De opvolgers van Ellen van Langen Aiax flink °p sc,ho SPORT 2 1 c in eerste oefendue? Ook Bosvelt staat Pi-Air gaat in Turkije moeilijke tijd tegemoe open voor vertrek De Groningen Acht blijft roeiwereld verbaze Najla Jaber en Lotte Visschers nieuwe kopstukken op de 800 meter Succes voor Todd Larkha in toernooi Scheveningen Slecht weekeinde voor Tom Coronel fuji - Tom Coronel is er in het Japanse GT-kampioenschap opnieuw niet in geslaagd in de voorste regionen mee te doen. De Huizense autocoureur, die een team vormt met de Japan ner Daisuke Ito, eindigde in de Honda NSX in de eerste race van het weekeinde op de veer tiende positie. In de tweede wedstrijd eindigden Coronel en Ito als tiende. De equipe van de Japanner Yuji Ide en de Frans man Benoit Treluyer pakte de winst. Donald Molenaar wint race in DTC nürburgring - De Nederlandse autocoureur Donald Molenaar heeft gisteren de derde race in het Deutsche Tourenwagen Challenge gewonnen. Het was voor Molenaar zijn eerste zege in de Duitse toerwagenklasse. De 32-jarige BMW-coureur was op de Nürburgring oppermach tig. Hij had 13,2 seconden voor sprong op de Duitser Patrick Bernhardt, die een Ford Focus bestuurde. In het algemeen klassement staat Molenaar nu op de tweede plaats. Hector Barbera wint i25cc-klasse donington park - De 16-jarige Hector Barbera heeft gisteren de Grote Prijs van Engeland op het circuit van Donington Park gewonnen. Het was voor de tie ner de eerste zege in zijn loop baan. De Aprilla-rijder hield de Italianen Andrea Dovizioso (Honda) en Stefano Perugini (Aprilla) achter zich. Honda-rij- der Daniel Pedrosa behoudt in de stand om het wereldkampi oenschap de eerste plaats. Tennisser Novak verrast Federer gstaad - Een week na zijn over winning op Wimbledon heeft Roger Federer zich gisteren voor eigen publiek laten verras sen door Jiri Novak. De Zwitser verloor in de eindstrijd van het met 550.000 euro gedoteerde tennistoernooi van Gstaad van de als derde geplaatste Tsjech: 5-7 6-3 6-3 1-66-3. Wereldrecord voor Isinbajeva gateshead - De Russin Jelena Isinbajeva heeft tijdens de Su per Grand Prix in Gateshead het wereldrecord polsstokhoog springen verbeterd. De 21-jari ge atlete kwam in haar tweede poging tot 4,82 meter. Isinbaje va verbeterde daarmee het re cord uit juni 2001 van de Ame rikaanse olympische kampioe ne Stacy Dragüa met één centi meter. Hockeyers spelen 3-3 tegen Spanje Barcelona - De Nederlandse hockeymannen hebben zater dagavond in Barcelona in een oefenwedstrijd met 3-3 gelijk gespeeld tegen Spanje. De Ne derlandse doelpunten kwamen van Ronald Brouwer (2) en Tae- ke Taekema (strafcomer). Het duel vond plaats in het stadion waar de hockeyers in septem ber ook om de Europese titel strijden. Roderick Weusthoff debuteerde in de nationale ploeg. De speler van Kampong mocht van Bellaart als wissel speler het veld in. Eenvoudige zege waterpolosters Barcelona - De Nederlandse waterpojosters zijn het WK in Barcelona gisteren begonnen met een gemakkelijke zege op Venezuela. Oranje won het duel, vooral dankzij goed com bineren en de fastbreak, tegen de Zuid-Amerikaansen met 18- 4. De periodestanden waren 6-1 5-1 5-1 en 2-1. Johan Niemeijer beëindigt carrière Groningen - Bobsleepiloot Jo han Niemeijer beëindigt zijn loopbaan. De Groninger is niet langer in staat zijn sport te combineren met zijn werk. Nie meijer werd dit seizoen Neder lands kampioen met zijn vier mansslee. Hij richtte zich met zijn team op de Olympische Spelen in 2006 in Turijn. „Maar de weg naar Turijn is te lang voor mij. Ik denk niet dat ik dat