KUNST CULTUUR Sean Paul in de voetsporen van Marley Marianne: van revolutionaire tot seksbom Onderbroekenparade in Stadsmuseum Harderwijk John Cale: De houdbaarheidsdatum van een rockmuzikant R5 Scheepsbel uit Titanic donderdag 10 juli 2003 e a la Catherine Deneuve, gemaakt door Ie Polska. Foto:GPD/PR parijs/gpd - Ze heeft nooit be staan maar toch prijkt haar beeld op alle overheidsdocumen ten, pronkt ze op iedere munt, zijn straten, pleinen en gebou wen naar haar vernoemd en reikt haar profiel op de postze gels tot in de verste uithoeken van de aarde. Marianne, het symbool van de Franse revolutie, stamt uit 1792, het jaar dat de monarchie offi cieel werd afgeschaft. Drie jaar eerder was in Parijs de Bastille ingenomen en in de rest van Europa hield men zijn hart vast vanwege de orgie van geweld waarmee de revolutie gepaard ging. De leiders, Danton voor op, waren zich bewust van de argwaan waarmee de buurlan den de gebeurtenissen in Frankrijk volgden.. De Repu bliek had dringend behoefte aan een ander symbool dan de guillotine, zo hield hij zijn me destrijder Robespierre voor. Li- berté (vrijheid) moest onlosma kelijk gekoppeld worden aan République. De monarchisten hadden het gemakkelijker gehad. Het 'ge zicht' van de staat was dat van de koning, de absolute heerser van Frankrijk. Een staatsmacht moet geloofwaardig zijn; de burgers dienen de staat te ge hoorzamen - dat is nu eenmaal het bestaansrecht van elke staat. De Republiek had zo'n zelfde 'gezicht' nodig maar het kon gezien de uitgangspunten van de revolutie niet iemand zijn die boven de partijen stond. Na Liberté volgde nu eenmaal Égalité (gelijkheid). Een volksliedje uit het zuiden van Frankrijk bracht uitkomst. Marianne, kennelijk de meest voorkomende naam bij vrou wen in die tijd, werd in dat lied je uitbundig bezongen en be wierookt. Haar plaats in de ge schiedenis was snel gecreëerd. In rap tempo fabriceerden beeldhouwers tienduizenden bustes van Marianne die een opvallende plek kregen in alle overheidsgebouwen. De Repu bliek had haar 'gezicht', haar symbool, een volksvrouw met jacobijnenmutsje op en voor zien van een indrukwekkende borstpartij waarvan één borst meestal ontbloot was. In het museum in Vizille is nu een tentoonstelling geopend over Marianne. Iedereen kent haar beeltenis maar we weten eigenlijk heel weinig van haar geschiedenis", zegt Chevalier. Met steun van enkele promi nente historici is geprobeerd die lacune op te vullen. Het re sultaat is ook voor niet-Fransen interessant omdat de tentoon stelling zich niet alleen beperkt tot het neerplanten van Mari- anne-beeldjes, -bustes, -schil derijen en -prullaria maar ook ingaat op het vraagstuk van na tionale identiteit; in een tijdsge wricht van uitbreiding van de Europese Unie en overdracht van nationale bevoegdheden nog steeds een actueel onder werp. Pas in de jaren zeventig van de vorige eeuw kreeg Marianne wat meer profiel. De beeldhou wer Asian, een pseudoniem voor Alain Gourdon, bedacht dat het symbool van de revolu tie best een wat meer sexy uit straling mocht hebben. Gour don had naam gemaakt als te kenaar voor het softpomoblad Lui en boetseerde een buste naar Brigitte Bardot. Een groot aantal burgemeesters was ver rukt van Gourdons creatie en ruilde onmiddellijk de anonie me Marianne in voor BB. In het verleden moest de borstpartij van Marianne al dusdanig zijn dat de roodwitblauwe sjerp van de burgemeester moeiteloos op zijn plaats bleef zitten maar met het borstbeeld van Brigitte was dat geen enkel probleem meer. Collega's van Gourdon boet seerden in daaropvolgende ja ren bustes van Mireille Mathieu, Catherine Deneuve en Laetitia Casta maar