Het wonder van Terri Wallis GESPREK VAN DE DAG Terugkerend fenomeen in films en boeken Dilemma bij coma: behandeling staken of wachten op ontwaken M bui Prinses Caroline wil privacy en publicatieverbod foto's De abrïkozenboom Negentigduizend benen en een rollator In Nederland raken jaarlijks duizen den mensen in coma. Het meren deel daarvan ontwaakt. Een klein deel wordt nooit meer wakker. Hoe lang kan en moet een comapatiënt worden verpleegd? Negentien jaar, zoals de vorige maand plotseling weer ontwaakte Amerikaan Terri Wallis, of moet de behandeling eerder worden gestaakt? Artsen spreken van een coma in de eerste drie tot vier weken na een ernstige hersenbeschadiging. Een patiënt is op dat moment ge heel bewusteloos en reageert niet op prikkels van buitenaf. Als deze situatie aanhoudt dan raakt hij of zij in een 'vegetatieve' toestand. Alleen de ademhaling, tempera tuurregeling, hartslag en bloeds omloop functioneren dan nog. Ie mand met een duidelijke wilsver klaring of volhardende familie, kan dan nog jaren worden ver pleegd. De Amerikaan Terri Wallis raakte in 1984 na een auto-ongeluk in coma. Geld voor een behandeling had zijn familie niet. In die toe stand bleef hij negentien jaar, tot hij enkele weken terug in het zie kenhuis bij binnenkomst van zijn moeder zijn eerste woorden sprak. Wallis herinnert zich lang zaam ook weer bepaalde dingen, al heeft voor hem de tijd vanaf 1984 stilgestaan. „Dit is iets voor het KRO-televisie programma Wonderen', meent neuropsycholoog Henk Eilander uit Tilburg. Hij werkt al vijftien jaar met comapatiënten en was stomverbaasd toen hij het verhaal van Wallis hoorde. „Ik heb zoiets nog nooit meegemaakt. Een paar jaar geleden speelde in Texas een soortgelijk geval. Ondanks her haalde pogingen heb ik de behan delend arts nooit te pakken gekre gen. De herstelkans van een patiënt wordt kleiner naarmate de coma voortduurt. De eerste twee jaar zijn kritisch, zegt Eilander, waar bij de kans op herstel toeneemt als de comapatiënt snel therapie krijgt Na twee jaar is volledig her stel nagenoeg uitgesloten. „Maar je kunt niet zeggen dat een be handeling zinloos is. Want wat is zinloos? Van demente bejaarden weet je ook dat ze nooit meer het verzorgingstehuis verlaten. Toch worden ook zij tot het einde ver pleegd." Volgens Eilander is het uitzonder lijk dat iemand in coma lang leeft. Hart en longen verzwakken om dat ze geen inspanning krijgen. Een longontsteking is al snel fa taal. Komt iemand toch bij uit ve getatieve toestand, dan begint het leven veelal bij het nulpunt. Pa tiënten moeten opnieuw leren lo pen en praten, en houden altijd restverschijnselen over zoals ge- heugen- en spraakstoornissen. In veel gevallen blijven ze de rest van hun leven hulpbehoevend. Ingeborg van Kins van de Konink lijke Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van de Genees- Terry Wallis ontwaakte na negentien jaar nog uit een coma. Foto: AP/Danny Johnston kunst (KNMG) spreek over een grijs gebied. „Twee morele begin selen botsen bij levensbeëindi ging van een comapatiënt. De medisch-ethische, van een arts die een leven wil behouden. En de uiteindelijke zinloosheid van de medische behandeling. Welk be ginsel doorslaggevend is, verschilt per arts en per geval." Dat beaamt Ron Bergmans van het Instituut voor Gezondheids- ethiek.Als er geen kans op her stel is, dan is de behandeling zin loos. Het staken daarvan is dan gerechtvaardigd. Op welk mo ment dat gebeurt, moeten de be trokkenen uitmaken. Euthanasie is uitgesloten voor ie mand die in coma ligt. Het on draaglijk lijden, een van de voor-1 waarden om euthanasie te plegen, kan niet worden aangetoond. Rob Jonquière, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Vrijwil lige Euthanasie (NWE): „Een be handelverbod is zinvoller dan een euthanasieverklaring. De patiënt kan aangeven na een bepaalde termijn de behandeling te willen staken. Of verzorging verbieden, wanneer hij een longontsteking krijgt. Als iemand al in coma ligt, kunnen