Notarissen zitten in geldnood ECONOMIE Rijnmond heeft meeste last van recessie LET VOUR CAR DO THE TALKING f' Weinig reacties op aanpassing polisvoorwaarde Der Spiegel voorziet fusie van KLM met Air France 'Pechiney overweegt weer bod aluminium Corus' Slimme overlevingstactieken Berging Tricolor begonnen Supermarkt geeft klant vuilbonus Zeereus op weg naar Wad Ier ontslag liimveesector Pluimveebedrijven iupeerd door de vo- js mogen overtollig ontslaan via eenver- jedure. Werknemers el een schadeloosstel- -•geleiding. Dat hebben JfNV Bondgenoten en I >rsorganisatie Nepluvi ken in een sociaal plan. ïgproccdure wordt IQ oordat bedrijven de maand wachttijd mo slaan. De vakbond 84 jert of ontslagen echt te !55 eeft met vogelpest. Het '40 chap Vee, Vlees en Ei- [02 vacht dat zo'n 2000 .70 hun baan verliezen '09 ügelpest. .30 wil naar CAO' maandag 14 JULI 2003 5.00 0,68 9,00 6.15 L Het Suezkanaal le- Ie dit jaar 2,3 miljard 9! 58 pat is de hoogste ver- i'501 ds °Pening i" 12,20 P ^e Suez Canal Au- 7,95 pt afgelopen jaar was voor het gebruik 5,57 tfweg goed voor een 1,9 miljard dollar, ie is te danken aan brengst anaal 4,04 8.29, i7,50tr gebruik en grotere Instellingen voor ver- verzorging en thuis- !n voortaan zelf de sa- '50 en vaststellen, in over- ondememingsraad. evers willen minder 1 zijn aan afspraken met vakbonden in de ■CAO, zo hebben hun ies Arcares en LVT jld aan de bonden. De alleen een maximum- Bgen vermelden. De en zouden voortaan e criteria opstellen Ddieken. De vakbon- dit voorstel absoluut ,Zo valt er over een meer te onderhande- s een woordvoerder IV-bond Abvakabo. ars klaagt nberg aan De Britse nieuws en ancier Reuters heeft t ingediend tegen zijn ste rivaal, het Ameri- Domberg. De Britse ling beweert dat zijn hten door Bloomberg onden en is naar de New York gestapt, euters heeft Bloom- ïologie gebruikt die chtstreeks informatie financiële markten. :eft tot 2016 het al- op dit zogeheten system'. De hoogte m bedraagt volgens al Times vele nüljoe- emmen/gpd - Erik Hordijk van de Verzekeringsssite (www.ver- zekeringssite.nl) verbaast zich erover dat vrijwel geen notie is genomen van de actie van de verzekeraars om eenzijdig de voorwaarden van hun polissen aan te passen. Die hebben ge meld dat ze vanwege '11 sep tember' de dekking van hun schadeverzekeringen beperken. Gevolg is dat zowel particulie ren als bedrijven hun verzeke ringen zonder opzegtermijn kunnen beëindigen. „Wie al jaren van een langduri ge verzekering af wil, heeft nu de kans", zegt Hordijk. Zo goed als alle maatschappijen doen mee aan de risicobeperkingen in de polis. In elk geval alle gro te maatschappijen hebben de maatregel genomen per 15 au gustus. Hordijk hoopt dat consumen ten alsnog op grote schaal hun dure verzekeringen zullen ver vangen door goedkopere. Door de recessie is die behoefte ook groter. Verzekerden moeten voor 15 augustus melden dat ze niet akkoord gaan met de wijzi ging. Verzekeringen waarvan de voorwaarden niet gewijzigd zijn, kunnen niet worden opge zegd. Vaak gaat het om levens verzekeringen zoals lijfrenten, overlijdensrisico-, begrafenis- en kapitaalverzekeringen. den haag/gpd - Tientallen nota riskantoren kampen met financi ële problemen. Door de ingezak te huizenmarkt en het loslaten van de tarieven zijn de inkom sten gedaald. Tegelijkertijd merkt de consument weinig van goedkopere prijzen als gevolg van de vrije markt voor notaris sen. Bij 62 notariskantoren is de situatie