Rosé: de nieuwe chardonnay GESPREK VAN DE DAG Henny Huisman van glamour naar God Niet langer de risee van wijndrinkend Nederland ndelf ;samt EUR - 1 bet Bi l dins was t wervo bweg lij doc Ier ver [vera Ijongc I slap pen v( Bers, c Eadde pherr DONDEROAC 10 JULI 2003 DAGELIJKS LEVEN "Mi)M AAAM V/IMOT M£T NIÉT PR&THÉÏ rtUS P6- CM/lpKAAAtR. C5£ftOOKT Wd^DT MENSELIJK Rosé is in, rosé is hip. De verkoop van de wijnsoort vertoont al jaren een stevig stijgende lijn, maar sinds begin dit jaar schiet de ver koop omhoog. Importeurs en ver kopers spreken van een stijging van veertig procent. „En de zomer is nog maar net begonnen." Zomaar een zonnige dag op het terras van een strandtent. Het goudgeel van de glazen bier do mineert nog steeds, maar er te kent zich een kentering af. Tafels worden veelvuldig gesierd door wijnkoelers met daarin een fles rosé. Wat vroeger werd gezien als een 'laf drankje' (wie rosé tot zich nam was de risee van wijndrin kend Nederland) is helemaal te rug van weggeweest. Wie wil mee tellen, drinkt voor het ultieme zo- mergevoel een glas koele rosé. De export van rosé naar de landen van noordelijk Europa stijgt ex plosief. Uit onderzoek in Enge land blijkt dat in amper twee jaar tijd de verkoop van rosé met veer tig procent is gestegen. „Het is de nieuwe chardonnay", aldus een Engelse wijnimporteur. De op merkelijke revival is ook in Neder land waar te nemen. Sterker nog: de Nederlanders herontdekken de rosé nog sneller dan de Engelsen. „We verkopen 40 procent meer rosé dan een jaar geleden. Dan heb ik het over de cijfers van mei, toen was het weer nog niet zo mooi als in juni. Ik weet zeker dat juni helemaal een grandioze maand is geweest voor de rosé", vertelt Marjan Rozemeijer van Al- bert Heijn. Nederlands grootste kruidenier heeft op de trend ingespeeld door flink extra ruimte op de schappen in te ruimen. „We hebben meer dan dertig soorten. Nederland gaat steeds meer aan de droge ro sé." Hoe anders was het pakweg een kwart eeuw geleden. Er waren toen grofweg twee soorten te krij gen: allebei halfzoet. De kruikjes van Mateus uit Portugal ontlokten de nodige ironie: gooi de wijn weg en maak van het kruikje een lam penkap De eveneens halfzoete ro sé d'Anjou uit de jaren zeventig had als enige voordeel de prijs; drie flessen voor een tientje. En garandeerde de volgende morgen een knetterende koppijn. Het spul heette in studentenkringen al snel Chateau Migraine. Door het gebrek aan kwaliteit en keus keerde Nederland zich mas saal van de rosé af. Terwijl in Frankrijk, waar nog altijd de meeste rosé wordt gemaakt, juist de weg naar verbetering werd in gezet. Onder meer door de neven OtL Zij maakten in de Provence een absolute toprosé die 25 tot 30 gulden per fles moest kosten. Rosé geeft het ultieme zomergevoel, zo ontdekken steeds meer mensen. Foto: CPD/Roland de Bruin Geen mengsel van rood en wit Eerst een hardnekkig misverstand de nek omdraaien rondom de kleur van rosé. Alleen in de Champagne-streek wordt voor sommige rosé-champagnes het sap van witte chardonnaydrui- ven gemengd met het rode sap van de pinot noir of pinot meu nier. Maar dat is de uitzondering die de regel bevestigt. Voor de rest wordt rosé gemaakt van het sap van blauwe druiven. Rosé krijgt haar kleur omdat de schillen minder lang bij het sap blij ven dan bij de bereiding van rode wijn; slechts enkele uren. Rosé is overigens de oerwijn. Pas in de negentiende eeuw lukte het om echte rode wijn te produceren en kreeg de nieuwe vari ant de voorkeur - mede omdat rode wijn beter en langer be waard kon worden. Sindsdien is rosé het stiefkind van de wijn wereld, niet in de laatste plaats omdat vaak grote rommel op de markt werd gebracht. De grootste producent in Europa is op dit moment de 'Pays d'Oc', bestaande uit de Franse landstreken