'Sluiting veel peuterspeelzalen' SETS TÉ en? verl kop 'ZomervullencT programma op strand Noordwijk Honderdduizend plaatsen op de tocht door bezuinigingen Katwijk in geweer tegen onwetendheid over xtc Op de eerste rang Actiedreiging personeel op ziekenwagens Geel maakt het verschil Onderzoek naar lager collegegeld als lokmiddel Leidsch Dagblad DONDERDAG 10 juli 2003 OPGERICHT 1 MAART 1860 erhard Schroder Ijft dit jaar maar uis in Hannover iwoner voert tie tegen ■ipverkeer 5 zomer van 178: Ie eerste ageerbuisbaby ward Buwler Lyt- r[ ie weinig zilver in zijn urs heeft, moet des meer zijde op zijn ng hebben Leidsch Dagblad met- uruiur icmcrunar.nian NR. 43278 LOS SPRINTERS INTERNET: www.leidschdacblad.nl NR. 43278 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 den haag/leiden - Een kwart tot veertig procent van alle peu terspeelzalen dreigt te moeten sluiten door bezuinigingen op gesubsidieerde ID-banen. Hon derdduizend plaatsen voor twee- en driejarigen staan op de tocht door het verlies van deze 'Melke- tiers'. Vanwege bezuinigingen van het kabinet moeten bijna 20.000 ID-banen verdwijnen, waarvan een kwart bij peuterspeelzalen. Gemeenten kunnen de peuter speelzalen alleen openhouden via forse prijsverhogingen voor de ouders, of door het geld weg te halen bij het maatschappelijk werk, buurthuizen en de schuldhulpverlening, verwacht de MO-groep, de branche-orga nisatie voor welzijn en maat schappelijke dienstverlening. In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zullen de grootste klappen vallen, ver wacht S. van Gennip, directeur van MO-groep. Veertig procent van de peuterscholen drijft daar op gesubsidieerde werknemers, ofte wel Melketiers. Buiten de grote steden drijft een kwart op ID-banen. Veelal gaat het om peuterleidsters die werken als assistent onder toezicht van een gediplomeerde collega. „Verdwijnen die, dan trek je fei telijk de stekker uit die peuter speelzalen", aldus Van Gennip. Bij de Leidse organisatie B4kids (voorheen COKL) is de proble matiek minder acuut dan in de grote steden. Bij 19 van de in totaal 34 peuterspeelzalen werkt iemand met een ID-baan. Pas als deze werknemers be sluiten te vertrekken komt de organisatie in de problemen omdat deze functies niet op nieuw mogen worden opgevuld met gesubsidieerde arbeids krachten. Maar voordat dit pro bleem zich aandient zijn de peuterspeelzalen waarschijnlijk al in een aparte stichting onder gebracht, verwacht M. Spa- ninks, lid van de raad van be stuur van B4kids. Deze 'schei ding' van de andere en veel gro tere poot van B4kids; de kinder dagverblijven, levert de peuter speelzalen meer financiële armslag op. Bovendien rekent Spaninks op een coulante hou ding van de gemeente Leiden. „De gemeente is er veel aan ge legen om de peuterspeelzalen overeind te houden. Zij ziet heel duidelijk het belang van dit werk." In Nederland gaat ongeveer ze ventig procent van de twee- en driejarigen naar de peuter speelzaal. Dat zijn ongeveer 200.000 kinderen, van wie 28.000 in de vier grote steden. Ouders betalen nu gemiddeld 32 euro per maand voor twee ochtenden opvang in de week. slMMENTAAR tri no AN HET WERK! V kt een simpele keus. Waar jj. .n we meer behoefte aan: n peperdure straaljager of 0 vesteringen in het onder- F vegen, politie en gezond- ie »ig? D66-leider Boris Dit- aP hoeft over het antwoord ng na te denken: hij wil de j31 ïaf van de JSF-straaljager e iw ter discussie stellen, nu 0 er Zalm zit te broeden op en ijkheden nog eens drie Tefd extra te bezuinigen. Dit- e >edient zich daarmee van in. >edkope truc. 1 mschaf van het JSF-ge- viiegtuig verdeelt de poli- lange tijd. Vorig jaar be- kabinet 920 miljoen voor te schieten aan het pfsleven om zich in te ko- •Mj de ontwikkeling van het Maar het Nederlandse 'sleven slaagt daar nauwe- l Dat leidt tot de rare situ- at de VS met Nederlands biggeld een toestel ont- e,c en zonder dat het be- ven hier er profijt van m Maar hoewel er