zorgelijk, aldus de Ko ninklijke Notariële Beroepsorga nisatie. In het jaarverslag van het Bu reau Financieel Toezicht, dat toeziet op de gelden die aan de notaris zijn toevertrouwd, staat dat voor tien van deze kantoren het voortbestaan onzeker is. Nederland heeft ruim 1400 no tarissen. Door de notariswet die in 1999 werd ingevoerd mogen notaris sen zich vrij vestigen. Dat heeft een toename van het aantal kantoren mogelijk gemaakt. Door de slechtere economische situatie is echter het aantal transacties gedaald. Vooral ak ten op het gebied van onroe rend goed en het onderne mingsrecht liepen terug. De economische neergang heeft geen invloed op het aantal akten die gaan over testamen ten, samenlevingscontracten en andere zaken in het familie recht. Deze activiteiten zijn voor de notaris niet kostendek kend. De verliezen op dergelijke transacties worden gecompen seerd door bijvoorbeeld lucra tieve onroerendgoedaktes. Notarissen mogen sinds 1 juli hun eigen prijzen bepalen, na een periode van drie jaar waar binnen de tarieven binnen een bepaalde marge vrij waren. Uit een onderzoek van de ministe ries van economische zaken en justitie begin dit jaar, blijkt dat 1999 een piekjaar was voor de notarissen. Dat gold voor het aantal akten als voor de financi ële resultaten. De winstgevend heid stond in 2001 onder druk als gevolg van stijgende (perso neelskosten en teruglopende inkomsten. De inkomsten daal den vooral omdat minder akten werden opgemaakt; lagere ta rieven hadden een beperkte in vloed op de inkomstendaling. De commissie die het onder zoek uitvoerde noemt het overi gens opvallend dat het aantal akten per kantoor tussen 1999 en 2001 is gedaald terwijl de prijs per akte totaal licht is ge stegen. Volgens de commissie is de no tariële praktijk per saldo wel rendabel gebleven. 1999 was een buitengewoon gunstig jaar was, dus de daaropvolgende in komstendalingen zijn volgens de commissie een normale ont wikkeling. Overigens signaleer de de commissie ook al de zor gelijke geluiden van het Bureau Financieel Toezicht. In het rap port staat dat de kantoren die in de problemen zitten het slecht doen op het gebied van het beheer van cfiëntgelden enerzijds en de betaalorganisa- tie anderzijds. Wat dat betekent voor de consument is niet pre cies duidelijk. Bij de Koninklijke Grote verschillen Notariële Beroepsorganisatie was niemand bereikbaar voor een reactie. De Consumentenbond en de Vereniging Eigen Huis (VEH) strij den al jaren tegen de hoge notaristarieven. Die zijn volgens de twee organisaties door de nieuwe notariswet alleen maar hoger geworden. De VEH adviseert altijd eerst te informeren naar de prijzen. Ook biedt de VEH voor leden een speciale kortingsrege ling op haar netwerk. De website www.degoedkoopstenotaris.nl laat zien dat de prijsverschillen groot kunnen zijn. Zo meldt de site dat de richtprijs voor het opmaken van een samenlevings overeenkomst bij notaris De Leeuw in Born 257 euro kost. Bij notaris Broers in Breda is 755 euro vermeld. Notariskantoor Oosterhesselen in Oosterhesselen rekent 268 euro voor het la ten opmaken van huwelijkse voorwaarden bij trouwen. Bij Vechtstede Notarissen in Hardenberg en Ommen kost dit vol gens de website 808 euro. Een testament kost bij Notariaat 01- denampsen in Weert 121 euro en 434 euro bij notaris Kornelis in Amsterdam. De prijzen voor transport- en hypotheekakten lopen ook zwaar uiteen. Dit kost bij notaris Mikx/Boer in Em- men bijvoorbeeld 