Languedoc en Rous- sillon, die lopen van pakweg Nïmes tot de Spaanse grens. De ro- sé's uit het Pays d'Oc zijn, net als hun Spaanse, maar ook de zoetere Amerikaanse soortgenoten, vaak wat feller gekleurd en wat steviger van smaak dan de rosé's uit de Provence (voor heen de grootste leverancier) of uit de Loirestreek Maar iedere boer kan 'zijn' kleur mede bepalen door de schillen korter of langer bij het sap te laten. Een kwart eeuw geleden waren er grofweg twee soorten rosé te krija nu ligt dat heel anders. Foto: GPD Toen bleek dat dit dure spul ook nog kopers vond (en geweldig combineert met schaaldieren, kip, of lichtgekruide gerechten), haak ten meer wijnboeren aan. De rosé werd niet langer gemaakt van de jongste druiven op het wijngoed, er werden speciale cépages (soor ten druiven) voor aangeplant. Na de Provence volgde het Pays d'Qc - met steun van de Europese Unie. En ook in Spanje, nog zo'n typisch roséland, werd hard aan de kwaliteit gewerkt. De Nederlanders ontdekken sinds enkele jaren de geneugten van een fris glas rosé opnieuw. Verte genwoordigde de import in 2000 nog een minuscule 2,3 procent van het totaal, nu is dat al 4,6 pro cent. En bij het Productschap Wijn gaat men ervan uit dat met de stijging van veertig procent dit jaar het percentage op zal lopen tot rond zes procent. Volgens Jaap Oosterbroek van het Productschap wordt er vrijwel geen slechte rosé meer gemaakt. En uit het trendonderzoek van het schap blijkt dat de Nederlanders de kwaliteitssprong van de wijn domeinen waarderen. „Rosé wordt tegenwoordig geaccepteerd als een volwaardige wijn. Niet al leen in de trendy strandtentr Ook in restaurants zie je stef meer mensen rosé drinken, een compromis wanneer eei de tafelgasten vis eet, terwijl ander voor vlees kiest. „Het publiek", ontzenuwt Oosterl nog een vooroordeel, „besta, niet uit bekeerlingen van de zer-hype. We zien heel duid< dat het om een volwassen pi gaat dat wijn heeft leren dril en in de zomer voor een koelj kiest." Oosterbroek denkt dj dat de hernieuwde popularitc van de rosé iets ten koste ga. de omzet van de witte wijn. steeds meer mensen nemen in plaats van bier. Ook manni schamen zich er niet meer v( Je mag met een glas rosé gt worden." Wilko Voordouw Van een RTL-collega kreeg hij al een kaartje. 'Aan de heilige Henny Huisman in Nazareth', stond er op. Want het uitstapje van 'hun' showpresentator naar de Evange lische Omroep heeft de tongen los gemaakt in Aalsmeer. Het is wen nen, van glamour naar God, van kijkcijfers naar de verdieping. „Maar wie mij beter kent, snapt dat het juist bij me past." In zijn begintijd, als presentator bij de KRO, is Henny Huisman eens op het matje geroepen. De grote omroepbazen waren boos vanwege een Soundmixshow waarin een imitatie-Wïlleke Alber- ti had opgetreden. Bij de om- kleedsessie van de zangeres had de presentator het gewaagd om haar niet alleen een glitterjurk, maar ook drie trouwringen aan te bieden. „Ik wilde alleen maar in haken op haar wispelturige lief desleven. Maar dat kon niet. Katholieke normen en waarden, meneertje. „Als ze bij de EO ook zo streng zijn, wordt het nog las tig. Niet dat ze bang hoeven te zijn dat ik vloek, hoor. Want daar hou ik niet van. Maar een 'alleje- zus' of een 'jeetje' schiet erbij mij wel eens uit. Dat moeten ze er dan maar uit knippen." Eigenlijk had hij er op gerekend dat hij gewoon met het twintigste seizoen van de Soundmixshow kon doorgaan. Tot Idols de afge lopen winter zo'n groot succes werd, dat RTL besloot de twee ta lentenshows niet tegelijk op het uitzendschema te zetten. Dat be tekende dus na twintig jaar geen vast programma voor de man die lang hét kijkcijferkanon van de Nederlandse televisie was. Niet dat hij opeens brodeloos zou wor den, want hij staat nog tot sep tember volgend jaar