w De babyboomers komen eraan Laren voert top-io aan Grote angst Rollatorpaden 12 JULI 2003 WEEKENDBIJLAGE LEIDSCH De nieuwe oudere(n): hip en kras. Niet achter de geraniums, maar actief. Foto: Archief/GPD Reportage Parachutespringen nieuwe trend als bedrijfsuitje Hippe krasse knarren Ze hebben niet de oorlog meegemaakt, maar wel de seksuele revolutie in de rebelse jaren zestig. De babyboomers van nu zijn de bejaarden van straks. Met de Grote Vergrijzing in zicht, in deze bijlage aandacht voor ouder wordenin Nederland. door Corine van Zuthem De top-10 van vergrijsde ge meenten, wordt aangevoerd door Laren. Op 1 januari 2003 lag de gemid delde leeftijd van de bewoners op 45,35 jaar. Het landelijk cij fer is 38,58 jaar. Samenstelling van de top-10: 1. Laren (NH) 45,35 jaar 2. Rozendaal 45,26 3. Bennebroek 45,08 4. Gorssel 44,19 5. Rijswijk .43,91 6. Renkum 43,89 7. Haren 43,88 8. Doom 43,86 9. Sluis 43,64 10. Heemstede 43,44 (Bron: CBS) Oud (83 jaar, bezig aan de Vierdaagse van Nijmegen) en kras. Foto: Archief/ANP Nederland telt ruim twee miljoen babyboomers, een groep die geboren is tussen 1946 en 1954. Die naoorlogse ge boortegolf zal de komende decennia een flinke bijdrage leveren aan de vergrijzing. De bejaarde baby boomers zullen senioren zijn die er een totaal andere levensstijl en men taliteit op nahouden dan hun voor gangers, verwacht Edgar Keehnen, directeur van Age Wise, een marke tingadviesbureau dat zich richt op de 50 plus-consument. Ze worden daarom ook wel 'de nieu we ouderen' genoemd. „Het con trast met de huidige generatie oude ren is erg groot", zegt Keehnen. „De bejaarden van nu, zeg maar de men sen van 70 jaar en ouder, hebben na de oorlog Nederland opgebouwd. Het is een generatie die denkt in plichten: niet lullen maar poetsen. En: samen de schouders eronder. De babyboomer daarentegen denkt in rechten. Hij of zij is bovendien veel individualistischer en egocentrischer ingesteld en wil vooral leuke dingen doen in het leven. Die mentaliteit zal niet veranderen als deze mensen op leeftijd zijn." De babyboomers zijn, zo blijkt uit onderzoek, over het algemeen auto- nomer, toleranter en minder hiërar chisch ingesteld dan de huidige se nioren. Ze zitten niet vast in oude patronen en vinden hun vrijheid een groot goed. Het is een mondige en kritische generatie die waarden als zelfbeschikking en onafhankelijk heid hoog in het vaandel heeft. Dat zal gevolgen hebben voor de beeldvorming. Keehnen: „Het huidi ge beeld dat de samenleving van oud zijn en ouderen heeft, is: ze zijn zwak, ziek en misselijk, lastig, heb ben geen geld te besteden en zitten thuis achter de geraniums. Dat beeld zal beslist op de helling gaan. De nieuwe ouderen zijn veel actiever en mobieler en nemen het leven meer in eigen hand. Het zijn fervente the aterbezoekers en concertliefhebbers en ze zijn meer op internet te vinden dan jongeren. Bovendien zijn ze van een generatie waarin vrije tijd, ge nieten en geld uitgeven gemakkelij ker wordt geaccepteerd. „Uit onderzoek dat we in samenwer king met de Katholieke Universiteit Brabant hebben gedaan blijkt dat met name de mensen tussen de 50- 65 jaar ontzettend lekker in hun vel zitten. Kortom, ik denk dat het veel leukere ouderen zullen worden." De protestgeneratie Hippe krasse knarren dus, die op hun zestigste nog een motorrijbewijs halen, een groot deel van het jaar doorbrengen in het tweede huis in Frankrijk, met hun tweede (of derde) geliefde op safari gaan en veel eerder dan hun (ldein)kinderen de nieuwste Steven Spielberg hebben gezien. Dat wil zeggen: voor zover de lichamelij ke dan wel geestelijke conditie dat allemaal toelaat natuurlijk. De ver wachting is echter