Fabriek Skil Nederland dicht ECONOMIE Printerinkt vloeibaar goud voor fabrikanten Nederlandse bedrijven laks met orders JSF Ruzie over fietstassen mondt uit in een fusie Ruim 200 banen weg, productie elektrisch gereedschap naar Hongarije Rotterdamse haven klaar voor alarm Transporteurs eisen uitstel Duitse heffing Hoogste woontoren staat in Tilburg Herstel ABP ten koste van koopkracht KIA Carnival: comfort, ruimte en veiligheid! rkloosheid in Island daalt [fURT - De werkloosheid in land is in juni gedaald met naar 4,25 miljoen. Dat is iog ruim 300.000 meer juni vorig jaar en het ite aantal in de maand ju- ds de hereniging van en West-Duitsland in Minister van economi- aken Clement zei dat dit vaar een kleine meevaller ar de economische crisis iet voorbij is. Het werk- eidspercentage bedroeg in 0,2 procent van de be- bevolking, tegen 10,4 pro mei. In de voormalige ligt de werkloosheid op rocent. xetstijging bij ing Aalsmeer ieer - De Bloemenveiling leer heeft in de eerste helft K)3 bijna 900 miljoen euro zet. Dat is ruim 1 procent dan in dezelfde periode aar. De groei is geringer •rwacht wat is te wijten stagnatie bij snijbloe- Het aantal verhandelde len bleef ongeveer gelijk m 2,7 miljard, terwijl de delde prijs licht daalde, izet van dit onderdeel uit op bijna 550 miljoen Dat de omzet toch steeg, anken aan de groei bij de en tuinplanten met 8 it toe tot 350 miljoen eu- bloemenveiling gaat be ten op de kosten maar it geen van de 1900 ba- i-productie it in Uden Het kipverwerkende be- usfood sluit de vestiging De 45 mensen die er maken nuggets, litzels en cordon bleus t merk Friki. In mei was j» de bedoeling de vesti- jfte slanken. Plusfood [met tegenvallende resul- sombere vooruitzich- sen geven minder geld staurants, eetgelegen- Jbij toeristische attracties, ars en kantines. Uden is i de vier productievesti- Jvan Plusfood, dat verder i heeft in Oosterwolde, ïttannië en Roemenië. Ktie Van Heek pt 'dochters' Directeur Steinmeijer t noodlijdende textielbe- in Heek-Tweka koopt de van de dochteronder- ge&en Lt n Cate en een woensdag 9 juli 2003 Iduna. Dat maakte hij 0 Q|fn bekend. Steinmeijer 1 Cate onderbrengen bij -beursgenoteerde tex- ememing Van Heek-Ten Jaar zwaait Steinmeijer scepter. De directeur verder onderdelen van over, de producent van >de. Deze onderneming nu nog bij het failliete rbedrijf Iduna. Van \veka kreeg in juni uit- 1 betaling. iputerbranche vanft vastloper foeri potti ti onv m( Zijn vei •eiki d urc - De verkopen van te ïputerbranche zijn vorig et 3,1 procent gedaald. 'afeng volgt op jaren waarin ij lomzet steeg met 9,9 pro- 001) en met 11,2 procent aldus het Centraal Bu- de Statistiek. Vooral tste kwartaal van 2002 roerd voor de branche, diensten van de sector toen 5,6 procent lager dezelfde periode een elrder. verhoogt otheekrente hele dagp j »knip voor Kruik internet I aan de v( or df jestai :ire, mam lers, e Arnjnt iet li. amei num •He' rijs. E ellini a te l0ter t - Rabobank verhoogde e sprifeg de hypotheekrente. De ,jf aider in Nederland trekt ef waarbij de rente vijf ststaat, op van 3,8 naar int. De rente voor een k vaste periode gaat om- l,ean 4,5 naar 4,8 procent, ze verhoging komt een ti een lange periode igen. Vanaf begin dit tten de tarieven tot eind De daling leek toen te n, maar kwam begin mei gang. - De Rabobank komt 'online'-variant op de p. De bank wil eind dit virtuele portemonnee narkt brengen, waarmee tenten betalingen kun- en op internet. In de e n volgend jaar kan de betaalmethode ook gebruikt om via de mo- lefoon af te rekenen. De chipknip is vooral be- oor kleine betalingen, de 1 en 10 euro. Op in- an °l cunnen mensen voor ge- muziek down- en spelletjes spelen. Nu irden deze handelingen akelijk via de creditcard tcceptgiro afgerekend. door Paul Verlinden breda - Bij Skil Europe (produ cent van elektrisch gereed schap) verdwijnen 210 van de ruim 300 arbeidsplaatsen als gevolg van het overhevelen van de complete productie naar het buitenland. Dit heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. Het banenverlies wordt uitge smeerd over de komende an derhalf jaar. De productielij nen van Skil, onderdeel van het Duitse concern Bosch, zul len geleidelijk worden ver plaatst. Een groot deel van de rotte rdam/g pd - De Rotter damse haven is een meer dan aantrekkelijk doelwit voor die ven en terroristen. Wie echt kwaad in de zin heeft laat zich niet tegenhouden, maar Rotter dam maakt het voor dit soort lieden in ieder geval minder aantrekkelijk. Daarbij wordt zelfs met het meest onvoorstel bare rekening gehouden. Als de autoriteiten in Rotter dam 'Fase 3' - bij daadwerkelij ke terreuracties is sprake van Fase 5 - afkondigen is het mis. Dan zijn er aanwijzingen die duiden op een terreurdreiging. Alle aanleiding voor groot alarm te land, ter zee en in de lucht. Daarvoor liggen de draai boeken klaar. Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam beze gelde vandaag afspraken hier over met de zeehavenpolitie. In Rotterdam wordt al enige tijd gewerkt aan een havenveilig heidsplan. Het is feitelijk het 'terreurhoofdstuk' dat wordt toegevoegd aan de bestaande beveiligingsplannen. De na druk ligt daarbij op preventie, met nadruk op preventie. Bo vendien wordt nu rekening ge houden met de meest onvoor stelbare scenario's. „Zo'n sce nario is bijvoorbeeld een situa tie waarbij een kwart miljoen mensen voor langere tijd moet worden geëvacueerd en waarbij al die mensen ook nog eens be hoorlijk uit het lood zijn gesla gen," aldus de Rotterdamse ha venmeester Lems. zoetermeer/anp - Nederlandse transporteurs spannen een kort geding aan tegen de Duitse staat. Ze willen dat het land de invoering van een kilometer heffing voor vrachtwagens uit stelt. Dat heeft Transport en Logistiek Nederland (TLN) be kendgemaakt. Volgens de vervoerders heeft Duitsland de introductie van de tol niet goed voorbereid. Voor de registratie van het aantal ge reden kilometers is een elektro nisch kastje vereist. In Neder land zijn er 30.000 nodig, maar nog geen enkele vrachtwagen heeft er een. Chauffeurs kun nen ook handmatig betalen, maar dit is volgens TLN on werkbaar. De kilometerheffing moet 1 september ingaan. Voorlopig ligt het tarief op 12,4 eurocent per kilometer. Op een later tijdstip moeten vrachtwa genchauffeurs 15 cent voor elke kilometer betalen. productie gaat naar Miskolc in Hongarije, waar sinds decem ber 2001 een productiebedrijf voor Bosch en Skil is gevestigd. „De rest van de productie wordt van andere fabrieken betrokken in het buitenland. Welke dat zijn, is nog niet be kend", aldus G. Kobesen, pre sident van Skil Europe. De afdelingen voor verkoop en ontwikkeling van onder meer boor- en schuurmachines, cir kelzagen en heggescharen blij ven wel in Breda gevestigd. Naast het eigen merk, verkoopt Skil ook apparaten van Dremel en Bosch. Skil stopt de productie in Bre da vanwege de grote concur rentie en 'de enorme prijsdruk' in de markt voor elektrisch ge reedschap. Zo heeft Skil veel concurrentie van goedkope merkloze apparaten die in dis countzaken worden verkocht. Volgens bestuurder H. van Beers van de Bedrijvenbond CNV is het besluit om de pro ductie te verplaatsen 'tragisch maar onomkeerbaar'. „De conclusie dat in Breda geen rendabele productie meer ge draaid kan worden, wordt ook door de ondernemingsraad onderschreven, zij het met enorme buikpijn," aldus Van Beers. „Het is wrang dat ook Skil nu wat productie betreft het bijltje er bij neer moet gooien. Bij Skil werkt bovendien veel laag geschoold personeel met een kwetsbare positie op de ar beidsmarkt. Dat is een grote zorg, zeker nadat al meer be drijven in Breda hebben aan gekondigd hun productie te verplaatsen of af te bouwen. Kijk naar Interbrew of Van Melle", aldus Van Beers. Volgens president Kobesen hanteert het bedrijf het uit gangspunt zoveel mogelijk Tilburg - Burgemeester Stekelenburg van Tilburg heeft gisteren op 141,60 meter hoogte de vlag ge hesen op woontoren Westpoint. Tilburg heeft daarmee de hoogste woontoren van het land. Al leen een kantorengebouw in Rotterdam is hoger. Negen meter om precies te zijn. Fred van Nijnatten (18) en Arathonn Cummlich (18) uit Breda en bei den jeugdlid van een alpinistenvereniging, ston den gistermiddag voor een zware taak. Zij brach ten de vlag naar boven, niet via de lift maar via klimtouwen aan de zuidkant van de toren. Bouwer (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... 