Terrassen in Lisse blijven langer open 00 DUIN BOLLENSTREEK Ook een goedgekeurde pil is een slechte pil UCHTG/to 10.0 'Dodenweg' N207 krijgt snel gescheiden rij stroke 'We denken de zaken zelf te kunnen regelen' LÏÏ F NA Af OfJÊLANfi Uitbreiding kerk aan Remisestraat Proef loopt tot 1 september Volkshuisvestingfonds niet voor bewoners van de Rooie Leiden go home Zout uit Ringvaart zwaanshoek - Het vorige week nog met zout vervuilde water van de Ringvaart bij Zwaans hoek is weer zoet. De afgelopen dagen is het water versneld via het gemaal in Spaamdam naar het Noordzeekanaal gepompt. Door een fout bij werkzaamhe den bij een nieuwe rondweg bij Nieuw-Vennep werd zout kwel water via de waterzuivering bij Zwaanshoek in de Ringvaart ge dumpt. Metingen wezen uit dat het zoute water praktisch ner gens anders is terecht geko men. Vrijdag toen het zout in de Ringvaart werd ontdekt, is de bronbemaling bij de werk zaamheden in Nieuw-Vennep stilgelegd. Bijen kijken en honing slingeren noordwukerhout - Wie alles wil weten over bijen, wespen, hommels, honing en de ge schiedenis van de imkerij kan tot en met 24 augustus terecht in Noordwijkerhout. Imkerij De Drie Bijen zet elke zondag tus sen 13.00 en 16.30 de deuren open. Er is een doorlopende tentoonstelling over de imkerij door de eeuwen heen, de im kers geven demonstraties ho- ningslingeren, bezoekers kun nen 'koudgeslingerde' en ande re soorten honing proeven en kinderen kunnen zelf een bijen waskaars rollen van vellen ech te bijenwas. De Drie Bijen is ge vestigd aan Pletterij 15, op be drijventerrein Gravendam. Toe gang is gratis. katwuk - De Gereformeerde Gemeente in Katwijk aan Zee wil het kerkgebouw aan de Re misestraat uitbreiden. In de kleine kerk is slechts zitplek voor 150 mensen, waardoor tij dens diensten vaak mensen moeten staan. De Kerkenraad van de Gereformeerde Ge meente heeft daarom de ge meente toestemming gevraagd om aan de achterzijde van het gebouw uit te breiden, zodat er 75 extra zitplaatsen ontstaan. De verbouwing vindt deels plaats in de zaal die achter de kerk ligt, blijkt uit het plan dat de Kerkenraad bij de gemeente heeft ingediend. Verder wordt een deel van het achtererf be bouwd. Daarmee wordt de be- bouwingsgrens overschreden en is het plan in strijd met het bestemmingsplan. Desondanks wil de gemeente wel toestem ming voor de plannen verlenen. donderdag 10 JULI 2003 vervolg van voorpagina katwijk - Een voorlichtings actie over XTC, dat hadden de jongeren niet verwacht die gisteravond naar het Strand- plein in Katwijk kwamen waar een kort housefeest zou zijn. Ze lieten zich niet wegjagen. Integendeel, zegt voorzitter H. Moolenburgh van het Plat form Verslavingszorg tevre den. Onverwacht veel bezoe kers gingen na afloop met hem in discussie of stelden vragen over de gevaren van XTC-gebruik. De een trok de ernst van de boodschap in twijfel. ,,Ach, dat ene pilletje, zeggen ze dan. Maar anderen zijn echt ge- schrokken. 'Maar ik heb er al zo veel geslikt', zei iemand be zorgd tegen mij." Ook de vraag of geteste en goedge keurde pillen geen kwaad kunnen, werd gesteld. Maar dat maakt volgens Moolen burgh niet uit. „Elke pil is een slechte pil. Een goedgekeurde XTC-pil wil alleen zeggen dat de werkzame stof MDMA erin zit. Een slechte pil kan van al les bevatten, dan ben je echt Veel vragen van Katwijkse jongeren over gevaren XTC de pineut." De reacties van jongeren to nen volgens hem de noodzaak aan van meer voorlichting. De gevaren van de partydrug zijn niet bekend bij drugsgebrui