zijn naasten een behan delverbod tekenen." Vroeger werd bij de comateuze patiënten letterlijk 'de stekker er uit getrokken' weet Jonquière. „Het was moeilijker de behande ling te staken. Als iemand aan de beademing lag, gebeurde het wel eens dat artsen een oogje toekne pen. Maar dan moest de familie zelf de stekker uit het stopcontact trekken." Hoe het afloopt met Terri W; zal de tijd moeten uitwijzen, kans bestaat dat hij weer ten in zijn oude staat. Waar hij n )Q| woorden als 'mom', Pepsi en 'milk' begon, kan hij inmiddi - wel volledige zinnen uitspreöaar f Wallis zelf wil weer leren lopi mk Speciaal voor zijn 19-jarige d rang ter die kort voor zijn noodlot wdt ongeval werd geboren. vrie eini enb; ijn 2 Jus lege liitsf Carel Grol Het in coma geraken en daaruit - al dan niet door een godswonder - ontwaken is ontelbare malen als dankbaar instrument ter hand geno men door schrijvers en filmregisseurs. Denk aan de klassieker Coma van Robin Cook: deze medi sche thriller uit 1977 werd een jaar later verfilmd door Michael Crichton. De moeder aller coma- verhalen is Doornroosje, waarvan Walt Disney in 1959 een animatiefilm maakte. Maar laten we ook Sneeuwwitje (van de gebroeders Grimm én van Disney) niet vergeten. Ook nu is het fenomeen een inspiratiebron voor cineasten. Op het filmfestival van Berlijn in fe bruari was de film Good Bye Lenin te zien. Daar in raakte een Duitse moeder die heilig in de so cialistische heilstaat geloofde in coma om pas na de val van de Muur wakker te worden. Re cent ging de horrorfilm 28 Days Later in roula tie: een net ontwaakte ziekenhuispatiënt dwaalt door een verlaten Londen, dat door een geheimzinnig apenvirus is getroffen. Een Oscar voor het beste originele scenario was er dit jaar voor Hable Con Ella. Een vrouwelijke toreador, gegrepen door een stier, verzeilt in een coma met weinig kans om daar uit te ko men. In de thriller Face Off leent de 'slapende' misdadiger Nicolas Cage zijn gezicht aan FBI- agent John Travolta. Van ongeveer hetzelfde la ken een pak is The Cell: therapeute Jennifer Lo pez laat via computers haar hersenen koppelen aan de hersenen van een moordenaar in coma. Regisseuse Paula van der Oest won in 1994 een Gouden Kalf voor haar film Coma. Haar Ameri kaanse collega Steven Spielberg laat in Artificial Intelligence een jochie uit coma ontwaken. San dra Bullock redt in While You Were Sleeping het leven van de knappe Peter Gallagher die daarop in een diepe slaaptoestand terechtkomt, Mei Gibson laat zich in Forever Young invriezen om pas te ontdooien als zijn vriendin ontwaakt en arts Hugh Grant doktert er op los in Extren Measures, een net niet volwaardige opvolg |CH1 van Crichtons Coma. Onder de schrijvers zijn het vaak de misda ecje teurs die aan het verschijnsel hun verhaal 1 s hangen, zoals G.H. Ephron (Bezeten geheu en c Robert Goddard (Dodelijk inzicht) en Mark uatj lingham (Slaapdood). Maar ook de Nederla jQt Geerten Meijsing vertelt in Dood meisje ov n j- een eigentijds Doornroosje dat nooit meer ker wordt. Voor wie niet genoeg van het thema kan k gen: volgende maand verschijnt Kill Bill, hi mandebuut van Ouentin Tarantino. Daarin waakt een bruid vijfjaar na haar dramatist verlopen bruiloftsfeestje uit een coma om wraak op de wereld te nemen. En Tarantin cineast genoeg om er in het najaar ook eei .5- over uit te brengen. ling. Caroline daagde weekbladen als Neue Post, Bunte en Freizeit Revue, om het gebruik van be paalde foto's te verbieden. Zo waren er opnamen gemaakt van een dineetje in een Frans res taurant. De Franse wetten zijn in dit opzicht strenger dan die van de buurlanden. De Duitse recht banken wilden wel de privacy van haar kinderen beschermen, maar niet in alle gevallen die van de prinses zelf. Daartegen is Caroline nu in beroep gegaan. Iedere Europeaan heeft recht op privacy en bescherming van het gezinsleven, zo staat in de Euro pese conventie. Op 6 november hoort het in Straatsburg gevestig de hof haar klacht. Het Europese Hof voor de rechten