volhoud." Niemeijer deed in 1998 voor het eerst mee aan een internationale wedstrijd. Volleybaltitel voor Brazilië madrid - De Braziliaanse vol leyballers hebben de World League 2003 gewonnen. De we reldkampioen versloeg gister avond in een enerverende fina le olympisch titelhouder Servië- Montenegro met 3-2. De beslis sende vijfde set eindigde in Ma drid pas bij 31-29 in het voor deel van de Zuid-Amerikanen. Italië eindigde als derde. maandag 14 juli 2003 tic door Fardau Wagenaar Amsterdam - Ze worden gezien als de opvolgsters van Ellen van Langen en Stella Jongmans. Naj la Jaber en Lotte Visschers willen in de nabije toekomst mondiaal meetellen. Gedreven door con currentie, vriendschap en de is lam liep Jaber op het NK in Am sterdam naar de eerste plek (2.06.16 minuten) op de 800 me ter en werd haar trainingsmaatje tweede (2.06.26). Olympisch kampioene Ellen van Langen of Stella Jongmans? ..Ellen, zeker weten", zegt Lotte Visschers (23) net na de race. „Dan mag Najla Stella zijn", vindt ze. Najla Jaber (19) lacht: „Nee, ik kies ook voor Ellen. Ik voel me vereerd dat mensen ons zo noemen, maar eigenlijk wil ik maar één ding: mezelf worden." Het draait tijdens wedstrijden met Jaber en Visschers op de baan vrijwel altijd uit op een mooie tweestrijd. Daar zorgen ze ook voor. „Ik wil hoe dan ook winnen, maar als ik iemand voorbij moet laten gaan, dan is het Lotte." Visschers knikt, het zelfde geldt voor haar. Tijdens het Nederlands kampioenschap in het Amsterdamse olympisch stadion heeft ze het nakijken. Haar jonge atletiekvriendin gaat haar voorbij. „Onze trainer Ho- noré Hoedt benadert alles heel positief, hij zei voor de wed strijd nog dat we allebei win naars zijn en zo voelt het ook", zegt Visschers. Ze zien zichzelf als de vrouwe lijke uitvoering van Bram Som en Amoud Okken. Ook twee 800 meterlopers, maatjes en concurrenten. Altijd samen, vrijwel altijd nummer één en twee. Jaber woont met de jon gens samen in het topsporthuis op Papendal. „Dat is heel erg leuk. Ze inspireren me en moti veren me. Ik word er gretig van als ik zie wat ze allemaal doen en meemaken. Dat wil ik ook, denk ik dan", zegt Jaber, die de richting sportmanagement aan het Cios volgt. „Ik ben nog jong, dat komt allemaal nog, maar van mij mag het snel gaan." Lotte Visschers woont samen met haar vriend Marko Koers (Nederlands kampioen op de 1500 meter) in Nijmegen. De studente pedagogische weten schappen trainde lang met Koers en de jongens uit het top sporthuis, maar nu is Najla er bij gekomen en vormen ze een koppel. „Net als Bram en Ar- noud dus. Najla en ik hebben veel aan elkaar. Ik zag Najla ooit een keer toen ze nog heel jong was. Ik zag een meisje en keek naar die lange benen en haar mooie loop. „Dat kan wel wat worden", dacht ik. En zie nu..." Het geloof speelt een belangrijk rol op de atletiekbaan, vooral voor Najla Jaber. De islam leert haar lessen over het leven, het helpt haar ook in de sport. Haar ouders komen uit Marokko, zij is in Nederland geboren. „Ze hebben me altijd vrij gelaten, ik mocht het geloof zelf ontdek ken. En dat doe ik, ik ben er se rieus mee bezig. Het belangrijk ste dat in de Koran staat is dat je moet accepteren dat er din gen fout kunnen gaan. Als er iets misgaat, heeft het zo moe ten zijn. Daar geloof ik heel sterk in. Mensen vragen zich al tijd af hoe het kan dat ik zo ont spannen ben voor een wed strijd, dat komt daar dus door." Visschers vindt het een mooie houding. „De boodschap is dat je knetterhard je best moet doen en als het dan niet gaat, dan is dat zo. Ik probeer dat ook, maar