inhoude- ker redenen zijn om de ïaf van de JSF ter discussie F2 en, moet de logische con- F nu zijn dat het ministerie zaken en de ie-industrie eerst harder compensatieorders moe- trekken. Aan het werk! klleen Dittrich, maar ook Ff er Zalm moet de zomer- ïen gebruiken om even na Jiken of hij op het goede zit Het regeerakkoord vf lalkenende-2 voorziet in' 1 grijpend bezuinigingspak- in 13 miljard euro. Door 0 og eens 3 miljard euro bij s®' en doen, zoekt Zalm ruzie f akbonden en werkgevers, ook met de kleinste rege- artij. D66 immers ziet de f®nvesteringen in vooral het .wijs juist als legitimatie haar deelname aan deze Je. De extra bezuinigingen 8e ovendien politiek en eco- ch niet echt nodig. Het fi- ewingstekort blijft ondanks tessie onder de heilige Eu- om i norm van drie procent 3111 e EU-landen deinzen er - F11, it - voor terug hun kwak- „le economie kapot te be- en. 1 SHu al een hele prestatie zijn "n 1 er het kabinet er in slaagt 1 tetieringsplannen uit het re- 3 vt koord uit te voeren. Laat rf_z ar eerst mee aan het werk voordat het nieuwe ingre- edenkt de Vries Campagne over gevaren gebruik ting en verslaving. Het is niet met zekerheid te zeggen hoe hoog het xtc-ge- bruik in Katwijk is. In het on derzoek met de Alcohol Meet- keet dat afgelopen jaar onder ruim achthonderd stappers in Katwijk is gehouden, zijn ook gegevens over drugsgebruik op genomen. Hoewel door het be perkt aantal vragen nog geen vergaande conclusies zijn te trekken, lijkt het erop dat de cij fers overeenkomen met onder zoeken uit de Duin- en Bollen streek en uit Amsterdam: bijna 2 procent van de stappers in Katwijk gebruikt xtc. Huisarts H. Moolenburgh, voorzitter van het Platform Ver slavingszorg, denkt dat dat een onderschatting is. „Er is de af gelopen jaren landelijk een for se toename van xtc-gebruik ge weest. Het is de vraag of men sen eerlijk opgeven wat ze ge bruiken als naar drugsgebruik wordt gevraagd." Hij wordt geregeld met de ge volgen van het pillengebruik in Katwijk geconfronteerd. Op zijn spreekuur verschijnen jongeren cüe klachten hebben als gevolg van xtc-gebruik. Ook uit video interviews die aan het begin van de campagne zijn gehou den onder jongeren, kwamen de klachten naar voren. „Ze meldden dat ze last hadden van geheugenverlies en concentra tieproblemen. Pas toen werd ons goed duidelijk hoe schade lijk de gevolgen zijn." door Saskia Buitelaar katwijk - Katwijk bindt de strijd aan tegen onwetendheid over de gevaren van xtc-gebruik. Als koploper op het gebied van preventie en hulpverlening op verslavingsgebied neemt het Platform Verslavingszorg Kat wijk opnieuw een voortrekkers rol, met een zelf ontwikkelde voorlichtingscampagne over xtc-pillen. Geheimzinnige posters moes ten de afgelopen weken de aan dacht trekken van Katwijkse jongeren die houseparty's be zoeken, dé plek waar gebruik van de drug xtc populair is. De ontknoping van die campagne was gisteravond. Op het Strandplein aan de Boulevard werd een feest gehouden, met housemuziek en voorlichting. Zo'n driehonderd jongeren kwamen daar op af. De boodschap van het Platform Verslavingszorg aan de jonge ren is helder: xtc-gebruik is schadelijk voor de hersenen. Doordat xtc de serotoninehuis houding in de hersenen aan tast, raken bepaalde hersencel len onherstelbaar beschadigd. Dat leidt onder meer tot geheu genproblemen, concentratie- stoornissen, afnemende intelli gentie en depressies, blijkt uit onderzoeken. Testen met apen toonden aan dat de hoeveel heid drugs die jongeren op houseparty's gebruiken - twee of drie pillen - al een groot deel van de dopamine neuronen, die de bewegingen van het li chaam coördineren, vernietigt. Andere gevaren zijn oververhit- delfzul - De lucht is blauw, het gras groen en het echtpaar op de dijk is er helemaal klaar voor: DelfSail 2003. Het zeilevenement met tientallen windjammers is vandaag offici eel van start gegaan, maar gisteren konden belangstellenden op strategische