'Londen verliest hoop op wapenvondst Irak' KAAP* HELDER BUITENLAND Fraude Eurostat zeer omvangrijk Burgerwacht in Iran pakt drie studentenleiders op UITwa^ier Beledigde Schroder blijft dit jaar thuis in Hannover CIA: Bush wist wel degelijk dat informatie over uranium niet klopte Leven op straat in Bagdad 'VS niet zelf naar Liberia' Aanslag Moskou verijdeld art from a natural source. dif isongeluk Hong ng: 22 doden 3 kong - Bij een botsing iesien een dubbeldeksbus en lrt® vrachtauto op een brug in "V A g Kong zijn vanmorgen 22 tsit isen gedood en 20 anderen lad onden geraakt. De bus tte na de botsing van de 11% g, en kwam vijftien meter la teer. Onder de doden is de jiauffeur. De bestuurder de vrachtwagen is voor ver- aangehouden. A-leden krijgen |92 jaar celstraf mmd - Twee leden van de asche terreurgroep ETA zijn r een Spaanse rechter tot ectievelijk 1572 en 1920 celstraf veroordeeld. De ter achtte bewezen dat bei- in 1986 in Madrid een laanslag hebben gepleegd, rdoor twaalf mensen stier- De bizarre celstraffen in TOfd ïje zijn in de praktijk overi- beperkt tot maximaal drk tig jaar zitten, trdh nderen sterven ^snikhete auto Dur< dva*ngeles - In de Amerikaan- aat Californië zijn twee kin- n in een gloeiend hete auto ekomen. De pleegmoeder jui 'vergeten' dat de jongetjes te'( drie en vijf jaar in de auto voo)n, en was gaan werken, de vrouw terug kwam, de oudste jongen al overle- Zijn broertje stierf korte ater. Het was buiten 38 en, maar in de auto veel ner. De pleegmoeder leidt j zijlkinderdagverblijf. Tegen is een onderzoek inge- A-experts el naar Iran "efc VN - Het Internationaal menergie Agentschap stuurt volgende week van experts naar Iran. noet met Teheran spreken de mogelijkheid dat Iran gaat vastleggen op strenge- specties van zijn atoom- ima. Dat zei IAEA-baas idei gisteren tijdens een aan Iran. Vooral de VS n dat Teheran helderheid :haft over zijn nucleaire itenpek yg ramn donderdag 10 juli 2oo3 londen/anp-rtr-afp-dpa - Hoge functionarissen in de Britse rege ring geloven niet langer dat er massavernietigingswapens in Irak zullen worden gevonden. Dat meldt de BBC vandaag op gezag van 'zeer hooggeplaatste bronnen'. Officieel heeft Londen het geloof in het bestaan van de wapens niet opgegeven. Dinsdag zei premier Blair voor een onderzoekscommissie nog dat hij 'absoluut niet betwijfelt' dat er bewijs wordt gevonden. Volgens de bronnen gaat Dow ning Street er echter van uit dat de bewijzen alleen nog maar in direct kunnen worden verkre gen, zoals via documenten en verhoren. Het geloof is verdwe nen dat er nog fysieke bewijzen worden gevonden, zoals raket koppen of vaten met chemica liën. De foutieve informatie over po gingen van het regime van Sad dam Hussein om uranium in Niger te kopen krijgt intussen steeds meer gevolgen. Een Au stralische inlichtingendienst gaf vanmorgen toe te weten dat de informatie niet klopte, terwijl premier Howard de gegevens wel gebruikte in een toespraak voor het parlement. Het Witte Huis erkende eerder deze week voor het eerst pu bliekelijk dat de beweringen die president Bush eind januari in zijn State of The Union deed over de koop van uranium on juist waren. De CIA zou al in februari 2002 hebben vastgesteld dat het ver haal niet klopte, maar dat vol gens het Witte Huis niet heb ben doorgegeven. Medewerkers van de inlichtin gendienst wijzen die lezing van de hand. Bush zou wel degelijk op de hoogte zijn geweest van het feit dat de informatie niet klopte, meldde de BBC op ge zag van bronnen in de CIA. De Amerikaanse president blijft echter pal achter de rechtvaar diging voor de oorlog tegen Irak staan. „Ik ben absoluut overtuigd van de juistheid van de beslissing om Irak aan te vallen. Ik twijfel er geen moment aan dat Sad dam Hussein een gevaar voor de wereldvrede was, en dat wij er met onze bondgenoten en vrienden goed aan deden hem uit de macht te ontzetten", al dus Bush tijdens zijn bezoek aan Zuid-Afrika. Hij ging niet in op concrete vragen over de fou tieve gegevens. