Hobbyvliegeijo zien plek in t Valkenburch; DUIN BOLLENSTREEK 'Meineed door directeur CNB' Van de Putte: 'Noordwijk behandelt me als een kiné Jaar rijverbod geëist na dodelijk ongeluk Oriëntatieborden op strand te weinig opvallendy Een 'oude' ijscokar zonder ijs Siemerink zegt ja Bijen kijken en honing slingeren noordwijkerhout - Wie alles \vil weten over bijen, wespen, hommels, honing en de ge schiedenis van de imkerij kan tot en met 24 augustus terecht in Noordwijkerhout. Imkerij De Drie Bijen zet elke zondag tus sen 13.00 en 16.30 de deuren open. Er is een doorlopende tentoonstelling over de imkerij door de eeuwen heen. Er zijn onder andere demonstraties honingslingeren. De Drie Bijen is gevestigd aan Pletterij 15. op bedrijventerrein Gravendam. Toegang is gratis. Motorrijder botst op busje katwijk - Een 25-jarige Leidse motorrijder heeft gisterochtend zijn sleutelbeen gebroken bij een aanrijding in Katwijk. De man haalde op de Biltlaan- Noord een auto in. op het mo ment dat de bestelauto die daarvoor reed links afsloeg. De motorrijder botste op de bestel bus en kwam ten val. Priklab blijft in Katwijk katwijk - De verhuizing van het revalidatiecentrum van het Zee hospitium heeft geen gevolgen voor het priklab in Katwijk. Dat blijft bestaan op het terrein van het Zeehos aan de Drieplassen- weg, meldt het Diaconessen- huis in Leiden, verantwoorde lijk voor het bloedafnamelabo- ratorium. Het priklab is een de pendance van het ziekenhuis. Inwoners van Katwijk. Rijns burg en Valkenburg hoeven daardoor voor bloedonderzoek of -afgifte niet naar Leiden te reizen. Sint Jeroen is weer compleet noordwijk - De Sint Jeroens- kerk in Noordwijk is weer zo goed als compleet. Gisteren werd het kruis op de torenspits aangebracht. Daarmee is de re novatie van de katholieke kerk in Noordwijk-Binnen. die drie kwart jaar heeft geduurd, vrij wel afgerond. Het groenverlich- te kruis moest eind februari van de toren worden gehaald. De afgelopen maanden is deze blikvanger gerenoveerd en het is de bedoeling dat in de loop van volgende week de verlich ting wordt aangesloten. Ex-bedrijfsleider Bovenkarspel stapt naar pobtie iisse/bovenkarspel - Ex-bedrijfsleider L. Kraakman van de Coöperatieve Ne derlandse Bloembollencentrale (CNB) in Bovenkarspel, beschuldigt CNB-di recteur J. Algera van meineed. Hij heeft daarvan aangifte gedaan bij de politie. De meineed heeft onder meer betrek king op fraude met bloembollen waar aan CNB, die de hoofdvestiging heeft in Lisse, zich volgens Kraakman nog steeds schuldig maakt. Algera heeft voor de Haagse rechtbank twee jaar geleden onder ede verklaard dat hij geen weet heeft van dergelijke illegale praktijken bij CNB. Kraakman heeft de politie laten weten voor een groot deel te kunnen bewij zen dat Algera wel op de hoogte was. Volgens de ex-bedrijfsleider heeft de coöperatie jarenlang met voorweten schap bemiddeld bij de aan- en ver koop van illegale lelies. Daarbij onder hield Algera volgens Kraakman con tacten met een Hillegomse bloembol lenhandelaar, die inmiddels door jus titie vervolgd is wegens grootschalige belastingfraude. De aangifte vloeit voort uit een vete die Kraakman via de rechtbank met CNB uitvecht Kraakman leidde vele jaren het koel- en preparatiebedrijf Boven karspel van CNB, totdat hij in 1998 op staande voet ontslagen werd. Als re den gaf de coöperatie op dat Kraak man leiding had gegeven aan een zwartgeldcircuit in de vestiging Boven karspel. Die activiteiten werden vol gens Kraakman echter jarenlang oog luikend toegestaan door de directie in Lisse. 