'Provincie moet meer doen voor biotech' Ondernemers steunen nieuw Aalmarktplan REGIO Bewoner in actie tegen sluipverkeer Zuidwest Cel geëist voor straatroof in Leiden Tot 31 augustus: Gratis digitale camera bij alle inbelabonnementen R1 ibrekers!' STELLING Tourkoorts in Leiden Statenlid Lignac wil promotie Leids bedrijvenpark en zijn collega. Zowel zijn collega-overvaller, die later berecht zal worden, als het slachtoffer beweert echter dat de verdachte bij de bero ving betrokken was. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. (advertentie) f2 Meld u vóör 31 augustus 2003 aan voor een Basic-, Plus-, of 128Pabonnement van Planet Internet en u krijgt gratis de Trust 350FS Powerc@m Flash: een digitale fotocamera, filmcamera en webcam in één! Dankzij onze gratis E-mail -Verhulsservice Is overstappen ook f&l eenvoudig. Bovendien krijgt u 3 maanden gratis E-mail Virusscanner en 10 ujg internetten zonder telefoonkosten Ga naar www.planet.nl/zomeractie of Pnmafoon, Dixons, Dynabyte. Tell Me of Bruna. LEIDEN donderdag 10 JULI 2003 (advertenties) kapot! Bel: 589 88 87 eiden moet ite maken Ivoor een pholistenkeet peef uw mening J** w.leidschdagblad.nl Kaalslag aan Voort )udt belofte in Gescheiden stroken N207 wen gepakt gestolen gsm - De politie heeft van- HEid in zijn huis in Leiden- leen 17-jarigejongen houden. Hij wordt ver van betrokkenheid bij de in een mobieltje eind )e jongen had de toen fde telefoon in zijn bezit, zocht wordt of hij de te- zelf heeft geroofd of ;ekocht van de dief. ertelefoon vrijwilligers [- De Kindertelefoon Lei- ikt nieuwe vrijwilligers, a en jongeren tussen de 6 jaar met vragen en pro- II kunnen dagelijks tus- lOO en 20.00 uur gratis de [telefoon bellen. Voor n en vrouwen vanaf 18 |e het leuk vinden in de ische hulpverlening te 1, zijn er op 2 en 4 sep- [r informatiebijeenkom- e training voor nieuwe igers begint eind sep- Wie meer informatie !t werk bij de Kindertele- il, kan tussen 14.00 en liur bellen: 0800-0432. wil| 'Vastuin Je In het Reigersbos, mid- park Cronesteyn, is zon- juli om 14.00 uur een ing met als thema: 'Flo- ciezèuna van de moerastuin. zoekerscentrum ligt mid- het polderpark. Halver- ove et Cronesteynpad (langs n-Schiekanaal) het Pol- T-fi in en dan na ongeveer iter linksaf, obil se studenten r EK Basketbal - Het Leids Studenten bal Herenteam vertegen- igt Nederland op de Eu- Studentenkampioen- len in Novi Sad, Servië, ampioenschappen wor- houden van woensdag in met zondag 20 juli. im staat onder leiding - las Zandstra, speler en H bij LUSV Basketbal. Het ^-/ >pige Leidse team heeft rtbewijs veroverd door ei in Groningen de Ne- Ise Studenten Kampi- appen te winnen. itocht met Leiden Naast de bekende andelingen heeft Gilde nu ook een fietstocht in igramma. Op de zater- 26 juli en 30-augustus om 10.00 uur bij station Lammenschans een het Gilde om mee te een fietstocht door de iden, naar vogelplas burg en door het veen- ngebied naar boerderij ertje'. Deelname aan de in ongeveer 30 kilome- 3 euro. Aangeraden iten, drinken en een ver- mee te nemen. leiden - Alsof de Tour de France binnenkort over de Breestraat komt, zo zag het wegdek voor V&D er vanochtend uit. Namen van de Bel gische wieiergrootheid Eddie Merckx, Jaja, de afkorting voor de Fransman Jalabert, andere (ex)-toppers onder wie Bernard Hinault en Joop Zoetemelk en ook Erik Dekker, die door een blessure niet mee doet aan deze Tour, zijn vannacht op het asfalt gekalkt. De gemeen te begon aan het einde van de ochtend de namen met behulp van een veegwagen te verwijderen. Lukt dat niet, dan gaat de hogedruk spuit er op. De politie probeert de dader(s) te achterhalen om de schoonmaakkosten te kunnen verhalen. Foto: Mark Lamers door Wilfred Simons leiden - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland moeten actief de vestiging van nieuwe bio- tech-bedrijven in de Leidse regio