'Scholing immigrant te laag voor inburgeringscursus' BINNENLAND LPF adopteert Oost-Europese partijdiscipline Dokter hoeft niet alles te kunnen 'Speculerende psychiaters aanpakken' Belg passeert Nederlander bij EU-topfunctie Roem en glorie bij Van Til vantilWSIHIR Gemeente moet tonen waar geld voor minima is gebleven Steeds meer tandartsen zijn arbeidsongeschikt Kamer: Opengooien van taximarkt is een fiasco Nieuwe bedragen minimumloon? Dochter kwijt per testament Kunst uit hout gdzorg denkt i babyluiken roam Het Bureau zorg Amsterdam over- het invoeren van baby- i, vvaar een moeder al dan noniem haar pasgeboren ;an achterlaten. Voorzitter in zei dat gisteravond in •programma TweeVan - kanleiding is het groeiend vondelingen in de [ad. Er is volgens Jans- i geen sprake van een maar wel van een zorg- le ontwikkeling. vacht stuit kilo coke irc - De kustwacht van indse Antillen heeft ipson Bay bij Sint 1142 kilo cocaïne on- ipt. De drugs werden offen aan boord van een 'enezolaanse vlag varen de boot. Twee mannen van v aanse afkomst zijn aan- den. ingaan brug iselijke fout iissE - Een menselijke be- gsfout is er hoogstwaar- lijk de oorzaak van dat rdagmiddag de Spij- serbrug zich opende. Dat e de politie gisteren na :oek door de technische illendienst van de ver- olitie. In verband met lamheden aan de slagbo- m de brug waren bepaal- igheden uitgeschakeld, or een bedieningsfout kwas, aldus de politie, spontaan' openen van raakten vijf mensen ge- achte van ird chauffeur loer - De politie heeft in Den Helder een 36- iwoner van die plaats ouden. Zij verdenkt hem etrokken te zijn bij de ladige dood van een se taxichauffeur. Het ïerwerd 17 oktober od aangetroffen in zijn )en Helder. De man was schoten. ifestijn trekt oo mensen Ongeveer 20.000 men- ben dinsdag tot en met meegedaan aan de 38ste Fiets4daagse. Dat zijn meer dan vorig jaar. Het ent is volgens de orga- onder problemen ver- Uleen enkele slachtof- valpartijen moesten 1 iderzoek naar het zie- s, maar konden meteen weer naar huis. nn zo jaar voor nbele moord en Idf ac - Tegen een 23-jarige el ar is gisteren voor de m nk in Den Haag twintig t d rangenisstraf geëist. De ot ordt verdacht van moord vriendin en zijn beste eind december 2002. enbaar ministerie eiste ijn 22-jarige broer tien .justitie ziet hem als leger. De rechtbank doet ïitspraak. iurg wil drie rr uatiebruggen icht - Het provinciebe- in Limburg is het beu I edere overstroming van a s militaire voertuigen te en om de bevoorrading I uatie van Borgharen, It- Oud-Bergen mogelijk ov :n. De provincie wil drie :er voetgangersbruggen inleggen. Daar is een be- V* ee gemoeid van acht he euro. Het rijk is ge- nndie te betalen. :isi Zep tegen "lis duiker r - De gemeente Utrecht hoger beroep tegen het van de rechter in de n de verdronken brand- iker. Zij doet dat wegens Igen van het vonnis. Het van de rechtbank dat jever schuldig is aan lijden van de 35-jarige it zij niet aan. Volgens :ster Brouwer mag de :r niet langer onder ri- omstandigheden oefe- iling café lig drugsruzie [Een uit de hand gelo- over drugs lijkt de g van de gijzeling in Angad in Breda afgelo- iderdag. Dat zegt de po- ïet verhoren van de be- personen. Zes van de lannen die zijn aange- zijn gistermiddag weer en. De 34-jarige man U a die ervan wordt ver anderen te hebben ge- at nog vast. zaterdag 12 juli 2003 Hoogleraar Entzinger bepleit vervolglessen voor andere basisvaardigheden den haag/cpd - De opleiding van veel mi granten is te laag voor de Nederlandse in- burgeringscursus. Dat stelt Han Entzinger, hoogleraar migratie- en integratiestudies aan de Erasmus Universiteit. Ze kunnen de cursus niet fatsoenlijk afronden en zijn niet in staat vervolgonderwijs te volgen. Volgens Entzinger wordt er bij de lesstof veel te weinig rekening gehouden met de vooropleiding van migranten. Een deel van de migranten is analfabeet of heeft slechts een paar jaar onderwijs gevolgd. Die men sen missen aan het einde van de cursus nog steeds basiskennis om normaal een