'De werkelijke reden om hem weg te werken, heeft volgens Kraakman te maken met het feit dat hij door Lisse als te kritisch en lastig werd ervaren. Zo stelde hij de ondermaatse kwaliteit van een partij Yokohama-tulpen aan de kaak. De CNB levert volgens Kraak man welbewust te dikke bollen aan een Franse firma, waaruit nooit de be loofde gele tulpen zullen groeien. Deze kwestie leverde hem een maand voor het ontslag een boze brief op van Algera. Daarin stelt Algera dat het on aanvaardbaar is dat Kraakman zich met commerciële activiteiten bemoeit. Voor Kraakman staat vast dat met die brief zijn vonnis geveld was. Kraakman riep Algera in 2001 op voor een getuigenverhoor, waarbij nog di verse andere illegale activiteiten ter sprake kwamen. Voor de rechter heeft de CNB-directeur onder ede ontkend iets van deze activiteiten af te weten. Bij 17 van de 25 verklaringen heeft Al gera volgens Kraakman echter mein eed gepleegd. Om bewijzen te verza melen heeft Kraakman bovendien contact opgenomen met de Franse af nemer van de Yokohama-bollen. Daarbij zegt hij te hebben vastgesteld dat CNB de ondermaatse bollen nog steeds levert. In een reactie wijst Algera alle beschul digingen van meineed ten stelligste van de hand. Omdat hij de uitspraken van Kraakman onzinnig en lasterlijk vindt, wil hij er niet inhoudelijk op in gaan. Wel wijst hij op een recente uit spraak van de kantonrechter in Lei den. Die wees de vorderingen van Kraakman met betrekking tot achter stallig loon en vakantiedagen volledig af, omdat het ontslag rechtmatig yvas geweest. Volgens Algera heeft Kraakman bij die zaak soortgelijke uitspraken gedaan over illegale activiteiten. „De kanton rechter heeft korte metten gemaakt met dat soort beweringen. Kraakman heeft zijn zaak tegen CNB glansrijk verloren, zijn vordering is integraal af gewezen en hij is veroordeeld tot beta len van alle kosten." door Pauline van der Mije haarlem/lisse - De 55-jarige man uit Bussum die in februari Sandra Faas uit Lisse doodreed op de N207 bij Nieuw-Vennep, hangt een rijverbod van ander half jaar (waarvan zes maanden voorwaardelijk) en 180 uur taakstraf boven het hoofd. Die straf eiste officier van justitie M. van der Plas voor de rechtbank. Advocaat O. van Rijswijk vroeg vrijspraak. De kapster uit Lisse reed op 26 februari op de N207 toen de grote bedrijfswagen van de man in een flauwe bocht fron taal op haar Peugeot botste. Haar auto werd twaalf meter te ruggeduwd, draaide een paar keer om zijn as en belandde in de berm. Zij overleed ter plaat se. De man kwam in de sloot terecht Hij had een gebroken borstbeen en kneuzingen. De politie kwam naar aanlei ding van remsporen en getui genverklaringen tot de conclu sie dat de man van zijn rijstrook was afgeweken. Mensen die achter het slachtoffer reden, hadden de indruk dat hij in wil de halen of per ongeluk recht door reed, terwijl de weg een bocht naar rechts maakte. De man ontkent dat stellig. „Inha len durf ik daar in geen hon derd jaar", zei hij. Hoe het on geluk is ontstaan, weet hij niet. „Ineens was er die klap. Ik weet zeker dat ik in mijn eigen baan ben gebleven." Op de dag van het ongeluk had hij niet gedronken. Justitie gaat ervan uit dat hij wel te