kers en hun ouders. Voorlich tingsmateriaal is slechts be perkt beschikbaar en komt nauwelijks onder de aandacht van de doelgroep, merkt het Platform Verslavingszorg. Moolenburgh is er van over tuigd dat een campagne die samen met jongeren is ge maakt, zoals die in Katwijk, goed aanslaat bij jongeren. Hij heeft de Katwijkse voorlich tingsactie daarom onder de aandacht gebracht van het ministerie van volksgezond heid (VWS), zodat die als voorbeeld kan dienen voor ac ties in andere gemeenten. Of van de overheid zelf, want het platform noemt het veront rustend dat zij, in weerwil van de feiten, nog geen landelijke campagne heeft ontwikkeld. Het ministerie heeft het plat form in een reactie laten we ten het positief te vinden dat Katwijk XTC-voorlichting hoog op de agenda heeft staan. Vooral omdat daar op lokaal niveau vaak weinig be langstelling voor is. VWS staat ook positief tegenover de aan pak, met jongeren samen, maar voelt er niets voor om de campagne over te nemen. Het ministerie meent dat zelfs een harde, afschrikwekkende campagne geen effect heeft op het gedrag van jongeren. Momenteel verricht het Leids Universitair Medisch Centrum in opdracht van VWS litera tuuronderzoek naar de risico's van XTC. Het ministerie wil de uitkomst daarvan afwachten, voordat het besluit welke voorlichtingsboodschap delijk wordt verkondigd. De Katwijkse campagne gisteravond niet afgelt Via het platform en de w« www.kattuk.nl kunnen j ren de komende tijd ni formatie krijgen en stellen over JCTC-gebruik. platform probeert bovenj in overleg met burgemi Wienen de horecagelegc den bewust te maken van! verantwoordelijkheden, drugsgebruik is het bij beeld belangrijk om g( water te drinken lucht te krijgen. Café s mi daarom wat het platform treft zorgen voor gratis water en goede ventilatie. 'H It nt< schi door Gerard Baas lisse - Terrasliefhebbers kunnen waarschijnlijk dit weekeinde in Lisse al een uurtje langer in de open lucht genieten van hun witte wijn, biertje of rosé. Burge meester Langelaar heeft bij wijze van proef besloten dat de terras sen tot één uur 's nachts mogen openblijven. Nu is dat nog twaalf uur. De enige onzeker heid is nog of het de gemeente lukt om de brief nog voor het weekeinde bij de horecaonder nemers te bezorgen. De proef loopt tot 1 september van dit jaar en geldt voor de he le week voor alle terrassen in het dorp, tenminste als de uit baters het in Lisse geldende ho- recaconvenant hebben onder tekend. Na 1 september wordt bekeken of de ondernemers zich hebben gehouden aan de afspraken die er toe moeten bij dragen dat de overlast voor de omgeving tot een minimum wordt beperkt. De voorwaarden van de proef houden in dat er na twaalf uur op het terras geen muziek gespeeld wordt en dat het op- en afruimen direct na één uur en zo stil mogelijk ge beurt. De Lissese horeca ziet het plan zitten. „Het mes snijdt aan twee kantenzegt horecawoord- voerder J. Nederstigt, eigenaar van restaurants De Gevulde Mand en De Verloren Koffer. „Het is een wens die al veel lan ger leeft bij ons. We denken dat het niet alleen goed is voor ons en onze gasten maar ook voor de omwonenden. Wij denken dat hiermee de overlast nog verder omlaag kan." De nieuwe terrastijden sluiten beter aan bij de gewone slui tingstijden, vindt Nederstigt. „Mensen gaan steeds later uit, komen om een uur of elf op een terras zitten en na een uurtje moet je ze al vragen om weg te gaan. Dan willen ze met zijn al len naar binnen, waar weinig plaats is en vervolgens gaan ze door het