Witte Huis weerspreekt misleiding BUITENLAND Poetin opent jacht op Ruslands steenrijke 'roofbaronnen' Liberiaanse rebellen Weer studentenleiders opgepakt in Iran bedreigen vredesleger Leerzame badeendjes na tien jaar uitgezwommen Srebrenica begraaft haar doden nog altijd KIA Carnival: comfort, ruimte en veiligheid! donesië pakt ilitante moslims AitTA - De Indonesische po- heeft de afgelopen week in jrta drie vermoedelijke le- i van de militante moslim- veging Jemaah Islamiyah 01) rresteerd. Ze zouden een se- aanslagen hebben voorbe- j. Een van drie pleegde zeif ord. Hij greep het geweer !een agent en rende ermee toilet in. Daar schoot hij izelf dood. De politie sprak dnekkige geruchten tegen een van de meest gezochte onesiërs, Hambali, zou zijn ;epakt. Hij wordt verant- irdelijk gehouden voor een s aanslagen, en zou de be- -rijkste schakel zijn tussen II |-Qaeda. imas dreigt nu et ontvoeringen a - De Palestijnse verzetsbe- ring Harnas heeft gedreigd ëlische militairen te gaan roeren als Israël blijft weige- zijn leden vrij te laten. Dat (tHamasleider Nizar Rayy- frijdag gezegd. Israël heeft liddels een aantal gevange vrijgelaten, maar weigert ralsnog Palestijnen op vrije ten te stellen die verdacht den van terreurdaden tegen ëliërs. In het verleden ont- rde Harnas al vaker Israëli- militairen om hen te rui- voor gevangen genomen stijnen. inse militairen den Congolezen A - Franse militairen in het doosten van de Democra- ie Republiek Congo hebben iren vijf bewapende strij- gedood in de stad Bunia. ens een Franse zegsman Jen de soldaten onder vuur >men door leden van de re- nbeweging UPC. Daarop ond een schotenwisseling. Franse zijde raakte nie- d gewond. De Franse mili- tn vormen de hoofdmoot een Europese interventie- ht die in en rond Bunia de herstelt. De Europeanen - vorige maand de VN-missie inia te hulp geschoten. derzoek fraude aron stopgezet ulem - Er komt geen ver- inderzoek naar mogelijke i ïgenverstrengeling van de I lische premier Ariel Sha- in verband met een wet r hijzelf en zijn twee zoons ncieel belang bij hadden, schreef de krant YediotAh- )tgisteren. In mei conclu de de Israëlische schatkist- aarder dat Sharon zich af- ;had moeten houden bij kabinetsbesluit om toe- ïming te geven voor de ver- rdoor boeren van onroe- igoed dat is gebouwd op heidsgrond. Sharon en zijn as pachten een grote boer in de Negev Woestijn en ien direct profijt gehad van egeringsbesluit. rdenking SARS militairen VS hincton - Negen Ameri- ise militairen zijn gisteren en luchtmachtbasis in is in quarantaine geplaatst lat zij symptomen vertoon- van SARS. aldus CNN. De airen hebben koorts en ze ten, maar de ziekte is nog ïen van hen vastgesteld. De airen waren net terugge- dvan een luchtshow in Ca- i, en hadden onderweg een snstop gemaakt in Toronto. Canadese stad had eerder lat te kampen met een -epidemie, maar werd op ziektevrij verklaard. are straffen na lord op prefect is - De acht Corsicaanse se- isten die worden verdacht letrokkenheid bij de rd in 1998 op de prefect iet Franse eiland, Claude iac, hebben gisteren p/vare raffen gekregen. Tweè oen kregen levenslang, de aderen kregen straffen van itens vijftien jaar. De man rvan verdacht wordt de d daadwerkelijk te hebben «gd, Yvan Colonna, werd Drige week opgepakt en tafeonderlijk berecht. ia gedood bij geval Six Flags Orleans - Een 52-jarige ikaanse oma is omgeko- in het attractiepark Six in New Orleans. Volgens okale krant werd ze getrof- 'oor een wagentje van de ttie The Joker's Juxebox. ingeval gebeurde toen de vhaar ldeinzoon instal- ein een van de dertig wa- tó. Ze stond op een plek ze niet mocht staan, ach- hekken. Degenen die de ctie bediende zag de vrouw en drukte op de startknop. etrokken attractie staat al- in New Orleans. Six Flags 39 