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De fraude bij Euro- stat, het statistische bureau van de Europese Unie, is veel om vangrijker dan Brussel lange tijd heeft volgehouden. Euro commissaris Kinnock gaf giste ren toe dat bij het bureau in Luxemburg 'lange tijd sprake is geweest van onaanvaardbare praktijken op een veel grotere schaal dan wij dachten'. Tegen drie topambtenaren bij Eurostat is een disciplinair on derzoek begonnen, en alle ze ven directeuren zijn voorlopig uit hun functie ontheven. Kin nock vertelde zijn collega-com missarissen gisteren dat de vei ligheidsdienst de avond daar voor zonder waarschuwing bij Eurostat was binnengevallen. Alle informatie is verzegeld. Twintig EU-ambtenaren buigen zich full-time over de vraag of van de 34 managers wellicht nog anderen betrokken zijn bij sjenen den elf Russen Elf Russische solda- agenten zijn gisteren :omen in de opstandige ipubliek Tsjetsjenië. De pen 24 uur vielen rebel- jentien Russische militai- iten aan. Voorts werden ir tweehonderd mensen op- ikt tijdens een offensief van Russische leger tegen de re- tn, zei de functionaris die ALEhiem wilde blijven. Moskou ert dat de oorlog in Tsje- Mië voorbij is, maar dagelijks Pojlen er nog Russische solda- agenten gedood. □tse pub mag in Id5 langer open ^Iden - Pubs in Groot-Brittan- |Kjn vanaf 2005 van de geha- naar Europese maatsta- ivroege sluitingstijd van 23 af. Het parlement heeft na h van debat een wet aange- »en die het bepalen van lings tij den voor cafés over- Iaan gemeentebesturen, in jenspraak met hulpdiensten jurgers. Met het afschaffen de vaste sluitingstijd wil de theid het excessief drankge- pcvan bezoekers kort voor fluiten van de pubs tegen- Geweld als gevolg van matig drinken is een groot ileem in Groot-Brittannië. irokko eist odstraffen ibianca - Justitie in Marok- eeft de zwaarst mogelijke ffen geëist tegen een dertig- anhangers van de radicale pging Salafïa Jihadia. Het ibaar ministerie wil dat elf ïen ter dood worden ge ilt, zo bleek gisteren in de ikkaanse stad Casablanca, roepering wordt verdacht iet organiseren van de zelf- rdaanslagen in mei dit jaar. rbij vonden in totaal 43 jsen de dood, onder wie llf zelfmoordenaars. imas dreigt aël opnieuw kALEM - De radicale Pales- p Ham as-beweging heeft parschuwd dat het vrijlaten Ie Palestijnse gevangenen posolute voorwaarde blijft t het instandhouden van itaakt-het-vuren. Anders is Inel weer oorlog, zo viel gis- 0 op te maken uit de woor- -jvan Hamas-leider sjeik Ah- II Yassin. Israël houdt meer IpOOO Palestijnen vast. En- «honderden van hen zullen Hen vrijgelaten, maar niet pnen die worden beschul- ivan betrokkenheid bij aan- en hinderlagen, zoals jBas-leden. bagdad - Ashwaq van negen jaar oud (links) rookt een sigaret op terwijl haar 12-jarige vriendje Mohammed lijm snuift. De twee maken deel uit van een groeiend aantal dakloze wezen in de straten van Bagdad, die niet zelden verslaafd zijn en hun dagelijkse portie lijm bij elkaar moeten bedelen. Unicef is een onderzoek begonnen naar het exacte aantal straatkinderen in de Iraakse hoofdstad. Daar blijft het overigens nog steeds onrustig, maar toch mogen de Amerikaanse soldaten die het langst in Irak hebben gediend binnenkort naar huis. Dat heeft de Ame rikaanse minister van defensie Rumsfeld gisteren ge zegd. De 16.000 soldaten van de Derde Infanteriedivisie, die in april Bagdad veroverde, zijn bezig zich in fases uit Irak terug te trekken. De hele divisie had eigenlijk in juni al terug naar huis gemogen, maar door het aanhouden de anti-Amerikaanse geweld