onder con tract bij RTL4. Met de omroep praat hij over de presentatie van een nieuwe programmaformule en ook is hij de komende winter weer het gezicht van een paar grote shows voor de Postcodelo terij. Maar er was wel ruimte in de agenda. Dat hoorden ze bij de EO. Zo ont stond daar het idee om een série Henny Huisman zoals we hem goed kennen: tussen kandidaten van de Soundmixshow. Foto: GPD/Hannah de Jong ontmoetingen te maken met als titel 'Henny zoekt God'. Uitgangs punt is dat de presentator het land in gaat om mensen te ont moeten die het goede op aarde vertegenwoordigen. „Denk maar aan iemand als majoor Bosshardt die zich altijd heeft ingezet voor anderen. Of aan de moeder van een groot gezin die naast de zorg voor man en kinderen ook een taak heeft bij vrijwilligerswerk in het dorp." „Het wordt een programma dicht bij ongewoon gewone mensen. Dat past bij me. Het zoeken naar de drijfveren van deze mensen, vind ik leuk om te doen. Denk nou niet dat het een diep christe lijke toestand wordt, hoor. Het draait vooral om de belangstelling voor de diepere gevoelens van an deren. Wie mij langer kent, weet dat zo'n aanpak bij mijn karakter past. Ik ben altijd benieuwd naar wat een ander van binnen voelt." „Je hoort mij niet klagen over RTL. Financieel heb ik het daar al tijd erg goed gehad. Maar het doel van een commerciële omroep is natuurlijk geld te verdienen. De programma's daar moeten aan sluiten bij een doelgroep, en mar ketingstrategieën. Ze denken in formules die meteen moeten sco ren. Daar heb ik jarenlang plezier van gehad, maar ruimte voor diepgravende gesprekken was er niet. Bij de EO krijg ik die kans nu wel. Dan is het toch een mooie gelegenheid om dat als uitstapje tijdelijk te doen?" „En zo gek is de EO toch niet? Als ik zie dat er op de EO-jongeren- dag een groep van 50.000 eigen tijdse jongeren bij elkaar zijn zon der dat er wordt geknokt, intri geert mij dat. En als ik moderne jongeren met een oorbelletje in bij de EO hoor vertellen dat ze geen seks voor het huwelijk heb ben omdat ze dat voor de ware liefde bewaren, denk ik toch: daar zit wat in. Zo heb ik het mijn ei gen dochters ook ongeveer ver teld." Hij praat over de verdieping in zijn eigen leven. De presentator wordt straks opa. Eigenlijk is hij dat al een beetje, want zijn zwan gere dochter Nikki en haar man Frank zijn sinds vorige week ook al voogd van een eenjarig meisje uit Suriname. „Met zo'n klein krullenkoppie in de buurt denk ik toch anders over dingen dan ik trof iDe hc rders tien jaar geleden deed. Het h n ya scoren en de race om de kijki itgebi fers doen me veel minder dai nares: toen. Dat kleine meisje vertel |en e me. Zo dwingt ze me om na I se denken over gewone dingen jUder bij huis. En dan ben je toch a beetje op het EO-pad, toch?" Laten we het nog even over gM® hebben. De publieke omroej «U moest toch bezuinigen? Kuril ze de publiekstrekker van de |D merciële concurrent dan wel talen? Henny Huisman glimljn yj „Bij de EO hebben ze alle res aa] aa potjes die ze hadden aangesj jje ken. Toen kwamen we bij elk 54 m; Daar komt de zegen van bov<jaar nog bij, als extraatje. Dan gaj|ze uj, toch overstag?" ijnlijl egele: Jan Vriend (rnden lakt. leeft Een man die negentien jaar in COMA heeft gelegen is kortgeleden weer bij zijn positieven gekomen. Bij het ontwaken groette de 39-jarige Terry Wallis zijn moeder, die bij zijn bed zat. ,,Hij begon met Mam, daarna werd het pepsi en melk", zei Alesha Badgley van het verpleeghuis. Wallis sprak zijn eerste woord op 12 juni en sindsdien gaat het steeds beter, aldus zijn vader. Terry Wallis maakte in 1984 een ritje met een vriend toen hun auto in een rivier terecht kwam. Ze werden de volgende dag onder een brug gevonden. De vriend was dood en Wallis in coma. Kort voor het ongeluk was