attractieparken, waar- t een in Biddinghuizen. zaterdag 12 juli 2003 door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Rusland telt zeventien miljardairs. Een van hen zit nu al meer dan een week in de gevangenis. Sinds de arrestatie van Platon Le- bedev, het financiële genie van oliegigant Yu- kos, zit geen Russischetycoon meer rustig op zijn stoel. President Poetin dreigt de jacht te openen op de oligarchen, de 'roofbaronnen' die gezamenlijk zeventig procent van de Russische economie beheersen. In een week tijd is de 40-jarige Michail Chod- orkovski, de rijkste man van Rusland, tien jaar ouder geworden. De beurskoers van zijn oliemaatschappij Yukos is ingestort, zijn be langrijkste zakenpartner zit in de gevangenis, justitie komt om de haverklap zijn kantoren uitkammen en hij moest zich uren laten on dervragen door Salavat Karimov, de 'super aanklager' die eerder al mediamagnaat Goes- inki het land uit joeg. Chodorkovski zegt het slachtoffer te zijn van een 'politieke machtsstrijd' en van 'bandieten in uniform'. Sindsdien draait de geruchten machine in Moskou op volle toeren. Over één ding is iedereen het eens: Dit is geen gewone strafzaak tegen Chodorkovski's rechterhand Platon Lebedev. Miljardair Lebedev - volgens het zakenblad Forbes is hij goed voor 1,3 mil jard dollar - werd vorige week plotseling be schuldigd van fraude bij de privatiseringen van een kunstmestfabriek in 1994. Sindsdien zit hij achter tralies. Niemand beweert dat Lebedev onschuldig is. Geen enkele oligarch is onschuldig. De ze ventien Russische miljardairs - slechts drie landen tellen meer miljardairs - kochten tij dens de schimmige privatiseringen van de ja ren negentig allemaal voor een habbekrats staatsbedrijven. Vriendjespolitiek, steekpen ningen en voorkennis waren daarbij door slaggevend. Een oliemaatschappij als Yukos ging bij een veiling van de hand voor 168 mil joen dollar, terwijl de werkelijke waarde zo'n dertig miljard was. Alle privatiseringen verlie pen volgens dit schema. Poetin riep kort na zijn aantreden in 2000 de 'roofbaronnen' naar het Kremlin. Hij zou de frauduleuze privatiseringen van de jaren ne gentig niet terugdraaien, maar de oligarchen moesten zich verre gaan houden van de poli tiek. De twee oligarchen die zich niet aan de ze afspraak hielden, kregen de toom van Poe tin over zich heen. Zowel Boris Berezovski, de Raspoetin van het Jeltsinregime, als Vladimir Goesinski, de machtige mediamagnaat, wer den vervolgd door de Russische justitie. Ze vluchtten naar het buitenland. Het verbond tussen de resterende oligarchen en Poetin hield ruim drie jaar stand, maar de recente aanval op Yukos heeft de status-quo doorbroken. Heel Moskou speculeert sinds dien over de reden. De meeste waarnemers menen dat de arrestatie van Platon Lebedev een waarschuwing is voor Chodorkovski. De topman van Yukos is de laatste jaren uitge groeid tot de grote ster onder de oligarchen. Hij heeft zijn oliemaatschappij omgevormd tot een moderne onderneming: transparant, winstgevend en goed bestuurd. Verder schenkt Chodorkovski geld aan goede doelen, betaalt hij uitwisselingsprojecten voor Russische studenten en mengt hij zich in het publieke debat. Hij steunt de liberale partijen Jabloko en SPS en pleit voor een goe de relatie met de VS. Mogelijk begon Poetin zich te ergeren aan de wijsneus Chod orkovski, zeker omdat die niet uitsluit in 2008 mee te dingen naar het presidentschap. In andere analyses is de aanval op Yukos het startsein voor een complete oorlog tussen het Kremlin en de oligarchen. Rondom Poetin wemelt het van de voormalige medewerkers van de geheime dienst FSB. Ze hebben een hekel aan de protserige roversbaronnen en willen het liefst de 'grootste diefstal ooit', de Russische privatiseringen van de jaren negen