volgens Alain Chevalier, directeur van het Museum van de Franse Re volutie, is dat nauwelijks een succes geweest. „Ik heb in mijn departement Isère bij alle bur gemeesters eens nagevraagd welk borstbeeld zij in hun ge meentehuis hadden staan. In overgrote meerderheid bleek dat de traditionele Marianne te zijn. Marianne is een toonbeeld van onbesproken gedrag. Dat kun je van de film- en modes- terren niet zeggen. Dat zijn ge woon mensen van vlees en bloed met al hun goede en minder goede kanten". Zelfs Brigitte Bardot, Frankrijks seks bom aller tijden, is nog maar mondjesmaat in de officiële ge bouwen aanwezig. Links heeft het namelijk niet zo op haar goede betrekkingen;, met Jean- Marie Le Pen en diens Front National. Marianne a la adgitte Bardot, gemaakt doocAlain Asian. Foto: GPD/PR Dorrestein. Foto: ANP met Dorrestein - Schrijfster Renate &i|festein komt zaterdag naar haar nieuwe ro- )rm I i'Het duister dat ons sd4idf te p esenteren én aard- eten met haar lezers. is 's middags van 15.00 uur op de boe- op het Vuurtoren- aanwezig en van 16.00 tot bij Strandpaviljoen Daarbij wordt ook gehouden prijzen. In het boek van Dorrestein, over het 'bondgenoot- tussen daders en slacht- spelen aardbeien een rol. Manen bij NDT - De internatio- choreo- van Manen stopt als het Neder- (NDT). Hij !t NDT gevraagd zijn te beëindigen met van het seizoen 2003- meldde een woord van het NDT gisteren. vindt dat zijn reper- weinig wordt uitgevoerd «dansgezelschap om een Tiling als huischoreograaf raardigen. Hij zal voor- ten nieuw werk voor het iken. Wel blijft hij repe- ;eleiden. ninaties voor gel en Velthuijs Paul Biegel en Max lijs zijn genomineerd de internationale Hans itian Andersenprijs 2004 le International Board for s voor Young People (IB- riete Ned rlandse IBBY-sec- ;n [je imineert Paul Biegel voor VOfl ans Christian Andersen- t urt| o2004 in de categorie au- Zijn kinderboeken be- elen de strijd tussen goed raad, en reizen naar het ide. Het werk van Paul tl is in veel talen versche- In de categorie illustrato- ordt Max Velthuijs voor gen. Vooral zijn kikker en zijn wereldberoemd. De aarlijkse Hans Christian ;n Medal voor een au- LJ wordt al sinds 1956 uitge- |In 1988 ontving Annie Schmidt deze prijs. De mor een illustrator is inge- le 1966. iooï ise artiesten ren staken de rlic "p - Opnieuw is gisteren jantal culturele evenemen- Frankrijk verstoord of ge- 'eerd door een staking van en, die protesteren tegen en van de regering om te i op hun werkloosheids- nio ^S611- De programmering w let theaterfestival van Avig- no< voor hveede ach- ivolgende dag geannu- rste ^et populaire festival, j drie weken lang dag en ter; voorsteUbigente^en t trekt ieder jaar zo'n eun WD mensen uit de hele we kten P'°k operhugsdag van ,jes estival van Radio France n cc door de staking afgelast 1 organisator van het zes tai durende popfestival aur< ip ofolies, besloot helemaal evenement af te zien. harderwijk - Jarretels, korset ten, petticoats en step-ins. Het anders zo plechtige Stadsmuse um in Harderwijk toont zich de komende maanden van een fri vole kant. De tentoonstelling (On)Zichtbaar ondergoed' tilt de rokken op en laat een waaier aan historisch ondergoed zien. Van ondergoed, dat lijkt op een wollen duikerspak tot kanten niemendalletjes, het is allemaal te zien in de vitrines van het museum in de Gelderse stad. De vroegste onderjurkjes date ren uit 1850. Eroticawinkel Christine le Due leverde de laatste ontwikkelingen op het gebied van 'de tweede huid'. En soms blijkt er in die 150 jaar weinig veranderd te zijn. Zo droegen vrouwen tot 1900 onderbroeken zonder kruis. Artsen uit de vorige eeuw von den open