dorpscentrum op zoek naar een kroeg waar wel plek is. Dat geloop zorgt soms wel eens voor overlast. Nu weten de gas ten dat het om één uur afgelo pen is. Het vergroot de duide lijkheid." De bewoners zijn volgens de Lissese beleidsmedewerker T. Zwemmer akkoord gegaan met de proef. „In de wérkgroep Openbare Orde (een overlegor gaan van gemeente, politie, ho reca, middenstanders en om wonenden van het centrum, red.) zijn de bedenkingen van de omwonenden aan de orde geweest. Met de voorwaarden die we aan de terrassenbezitters stellen wordt daar rekening mee gehouden. Als blijkt dat er toch te veel overlast ontstaat kunnen we maatregelen ne men. Voor een enkel terras of voor allemaal." Volgens Zwemmer is de proef niet bedoeld als beloning voor goed gedrag van de horecaon dernemers. „Het gaat al gerui me tijd naar behoren in het Lis sese uitgaansgebied. Naar mijn weten is de sfeer tussen ge meente, horeca en omwonen den nooit slecht geweest. Met deze proef wordt gewoon vol daan aan een wens die in het voorjaar levendiger is gewor den. Al die dagen met mooi weer in het afgelopen voorjaar hebben daar zeker aan bijge dragen." De vertegenwoordiger van de bewoners in de werkgroep E. Plantenberg was vanmorgen niet bereikbaar. vervolg van voorpagina nooordwuk - Gijs van Roon heeft in april het initiatief geno men om de paviljoenhouders op het Noordwijkse strand sa men te brengen in een stich ting. „Op dat moment was het duidelijk dat de Noordwijk op Zee-festivals echt ter ziele wa ren. Ik vond dat verschrikkelijk jammer. Het was toch een leuk evenement. Daarvoor moest iets in de plaats komen, dacht ik. Daarom heb ik alle pavil joenhouders benaderd. De meesten reageerden meteen enthousiast." De betrokkenheid van Van Roon is terug te voeren naar de tijd dat hij nog strandmeester was. Een paar jaar geleden is hij met dat werk gestopt, maar het contact met het strand is geble ven. „Ik voel me daarmee nog altijd erg verbonden. En met de mensen die daar werken." Om die reden heeft hij vorig jaar nog pogingen ondernomen om de Noordwijk op Zee-festi vals te redden. Dit evenement strandde na zeven jaar. De VW Noordwijk zag er als een van de drie organisatoren geen heil meer in, omdat volgens direc teur M. Smeets onvoldoende paviljoenhouders meewerkten en bedrijfsleven en gemeente er te weinig geld in staken. Een bijkomend probleem vormde een conflict tussen de gemeen te en de eigenaren van de pavil joens Alexander Beach, De Klink en Van Roon, die op de bon werden geslingerd, omdat zij tijdens het laatste festival in augustus de geluidsvoorschrif ten overtraden. Zij golden als dé voortrekkers van de festivals. Het trio is nu volop betrokken bij de stichting in oprichting. Met Gijs van Roon maken Hans Klinkenberg (De Klink), Gerard van Roon (van het gelijknamige paviljoen) en Alexander Balk (Alexander Beach) deel uit van de werkgroep die de nieuwe evenementen voorbereidt. Een team met Rob Twennaar (Palm Plaza van Hotels van Oranje), Jan van Duin (Beach End) en Jan Klinkenberg (De Zee meeuw) werkt aan de oprich ting van de stichting. Een opvallende naam is die van Van Duin. Als eigenaar van Beach End heeft hij net als de paviljoenhouders op het noor- delijke^xrand laten weten niet aan de evenementen te zullen meewerken, omdat hij te afge legen zit. Wel wil hij zich aan sluiten bij de Stichting Strand- exploitanten Noordwijk. Gijs van Roon: „Hij vindt die belan genbehartiging wel degelijk be langrijk." Het nieuwe initiatief botst vol gens Van Roon niet met de al veel