tig, ongedaan maken. Alleen al de gedachte doet bij economen en investeerders de koude rillingen over het lijf lopen. De oligarchen mogen hun rijkdom dan op oneerlijke wijze hebben verkregen, ze heb ben wel bewezen bedrijven te kunnen leiden. De FSB-vrienden van Poetin lijken daar niet toe in staat. Bovendien zal er een complete chaos uitbreken als de Russische kroonjuwe len opnieuw verdeeld worden. De Russische Unie van Industriëlen en On dernemers, de belangenvereniging van oli garchen, overhandigde vrijdag een brandbrief aan Poetin met een officieel protest. Ze noe men de situatie 'extreem gevaarlijk'. Maar Po etin lijkt niet onder de indruk. Hij nam de brief in ontvangst en gaf geen krimp. De oli garchen zullen voorlopig onrustig op hun stoel blijven schuiven. sarajevo-den haag - Een moslimvrouw rouwt bij het graf van een familielid in Srebrenica, waar gisteren meer dan 20.000 mensen de begrafenis bijwoonden van 282 moslims die in juli 1995 door Bosnische Serviërs werden omgebracht. De herbegraving in het Potocari Herdenk- insgcentrum vond plaats op de achtste herdenkingsdag van de volkerenmoord. In Den Haag waren ruim honderd belangstellenden bij de Srebrenica-herdenking. Onder de aanwezigen in Srebrenica was ook de Bosnisch-Servische premier Dragan Mikerevic. Het was de eerste keer dat een premier van het Servische deel van Bosnië-Herzego- vina de plechtigheid bijwoonde. Het leger van de Bos nisch-Servische generaal Ratko Mladic liep Srebrenica in juli 1995 onder de voet. Diens militairen scheidden ver volgens de mannen van de vrouwen en kinderen, en ver moordden daarna in enkele dagen ongeveer 8000 van hen. Het Nederlandse VN-detachement dat de enclave moest beschermen, bood geen verzet. De massaslach ting is de geschiedenis ingegaan als het grootste bloed bad in Europa sinds de Tweede Wereldoorlog. Tot nu toe zijn in ongeveer zestig massagraven de resten van naar schatting 5000 slachtoffers gevonden. Daarvan zijn in middels 1620 lichamen geïdentificeerd. De eerste zes honderd lijken werden begin dit jaar in Potocari bijgezet. Van de oorspronkelijke moslimbevolking van Srebrenica, ongeveer 27.000 mensen, is nog maar een fractie terug gekeerd naar de Oost-Bosnische stad. In Den Haag woonden ruim honderd belangstellenden de Srebrenica- herdenking bij. Voorzitter Bram Bregman van het Poli tiek Comité Stari Most, dat de herdenking elk jaar orga niseert, zei dat de stemmen van de overlevenden van het drama nog steeds niet gehoord worden door de Ne derlandse regering. Nederland moet volgens hem een gebaar maken naar deze mensen. Een generaal pardon voor asielzoekers uit Srebrenica zou volgens hem een goed begin zijn. Onder de belangstellenden waren ook oud-minister Pronk voor Ontwikkelingssamenwerking en D66-Tweede-Kamerlid Bakker. Bakker was voorzitter van de parlementaire enquêtecommissie-Srebrenica. De aanwezigen bij de herdenking liepen in stilte rondes om een mobiel monument, en lazen gedichten en persoonlij ke ervaringen voor. Foto: AP/Amel Emric door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De regering-Bush verweert zich tegen aantijgingen dat zij willens en wetens het Amerikaanse publiek heeft mis leid. President Bush zei in zijn jaarrede in januari dat Irak pro beerde uranium te kopen in Afri ka, maar trok die claim deze week in. Zijn speech was goedgekeurd door de Amerikaanse inlichtin gendiensten, zo verdedigde president Bush zich gisteren op reis in Afrika. Zijn veiligheids adviseur Condoleezza Rice ver klaarde dat de CIA wel enkele aanpassingen aan de tekst had gevraagd, maar er vervolgens mee akkoord was gegaan. De regering zei dinsdag dat pre sident Bush bij nader inzien be ter niet had kunnen zeggen dat Irak probeerde uranium - een grondstof voor kernwapens - te