'Geen dag om er een show van te maken' Amerikanen' hebben het moeilijk in Europa Alphenaar De Vogel verrassende derlands honkbalteam ontsnapt op EK aan blamage tegen Kroatië illt61!lIïl-boil<lsC03.cll W&tCrpoloCTS Lance Armstrong pakt op Alpe d'Huez het geel, maar geeft toe dat hij aan zijn zwaarste Tour bezig is Koeman rekent op komst Julien Escudé lart Boerop «dam - Drie gespeeld, drie |inen. Wat kan het Neder- honkbalteam zich nog wensen op het Europees ioenschap in eigen land? 'aantrekkelijke wedstrijd hien. Dat is tot nu toe te levraagd van Oranje, dat jlend niet van de grond en zelfs ook verdedigend I laat vallen. Allemaal de li van de in Amerika spe- profs, die zich vlak voor K bij het team hebben iloten. gehaald om voor vuur- e zorgen, maar de meeste is bakken er tot dusver van. De homerun van Rooi zaterdag in Haarlem Tsjechië was mooi en Omdat er twee man op iken stonden toen hij zijn tukje verrichtte, tilde de ge derde honkman uit de satie van de Montreal Ex- stand in één keer naar 5- uiteindelijk met 6-0 ge- n wedstrijd. as echter zijn eerste en lit in twee duels. Danny ey, ploeggenoot van Rooi erika, worstelt ook al in gperk en kwam tot een- magere productie. Yure- e Caster is vooralsnog de e tegenvaller. In zijn eer- Jrland, vrijdag tegen Bel- - 0), kwam hij geen enkele ."'1 de honken en kreeg de ivelder in drie van zijn i igbeurten een strike-out, .'8- ag bleef hij aan de kant, lasteren in Rotterdam te- atië (5-3) stond de 23- itilliaan die op single A- speelt voor de Pitts- rates op zijn favoriete honk. Aan slag was De wederom niet succesvol, er bereikte hij het eerste dat was niet zijn ite (geraakt werper), de keren werd De Caster uitgevangen door de 'ie midvelder. en te graag, zijn veel te rahamol Adriana pro- 3 Ce af te remmen, maar tot tevergeefs", verzuchtte ^-bondscoach Davey Catcher Chairon Isenia kan niet voorkomen dat de Kroatische honkloper Marko Pavlovic een punt scoort. Foto: ANP/Fred Ernst Johnson. Adriana is de enige nieuwkomer die zijn werk uit stekend doet. De 32-jarige 'de signated hitter' heeft een slag gemiddelde van .556 en kwam gisteren elke keer op de hon ken. Waar de anderen steeds in de off-speed worpen van de Kroatische werpers trapten, daar wachtte Adriana rustig op de juiste pitch. „Ik heb meer er varing dan de andere jongens en laat de bal naar me toeko men voordat ik swing", legde hij de kunst van het slaan uit. Nederland keek tegen Kroatië lange tijd tegen een 0-2 achter stand aan en ontsnapte ternau wernood aan een blamage. Daar had het de hulp van de opponent voor nodig, want op eigen kracht lukte het niet. Har vey Monte leek in de zevende inning, bij een 1-2 stand, een eenvoudige derde 'nul' te wor den toen hij de bal naar tweede honkman Dario Colovic sloeg. De aangooi van Colovic vloog echter langs het eerste honk en in plaats van het einde van de inning kon Raily Legito vanaf het tweede honk 2-2 scoren. Werper Grgur Marusic, die de Nederlandse slagploeg tot dan toe volledig in de tang had, was zo van slag dat zijn volgende te genstander, Dirk van 't Kloos ter, hem meteen een honkslag afsnoepte, waarop Monte de 3- 2 over de thuisplaat liep. Ma rusic was de kluts nu helemaal kwijt, smeet de bal twee keer langs zijn catcher en hielp Oranje zo wel heel makkelijk aan de 4-2. Zes honkslagen liet Oranje slechts noteren, tegenover ne gen voor Kroatië. De in Amerika spelende Nederlanders moes ten de oversteek naar hun va derland maken, omdat zij zich