Lisse pakt overlast aan DUIN BOLLENSTREEK :r vallen er steeds meer weg van het ploegje' 'Na tien jaar Tabakswet is er nog niets veranderd' 'Referendum heeft een hoog zeepkistgehalte' R4 imermarkten ^Noordwijk ir woensdag Verdubbeling van tbc- gevallen Te koop! Superstofzuiger! Parkeerterrein FC Lisse wordt 's nachts afgesloten Hangen anno 2003 er helpt met dloopcheque I/leiden - Jan Eichhorn uit [heeft gistermiddag een ue van 5.050 euro over- igd aan het Ronald McDo- fcuis in Leiden. De 66-jarige loper en sportfanaat jit dat geld bijeen met zijn e marathon, die hij op 18 jn Praag liep. Eichhorn zijn actie zelf verre van toder: „Dat je met je gezon- Imensen die het minder [en helpt, is toch heel nor- maandag 14 juli 2003 (advertentie) D°IiDWiJK - De zomermarkt in 'e. hvijk is verplaatst van vag naar woensdag. De >0? liersvereniging Hoofd- 'eu Koopcentrum heeft dat >n na overleg met Kat- laar worden de toeris- :en gehouden op dins- overlapping te voorko zijn wij naar woensdag aldus voorzitter A. r Slot van de winkeliers- ing. ;te zomermarkt van dit is woensdag in Noord ie volgende twee zijn op en 13 augustus. Tot vorig erd het evenement steeds "floten met vuurwerk op het Vorig jaar werd daar als van strengere regels "Whouwers moeten veel o011[ afstand houden en die kt op het strand) van af- „We zijn nog op zoek alternatief." Door het len van het vuurwerk is narkt met één uur in- I: van negen tot negen uur :s van tot tien uur. ien' (advertentie) ie vi latf NOORDwiJK - De vertrouwens commissie, die de benoeming van de nieuwe burgemeester in Noordwijk voorbereidt, heeft zich unaniem uitgesproken te gen een referendum. „Het geeft een vertekend beeld en haalt niet uit de mens wat vereist is", aldus voorzitter Van Nes. Volgens de fractievoorzitter van Noordwijk Totaal zorgt een re ferendum ook niet voor meer waarde. „Het heeft een hoog zeepkistgehalte. Kandidaten moeten zich verkopen, maar wat zij werkelijk denken wordt niet duidelijk. Daarom hebben we er vanaf gezien om de nieu we burgemeester op deze ma nier te laten kiezen. In andere plaatsen is het referendum ook niet geworden wat men ervan verwachtte." Dat waarnemend burgemeester Harry Groen van Noordwijk eerder dit jaar in Leiden in een referendum het onderspit moest delven tegen Henri Len- ferink staat, aldus Van Nes, los van het besluit van de vertrou wenscommissie. Van Nes ont kent ook dat het concept-pro fiel dat hij met de andere frac tievoorzitters en de plaatsver vangend voorzitter van de raad heeft opgesteld, is toegespitst op Groen. „We hebben ons af gevraagd aan welke voorwaar den de nieuwe burgemeester moet voldoen. We hebben echt niet het beeld voor ogen gehad van de huidige waarnemer. Groen laat zich er trouwens he lemaal niet over uit of hij in Noordwijk wil blijven." Het nu opgestelde profiel blijft geheim en maakt de menings peiling die vanaf woensdag wordt gehouden onder de in woners van Noordwijk 'niet overbodig'. Noordwijkers kun nen tot en met 12 augustus op vragenformulieren en via de ge meentelijke website aangeven welk type burgemeester zij wil len. Daarbij gaat het om vragen als: wilt u een burgemeester die zich onder de mensen begeeft, die zichtbaar en aanspreekbaar is, of moet de kandidaat zich concentreren op de politieke besluitvorming in het gemeen tehuis? Van Nes: „Het is niet zo dat het profiel al vaststaat. We zullen de mening van de inwo ners beslist niet negeren. Zij willen hun ideeën terugzien in de profielschets en dat zal ook gebeuren." De profielschets wordt op 26 augustus tijdens