LEIDEN REGIO Bank niet gesloopt voor sociaal cultureel centrum De kaalslag aan de Lange Voort houdt een belofte in 'omaar' een weekeinde weg dankzij Huize Ursula el Uete na chtpartij In kinderen Pyromaan Voorschoten opgelucht dat hij vastzit Leiderdorp vindt prijs te hoog Projectleider gids op exclusieve 'Tour de Longue Ruelle' H - I k n verblijfhuis voor gehandicapten in Nieuwveen voorziet in een grote behoefte en voor ideren iidorp - In gebouw Dwars ,in het Leiderdorpse sport te Bloemerd is op dins- 15 juli een kinderkookfes- Kjor kinderen van 7 jaar en Na het koken wordt er urlijk samen gegeten. Het n duurt van 17.00 tot 19.00 Deelname kost 3,50 euro. even kan via 5421662 of en naar cjanson@scwlei- orp.nl. e en ivfI haag/leiderdorp - De pu- Veb E sleur-, sla- en duwpartij ndv en een aantal volwassenen >aar- et Leiderdorpse Total tank- net Bn aan de A4 op 20 decem- et zal VOrig jaar betrof een ruzie ideren: extra triest was die kinderen daar ook bij fezig waren en zagen hoe beg moeder hardhandig werd wat yerd door hun stiefbroer. 25-jarige Zoetermeerder noo t zich gisteren als enige M ikkene van de familieruzie m itwoorden bij de politie- hin |er in Den Haag. Hij gooide hei 0p 'zelfverdediging', maar g toch een boete wegens za andeling. ruzie tussen de nieuwe verdachtes moeder en kde ex-vrouw over hun twee Wet e kinderen. De stiefvader 1 ohv perse dat zijn kinderen - zij i de afgesproken omgangs- ie ing in - bij hem thuis een lurlii ü|kc dis zouden bijwonen, erd; |at hij problemen ver ken tte, nam hij zijn stiefzoon aar, om de kinderen te halen, ntw de twee mannen bij het vroi van de ex-vrouw arriveer- reds agen zij haar net met haar d kii ren in de auto wegrijden, kee «loten haar te achtervol gt e .Mijn stiefvader had zijn rdei ren al maanden niet ge- een i en we zetten door, omdat 1 ge_ iet de kinderen een gezelli- ookfond wilden", aldus de jon- De jacht op de vrouw aar kinderen eindigde bij iderdorpse pomp langs de i >aar zou de jongeman de obe ren uit de auto van de v hebben gehaald terwijl nhet tanken was. de 25-jarige ontkent dat. fersie van het familiedra- dat hij zich over de ar- leren wilde ontfermen, angstig op de achter - Iden verschanst terwijl iders in een vinnige neen waren verwikkeld, [de vrouw zag dat de jon- haar kinderen uit de au- kwam ze op hem af en een klap in het gezicht, 'erdediging' - aldus de - weerde hij de af, waardoor zij ten val jitierechter betreurde het erste dat hij de jongeman n het verstand kon bren- |at hij fout zat met dat du- nfij veroordeelde de man omstig de eis van de van justitie tot een boe- li 260 euro wegens mis- door Nancy Ubert voorschoten - De 'pyromaan van Voorschoten' is verbaasd dat het zo lang heeft geduurd voordat de politie hem op ver denking van brandstichting op pakte. Dat zegt zijn advocaat R. Rombach. „Mijn cliënt is be hoorlijk opgelucht dat hij nu vastzit." Vorige week donderdag werd de 26-jarige Voorschotenaar in de kraag gevat. Overdag had hij een baan en was er niets aan hem te merken, 's Avonds kon hij wel eens onrustig worden en dan ging hij met vuur aan de gang. De Voorschotenaar wordt ervan verdacht dat hij in ruim drie en een half jaar tijd 59 branden in zijn woonplaats heeft gesticht. Advocaat Rom bach typeert dat aantal als 'nat- te-vingerwerk'. „Op een gege ven moment is het getal 59 ge vallen en dat cijfer circuleert nu als feit rond. Mijn cliënt heeft geen 59 branden veroorzaakt, zegt hij." Hoeveel branden hij wél voor zijn rekening neemt, wil Rombach in het belang van het verweer dat straks in