plekjes al een glimp opvangen van het moois dat richting de haven van Delfzijl voer. DelfSail duurt tot en met 14 juli. Foto: GPD/Jan Zeeman door Jan Preenen noordwijk - Het aantal evene menten op het strand in Noordwijk wordt fors uitge breid. Elf paviljoenhouders hebben de krachten gebundeld om, zoals initiatiefnemer Gijs van Roon het zegt, tot een 'zo- mervullend' programma te ko men. Op zaterdag 16 augustus wordt begonnen met de Heine- ken Beach Party. De organisa toren mogen dan tot twee uur doorgaan. Dat is dezelfde slui tingstijd als voor de horecagele genheden op De Grent. Als de proef slaagt en iedereen zich aan de afspraken houdt, wil de gemeente de openingstij den op het strand vaker verrui men. „En dat is precies wat we willen", aldus Van Roon.„Ieder- een is er dan ook bij gebaat dat het experiment een succes wordt. Dan kunnen we tenmin ste onze plannen verder uitwer ken. Wat we dit jaar doen, is nog bescheiden. Volgend jaar willen we veel meer organise ren." Hij denkt voor komend jaar aan drie grote evenementen in juli en augustus die in de plaats moeten komen van het vorig jaar ter ziele gegane Noordwijk op Zee-festival. „Maar daar wil len we het zeker niet bij laten. We willen ook delen van het straattheaterfestival overne men, dat helaas ook niet meer bestaat. Maar dat worden dan wel activiteiten op het strand- ,want daar moet het gebeuren." De organisatie is in handen van een stichting in oprichting, die uit twee werkgroepen bestaat. Van Roon is coördinator van het team dat de evenementen voorbereidt. De andere houdt zich bezig met de oprichting van de stichting. Van Roon: „We willen als Stichting Strand- exploitanten Noordwijk ook de belangen gaan behartigen van alle paviljoenhouders, bijvoor beeld in de onderhandelingen met de gemeente." Het is de bedoeling dat de stichting na het zomerseizoen officieel wordt opgericht. Pagina R4: 'We denken de zaken zelf te kunnen regelen den haag/cpd-anp - In het am bulancevervoer dreigen acties vanwege een conflict over de VUT voor personeel op zieken wagens. Volgende week praten CNV en FNV over het schrap pen van retourritten voor pa tiënten die voor medisch on derzoek naar het ziekenhuis moeten. De acties zouden in september moeten beginnen. Het CAO-conflict vloeit voort uit problemen met het gelijk schakelen van de arbeidsvoor waarden. De helft van de 3000 ambulancemensen is rijksamb tenaar en in dienst van een GGD, de andere helft werkt voor particuliere ondernemers. De werknemers met een amb- tenarenstatus hebben betere arbeidsvoorwaarden. Zo kan het GGD-personeel al met 55 jaar met functioneel leeftijdsontslag, waarmee reke ning wordt gehouden met de fysieke en psychische belasting. Bij de particuliere werkgevers gaat de VUT pas in met 59 jaar. Overigens vindt directeur J. Hartman van de ambulance zorg in Rijnmond dat de huidi ge aanrijtijd van 15 minuten te lang is. De landelijke norm voor spoedritten moet volgens hem omlaag naar 6 minuten. Dat is nu al standaard bij de brand weer in de hoogste risicogebie den. Hartman pleit voor gelijk trekking. Hij vindt het onbegrij pelijk dat de brandweer sneller aanwezig moet zijn dan een ambulance. Pagina R4: 'Maar ik heb al zoveel pillen geslikt' Vrouw vindt slang op rand wc-pot schiedam - Een 38-jarige vrouw in Schiedam kreeg gisteren de schrik van haar leven toen ze op de rand van de wc-pot een meer dan twee meter lange slang zag. Het reptiel was even eerder door het toilet naar bo ven gekomen. Toen gealar meerde agenten samen met brandweerlieden de ruimte be traden was de slang spoorloos. Het reptiel bleek door een ope ning onder het bad te zijn ge kropen. Een deel van het bad werd gesloopt. De slang bleek al twee maanden uit een nabij gelegen woning te zijn verdwe nen. Eigenaar en dier zijn in middels herenigd. Concert Stones live op Radio 2 Hilversum - Radio 2 zendt op woensdag 20 augustus het con cert van de Rolling Stones in de Amsterdam Arena live