Dittrich stelt deelname JSF ter discussie BINNENLAND Nederlandse man niet zo gezond als hij zelf denkt SGP weigert onder druk te buigen voor vrouwen 'Bouwconstructie van hele Patio Sevilla fout' r> B"jp* Doolhof van maïs LPF-leden woedend op fractievoorzitter Herben Leerlingen vmbo mogen niet meer worden gematst Gemeente Utrecht krijgt boete voor dood duiker ecsheid RTL en Yorin terug in Veendam Nieuwe advocaten Margarita Protest tegen regime Iran nose via één peltje bloed r - Een enkele druppel olstaat binnenkort om e weten welke aandoe- nand heeft. Dat is te iaan de nieuwe 'Point- methode' die het Uni- r Medisch Centrum Utrecht deze week voor 5t in Nederland presen- methode wordt nu gebruikt voor bloed- van (te vroeg gebo- 's en andere kwetsba- iten. zoekers i niet weg Twee asielgezinnen te vertrekken van Ze blijven vooralsnog ing De Hoop in Hol- De overige vijf asiel- unilies pakten vanmor- de boot. Het Centraal opvang Asielzoekers luit de opvang op Ame- iwege bezuinigingen, jeraars zijn een Azerbei- en een Syrisch gezin, imilies venvachten bin- een negatief besluit n asielaanvraag. niet erg in bij allochtoon Turken en Marokka- ien vrijwel nooit een ment op een Neder- xant. Uit een onderzoek A Communicatie blijkt :htonen het liefst gratis I als Metro en Spits en inale dagbladen lezen, r de helft van de Tur- fcfarokkanen en drie- ri de Surinamers kijkt is een Nederlandse krant ir vondeling msterdam Voor de tweede ruim een week tijd is in dam een vondeling aan- Gistermiddag werd aangetroffen bij een luw in Amsterdam- Het zou gaan om een De politie bevestigde it van het kind, maar geen mededelin- 'in het belang van het Ruim een week ge- ri mden voorbijgangers in bjterdamse wijk De Pijp in een pasgeboren ljOndanks 45 tips is de it van de vondeling, die Lieve kreeg, nog nlmbekend. De politie is n en macht bezig de op te sporen. i, a irder g en n t )ek'. de i' pu i donderdag ïo juli 2003 den haag/gpd - Nederlandse mannen zijn nog altijd stevige rokers. De sterfte aan longkanker is vooral daardoor de op een na hoogste in Europa. Uit een ver gelijkend onderzoek in zeventien Euro pese landen blijkt dat er ook erg veel Ne derlandse mannen overlijden aan darm kanker en diabetes. Het onderzoek is uitgevoerd door het European Men's Health Forum in Brus sel. Daarvoor werden alle bestaande ge gevens uit zeventien Europese landen naast elkaar gelegd. Uit het onderzoek komt naar voren dat Nederlandse man nen weliswaar zeer positief zijn over hun eigen gezondheid, maar dat het in de praktijk nogal tegenvalt. Het percentage mannen dat overlijdt door kanker aan de karteldarm is in Ne derland zelfs het hoogste van alle onder zochte landen. Bij longkanker staat Ne derland op de tweede plaats met 3,5 procent van het totaal aantal overlij- densgevallen per jaar. Zwitserse man nen scoren hier het laagst. Bij prostaat kanker haalt de Nederlandse man het op drie na hoogste percentage. Diabetes mellitus, de meest voorkomen de vorm van suikerziekte, kost in Neder land relatief ook veel mannen het leven. In slechts vijf andere landen is dat per centage hoger. Als het gaat om het aan tal doden als gevolg van diabetes dat te voorkomen was door een goede diagno se, scoort Nederland nog slechter met zestien doden per 100.000 inwoners. Al leen in Portugal en Italië is de schade door te late of slechte onderkenning er ger. Op de ranglijsten van regelmatig alco holgebruik en roken vanaf het 15de jaar is Nederland respectievelijk tweede (54 procent) en derde (38 procent), achter Ierland (63 procent) en Griekenland (46 procent). Het aantal doden als gevolg van roken ligt hier op 20.000 per jaar. Vijf landen halen een hoger aantal, waarvan Duitsland het meest: 90.000. De Nederlandse man heeft veruit het minste overgewicht van alle mannen in Europa. Ook het aantal chronische le verziekten is hier bijna het laagst, net als het aantal doden