Brand eist leven drie kinderen IETS |TË Leidsch Dagblad verkopen? 'Vaak staat het blauw van de rook in sportkantines' Irak zet historische stap naar democratie Stiefvader aangehouden Doden en gewonden bij schietpartijen in Limburg Koele duik Nietrokersvereniging CAN voert actie in Noordwijk Werfpop drukker dan ooit Jongen (15) neergeschoten in Benthuizen Seks W T Leidsch Dagblad lijn komt van de ie Parade ddafl: Aids en Vl laria zijn geen Afrika REGIO Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43281 LOS maandag 14 JULI 2003 SPRINTERS NR. 43281 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 nix» kampt met gale tennissers succes Verkerk rust komen hard werken de boerderij Armstrong lakt, maar pakt de gele trui er en Visschers opvolgers van n van Langen Wilson sn idagen zijn de n in de levensweg ET WEER groningen/gpd - Bij een brand in een woning in Groningen zijn drie jonge kinderen om het leven gekomen. Het gaat om kinderen uit twee Antilliaanse families. De stiefvader (51) van de jongste twee kinderen is maandagoch tend aangehouden. De eerste verhoren leverden volgens de politie dusdanig te genstrijdige verklaringen op dat besloten is de man, die volgens omstanders 's nachts nog ge probeerd heeft de woning weer binnen te gaan om een red dingspoging te doen, in te slui ten. Er wordt onderzoek gedaan naar zijn mogelijke betrokken heid bij het ontstaan van de brand. Toen de brand uitbrak was de man in de woning aanwezig, evenals een van de moeders van de overleden kinderen. Bei den wisten aan de vlammen te ontkomen. Ook de hevig ge schokte vrouw wilde het huis weer in. Toen de brandweer de nog RMENTAAR nlVIJKERSLOOTH ïnbaar ministerie (OM) P3 langer, aan de leiband in de Tweede Kamer en ister van justitie. Ieder en de politiek moet zich eigen zaken bemoeien, samengevat het pleidooi loogste baas van het OM, (erslooth. Hij wil terug a volledige scheiding der ei*, waarbij de rechterlijke {een enkele bemoeienis loUtiek heeft te vrezen. mferslooth maakt van een n olifant Zijn ergernis ïh tegen de bevoegdheid minister van justitie om in individuele gevallen it te geven tot vervolging ^aan. De Tweede Kamer zijn beurt de minister van dat recht, dat pas 999 bestaat, gebruik te De ironie wil dat de mi- jioch de Tweede Kamer die bevoegdheid ge- eeft gemaakt De baas OM maakt zich druk om h gesproken heeft De »th misschien een et justitieel apparaat Ier grote druk. Er is een f an capaciteit Daardoor behoefte om zaken te --1, zodat ze niet voor de - ;ebracht hoeven te wor- t scheelt tijd, geld en cht Het OM koos hier- de fraudezaak tegen jüjrijven, die de Schiphol- ïebben aangelegd. De ^JKamer was met dat be- erg blij, hoewel bedrij- instemmen met een schuld bekennen. principe is (bijna) ie- et echter eens. Politiek erlijke macht staan on- •r ijk tegenover elkaar. KÜge onafhankelijkheid sprake zijn, al was het »dat de baas van het OM minister van justitie enoemd. De leden van mile Kamer worden geko- hters en officieren van liet Ook om die reden is imoeienis met het OM, p gepaste afstand, heel edigbaar. ineider sittard-roermond/anp-gpd - Bij schietpartijen in Sittard en Roermond zijn in het weekein de twee doden en drie gewon den gevallen. In Sittard schoot een man een 59-jarige vrouw dood, haar even oude echtge noot overleed gisteren aan zijn verwondingen. Hun kleindoch ter van negen raakte levensge vaarlijk gewond. De politie zegt de dader te kennen. Alle drie de slachtoffers werden van dichtbij door het hoofd ge schoten. De toestand van de kleindochter is zeer kritiek. Art sen van het Academische Zie kenhuis van Maastricht (AZM) houden het kind kunstmatig in coma. Ze vrezen voor haar le ven. De politie tast nog in het duis ter over het motief van de aan slag. Een woordvoerder gaat niet uit van een afrekening of relationeel probleem. Vrienden en kennissen van de slachtof fers sluiten eveneens uit dat het om een afrekening in het crimi nele milieu gaat. Ze vermoeden dat de dader uit de klantenkring van het echt paar komt. Hun handel in tweedehandsauto's is gespecia liseerd in BMWs. De dader zou zijn gevlucht in een grijze of goudkleurige BMW 740i. Vol gens de politie is de vermoede lijke dader een inwoner van Sit tard. Hij is nog voortvluchtig. In hetzelfde Limbrichterveld gooide een Somalische man en kele maanden geleden een ba by van