor te leggen. Dit zou uiteindelijk meer geld opleveren voor de schatkist en jarenlange juridische procedu res voorkomen. De Tweede Ka mer was woest. De bouwfraude riep zoveel maatschappelijke verontwaardiging op, dat ande re argumenten hadden moeten gelden. De verdachten hadden zich in het openbaar moeten verantwoorden voor de rechter. Het OM wilde echter niet op de schikking terugkomen, toenma lig minister van justitie Korthals had geen zin in ruzie met zijn procureurs en de Kamer startte een parlementaire enquête naar de bouwfraude. Triest dieptepunt in de eeuwig durende strijd tussen OM en politiek was de op straat uitge vochten ruzie tussen toenmali ge minister Sorgdrager van jus titie en het toenmalige hoofd van het college van procureurs generaal, Docters van Leeuwen. Hij en de rest van de procu reurs pikten het niet dat zij zich bemoeide met een (overigens dubieuze) bijbaan van een van hen. De ruzie stond niet op zichzelf. Het OM en Sorgdrager lagen in de clinch over het geblunder van het OM in de IRT-affaire die Sorgdragers voorganger Hirsch Baffin de kop had ge kost. Sorgdrager legde de ver houdingen tussen haar en het openbaar ministerie beter vast in de wet. Hierin stond nog eens duidelijk verwoord dat het OM onder de volledige verant woordelijkheid van de minister van justitie valt en dat de minis ter daarom de bevoegdheid heeft 'algemene en bijzondere aanwijzingen' te geven. Dat De Wijkerslooth die moge lijkheid weer uit de wet wil heb ben, is dus niet zo opzienba rend. Overigens heeft de minis ter nog nooit van zijn bevoegd heid gebruik gemaakt. Meestal voelt de top van het OM wel aan wanneer iets politiek zo ge voelig ligt dat er een wijziging in het vervolgingsbeleid moet komen. Recent gebeurde dit met de bolletjesslikkers. Onder Bouwfraudezaken allemaal voor rechter Het openbaar ministerie gaat alle acht grote bouw fraudezaken die het onder zoekt, voor de rechter bren gen. In geen van de gevallen zal de kwestie worden afge daan met een schikking, waarbij de betrokken bedrij ven met een geldboete straf rechterlijke vervolging ontlo pen. Dat heeft voorzitter van het college van procureurs generaal De Wijkerslooth, zaterdag gezegd in NRC Handelsblad. Het OM on derzoekt sinds anderhalf jaar acht grote bouwprojecten waarbij de aannemende be drijven zich schuldig zouden hebben gemaakt aan illegale prijsafspraken. Het justitieel onderzoek is zo goed als klaar. In de bouwwereld be stond de stille hoop dat jus titie opnieuw zou aansturen op schikking, net als twee jaar geleden in een fraude zaak met de Schipholtunnel. druk van de maatschappelijke discussie liet het OM die niet langer lopen. enman krijgt Jiina 18 jaar cel I- De Nederlands-Chine- nan Yang Bin is in jeroordeeld tot achttien Ivoor onder meer fraude loping. Yang Bin kwam ;ge de jaren tachtig fderland. Hij maakte for- et het kweken van orchi- h China. Verder hield hij pig met vastgoed en het ten van textiel. Volgens jerikaanse financieel tijd- Worbes Magazine was hij ■met een geschat vermo- 1900 miljoen dollar de a rijkste man van het inistische land. 'ragsregels ooicontract' - Scholen moeten afsluiten met ouders gedrag van de kinde- le contracten moeten over spijbelen, kledingsvoorschriften irbod op het bezit van Dat heeft minister Van 'en (onderwijs) zater- jd in een interview in "^kkrant. De vastgelegde moeten voorkomen verhaal komen ha- de school overtredingen =ilingen bestraft. wil kinderen 3iis verbranden Iicht - De politie heeft 1 iorgen een man en üt Maastricht opgepakt, daarvoor tot twee maal len hebben geprobeerd ig in brand te steken, is waren op dat mo- ;e kleine kinderen aan- rolgens een woordvoer- de politie hebben de bewoonster, moeder kinderen, en haar ,°fe vriend een psychiatri- '"mtergrond. Jy tekersrecord r Delfsail 2003 j - Delfsail 2003 heeft een lantal bezoekers getrok- Igens de organisatie ti bijna een miljoen be- jnaar de zeilmanifesta- jZijn er veel meer dan de keer, in 1998, toen 'mensen het vierdaagse lent bezochten. Tot de (ïbliekstrekkers behoor- jaar de Dewaruci uit In- de Kruzenshtem uit 1 en de clipper Stad Am- Viden - In het ziekenhuis tiwarden verblijft al iken een man die niet eet wie hij is. Op 1 juli [politie de man in ver- pestand aangetroffen in pving van het politiebu- Üe Friese hoofdstad. De iet zich alleen zijn voor- i herinneren: Sven. Hij accentloos Nederlands iaat naar eigen zeggen jot geen Fries. Wel ver- I Engels en Duits. De that de leeftijd van man ie25 en 30 jaar. leeuwarden/anp - De politie in Friesland doet onderzoek naar professionele