door verkeersongeluk ken en zelfmoord. Finse mannen daar entegen slaan veruit het meest de hand aan zichzelf. In alle zeventien landen wonen 190.500.000 mannen, van wie het me rendeel tussen de 25 en 64 jaar is. Bij el kaar sterven de meeste aan hart- en vaatziekten. Daarna volgen alle vormen van kanker, ziekten aan de ademha lingsorganen, vergiftiging en darmziek ten. celdievegge i vo ift - Een 15-jarig meisje ezi ndelft heeft dinsdag samen met haar vader arige vrouw uit Stads- na een korte achtervol- ïgehouden. De vrouw t daarvoor tezamen met anders voor circa 1400 n make-upspullen uit kei gestolen. Vader en brachten de dievegge iar de winkel, waar ze rgedragen aan de poli- :ede verdachte kon en 'ontvlucht' I rapport Iur - Een 16-jarige jon- het Brabantse Etten- I dinsdag met een slecht ras thuisgekomen, irvolgens op de fiets b weg. De hele nacht ij door. Honderddertig irver. Gistermiddag verwarde en zwaarver- jongen gevonden toen fe slapen onder de strui- n voetbalveld in Echt. ers, die inmiddels de dden gealarmeerd, b hem daar ophalen. bevrijdt 11 en uit auto - Bewoners van de Cypresstraat hebben een bestelauto openge- larin elfhonden en ipy"s zaten. De tempe- de auto, die al meer dag in de straat stond, ir tropische waarden ge- De honden, onder an- :ders en teckels, zaten n. Van sommige was de «gebonden met veters, r da laresse van de auto en meien een 59-jarige na 1 se, werd in de buurt mden. ch a 'erï i® pakt 99 "u,'?'e Polen op i de DDe Vreemdelingen- wel leeft gisteren bij twee ana 5 in Helmond 99 Polen res aal aan het werk waren 8esf ct. Het gaat om 45 vrou- j elk»54 mannen tussen de b°v< i jaar. Nog deze week 18al ze uitgezet naar Polen, lijnlijk per touringcar en egeleiding. Tegen de inders is proces-verbaal lakt. malden - Kinderen zoeken de uitgang van een enorm doolhof van maïs in het Gelderse Malden. Het la byrint is een idee van de familie Hopman en trekt in de zomer veel bezoekers die een middagje willen dwalen of picknicken. Foto: ANP/Juan Vrijdag den haag/gpd - Het kabinet moet afzien van de deelname aan de ontwikkeling van de Joint Strike Fighter (JSF). Met dat voorstel zet D66-leider Dittrich de besprekingen binnen de coali tie over de financiële tegenval lers onder druk. WD en CDA zien niets in het voorstel van hun regeringspartner. Het voorstel van Dittrich is een reactie op uitspraken van mi nister Zalm (financiën). Die stelde de door D66 in de forma tie zo vurig bepleite investering in het onderwijs van 700 mil joen euro ter discussie. Het ka binet moet volgens Zalm 2,5 tot 3 miljard euro extra bezuinigen bovenop de in het regeerak koord afgesproken 13 miljard. ,,Ik kan me voorstellen dat CDA en WD weinig voelen voor het schrappen van de JSF", aldus Dittrich. „Maar de meerwaarde van Nederlandse deelname aan de economie is in onze ogen ta melijk gering, zeker nu uit een rapport van het Amerikaanse ministerie van defensie blijkt dat het Nederlandse bedrijfsle ven er nauwelijks orders aan overhoudt. Investeren in on derwijs levert meer op." Door uit het JSF-project te stap pen, worden volgens de D66- leider op jaarbasis 'tientallen miljoenen euro's' bespaard. „Dat is lang niet voldoende voor die extra bezuiniging. Maar het is een beginnetje." De WD denkt daar anders over. „Het is geen serieuze op tie", aldus WD-Kamerlid Van Beek. „Ik zie het meer als een plaagstoot van Dittrich. Het feit dat er tot nu toe onvoldoende compensatieorders voor het Nederlands bedrijfsleven zijn gekomen, is geen reden het Boris Dittrich. Foto: GPD/Phil Nijhuis contract open te breken." Ook het CDA is tegen. „We hebben toch een vervanger van de F16 nodig", aldus een woordvoerder van de fractie. „Daarnaast zitten we met een structureel tekort op de begro ting. Dat los je niet op door een eenmalige uitgave aan het JSF- project te schrappen." De PvdA zou het toejuichen als het kabinet uit het project zou