Belastingdienst op achterstand ECONOMIE Akkoord over duurder treinkaartje bij betere dienstverlening 'Lege winkelschappen door Duitse tolheffing' Gouden Gids bindt strijd aan met KPN Zeeman koopt Duitse keten met 100 winkels 'Desnoods gedwongen gebruik Betuweroute' Ruim honderdduizend mensen wachten nog op teruggave Bijna helft leasebeleggers gaat in op regeling Dexia Bokken bij de Tricolor 3 ussel: 70 miljard or snelwegen ssel - De Europese Com- sie (EC) heeft ingestemd een plan om zeventig mil- Ieuro te besteden aan het eteren van de infrastruc- in de Europese Unie. Vol- 1 de EC zal dat de economie impuls geven. Het geld t grotendeels worden he el aan wegen en tunnels die U-landen met elkaar ver- jen. EU-voorzitter Italië, die verbeteren van de infra- ctuur de komende zes nden tot een van zijn fdtaken heeft gemaakt, pt vooral dat een langge- iste tunnelverbinding tus- het Franse Lyon en de Itali- ;e stad Turijn er eindelijk opieeraanslag misleidend' haag - Makelaarsorganisa- fBO vindt dat de Stichting «recht bedrijven misleidt, nakelaars ageren tegen de ningen die zij krijgen voor opieeraanslag, een vergoe- lie bedrijven moeten be- 1 voor fotokopieën van dat auteursrechtelijk is be- rmd. De VBO overweegt de rechter te stappen. De cheorganisatie stoort zich de harde opstelling van de iting, die eist dat alle make reprorecht betalen. On- elijk is wat de consequen- djn als bedrijven niet beta- De makelaars krijgen een ning die is gebaseerd op ichatting van de hoeveel- kopieën die bedrijven in ikelijke dienstverlening en. Daarin wordt bijvoor- d verondersteld dat elk nansbedrijf jaarlijks 14.000 eën maakt. egtickets sterk trijs gedaald erdam - Vliegtickets dalen in prijs onder druk van de fcere economische om- digheden en de verhevigde urrentie door prijsvechters luchtvaartbranche. Euro- tickets zijn vorig jaar en in erste kwartaal van dit jaar jna alle klassen - van eco- y class tot en met restricted ness class - goedkoper ge en. Dat concludeert Ame- Express Corporate Travel analyse van de lucht- tarieven. Het zakenreisbu- van de Amerikaanse cre- rdmaatschappij heeft 2024 ïtroutes vanuit steden in titien Europese landen ge beerd. tercrime plaag tr bedrijven chendam - De helft van al- derlandse bedrijven heeft jaar last gehad van 'cyber- diefstal en vernieling omputerbestanden via in- t. De schade is minimaal liljoen euro. Uit de ICT- meter van adviesbureau Young blijkt dat naar- een bedrijf groter is, de op virussen en inbraak in mden toeneemt. Bijna derde van de bedrijven neer dan vijfhonderd nemers zegt in 2002 er te zijn getroffen. Ongeveer ip de vijf doet aangifte bij ilitie van computercrimi- eit en ook dat zijn vooral otere bedrijven. en Shell kopen tete Iraakse olie - De olieconcerns Bri- 'etroleum (BP) en het Nederlandse SHell hebben rste vers geboorde Iraakse ekocht sinds het begin van irlog vier maanden gele- Dat hebben woordvoer en de concerns bekend- lakt. De bedrijven kochten ree miljoen vaten Iraakse 5P en Shell hopen de olie loop van deze maand in lakse havenstad Mina al- aan de Perzische Golf in rs te kunnen pompen. BP gens een woordvoerder ilan de olie te verkopen in irenigde Staten. Shell wei bijzonderheden te geven de eindbestemming van iding olie. icaan komt er geld te kort aanstad - Het Vaticaan 2002 voor het tweede jaar in de rode cijfers. Het mi- atje kwam vorig jaar ruim iljoen euro tekort. Het Va- a gaf 230 miljoen euro uit 1)2, terwijl het 216,5 mil- euro aan inkomsten had. (ns de stadstaat zijn vooral irsoneelskosten erg hoog. 1 