vmbo-opleiding te kunnen volgen, terwijl dat wel de doelstelling van de cursus is. „In Nederland zijn kinderen elf, twaalf jaar leerplichtig", zegt Entzinger. „Veel migran ten hebben hooguit drie of vier jaar dorps- of koranschool gehad. Wij verwachten dat die mensen in 500 uur inburgeringscursus inhalen wat de Nederlandse kinderen in 12 jaar leren. Dat is onmogelijk. Ze kunnen vaak aan het einde van de cursus nog steeds geen eenvoudig gesprek voeren met bijvoorbeeld een huisarts." Entzinger pleit ervoor vervolgcursussen op de inburgeringscursus te organiseren. Zo kan de migrant na de kennis over de Ne derlandse taal, cultuur en gewoontes ook nog andere basisvaardigheden aanleren die van belang zijn om het door hem of haar gekozen onderwijs te volgen. De afgelopen jaren is er veel kritiek geweest op de inburgeringscursus. Begin vorig jaar sprak de Tweede Kamer nog over de falen de cursus bij de evaluatie van de Wet In burgering Nieuwkomers. Ondanks ferme taal van vrijwel alle politieke partijen is er sindsdien niets veranderd. door Helma van den Berg utrecht - Artsen hoeven niet al les zelf te kunnen. Door bepaal de vaardigheden uit hun studie te schrappen, kan een arts jaren eerder als specialist aan de slag. Dat is evenwel niet het belang rijkste. Door de studie beter toe te spitsen op de kerntaken van de arts en meer aandacht te be steden aan aansluiting bij de praktijk, neemt de kwaliteit van de medische stand toe. Dat stellen de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Geneeskunde (KNMG) en de Orde van Medisch Specialisten. Eerder deze week adviseerde een commissie de ministeries van volksgezondheid en onder wijs al voor een indikking van de jarenlange doktersopleidin gen. De scholing tot basisarts zou in plaats van zes jaar, vier rotterdam/anp - Als psychia- ters en psychologen in de toe komst in de media uitlatingen doen over het ziektebeeld van iemand zonder diegene te heb ben gezien of gesproken, moe ten zij rekening houden met tuchtrechtelijke maatregelen. In het verleden zijn de professio nele regels van de beroeps groep een paar keer overtreden. Dat constateren prof. J. King- ma, Inspecteur-Generaal voor de Gezondheidszorg en J. Luci- eer, hoofdinspecteur voor de Geestelijke Gezondheidszorg en Gehandicaptenzorg gisteren in NRC Handelsblad. Aanleiding is het hoger beroep van Volkert van der G., de 34-jarige Harder wijker die heeft bekend Pim Fortuyn te hebben doodge schoten. Een aantal deskundigen zei in een artikel in de Volkskrant aanwijzingen te hebben dat Van der G. mogelijk aan het syndroom van Asperger lijdt, een vorm van autisme. Volgens deskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC), die de geestesgesteldheid van Van der G. hebben onderzocht, is hier geen sprake van. Kingma en Lucieer menen dat de betrok ken psychiaters en psychologen in de zaak-Van der G. het imago van hun vak geen goed hebben gedaan. putten - Een jonge bezoeker met een traditionele Nieuw Zeelandse Maori-beschildering bekijkt een houtsnijwerk van kunstenaar Marco Mout. In Putten wordt het internationaal houtkunstevenement Boom in Beeld 2003. Foto: ANP/Vincent Jannink brussel/anp - Nederland grijpt naast een EU-topfunctie. De Belg Mare Otte en niet de Ne derlandse ambassadeur in Pa kistan, Marcel Kurpershoek, wordt gezant van de Europese Unie in het Midden-Oosten. Otte volgt de Spanjaard Miguel Angel Moratinos op die zes jaar lang als naaste medewerker van EU-buitenlandcoördinator So- lana die functie heeft bekleed. Otte is oud-ambassadeur van zijn land in Israël en bekleedde verder diplomatieke posten in de Verenigde Staten en het vroegere Zaïre. Sinds 1999 maakt hij deel uit van de Brus selse staf van Solana, als advi seur voor veiligheids- en defen siezaken. De afgelopen weken hebben de lidstaten koortsachtig overlegd over de opvolging van Morati nos. Er was spoed bij omdat de Spanjaard eind juni opstapte, terwijl het vredesproces in het Midden-Oosten juist in een ho gere versnelling is geraakt. (advertentie) Een