een raadsver gadering in aanwezigheid van de commissaris van de konin gin vastgesteld. Twee dagen la ter wordt de advertentie ge plaatst in de Staatscourant, waarna kandidaten tot 18 sep tember kunnen solliciteren. De vertrouwenscommissie hoopt dat de opvolger van Hans van der Sluijs op 1 januari aan de slag kan gaan. Haarlemmermeer - Het aantal patiënten met tuberculose (tbc) in de Haarlemmermeer is in 2002 verdubbeld ten opzichte van het jaar daarvoor. In totaal spoorde de GGD Amstelland- De Meerlanden vorig jaar 26 besmettelijke tbc-patiënten op. De toename wordt volgens de GGD veroorzaakt door het feit dat meer buitenlanders - illega len en asielzoekers - uit zoge noemde risicolanden worden onderzocht op tuberculose. De GGD wil daarmee voorkomen dat patiënten met een open vorm van tbc anderen kunnen besmetten. In 2001 overleed een asielzoe ker uit Angola in het TNV Lis- serbroek aan de gevolgen van tuberculose. Sindsdien is de GGD fel in het opsporen van tbc-gevallen. In 2002 zijn in to taal 996 mensen onderzocht. (advertentie) Noordwijkerhout - Het jaarlijkse straattheaterfestijn bracht zater dag acht individuele artiesten en groepen naar het dorpscentrum van Noordwijkerhout. Onder hen ook deze straatverkoper, El Capstrok, die bij het terras van het Feest van Harry zijn best deed om zijn superstofzuigers aan de man te brengen. Hij beloofde voor de prijs van 2.200 euro het neusje van de zalm op stofzuigergebied; de kenners zagen er echter een ouderwetse afgedankte stofzuiger in. El door Gerard Baas lisse - Het parkeerterrein bij het Lissese sportpark Ter Specke aan de Spekkelaan wordt 's nachts tussen twee en zeven uur met een hek afgesloten. Ook worden de verlichting rond het parkeerterrein en de wegen naar de sportaccommodaties verbe terd. Op die manier wil Lisse de overlast van rondhangende jongeren op het terrein verminderen. Want zomertijd, is overlasttijd. „Lisse heeft er elk jaar weer mee te maken", zegt wet houder De Roon. ,,Als de dagen wat langer en warmer worden nemen de klachten over overlast toe." Reden voor Lisse om ac tie te ondernemen. Waar mogelijk, want overlast door met name jongeren is niet al tijd makkelijk te voorkomen. Op minimaal drie plaatsen in Lisse zorgen voornamelijk jongeren voor overlast. Een van die plekken is het speelplaatsje aan de Gassstraat, dat door tieners gebruikt wordt als voetbalveldje terwijl het plaatsje is be stemd voor jonge kinderen. Op de parkeer plaats achter basisschool De Tweemaster hangen jongeren rond in auto's met de bij behorende harde muziek, geschreeuw en drankgebruik. In beide gevallen kan de gemeente niet veel meer doen dan te adviseren om bij overlast elke keer zo snel mogelijk de politie te waarschuwen. De Roon: „Je kan in princi pe niemand verbieden van de openbare weg gebruik te maken. Er is in de APV een artikel waarin staat dat 'hinderlijk gedrag op of aan de weg' verboden is. Dan moet het dus wel hebben plaatsgehad." De overlast rond het sportpark neemt elk jaar in de zomertijd toe, zegt De Roon. Jon geren hangen rond, spelen harde muziek, drinken sterke drank, bekladden eigen dommen van verenigingen en gemeente, gebruiken onwelvoeglijke taal en richten schade aan de sportvelden aan. „Een rond uit ernstige vorm van overlast", sluit De Roon af, „is het lastig vallen van vrouwen die 's avonds gebruik maken van het par keerterrein. We hopen dat daaraan snel een einde komt." Lisse gaat daarom het terrein afsluiten en ^»en op straat is vooral in de zomer een geliefde bezig- Niet alleen voor jongeren