hard reed. Maar volgens de getuigen gold dat ook voor de tegenlig gers, inclusief de verongelukte vrouw. Op haar rijstrook werd tegen de tachtig kilometer gere den, hoewel wegens werkzaam heden een maximum van vijftig gold. Advocaat Van Rijswijk beklaag de zich over het gebrek aan technisch onderzoek. Getuigen kunnen zich vergissen en elkaar beïnvloeden, zei hij. Hij is daar om zelf op pad gegaan en heeft, rijdend in een auto in beide richtingen, een serie foto's ge maakt die hij aan de rechters voorlegde. Uit die foto's maakt de raads man op dat zijn cliënt goed zicht op de weg had, en de te genliggers niet. Verkeer in die richting rijdt van een talud af naar de bocht toe, waardoor de snelheid toeneemt. „Deze weg staat niet voor niets bekend als de dodenweg. Auto's worden op die plek uit de bocht ge drukt. Ik heb tien minuten staan fotograferen bij die bocht. De ene auto na de andere ging over de middenstreep heen." Dat kan met Sandra Faas ook gebeurd zijn. „Ik weet het niet. Maar dat mijn cliënt het heeft gedaan, is onaannemelijk." Van Rijswijk opperde dat de vrouw wellicht de macht over het stuur kwijtraakte, in een slip raakte naar rechts, te veel bij stuurde en tegen de bedrijfswa gen knalde. Officier Van der Plas noemde dat onzin. „Het ongeluk is op haar rijstrook ge beurd, zonder enige twijfel." Uitspraak 22 julL 'Verhelderend gesprek' met gemeente levert niets op schi leu noordwijk - Onroerendgoed- magnaat Ronnie van de Putte voelt zich niet serieus genomen door Noordwijk. Hij vindt dat hij 'als een kind' wordt behan deld. Bovendien is hij ervan overtuigd dat de gemeente geen zaken meer met hem wil doen. ,,A1 kom ik met een projectont wikkelaar van het koninklijk huis aanzetten, dan nog willen ze niet met mij in zee. Dat is hun recht, maar laten ze dat ge woon in mijn gezicht zeggen. En dat gebeurt niet." Van de Putte doelt daarbij op het gesprek dat hij samen met twee advocaten en adviseur Victor Salman heeft gehad met het voltallige college van Noordwijk. Dat was deze week het eerste contact sinds februa ri, toen de gemeente besloot om de besprekingen over het masterplan 'Licht op de bad plaats' te stoppen. B en W heb ben na die breuk onder meer als eis gesteld dat Van de Putte een grote marktpartij in de arm moest nemen. Zijn eigen Mun- tendamsche Investeringsmaat schappij werd te klein geacht voor het realiseren van het mil joenenproject. Van de Putte: „Ik vind het on voorstelbaar hoe het allemaal loopt. Anderhalf jaar heb ik aan dat project gewerkt en heb ik er veel tijd en geld in gestoken. Heb ik die grote partij en wat wordt er dan gezegd door de burgemeester? Dat die ontwik kelaar niet met de bouwfraude te maken mag hebben gehad. Het is toch van de gekke om meteen zo'n eis te stellen. En verder lijkt het ze niets uit te maken of ik nu wel of niet een grote partij er bij heb gehaald. Ze gaan gewoon hun eigen gang." Mede daardoor noemt Van de Putte het gesprek van 'nul kom ma nulwaarde'. Zijn advocaat en adviseur Frits Groos beaamt dat: „De gemeente stelde zich buitengewoon afstandelijk op. Ondanks het feit dat de Mun- tendamsche in onderhandeling is met een grote projectontwik kelaar, willen B en W vóór sep tember niets doen." Volgens wethouder Barnhoom zijn Van de Putte en de Mun- tendamsche daarmee bepaald niet afgeserveerd. „Ik ben te leurgesteld in zijn reactie. Als wij niets in zijn