een flat naar beneden. leiden - Veertig deelnemers, vele honderden toeschouwers en tropi sche temperaturen. Dat waren afgelopen zaterdagmiddag op de He rengracht de ingrediënten van succesvolle televisieopnamen van het programma Te Land, Ter Zee en In de Lucht van de Tros. De deelne mers moesten op het onderdeel Hoog en Droog via twee over de He rengracht gespannen staalkabels van zo'n 25 meter lengte met een onderlinge afstand van 72 centimeter, zo snel mogelijk naar de over kant. Dat leidde tot vermakelijke taferelen en natte pakken. Leide- naar Vincent van der Waile die voor de 25ste keer aan het evene ment meedeed, eindigde op een zesde plaats en werd door wethou der A. Geertsema gehuldigd. Het programma wordt komend najaar uitgezonden. Pagina Ri: Leiden promotie te land ter zee en in de lyj'ht. Foto: Taco van der Eb brandende woning betrad, wer den de drie kinderen - twee van twee jaar, een van drie jaar oud - in hun slaapkamer gevonden. Voor de kinderen kwam de hulp te laat. Tegen één uur van nacht werden de drie door brandweerlieden naar een am bulance gedragen. Ze zijn geza menlijk in één ambulance weg gebracht De moeder en haar stiefvader zijn opgevangen in het politiebureau. De brand ontstond rond mid dernacht in een portiekflat op de tweede verdieping. De brandweer had het vuur snel onder controle. De oorzaak van de brand is nog niet vastge steld. Buurtbewoners zeggen meerdere knallen te hebben ge hoord voorafgaand aan de brand. De woning werd ge stookt met gaskachels. In de buurt was de ontredde ring enorm. Voor wie dat wilde stond professionele hulp klaar. Ook voor de brandweerlieden en agenten die als eerste aan wezig waren, was opvang. door Jan Preenen noordwijk - De lucht lijkt op deze zonnige zondag niet schoner te kunnen zijn. Toch voeren leden van de niet rokersvereniging Clean Air Now (CAN) uit Leiden en omgeving actie om de lucht nog verder te klaren. Dat gebeurt voor De Baak op de Koningin Astridboulevard in Noordwijk. In het managementcentrum kan worden ingeschreven voor de hardloopwedstrijd Noordwijk on the Run. Als vier Amsterdammers die zich voor de wedstrijd in schrijven een folder in handen gedrukt krijgen met de tekst 'Sport en roken gaan niet samen' geven drie van hen het papiertje meteen terug. .Alleen Marjolein rookt. Als u wat wilt veranderen, moet u bij haar zijn." Marjolein van Mourik aarzelt, overweegt even om een rookgordijn te leggen, maar ziet daar vervolgens toch vanaf. Waarom zou ze ook geen open kaart spelen? Ze 'loopt' op slechts vijf sigaretten per dag. „Dat valt toch nogal mee? Daarom hoeven wat mij betreft roken en sport elkaar niet uit te sluiten. Ik heb er geen last van. Bovendien moet je zelf weten wanneer je rookt." Ze stuurt ook geen petitie naar minister Hoogervorst om sportkantines met ingang van 1 januari rookvrij te maken. „Ik kan me wel voorstellen dat ze het roken in kantines willen verbieden. Maar die actie van CAN, nee dat gaat me te ver. Als ik in een kantine sta en ik wil ro ken dan loop ik naar buiten. Maar dat moet je niet op leggen." De Amsterdamse is op papier een van de weinige ro kers die aan de wedstrijd deelnemen. De actie lijkt dan ook haar doel voorbij te schieten. „Zeker niet", zegt Patrick Zonderop, regio-vertegenwoordiger van CAN. „Er zijn heel wat mensen die de petitie wel tekenen. Ik loop zelf ook hard en weet wat het is als je ergens in een kantine begint en eindigt. In de meeste gevallen van een voetbalvereniging. Vaak staat het blauw van de rook. Niet omdat zoveel lopers roken, maar wel de partners en de mensen die daar altijd zitten. Voetbal lers bijvoorbeeld. Dat heeft toch niets meer met sport te maken. Daarom willen we dat de minister volgend jaar een stap verder gaat. Dan krijgt iedere werknemer recht op een rokersvrije werkplek, maar in de horeca geldt dat dan nog niet. Die sector heeft nog een jaar uitstel gekregen. Dus ook de sport. Wij zijn het daar mee niet eens en gelukkig velen met ons. Ze beloven tenminste de bonnen op te sturen of de petitie te on dertekenen op onze website: www.sportkantinesna- tuurlijkrookvrij.nl. Die bieden we in september aan de minister aan." Pagina R5: 'Na tien jaar Tabakswet is er nog niets veranderd' Het kind was op slag dood. Vol gens WD-stadsdeelwethouder Martens is het deel van de wijk waar de slachtoffer woonden „zeker