ontegenzeggelijk karakterstuk dat alle tijden overleeft. Duresta tekende voor deze Thackeray. Op subtiele wijze uitgewerkt naar een grand sofa. 2-seater sofa of chair. Origineel handwerk en zorgvuldige selectie van de beste materialen. Genieten volgens de beste Engelse tradities. Openingstijden: Noorderkado 1038 Ma-DI-Wo: 9.30-17.30 uur 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 DESIGNCENTRUM Slechts 7 procent heeft gedrag uitbetaald krachtverlies waar alle burgers mee te maken kregen in de meest schrijnende gevallen op te vangen. Gemeentes mogen minima die niet op korte ter mijn aan het werk kunnen (zo als alleenstaande ouders met kinderen) eenmalig een hogere bijstandsuitkering geven: 450 euro voor gezinnen, 400 euro voor alleenstaande ouders en 320 euro voor alleenstanden. Uit onderzoek van Groenlinks blijkt dat nu het jaar al voor de helft voorbij is, dit geld bij de meeste gemeenten nog op bank staat. Slecht zeven procent heeft het geld al uitbetaald, de rest nog niet. Meer dan de helft van de gemeenten is nog niet eens begonnen met de inventa risatie wie er voor de uitkering in aanmerking komt. „Sommige gemeenten, zoals Krimpen aan den IJssel en Slochteren hebben het geld zelfs voor andere dingen ge bruikt, zoals voor lantaarnpalen en stoeptegels", zegt Groen- Links-Kamerlid Van Gent. den haag/cpd - Alle gemeenten zullen aan het eind van de zo mer worden gecontroleerd of het geld dat zij hebben gekre gen voor armoedebestrijding wel bij de minima terecht komt. Staatssecretaris Rutte (sociale zaken) heeft hiertoe besloten na een onderzoek van Groen links. Hieruit bleek dat 93 pro cent van de gemeenten het door het kabinet beloofde geld nog niet hebben uitbetaald. In sommige gevallen is het geld zelfs aan andere dingen uitge geven. Rutte wil de vinger aan de pols houden. Hij benadrukt dat ge meenten in principe tot einde van dit jaar de tijd hebben om het geld uit te keren. Wel maakt hij zich zorgen over de traag heid waarmee gemeenten werk maken van de regeling. Het kabinet heeft voor dit jaar eenmalig 20 miljoen euro uitge trokken die gemeentes mogen verstrekken aan mensen die al langere tijd op het sociaal mini mum zitten. Dit om het koop- door Erwin Tuil den haag - Het bestuur van de LPF heeft de partij 'gezuiverd' van andersdenken den. De provinciale bestuurders die kritiek hadden op de top zijn eruit gejaagd. Het roept herinneringen op aan Oost-Europe se partijdiscipline. Wie niet voor is, is tegen ons. Onder dit motto heeft het LPF-bestuur de partij af gelopen donderdag op een ledenverga dering ontdaan van een groot aantal provinciale bestuurders die gebrouil leerd waren met de partijtop. Voorzitter Maas, secretaris Hammerstein en frac tieleider Herben ergerden zich aan het 'ongedierte' en de 'malcontenten' die al leen maar uit zouden zijn op macht. Het resultaat was dat tientallen leden be dankten voor het lidmaatschap. Ham merstein sprak met lichte ironie over het 'zelfreinigend' vermogen van de partij. De dissidenten eruit, de gelijkgestemden binnenboord houden en verder geen ge zeur meer. Op het eerste gezicht lijkt de eenheid binnen de Lijst Pim Fortuyn ge red. Herben sprong na afloop met pet, tas en goed gemutst bij Hammerstein achterop de motor om een drankje te pakken op de goede afloop. Zonder meer een vrolijk plaatje, maar is er aanleiding tot vrolijkheid? Want de vraag blijft wat het hoofdbestuur met de actie van donderdag heeft bereikt. De le den die eerder in deze krant door Her ben waren aangeduid als 'malcontenten en onruststokers' zijn verdwenen. Het hoofdbestuur heeft laten zien zeer voortvarend te kunnen zijn als het denkt dat zoiets noodzakelijk is. Maar er blijft ongenoegen over de hele gang van zaken. Het gegeven dat fractie voorzitter Herben 1500 volmachten bij zich had, heeft bij een deel van de ach terban kwaad bloed gezet. De volmach ten maakten de aanwezigheid van de overige 400 leden van nul en generlei belang. Ook de kwalificaties vooraf van de