vind dat moeilijk, want ik ben heel erg perfectio nistisch. En kritisch op mezelf, ook dat. Ik kan er twee dagen mee zitten als het niet goed is gegaan, maar Najla niet. Maar ik vraag er veel over en hoop er ook wat van te leren." Het tweetal heeft nog heel wat voor de boeg. Veel trainen en veel levenslessen moeten hen naar internationaal niveau brengen. Ze hebben er het ta lent voor en nog veel belangrij ker: ze willen het zelf. De Olym pische Spelen in Athene willen ze halen, maar is geen must. Peking in 2008 wel. Jaber hoopt over ruim een week op het EK voor junioren al een medaille te winnen. Dat moet lukken want ze heeft de beste tijd voor juni oren in Europa staan. Jaber: „Lotte en ik zullen samen pro beren de Nederlandse vrou- wenatletiek weer op de kaart te zetten. We doen het allemaal niet voor niks." amsterdam/anp - Voor het OOg van ruim vierduizend toe schouwers heeft Ajax zaterdag het seizoen met een ruime overwinning geopend. Op be zoek bij de Amsterdamse ama teurs van Blauw Wit scoorden de profs elf keer (0-11). Ibra- himovic maakte voor rust drie treffers. De Zweed moest na rust plaatsmaken voor aanwinst Wesley Sonck. De Belg maakte twee doelpunten. Feyenoord en RKC hebben za terdag overeenstemming over een overgang van Peter van den Berg bereikt. De 31-jarige ver dediger tekende een tweejarig contract. Van den Berg is on derdeel van een spelersruil tus sen beide clubs. RKC krijgt de beschikking over Said Boutahar en huurt volgend seizoen Steve Olfers van Feyenoord. Het Europese avontuurtje van Willem II is alweer voorbij. De Tilburgers verloren zaterdag avond de return van de tweede ronde in de Intertoto tegen FC Wü met 3-1. Daardoor speelt de Zwitserse nummer acht van vo rig seizoen in de derde ronde van het toernooi waar tickets kar tap >rin voor de UEFA-beker zijn te sto dienen tegen het Franse 1 ;ge tes. Willem II had het thuisf] met 2-1 gewonnen, UI Heerenveen moet het in derde ronde van hét Inten toernooi opnemen tegen Ij SK. De Belgen wonnen zate |0l voor eigen publiek van Slo! Tuzla uit Bosnië met 5-1. Lj- 0 verloor vorige week de uiti >fv strijd met 0-1. Heerenveen 'n rechtstreeks voor de derde de was geplaatst, begint zJwa dag met een thuisduel. D« 2 turn volgt een week lati ifi» Lierse. it h n. I FC Utrecht speelt de e eg thuiswedstrijd in de UEFJ wit ker zonder publiek. De Eui se voetbalbond UEFA gaat akkoord met de alterns ||j straf die de club vorige 1 bedacht. FC Utrecht wild eerste thuiswedstrijd met bliek minimaal honderd meter buiten de eigen s e grens afwerken. De UEFA a zich niet vinden in het voo ee' FC Utrecht kreeg de straf rellen tijdens de thuiswed tn 1 vorig seizoen tegen Legia schau. tan ee; erd Najla Jaber, winnares van de 800 meter. Foto: WFA/Soenar Chamid scheveningen/anp - Todd Lark- ham beleefde gisteren een pri meur bij het Challenger-toer nooi in Scheveningen. De Au stralische tennisser kon na de zege in de finale op de Argen tijn Diego Veronelli (7-6 4-6 6- 4) zijn eerste succes op zijn ere lijst zetten. Op 28-jarige leeftijd hoopte Larkham de eerste divisie van het tennis al lang te zijn ontste gen. Blessureleed zette zijn car rière echter voortdurend onder druk. Van 1999 tot en met 2002 kwam hij nauwelijks in actie. Een schouderblessure hield hem twee jaar aan de kant. Daarna kreeg hij problemen met de rug en was hij er nog een half jaar uit door zijn schouder. Hij dacht in die pe riode vaak aan stoppen, maar hi toen hij zich vorig jaar ein e h weer fit voelde, besloot hij zelf toch nog een kans te De Australiër is bezig aa^1 beste seizoen