uit. Zij sluiten met dat optreden hun Nederlandse tournee af. „Het is heel bijzonder dat zoiets ge beurt", zegt de woordvoerder van Radio 2. Inflatie daalt naar 2,2 procent voorburg - De inflatie in Ne derland is in juni verder ge daald naar 2,2 procent. IQeding en schoeisel werden 7 procent goedkoper. Computers, beeld en geluidsapparatuur, bloemen en planten werden eveneens goedkoper. Voeding is met een stijging van 4,2 procent juist flink duurder geworden. De Tour heeft ieder jaar een Franse gele truidrager nodig. Dat is goed voor de rust in het peloton, bij de volgers en ook voor het land. Niets kan zo ont ploffen als een Franse massa onder het erepodium als daar een kind van eigen land in het geel verschijnt. De gelukkige dit maal was een als een verdwaalde beachboy op lengte: Jean-Patrick Nazon, een naam als een gedicht. Zijn voorgangers: Christophe Moreau, Francois Simon, Lau rent Jalabert en Laurent Des- biens. Neen, ze hebben er niet zo heel veel in het geel die Fransen, maar als er een toevalstreffer te noteren valt, wordt er ook luide gejubeld. Voor het eindklassement zijn ze over het algemeen niet zo ge vaarlijk die kinderen van Chi rac, maar zo'n dagje onsterfe- F .ijkheid in de trui van Henri Desgranges doet goed. De laatste onwaarschijnlijk ho ge jubel kwam toen Jalabert in het geel klom: Frankrijk ont plofte en velen binnen het pe loton gunden deze strijder zijn vijftien minuten roem die Andy Warhol ons allen toegezegd heeft. Nazon genoot ook van zijn tijd, zwaaide, lachte, glom en was een ander mens. Voor heel even, want hij wist dat hij een dag mocht schitte ren in dit heelal, daarna moest hij weer terug in zijn hok, in dat truitje van zijn ploeg. En het grappige is nu dat in dat truitje hem niemand herkent. Hij kan dan rustig door het publiek rij den en hij zal nauwelijks aange sproken of aangeraakt worden. In het geel heeft hij een naam, zonder is hij naamloos. Voor het Franse publiek bestaat er nog een trapje hoger in ge nieten van een Fransman in het f- geel. Hoe vreemd dat moge klinken, maar de keren dat Franse gele truidragers in dat kleinood moesten uitvallen, was het opgevoerde drama en de daarbij passende nationale smart niet van de lucht. Hele drama's werden op de Franse wegen opgevoerd rond Stepha- ne Heulot en Pascal Simon die hulpbehoevend, gekwetst en als ware martelaars achterbleven op een stoffige weg met zonne bloemen langs de kant. Gek is dat: ze vinden martelaars hier fantastisch en pas in het geel heb je naam. Morgen kijkt niemand meer naar Nazon. Mart Smeets Impopulaire bètastudies goedkoper den haag/gpd - Het ministe rie van onderwijs onderzoekt of de niet populaire bètastu dies zoals wiskunde kunnen worden bevolkt door het col legegeld te verlagen. Zo gaat het departement na of in landen waar al verschil bestaat in de hoogte van col legegelden, studenten inder daad vaker kiezen voor een goedkopere opleiding. Volgens het ministerie staat nog lang niet vast dat studies straks gaan verschillen in prijs. Dat moet de politiek beslis sen. De meeste partijen voe len daar niets voor, omdat het zou leiden tot rechtson gelijkheid. Van der Hoeven kondigde eerder al aan dat zij met 'onorthodoxe maatrege len' zou komen om meer stu denten te werven voor tech nische studies. Het Nederlandse bedrijfsle ven kampt met een tekort aan gekwalificeerd, technisch personeel dat de komende ja ren alleen maar groter wordt. Een'ander idee dat leeft is om studenten die een bèta-studie volgen daar een hogere finan ciële compensatie voor te ge ven, omdat hun studie over het algemeen zwaarder is dan een talenstudie. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam umuv Straat <JP Postcode Plaats Telefoon (ivm controle nabezorging) W5 gaan zon^Jtfg om mol persoonsgegevens In hel colofon van de krant treft u nadere rdbrmafie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betafrig s mqn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1