andersdenkenden als 'ongedierte', zette een toon die eerder weerzin dan begrip heeft gekweekt. Het hoofdbestuur had geen zin in dis cussie. De pogingen van enkele leden om te bemiddelen tussen bestuurders van acht provinciale afdelingen en het hoofdbestuur liepen spaak. Het gedon der moest afgelopen zijn. De tijd van pappen en nathouden was afgelopen, zo bezwoer Herben. In plaats van eenheid te herstellen door discussie en argumenten, is de bood schap: wie niet voor ons is, is tegen ons. Slechts weinige volwassen partijen in Europa hanteren dat historisch adagium dat eerder in zwang was bij de politbu- ro's van communistische partijen in het voormalige Oostblok. Uiteraard is de LPF niet communistisch, maar het doodslaan van discussie en kritiek met een dergelijke boodschap onderstreept de zwakte van het hoofd bestuur. En dat is bedroevend voor een partij die is opgericht door iemand die juist het vrije woord zo hoog in het vaandel had staan. Het bewijst ook dat de partij allesbehal ve volwassen is. Een indruk die beves tigd wordt doordat de media buiten werd gehouden met de argumenten dat die alleen maar uit zijn op rottigheid en dat er over personen wordt gesproken. Iedere andere politieke partij laat critici bij een vergadering aan het woord, ten overstaan van de buitenwacht. De LPF daarentegen lijkt, volgens de verslagen van leden op het internet, de vertrouwde Oostblok-aanpak te volgen, loeien als een criticus aan het woord komt, juichen als het bestuur iets zegt. Medestanders laten uitpraten, critici af kappen. Ongeacht de kwaliteit van de argumenten van de critici, bij volwassen partijen gebeurt zoiets niet. De LPF heeft in dat opzicht nog even te gaan. jaar moeten duren. De zesjarige opleiding tot specialist zou nog eens twee jaar korter kunnen. Daarmee wil de commissie het artsentekort aanpakken en de Nederlandse opleiding laten aansluiten bij de Europese re gels. Volgens de KNMG is de oplei ding vooral aan verbetering toe. „Inkorten mag niet het belang rijkste doel zijn. De scholing van artsen moet meer aanslui ten op de arbeidsmarkt en de functie van de arts van nu en straks", aldus woordvoerster Van Eijkelenburg. Studenten geneeskunde krijgen nu een brede opleiding en leren ook taken die door minder hoog opgeleide assistenten gedaan kunnen worden. Daarentegen wordt volgens Van Eijkelenburg weinig aandacht besteed aan communicatie en sociale vaar digheden: „Dat wreekt zich nu. Mensen blijven met klachten zitten, vooral omdat zij door hun arts onvoldoende zijn geïn formeerd." Het laatste jaar, waarin de arts in opleiding nu met co-schap pen bezig is, zou een schakel jaar moeten worden waarin de student al stage loopt in de spe cialisatie van haar of zijn keuze. Dat zou de specialisatie-oplei ding kunnen bekorten. Volgens de Orde moeten alle opleidin gen meer op de praktijk worden ingericht. Het Universitair Me dische Centrum (UMC) Utrecht is hier al mee bezig, zegt woordvoerster Aarts: „Niet elke internist in opleiding hoeft bij voorbeeld het dialyseren te le ren. Menigeen doet het later nooit meer omdat ze een ander specialisme hebben gekozen." den haag/gpd - Eén van de acht tandartsen in Nederland was eind 2000 drie of meer maanden arbeidsongeschikt. Dat blijkt uit een onderzoek van arbeidsongeschiktheidsverze keraar Movir, die het overgrote deel van de tandartsen verze kert. Volgens hoogleraar Tand heelkunde en expert op het ge bied van beroepsgerelateerde klachten Vooral stress en rug- en nekklachten breken steeds meer tandartsen op. Tien jaar geleden had een kwart van de tandartsen een verhoogd risico op een vroegtijdig einde van zijn loopbaan, nu is dat bijna het dubbele. Volgens Hokwerda heeft tweederde van de tandart sen last van grotere en kleinere kwalen, die voortkomen uit het werk. De oorzaken van de gezond heidsklachten zijn divers. Vol gens Hokwerda speelt de ge spannen werksituatie van veel tandartsen een grote rol. „De werkdruk is hoog door het ge brek aan tandartsen, patiënten zijn veeleisender