al in Rome werken 2.659 en voor het Vaticaan. ïaast is veel geld uitgege- an nieuwe diplomatieke Het Vaticaan heeft be ngen met 120 landen, ibuties aan de paus per- 1 ijk bedroegen in 2002 in 52,8 miljoen euro, een ig van 2 procent ten op- van 2001. „De gegevens itigen de gulheid van veel mensen", aldus het Vati- donderdag ïo juli 2003 Consumentenbond en Rover vinden voorstel van NS 'geloofwaardig en verdedigbaar' utrecht/anp - De Nederlandse Spoorwegen mogen het treinkaartje duurder maken als de dienstverlening aan de reiziger verbetert. Dat zijn NS, reizigersvereniging Rover en Consumentenbond gisteravond in principe overeenge komen. De achterban van de consumentenorganisaties moet het voorstel nog wel goedkeuren. De NS hebben een plan aan Rover en de Consumenten bond overhandigd, waarin de vervoerder aangeeft hoe de dienstverlening kan worden verbeterd. De onderneming noemt volgens een woordvoerder van de Consumenten bond concrete cijfers over bijvoorbeeld het aantal treinen dat op tijd rijdt. Belangrijk is volgens Rover en de Consumentenbond dat de NS eerst de dienstverlening opschroeven, voordat de prijzen mogen stijgen. De organisaties noemen het voor stel van de NS 'geloofwaardig en verdedigbaar'. Hun ach terban zal waarschijnlijk instemmen met het principe-ak koord. Hoeveel en wanneer de treinkaartjes in prijs zullen stij gen, is nog onduidelijk. „Dat moet nader worden bespro ken", zei een woordvoerster van de NS. De vervoerder kan bijvoorbeeld een extra verhoging doen op de reguliere tariefstijging. Jaarlijks mogen de trein kaartjes met de inflatie 2 procent duurder worden. „Daar zou dan misschien 1 procent bij kunnen komen", zei een Rover-zegsman. De rechter bepaalde dit voorjaar in een kort geding dat de aangekondigde prijsstijging van 4,15 procent per 1 juli niet mocht doorgaan. De NS hadden de tarieven op 31 december na loketslui ting ook al verhoogd, hoewel het bedrijf aan Rover en de Consumentenbond had beloofd dat de prijzen niet zou den stijgen wegens de vele vertragingen. Deze belofte be schouwde de rechter als een contract met de reiziger. De uitspraak was een overwinning voor de consumenten organisaties en niet voor toenmalig minister De Boer (Verkeer), die het kort geding had aangespannen. Zijn mi nisterie kreeg zelfs een tik op de vingers, omdat het eerder aan de NS had laten weten dat een dubbele tariefstijging best mogelijk was. De NS dreigen fors in de dienstverle ning te snijden, als de kaartjes niet duurder mogen wor den. Als de kaartjes in prijs gelijk blijven, zou het bedrijf naar eigen zeggen 500 miljoen euro in de komende twin tig jaar mislopen. Daarom trokken de consumentenorganisaties anderhalve maand geleden aan de bel bij de Maastrichtse burge meester Leers, voorzitter van het Locov, het overlegor gaan voor het spoorvervoer. De Tweede Kamer liet vorige week weten dat de NS wel met een 'fabelachtig pakket' moeten komen, voordat ze met een prijsstijging instemt. heerlen/gepd - De Belasting dienst heeft flinke vertraging opgelopen met het verwerken van de elektronische belasting aangiften. Ongeveer honderd duizend Nederlanders die vóór 1 april hun gegevens opstuurden, hebben nog geen voorlopige aanslag gekregen. Ze moeten waarschijnlijk nog een maand op hun geld wachten. Volgens de fiscus krijgt ieder een die vóór 1 april zijn aangifte heeft opgestuurd, uiterlijk op 1 juli een voorlopige belasting aanslag. Daaruit blijkt of moet worden bijbetaald of geld te ruggestort wordt. Maar in hon derdduizend gevallen is die da tum