kopen in Afrika, maar in januari niet te hebben geweten dat daarvoor onvoldoende bewijs was. Daar werden echter grote vraagtekens bij gezet, daar de CIA op dat moment al wist dat informatie over een Iraakse po ging uranium te kopen in Niger niet klopte. De Democratische oppositie wil dat er een uitgebreid onder zoek komt naar de vraag hoe de foute zin in de 'State of the Union' terecht gekomen is. Met name Democraten die zich warm lopen voor de presidents verkiezingen hebben Bush on der vuur genomen, nu de rege ring de schijn op zich heeft ge laden de dreiging van Saddam Hussein te hebben opgeklopt. Veiligheidsadviseur Rice deed haar uitlatingen na berichten in Amerikaanse media dat de CIA twijfels over de uranium-claim in de 'State of the Union' had doorgespeeld. Volgens Rice had de dienst gevraagd details over de uraniumaankoop weg te la ten, maar had de buitenlandse inlichtingendienst er geen pro bleem mee als Bush de claim zou toeschrijven aan de Britten en het zou houden op aanschaf 'in Afrika'. De Britse premier Blair houdt vol dat er voldoende aanwijzin gen zijn dat Saddam Hussein heeft geprobeerd uranium te kopen in Afrika. Een onderzoek van een parlementaire commis sie in Groot-Brittannië zette daar afgelopen maandag vraag tekens bij, vooral omdat de be wering dat Irak zou hebben ge probeerd uranium te kopen in Niger op vervalste documenten bleek te berusten. Toen dat in maart na onder zoek van VN-atoomagentschap IAEA uitkwam, beweerden de Amerikaanse en Britse regering dat hun beschuldiging niet uit sluitend hierop gebaseerd was. Maar deze week veranderde het Witte Huis van koers, en be tuigde het ineens spijt over de aantijging, klaarblijkelijk mede ingegeven door publiciteit dat al vorig jaar februari door de CIA was vastgesteld dat de Ni- ger-informatie niet deugde. Al-Sahhaf: Saddam komt terug in Irak Saddam Hussein leeft en bereidt in Irak zijn terug keer voor. Dat heeft de voormalige Iraakse minis ter van Informatie al-Sah- haf gisteren gezegd in een vraaggesprek met het Duitse persbureau DPA. Al-Sahhaf, die vanwege zijn ongebreidelde opti misme sinds de oorlog in frak bekend staat als een van 's werelds grootste sprookjesvertellers, zag er gedeprimeerd uit, meldde DPA. Hij zei teleurgesteld te zijn over het einde van het Iraakse regime. „Ik had niet verwacht en ik kon me ook niet voorstellen dat Bagdad zo snel zou val len", aldus al-Sahhaf. boston/ap - Van een contai nerschip afdonderen en meer dan tien jaar ronddob beren op drie oceanen. Een plastic eendje beleeft door gaans minder spectaculaire avonturen. Een drijvende kolonie badspeeltjes - eend jes, bevers, schildpadden en kikkers - zal een dezer dagen ergens op de kust van het Amerikaanse New England aanspoelen, verbleekt en verweerd door de wereldreis over zee. Oceanografen be weren dat de avontuurlijke reis van de badspeeltjes hen veel heeft geleerd over de stromingen in de wereldzee- en. Elf jaar geleden vielen tijdens een storm 29.000 plastic speeltjes van een container schip dat in China vertrok ken was met bestemming Seattle. Ze begonnen hun reis in de Stille Oceaan, ter hoogte van de 45ste breedte graad, in de buurt van de da- tumgrens. Via de kust van Alaska bereikten zij in 1995 de Beringstraat en vijfjaar later IJsland. In 2001 kwa men ze in de buurt van de plaats waar de Titanic in 1912 verging. „Een deel bleef doorgaan, een ander deel maakte een bocht en dreef richting Euro pa", zegt Curtis Ebbesmeyer, een gepensioneerde oceano- graaf die de reis van de bad- speeltje bijhoudt. „Op dit moment zouden er zich en kele honderden over de kust van New England verspreid moeten hebben." Ebbesmeyer volgt de reis aan de hand van meldingen van aangespoelde eendjes. Vol gens hem zijn ze nuttig ge weest voor oceanografen