zo goed kunnen aanpassen aan de worpen van pitchers, maar ze blijken nu veel moeite te hebben met wat Johnson 'de Europese manier van gooien' noemt. Europese pitchers hebben niet alleen veel minder kracht dan de Amerikanen, ze kiezen ook voor een andere tactiek, waarin de 'off-speed pitch' een grote rol speelt. Adriana kent die tac tiek uit de Mexicaanse competi tie waarin hij speelt, de anderen niet. In zijn totaliteit zorgen de 'Amerikanen' voorlopig voor een verzwakking van het team. Aanvallend schieten ze te kort en ook in verdedigend opzicht - in de voorbereiding op het EK hét sterke punt van Oranje - zorgen ze voor onzekerheid. Zo liet derde honkman Vince Rooi zaterdag tot tweemaal toe een hoge bal, die overduidelijk voor hem bestemd was, over aan een ploeggenoot. Beide keren werd de bal niet gevangen. Johnson vertrouwt erop dat de nieuwe lingen hun aanpassingsproble men overwinnen, maar zijn ge duld is niet eindeloos. SPORT maandag 14 JULI 2003 are val voor «ser De Reuver [Motocrosser Mare de Reu- t gisteren tijdens het Ne- kampioenschap in ten val gekomen. De twee van het tussen- ïent om het wereldkam- ïap in de 125 cc-klasse n sleutelbeen gebroken, rst raakte zijn heup uit Hij is waarschijnlijk id uit de roulatie. f Rossi, ;i winnaar >n park - Honda-rijder Lectino ffossi is zijn zege 1° rate Prijs van Engeland af- Jnen. De jury diskwalifi- gPje de Spaanse motorcou- ls dfcmdat hij tegen de regels ats(i concurrent inhaalde, ter baancommissarissen gele vlag zwaaiden, de diskwalificatie is Max [i (Honda) uitgeroepen tot Ppjaar op het circuit van Do- Park ;e Best er in opspraak i - De voormalige Britse alvedette George Best (57) djqérdag na een caféruzie ge- (Zgjeerd. De oud-speler van nester United zou weer i gedronken. Zijn dertig- ouw Alex weet zeker dat eigenlijk geen alcohol 1 nuttigen. „Maar hij lat wel heel moeilijk" l vorig jaar een nieu- rer. Hij slikt ook medicij- 'e hem ziek maken wan- ij alcohol drinkt. Best, die dstrijden voor de En- felevisie analyseert, bood gs zijn bokalen te koop lij hoopt dat de prijzen 500.000 euro opleveren. door Ad Pertijs alpe d'huez - Een week lang hield de ploegleiding van US Postal vol dat er met Lance Arm strong helemaal niets aan de hand is. Uit het verlies in de pro loog en het feit dat niet hij, maar George Hincapie de sterkste man was in de ploegentijdrit, mocht niet worden afgeleid dat de kop man in mindere doen is. Na de dag van gisteren was er echter geen ontkennen meer aan. Op weg naar Alpe d'Huez, waar de jonge Spanjaard Iban Mayo gloreerde als ritwinnaar, pakte de Amerikaan weliswaar de gele trui en controleerde hij zonder problemen zijn naaste belagers Beloki en Ullrich, maar 'The Boss' zelf gaf aan dat hij zich de afgelopen vijf jaar in de Tour wel eens sterker heeft gevoeld. De traditionele mokerslag, die hij volgens het beproefde re cept graag uitdeélt tijdens de eerste grote bergrit van de ron de (1999 Sestrière, 2000 Hau- tacam, 2001 Alpe d'Huez, 2002 La Mongie), bleef dit keer dan ook uit. „Ik miste de goede be nen en het lekkere gevoel van voorgaande jaren", zei hij aan de meet. Op de Galibier, de voorlaatste col gisteren, trok de viervoudig Tourwinnaar dan ook zijn conclusies. „Ik besloot vanaf daar behoudend te rij den. Want, als je geen grote dag hebt, moet je er geen show van proberen te maken." Armstrong zegt een lastige eer ste week achter de rug te heb ben. Hij heeft in de aanloop naar de ronde veel last gehad van