plannen had den gezien, hadden we ook niet een half jaar met elkaar gespro ken. Helaas hebben we daarna moe ten vaststellen dat er te veel meningsverschillen zijn. Daar om hebben we een half jaar uit getrokken om onze eigen posi tie te bepalen. In september/oktober hopen we een programma van eisen klaar te hebben voor het gebied in Noordwijk aan Zee waar wij veranderingen willen. Aan die voorwaarden worden keiaars getoetst. Wij daarna vanzelf ook weer I sprek met de Van de PuB te kijken of we een dof kunnen maken. Victor Salman vindt dat J is van een patstelling, dieP ogen voorkomen had als de gemeente Van deh toestemming had gegever de bouw van Esplanade.» het appartementencompT de hoek van de Parallel vard en het Gat van „Van de Putte wil dat gra; n realiseren om als voorbe tonen voor zijn mastt Waarom zegt de gemeen gewoon: Mooi, ga maar i slag. Een gebaar van goe( V. Maar nu wil men Espl plotseling toetsen aan c" gramma van eisen." Groi dat terwijl Esplanade al 1(_£ procedure is." Barnhoom ziet daar gee Ui bleem in: „Het gaat oi kB, paar maanden extra. We t het wel degelijk ook een plan, maar we willen voorlopig niets gebeurt gebied. Dat geldt bijvoo ook voor de nieuwe entr «h hotel Huis ter Duin. Als "N f d Putte het te lang vindt moet hij maar naar de r stappen, maar in die sfei eric len wij niet praten. Hij m( woon nog even geduld ben." da fi iroo 1 i> door Anton Diedrich noordwijk - Een plaatje is het. Een schitterende ijscokar, nage bouwd van een foto uit de jaren twintig. Hij staat in de Hoofd straat in Noordwijk, voor Huize van Wely, de beroemde 'patis sier - chocolatier - glacier'. Maar ijs verkopen, dat doet de kar niet. Het mag niet „Er is nu eenmaal een uitstal- lingsbeleid", zegt P. Booij, de eigenaar van Huize van Wely. Hij heeft de kar speciaal voor de zomer laten bouwen. „Dat leek me leuk, vooral ook omdat Van Wely vroeger ook ijs verkocht." Ook in de afgelopen weken hebben mensen een ijsje aan de kar kunnen kopen, maar sinds kort staat hij er alleen nog maar te staan. „Kennelijk heb ben mede-ondernemers de ge meente geattendeerd op de kar. En in de Algemene Plaatselijke Verordening staat dat er maar één 'dagverse verkoop' is toege staan. Dat is de haringkar al. Dus deze ijscowagen is tegen de regels. Daar kan de gemeen te verder weinig aan doen." Noordwijk heeft Booij een brief gestuurd met de mededeling dat hij een dwangsom krijgt op gelegd van honderd euro voor elk ijsje dat hij na volgende week nog uit de kar verkoopt. „In principe zou ik dus nog heel even door kunnen gaan", zegt hij. „Maar dat zou ik kin derachtig van mezelf vinden te genover de gemeente. Het mag De ijscokar voor Huize van Wely. Foto: Dick Hogewoning niet, dus doe ik het anders." Mensen die de kar zien, kunnen binnen een ijsje gaan halen. Booij wil wel graag een vergun ning aanvragen voor de ijs cokar. Ook ambtenaren houden echter vakantie, en daarom kan de aanvraag van Booij pas op 4 augustus behandeld worden. „Dan is de zomer alweer bijna voorbij. Dat is heel jammer." Hij benadrukt dat de gemeente zeker niet anti-Van Wely is. „Zij zijn gebonden aan de regels. Het blijft alleen zonde van het idee, die kar is echt prachtig. Als elke ondernemer de kwali teit zou toepassen zoals wij met de herbouw van dat ijskarretje hebben gedaan, dan zou dat een grote upgrade zijn voor Noordwijk." Niet iedereen is tevreden over de