dat de nieuwe ou deren langer gezond zullen blijven. Babyboomers - ook wel de protestge neratie genoemd - zijn gevormd in de rebelse jaren zestig. Representan ten van de generatie schopten heili ge huisjes omver en ontketenden een culturele - en seksuele revolutie. Veel babyboomers vervullen op dit moment een belangrijke rol iri het maatschappelijk leven. Ze zitten in de top van het bedrijfsleven en op het pluche in Den Haag. Volgens bureau Trendbox hebben de babyboomers hun idealen van wel eer inmiddels ingeruild voor een comfortabel leven. Van de verande ringsgezinde mentaliteit en maat schappelijke betrokkenheid uit de jaren zestig zou nog maar weinig over zijn. Uit het onderzoek van Trendbox van een paar jaar geleden komen de ba byboomers naar voren als een op zichzelf gerichte, wat bezadigde ge neratie. Een plezierig en genoeglijk leven leiden vinden ze belangrijker dan een bijdrage leveren aan de sa menleving. En gaven de baby boomers vroeger nog hoog op van de geestverruimende werking van marihuana, nu vindt bijna de helft dat het roken van wiet streng moet worden bestraft. Volgens Keehnen valt het echter al lemaal wel mee. „Ze hebben in hun jonge jaren het Maagdenhuis bezet en zullen straks, als het nodig is, in het bejaardenhuis ook nog op de barricaden klimmen." Dat wil zeggen: als de protestgenera tie daar tenminste terecht komt. Uit onderzoek onder senioren door bu reau Motivaction is namelijk geble ken dat driekwart van die groep, veelal babyboomers, de oude dag wil doorbrengen met mensen die er eenzelfde levensstijl op nahouden qua culturele belangstelling, vrije tijdsbesteding of kijk op het leven. En dat hoeven dus niet per definitie generatiegenoten te zijn. Liever niet zelfs. Woonvorm De huidige woonvoorzieningen voor ouderen voldoen dan ook niet meer aan de woonwensen van de nieuwe ouderen en hun ideeën over privacy, zelfstandigheid en comfort. Steeds meer senioren zoeken daarom hun heil in alternatieve woonvormen. Zo constateert de Landelijke Vereniging Groepswonen van Ouderen (LVGO) de laatste tijd een opmerkelijke toe name van het aantal 50-plussers dat nu alvast op zoek gaat naar een ge schikte locatie om straks met elkaar de oude dag door te brengen. Cathe- rina van Rossum van de LVGO noemt ze 'jongere ouderen'. „Wat daarbij opvalt is dat mensen met na me interesse tonen voor woongroe pen met een bepaalde leefwijze, zo als een project op spirituele, ecologi sche, antroposofische of kunstzinni ge grondslag. Het gaat om vitale babyboomers die absoluut niet in een regulier verzor gingstehuis terecht willen komen. De gedachte aan een serviceflat is voor hen een gruwel." Bij de LVGO, die 20 jaar bestaat, zijn meer dan 200 verschillende woon groepen door heel Nederland aange sloten. Daarbij moeten we volgens Van Rossum niet denken aan 'com- mune-achtige toestanden'. „Bewo ners leven in zelfstandige apparte menten en hebben daarnaast ge meenschappelijke ruimten en activi teiten. Het zijn, zeg maar, veredelde buren, die zo nodig voor elkaar kun nen zorgen. Het grappige is dat ik ook mensen spreek die aangeven dat ze eigenlijk in de jaren zestig al in een woongroep hadden willen wo nen, maar er toen niet aan toe kwa men. Toch zijn ze die gemeen schapszin uit de flower-powertijd nooit helemaal kwijtgeraakt. Nu ze zich oriënteren op hun oude dag, willen ze de mogelijkheid van een woongroep opnieuw onderzoeken." Volgens Keehnen is het bedrijfsleven nog onvoldoende op de enorme golf vergrijzende babyboomers voorbe reid. Zijn bedrijf Age Wise doet on derzoek naar de nieuwe ouderen en adviseert bedrijven en organisaties hoe ze het beste die markt kunnen gaan bewerken. Want de 'nieuwe