ondergoed voor vrou wen gezond. Vrouwen droegen onderjurken, soms met inge naaide pijpjes, maar altijd met een open kniis. Tot iedereen de fiets beklom. Het werd onhan dig gevonden en de vrouwen broekjes werden gesloten. Dat bleef zo tot de seksshops de kruisloze exemplaren weer in de etalage legden. De basis van de expositie is de privé-collectie van Corrie de Groot. Vijftien jaar geleden ont dekte ze dat niemand onder goed verzamelde. Ze zag er haar roeping in en inmiddels heeft haar verzamelwoede een dwarsdoorsnede opgeleverd van wat mannen en vrouwen door de eeuwen heen op het lijf droegen. De conservator van het Stadsmuseum benadrukt echter dat De Groot noch Har derwijk met lichte zeden van doen heeft. In de tentoonstelling komt aan het licht dat ondergoed vaak het kruispunt van ideologische en fysieke ruzies is. 'Gezond heidsredenen' zijn vaak het ex cuus voor innovaties. Zo werd een korset noodzakelijk geacht voor de vrouwelijke ruggen graat. Met alle excessen van dien. Een kostschool in Londen aan het einde van de negen tiende eeuw was zo bedreven in het insnoeren van meisjeslicha men dat een meisje van vijftien met een taille van 83 cm twee jaar later de school verliet met een taille van 53 centimeter. Ook bij de mannen was het niet altijd even fris. Toen de Duitse dokter Jaeger een eeuw geleden zijn bekende wollen onderbroe ken op de markt bracht, gaf hij het advies ze niet met zeep te wassen. „Een schaap neemt toch ook geen bad?", aldus de geneesheer. Tegenwoordig is het ondergoed meer op het lijf gesneden en fleuriger dan de grauwe kielen en onderrokken van opa en oma. Maar nog steeds bepalen trends wat we onder onze kle ren dragen. Mannen gingen pas heupslips dragen toen comics- helden Superman en Batman met hun ondergoed duidelijk zichtbaar gingen rondvliegen. En hoewel na de bh's van Ma donna alles lijkt te mogen, uit ten ongeruste ouders eerder dit jaar hun zorgen over de kin- derstring. Maar dat bleek een storm in een glas water. Een op de drie kinderen in Nederland loopt gewoon in een degelijke slip van gezinswinkel HEMA. (On)Zichtbaar ondergoed - t/m 10 januari 2004. Stadsmu seum Donkerstraat 4 Harder wijk. Openingstijden ma t/m vr 10-17 uur londen - Op het eerste gezicht is dit maar een normale bel, waar de ze twee bezoekers van het Science Museum in Londen naar kijken. Maar wie weet dat deze klok geluid werd nadat Frederick Fleet de ijsschots in het oog kreeg die de Titanic fataal zou worden, kijkt er met hele andere ogen naar. Op de tentoonstelling zijn zo'n tweehon derd voorwerpen uit het scheepswrak te zien, inclusief een stuk van de romp. Ook kan de bezoeker zich een voorstelling maken van het leven op de beroemde boot, dankzij de replica's van enkele zalen en scheepshutten die op de expositie te zien zijn. Foto: AP muziek recensie Ad van Kaam John Cale: gezien LVC, 9/7. Wat is de houdbaarheidsda tum van een rockmuzikant? Een interessante vraag, waar op het antwoord niet is gege ven, sinds rock roll pas iets is van de laatste halve eeuw en een aantal muzikanten van het eerste uur nog altijd strijd geeft. Mick Jagger bijvoor beeld speelt met zijn Rolling Stones, van wie drummer Charlie Watts de zes kruisjes inmiddels is gepasseerd, mo menteel Europa plat. En afge lopen zondag liet de 58-jarige Tony Joe White in Paradiso zien dat er nog geen draadje sleet zit op zijn Louisiana Swamp Rock. De verwachtin gen waren derhalve hoogge spannen voor nog zo'n icoon uit de jaren zestig: John Cale. Kon hij het nog, nu hij weer eens in Holland was? De Welshman maakte samen met Lou Reed en zangeres Ni co ooit furore met de Velvet Underground, een volstrekt tegendraadse