langer bestaande Vereni ging Gezamenlijk Overleg Noordwijkse Strandbedrijven (GONS). „Die vereniging behar tigt de belangen van slechts een klein gedeelte van de paviljoen houders, namelijk op het noor delijke gedeelte. Bovendien is de GONS geen rechtspersoon. Wij willen een officiële stichting oprichten. De GONS is bereid daarover mee te praten. Men staat positief tegenover ons ini tiatief en we worden zeker niet gezien als concurrent. Wellicht komen we straks tot één orga nisatie." De nieuwe stichting wil zich ook niet afzetten tegen de VW en de gemeente. „Ook met hen bestaat goed contact Het is ze ker ook geen kwestie van afdan ken. Maar we denken de zaken gewoon zelf te kunnen regelen. De lijnen zijn bovendien op de ze manier korter." Het tekort aan geld (en spon sors) is inmiddels ook 'aardig' opgelost. Heineken is aange trokken als hoofdsponsor, Ho- recavo uit Leiderdorp als sub- sponsor. Dat heeft al geleid tot de Heineken Beach Party op za terdag 16 augustus. Dat evene ment wordt beschouwd als de 'echte' start voor de stichting. Het muziekfestival dat de Bran ding Beach Club, De Zee meeuw, Palm Plaza en De Zee ster zaterdag houden geldt als een voorproefje. Net als de poppenkastvoorstelling van Rob Hetty en optredens van The Amazing Stroopwafels en Ben Jur bij strandpaviljoen Van Roon op dezelfde dag.' Dat geldt in zekere ook voor het Yorin FM-festival op 9 augus tus, dat tot half twee duurt, en dus ook afwijkt van de huidige sluitingstijd op het strand. Van Roon: „De gemeente heeft ons gevraagd mee te liften. Maar het is zeker geen activiteit van ons. Yorin heeft zelf een ver gunning aangevraagd en gekre gen. Alleen willen we volgend jaar wel zelf bepalen wanneer er evenementen zijn op het strand, zodat Yorin er niet plot seling tussendoor kan komen." ii Ï2Ö 'ï1 Gijs van Roon (rechts) en Hans Klinkenberg in een ouderwetse Noordwijkse strandkorf. „Oude tijden her leven." Foto: Dick Hogewoning Katwijks college wil geen oneerlijke situaties katwijk - Katwijk is niet van plan het Volkshuis vestingsfonds aan te spreken voor de bewoners van de Rooie Buurt. De bewoners moeten een beroep doen op de huursubsidiewetgeving. Dat schrijft de gemeente in een brief aan PvdA en Ba kens Verzetten Katwijk, die het college hadden gevraagd om de bewoners van de Rooie Buurt fi nancieel bij te staan. De wijk in Katwijk aan Zee krijgt de komende ja ren een opknapbeurt. Daarbij gaat een deel van de buurt tegen de vlakte, om er vervolgens nieu we woningen te bouwen. De bewoners kunnen eventueel terugkeren in een van de nieuwe hui zen. PvdA en Bakens Verzetten Katwijk vinden de verhuisvergoeding voor de bewoners te laag, en de huur van de nieuwe huizen te hoog. De gemeente stelt dat de hoogte van de herin richtingskosten vastligt in het sociaal plan van de Katwijksche Bouwvereeniging (KBV). Ook de Stichtings HuurdersbelangervKatwijk is akkoord gegaan met de regeling voor de bewoners, die te rugkeren in de wijk. Als de gemeente het verzoek van de twee oppositiepartijen om gebn ken van het Volkshuisvestingsfonds honj dan leidt dit tot oneerlijke situaties, oonf gemeente. „Zo worden de niet terugkerej woners bij dit project en bij andere renovj jecten niet tegemoet gekomen en ontval geen dergelijke extra bijdrage", schrijft 1 meente aan de partijen. Katwijk is wel beir bewoners te helpen als ze behoefte hebbl externe deskundigheid. In de Rooie Buurt moeten, volgens het p de Katwijkse Bouwvereeniging (KBV), 177ij gen gerenoveerd worden. Daarnaast gaan 3 zen helemaal