in Irak werd hun aftocht vertraagd. Veel Amerikaanse politici vragen zich af of de regering-Bush wel een duidelijke strategie voor ogen heeft in Irak. Ook maakten ze zich ernstige zorgen over het lot van de soldaten, nu die steeds vaker het doelwit worden van aanslagen door Irakezen. „Ik vrees dat we de best getrainde soldaten ter wereld laten opereren als politieagenten in een schiettent", zei de Democratische senator Edward Kennedy. Rumsfeld zei over het geweld tegen de troepen dat de wereldwijd heersende impressie dat aanhangers van het gevallen regime vrij kunnen opereren in Irak niet overeen komt met de werkelijkheid. „Het is een reëel probleem, maar er wordt op een orde lijke en krachtige manier door de coalitietroepen tegen opgetreden", zei Rumsfeld. Op de vraag hoe belangrijk het vangen of doden van Saddam Hussein voor de Ame rikaanse troepen was, antwoordde de minister: „Het idee dat we te vroeg vertrekken en dat Saddam Hussein terugkomt is niet realistisch. Saddam Hussein komt niet terug." Foto: AFP/Ramzi Haidar teheran/rtr-afp - Gewapende leden van een streng-islamitische burgerwacht hebben gisteren drie Iraanse studenten leiders opgepakt. Dat gebeurde na een persconferentie in de hoofdstad Tehe ran waarop de studenten bekendmaak ten dat zij zouden afzien van de herden king van het studentenoproer van vier jaar geleden. In de loop van de avond ontstonden er felle straatgevechten tus sen de burgerwachten, jongeren en agenten. De laatsten poogden volgens ooggetuigen zelfs met vuistslagen te voorkomen dat de burgerwachten nog verder in actie kwamen tegen studenten. De politie zette traangas in om de stu denten te verdrijven. Met het afblazen van de protesten leken de studenten te zwichten voor de druk van de autoriteiten. Die hadden eind vo rige maand al aangekondigd keihard op te treden tegen elke vorm van protest op de herdenkingsdag. In de afgelopen we ken hadden de autoriteiten uit voorzorg al bijeenkomsten op de campus van de universiteit van Teheran verboden. Ook zijn examens die voor juli gepland ston den geschrapt, en zijn de slaapzalen van de universiteit gesloten. Juist in deze slaapzalen werden studenten op 9 juli 1999 door de knokploegen van conser vatieve geestelijken aangevallen. Daarbij kwam een student om het leven. Dat leidde toen tot gewelddadige confronta ties met de oproerpolitie, die dagen aan hielden. fraude of onregelmatigheden. Binnen anderhalve week moe ten zij in Brussel rapporteren. Met onmiddellijke ingang is een vertrouweling van Kinnock benoemd tot de nieuwe baas van Eurostat. De affaire hing de Europese Commissie maandenlang als een molensteen om de nek. Vo rige maand dreigde het Euro parlement zelfs met een parle mentaire enquête, omdat de Commissie voortdurend achter de feiten leek aan te hollen. Lange tijd bleef de woordvoer der van voorzitter Prodi ont kennen dat er iets aan de hand zou zijn. Kinnock verklaarde dat gisteren door er op te wijzen dat er al leen vermoedens bestonden, en geen bewijzen. OLAF, het onaf hankelijke anti-fraudebureau van de EU, is al jaren bezig met onderzoek bij Eurostat. Mi- chaele Schreyer, de verant woordelijke Commissaris, wist tot ontzetting van het parle ment tot mei van dit jaar van niets. Kinnock ontkende gisteren dat ooit geprobeerd zou zijn de kwestie in de doofpot te stop pen. Volgens hem heeft de Commissie pas maandag zulk hard bewijsmateriaal in handen gekregen dat verder afwachten onmogelijk werd. Zo zou Yves Franchet, die zestien jaar lang aan het hoofd stond van Euro stat, bevriende bedrijven be voordelen en via hen geld naar geheime bankrekeningen slui zen. De veertig Eurostat-contracten met Planistat, het Franse ad viesbureau waarvan de naam voortdurend opduikt, zijn met onmiddellijke ingang bevroren. Volgens IGnnock