Wallis' dochter Amber gebo ren. Zij is nu negentien en Wallis heeft gezegd dat hij voor haar weer wil leren lopen. Nog 68 voorstellingen en het clownsduo BASSIE EN ADRI- AAN stopt. Hun afscheidstour- nee beleeft de climax van 2 tot en met 4 januari in het Rotterdamse Topsportcentrum (naast De Kuip, 2800 plaat sen). Er bestaat zoveel belang stelling dat een extra voorstel ling in ingelast. ,,We moesten wel, anders breekt de pleuris uit", zegt Bassie (Bas van Toor). ,,ln plaats van 'tot de volgende keer maar weer...' zingen we nu 'dit was de aller laatste keer'. Overigens gaat Bassie door samen met een vrouw, van wie hij de naam nog niet bekend wil maken. „Adriaan wil gewoon stoppen omdat hij een acrobaat over tuigend wil kunnen neerzet ten. Als je ouder wordt, wordt dat gewoon moeilijker. Een clown stopt niet, die gaat ge woon het hoekie om." Op kin- dernet Nickelodeon (MTV Net works) beleven kindervrienden een revival. Al hun tv-series worden er herhaald. Foto: PR Een Noorse WANDELAAR die tij dens een tocht zijn been brak heeft vier kilometer KRUIPEND op zijn buik afgelegd om een berghut te be reiken waar hij kon worden gehol pen. De man had twee dagen ver geefs op hulp gewacht. Maandag werd hij gevonden: uitgeput, ver brand door de zon, en half opgevre ten door de muggen. Reddingswer kers waren al vijf dagen op zoek naar de wandelaar, de 33-jarige Arne Hamre. Donderdag kwam hij ten val, waarbij hij zijn been brak. Twee da gen lang probeerde hij de aandacht van reddingswerkers te trekken. Toen dat niet lukte, besloot hij zijn sokken ter bescherming om zijn handen te doen en sleepte hij zich twee dagen door het ruige en rots achtige gebied. Voor het eerst sinds 1927 zijn er in Drenthe weer RAVEN uit het ei ge kropen. De grote kraaiachtige vo gels, met de karakteristieke krassen de roep, hebben gebroed in natio naal park het Drents-Friese Wold. Boswachter Albert Kerssies:Er zijn twee jongen uitgevlogen, maar de laatste dagen zien we niet vier, maar drie raven rondvliegen in het natio naal park. Het gaat om een ouder paar meteen jong." In de Spaanse hoofdstad Madrid is gisteren een woning deels uitge brand toen de bewoonster Harry Potter probeerde te imiteren en een TOVERDRANK aan het brouwen was. De brandweer heeft de 21-jari- ge vrouw gered. Die raakte lichtge wond. Haar huis is echter deels ver woest. Tegen ambulancebroeders zei de Potter-fan dat ze de tove naarsleerling uit de boeken van J.K. Rowling wilde nadoen. Ze had voor haar toverdrank een ketel met water, olie, alcohol en tandpasta op het vuur toen de brand ontstond. Onbe kend is welke toverspreuk ze ge bruikte. Dertig jaar na de dood van kung-fu- legende BRUCE LEE vinden fans het hoog tijd dat Hong Kong een standbeeld opricht voor de filmster. Bruce Lee is een symbool. Hij is een echte vertegenwoordiger van Hong Kong", aldus Lee-fan Pippen Wong. Het bestuur van Hong Kong heeft overigens geen plannen om op 20 juli stil te staan bij de 30ste sterfdag van Lee. Het enige beeld dat er van Leë in Hong Kong is te bezichtigen, is een WASSEN BEEL D beeld in Madame Tussaud's. Lee werd geboren in de Amerikaanse stad San Francisco, maar bracht zijn jeugd in Hong Kong door, waar hij furore maakt in de plaatselijke filmindustrie voordat hij naar Holly wood vertrok. Lee was slechts 32 jaar toen hij stierf. Foto: AFP India heeft een beroemde OLIFANT verloren. Volgens Indiase media is de twaalfjarige Kutti Anai, de dik huid die met zijn slurf MONDHAR MONICA kon spelen, overleden. Het beest verbleef in een tempelcom plex in de zuidelijke deelstaat Tamil Nadu en was tot ver over de grenzen bekend. Het dier is vermoedelijk overleden door problemen met de spijsvertering. r- Eei olsta* Bwet< nand aan meth rMec Utree stin

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2