niet gehaald. De oorzaak ligt bij de computer in Apeldoorn die de ingestuur de diskettes en e-mails met de aangiftes verwerkt. Volgens in siders hebben hebben veel meer mensen dan verwacht hun aangifte digitaal verstuurd. Te veel om op tijd verwerkt te kunnen worden door de Apel- doornse apparatuur. De woordvoerder van de Belas tingdienst vindt de vertraging erg vervelend en noemt soft- wareproblemen in Apeldoorn als oorzaak. Hij betwijfelt of de vertraging door een te groot aanbod is ontstaan. „We probe ren heel hard de achterstand in te lopen. We streven ernaar om iedereen nog deze maand een voorlopige aanslag te sturen. Twee jaar geleden hebben we de streefdatum ook niet ge haald. Toen hebben we daar de Tweede Kamer in een brief over ingelicht." De Belastingdienst heeft vorig jaar de verwerking van de aan gifteformulieren geautomati seerd. Volgens directeur R. van der Sande van het Nationaal In stituut voor Belasting- en be drijfsadviseurs Niba heeft die verwerking te maken met diver se kinderziektes. Vorig jaar werd de streefdatum van 1 juli op enkele gevallen na wel ge haald. Maar toen bleken veel aangiftes te zijn kwijtgeraakt. „Dat schijnt dit jaar ook weer gebeurd te zijn." Zijn collega B. Bongers van het Nederlands College van Belastingadviseurs heeft van een collega te horen gekregen dat zestig procent van diens aanvragen nog niet is af gehandeld. Door de vertraging loopt ook de werkdruk op de belastingkanto ren op. Volgens een medewer ker staan de telefoons rood gloeiend door mensen die wil len weten wanneer ze belas tinggeld terugkrijgen. De Belas tingdienst verwerkt jaarlijks bij na zes miljoen aangiftes. Slechts een deel daarvan is voor 1 april verstuurd. Ook particulieren in nieuwe uitgave alphen aan den rijn/anp - De Zeeman Groep neemt dit najaar ongeveer 100 winkels over van de noodlijdende Duitse textiel- keten Urban Textil-Handel. Daarmee groeit het aantal win kels dat Zeeman in Europa be zit tot 815, waarvan 265 in Duitsland. Over het precieze aantal onder handelt de winkelketen nog, al dus een woordvoerster. „Dat hangt onder meer af van de huurcontracten." Volgens haar gaat het personeel mee over. Dat zijn twee of drie mensen per filiaal. Zeeman houdt de overnamesom voor zich. Urban Textil-Handel uit Keulen verkeert in surseance. De over genomen winkels zijn vooral gevestigd in de deelstaat Noord-Rijnland-Westfalen. Ze worden binnen enkele maan den omgebouwd tot Zeeman textielSupers. Dat is de formule die basiskleding en huis- houdtextiel verkoopt. Naast de overname zegt Zee man dit jaar en volgend jaar 'ondanks de economische te genwind' zeventig nieuwe win kels te openen. Dit jaar zijn al 35 nieuwe filialen gevestigd. Eind 2005 denkt de onderne ming uit Alphen aan den Rijn de grens van duizend winkels te passeren. De expansie vindt vooral plaats in ons omringende landen. „Nederland is met vierhonderd winkels al aardig vol. Wij willen uitbreiden als een soort olie vlek", aldus de woordvoerster. Over de huidige en toekomstige omzet doet Zeeman geen me dedelingen. In de bestaande ruim zevenhonderd filialen en op het hoofdkantoor werken in totaal ongeveer 5000 mensen. amsterdam/anp - Ongeveer 86.000 beleggers gaan in op de soepelere voorwaarden die Dexia Bank Nederland heeft voorgesteld om hun problemen met aandelenlease te verzach ten. Dat komt neer op 44 pro cent van in totaal 196.500 be leggers. Dat heeft de bank be kendgemaakt. Eind mei hadden zich al 75.000 gedupeerden aangemeld. Dexia verlengde toen de aanmel dingstermijn met zes