tegen de vlakte. De KBV v woners tijdens de werkzaamheden in ningen onderbrengen. Mensen die helera naar de vernieuwde buurt terugwillen, I een verhuispremie. Het Volkshuisvestingsfonds is in het leven] pen om de tyouw van sociale huurwonf nieuwbouwwijken te stimuleren. Ook 1 ouderenwoningen uit het fonds gesubsidf katwijk - De sentimenten rond de sluiting van het Marinevliegkamp Valkenburg lopen hoog op. Een spandoek, vlak bij de rotonde aan de Wassenaarseweg in Katwijk, geeft weer hoe ongelukkig sommigen zijn met de beslissing van Defensieminister Kamp om het vliegveld te sluiten. Huizenbouw op het vliegkamp lijkt daardoor onafwend baar. Valkenburg is, met uitzondering van Katwijk, Rijnsburg, Val kenburg en Wassenaar, bij veel gemeenten al jaren de favoriete voor huizenbouw. Door de samenwerking tussen de Duin- en B<51111 streek en de Leidse regio zijn deze nieuwe huizen straks ook vooans Leidse woningzoekenden. En die zijn niet erg welkom, blijkt uit n? tekst van dit spandoek. Foto: Dick Hogewoning haarlemmermeer/lisse - De N207 ten zuiden van Nieuw- Vennep wordt op korte termijn voor een bedrag van 7 tot 9 miljoen euro veiliger gemaakt. Zo worden onder meer de twee rijbanen gescheiden. Dat heb ben gedeputeerde staten van Noord-Holland besloten. Sinds de opening van deze provinciale weg die begint tus sen Lisse en Hillegom en naar de rijksweg A4 loopt, zijn 'bo- venproportioneel veel wegge bruikers verongelukt', aldus de Noord-Hollandse gedeputeer de C. Mooij in een toelichting op de maatregelen. Maatrege len tot dusver, zoals een snel heidsbeperking, bieden onvol doende veiligheid. Halverwege volgende maand moeten de eerste, provisorische maatrege len al in werking treden. Er komt een algeheel inhaalver- bod, aangegeven met een dub bele streep met ribbels tussen beide rijbanen. Mooij: „Je weet dus dat je goed fout zit als je over die strepen gaat. Je voelt het ook". De tijdelijke maatregel loopt vooruit op het plaatsen van een echte rijbaanscheiding tus sen de twee rijrichtingen. Vangrails vielen af, omdat die levensgevaarlijk zijn voor val lende motorrijders. Een zoge heten 'barrier' van beton houdt vanaf begin volgend jaar de twee rijrichtingen op de N207 uit elkaar. Doordat deze oplossing nogal wat niimte eist, worden de rijstroken elk 1,7 meter breder gemaakt. Daarnaast krijgt de wegberm langs de enkelbaans stroken een verharding van 1,5 meter breedte. Door gebruik te ma ken van grastegels blijt de berm groen, maar wie van de weg raakt houdt wel de contro le over zijn voertuig. Ook kunnen hulpdiensten snel via deze wegbermen langs de file rijden. Op alle kruispunten worden roodlichtcamera's ge plaatst. Alleen bij Leimuider- brug blijft deze achterwege. Op de rijstroken naar de aanslui ting Valutaweg, de ve dingsweg naar de Hooi US Oostzijde in Nieuw-Ve komt filedetectie, even; de aansluitingen van de naar de A4. Borden, verlit» en markeringen zullen nodig aangepast worder Vooralsnog wil ken aan een de N207. „Tweemaal stroken gaat me te ver. Zo grijpende aanpassing gewogen worden tegen elders in de provincie aan verkeersmaatrege we nu doen is het Dat kost zeker 7 tot 9 mi euro. Mooij zelf houdt er kening mee dat het to jjT naar de tien miljoen r kruipen. „Eigenlijk het nog niet zo precies, moet ik nog met mijn van financiën we het geld bij krijgen. Het gaat hier om een erg hoog investering waarmee we provinciale staten "*V>tw£ nals tl Provincie neemt maatregelen na ongevallen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14