de rechtbank zal klinken, niet zeg gen. „Maar als u zegt dat ze niet meer op twee handen zijn te tellen, dan hebt u gelijk." Vori ge week heeft de verdachte nog verklaard vijf fikken te hebben veroorzaakt. Het aantal bekentenissen blijft groeien bij de man die voorlo pig nog vastzit. „59 Bekentenis sen? Nee dat gaat het openbaar ministerie echt niet lukken", voorspelt Rombach. „Om de eenvoudige reden dat mijn cli ënt-geen 59 branden heeft ge sticht. Als aan dit aantal wordt vastgehouden, moet er een tweede dader in het spel zijn." Die tweede pyromaan is zeker geen bekende van de man die nu vastzit, haast Rombach zich te zeggen. Een oudere broer van de 26-jarige Voorschote naar is een aantal jaren geleden opgepakt voor pyromanie. Vol gens advocaat Rombach heeft de broer geen enkel aandeel in de reeks branden gehad die het OM nu onderzoekt. Gisteren zei de vader van de broers in deze krant dat de oudste van zijn manie is genezen. Volgens de raadsman is zijn cli ënt ervan overtuigd dat de poli tie hem veel eerder had kunnen oppakken voor pyromanie. De man kon maar niet met brand stichten stoppen en zat bij wij ze van spreken te wachten tot hij werd opgesloten. Hoe het komt dat zijn cliënt een ziekelij ke drang tot brandstichting heeft ontwikkeld kan de advo caat niet zeggen. „Nfe, ik be perk de gesprekken niet tot de juridische procedure. Dat zou wel heel magertjes en weinig betrokken zijn. Maar de dieper liggende motieven zijn mij tot nu toe onduidelijk gebleven. En al zou ik meer weten, het ach terste van mijn tong laat ik echt niet zien. Per slot van rekening heb ik geheimhoudingsplicht." Hoe moet het verder met het gezin dat in de loop der jaren een hoop voor de kiezen heeft gekregen? Het is duidelijk ge worden dat de verdachte bij zijn vader in Bijdorp woont, de wijk die het meest werd getrof fen door autobranden. Rom bach: „Hierop ga ik verder niet in." De raadman noemt het lo gisch dat de situatie voor zowel buurtbewoners als het-gezin 'heel moeilijk' is. door Janneke Dijke leiderdorp - De Rabobank in Lei derdorp wordt niet gesloopt. De gemeente Leiderdorp wilde de bank graag opnemen in het nog te bouwen sociaal cultureel cen trum, maar vindt de prijs die de bank vraagt te hoog. Het gevolg is dat het sociaal cultureel cen trum naast de Rabobank aan de Van Diepeningenlaan wordt ge bouwd. De gemeente had op die plek liever één groot gebouw gehad. „Stedenbouwkundig gezien is dat mooier", meent wethouder MacGillavry. Deze opvatting was de enige reden om de bank met de grond gelijk te maken, want oud en versleten is het pand allerminst. De bank werd twintig jaar geleden gebouwd, en acht jaar geleden volgde een verbouwing en uitbreiding. De waarde van de bank is dan ook de reden dat de gemeente van aankoop en sloop afziet. Uit een taxatie die de directie van de Rabobank liet opstellen, bleek dat het pand met bijbe horende grond 2,5 miljoen euro waard zijn. De bank wilde bo vendien een vergoeding van 3,5 ton voor verhuiskosten, tijdelij ke huisvesting tijdens de her bouw en inkomstenderving. Betaalt Leiderdorp dit aan de bank, dan lijdt Leiderdorp 1,3 tot 1,5 miljoen euro verlies met de bouw van het sociaal cultu reel centrum. Absoluut geen optie dus, besloot het college. „We hebben gezegd: we doen het wel zonder jullie", zegt MacGillavry. „Ze vragen miljoe nen voor die verhuizing. Ik heb het idee dat ze er een slaatje uit proberen te slaan. Blijf dan maar zitten waar je zit." Jan Nijemanting, algemeen di recteur van de Rabobank, weer spreekt de stelling van de wet houder