ouderen' vormen commercieel ge zien een aantrekkelijke en snel groei ende doelgroep. Kritisch, veeleisend, maar ook héél welvarend. Keehnen: „Ze hebben economische voorspoed gekend, hebben over het algemeen beter betaalde banen gehad dan hun voorgangers - met soms een dubbel inkomen - en ze hebben veelal een huis met een enorme overwaarde, al geldt dat natuurlijk niet voor ieder een." Bemiddeld Er zijn natuurlijk ook nogal wat ba byboomers die moeten zien rond te komen van aow en een klein pensi oen. Maar dat neemt niet weg dat de gemiddelde babyboomer bijna twee keer zoveel vermogen heeft als het doorsnee Nederlandse huishouden. Bovendien geven babyboomers het geld gemakkelijker uit dan hun ou ders. Het zijn 'big spenders', patsers. Ze hebben minder het gevoel te moeten sparen voor een erfenis voor de kinderen, want 'die redden zich zelf wel'. De verwachting is dat tegen 2010 de 55-plussers in totaal 40 pro cent van de totale consumptieve be stedingen in Nederland voor hun re kening nemen. Vooralsnog vormen de baby boomers een 'vergeten marktseg ment'. Maar dat zal volgens Keeh nen gauw veranderen: „Die nieuwe ouderen zijn kassa, 'booming busi ness." Elders in deze bijlage: Er is niet aan te ontkomen. De vergrijzing slaat toe. Om erachter te komen hoe ou deren hun toekomst zien en wat hun wensen en behoeften zijn, organiseerde het Neder lands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW) onlangs drie bijeenkomsten in het land. „Het was een heel gemêleerd gezelschap", zegt Riki van Overbeek, medewerker van het Kenniscentrum Ouderen van het NIZW, over de aanwezigen. „Er waren mensen van boven de tachtig bij, maar ook veel 50- plussers." Een dag lang werd er gediscus sieerd aan de hand van stellin gen als 'Afhankelijk zijn van an deren tast onvermijdelijk de kwaliteit van het bestaan aan' en 'Ouderen hebben de plicht een actieve bijdrage te leveren aan de samenleving'. Vrijwel alle aanwezigen zeiden te hopen dat ze op hun oude dag nog over een goed sociaal netwerk zouden beschikken. „De angst voor eenzaamheid is kennelijk erg groot", zegt Van Overbeek. Verder viel het verschil in op vatting tussen mannen en vrou wen op. „Mannen hoopten dat ze op hun oude dag nog fit ge noeg zouden zijn om zelf bood schappen te doen en hun potje te koken, terwijl vrouwen hoop ten dat ze tegen die tijd einde lijkvan het gezeur van het huis houden af waren." De aanwezi ge 50-plussers zeiden erop te vertrouwen dat over pakweg twintig jaar de techniek zo ver gevorderd is dat er allerlei hulp middelen zijn die de oude dag vergemakkelijken, De aanbeve lingen die de ouderen gedaan hebben, worden gebruikt voor de nieuwe ouderennota van het ministerie van VWS. „In de woonwijk van de toe komst komen aparte routes voor ouderen met rollators en scoot- mobiels", voorspelt Martin van Maarseveen, hoogleraar verkeer en vervoer van de Universiteit Twente. „Een deel van de oude ren beweegt zich langzaam. Ze gaan over kortere aftanden, maar doen daar lang over. Vaak lopen ze met hulpmiddelen, zo als een rollator, of gebruiken een scootmobieL Die zul je de ko mende jaren steeds meer in het straatbeeld zien. Met zo'n ding kom je niet gemakkelijk een stoep af of steekje een drukke kruising over. Zeker op gevaarlij ke punten, zoals kruispunten en volle wegen, zijn deze mensen kwetsbaar. Het zou logisch zijn ze hun eigen route zonder hin demissen naar de voorzieningen in de wijk te geven, net zoals fietsers nu hun eigen paden hebben. Dan is het natuurlijk wel nodig dat die voorzieningen ook in de wijken aanwezig zijn. De grotere boodschappen be stellen ze gewoon via tv of inter net."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1