is de kans groot dat nog meer topambte naren bij de zaak zijn betrok ken. Hij wilde niet zeggen om hoeveel geld het gaat. De schat tingen lopen op tot rond de 900 miljoen euro. pretoria-monrovia - Het WeSt- Afrikaanse Liberia krijgt een 'romp' van een vredesmacht gevormd door Afrikaanse mili tairen, maar de VS houden vooralsnog de boot af. De Ame rikaanse president Bush heeft gisteren op de tweede dag van zijn reis door het continent in Zuid-Afrika gezegd dat zijn land zich terughoudend opstelt we gens vredesmissies in Afghanis tan en op de Balkan en de aan wezigheid in Irak. „We gaan onze troepen niet overbelas ten", zei Bush op een perscon ferentie met zijn Zuid-Afrikaan se gastheer Thabo Mbeki in Pretoria. Bush gaf wel aan aan dat de VS bereid zijn een Afri kaanse vredesmacht te trainen. De Amerikanen zouden een on dersteunende rol kunnen spe len voor troepen die uit Afrika komen om een vorm van orde te vestigen in het door geweld getergde Liberia. Bush herhaal de zijn oproep aan de Liberi aanse president Taylor om op te stappen. Taylor heeft in het weekeinde gezegd dat hij bereid is te vertrekken maar pas zodra een internationale vredesmacht is gearriveerd. Die kan volgens de laatste plannen in eerste in stantie uit 1000 tot 1500 man bestaan en zou binnen twee weken worden gestuurd door de vijftien lidstaten tellende Economische Gemeenschap van West-Afrikaanse Staten (Ecowas). moskou/gpd - Bij een verijdelde bomaanslag in Moskou is van morgen een medewerker van de explosieven opruimings dienst om het leven gekomen. Een vrouw die probeerde een tas met explosieven te verstop pen in een restaurant in het centrum van de Russische hoofdstad is gearresteerd. De 22-jarige vrouw zou haar echt genoot hebben verloren tijdens de oorlog in Tsjetsjenië. De Russische staatstelevisie meld de vandaag dat de vrouw zich drie keer tevergeefs probeerde op te blazen. Een bloedbad werd alleen voorkomen door dat de ontsteking van de explo sieven niet werkte. Bij het on schadelijk maken van de bom kwam een officier van een spe ciale eenheid van de geheime dienst FSB om. Eerder had een robot tevergeefs geprobeerd de explosieven onschadelijk te maken. Ook werd langdurig met een waterkanon op de tas geschoten. De bom explodeer de alsnog toen de officier bij de tas aankwam. Er zou minsten 400 gram TNT in de tas hebben gezeten. Andere berichten spre ken zelfs van 2 kilo. Volgens de politie zouden er tientallen do den gevallen zijn als de vrouw haar plan had kunnen uitvoe ren. (advertentie) Verrassende fotografie en kunst in de enorme hallen van de Oude Rijkswerf Willemsoord in Den Helder. Verder op de werf: van wo. 16 t/m za. 19 juli (aanvang 21.30 uur) Beppie Blankert Dansconcerten met Odyssey. Een bijzondere locatievoorstelling met zang en moderne dans op muziek van Louis Andriessen. Het wereldberoemde verhaal in een hedendaagse uitvoering. Kaarten verkrijgbaar bij de kassa van Kaap Helder. Kaap Helder is te zien t/m 3 augustus (wo. t/m zo. van 11.00-18.00 uur) www.kaaphelder.nl Lees erover in de De Schröders, thuis in Hannover. Foto: EPA/Rainer Jensen t door correspondenten Wierd Duk en Hans Celeijnse Berlijn/rome - Het hoge woord is eruit: Gerhard Schroder, de Duitse bondskanse lier, zegt zijn traditionele zomervakantie in Italië af. Schroder is beledigd over op merkingen van de Italiaanse staatssecre taris van Toerisme Stefano Stefani (Lega Nord). Die noemde Duitse toeristen in Ita lië in een partijkrant 'dronkelappen', 'her rieschoppers' en 'arrogante, blonde super nationalisten'. Duitse politici reageerden onthutst op Stefani's opzienbarende vergelijkingen. Voor de bondskanselier waren de uitla tingen voldoende reden om deze zomer in zijn woonplaats Hannover te blijven, samen met echtgenote Doris. .Alles heeft zijn