uit zijn loop Via de kwalificaties wist I [tel hoofdtoernooien van de 'jdi stralian Open, Roland G:uv en Wimbledon te ben „Het is altijd mijn doel ge de Grandslams te spelen. mooi dat ik dit na al mijn 9 0 sures toch heb verwezen ic° Larkham richt zich nu 'O top honderd van de w he ranglijst. De nummer 181 het grootste deel van het j Engeland woont, maakt zijn zege in Scheveninge sprong van zo'n veertig I sen. „Het gaat eindelijk d( de kant op", zei Larkham derend. r A tar 1L1 r; Feyenoorder teleurgesteld in zijn club door Wietse Dijkstra Innsbruck - Paul Bosvelt keert donderdag - een dag eerder dan de rest van de Feyenoord-selec- tie - weer terug naar Nederland. Vrijdag wacht in het ziekenhuis in Rotterdam een (routine) con trole aan de bloedvaten in zijn been. De clubleiding meldt het alvast maar, want de pers kon straks eens denken dat de ex- aanvoerder het trainingskamp in Oostenrijk woedend heeft verlaten. Bosvelt kan wel lachen om die reactie. Nee, woedend is hij niet, wel teleurgesteld. In Fey enoord. „En dit rotgevoel raak ik niet zo 1,2,3 kwijt." Hij wil het niet met zoveel woorden zeggen ('je hebt er geen reet aan als het nu esca leert'), maar anders dan in voorgaande jaren speelt Bosvelt wel degelijk met de gedachte om de club te verlaten. Voor een avontuur bij het Spaanse Betis Sevilla? „Er wor den wel vaker clubs genoemd", nuanceert hij dat gerucht. „Ik wil mijn carrière het liefst af sluiten bij Feyenoord, maar ik sta nu wel iets meer open voor een vertrek." Want het boegbeeld van Feyen- oord voelt zich niet meer seri eus genomen door de clublei ding. Namen en details wil hij niet noemen. Bosvelt is niet het type om een rel te trappen. „De mensen die me in de steek heb ben gelaten weten wel om wie het gaat," zegt hij. „Ik had ver wacht dat ik bij Feyenoord op een normale manier behandeld zou worden. Ik heb deze zomer twee keer een gesprek gehad met de club. Nee, niet over mijn persoonlijke wensen, puur over de ploeg." De 33-jarige Bosvelt begint in Rotterdam aan zijn zesde sei zoen en vindt dat hij wel enig recht van spreken heeft. Bij voorbeeld over het aanblijven van Bert van Marwijk, op wie de oude garde - Bosvelt, Van Won deren en de inmiddels vertrok ken Van Hooijdonk - was uitge keken. Het drietal zou zelfs bij de clubleiding hebben aange drongen op het vertrek van de trainer. „Een onzinverhaal", reageert Bosvelt. „De heb het nooit over Van Marwijk gehad. Daar is me ook nooit naar ge vraagd." En dat steekt hem. „Je hoeft als club je oren niet laten hangen naar de spelers, maar je kan best je oor te luister leggen. Mede doordat dat niet gebeur de leverde Bosvelt vorige week zijn aanvoerdersband in. Vreemd genoeg meldde Van Marwijk enkele dagen later dat hij al langer overwoog om een andere aanvoerder te kiezen. Bedenkelijk, vindt Bosvelt. „Ik heb dat signaal namelijk nooit gehad." De beide versies versterken de onrust bij Feyenoord, waar al langer bekend was dat de rela tie tussen Bosvelt en Van Mar wijk een moeizame is. 'Haat liefde,' noemde de trainer het vorige week. De stroeve ver houding met de trainer was voor Bosvelt de andere reden om af te zien van het aanvoer dersschap. „Heel gek, maar er waren vorig seizoen periodes dat we elkaar ontliepen," zegt hij. „Dat kan natuurlijk niet. Dat ligt overi gens niet alleen aan de trainer. Ik zoek de schuld daarvoor ook bij mezelf. Op de een of ander manier botsen we om de zoveel tijd." Bosvelt weegt zijn woorden op een goudschaaltje als zijn spor tieve toekomst ter sprake komt. Zelf wil hij best bij Feyenoord blijven. Met