maar ook voor ouderen. In omerserie de komende weken aandacht voor het 'han gen' door oud en jong. Vandaag in Katwijk. e vrouwen schuiven wel aan. Toeristen, die niet 1 dat de 'leugenbankjes' Katwijkse Boulevard ei- k mannenbanken zijn. an natuurlijk alleen als er s en negen van de tien itten de banken vol. De •lekken' voor oud-vissers Boulevard zijn de drukst- ite in Katwijk. inte heeft een paar ig speciaal twee extra geplaatst, op verzoek mannen die de burge- aan zijn jas trokken ij eens voorbij kwam. liddag zitten ze met lan tien. Een handvol in, met scooters en fiet- lat verderop. En dan zijn de andere twee plekken: tel Savoy en bij de Vuur leiding tussen de groe- 1 geografisch bepaald, p het centrum woont, laar de banken tegen- lotel Noordzee, de Noor- ïrs blijven noordelijk, de nders op zuid. Het on- ïeid tussen de zitters en anders-met-scooter uit het verleden, legt Si- le Jong op de bank uit. Jdjn de grote pakken vis- zegt hij. Wat niets te ma- eeft met hun kostuum, met het vaartuig. „Zij 1 op de grote boten, die 1 veel vissen tegelijk." hoofdzakelijk visser- nen zitten, ligt voor de veel keuze was er in hun jtt P|bheren wil ontmoeten, de klok in de gaten hou- den. Want anders dan het on voorspelbare en eindeloos lij kende hanggedrag van jonge ren, hebben de meeste Kat wijkse ouderen een vaste tijd. De Jong vertrekt met Teunis Dijkhuizen en Pieter Guijt rond de klok van elf uur van het se niorencomplex Gasthuishof. Kwart over elf zitten de tachti gers op de Boulevard, een half uur later keren ze huiswaarts voor een borrel en de warme maaltijd. Sommigen komen wat eerder, anderen blijven langer, maar het klassieke ritu eel herhaalt zich dagelijks. Tenzij het hard regent. „Dan ga je niet van huis af." Of als het flink waait. „Dan staan we bij Kruyt, in de Voorstraat." Wat ze zo'n uurtje zoal doen? De Jong: „Beetje roddelen, wie er ziek is en wie overleden. Je kent ze natuurlijk allemaal." Dat is soms best moeilijk, rea geert Dijkhuizen. „Je zit hier met een ploegje en er vallen er steeds meer af." Uit de zak van zijn bodywarmer trekt hij een plastic zak vogelvoer tevoor schijn. De duiven voor zijn voeten vechten er om. Ze noemen het de leugenbank, legt Guijt uit, omdat je er nogal wat sterke verhalen over vroe ger hoort. Zelf zwengelt hij wat 'moderne' verhalen aan, uit het nieuws van de voorgaande da gen. „Zo'n scheepsramp in Bangladesh.... Dan vraag je je af hoe dat tegenwoordig nog kan gebeuren. Het komt door de armoede, hè." Hij brengt het onderwerp op euthanasie. „Niet iedereen is daar voor, ik ben er ook tegen, dat heeft met Dagelijks wandelen ze gedrieën naar de Katwijkse Boulevard: P. Guijt (links), T. Dijkhuizen (daarnaast) en S. de Jong (midden). Beetje roddelen, sterke verhalen vertellen en even uitwaaien op de leugen bankjes van de oud-vissersmannen. Foto: Dick Hogewoning het geloof te maken. Maar ja, hier op straat zie je de mooie kant van het leven. Als je in die verpleeghuizen komt, zie je veel ellende onder de oude mensen. Ach, je weet toch niet hoe het je vergaat." Met de vaste afscheidsgroet 'eetze', keert het drietal huis waarts. Nieuwe gasten schui ven op de banken. Postbode Albert Haasnoot is klaar met zijn ronde en maakt zijn vaste pitstop op de Boulevard. Tus sen de vutters is de 59-jarige postbode de benjamin van het stel, dollend met een handvol elastieken. Hij schampert over vier agenten die in het zonne tje tegen de muur van hun po litiepost hangen - „jaja, we hebben meer blauw op straat" - en vertelt een sterk verhaal uit de oude