bevorderen. Dat vindt het Leidse D66-statenlid Yvonne Lignac. Wat GS precies kunnen doen, weet zij niet. Om daarover op heldering te krijgen, heeft ze bij het provinciebestuur schriftelijke vragen gesteld. Onlangs bleek dat de in Den Haag gevestigde West Holland Investment Agency ten minste tien aanvragen heeft lopen van buitenlandse biotechbedrijven die zich in het Leidse Bio Scien ce Park willen vestigen. Dat is op dit moment niet zo gemak kelijk, omdat het park lang zaamaan vol begint te raken. Dat verandert echter de ko mende jaren. De provincie, de Universiteit Leiden en vijf ge meenten in de Leidse regio maakten op 27 juni een visie bekend op de 'Knoop Leiden West'. Onderdeel daarvan is het inrichten van vijftien hectare grond aan de Oegstgeestse kant van de Rijksweg A4 voor bio techbedrijven en een herinrich ting van het bestaande Bio Sci ence Park. Op termijn zouden hier 1500 mensen een baan kunnen vinden. Lignac vindt dat als de belang stelling er inderdaad is, de pro vincie het ijzer moet smeden als het heet is. „Misschien kan de provincie iets doen om er voor te zorgen dat vergunnin gen snel worden afgegeven, ik noem maar wat. Hulp geven waar maar mogelijk, dat vind ik heel belangrijk." De Katwijkse projectontwikke laar De Raad heeft onlangs de nieuwbouw van het 'Crown BioLab' aan de Archimedes weg voltooid. Hier zijn kantoren, la boratoria en cleanrooms met een plafondhoogte van vier me ter per direct beschikbaar op 5100 vierkante meter. Naar aanleiding van een artikel in het Leidsch Dagblad over het ge brek aan zulke faciliteiten in de Leidse regio heeft directeur P. Brandjes contact gezocht met 'general manager' A. Steenmeij- er van de West Holland Invest ment Agency. „We zijn meteen aan de slag gegaan en we zijn nu bezig met twee bedrijven", zegt Steenmeijer. „Dat die naar Leiden komen, dat zit er ge woon in." GS kan wel degelijk de komst van meer biotechbedrijven naar Leiden bevorderen, denkt Steenmeijer. Maar op de vraag wat dan precies, blijft hij toch voorzichtig. „Het is een delicate kwestie. Mijn eerste reactie is: zo min mogelijk de Leidse wet houder Geertsema van econo mische zaken voor de voeten lopen." Hoewel dus delicaat, wil hij wel iets loslaten over de mogelijk heden die de provincie heeft. „Ook in het buitenland doen overheden pogingen om bio techbedrijven te lokken. Zij bie den bijvoorbeeld subsidies, niet in geld, want dat mag niet van de EU, maar door bijvoorbeeld trainings- en opleidingsmoge lijkheden voor nieuwe mede werkers voor hun rekening te nemen. Wij doen dat niet, om dat wij Europese regels op dit punt strikter, ja netter interpre teren." Tot uitspraken dat ook de provincie biotechbedrijven met zulke opleidingssubsidies zou moeten lokken, laat Steen meijer zich niet verleiden, maar de suggestie is duidelijk: Zuid- Holland hoeft niet roomser te zijn dan de paus. Discussie dreigt te ontaarden in 'free fight' door Marijn Kramp leiden - De Leidse onderne mers houden vast aan het nieu we Aalmarktplan dat in mei is gepresenteerd. Ze betreuren het dat de overeenstemming hierover in de projectgroep in de afgelopen weken als 'sneeuw voor de zon is verdampt en dreigt te ontaarden in een free fight. Het experiment met de projectgroep is mislukt, conclu deert het Centrum Manage ment Leiden. De wens om tot Op het nieuwe Aalmarktplan zijn 214 reacties binnengeko men bij de gemeente. Een groot deel daarvan komt voort uit de actie die leden van de projectgroep hebben gevoerd. Zij keerden zich in tweede in stantie alsnog tegen onderde len uit hun 'eigen' plan en be gonnen vervolgens een actie op de markt met voorgedrukte bezwaarschriften. In totaal werden daar 172 van inge stuurd. Van de overige ziens wijzen die de gemeente ont ving kwamen er 18 van direct belanghebbenden en 15 van belangengroepen. De rest een door alle partijen gedragen akkoord te komen blijkt