vervalsingen van biljetten van 100 euro. Afgelo pen week werden in Leeuwar den vier mannen uit Litouwen 1 aangehouden die 4000 euro aan valse biljetten bij zich hadden. Een politiewoordvoerder stelde zaterdag dat de biljetten nau welijks van de echte zijn te on derscheiden. „Zelfs een UV- lamp in de supermarkt kan niet aantonen of de biljetten vals zijn." De mannen van 22 en 23 jaar hebben het valse geld in elk ge val bij twee zaken in Dokkum en drie in Leeuwarden aange boden. In een supermarkt in Leeuwarden vond het perso neel het biljet van 100 euro vreemd aanvoelen en ging er voor de zekerheid mee naar de bank. Omdat een caissière van de supermarkt het kenteken van de auto van de mannen had genoteerd, kon de politie hen even later aanhouden. De politie is bezig met een in ventarisatie, bij welke winkels de verdachten nog meer zijn geweest. Ook wordt onderzocht of de groep zelfstandig werkt of deel uitmaakt van een bende. De verdachten zitten nog steeds vast. Afgelopen week doken ook val se biljetten van 100 euro op in Woerden en Mijdrecht. In de eerste plaats werden een 21-ja rige Duitser en een 23-jarige man uit Lelystad aangehouden die in het bezit waren van een stapeltje goed nagemaakte briefjes. In april werden op ver scheidene plaatsen in Neder land nagemaakte biljetten van 200 euro ontdekt. Ook deze briefjes waren, zelfs met behulp van ultraviolet licht, nauwelijks van echt te onderscheiden. Het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) erkent dat er steeds vaker goed gelijkende vervalsingen van euro's opdui ken. „De euro is nu al een tijdje op de markt zodat mensen die zich bezig houden met valse munterij, hier steeds bekwamer in worden", aldus een woord voerder. „Maar het gaat beslist niet om verontrustende hoe veelheden. Vóór de invoering van de euro was er meer nage maakt geld van EU-lidstaten in omloop dan nu het geval is." utrecht - Waar gewoonlijk de hits uit de boxen schallen, weerklonk gisteren een meer gewijd repertoire. Het orgel werd bespeeld door een non van de Zusters Augustinessen tijdens de jaarlijkse dienst voor kermisklanten en exploitanten op de Maliebaan in Utrecht. Foto: ANP/Marcel Antonisse Hilversum/ANP - Het tweede paarse kabinet had de financië le meevallers voor slechtere tij den moeten reserveren. Dan had het kabinet-Balkenende nu minder hoeven te bezuinigen. Dat heeft minister Zalm van fi nanciën gisteren gezegd in het Radio 1 Journaal. Volgens Zalm, ook minister van financi en in de twee paarse kabinetten (1994-2002), is er destijds te veel geïnvesteerd in onderwijs en gezondheidszorg. Eventuele meevallers zegt Zalm voortaan wel te willen reserve ren. Als Nederland ervan afziet deel te nemen in de ontwikke ling van de Joint Strike Fighter, levert dat volgens de bewinds man op termijn geen financieel voordeel op. D66-leider Dittrich heeft daarvoor vorige week ge pleit. Op die manier zouden de in het hoofdlijnenakkoord voorgestelde investeringen in onderwijs en zorg kunnen wor den veiliggesteld, meende de leider van D66. den haag/gpd - De stranden zijn op doordeweekse vakan tiedagen slechter bewaakt dan in de weekenden. Door een tekort aan vrijwillige strand- wachten is slechts een deel van de posten open en laten de reddingsbrigades preven tieve wandelpatrouilles schie ten. Op de mooie zomerse da gen deze week is er dus min der toezicht. Volgens verschillende red dingsbrigades moeten zij zich doordeweeks concentreren op patrouilles met de boot, het verlenen van EHBO en de op vang van verloren kinderen. In een grote badplaats als Scheveningen zijn op deze da gen twee van de vijf posten open. In andere plaatsen als Egmond en Bergen aan Zee sneuvelen wandelpatrouilles langs de zeerand. Reddingsbrigades langs de hele Noordzeekust beschou wen preventie als de basis voor een veilig strand. Tijdens de patrouilles letten de strandwachten op peuters en kleuters die in de poelen spe len, op jongeren die achter een bal aan zwemmen bij sterke wind of stroming en op ouderen die zich te ver in zee wagen. Volgens de brigades is er geen öprake van dat menseh onno dig verdrinken op de doorde weekse dagen. Bij calamitei ten wordt ondanks de lagere bezetting toch aan geldende stiptheidseisen voldaan: de strandwachten zijn binnen drie minuten bij een drenke ling. Iedereen die te redden is wordt daardoor gered. De tekorten ontstaan omdat de vrijwillige strandwachten doordeweeks werken. De bri gades moeten het die dagen doen met de spaarzame vaste krachten, gepensioneerden en jongeren zonder vakantie baantje. Volgens directeur Van Gemert van Reddingsbri gades Nederland zijn jonge ren minder bereid vrijwilli gerswerk te doen. In de zo mermaanden willen ze geld verdienen om drie weken va kantie in Spanje te bekostigen. Zelfs als de populariteit van het vrijwillige werk van strandwacht snel aantrekt is dat op korte termijn geen op lossing voor het tekort. Een kandidaat moet meestal vier, vijf jaar cursussen volgen hij een volwaardige strandwacht is die kan redden, EHBO ver leent, kan varen en met een auto kan patrouilleren. De ba sisvoorwaarde voor het werk is dat men een goede, gedi plomeerde zwemmer moet !