niet crimineel". Uit politieonderzoek blijkt dat de schietpartij in Sittard geen verband houdt met een schiet incident in Roermond. Daar werden zaterdagavond twee mensen beschoten. In beide ge vallen vluchtten de daders met een grijze of goudkleurige BMW, maar dat blijkt toeval. De slachtoffers raakten zwaarge wond. Bij de politie in Roermond kwam zaterdagavond na 20.15 uur de melding binnen dat in de Mariagardestraat een zwaar gewonde man zou liggen. Vol gens getuigen had hij schot wonden in onder meer een van zijn handen. De man is hoogst waarschijnlijk slachtoffer ge worden van een schietpartij in de stationstunnel, hemelsbreed een paar honderd meter van de Mariagardestraat. Een kwartier na de eerste mel ding kwam het bericht binnen dat bij een boerderij aan de Rijksweg in Baexem, op zo'n tien kilometer van Roermond, een tweede gewonde man zou zijn aangetroffen. Deze man zou bijna naakt uit een auto zijn gezet. Zwaargewond is hij naar een nabij gelegen boerde rij gekropen en heeft om hulp gevraagd. Tegen de boer kon hij nog zeggen dat hij in Roer mond in zijn rug was geschoten en uit Amsterdam kwam. leiden - De criticasters die dachten dat Werfpop het niet zonder het Van der Werfpark kon stellen, kregen gisteren ongelijk. Na 21 jaar verhuisde het popfestival noodgedwongen naar de Leidse Hout en het is eigenlijk vreemd dat niet iemand eerder en uit zichzelf op dat idee is gekomen. De speelweide van het in de jaren dertig aangeleg de bos lijkt gemaakt voor een evenement ais dit, dat mede door het fraaie weer een groot succes werd. Het was drukker dan ooit tevo ren, de overlast voor de buurt bleef binnen de perken en ongeregeld heden deden zich niet of nauwelijks voor. Ja, wat na half twaalf ach terbleef op de weide was een zootje. De reinigingsdienst had van daag zijn handen vol aan het opruimen van al het papier en plastic. Pagina Kunst: Werfpop is voortaan Houtpop. Foto: Taco van der Eb bagdad/anp-rtr-afp-dpa - Irak heeft giste ren zijn eerste stap gezet op weg naar een volwaardige democratie. De overgangsre gering kwam in oprichtingsvergadering bij een, en zal optreden als de nationale uit voerende macht tot aan de verkiezingen, die zeker een jaar op zich zullen laten wachten. In de 25 leden tellende overgangsregering zitten politici die een afspiegeling van het Iraakse volk moeten vormen. De raad telt dertien sji'ieten, vijf Koerden, een Turk- meen, een christen en vijf soennieten. Die laatste groepering had tijdens het bewind van Saddam Hussein alle macht in handen. De raad gaat zich richten op het herstel van de veiligheid in Irak en op de wederop bouw van de economie. Ook moet ze de openbare diensten nieuw leven inblazen. Ze heeft de bevoegdheid ministers te be noemen, diplomatieke vertegenwoordigers aan te wijzen en een begroting op te stel len. Bovendien stelt een commissie uit de raad de nieuwe grondwet op. De allereerste beslissing betrof de viering van nationale feestdagen. De dag waarop het regime van Saddam ten val kwam, 9 april, wordt een nationale feestdag. Alle feestdagen die Saddam heeft uitgeroepen, worden juist afgeschaft. Dat geldt ook voor 17 juli, de dag waarop zijn Baath-partij in 1968 de macht greep. De Amerikaanse bewindvoerder Bremer bleef nadrukkelijk op de achtergrond. De Amerikaanse-Britse coalitie heeft veel moeite gedaan om de overgangsregering als puur Iraaks te laten overkomen, hoewel alle 25 leden door de coalitie moesten wor den goedgekeurd. Bovendien kan bewind voerder Bremer een veto uitspreken over beslissingen van de raad. De coalitietroepen blijven ook verantwoor delijk voor de openbare orde. Onder de naam 'Ivy Serpent' zijn de troepen een nieuwe operatie begonnen om gevaarlijkse Iraakse 'elementen te neutraliseren'. De Amerikaanse minister van defensie Rums feld waarschuwde gisteren dat de Amerika nen in Irak een gewelddadige zomer kun nen verwachten, waarin doden zullen val len door nieuwe aanslagen. Sinds het einde van de grote gevechtshan delingen zijn meer dan dertig Amerikanen omgekomen door aanslagen van vermoe delijke aanhangers van Saddam. Een groep die een Iraakse tak van al-Qaeda beweert te zijn, zegt echter dat zij en niet Saddam ach ter het gewapende verzet zit. Dat is te ho ren op een opname die de Arabische tv- zender al-Arabiya gisteren uitzond. door Marieta Kroft benthuizen - Tijdens een schietpartij in de nacht van za terdag op zondag aan de Om- leidingsweg in Benthuizen is een 15-jongen uit Zoetermeer ernstig gewond geraakt. De po litie heeft op grond van getui genverklaringen twee mannen uit Benthuizen aangehouden. De eerste werd gisterochtend half zes, ruim vier uur nadat er was geschoten, opgepakt. De andere is gistermiddag om streeks vijf uur gearresteerd. Mogelijk volgen nog meer aan houdingen. In verband met de privacy van de verdachten geeft justitie geen leeftijden vrij. .Anders zou iedereen gelijk weten om wie het gaat. Benthuizen is een klein dorp", aldus woordvoer der Boerstra. Hij verwacht dat de twee verdachten woensdag worden voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. Die bepaalt dan of de twee nog langer moe ten blijven vastzitten. Leden van de Mobiele Eenheid hebben gisteren in de buurt ge zocht naar het vuurwapen. Maar vanochtend was dat nog niet gevonden. De buurt klaagt al enkele weken over een groep Zoetermeerse jongeren die zich in het zoge noemde geitenweitje aan de Omleidingsweg ophouden. Ze zouden tot diep in de nacht ge luidsoverlast veroorzaken. De ergernis is vermoedelijk de aan leiding voor de Benthuizenaren om te schieten. De politie heeft vijftien mensen op de zaak ge zet Jongetje (6) loopt 15 km over strand noordwijk - Een 6-jarig jonge tje uit Hazerswoude is gisteren vier uur zoek geweest. Hij bleek vanaf het Katwijkse strand naar Langevelderslag in Noordwijk te zijn gelopen, een tocht van vijftien kilometer. Daar werd hij opgevangen door leden van de Noordwijkse Reddingsbrigade. In de tussentijd zijn tientallen redders naar het jongetje op zoek geweest. Meer dan twintig boten, vijftig tot zestig badgas ten die in lange rijen door de zee liepen, politiehelikopters in de lucht en motoragenten in de duinen en in Katwijk zelf speur den naar het knaapje. Pagina R3 Peter Post, de manager van zeer succesvolle ploegen, kon er woedend over worden: vrou wen in de Tour. Met afgrijzen zag hij ze komen: rennersvrou wen die hun toch al gepijnigde levensgezellen op kwamen zoe ken. Vrouwen horen niet op ren nerskamers' was bijna tachtig jaar een stevig credo in de Tour. Seks, want daar ging het im mers om, zou verzwakkend werken. Een renner mocht niet eens even flink van bil gaan, want alle krachten moesten en zouden in het lichaam blijven tot de Champs Elysees. Het waren de Amerikaanse ren ners die als eerste hun vrouwen openlijk in de kamers toelieten, daar waar de renners van de conservatieve fietslanden langs de regenpijp van ieder hotel moesten gaan om hun gehei me, vaak nocturne escapades uit te voeren. T^en de Australiër Phil Ander son ooit in de Tour met zijn verzorgster ging slapen, brak er een lichte paniek uit bij de ou derwetse wielervolgers: dan kon toch niet. De vrouw van Peter Winnen ging ooit, op Alpe d'Huez, een sterk woordenspel aan met ra dioreporter Theo Koomen die vrouwen in de Tour maar niets vond en dat ook ventileerde. Zij zei toen: „Ik weet wat ik met mijn P doe en U, meneer Koo men, denkt dat we alleen maar liggen te kezen...foei!" In het begin van de jaren ne gentig reisden vele vrouwen van Nederlandse coureurs de laatste week van de Tour mee; ze zorgden voor een aange naam decor, maar Peter Post vond het maar niets. Bij fel doorgedreven arbeidsethiek in de wielersport hoorden geen vrouwen en zeker geen seks. In de jaren zestig kwam een hardwerkende knecht van de plgjeg Van Rik van Looy 's och- tends aan het ontbijt. De be treffende renner zat er sip bij en dat viel op. „Kop op man, nog een paar dagen," werd hem ge zegd door zijn ploeggenoten. Toen vertelde de renner in kwestie dat hij voelde dat hij ging opgeven, de krachten wa ren uit de benen. „Waarom?" sprak Van.Looy en de renner bekende, met zachte stem en de ogen geloken: „Ik heb van nacht geschoten..." Na dertig kilometer van de etappe trok hij voorgoed aan de remmen. De mare had gewerkt. Msrt Smeets N Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Telefoon .m, controle nabezorging) Wij gaan-zorgwdcfg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: 712141 persoonsgegevens. In hel cdcfon van de krant treft u nadere informatie aan Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi] automatische betaling is mijn bank-gronuTTmer 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1