oriëntatieborden op het Katwijkse strand. Foto: Dick Hogewoning door Saskia Buitelaar vervolg van voorpagina katwijk - Het idee is uitste kend, maar in de praktijk func tioneren ze nog niet optimaal: de oriëntatieborden op het Kat wijkse strand. Bedoeling is dat kinderen door de afbeeldingen op de borden hun plek kunnen terugvinden als ze zijn ver dwaald. Maar de borden zijn weinig opvallend en te ver uit elkaar geplaatst, is de kritiek op het strand. De Katwijkse Reddingsbrigade (KRB) krijgt de afgelopen jaren minder vondelingen bij de strandposten, zegt bestuurslid W. Kroon. Dat kan te maken hebben met de borden, die nu voor het derde seizoen op het strand staan. Alhoewel ver dwaalde kinderen over het al gemeen niet weten te vertellen bij welk bord ze zaten, geeft hij toe. „Eerlijk gezegd vind ik de borden te weinig opvallend en ook te laag. Ze zijn niet duide lijk herkenbaar." De afname zou ook kunnen komen door een andere veelgebruikte me thode, die vorig jaar op het strand werd aangeprezen, ver onderstelt Kroon: schrijf het nummer van je mobieltje op de arm van hét kind. Op drukke stranddagen moeten de KRB en de politie soms tien tallen kinderen met hun ouders herenigen. Vooral na drieën wordt het druk, weet politie man J. Hoek. „Dan worden de ouders wat minder alert, gaan de oogjes een keer dicht. En door laagwater wordt het strand veel groter. Mensen gaan verplaatsen, zodat je je herkenningspunten kwijt raakt." Hij noemt het 'heel frus trerend' als - vaak door gemak zucht van ouders - kinderen kwijtraken en soms wel twee uur op de politiepost moeten wachten. Vooral als het kind een telefoonnummer bij zich draagt, maar het betreffende mobieltje niet aan staat. Hoek is coördinator van het zo genoemde recreatieteam, dat het strand, de Uitwatering en het Valkenburgse meer onder zijn hoede heeft. Met een groep jonge agenten zit hij op de strandpost aan de Boulevard. De agenten zijn nog niet hele maal tevreden over de blauw witte borden. Ze vallen een beetje weg tegen de zee en af wisselende kleuren spreken kinderen meer aan, denken zij. Ze verwijzen daarvoor naar de driedimensionale afbeeldingen die langs de Scheveningse kust staan. De Katwijkse borden leiden bo vendien wel eens tot verwar ring. Zo werd het bord met een vlieger erop wel eens aangezien voor een vliegerverbod. „We hebben hier wel mensen gehad die dachten dat ze ijs konden krijgen", zegt een van de agen tes, wijzend naar de afbeelding bij de politiepost. Twee moeders uit Wassenaar en Delfgauw vinden de borden in Katwijk maar nutteloos. „Ze staan veel te ver uit elkaar", zegt M. de Leeuw. Vanaf haar plek kan ze links noch rechts de afbeeldingen zien. Daarom prent ze de drie jongens in dat ze de palmbomen moeten ont houden, die op het terras van de strandtent staan. „Ach, als ze verdwalen, kijken ze in pa niek toch nergens meer naar." Zoektips zijn in zo'n geval al leen maar handig als je de juiste kent. „Lopen ze met hun rug naar de zon? Ik dacht, met de wind mee." Twee Katwijkse gezinnen zitten met hun strandhuisje toevallig pal onder de paal. Zij hebben er profijt van. De 'oudste' kinde ren in het gezelschap zijn aan het begin van het seizoen goed ingelicht. „Comé, waar zitten wij?", vraagt pa. „Bij de krab", antwoordt de 3,5-jarige. „Het is even flink oefenen in het begin, maar nu weten ze het wel. We zitten bijna elke dag op deze plek, dus