dat hij op een voordeel tje uit zou zijn. „Het is inder daad een vorstelijk bedrag, maar wij hebben nooit het idee gehad om iets meer te vragen dan nodig is." In tegenstelling tot wat MacGil lavry suggereert, vindt Nije manting het helemaal niet erg dat het kantoor van de Rabo bank behouden blijft. „Wij zou den dit initiatief zelf nooit ge nomen hebben, want het is ka pitaalvernietiging om ons kan toor te slopen." Dat de directie onderhandelde met de ge meente, kwam uitsluitend voort uit de bereidheid te helpen. Dat kan echter niet zover gaan dat de bank forse sommen geld steekt in het sociaal cultureel centrum, meent de directeur. „Wij hebben een verantwoor delijkheid naar onze leden en onze klanten. We kunnen het tegenover hen niet maken om geld weg te gooien." De gemeente laat nu een ont werp maken zonder de bank Het sociaal cultureel centrum biedt ruimte aan de biblio theek, de muziekschool, een jongerenhonk en tal van instan ties waaronder ouderenorgani- satie Pluspunt, vluchtelingen werk, de speelotheek en de volksuniversiteit. „We waren al een eind op streek, dus het is jammer. Nu moeten we een beetje hurry up", zegt MacGil lavry. Hij weet zeker dat het plan zon der de Rabobank wel betaal baar is. Berekeningen wijzen uit dat een sociaal cultureel cen trum met daar bovenop zo'n 30 appartementen, een onder grondse parkeergarage en een parkeerterrein ernaast, 2 tot 4 ton oplevert. Of er daadwerke lijk een parkeerkelder komt, laat MacGillavry in het midden. „Ik laat de stedenbouwkundige en de architect het parkeerpro bleem oplossen. Misschien wordt er wel op het dak gepar keerd." Het plan wordt op 6 ok tober door de gemeenteraad beoordeeld. Op het terrein naast de Wijtenbachweg heeft het oude schoolgebouw van de Op de kop van het nieuwe overdekte winkelcentrum, schuin tegenover het hoek- Oegstgeest krijgt een koopgoot. Tegenover de bestaande en blijvende winkel- Montessorischool gestaan. De komende twee jaar worden huizen gebouwd en pand van de winkelhaak krijgt de bibliotheek een nieuw onderkomen. haak aan de Lange Voort wordt een nieuw complex gebouwd. Zo ontstaat een een nieuwe weg aangelegd. Foto: Dick Hogewoning Foto: Dick Hogewoning winkelstraatje waar uitsluitend voetgangers mogen komen. Foto: Dick Hogewoning door Nancy Ubert oegstgeest - „Alsof er een bom is gevallen", vindt G. van Groeningen die bijna elke dag in winkelcentrum Lange Voort een paar bood schappen komt doen. „Een ware kaalslag", oor deelt de volgende Oegstgeestenaar. „Ergens heel indrukwekkend", zegt K. van Leeuwen. Niemand kan eromheen: de afbraak van de verpauperde passage en het versleten school gebouw in Oegstgeest is een feit. Een terrein van ongeveer twee voetbalvelden groot ligt vol puin. Wat moet dat gaan worden? „Vorige week leek het allemaal heel netjes", vertelt Michiel Bruins, projectleider grondge- biedzaken bij de gemeente Oegstgeest. „Toen lagen alle gebouwen tegen de vlakte en bood het gebied een vrij egaal aanblik. Nu zijn ze het puin en de funderingen die ondergronds liggen aan het ruimen." En dat levert een fil misch plaatje op. Zeker wanneer een graaf machine op een berg keien staat, bekruipt je het gevoel dat hier iets sensationeels aan de gang is. Met de rug naar de winkelhaak van Lange Voort die wel blijft bestaan, zie je dat op twee terreinen tegelijkertijd wordt gewerkt. Links, waar vroeger de overdekte winkelruimte stond, wordt in opdracht van Corio (eigenaar van het winkelcentrum) gegraven. Aan de rechterkant is de gemeente Oegstgeest de baas. Samen met William