die meer te weten willen komen over oppervlaktestromingen. De speeltjes zorgen er mis schien ook voor dat mensen zich realiseren hoeveel rot zooi ieder jaar in zee terecht komt. Zo'n 10.000 containers val len er jaarlijks van schepen. Containerschepen vervoeren 95 procent van de goederen in de wereld. De containers worden steeds hoger en bre der op de schepen geladen. En er in zitten niet altijd sportschoenen of badeend jes: eenderde bevat schade lijke materialen. monrovia-abuja/rtr-afp-ap - De grootste rebellenbeweging van Liberia heeft gisteren ge waarschuwd dat elke vredes macht die voet zet op Liberi aanse bodem voordat president Taylor is vertrokken, voorbereid moet zijn op gevechten. Een woordvoerder van de re bellen sprak de vrees uit dat de komst van een vredesmacht de positie van het instortende regi- me-Taylor zou kunnen verster ken. Dat noemde hij 'volledig onacceptabel'. Een aantal West-Afrikaanse landen wil binnen twee weken een dui zend man sterke vredesmacht stationeren in het door burger oorlog geteisterde Liberia. Die vredesmacht moet voorkomen dat er chaos uitbreekt als Taylor aftreedt. De president zelf wil om die reden ook pas aftreden als er een vredesmacht is. Het Wereldvoedselprogramma van de VN heeft intussen ge waarschuwd dat honderddui zenden Liberianen geen voed selhulp meer krijgen, en drei gen te verhongeren als er niet snel een vreedzame oplossing wordt gevonden voor het con flict in het land. De organisatie zei dat de vluchtelingenkampen aan de rand van de hoofdstad Monrovia door de gevechten tussen regeringstroepen en re bellen onbereikbaar zijn. De kwestie Liberia stond gister avond ook hoog op de agenda bij overleg tussen de Ameri kaanse president Bush en zijn Nigeriaanse ambtsgenoot Oba- sanjo. Bush was gisteravond in Nigeria, de laatste stop op zijn reis door Afrika. Nigeria heeft Taylor onlangs asiel aangebo den. Bush heeft bij herhaling gezegd dat Taylor weg moet. Hij overweegt troepen naar Li beria te sturen of een aange kondigde West-Afrikaanse troe penmacht logistiek bij te staan. Vandaag vliegt Bush terug naar Washington. Gisteren werd ook bekend dat in het vliegtuig van de pers die de president volgde op diens reis een verstekeling is meegereisd. De man vloog zon der papieren mee van Zuid- Afrika naar Uganda. Nadat agenten van de geheime dienst de onbekende man hadden aangehouden, is het vliegtuig minutieus doorzocht. De man werd pas aangehouden toen hij zich in het hotelcom plex bevond waar Bush zijn Ugandese collega Yoweri Muse veni gisteren ontmoette. Vol gens de woordvoerder van het Witte Huis Curtis Jablonka is de verstekeling niet in de nabijheid van de Amerikaanse president geweest. teheran/afp-anp - De Iraanse autoriteiten heb ben gisteren weer twee studentenleiders opge pakt. Beiden behoren tot een hervormingsgezin de organisatie die zich verzet tegen de streng is lamitische staatsleiding. Met de jongste arresta ties zijn er nu vijf studentenleiders in detentie, al dus het studentenpersbureau ISNA. De andere drie werden woensdag in de kraag gevat door een islamitische burgerwacht, een soort knokploeg van de conservatieve geestelijke leiders in het land. De drie werden meegenomen na een pers conferentie waarin ze uithaalden naar het regi me, omdat dat herdenkingen van bloedige stu dentenrellen in 1999 had verboden. Ondanks het verbod gingen tussen de 20.000 en 30.000 inwo ners toch de straat op. Op enkele plekken ont stonden rellen tussen betogers, de politie en de burgerwachten. 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 IAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE 3 JAAR ROAD ASSISTANCE (advertentie) Er is al een Carnival vanaf €23.995,-* Leaseprijs vanaf 665,-*

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5