van de mens neemt een klacht van prinses Caroline van Monaco in behandeling. De prinses vindt dat de Duitse autoriteiten - ze is getrouwd met de Duitse prins Ernst August van Hannover - haar niet voldoende beschermen tegen opdringerige fotografen. Caroline (47) probeert haar persoonlijke le venssfeer te beschermen en wil de publicatie van heimelijk gemaakte foto's tegengaan. Al vanaf haar geboorte is ze een dankbaar onderwerp van de pa parazzi, die ook graag jacht ma ken op haar zus Stéphanie en broer Albert. Na haar huwelijk met Ernst August van Hannover - in Duitsland berucht om het slaan en schoppen van opdringe rige fotografen - staat ze ook in Duitsland extra in de belangstel- Hans Jacobs Sommige dingen gaan buiten je om. Ter wijl je er toch erg bij betrokken bent. Bijna vier jaar geleden alweer overleed de vriend van onze jongste dochter. Jochem heette hij. Ik heb op deze plek wel eens over hem geschreven. Op de dag van zijn overlijden plantte onze dochter een abrikozenboom- pje. Een klein takje in een bak aarde. Ik heb helemaal geen verstand van de na tuur. Ik weet niets van bomen, bloemen en planten. Ben er niet trots op. Ik zou er meer van moeten weten natuurlijk. Maar aan dat deel van de opvoeding ben ik kennelijk niet toegekomen. Abrikozenboompje dus. Dat takje verhuisde met ons mee naar onze nieuwe woning. En daar plantten we het in de tuin. Wilde aanvankelijk nauwelijks groeien. Misschien doen die boompjes dat in het begin wel geen van alle. Mijn vrouw gaf er veel aandacht aan. Sproeien, extra zakje aarde, die dingen. Deze lente kwam er ineens schot in. Dicht bij de stam zaten een paar vruchtjes. Ik schrok er van. In mei stormde het. Die boom ging bijna plat. Mijn zwager, heeft overal verstand van, trok de volgende dag de stam recht en zette met touwen de zaak vast. De tuinman kwam een week later en snoerde het ge heel nog een tikje vakkundiger aan. Boompje staat weer recht nu. En de vruchten groeien door, krijgen waarachtig een kleurtje. Een rare tegenstelling. Wij leerden Jochem kennen in de bloei van zijn leven. Leuke gozer, lieve jon gen. Kanker sloopte hem en haal de hem weg na een ziekbed van nog geen jaar. Die boom volgt de omgekeerde weg. Couveu sekindje. Sloeg aanvankelijk niet aan. Had verzorging no dig alsof hij ziek was. Maar hij worstelt en komt boven. Staat over een jaar in volle bloei, hopen wij. En pakt de draad weer op. Een soort tastbaar be wijs van het eeuwige leven. Overdreven gedachte misschien. Maar toch, als ik dat boompje zie staan krijg ik, zoals Nescio het uitdrukte, 'een vreemd ge voel van onvergankelijkheid'. ZATERDAG 12 JULI 2003 ib; •DA DAGELIJKS LEVEN P/u: ,HrfNS IK ZIE- 0£- WEL- WEtJZ V&VxMUMS-SI MENSELIJK Je tentje opzetten in het centrum van een wereldstad. Het kan deze week in het Rotterdamse Museumpark. Het nieuwe zomerfestival slaat aan, want in het weekeinde zijn alle 150 standplaatsen bezet. Acteurs runnen CAMPING ROT TERDAM, die tot maandag is geopend. John Buijsman, als onhandige klusjes man bekend van de Gamma-reclames, speelt campingbaas ome Jan. Bezoekers hoeven zich geen moment te vervelen. De kampeerders worden vermaakt met karaoke, disco en bingo. Ze kunnen ook op excursie: op de step de stad verken nen of 's nachts een uur met een wijkagent op pad. Op de foto doen acteurs van het Rotterdamse theatergezelschap Linke Soep onder leiding van een akela de camping aan. Foto: GPD Naar schatting 45.000 wandelaars gaan dinsdag van start voor de 87ste Vierdaagse van Nijmegen. Nog nooit schreven zoveel mensen zich in voor het grootste wandelfestijn van de wereld. Het huidige recordaantal deelnemers stamt uit 2000. Toen gingen 40.790 deelnemers van start. De KN- BLO noemt de toegenomen populariteit van de wan delsport in het algemeen als verklaring voor de mas sale aanmelding. Mensen konden zich dit jaar ook voor het eerst aanmelden via internet. De organisatie is blij dat er dit jaar veel jongeren op pad gaan. Vorig jaar sprak de KNBLO nog de vrees uit dat