geworden en tandartsen moeten zich steeds meer bezighouden met werk zaamheden als communicatie en administratie." Daarbij komt wat Hokwerda de 'tarievenpro- blematiek' noemt. De kosten die tandartsen maken zijn ho ger dan de prijzen die ze hun patiënten in rekening mogen brengen. Frauderende chauffeurs ongrijpbaar den haag/gpd - Het opengooi en van de taximarkt is uitgelo pen op een fiasco. De wet die de liberalisering van de taxiwe reld regelt, moet drastisch wor den aangepast of zelfs worden teruggedraaid. Dat concludeert een grote meerderheid van de Tweede Kamer op basis van on derzoek door deze krant naar gesjoemel met vergunningen en tarieven in de taxiwereld. Taxichauffeurs die frauderen, ontspringen massaal de dans ondanks de toegenomen con troles van de Inspectie Verkeer en Waterstaat (IVW), belasting dienst en politie. Mede omdat deze diensten vaak langs elkaar heen werken, kunnen chauf feurs ongestoord rommelen met meterstanden, werktijden en belastingopgave. Ze houden er onder meer dubbele boek houdingen op na. Volgens CDA, PvdA, WD en SP is de situatie inmiddels volledig uit de hand gelopen. PvdA-Ka- merlid Dijksma neemt de be richten 'zeer serieus' en zal er nog tijdens het zomerreces vra gen over stellen aan minister Peijs van verkeer. „Het doel was dat de consument er beter van zou worden. Het tegendeel is gebeurd." Ook haar CDA-collega Mastwijk eist uitleg van de minister. „We willen na de zomer als de don der een gesprek met haar. Er is van alles mis sinds de invoering van deze wet. De prijzen moes ten dalen en de kwaliteit zou verbeteren, maar geen van bei de is gebeurd." De situatie is alarmerend, vindt ook WD-Kamerlid Hofstra. „Hoe vervelend ik het als libe raal ook vind om te zeggen, we zullen de taxisector meer regels moeten opleggen. Als een klant het brood van de ene bakker niet lekker vindt, dan zoekt ie een andere. Maar in de taxiwe reld werkt het zo niet. Als ik bij station Den Haag CS in de vijf de taxi wil stappen omdat die me de beste lijkt, dan word ik door alle chauffeurs naar de voorste gestuurd." (advertentie) SZWnl Dan weet u het snel Ministerie van Sociale Zaken door Simone Stevens Hilversum - Tejo van der Bom (44) uit Hilversum is verbijs terd. Deze week kreeg hij van de rechter in Amsterdam te ho ren dat de voogdij over zijn 11- jarige dochter Julia bij testa ment definitief wordt toegewe zen aan een goede vriendin van de overleden moeder. De Hilversummer had vanaf 1989 een LAT-relatie met Clau dia. Hij woonde in Hilversum, zij in Amsterdam. De relatie duurde vijf jaar. Daarna zag Van der Bom zijn dochter prak tisch elk weekend. Toen bij Claudia een ongeneeslijke kan ker werd ontdekt, ging ze na denken over de voogdij van Ju lia, zegt Van der Bom. „Het was haar veel aan gelegen dat Julia in elk geval de basisschool in Amsterdam gewoon zou kun nen afinaken." Inmiddels was Claudia innig bevriend geraakt met Ria, die nu de voogdij heeft gekregen over Julia. Het kind kwam er vaak over de vloer en Claudia wilde dat ze daar zou gaan wonen als ze was overle den. „Maar Ria wilde dat dan testamentair zou worden vast gelegd dat zij de voogdij zou krijgen." Aldus geschiedde. Van der Bom: „Daar heeft ze het wel met mij over gehad, maar ik heb daar toen een beetje laco niek op gereageerd. Ik dacht: ze kunnen nooit om miiiheen. Ik ben de vader." Toen Claudia begin 2002 was overleden, kreeg Ria inderdaad de voogdij. Van der Bom las in een folder van het ministerie van justitie dat hij als vader een voorkeurspositie had. „Ik dacht: zie je wel! Toen ben ik een procedure aangegaan." Na veel vijven en zessen werd de voogdij over Julia per 1 augus tus toegewezen aan haar vader. Ria ging in beroep, en kreeg af gelopen woensdag gelijk De motivering van dat opmerkelij ke besluit volgt over twee we ken. Van der Bom zag Julia tot deze week nog geregeld, maar heeft geen idee hoe dat nu ver der moet. De relatie met voog des Ria is ernstig bekoeld.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3