stappen. „Wij zijn altijd tegen geweest. Het enige nadeel er aan is dat we al het geld kwijt zijn dat we er tot nu toe in heb ben gestoken. Maar dat is altijd nog beter dan nog meer geld blijven betalen", zegt PvdA'er Timmermans. In totaal doet Nederland voor 800 miljoen euro mee aan de ontwikkeling van de JSF, een hypermodern jachtvliegtuig. Vorig jaar stemde de Tweede Kamer voor deelname aan het JSF-project. CDA, WD, LPF, ChristenUnie en SGP waren voor. De verwachting was dat het Nederlandse bedrijfsleven grote orders in de wacht zou slepen door de deelname. Tot nu toe is niet meer dan hon derd miljoen aan opdrachten binnen gehaald. door Jaco van Lambalgen den haag - Eens in de zoveel tijd laait de discussie weer op: de SGP mag vrouwen niet langer discrimineren. Hoe kan Nederland een politieke partij toestaan die uit princi pe de man boven de vrouw stelt? Ook in de SGP zelf broeit het. „Ons onder druk zetten helpt niet", waar schuwt partijvoorlichter De Bruyne. „Druk van buiten leidt er alleen maar toe dat wij de rijen sluiten." „Wij worden er een beetje vrouwenmoe van", verzucht De Bruyne. „Het is zomer, dus het is weer raak. Ik had het dossiertje bij wijze van spreken al klaargelegd." Het vrouwenstandpunt van de Staatkundig Gereformeerde Partij staat weer in de belangstelling. Aanleiding is het proefproces dat het Clara Wichmann Instituut voor vrouw en recht tegen de staat wil beginnen om de SGP te dwingen ook vrouwen toe te laten. Het instituut is druk bezig met de voorbereidingen. „Wij hebben de partij een serie vragen voorgelegd waar ze nog op moet antwoorden", zegt een woordvoerster. Van een proces is voorlopig nog geen sprake. Het insti tuut vindt dat de staat op basis van het Vrouwenver drag van de Verenigde Naties de SGP onder druk kan zetten. Vrouwen kunnen op dit moment alleen maar buitengewoon lid worden van de SGP en mogen, met een verwijzing naar de bijbel, geen politieke functies vervullen. De regering heeft herhaaldelijk laten weten dat zij de SGP niet wü aanpakken. Zowel in 1993, bij de onderte kening van het VN-Vrouwenverdrag, als in 2001, toen de VN Nederland op de vingers tikte vanwege de SGP. De partij mag op basis van de vrijheid van godsdienst vrouwen uit haar gelederen weren, vonden achtereen volgende bewindslieden van CDA, PvdA en D66. Zij zeiden er steeds bij dat in Nederland immers nog an dere politieke partijen bestaan waarbij aanhangers van SGP-beginselen onderdak kunnen vinden. Toch broeit het ook in de SGP. Fractievoorzitter Van der Vlies gaf dat dit voorjaar ruiterlijk toe, nadat de partij volkomen onverwacht even in beeld was om mee den haag/gpd - Binnen de LPF is woedend gereageerd op uit latingen van fractievoorzitter Herben in deze krant. Het wordt hem kwalijk genomen dat hij zich als fractievoorzitter bemoeit met partijperikelen, dat hij critici extreem-rechts noemt en de LPF een middle- of-the-roadpartij vindt. „In de LPF is geen plaats voor ex treemrechtse lieden en scheur makers", zei Herben onder meer. „Herben moet onmiddellijk af stand nemen van zijn uitspra ken", zeggen LPF-voorzitter Meijer van de afdeling Haar lemmermeer en statenlid in Noord-Holland Agema. „Her ben is fractievoorzitter en moet zich niet bemoeien met de par tij", aldus Meijer. Hij probeert samen met Agema sinds begin juli de breuk te lijmen tussen het hoofdbestuur en de kriti sche provinciale besturen. De critici zijn al enkele weken ge schorst. Het hoofdbestuur van de LPF, Maas en Hammerstein, heeft de afgelopen weken te kennen ge geven niets te zien in een lijm poging. Herben en Hammer stein zijn het roerend eens over het lot van de criticasters: roye ren. Hammerstein zei eerder te gen deze krant dat het conflict draait om twee bestuurders. Herben sprak deze week van een dertigtal. Een van die dertig is geschorst provinciaal bestuurder in Dren the Mulder. Hij is woest. „Als Herben zo de partij