744 euro. Volgens de website moet je voor een dergelijke akte in Midden-Nederland minimaal 1060 euro neertellen. Bij Van Doome in Amsterdam wordt 1754 euro gere kend. 7"27g vaartuigen met ge- miljoen ton lading [zich door het 171 ki- ige kanaal, dat de dse met de Rode Zee m wordt er in België 10 Even de Belgische ivoor een goedkope jis straks niet meer lo ss bieuwe regering heeft 39 e ministerraad beslo- St (accijnzen te verho- 95 uitstoot van broei- te verminderen. De 17 gaat in stapjes: tel- 16 leer de benzine- of 2° ;daalt door schom- 21 b de markt, verhoogt 98 pe regering de belas- |q autobrandstoffen. 24 msatie gaan de belas- 11 kutobezit omlaag. 71 i li neer vliegen 'erre Oosten 98 |i - De KLM over- 90 lantal vluchten op 10 losten uit te breiden kiekte SARS op zijn 45 „Het vervoer trekt Een dezer dagen kij- let aantal bestem- ïen uitbreiden", al-- I-woordvoerder De luchtvaart - 57 jpij gaat de samen- '90 et China Southern ,15 luw leven in blazen. •10 °f met Buffett: fo dollar ,49 .75 De hoop op een van de superbeleg- >0 Buffett heeft een diep in de buidel (78 I. Het intemetvei- ,60 ay verkocht een 22 jiem voor 250.000 (15 pinnende bieder .06 Jven vrienden vol- lei in New York een (59 ketje eten. De op- tt naar een goed doel ;00 Cisco. De 72-jarige in autoriteit op Wall bedrijf behoort qua Ie tot de topdertig in Buffetts eigen ver- dt door zakenblad that op 30,5 miljard hamburg/anp - KLM heeft ge kozen voor samenwerking met Air France. Dat meldt het Duit se weekblad Der Spiegel van daag. Specialistenteams moe ten binnen zes tot acht weken vaststellen welke kostenbespa ringen mogelijk zijn. Deze des kundigen kijken naar mogelijk heden vluchten af te stemmen, gronddiensten samen te voegen en vliegtuigen samen in te ko pen. Volgens het weekblad is het waarschijnlijk dat op de mid dellange termijn Air France, Eu ropa's grootste luchtvaartmaat schappij, en KLM, nummer vier in Europa, fuseren. KLM-top- man Van Wijk verklaarde twee weken geleden nog dat zowel met Air France als British Air ways wordt gesproken en dat dit jaar de beslissing valt. Der Spiegel beroept zich op 'insi ders' die beweren dat de keuze al is gemaakt ten gunste van de Franse luchtvaartmaatschappij. „Mooi verhaal maar niet aan de orde", aldus reageert een KLM- woordvoerder. Hij bevestigt dat de gesprekken met de Fransen het intensiefst zijn. „Maar de deur naar de Britten staat nog altijd open." In september 2000 bracht Der Spiegel het nieuws naar buiten dat het Duitse Luft hansa zijn landgenoot en KLM- partner Eurowings overneemt. Dat bericht bleek correct. parijs/anp - De Franse alumini- umproducent Pechiney over weegt opnieuw een bod uit te brengen op de aluminiumpoot van het Brits-Nederlandse staalconcern Corns. Pechiney kan zich daarmee verweren te gen een vijandige overname van zijn Canadese rivaal Alcan, zo meldt The Wall Street Jour nal vandaag. Alcan maakte vorige week on verwacht bekend Pechiney te willen inlijven voor 3,4 miljard euro. De Pechiney-directie be stempelde het bod direct als 'vijandig' en beraadt zich nu op een strategie om Alcan van het lijf te houden. Als Pechiney de aluminiumactiviteiten van Co- rus overneemt, zullen de Euro pese mededingingsactiviteiten waarschijnlijk niet instemmen met de combinatie Alcan-Pe- chiney. Pechiney wilde de aluminium- tak van Corus, die zich voorna melijk in Nederland en Duits land bevindt, al eerder overne men, maar stuitte in maart op een veto van de