grenzen", zou Schroder zijn vriend, de Italiaanse kunstenaar Bruno Bruni, hebben toevertrouwd. Schroder zou oorspronkelijk met Bruni zijn va kantie in Rimini doorbrengen. De nieuwe Duits-Italiaanse rel ontstond pal na het schandaaltje dat de Italiaanse premier Berlusconi veroorzaakte fry het Europarlement toen hij Schröders par tijgenoot, Martin Schulz, de rol van 'ka- po' (kampbeul) aanbood in een film over de nazi-concentratiekampen. Ber lusconi verontschuldigde zich halfhartig bij Schroder voor zijn 'ironisch bedoel de' aanbod. Maar nadat Stefano Stefani opnieuw uithaalde naar de Duitsers, zijn in Berlijn de rapen gaar. Minister van binnenlandse zaken Otto Schily die in het algemeen geen blad voor de mond neemt, pleitte openlijk voor het aftreden van 'die lompe staats secretaris'. „Die is op geen enkele ma nier geschikt voor z'n ambt." Schily, voormalig RAF-advocaat, heeft overi gens een buitenhuis in Toscane en ziet geen aanleiding dit te verkopen. Ook minister van arbeid en werkgele genheid, Wolfgang Clement, vindt dat de 'suffige' Stefani 'er uit moet worden gegooid'. En Martin Schulz, eerder door Berlusconi beledigd, meldde zich even eens. „In elk ander Europees land was zo'n man binnen vijf minuten de laan uitgevlogen", wist Schulz. „Dat dit in Rome niet gebeurt, geeft te denken," Bij de Schröders vallen inmiddels vele nieuwe vakantie-aanbiedingen in de bus. De deelstaten Baden-Württemberg en Saksen dingen om de hand van de kanselier, en ook Saarland, grenzend aan Frankrijk, prijst zijn natuurschoon aan. „We kunnen dan gezamenlijk uit stapjes maken naar Frankrijk", stelde Heiko Maas, SPD-chef in Saarland voor. Zelfs secretaris-generaal Friedrich Merz van de oppositionele CDU loofde Schrö ders besluit. Maar om andere redenen. „Schroder heeft al veel te veel vakantie opgenomen", vond Merz. „Het wordt tijd dat hij eindelijk eens aan het werk gaat." Italiaanse toeristenorganisaties vrezen intussen het negatieve effect van de rel. Van de 138 miljoen overnachtingen in Italië worden er 52 miljoen door Duit sers geboekt. De Italiaanse VW betreurt de uitlatin gen van Stefani: „Dit spijt ons zeer. Duitsers zijn zeer welkom bij ons", al dus een woordvoerster. Berlusconi's commentaar op Schröders besluit was kort en laconiek; „Het spijt me voor hem." Ook minister van bui tenlandse zaken Frattini vindt het spijtig dat Schroder niet komt, maar volgens hem spelen er geen politieke motieven mee. „Voor mij is de zaak over. Ik blijf natuurlijk gewoon naar Duitsland gaan." Maar de oppositie wil bloed zien, en kondigde aan vandaag in beide parle- mentaire kamers het aftreden van Stefa ni te eisen. Ook uit Pesaro, het plaatsje ten zuiden van Rimini waar Schroder zijn vakantie zou doorbrengen in de villa van Bruni, kwamen woedende reacties. Voorzitter Palmiro Ucchielli van het pro vinciebestuur zei gisteren dat de 'stom me uitlatingen' van Stefani het toeristi sche imago van land en provincie heb ben aangetast. „Berlusconi moet de man ontslaan en ons de scAde vergoe den", eiste Ucchielli, een oud-commu nist. Partijgenoot en burgemeester Oria- no Giovanelli van Pesaro was het met hem eens. „Het is natuurlijk te gek voor woorden dat we een staatssecretaris voor toerisme hebben die melt vulgaire uitlatingen de hele sectoy in diskrediet brengt." Het ontslag van Stefani, in de regering namens de Lega Nord, is echter niet eenvoudig. De leider van de partij, mi nister Umberto Bossi, ligt met de coali tiepartners overhoop over ondermeer een voorgenomen pensioenhervorming en heeft al herhaaldelijk met een kabi netscrisis gedreigd. Euroscepticus Bossi, ook een verbale rauwdouw, heeft tot nog toe geen woord van afkeuring over de uitlatingen van zijn partijgenoot ge uit.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5