wil opbla zen, dan moet hij dat vooral doen. Het zal misschien een bijltjesdag voor ons worden, maar voor Herben komt er ook nog zo'n dag. Deze gang van zaken is niet meer uit te leg gen." Voor Mulder is het inter view met Herben de druppel. „Ik stap eruit. Wij zijn hard werkende vrijwilligers. De LPF is een kritische partij en dan word je als kritisch lid ge- s^Jjorst." den haag/anp - Vmbo-scholen mogen vanaf volgend jaar bij de afgelegde examens niet meer afwijken van de landelijke norm. Dit jaar heeft een aantal scholen dat nog wel gedaan, wat ruim vierhonderd extra ge slaagde leerlingen heeft opgele verd. Dat schrijft minister Van der Hoeven (onderwijs) vandaag in een brief aan de Tweede Ka mer. Dit jaar legden ongeveer 110.000 leerlingen een examen af in het voorbereidend middel baar beroepsonderwijs (vmbo). De praktijk- en theorie-exa mens voor de beroepsgerichte vakken werden voor het eerst centraal afgenomen. Volgens het ministerie sloten de vakken goed aan bij de onderwijsprak tijk. Negentig procent van de leer lingen is geslaagd. Van der Hoeven schrijft aan de Kamer dat 11 procent van de vmbo- scholen bij een of enkele vak ken van de landelijke advie snormering is afgeweken. De scholen konden bij ongeveer 60.000 leerlingen afwijken. „Het niet toepassen van de advie snormering heeft in totaal hooguit 0,7 procent extra ge slaagden opgeleverd", meldt de bewindsvrouw. Desondanks maakt Van der Hoeven een einde aan de ruim te die scholen hadden leerlin gen een handje te helpen. Voor één richting maakt ze nog een uitzondering. De verplichting de centrale normering te volgen geldt niet voor de beroepsge richte vakken in de zogenoem de basisberoepsgerichte leer weg. Bij examens van deze richting zijn theorie en praktijk samen gevoegd. Vanaf 2005 wordt daar bovendien pas een centraal examen afgenomen. maastricht/gpd - De Patio Se villa in Maastricht, waar eind april vijf balkons instortten, moet gestut blijven tot het ap partementencomplex door een grondige renovatie weer veilig is. Het gebrekkige constructie- ontwerp van het hele gebouw is de hoofdoorzaak voor deze si tuatie, concludeert ingenieurs bureau Arcadis, dat in opdracht van de gemeente Maastricht de veiligheid van het complex heeft onderzocht. Op 24 april stortten vijf 'zwe vende' balkons van de Patio Se villa naar beneden, waarbij een echtpaar om het leven kwam. Volgens Arcadis heeft hoofd constructeur Verbossen uit Den Bosch grote steken laten vallen bij de constructieberekeningen voor de Patio Sevilla. Arcadis maakt ook twee onderconstruc teurs verwijten. „Deze drie par tijen hebben de sterkte van het gebouw niet goed berekend", aldus onderzoeksleider Van Ba len. Hij zegt 'geschrokken' te zijn van hun werkwijze. Na het drama besloot aanne mer Smeets alle balkons te stut ten en ook de ondergrondse parkeergarage. Bewoners klaag den later over scheurvorming, 'knallen' en krakende geluiden. Dit heeft volgens Arcadis niets te maken met de draagcon structie. De knallen worden veroorzaakt door het uitzetten van de zinken platen op de ge vels. Het kraken komt door de werking van hout tegen het be ton op de balkons. Aannemer Smeets gaat dit euvel verhel pen. utrecht/anp - De rechtbank in Utrecht heeft de gemeente Utrecht gisteren veroordeeld tot 18.000 euro boete, waarvan 6.000 euro voorwaardelijk, we gens de dood van een brand weerduiker. De 35-jarige Wil liam Brouwer verongelukte op 13 juli 2001 bij een duikoefe- ning in de Kernhaven op het in dustrieterrein Lage Weide. De rechtbank verwijt de ge meente onder meer dat zij een onervaren brandweerduiker een te zware oefening heeft la ten doen en in de opleiding te weinig aandacht heeft besteed aan zelfredding. Bovendien werden brandweerduikers niet verplicht om noodsituaties te oefenen waardoor de reddings pogingen hectisch verliepen. De rechtbank achtte dood door schuld bewezen. De opgelegde