Nederlandse raad van commissarissen. Zij wilden niet dat de Corus-direc tie in Londen de opbrengst van 750 miljoen euro zou gebruiken voor sanering van Britse staal fabrieken. Pechiney behield destijds wel het recht om tot in oktober exclusief met Corus te mogen onderhandelen over de aluminiumtak. Een bod zou nu meer kans maken omdat de in april aangetreden Corus-top- man Var in werkt aan betere verhoudingen met de raad van commissarissen in IJmuiden. Voorzitter Brendsen van de Ne derlandse raad van commissa rissen, en Varin hebben de af gelopen maanden gesprekken gevoerd, zei een woordvoerder van Berndsen. „Maar verkoop van de aluminiumtak is niet aan de orde geweest. De ver houdingen tussen Londen en de Nederlandse commissaris sen zijn inmiddels wel verbe terd." „Varin heeft niets toege zegd, maar heeft er blijk van ge geven de gevoeligheden te ken nen." Hij zei dat de Nederland se voorwaarden voor de ver koop van de aluminiumdivisie noig steeds is dat de opbrengst ten goede komt aan de Hoog ovens in IJmuiden. eemshaven - Belangstellenden keken zaterdag hoe het gloednieuwe cruiseschip 'Serenade of the Seas' de Eemshaven binnengevaren wordt. De Serenade is op de Meyerwerf in het naburige Duitse Papenburg gebouwd. Het gevaarte met een lengte van 293 meter en een breedte van 32 meter kan straks ruim 2000 passagiers vervoeren. Gezien de grote diepgang van de zeereus moest het waterpeil in een deel van de Eems worden verhoogd om het cruiseschip naar de Waddenzee te kunnen slepen. In de Eemshaven wordt de megaplezierboot verder afgebouwd. ANP/Vincent Jannink WERKLOOSHEID De werkloosheid loopt ongena dig op. Dat leidt tot onrust en onzekerheid. Maar waar maken we ons précies zorgen over? Wat zijn de gevolgen van werkloos heid? Een vijfdelige serie over werklozen en werkloosheid. Van daag deel 2. door Cathérine van der Linden Werkloos zijn vergt wellicht nog meer van de veerkracht van een mens dan elke dag naar kan toor gaan. De 'nieuwe werklo zen' dienen zich snel te harden, ook al hoeven de meesten maar een zekere periode zonder baas te overbruggen. Zeg in elk geval maar dag met je handje tegen kostbare verslavingen, aldus deze spoedcursus met slimme overlevingstactieken. Dé tip van de Stichting Schul- denwijzer is: Steekje kop ner gens voor in het zand. Ook niet als de financiële rek er - stan daard - na zes maanden uit gaat. Open juist dan de post met rekeningen, in plaats van ze ongeopend in vuilniszakken op te slaan, en schrijf op eigen initiatief brieven aan schuldei sers. Een aantal is te bewegen om betalingen verder uit te smeren. Leren budgetteren is de eerste stap. Vul een budgetadviesfor- mulier van de stichting (www- .schuldenwijzer.nl) of van het Nibud (www.nibud.nl) in. Of volg een cursus 'Omgaan met geld' van de stichting Zuinig heid in stijl. Na een inkomens daling dient de eigen begroting met spoed weer sluitend te worden gemaakt. Zorg kortom dat je je zorgen op orde hebt. Verdiep je in je geld. Wie daar bij hulp nodig heeft, kan de budgetcoach van Schuldenwij- zer inschakelen of op spreekuur gaan bij het Nibud. Als het overzicht van inkomsten en uitgaven is gemaakt, is er de financiële 'Schijf van Vijf van de Stichting Schuldenwijzer. Torn niet aan de betaling van woonlasten, energierekening, telefoonnota, voeding en verze keringen (inclusief ziektekos ten). Dat wekt de deurwaarder alleen maar. Het Nibud maakt het via de website mogelijk om het eigen uitgavepatroon met dat