weken om andere beleggers over de streep te trekken. De 86.000 instem- mers hebben samen een schuld van 1,1 miljard euro bij de bank. Ze zijn in de problemen geraakt met producten van Dexia-dochter Legio Lease, waarbij zij belegden met ge leend geld. Gedupeerden die ingaan op het aanbod van de bank moeten beloven geen rechtszaak tegen Dexia te beginnen. Dexia rekent een lagere rente voor de schuld die ze hebben uitstaan. De bank is verheugd over het aan tal instemmers. De tienduizenden aanmeldin gen zullen volgens een woord voerder van boze beleggers geen invloed hebben op de claim tegen de bank. „De rechtszaken gaan door", zei hij. De stichtingen Leaseverlies en Egalease eisen een schadever goeding van Dexia. De onder neming zou de beleggers ver keerd hebben voorgelicht. Vol gens de zegsman hebben onge veer 100.000 gedupeerden zich bij de rechtszaak aangesloten. amsterdam/gpd - De Gouden Gids moet bovenop de stapel naast de telefoon liggen. De gids gaat harder concurreren met de telefoonboeken van KPN en neemt vanaf deze maand ook particuliere tele foonnummers op. Gouden Gids-directeur Dick Ahles constateert dat de gidsen dunner zijn geworden, omdat het aantal advertenties terug loopt. „We hebben een periode achter dë rug, waarin het een trend was om informatie op pa pier ouderwets te vinden. We hadden daarover discussies met klanten, die vonden dat in ternet een beter medium was om aan de weg te timmeren." De verschuiving die de bedrij ven veronderstelden, was vol gens de directeur van de Gou den Gids - onderdeel van het Haarlemse mediaconcern VNU - echter niet te onderbou wen met onderzoeksgegevens. „Onze papieren editie is nog veruit favoriet boven de websi te. Van alle raadplegingen van de Gouden Gids is 80 procent 'in het boek', 10 procent op in ternet en 10 procent via overige kanalen. Er is wel een verschui ving van papier naar internet, maar consumenten maken nog volop gebruik van papieren in formatie." Terwijl verkopers van de Gou den Gids die onderzoeksgege vens beter onder de aandacht van potentiële adverteerders probeerden te brengen, diende de recessie zich aan, met als ge volg teruglopende advertentie inkomsten. Dat is voor de Gou den Gids echter geen aanlei ding om nieuwe investeringen uit te stellen. Integendeel, het bedrijf wil de belangrijkste in formatiegids worden voor het huishouden. Een van de manie ren om dat te bereiken, is het opnemen van particuliere tele foonnummers. Na juridische procedures is inmiddels duide lijk geworden dat KPN de gege vens tegen 'kostprijs' aan con currenten beschikbaar moet stellen. Ahles zegt dat consumenten de nieuwe gids op prijs zullen stel len. „Uit ons onderzoek blijkt duidelijk, dat mensen de com merciële en particuliere tele foonnummers graag in een gids willen hebben. Onze nieuwe gidsen krijgen naast het gele, een wit gedeelte met particulie re telefoonnummers. Dat zal het gebruik van de Gouden Gids stimuleren." Wanneer de Gouden Gids acht tot tien pro cent meer omzet binnenhaalt, kan de uitbreiding met de parti culiere telefoonnummers al worden betaald, zegt de direc teur. Over een paar dagen verschij nen in de regio's Alkmaar en Breda de eerste Gouden Gidsen met particuliere telefoonnum mers. Volgens directeur Ahles beschikt heel Nederland in juli volgend jaar over een Gouden Gids inclusief particuliere tele foonnummers. Bedrijfsleven wijst suggestie af duinkerken - Twee grote bokken, drijvende kranen, van het Nederlandse bedrijf Smit Salvage liggen in Het Kanaal boven het wrak van het schip