Properties, een zelf standige projectontwikkelingsmaatschappij, kon na ruim een decennium soebatten een plan worden gesmeed dat wél op steun kan rekenen van omwonenden en winkeliers. Bruins: „Ja, het heeft lang geduurd om te ko men waar we nu zijn." Tevreden dat eindelijk een begin is gemaakt met de nieuwbouw van het winkelcentrum, verzorgt de projectleider een exclusieve 'Tour de Longue Ruelle'. Te beginnen bij het nood- winkelcentrum dat aan de Irislaan is neerge zet. „Van de winkeliers heb ik gehoord dat hun omzet alleen maar is toegenomen sinds ze in de tijdelijke Voorziening zitten. Waar schijnlijk omdat nu een veel compacter win kelcentrum is ontstaan." De ruime parkeer gelegenheid vlak voor de deuren van de win kels, is ook een bijdrage tot succes, veronder stelt hij. Een klein hobbelpad (over de stoep van de Irislaan lopen kan ook en is met kinderwagen een stuk makkelijker) leidt naar de biblio theek aan de Floralaan. Sinds twee dagen heeft de Wereldwinkel een verkoopruimte in een voormalig noodlokaal dat naast de bieb is gezet. Vrolijk zwaaien de dames van de 'eerlij ke handel' Bruins toe. De bibliotheek verhuist zeker naar het nieuwe centrum waar dan meteen een leescafé wordt geopend. De We reldwinkel hoopt voor een schappelijke prijs een ruimte te kunnen gaan huren. Bruins gaat de hoek om en loopt over de Iris laan terug naar de Lange Voort. Hij wijst op de donkere luifels. „Die zijn straks ook verle- dentijd. De winkelhaak blijft bestaan maar wordt wel opgeknapt dankzij een glazen over kapping. Zal er een stuk lichter op worden." Ook wordt een doorgang gemaakt naar de grote parkeerruimte die achter de winkelhaak ligt. Met de trieste bergen puin en zand of stof dat in je ogen waait, is het moeilijk voor te stellen dat over twee jaar Oegstgeest een aantrekke lijke koopgoot heeft. Dan kan het verkeer niet langer over de lange Voort scheuren, want het stuk weg van de kapsalon tot aan de juwelier bestaat op dat moment niet meer. Het ver keer wordt om het complex heen geleid. „Raad je straatje", verklapt Bruins de wed strijd die wordt uitgeschreven. Want met de nieuwe inrichting wordt een compleet nieu we straat aangelegd die niet eerder heeft be staan. „We hopen dat iemand met een origi nele naam op de proppen komt." De overdekte winkelpassage kust straks bijna het flatgebouw aan de Lijtweg. Hema wil in het nieuwe complex een vestiging openen en zo zijn er meer ketens die hun interesse heb ben getoond. „De branchering daar gaan we ons de komende tijd over buigen. Diversiteit en versterking daar gaat het om. We mikken bijvoorbeeld op originele snuisterijwinkels." Nu er een grote woeste vlakte aan de Lange Voort ligt, valt de Wijtenbachweg met zijn rijksmonumenten veel meer op. „Dat zal straks iets minder zijn, maar de weg komt dan wel meer tot zijn recht dan vroeger", voorspelt de projectleider. Tegenover de be staande huizen worden vier vrijstaande wo ningen en een twee-onder-een-kap gebouwd. „Dat geeft de straat allure terug." Bruins is bijna aangekomen bij de plek waar hij zijn rondleiding is begonnen. „Zodra het puin is geruimd en de terreinen zijn geëgali seerd worden de nieuwe wegen aangelegd. Dan wordt de grote bouwput gegraven die nodig is voor de parkeergarage. Als die bad kuip er eenmaal ligt, kan de eerste paal de grond in. Dat moet in november gebeuren." Als alles goed gaat kan het nieuwe winkelcen trum van Oegstgeest in 2005 in gebruik wor den genomen. Wanneer de noodwinkels dan zijn weggehaald, begint het volgende project: de renovatie van het