van de doorsnee Nederlander te verge lijken. Kijken dus: Zit ik met mijn Ikea-verslaving boven of onder het gemiddelde? Geld lenen is nu gevaarlijk. Ze ker als het om 'goedkoop' geld gaat van kredietverstrekkers. De gouden bergen die zij beloven, zijn fata morganas. Er zitten in de regel verzekeringen aan vast die het dubbel zo duur maken. Stap 2 van de spoedcursus is een training om weerstand te leren bieden aan de dagelijkse verleidingen in het koopver- keer. Maak antistoffen aan door bij elke impuls de vraag te stellen: Heb ik dit werkelijk nodig? Het antwoord is vaker dan gedacht ontkennend. Ontdek meteen de ware redenen van uitbundige kooplust. Vaak zijn dat frustra ties. Los die anders op. Ook doeltreffend: Ga zonder pinpas op pad. 'Kies je besparingsmogelijkhe den' valt ook in dit deel van de cursus. Er is bij nader inzien meer te bezuinigen dan ge dacht. Zuinigheid in stijl kent zelfs mensen die na jaren in de bijstand nog mogelijkheden vinden. Snij er uit wat het min ste pijn doet. Licht ook eens alle verzekerin gen door, tipt het Nibud. Over- verzekerd zijn, is duur. Extra verzekeringen tegen bijvoor beeld werkloosheid zijn kost baar en bieden vaak maar een jaar uitkomst. Het laatste en meest creatieve deel van de spoedcursus houdt het zoeken naar goedkopere of zelfs gratis alternatieven in. Vol gens Zuinigheid met stijl is dit de fase van de 'oogopeners'. Wie zijn poen altijd liet rollen, komt er achter dat dat niet per se hoeft. Ga op vakantie door van woning te ruilen via een wereldwijd werkende bemidde laar. Word vrijwilliger bij schooltuintjes, zodat er in de zomervakantie gratis groenten kunnen worden geoogst. Wissel de punten die je in een lokale ruilkring hebt verdiend in voor een kapper, jurist, oppas, chauffeur, schilder of tuinman. Zo'n lijst met tips voor de con- suminderaar is ellenlang te ma ken. De grondregel, waarmee deze spoedcursus wordt afge sloten luidt: Lever niet alles in wat belangrijk voor je is, maar kies - als het financieel ook mo gelijk is - voor wat belangrijk in je leven is. Het eerste deel werd stond in deze krant op maandag 7 juli zeebrugge - Bergers van Smit Salvage en hun partners zijn vanochtend officieel begonnen met de berging van het Noorse autoschip Tricolor. Het wrak wordt in negen stukken gezaagd en met twee bokken van de bo dem van Het Kanaal gehesen. De Tricolor kapseisde 14 december vorig jaar in Het Kanaal na een aanvaring met het Franse contai nerschip Kariba. De hefeilanden Buzzard en Vagant liggen aan weerszijde van het achterschip van de Tricolor. Als alles goed gaat wordt er komend weekein de begonnen met de eerste zaagsnedes. Dwars door de der tien 'verdiepingen' hoge, 32 me ter brede, 190 meter lange, 20.000 ton zware en met bijna 3000 luxe personenauto's gela den Tricolor. De laatste tests zijn positief verlopen. Met een op af stand bestuurbare boor zijn de afgelopen weken onder de Trico lor door acht holle pvc-buizen aangebracht. In de buizen zit een hulpkabel waarmee de zaagka- bel onder Tricolor wordt getrok ken. Van de platforms wordt vervolgens de zaag heen en weer getrokken, met een 'slag' van 18 meter. De bergers hopen dat de operatie eind september is geklaard. De belangstelling voor de luxe Saab's, BMW's en Volvo's in de Tricolor is groot. Verzekeraars van de drie autofa brikanten waken ervoor dat er geen moertje op de Kanaalbo dem achterblijft. En op de sloop- plaats in de haven van Zeebrug ge wordt alles wat wordt aange voerd geregistreerd. Foto: ANP doetinchem/anp - Supermarkt Super de Boer in het Brabantse Heeze gaat klanten belonen, als ze bij de winkel hun afval inle veren. Het bedrijf deelt spaar punten uit voor tussen het vuil nis zittend verpakkingsmateri.