een mission impossible. Dat schrijft het Centrum Mana gement Leiden, een overkoepe lend orgaan dat de belangen van alle Leidse ondernemers clubs vertegenwoordigt, in zijn reactie op het nieuwste Aal marktplan. Het Centrum Mana gement Leiden heeft net als de Kamer van Koophandel en een aantal andere vertegenwoordi gers van ondernemers het afge lopen jaar deelgenomen aan de kwam van individuele perso nen en adviescommissies. Uit het geheel aan reacties komt geen duidelijke teneur boven drijven, meldt de bij de pro jectgroep betrokken ambte naar R. van Gulick. „De reac ties zijn zeer divers en betref fen veel verschillende onder delen van het nieuwe Aal marktplan." Na het zomerre ces behandelt de gemeente raad de reacties. Het vorige Aalmarktplan leverde de ge meente 72 reacties op en ruim 1500 bezwaarmakers die een referendum over het plan eis ten. projectgroep die in het leven werd geroepen toen een refe rendum over het vorige Aal marktplan dreigde. Sinds de presentatie van het nieuwe Aalmarktplan van de projectgroep is de club in ruzie uit elkaar gevallen. Een deel van de leden wantrouwt wethouder Hillebrands intenties en verwijt hem verdeel- en heerspolitiek. Zij vinden dat hij te veel zijn ei gen zin doordrukt en daarbij voorbijgaat aan de project groep. Ze herkennen zich niet meer in het laatste Aalmarkt plan, en tekenden bezwaar aan tegen hun eigen ontwerp. Ook hebben ze problemen met de bemoeienis van projectontwik kelaar MAB, die Hillebrand bij het plan betrokken wil houden, en zijn ze het niet eens met een grote winkeltrekker in de Aal- marktschool die volgens Hille brand noodzakelijk is om het plan financieel haalbaar te ma ken. Ze vrezen dat er voor deze winkeltrekker te veel van de school gesloopt moet worden en dat er bovendien te weinig ruimte overblijft voor de cultu rele binnentuin. Ook blijft het aantal parkeerplaatsen in de Boommarktgarage onderwerp van discussie. Volgens de dissonante project- groepleden zijn de veranderin gen op deze punten in het voordeel van de ondernemers en slopen die er pas in nadat Ruim 200 reacties op Aalmarktplan Ondernemers steunen het voornemen om in de Aalmarktschool een grote publiekstrekker te vestigen. Foto: Mark Lamers Hillebrand een aantal vergade ringen had bijgewoond en af zonderlijk overleg had gevoerd met de vertegenwoordigers van de ondernemers. De onderne mers bestrijden dat. Volgens hen zijn de wijzigingen een rechtstreeks gevolg van onder zoek naar de betaalbaarheid van het plan. Het ontwerp bleek te weinig aantrekkelijk voor marktpartijen en moest worden aangepast. Deze aan passingen zijn opgenomen in het huidige plan dat de project groep in mei heeft goedge keurd. Natuurlijk, schrijft het Centrum Management Leiden, hadden de ondernemers liever meer winkelruimte, parkeercapaciteit en culturele ruimte in het plan teruggezien. Maar ze dingen in de door hen ingediende ziens wijze niet af op dit nieuwe Aal marktplan. Ze hebben een winst- en verliesrekening van de debatten opgemaakt en zich aangesloten bij de finale be sluitvorming in mei waar ze zich nu aan houden. De Kamer van Koophandel spoort in zijn reactie op het nieuwe Aalmarktplan aan tot actie. Want de omzet en marges staan onder druk. Leiden moet volgens de Kamer snel alle zei len bijzetten om de werkgele genheid in de detailhandel en horeca te handhaven, aange zien de binnenstad haar cen trumpositie als winkelstad de afgelopen jaren goeddeels is kwijt geraakt. Ook het Centrum Management Leiden spreekt zijn zorg uit over de winkel stand. Leiden heeft verzuimd om in de zeven vette jaren te sparen voor de zeven magere jaren. De marktomstandighe den zijn op dit moment veel moeilijker geworden. In die zin, schrijft het Centrum Manage ment Leiden, komt het Aal marktplan laat. 