jongeren de Vierdaagse links zouden laten liggen. De jongste deelnemers zijn 11 jaar oud. Zij schelen 79 jaar met de oudste deelnemer, een 90-ja- rige man uit Duitsland. Annie Berkhout is 88 jaar. Ze gebruikt een rollator en ze heeft pas nog een herseninfarct gehad. „Maar ik doe mee. Voor de 67ste maal. Ik heb goed getraind." Volgens haar twaalf jaar jongere broer Jan is dat niet mogelijk. „Het gaat niet, echt niet. Alle dokters heb ben gezegd: ze kan het niet meer." De wandelbond KNBLO ging er ook al een beetje van uit dat het 'wonder van Voorburg', zoals ze wordt genoemd, niet meer mee zou doen. Het zou het einde betekenen van een tijdperk. Het record van 66 voltooide Vierdaagse-wandeltochten zou nie mand meer overtreffen. Maar Annie wil haar eigen record breken. „Het lo pen gaat nog best. Ik heb pas alweer dertig kilometer aan een stuk gelopen." En die rollator? „Ik geloof dat de organisatie dat niet goed vindt. Dan krijg je geen Vierdaagsekruisje. Maar ik loop wel met een stok: als ik me maar in evenwicht kan houden, gaat het best. En een stok mag, geloof ik." De bond zegt Annie niet te zullen weigeren. „Maar we gaan er nog steeds vanuit dat ze niet meedoet", vertelt een zegsman. Vorig jaar kreeg ze nota bene tijdens de Vierdaagse een herseninfarct. „Ik ben een kenau hoor", lacht Annie, „maar nu moet ik weg, een paar honden uitlaten. Is meteen een goede oefe ning." GPD Chileense wetenschappers werken aan de ontwikkeling van een pil die impotentie kan verhelpen en tege lijk als ANTICONCEPTIEPIL voor de man werkt. Die eigenschappen heb ben ze gevonden in het soms dode lijke gif van de spin de ZWARTE WEDUWE. De spin heet zwarte we duwe, omdat het wijfje de gewoonte heeft na de paring haar partner op te eten. Het gif kan onder meer spieren verstijven. Onderzoekers van de Universiteit La Frontera in Temu- co bestudeerden zeven jaar de ei genschappen van het gif. Bij toeval ontdekten ze dat het een ingrediënt bevat dat de man niet alleen een erectie kan bezorgen, maar ook zijn sperma onvruchtbaar maakt. Zij pro beren nu dat ingrediënt afzonderlijk te produceren. Foto: Reuters Een 40-jarige Amerikaanse vrouw is de afgelopen 19 jaar in New York 27 KEER GETROUWD. Volgens de autoriteiten ging het niet om de lief de, maar was er sprake van schijn huwelijken. De vrouw kreeg van ille gale immigranten duizend dollar voor een trouwakte. Soms volgde een echt trouwfeest, maar andere keren was het meteen na de officië le huwelijkssluiting over met de re latie. Ambtenaren van de burgerlijke stand begonnen argwaan te krijgen toen de naam van de 'carrièrebruid' wel heel vaak achter elkaar voorbij kwam. In Molenhoek bij Nijmegen wordt met man en macht gewerkt om de lboo diolen op tijd geoogst te krijgen voor de intocht van de Vierdaagse, v laan: gende week vrijdag. Foto: ANP/Vidiphoto De president van de Verenigde Ara bische Emiraten, sjeik Zayed bin Sultan Al Nahyan, huurt een vlieg tuig om de ENIGE OVERLEVENDE van het vliegtuigongeluk vaii dins dag in Sudan, een 3-jarig jongetje, naar Londen te brengen voor medi sche zorg. De doktersrekeningen be taalt sjeik Zayed ook. De kleuter ligt in stabiele toestand in een zieken huis in Khartum (foto). Zijn moeder kwam bij de crash om het leven, net als 115 andere inzittenden. Zijn va der en zus wonen vlakbij Khartum. Volgens zijn artsen is het ziekenhuis uitstekend in staat de jongen te be handelen, maar 'zegt de overheid dat we het aanbod wel moeten ac cepteren, in het belang van het kind'. Foto: AP Surveillerende politiemensen in Rotterdam zagen gisteren tot hun verbazing een man NAAKT OP DE BROMMER voorbij rijden. Hij had behalve een helm en witte sportsok- ken niets aan. De agenten konden de 59-jarige 'brommerstreaker' na een korte achtervolging aanhouden. De beschonken Rotterdammer ver klaarde dat hij op weg was naar huis. Met kleren weer aan en een bekeuring op zak mocht de streaker gaan. Zijn brommer moest hij laten staan.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2