zijn collega's blijft het im mers prima werken en met de trainer is er nu ook weer geen sprake van ruzie. Maar door zijn aanvoerders band in te leveren heeft Bosvelt wel laten merken dat hij zijn handen van de situatie bij Fey enoord heeft afgetrokken. ,Dit verhaal kent alleen maar verliezers," betreurt hij. „En we hebben het al moeilijk genoeg met een selectie die nog niet in tact is. De supporters worden ook onrustig. Zij willen straks een sterk Feyenoord zien. Maar in één week zijn we drie waar devolle spelers kwijt geraakt. Dat hakt er wel in." door Fidan Ekiz Istanbul - 'Geliyoooor!' Hij komt eraan, schreven de Turkse kranten nadat de overgang van Pierre van Hooijdonk naar Fe- nerbahce officieel bekend was gemaakt. De volgende dag stonden hon derden Fener-supporters klaar op het Sabiha Gökcen Vliegveld in Kurtköy, in het Aziatische deel van Istanbul. Niet ver van de wijk Fenerbahce, de nieuwe woonplaats van de voormalige Feyenoord-spits. "Van Hooij donk futbolun krali' galmt het door de aankomsthal. 'De ko ning van het voetbal' wordt Van Hooijdonk genoemd door de supporters die het kleine vlieg veld hebben omgetoverd in een Fenerbahce-stadion. Overal zijn de geel-blauwe kleuren van de club te zien. De fans vangen slechts een glimp van hun held op, want Van Hooijdonk verlaat direct via een achteruitgang het vliegveld. Maar het belangrijkste is dat 'de Nederlander' er is, volgens sup porter Metin. „We waren hem bijna kwijtgeraakt aan Galatasa- ray." Hij doelt daarmee op de strijd om Van Hooijdonk tussen Fenerbahce en aartsrivaal Gala- tasaray. Het scheelde maar wei nig of Galatasaray kaapte de Feyenoord-spits onder de neus van Fenerbahce weg. 'Fener- ik tv, 0) Pierre van Hooijdonk wordt tijdens zijn aankomst in Turkije begeleid door een veiligheidsbeambte. Foto: AP/Murad Sezer bahce wint Van Hooijdonk. Ga latasaray heeft het naidjken', schreven Turkse kranten giste ren. Volgens de voetbalkranten Fo- tomac en Fanatik werd trainer Christoph Daum witheet van woede toen hij hoorde dat Ga latasaray Van Hooijdonk pro beerde te paaien. De trainer stapte nog dezelfde nacht op het vliegtuig richting Amsterdam. Niet veel later was 'de operatie Van Hooijdonk ge slaagd'. Fenerbahce ziet het binnenha len van Van Hooijdonk als een grote overwinning op Galatasa ray, zijn eeuwige rivaal. „Ach man, wij hebben toch Frank de Boer, die is veel beter dan Van Hooijdonk," zegt Mert Can. De fanatieke fan van Cim Bom (Galatasaray) meent dat zijn club genoeg voetballers heeft die Van Hooijdonk kunnen eve naren. „Ümit Karan bijvoorbeeld. Hij vliegt over het veld. Galatasaray wilde die 2 miljoen euro ge woon niet betalen voor Van Hooijdonk. Dat geld geven ze liever uit aan jongere spelers." Frank de Boer wordt er ook niet jonger op, maar dat is iets an ders, volgens Mert Can. „De Boer gaat lang mee bij ons. Van Hooijdonk houdt het niet lang uit bij Fenerbahce. De suppor ters zullen hem geestelijk hele maal uitputten." Fenerbahce heeft in Turkije het grootste aantal supporters. Die staan te vens bekend als de meest fana tieke. „Ze verwachten de hoogst prestaties van de spelers. I worden teleurgesteld, kan speler niet meer op hun st rekenen," zet Mert Can. En met dat laatste zal Van Hooijdonk snel genoeg kefcb maken, volgens Mert Can:me „Waarom heeft Ortega Fe B R bahce verlaten? De suppo £r maakten hem uit voor rotf8v Hij moest bij wedstrijden steeds op de bank. 