geldboete is overeenkomstig de eis van de officier van justitie. Volgens de rechtbank wordt door het opleggen van de straf 'aan de samenleving gedemon streerd dat de overheid niet vrijuit gaat als zij een ernstig strafbaar feit heeft begaan'. Ook vindt de rechtbank dat van de straf een generaal preventieve werking moet uitgaan naar an dere gemeenten. De gemeente heeft nog niet be sloten of ze tegen het vonnis in beroep gaat, aldus een woord voerster. te regeren. Na de mislukte formatie met de PvdA voer den CDA en WD in april serieuze gesprekken met de kleintjes in de Tweede Kamer, ChristenUnie (3 zetels) en SGP (2 zetels). WD-leider Zalm weigerde echter met de SGP in een kabinet te gaan zitten vanwege de 'vrouwenkwestie' „Van der Vlies doelde destijds op een enquête onder SGP-jongeren in mei", zegt woordvoerder De Bruyne. Daaruit bleek dat drie van de vier SGP-jongeren vinden dat vrouwen gewoon lid moeten kunnen worden. Een meerderheid van hen heeft er ook geen bezwaar tegen dat vrouwen namens de SGP de Kamer ingaan. Ook onder 'gewone' partijleden neemt de twijfel toe. „Maar we gaan niet van mening veranderen omdat meeregeren niet doorging vanwege onze standpun ten", benadrukt De Bruyne. „Wij kwamen juist in beeld door onze 'een-man-een-man, een-woord-een- woord' opstelling. En druk van buiten helpt al hele maal niet", merkt De Bruyne op. Hoe meer kritiek de SGP van buiten eigen kring krijgt, hoe standvastiger de leden worden. (advertentie) Londe" Boek nu! basiqair.com i 09°0-0737„ iilfcl Enkele reis - Exclusief belastingen - Wijzigingen voorbehouden veendam/anp - Inwoners van Veendam kunnen binnenkort weer kijken naar RTL4, RTL5 en Yorin. De Stichting Kabelnet Veendam (SKV) gaat de zenders weer doorgeven. De SKV haalde de zenders 1 juli van de kabel omdat de Holland Media Groep (HMG) niet langer wilde betalen voor de doorgifte ervan. Beide partijen hebben nu afgesproken dat de stichting de komende 1,5 jaar nog geld ontvangt voor de doorgifte, daarna niet meer. Tot dusverre kreeg de SKV jaarlijks tiendui zend euro. Dat bedrag wordt in de komende 1,5 jaar afgebouwd tot nul. Het besluit om de HMG-zen- ders te weren, leidde in de Gro ningse gemeente tot veel on rust. De politie moest de wo ning van SKV-voorzitter Tillema bewaken, nadat hij meermalen telefonisch was bedreigd. den haag - Ruim vijfhonderd betogers hebben gisteren in Den haag hun steun betuigd aan het volksver zet van Iran, dat zich keert tegen de islamitische republiek. De demonstranten verzamelden zich op het Malieveld en trokken daarna naar het Vredespaleis om enkele verklaringen voor te lezen. In Amsterdam kwamen zeker honderd actievoerders bijeen op het Museumplein. Ook in andere Europese steden gingen betogers de straat op om druk uit te oefenen op het Iraanse regime. In Den Haag arresteerde de politie er^ele demonstranten wegens opruiingen verstoring van de openbare ord£. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd - Prinses Marga rita en Edwin de Roy van Zuy- dewijn zijn zo goed als rond met de vorming van een nieuw team advocaten. Ze zochten nieuwe raadslieden, nadat prin ses Margarita - net als haar echtgenoot - de samenwerking met Pen en Nicolaï beëindigde. De advocaten moeten de rechtszaak voorbereiden die het paar wil aanspannen tegen de Nederlandse staat Advocaat Kemp werkt nog wel voor Margarita. Kemp behan del haar klacht tegen de keu ninklijke 'huisbank' Mees Pier- son, die ten onrechte geld van haar rekening zou hebben overgemaakt naar haar vader prins Carlos Hugo. Een kort ge ding over deze zaak verloor prinses Margarita. Wie de nieuwe advocaten zijn en wat hun specialiteit is, is nog niet bekend gemaakt. Het paar was onbereikbaar voor het ge ven van een toelichting. De ad vocaten Nicolaï en Pen weiger den commentaar. „Dat hebben we onderling afgesproken", al dus Pen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3