doos. „Wil je gelo ven dat ik een droge keel heb van het luisteren", roept een toehoorder, terwijl hij een been over zijn fiets zwaait, op weg naar zijn borrel. De hangplek wordt optimaal benut, vertelt Haasnoot. Niet alleen door de ochtendploeg. Om 17 uur komt de tweede groep en rond 19.15 uur de derde. Dat zijn de wandelaars. „Als iemand het signaal geeft, vertrekken ze voor een rondje richting het Quick Boysveld en achter de Nieuwe Kerk langs door het centrum terug. Het zijn tradities, want daar leunen oudere Katwijkers nu eenmaal graag op. „Mensen van buiten, die hier zijn inge burgerd, hebben allerlei plan nen met Katwijk", zegt Haas noot. „Ze willen meer recrea tie, een jachthaven, dat soort dingen. Bij de jongere genera ties zie je wel verandering, maar oude Kattukkers hebben daar geen behoefte aan. Dat is iets van oudsher. Als ze van zee komen, willen ze rust vinden in hun dorp." Saskia Buitelaar Capstok moest de aandacht van de Noordwijkerhouters delen met onder andere 'Teorge Michael'. Hij gaf een letterlijke vertoning van de 'dance and trash-muziek'. Compleet met vuilnis, maakte Teorge echte muziek door met vuilnisemmers en ballen te jongleren. De groep De Polderpaters was de revelatie van de dag. Negen jongeren, verkleed als paters en nonnen, gaven de hele dag verschillende mu zikale shows weg. Foto: Eric Taal beter verlichten. En dan gaat het om 'onge zellige verlichting'. Onderzocht wordt hoe dat effect het best kan worden bereikt. „Of tewel zoveel en zo helder licht dat het on aantrekkelijk wordt om daar te verblijven", aldus De Roon. Van de afsluiting worden geen wonderen verwacht. Lisse vermoedt dat de overlast van de daar rondhangende jongeren ook niet met de afsluiting volledig terug te dringen is. „In de avonduren moet het parkeerterrein openblijven omdat er 's avonds volop gesport wordt. Je kunt dus niet tegenhouden dat er ook mensen op het parkeerterrein komen die daar niets te zoeken hebben", zegt wethouder De Roon. Lisse hoopt op de alertheid van burgers en politie en wil er bij de sportverenigingen op aandringen dat zij bij elke vorm van over last de politie bellen. De kosten van de af sluiting (600 euro voor aanpassing van het hek en de plaatsing van borden) komen voor rekening van de verenigingen. Zij zijn via de particuliere beveiligingsdiensten ver antwoordelijk voor de afsluiting en de openstelling. Politie en brandweer krijgen ook een sleutel van het hek. Dirk van den Berg (links) voert voor De Baak in Noordwijk actie tegen het roken in sportkantines. Foto: Eric Taal vervolg van voorpagina noordwijk - Bij de niet-rokers- vereniging CAN komen nog wel eens felle reacties binnen. Ge lardeerd met de nodige gvd's. Hoe ze het in godsvredesnaam in hun harsens halen om het roken te verbieden. Dirk van den Berg van de afdeling Lei den en omgeving: „Dat zijn van die reactionairen, die vinden dat hun grondrechten worden aangetast. Ze vinden dat ze al tijd en overal moeten kunnen roken en dat niemand ze iets in de weg moet leggen." Dat 'vuilspuiten' heeft Van den Berg twee weken geleden tij dens de Kaagloop in Warmond niet meegemaakt. Negentig procent reageerde toen 'zeer positief op de actie 'Sportkanti nes? Natuurlijk rookvrij!'