de schaafwonden die hij overhield aan een val in de Dauphiné Libéré en vanaf de proloog kwam daar een aanval van diarree bovenop. Aan de Lance Armstrong wordt tijdens zijn moeizame beklimming op Alpe d'Huez aangemoedigd door duizenden toeschouwers. Foto: ANP/Jasper Juinen voet van Alpe d'Huez reed hij over een volgende 'hobbel'. Ploegmaat Manuel Beltran moest het tempo omhoog ja gen, maar de Spaanse nieuwko mer deed dat iets te voortva rend. Rubiera, de belangrijke pion voor het middenstuk, werd er door 'opgeblazen'. Armstrong: „Manuel moest snelheid maken. Maar hij reed niet zo maar hard. Hij reed su personisch hard. Het gevolg was dat ik Rubiera direct kwijt was." Beltran is nieuw in de ploeg. In mei kwam hij over van Coast. „Manuel is daarom nog niet helemaal ingespeeld op onze tactiek We zullen hem vanavond vertellen dat dit nooit meer mag gebeuren." Het gevolg was dat Armstrong al snel alleen Heras nog bij zich had. Nadat Beloki, zoals be loofd, had aangevallen, moest Heras het tempo hoog houden. „Beloki reed langzaam weg en Johan (Bruyneel, zijn ploeglei der, red.) zag dat Roberto op zijn limiet reed. Dus zei hij: je kunt nu beter zelf gaan." Arm strong reed het gat naar Beloki dicht, maar onmiddellijk daar op spurtte Iban Mayo bij de an deren (Armstrong, Beloki, Ha milton, Heras) vandaan. Arm strong: „Vanaf dat moment be sloot ik Mayo te laten lopen en me te concentreren op het con troleren van Beloki." Hij had er zijn handen aan vol. Beloki zette wel vijf keer hard aan. Ook de teruggekeerde Vïnokoerov en Hamilton deden een duit in het zakje. De Ameri kaan slaagde in zijn opzet, maar vroeg zich wel hardop af, of de rest niet te veel naar hem had gekeken. „Nu hebben ze Mayo zo ver weg laten rijden dat hij voor hun een concurrent wordt voor het podium en tege lijkertijd hebben ze verzuimd Ullrich op grotere achterstand te rijden. Voor mij blijft Jan Ull rich mijn gevaarlijkste tegen stander." Voor Gilberto Simoni (de win naar van de Giro) en Aitor Gon zalez had hij helemaal geen goed woord over. „Die twee hadden vooraf de grootste mond. Ze zouden wel eens la ten zien wat klimmen is. Waar zijn ze nu? Simoni staat op gro te achterstand en Gonzalez is al naar huis. Ik denk dat deze jon gens de Tour onderschatten. Je kunt de Giro en de Vuelta niet vergelijken met de Tour. Hier kom je bij de bergen na een week vol stress, gedrang en ge middelde snelheid van 47 kilo meter per uur. Heel anders dan in die andere grote ronden. Met alle respect voor hun kwalitei ten, maar zeg nooit meer dat er hier te weinig klimmers zijn." Het zijn de woorden van de man die ondanks zijn mindere dag nog altijd de 'patron' van de ronde is. „Lance is zelfs op tachtig procent te goed voor ons", zegt Hamilton, die on danks zijn breuk in het sleutel been met de allerbesten mee- trapte. Voor Iban Mayo hoeft het niet beter te gaan. „Dit is mijn droomzege", zegt de Bask Vra gen over het algemeen klasse ment wuift de zwakke tijdrijder weg. „We zien wel waar ik ein dig." De kritische noot dat hij veel seconden had ingeleverd door ruim voor de meet naar het publiek te zwaaien, lachte hij weg. „Ik vond het veel be langrijker te genieten van dit moment, dan me druk te ma ken over een paar seconden." Meer Tour-nieuws op derde sportpagina amsterdam/gpd - Trainer Ronald Koeman gaat er van uit dat hij halverwege deze week tijdens het trainingskamp in De Lutte (Overijssel) kan beschikken over Julien Escudé. De Franse verde diger