Tricolor. De bokken worden ingezet bij de berging van het Noorse schip dat op 14 december vorig jaar zonk met 2862 nieuwe auto's aan boord. De berging wordt uitgevoerd door een consortium van Smit en drie andere bedrijven. Het scheepswrak, dat mede door la tere aanvaringen in zeer gammele staat verkeert, wordt in stukken gezaagd. De bokken takelen de ver schillende delen vervolgens op pontons waarna ze worden afgevoerd naar Zeebrugge in België. Foto: AFP/Denis Charlet den haag/anp - Als vervoersbe drijven weigeren van de Betu weroute gebruik te gaan ma ken, zal de overheid die daar desnoods toe dwingen. Minis ter Peijs van Verkeer verwacht niet dat dit niet nodig is, maar zij houdt de mogelijkheid van 'routedwang' expliciet open. Dat bleek gisteren uit antwoor den op vragen die de Tweede Kamer had gesteld over de voortgang van het miljarden project Het bedrijfsleven heeft gedreigd de 160 kilometer lange goede renspoorlijn van Rotterdam naar Duitsland te mijden als het door een hogere gebrui- kersheffing moet opdraaien voor de onderhoudskosten. Het beheer kost jaarlijks 15 a 25 door Koos van Wees en Wierd Duk den haag/gpd - Transporteur Peter Gehlen waarschuwt de consument alvast: de tolheffing voor vrachtwagens op Duitse wegen kan leiden tot lege schap pen in de winkels. Wie straks misgrijpt, moet de beschuldigen de vinger naar de Duitse rege ring wijzen. Die veroorzaakt met de tolheffing vertragingen waar door transporteurs niet meer tij dig kunnen leveren. Gehlen heeft met steun van de vervoersorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) een kort geding aangespannen tegen de Duitse staat. De tol heffing per 1 september moet worden uitgesteld. TLN vindt dat pas tol mag worden gehe ven als de kastjes geleverd zijn die met gebruik van satellietna- vigatie de ritten registreren van de vrachtwagens. De Europese Commissie kon digde gisteren een onderzoek aan naar de voorgenomen tol heffing. De Commissie zou pro blemen hebben met de com pensatie die Duitse transport bedrijven krijgen voor de tolgel den. Het gaat om 600 miljoen euro per jaar die via de benzi neaccijns worden verrekend. De Nederlandse transporteurs vrezen met name de handmati ge invoer van de nieuwe tolhef fing. „Onaanvaardbaar", zegt Gehlen met grote stelligheid. „Goederen lopen gigantische vertraging op doordat de trans porteurs in de rij staan voor de terminals waar ze hun tol moe ten betalen. Klanten kunnen niet meer op tijd bediend wor den, de schappen zullen soms leeg blijven." Woordvoerder Clarisse Buma van TLN schetst de nadelen van heffing via terminals bij grens overgang en tankstations. „Het duurt lang. Chauffeurs moeten hun gegevens intypen, de rou te, hoe zwaar de wagen is, het kenteken, en daarna direct be talen, cash of met credit card. Eenmaal op weg mogen ze niet Een vrachtauto passeert een tolpoort op de snelweg A3i bij Velen in Duitsland. De poorten worden vanaf 1 september actief. Foto: AP/Michael Sohn meer van de route afwijken en moeten ze binnen een bepaal de periode de reis voltooien. Wie afwijkt, ook door over macht, is strafbaar en krijgt een boete." Gehlen was een van de eerste Nederlandse transporteurs die zijn bedrijf in Kerkrade gereed had voor de naderende tolhef fing. „Ik ben er al anderhalfjaar driftig mee bezig. Voertuigregi stratienummers aanvragen, kostenberekeningen maken, vakanties naar voren halen zo dat bij invoering van de heffing Ji iedereen aanwezig is. Maar het wachten is op de kastjes, de 'on board units'. In Nederland is nog geen enkele OBU