- aal. Ondernemer R. de Laak wil zo verspilling van grondstoffen tegengaan, zegt hij in het zater dag verschenen vakblad Distri- food. „Per volle vuilniszak geef ik omgerekend ongeveer een handdoek weg." De nieuw ontworpen verwer kingsmachine bij zijn super markt beschikt over een speci aal scanoog. Dit apparaat kan via de streepjescode verpakkin gen scheiden van ander afval en geschikt maken voor recy cling. Distrifood meldt dat ook een Albert Heijn-filiaal in Erp, eveneens in Noord-Brabant, en een aantal supermarkten in Rotterdam nog dit jaar de 'mi lieustraat' krijgen. Het blad constateert twijfel bij veel supermarktexploitanten. Driekwart van de geënqueteer- de bedrijfsleiders willen geen vuilverzamelpunt. Ze vrezen voor rotzooi en stankoverlast in hun winkels. (advertentie) Hier had 'n loto moeten staan uan de nieuwe cnrvsier PT cruiser met gratis nauigatiesvsteem t.w.u. 1499.- Maar hij is nog een stuKie aan het cruisen. amsterdam/gpd - In de regio's Rijn mond, Zuid-Limburg en Noord-Neder land is de werkloosheid het hoogst. In Rijnmond zoekt zelfs bijna 12 procent van de beroepsbevolking een baan. In de gebieden West-Brabant en Noord- Oost-Brabant stijgt de werkloosheid mo menteel het snelst. Dat blijkt uit cijfers van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). Iedereen die werkloos wordt en een uit kering nodig heeft is verplicht zich te melden bij het CWI. De organisatie heeft op basis van die cijfers een vergelijking gemaakt van het jaar waarin de werk loosheid het laagst was (2001) met de maand waarin de werkloosheid het hoogst was (juni 2003). Daaruit blijkt dat Rijnmond en Zuid-Limburg meer dan gemiddeld door de huidige recessie worden getroffen. Tijdens de hoogcon junctuur deden deze regio's in ons land het overigens ook al minder goed. In Zuid Limburg was vorige rpaand tien procent van de beroepsbevolking werk loos en in Noord-Nederland 10,9 pro cent. Friesland en Zuid-Drenthe volgen deze regio's op de voet met een percen tage van 9,2. In tijden van hoogconjunc tuur hadden deze regio's het echter ook altijd al moeilijk, blijkt uit de cijfers. Het percentage werklozen is nauwelijks ge stegen. In Noord-Oost-Brabant is het aantal werklozen met 3 procent juist het hardst gestegen. Zaten voor' fle recessie 16.600 mensen zonder werk, in juni waren dat er 17.100. In West Brabant was dat per centage 2,8 procent. De Gooi- ën Vechtstreek, Eemland, West-Utrecht, Noord-Holland Noord en de regio Rijn-Gouwe staan onderaan de zogenoemde regionale werkloosheids ranglijst van het CWI. Zeeland en Noord-Holland Noord zijn de enige re gio's waar de werkloosheid is gedaald in de recente recessieperiode. PT Cniiser vanaf 20.995.- incl. BTW/BPM. excl. kosten ri|klaar maken, www.chrysler.nl of 0347 - 36 34 00 lease/finance: 030 - 605 98 71 Gem. verbr.: 6.9 - 9.8 1/100 km (14.5 - 10.2 km/1). COj 185 - 232 g/Vm. Actie geldig l/m 01-09-2003 of zolang de voorraad strekt. Vraag naar de actievoorwaarden bij uw dealer. HOLLANDSE AUTO IMPORTMIJ B.V. Floralaan 2, Rijnsburg. Telefoon 071 - 402 92 24. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 -18.00 uur. Zaterdag 10.00 -16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13