'Hopelijk niet te laat'. door Eric-Jan Berendsen leiden - Bewoner J. Louwrier van de Van 's Gravensande- straat is een actie begonnen te gen het vele sluipverkeer in zijn straat en omgeving. Volgens hem zorgt de tijdelijke afslui ting van de kruising Churchilll- aan/Vijf Meilaan in combinatie met de paaltjes op de hoek van de Hoflaan en de Telderskade voor onacceptabel veel sluip verkeer in Zuidwest. Dat ver keer zou te hard rijden en dat leidt weer tot levensgevaarlijke situaties met overstekende kin deren. „Al het verkeer gaat via de Vijf Meilaan, Montgomerystraat en de De Bazelstraat naar de Chur- chilllaan en vice versa", zo schrijft Louwrier in een brief aan het college van burgemees ter en wethouders. Hij vervolgt: „Daarnaast gaan veel auto's en zware vrachtwa gens via de Van 's Gravensan- destraat en Jacob van Campen- laan naar de Rooseveltstraat. In de Van 's Gravensandestraat, t Van Banchemhof, Stal- erthof, Vingboonshof en de Jacob van Campenlaan wonen vele kleine kinderen. Ondanks de verkeersdrempels wordt er De afsluiting van de kruising Vijf Meilaan/Churchilllaan zorgt vol gens een buurtbewoner voor veel overlast in Zuidwest. Foto: Mark Lamers als een gek gereden. In de scherpe bocht van de De Bazel straat naar de Montgomery straat ligt een groot speelveld. Kinderen moeten de drukke straat oversteken om op het veld te kunnen komen. Vroeg of Iairt wordt hier een kind aange reden, zeker nu de vakantiepe riode is aangebroken. Daar naast is ook de geluidsoverlast veroorzaakt door het verkeer onacceptabel." Als de paaltjes op de kruising van de Telderskade en de Hof- laan worden weggehaald, dan zou het gebied rond de De Ba zelstraat in ieder geval worden optlast, meent Louwrier. „Dan kan het verkeer ook via de Roo- seveltstaat _en__de Telderskade de wijk in of uit. Ik heb van de politie begrepen dat ook zij de paaltjes graag ziet verdwijnen maar dat de gemeente dat niet zit zitten." Louwrier heeft inmiddels een groot aantal kant-en-klare klachtenformulieren in de buurt verspreid die gratis door medebewoners naar de ge meente kunnen worden ge stuurd. „Ik bijt me hier in vast als een pitbull", aldus een ge tergde Louwrier. „Het wordt tijd dat de ogen van de politiek eens open gaan. Of moet er soms eerst een dode of gewon de vallen?" Een woordvoerster van de ge meente vindt de situatie in Zuidwest 'heel vervelend'. „Maar als er ergens verkeers- aanpassingen worden gedaan, levert dat altijd problemen op. De paaltjes op de kruising van de Hoflaan en de Telderskade zijn wel degelijk weggehaald. Dat was vooral om een busrou te vrij te houden maar al snel bleek dat ook ander verkeer het gebruikte als sluiproute en dat leverde weer veel overlast op. De werkzaamheden aan de kpyising van de Vijf Meilaan en de Churchilllaan zijn 18 juli af gerond, dus daarna is het leed geleden." den haag/leiden - Tegen een 34-jarige man die in Leiden be trokken was bij een geweldda dige straatroof, is gisteren voor de rechtbank in Den Haag twee jaar gevangenisstraf geëist. Als de rechtbank de eis volgt, moet de man samen met zijn collega overvaller ook een schadever goeding van 249 euro aan het slachtoffer betalen. De verdachte zou met de ande re overvaller op 18 maart speci aal naar Leiden zijn afgereisd om daar een straatroof te ple gen. Toen de twee een dronken man uit het café zagen komen, besloten ze toe te slaan. Ze wachtten tot hij een steeg in liep, alvorens hem hardhandig zijn geld afhandig te maken. Terwijl zijn collega-overvaller een aardappelschilmesje in de zij van het slachtoffer duwde, zou de verdachte hem bij de keel hebben gegrepen en tegen de muur hebben gedrukt. De collega haalde vervolgens de portemonnee van het slachtof fer uit zijn broekzak. De verdachte ontkende voor de rechtbank ten stelligste dat hij iets met de overval te maken had. Hij kon zich alleen herin neren dat er een handgemeen untstond tussen het slachtoffer

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11