'Hebbc lie voor hem zoveel betaal bakt er niets van', riepen supporters. Ortega is gevli Van Hooijdonk zal hetzelf meemaken. Tenzij hij zich aan te passen aan de club zijn supporters. Anders ga een moeilijke tijd tegemoe En dan is er nog de Turksf Ook Fenerbahce-supportf loven dat de pers voetball jf kapot kunnen maken. De 48-jarige Melih, die er bij is op het vliegveld in K n 1 köy, hoopt dat de Turkse j; Van Hooijdonk met rust lfcj5 „Eén slechte wedstrijd en (j€ schrijven hem de grond in., al zeggen ze dat Fenerbah 'Jn; veel heeft betaald voor ee er i ik :1 V Gei D ter de speler. Van Hooijdonk niet lang meer mee. Bovendien is hij voor het naar deze club gekomen twijfelde hij tussen ons erien tasaray. Dat zal hem duurfct (l men te staan." gev is. Vierde plaats in wereldbekerfinale Luzern door Pim van Bakel luzern - De Groningen Acht blijft de Ne derlandse roeiwereld verbazen. Nadat de pupillen van coach Mark Emke al eerder op de Amsterdamse Bosbaan vriend en vijand versteld deden staan, maakten ze dit weekeinde op de Zwit serse Rotsee hun verrassende uitzending naar de prestigieuze wereldbekerfinale in Luzem meer dan waar. Zaterdag ge schiedde op de Göttersee het wonder via de kwalificatie voor de finale, gisteren deed een vierde plaats in die eindstrijd er nog een schepje bovenop. Vorig jaar op het WK van Sevilla schitter de Nederland in het koningsnummer door afwezigheid, volgende maand is bij de mondiale titelstrijd in Milaan weer een oranje acht van de partij. Opmerke lijk, omdat de nationale roeibond voor de grootste boot onvoldoende talent aanwezig achtte en haar ver voor de olympische haven van Athene afschreef. Opmerkelijk, omdat het octet dat dit weekeinde onwennig in de schijnwer pers stond, bestaat uit afgedankte (sub) toppers en onvolgroeide talenten die stuk voor stuk met de ziel onder de arm liepen. Opmerkelijk, omdat op initiatief van de voormalige toproeiers Ingrid Munneke-Dusseldorp en Niels van Steenis de Groninger Roeibond in het gat sprong en een brug sloeg tussen wal en schip. De progressie die de boot vanaf het be gin van het project in mei toont, is in drukwekkend. Een degelijke prestatie op het WK in Milaan brengt plotseling de Spelen van Athene binnen bereik. Ter wijl aanvankelijk Peking 2008 het verre en vage richtpunt was. Oudgediende Geert Jan Derksen kan er niet echt mee zitten dat de doelstelling is aangepast. „De Spelen van 2008, da's een leuk ver haal. Maar niet voor mij. Ik wil gewoon in Athene mijn tweede Olympische Spe len meemaken." Voor de 28-jarige Amsterdammer,in Sydney lid van de acht die op een teleur stellende achtste plek bleef steken, is het noordelijk project een geschenk uit de hemel. „Wij waren opgegeven door de bondsbazen. Was dit niet van de grond gekomen dan had ik een punt achter mijn carrière gezet. Nadat de bonds- ploegen waren samengesteld, vielen we overal buiten. Er was geen enkele op vang. Ik dacht nog: verzamel al die loslo pende roeiers'en ruk een boot uit de W stelling. Maar dat gebeurde niet." Derksen heeft al heel wat teleur: gen voor de kiezen gekregen. E<ur reldrecord met de acht op het Wen 1999 bleek een jaar later geen g#n voor olympisch succes. De tiende s- op het WK van 2001 was vervolgersm de roeibond aanleiding het ko^tk nummer de rug toe te keren. Dlne kreeg een uitnodiging voor de hi stuurde vier van de vedetten Died#n i mon en Michiel Bartman die de patser na een slechte race in Di bel echter weer inruilden voor Matth let- lenga. Derksen: „Met mij in de bcfas de afstand met de wereldtop tehv zijn gebleven. Nou, daarna is di^or kleiner geworden. En inmiddels s a gewoon weer overgestapt in de dfhft vier." ol, nd<

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16