$n. door Alex Bogers den haag - De reddingsbrigades hebben moeite om voldoende nieuwe vrijwilligers te vinden. Jongeren kiezen eerder voor een vakantiebaantje om mobiele te lefoon en vakantie te betalen. Wie wel voor de reddingsbrigade kiest, geniet van het spannende strandleven. Geconcentreerd stuurt Jaap Ligthart de iets meer dan veer tig kilometer per uur varende brandingsreddingsboot van de reddingsbrigade tussen de pila ren van de Scheveningse pier door. Een paar honderd meter verderop in het water bij het bij jongeren populaire Zwarte Pad- strand zwemmen een paar mensen gevaarlijk dicht bij een golfbreker. Die moeten daar weg. Eenmaal op de plek aangeko men luisteren de zwemmers di rect naar Ligthart en zijn mee varende collega. De oranje boot en zijn fluorescerende gele jasje stralen gezag uit, ook al is Iig- thart in feite nog maar een broekie van 18 jaar. Alleen als de zwemmers verdoofd zijn door drank en/of pillen moet de strandwachter van de Haag se Vrijwillige Reddingsbrigade vftrtt meer zijn best doen om ze „In de zomermaanden ben ik verplicht 12 dagen in de week enden op de post van de briga de. Op de doordeweekse dagen kan ik tijdens de zomervakantie werken in een restaurant bij het strand van Kijkduin. Maar als ik zin en tijd heb ook in het week end. Dan bel ik gewoon en vraag ik of er werk is." Peters en Ligthart denken nog lang niet aan stoppen. De sfeer op de post is opperbest. Zeker ook omdat een aantal jaar gele den besloten is de leiding op de post te verjongen. Sindsdien is die leiding in handen van twee mannen van krap dertig. Zij De dames van reddingspost vier op patrouille langs het Scheveningse strand. Foto: GPD/Alex Bogers slaan volgens Peterg en Ligthart de oud en de jeugd. een brug tussen de oude garde weer op veilige afstand van de golfbreker te krijgen. Ligthart geniet zichtbaar van het stukje snel varen. Hij is voor het derde seizoen gediplo meerd strandwacht en wordt nu opgeleid tot bestuurder van een boot. Hij mag praktisch alle soorten hulp verlenen, maar die boot geeft toch een extra kick. „Lekker in het zonnetje rustig in de branding varen en af en toe gas erop om mensen te waarschuwen of te redden", verklaart hij. Jongens en meisjes als Ligthart zien ze graag komen bij de red dingsbrigades in alle Neder landse kustplaatsen. Hij is blij vertje en komt trouw zijn dien sten draaien. Maar al te vaak haken de jongeren na een of twee seizoenen af. Ze krijgen andere interesses en bezighe den, een relatie of een (vakan- tie)baan. Of de zomer is slecht waardoor ze vaak de hele dag binnen zitten omdat er geen hond naar het strand komt. Dan valt er ook niets te redden. Ligthart hoeft naar eigen zeg gen geen baantje om extra geld te verdienen. Iedere dag feesten in de zomer of een zuipvakantie aan de Middellandse Zee ziet hij^niet zitten. „Slecht voor je gezondheid en het kost te veel geld", stelt Ligthart. En de mooie meiden ziet hij ook wel op Scheveningen, want zijn post staat midden tussen harde muziek draaiende strandtenten van het Zwarte Pad. „Maar het is hier zeker geen Bayiuatch. De meisjes kijken me niet verlek kerd na." Zijn 21-jarige collega Maik Pe ters begrijpt niet goed waarom andere jongeren een vakantie- baan, vakantie en het werk voor de reddingsbrigade niet kun nen of willen combineren. Hij heeft de afgelopen jaren tijdens zi$? studie niet anders gedaan Vanwege die jonge leiding en de hippe sfeer op het strand heeft ook de vijftienjarige Mark Krijtenberg voor het Zwarte Pad gekozen,. Hij zit nu voor het tweede jaar op de post en mag alleen nog maar meevaren, meerijden en toekijken. Enge dingen zoals het vinden van een drenkeling heeft hij nog niet meegemaakt. „Ik weet niet hoe ik daarop zal reageren", zegt Krijtenberg. „Ik heb een keer mee moeten zoeken naar een verloren gewaande man. Dat bleek loos alarm. Maar op een dag zal ik mijn portie krij gen, daar ben ik me goed van bewust."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3