band die onder invloed van onder andere An dy Warhol op geheel eigen wijze popgeschiedenis schreef. De groep viel door een hoog ego-gehalte van de verschillende karakters al vrij snel uit elkaar, maar ieder voor zich en met name Reed en Cale maakten naam en faam met een aantal gedenk waardige soloprojecten. Al werd de frequentie daarvan alsmaar onregelmatiger. Soms hoorde je jaren helemaal niets. Leefden ze eigenlijk nog wel? Zeker, want daar stond John Cale dan toch opeens weer en dat nog wel in het LVC, een klein podium dat al jaren een grote naam als deze moest ontberen. Hoewel niet uitver kocht was het aardig volgelo pen met adepten op leeftijd en ook wel jongere nieuwsgie rigen die wel eens wilden zien waar de cultus rond Cale nu eigenlijk op gebaseerd was. Dat viel live gesproken anders nog heel niet mee. Althans ze ker niet in het begin van zijn optreden, dat ook nog eens met een vertraging van drie kwartier begon. Pielend op een synthesizer murmelde Cale zich eerst door een vijftal nummers heen waarvan hij de tekst op zichtig aflas van een lees- plankje voor hem. Een hoogst eigenaardig gezicht, iemand die zijn zelf geschreven num mers niet kan onthouden. Hij zal toch geen Korzakov heb ben? Bovendien klonk het ook nog eens zeer ongeïnspireerd zodat Cale van het publiek aanvankelijk niet meer terug kreeg dan wat plichtmatig ap plaus, als dank voor in een ver verleden bewezen diensten. „Ik krijg van die begrafenis- muziek zelfmoordneigingen", mokte een toeschouwer. Die vervolgens maar troost zocht aan de bar. Vraagtekens derhalve bij de houdbaarheidsdatum van Ca- le's muziek die pas wat van die scepsis wist weg te nemen toen hij halverwege het con cert de altviool ter hand nam en nog wat later de gitaar. Ein delijk een paar strakke sche ma's, een song ook van zijn mini-cd 5 Tracks, en eindelijk iets van bezieling en een soort van enthousiasme bij deze vroegere grootheid die tegen woordig clean en nuchter door het leven gaat, maar daar zeker niet vrolijker van gewor den is. Het was aardig om hem (weer) eens in levende lijve te zien en zijn karakteris tieke stem te horen, maar daar is ook meteen alles mee ge zegd. Zijn toegift, solo, die was naar behoren. Veel te weinig natuurlijk voor iemand van zijn kaliber en met zo'n verle den. Amsterdam - De onverbiddelijke zomerhit van 2003 komt uit de koker van de Jamaicaanse dance- hall-zanger Sean Paul en heet Get Busy. Het liedje heeft het zelfde appeal als Mambo no 5 waarmee Lou Bega enkele jaren scoorde. Echter, in tegenstelling tot Bega is Sean Paul Hernandez géén eendagsvlieg, of wil dat al thans niet zijn. „Ik had een enorme hit in Ame rika met Gimme the Light. Dat was een echt partynummer, over meisjes, uitgaan, cham pagne, iets goeds erbij roken. Enfin, je begrijpt me wel", ver telt Sean Paul. „Dat nummer had echt die clubvibe. En toen er een opvolger voor die single moest komen dacht ik: waarom niet in diezelfde 'feel-good' stijl? Zo ontstond Get Busy. We hebben het in één avond opge nomen. In een paar uur, omdat ik alweer een andere afspraak had. Maar het nummer voelde direct goed en voor ik het wist stond het nummer één in de Amerikaanse Billboard-hitlijst. Ongelofelijk, vind je ook niet?" De Nederlandse zomerhit van 2003 komt niet uit Spanje (Los Del Rio, Las Ketchup) of Duits land (Lou Bega) maar uit Jamai ca. Get Busy mag dan in ons land misschien niet op de aller bovenste plaats van de hitlijst staan, veel scheelt het niet. En het nummer heeft alles wat een zon-, strand- en zeesucces moet hebben. Dansbaar. Mee- zing-refrein. Zo'n sfeertje waar bij je je van zo veel mogelijk kleren wilt ontdoen. In tegenstelling tot