. En ook op deze zondag is van der gelijke vervuiling voor en in het managementcentrum De Baak in Noordwijk, waar kan worden ingeschreven voor de hardloop wedstrijd Noordwijk on the Run, geen sprake. Tot de deelnemers behoort de Noordwijkse wethouder Ger- ben van Duin. Met zijn zoontje doet hij mee aan de recreatie loop. Zes kilometer. „Ik hoop dat hij het volhoudt, anders moet ik hem dragen." Ook hij juicht de actie toe. „Het is ook goed voor de promotie van Noordwijk. Gisteravond waren er duizenden op het strand tij dens de beachparty. Dat was een heel andere sfeer. Gezellig, dat wel. Nu gaat het louter om de gezondheid. In dubbel op zicht. Prima." Het dreigt alleen even mis te gaan als Dirk van den Berg en Patrick Zonderop („In War mond waren we met z'n tienen, maar nu is vrijwel iedereen op vakantie") een spandoek voor De Baak willen ophangen. Ma nager Nathalie van Grieken voelt er aanvankelijk niets voor. Zo zijn de afspraken immers niet. Uiteindelijk stemt de Noordwijkse erin toe. Als het doek maar niet een al te opval lende plaats krijgt. De organisa toren hebben geluk dat Van Grieken zelf ook een fervent sporter is, niet rookt en ook nog wel eens wordt geconfronteerd met 'blauwe' sportkantines. „Ik sta hier wel achter. Trouwens, met De Baak zijn we ook volop met de discussie bezig. Officieel hoeven we voorlopig als hore cagelegenheid niet voor rook vrije plekken te zorgen, maar iedereen vraagt zich nu al af hoe we het straks zullen doen." De Baak heeft kortgeleden voor een compromis gekozen. In het eetgedeelte staan bordjes op ta fel met de tekst 'Roken? Liever niet hier' en ontbreken de as bakken. In het bargedeelte mag wel worden gerookt. „Het is een verzoek. De mensen hoe ven er niet aan te voldoen, maar het helpt. Als ze willen ro ken, doen ze dat verderop." Dat is ook de ruimte waar moet worden ingeschreven voor Noordwijk on the Run. Zonder- op van CAN Leiden: „Dat was goed te merken vanmorgen toen ik kwam. Er hing volop rook. Die is nu gelukkig opge trokken. Als ik ergens een hekel aan heb dan is het aan rook. Ik ben lid van de Road Runners Club in Leiden. Daar mag je pas na negen uur 's avonds roken. Een uitstekende regel. Als je hebt gelopen, staan je longen open. Dan wil je zuurstof bin nen hebben, geen rook. Alleen worden die regels overboord gezet als er feesten zijn. Dan let niemand op de tijd. Die feesten sla ik dan ook altijd over." Ger Bekkering uit Leiden heeft veel gepaft. Tot twee jaar gele den. Toen begonnen zijn lon gen te protesteren en was hij gedwongen om te stoppen. Maar hij mist het roken wel, ook nu hij op het punt staat om te gaan lopen. „Zoiets raak je niet zomaar kwijt. Uit ervaring 4* w weet ik ook hoe moeilijk het is om van die sigaretten af te blij ven. Daarom ben ik ook voor rook- en rookvrije plekken. Op m'n werk is daar op 1 januari mee begonnen. Het leidt alleen wel tot irritatie. Bij de rokers, die steeds van hun plek moeten en bij niet-rokers die vinden dat hun collega's te lang wegblij ven." Het liefst zou Patrick Zonderop ook in sportkantines een schei ding willen zien tussen roken en niet-roken. „Maar dat is moeilijk te realiseren. De regel is: tweederde van de ruimte rookvrij, de rest roken. De meeste sportkantines zijn daar voor echter te klein. Daarom zeggen wij: alle sportkantines rookvrij. Gelukkig komt de overheid er nu ook langzaam aan achter dat de slogan van de tabaksindustrie we lossen het samen wel op niet werkt. Tien jaar na invoering van de Ta bakswet is niets veranderd. Kijk alleen maar naar voetbalkanti nes. Waarom we daar geen ac tie voeren? Veel voetballers ro ken. Van die kant is veel minder steun te verwachten. Onder hardlopers hebben we een veel breder draagvlak. En die men sen zijn vaak weL afhankelijk van sportkantines,^an voetbal clubs onder andere." (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11