ze groeien ermee op", zegt M. van Rijn. M. Schaap neemt voor de ze kerheid toch extra maatregelen. Haar kinderen dragen een naamplaatje of een armbandje met gegevens erop, maar nu ze die vergat mee te nemen, zit ze zonder. Verder zijn de vaste strandbezoekers wel goed uit gerust. Haar 1,5 jaar oude dochter zit met een tuigje aan een lang touw gebonden, want de dreumes is watervlug. Het levert Schaap op het strand be grijpende blikken op. „Mensen zeggen: je hebt groot gelijk. Je kunt bij de zee niet voorzichtig genoeg zijn." zaterdag 12 JULI 2003 noordwijk - Voormalig proftennisser Jan Siemerink, geboren burger en tegenwoordig wonend in Noordwijk, is gisteren getr met Diana Buskens. Siemerink (33) stond in 1998 veertiende op wereldranglijst. Vorig jaar zette hij een punt achter zijn profcar Tijdens het afgelopen Wimbledon-toernooi fungeerde hij same voormalig collega Jacco Eltingh als commentator bij RTL5. Foto: Mark Lamers door Roza van der Veer katwuk/valkenburg - De hob- byvliegers op het Marinevlieg kamp Valkenburg willen een plekje houden op Valkenburg. Ook als het vliegkamp gesloten wordt, zoals defensieminister Kamp heeft voorgesteld, en er huizen worden gebouwd. De vliegers denken dat er ook dan een stuk grond bij de door Kat wijk en Valkenburg bedachte woonwijk Valkenburcht voor hun hobby te vinden moet zijn. Als dat niet lukt, willen ze des noods uitwijken naar een terrein bij Hazerswoude of Benthuizen. A. Groen, voorzitter van het Kontakt Orgaan Recreatievlie gers Valkenburg (KORV), is hiervoor inmiddels aan het lob byen. Binnenkort heeft hij, na mens de vijf hobbyvliegclubs die op Valkenburg zijn geves tigd. een gesprek met de com mandant van het Marinevlieg kamp Valkenburg. Volgens hem is huizenbouw en hobbyvliegen op Valkenburg best met elkaar te combineren. „We hebben helemaal niet zo veel ruimte nodig als vaak wordt gedacht. Een flink grasveld van 300 bij 300 meter om te starten en te landen is al genoeg. Een stuk land bij een boer kan al een op lossing zijn. Er moeten alleen geen obstakels zijn en geen al te hoge gebouwen in de directe omgeving." Volgens Groen is hun wens best uit te voeren als het plan Val kenburcht wordt gerealiseerd. BB 0, In dit bouwplan van K^- Valkenburg en Wassena. E men op het Marinevliejj vijfduizend huizen. „Nati ur zijn wij diep bedroefd da kenburg dicht gaat. Maar ternatief moet mogelijk De beslissing dat Valkefct: dicht gaat, heeft volgens ook voordelen. „Ik vlieg jaar en dat Valkenburg gaat, wordt voortdureni zegd. Door die onzeke maar ook doordat vlieger wat niet vliegt niet inten vinden, zijn allerlei inves gen altijd uitgesteld. Nu we op het nulpunt en kt we aan de slag." Als bij Valkenburcht geei m is voor de vliegers, denkt an aan een plek aan de a pe kant van Leiden. Een veld buurt van Hazerswout Benthuizen moet te vindei meent Hazerswoud Groen. „Als er geen alter komt voor Valkenburg di je in heel West-Nederlan meer zweefvliegen. De damse zweefvliegers zijn burg kwijtgeraakt en de £2 vliegers in het Noord oe Langeveld krijgen in d< 36: komst meer wateroverlasf zouden ook best op een veld bij Valkenburcht zerswoude terecht kunn< De KORV-voorzitter best hij weinig kan eisen. Mi M vindt wel dat KORV een mag doen op een mort spanningsverplichting, credo is nu ook HELP. anders is het over en uit."!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14