veel andere zomerhit-artiesten is Sean Paul Hernandez echter geen mario net van een producerteam. Geen mooi smoeltje voor een videoclip. De in 1973 geboren Jamaicaan werkt al vanaf 1996 aan een serieuze carrière als dancehall-deejay. Dit is de in de jaren tachtig ontstane stro ming binnen de reggae waarbij wordt gerapt op een reggae-rid- dim zoals rappers in de hiphop dat doen op een beat. „Dancehall is de cultuur van de jeugd van het Jamaica van nu", vertelt Hernandez. „Ooit was dat natuurlijk gewoon de reg- Sean Paul: „Dancehall is de cultuur van de jeugd van het Jamaica van nu." Foto: GPD gae. In de vroege jaren van Marley en zo. Toen was reggae de stem van Jamaica. Maar te genwoordig wordt overal reg gae gemaakt. Denk aan UB40 of een Amerikaanse groep als Big Mountain. Prima muziek alle maal hoor, daar niet van. Maar niet langer typisch Jamaicaans. Ik wil het Jamaica van vandaag representeren en dus maak ik dancehall-reggae. „Ik kom van uptown, uit een van de betere buurten van Kingston. Niet uit het getto. Ik heb nooit armoede gekend en een goede opleiding gehad. Ik heb mij nooit een 'slachtoffer' gevoeld. Maar tegelijkertijd ben ik ook van een generatie die zich niet schuldig hoeft te voe len ten opzichte van de mensen die wel in het getto wonen, vind ik. Dat onrecht is van vóór mijn tijd - ik ben van 1973. Toen ik net met rappen begon zong ik daar ook over. Maar op een ge geven moment zei een van de producers waarmee ik werkte: 'Waarom ga je geen echte par- tyraps maken? Dat is toch de muziek waar je zelf het liefst naar luistert?' En dat klopt. Dat past eigenlijk ook veel beter bij mij." Zo ontstonden Gimme the Light en Get Busy. Beide num mers werden hits, zowel in Amerika als in Nederland. En beide nummers zijn terug te vinden op Sean Pauls tweede album Dutty Rock, dat ook al hoog in de cd-lijsten staat. Een eind 2002 verschenen dansbaar en luchtig album waaraan be halve door gerenommeerde reggaecracks als Sly en Robbie ook wordt meegewerkt door het zeer trendy hiphop-producers team The Neptunes. „Maar hiphop is natuurlijk ook muziek waarmee ik opgegroeid ben", zegt Sean Paul. „En ver geet niet dat veel rappers hun wortels op Jamaica hebben. Shinehead natuurlijk. Maar ook Biggie, The Notorius Big. Zijn moeder was Jamaicaans." Sean Paul Hernandez' eigen moeder is trouwens een bekend beeldend kunstenaar op Jamai ca én Engels. Zijn vader is van Portugese afkomst. Een van zijn grootvaders is Chinees. Kortom, de rapper-zanger heeft bloed van minimaal drie continenten door z'n lijf stromen. „Als kind was ik mij daar eigenlijk nau welijks van bewust", vertelt hij. „Ik vond het de normaalste zaak van de wereld. Later ben ik mij wel wat meer in die cultu ren gaan verdiepen. De Chinese bijvoorbeeld. Vooral wat het voedsel betreft, haha. Maar se rieus. Ik ben er van overtuigd dat uiteindelijk de mensen met elkaar vermengen, dat iedereen op aarde dat bronzen huid kleurtje krijgt dat ik nu al heb." Een kleine tien jaar geleden, voordat hij serieus als dance hall-deejay begon, maakte Sean Paul carrière als topsporter. Hij speelde een tijdje waterpolo in het Jamaicaanse nationale team en vertegenwoordigde zijn land ook bij zwemwedstrijden. „Dat was wel iets heel anders dan de muziekwereld", zegt hij. „Het is niet voor niets dat mijn moeder nogal schrok toen ik haar ver telde dat ik voor de muziek wil de kiezen. Als topsporter is het zaak dat je heel gezond en vooral regelmatig leeft. Maar ik heb er achteraf natuurlijk wel veel aan gehad: Discipline, ge duld, concentratievermogen. Allemaal zaken die mij nu ook goed van pas komen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15