inge bouwd", zegt hij met verbazing. De schuldige heet Toll Collect, een consortium waaraan de Duitse regering de tolheffing heeft uitbesteed. Alle beloften ten spijt is het bedrijf er nog niet in geslaagd de levering van kastjes op gang te brengen, ook in Duitsland zelf niet. De trans porteurs daar, verenigd in het Bundesverband Güterkraftver- kehr Logistik und Entsorgung (BGL), voorspellen net als hun Nederlandse collega's chaos. „Het ziet er zeer slecht uit", al dus een woordvoerder. „Toll Collect heeft toegezegd 150.000 kastjes in te bouwen voor 31 augustus. Maar die datum wordt naar onze inschatting absoluut niet gehaald. Afreke nen bij de tolpoorten is veel te omslachtig. Daardoor ontstaat wanorde op de wegen." Een zegsman van Toll Collect is beduidend optimistischer. „We zitten binnen de tijdsplanning. Tot eind augustus, daar gaan we vanuit, zullen 150.000 vrachtwagens de on board unit hebben. Met deze inbouw zijn 800 servicebedrijven bezig, waarvan 300 in het buiten land." De andere vrachtwagens die ge bruik maken van het Duitse we gennet moeten tot ook zij aan de beurt zijn gebruik maken van het internet, zegt hij. „Beta ling via het internet kan heel goed en is voor een bepaalde periode een goed alternatief. We beginnen binnenkort een campagne om de transportbe drijven op de voordelen hiervan te attenderen." Aan uitstel, zoals Gehlen en TLN in kort geding zullen eisen, denken slechts weinigen in Duitsland. „Uitstel is volstrekt onmogelijk", zegt de woord voerder van de BGL. „Dan moet de wet worden aangepast en daar is geen politicus voor te vinden. De Nederlanders moe ten er dus vanuit gaan dat vanaf 31 augustus tol moet worden betaald, met veel chaotische bijverschijnselen", zegt hij. miljoen euro en maakt de Betu welijn verliesgevend. De Kamer vindt dat de belastingbetaler dat niet hoeft te betalen en wil de kosten verhalen op de ver voerders, waarvoor het mega project immers wordt ge bouwd. Peijs denkt dat de goederenlijn, die in 2007 klaar moet zijn, de bedrijven genoeg voordelen biedt en daarom ondanks even tueel hogere heffingen gewoon volop gaat worden gebruikt. „De Betuweroute biedt aan spoorvervoerders zowel een aanmerkelijk hogere kwaliteit, alsook relatief weinig beperken de randvoorwaarden, vergele ken met het gebruik van andere spoorroutes, waarover ook rei zigerstreinen rijden." In principe mogen vervoersbe drijven zelf weten welke route zij gebruiken. Het ministerie van verkeer en waterstaat is echter al aan het uitzoeken of het daarbij een fiksere vinger in de pap kan krijgen, bijvoor beeld om gevaarlijk transport uit bewoonde gebieden te we ren. Vervoersorganisatie Koninklijk Nederlands Vervoer vindt dwang te ver gaan. „De Betu welijn moet wel financieel aan trekkelijk blijven voor vervoer ders, anders kiezen ze andere vormen van transport", aldus een woordvoerder. Ook werk geversorganisatie mVNO-NCW vindt het niet verstandig ver voerders te dwingen extra hef fingen te betalen. „De spullen moeten vervoerd worden tegen een concurrerend tarief. Dit voornemen draagt niet bij tot meer rollend materiaal op de Betuwelijn. Bovendien is de po litiek zelf verantwoordelijk voor de hoge kosten, omdat zij al die dure aanpassingen wilde." Verladersvereniging EVO ver wacht dat de heffingen niet no dig zullen zijn omdat de Betu welijn voor voldoende inkom sten zal zorgen. „De lijn heeft genoeg kwaliteiten om een suc ces te worden. Ik denk niet dat het tot heffingen zal komen", aldus een woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7