van Stade de Rennes is de opvolger van Cristian Chivu, die werd verkocht aan AS Roma. Ajax en Escudé hebben al een akkoord bereikt over een vierjarig contract. Algemeen directeur Arie van Eijden verwacht dat Rennes vandaag of morgen akkoord gaat met het (tweede) bod van de Amsterdamse club. Koeman: „Dat zal wel dinsdag worden. Want op 14 juli, de nationale feestdag in Frankrijk, wordt er niet veel gewerkt, vermoed ik." Ook het vertrek van Andy van der Meyde (Inter Milaan) ondervangt Ajax met een buitenlandse aankoop. Daarmee valt Romeo Castelen (talent van ADO Den Haag) in principe af. Ajax richt het vizier op Uche Kalu, een 20-jarige Nigeriaanse speler van het Poolse Wïsla Krakau Ook de nieu we aanvaller hoopt Koeman zo spoedig mogelijk (deze week) aan zijn selectie toe te voegen. Daar naast prijkt er nog een derde aankoop, een ver dediger, op het verlanglijstje van de trainer. door Gertjan van Geen leiden - Met de aanstelling van Ron de Vogel als interim- bondscoach van de nationale waterpoloploeg nam de KNZB dit weekeinde een verrassend besluit. De 41-jarige Alphenaar boogt niet op veel ervaring als coach en beweegt zich niet na drukkelijk in de inner circle. Hij neemt het mannenteam onder zijn hoede tijdens de finale van de World League en eventueel het Olympisch kwalificatietoer nooi, mocht Nederland zich daar alsnog voor plaatsen. „Het is onverwacht, maar leuk", zegt de Vogel zelf. Na het teleurstellend verlopen EK pakte Johan Aantjes uitein delijk alsnog zijn biezen. Ne derland werd slechts elfde en liep voorlopig een kans op de Olympische Spelen mis. De wa- terpoloërs zijn afhankelijk ge worden van afzeggingen van andere landen, net als vier jaar geleden. Bij de World League, eind augustus in New York, kan Oranje eveneens een ticket vei ligstellen, maar dat is slechts een papieren kans. De tegen stand is immers veel te grpot. Aantjes nam dinsdag afscheid, nog dezelfde dag rinkelde de te lefoon van De Vogel. „Woens dag zat ik op het bondsbureau en vrijdag hebben we de punt jes op de i gezet", zegt de Al- phense belastinginspecteur. „Ze hadden op korte termijn ie mand nodig. De bedoelirig is om in augustus twee weken da gelijks te trainen. Van septem ber tot december wordt het een keer in de week en zal ik zeer intensief clubs bezoeken." Mocht Nederland niet in aan merking komen voor het olym pisch kwalificatietoernooi, dan zit de taak van De Vogel erop en gaat de KNZB een geheel nieuw traject uitstippelen naar de Olympische Spelen van Pe king in 2008. „Want dan stop pen er vijf of zes belangrijke in ternationals." Mocht Neder land zich alsnog plaatsen voor Athene, dan gaat De Vogel als eindverantwoordelijke man mee. „Dat heb ik afgedwongen, want dat wil ik wel meema ken." De Vogel speelde zelf tussen 1976 en '86 in het eerste team van AZC, dat in die tijd gros sierde in landstitels. Hij was slechts korte tijd international. Tussen '90 en '92 zat hij als coach op de bank en bereikte hij met de Alphenaren de finale van het Europacup-2-toemooi. In 2000 en 2001 werd hij even eens landskampioen met AZC. „Als clubcoach ben ik aardig in geburgerd, als bondscoach niet. Ik begin redelijk blanco, weet niet of het werken in Zeist zin wegneemt of niet. Officieel blijf ik in dienst tot april 2004. Op dit moment heb ik niet de am bitie om definitie*bondscoach te worden. Ik heb er ook nog geen seconde over nagedacht." Ron de Vogel. Archieffoto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15