Irispark. tkia Stoelinga - Voor ouders met ihandicapt kind is het le- iet altijd even gemakkelijk. v'>e ar een dag, een weekje of f leekeinde weg, alleen of ste adere gezinsleden, is er t ze "et bij. Toch willen ze dat apei Sinds een paar weken fthe devesti8'n8 Huize Ursula [(jen uvween een prachtig kort- ,verl f^uis voor kinderen en jon- órm meteen verstandelijke up. Het maakt niet uit te vandaan komen. Vol- fietopvangteam kunnen ze onder problemen fantas- logeren. is een rondgang door het e onderkomen kom je al- eel[ "we snufjes op het gebied eler ehandicaptenzorg tegen, iren "dig verstelbare wasta- Kn speciaal plastic bad laain heerlijk gepoedeld en weikan worden, een mooie [tal ^vriendelijke keuken deri goed kan worden ge- lick Ook oogt alles veel aardi- arce *n in een gemiddeld huis geko gehandicapten. Leuke er m5n- mooie banken, ruime nin rsoons slaapkamers met U s houten bedden waarvan igen 'ektronisch kan kantelen, of ra htme ruimten waarin lie v md zich verlaten hoeft te late hot eidster Mieke Vonk en ouv 'hoofd Aletta Hartog zijn tof over de gerenoveerde n8 op het terrein van Hui Aletta Hartog (zittend op de schommel) en Mieke Vonk zijn tevreden over de gerenoveerde woning op het terrein van Huize Ursula. Foto: Mark Lamers ze Ursula. Zo'n huis hier biedt zo veel voordelen. „De speel tuin, de kinderboerderij, op loopafstand het zwembad, het rustige terrein waar iedereen uit de voeten kan. Een betere plaats is nauwelijks denkbaar", zeggen beide vrouwen. „We ko men terug op het idee dat een huis in een woonwijk beter zou zijn. „Het is hier zo vrij. Ze kun nen zich bijna overal gemakke lijk bewegen. Ook de contacten met de vaste bewoners die ook overal te vinden zijn, lopen heel goed." Het huis met de nieuwe naam Twister moet niet alleen veel gehandicapten opvangen, maar het is ook de bedoeling dat de leiding rekening houdt met de wensen van de ouders. Aletta Hartog: „Je doet het tegenwoor dig samen. Het is zo belangrijk dat de ouders een gerust gevoel hepben als ze hun kind hier achter laten." Ouders van het kinderdagcen trum De Zonnehof in Alphen aan den Rijn legden een paar jaar geleden de wens voor op vang neer bij De Bruggen. De nieuwe directeur, H. Perik, sprong een jaar geleden in dat gat. Met daadkrachtige dames als Hartog en Vonk waren de plannen snel gesmeed. „We le ven in een heel andere tijd. We moeten inspringen op nieuwe inzichten en wensen. De nieu we generatie ouders weet heel goed wat hun gehandicapte kind kan, dat hoeven wij niet meer te ontdekken. Met vragen, suggesties en ideeën kunnen we veel meer doen." Inmiddels draait het huis al een paar weekeinden. Er staat een team van twaalf mensen klaar om de logeerpartij tot een suc ces te maken. Vonk kijkt na elke opvang heel bewust op welke punten het nog beter kan. „We gebruiken deze zomerperiode om te kijken wat er nog meer nodig is om na de vakantiepe riode nog intensiever aan de gang te gaan. „Dan willen we maatwerk leveren", zegt Har tog. „Met maatwerk bedoelen we dat we ook de doordeweek se naschoolse opvang kunnen verzorgen. Eigenlijk willen we elke aanvraag, ook wensen die misschien niet helemaal passen binnen onze organisatie, be spreken en bekijken of wij toch iets kunnen betekenen." Vonk wil af van de starre blik. „We zijn een open instelling en willen dat ook waarmaken. Er is vooralsnog geen beleid van wie wel of niet mag komen. Alle kinderen met een verstandelij ke handicap uit de wijde om trek zijn welkom." Meer informatie: 0172-535624

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13