073-5 999 795/96 KRAS I Sfevl&kai'fcie.o m.leijnse@kras.nl mensen te herplaatsen binnen én buiten het Bosch-concern. In Breda heeft Bosch vorig jaar Philips CSI (o.a. veiligheidssys temen) overgenomen. In Til burg is Bosch eigenaar van VDT (toeleverancier voor de auto-industrie). Toch verwacht Skil dat gedwongen ontslagen niet uit te sluiten zijn. De bon den zullen in dat geval zeker een goede ouderen- en vertre- kregeling eisen, aldus Van Beers. Skil kwam in 1961 met een productievestiging naar Breda. In 1996 werd de fabri kant overgenomen door Bosch. den haag/gpd - Gepensioneer den die afhankelijk zijn van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP) zullen tot 2008 niet volledig worden gecompen seerd voor inflatie en loonstij gingen bij het rijk. Ze leveren dit en volgend jaar een derde van hun compensatie in, daar na loopt de indexering van hun uitkering weer op. ABP-topman Neervens zei gis teren dat 'er een moment moest worden gekozen dat de lusten en de lasten gelijkelijk worden verdeeld'. Zo leveren leerkrachten en rijksambtena ren volgend jaar 0,6 procent van hun salaris in, omdat hun pensioenpremie extra stijgt. Met deze maatregelen maakt het ABP, met 2,3 miljoen deel nemers veruit het grootste van ons land, een begin met het structureel versterken van het fonds. De gepensioneerden bij het ABP, 650.000 oud-leerkrachten en oud-rijksambtenaren, blij ven volgend jaar de verwachte inflatie net voor. Reëel koop krachtverlies kan gaan optre den, als het vermogen van het ABP weer daalt. Dan moeten de werkenden extra premie beta len. Het ABP zag z'n vermogenspo sitie in het tweede kwartaal ver beteren. Het herstel op de aan delenmarkten leverde het ABP in deze periode een aandelen- rendement op van 14 procent. Het ABP realiseerde eind juni een dekkingsgraad van 104 pro cent. Dat is boven het mini mum dat nodig is om aan alle financiële verplichtingen te vol doen. 'Vooral kwestie van onderhandelen' leiden/gpd - Nederland heeft onvoldoende gebruik ge maakt van de voorsprong die het had bij het afsluiten van het JSF-contract. Nederland se bedrijven hebben nog nauwelijks grote orders afge sloten voor het ontwikkelen en fabriceren van onderdelen voor het nieuwe gevechts vliegtuig. „Misschien waren Nederlandse bedrijven wat laks", denkt militair deskun dige Ko Colijn. Colijn is niet verrast door een recent verschenen Ameri kaanse rapport waarin staat dat Nederlandse bedrijven achterblijven bij het binnen halen van orders voor de Joint Strike Fighter (JSF). Co lijn plaatst het in historisch perspectief. „Het was 25 jaar geleden precies hetzelfde met de F16. Toen ging het aan vankelijk ook niet goed, maar uiteindelijk werd nog een re delijk resultaat geboekt." Die ervaring biedt echter geenszins aanleiding om te denken dat het vanzelf alle maal goed komt, waarschuwt Colijn. „Je moet er als de kip pen bij zijn wanneer er orders te halen zijn. In het begin van een project worden immers de leuke opdrachten ver deeld." Nederlandse bedrijven zijn misschien wat laks geweest in hun pogingen om JSF-orders te krijgen, veronderstelt Co lijn. De 800 miljoen euro die Nederland in het project heeft gepompt, blijken geen garantie voor het verkrijgen van opdrachten. „Italië heeft eerder dan Nederland het contract met de Amerikanen gesloten. In ruil daarvoor hebben ze bepaalde contrac ten bedongen. Nederland was later, maar Turkije, Sin gapore en Israël sloten zich nog later bij het JSF-project aan. Terwijl met name Israël wel flinke eisen heeft ge steld." Colijn stelt dat het binnenha len van orders vooral een kwestie is van goed onder handelen. „Eisen kunnen Ne derlandse bedrijven niet stel len. Wat politieke druk zou ook een beetje kunnen hel pen. Maar Amerikanen raken daar niet snel van onder de indruk. Bovendien kan de Amerikaanse overheid zeg gen: het is een zaak van Lock heed. Het bedrijfsleven moet gewoon op het vinketouw zit ten. En als opdrachten te groot zijn voor Nederlandse bedrijven, moet er samen werking worden gezocht." alkmaar/gpd - AGU uit Alk maar neemt de Brabantse con current Hesling over. Beide be drijven zaten elkaar de laatste tien jaar regelmatig in de haren. Zo voerden ze onder meer een juridisch gevecht over de vraag wie de bedenker en wie de na maker is van een bepaald type fietstas. Na het laatste geding in 2002 besloten partijen om de tafel te gaan zitten met de bedoeling vast te leggen dat beide firma's in het vervolg eikaars model- en merkrechten zouden respecte ren. Die gesprekken kregen na enige tijd het karakter van fu siebesprekingen. De overname van Hesling door AGU heeft plaats met terugwer kende kracht, vanaf 1 januari 2003. AGU en Hesling sluiten nauw op elkaar aan. Zo is He sling zeer actief op het gebied van de conventionele bood schappentassen, terwijl bij AGU de activiteiten meer op het ter rein van de lichtgewicht fiets tassen ligt. Bij de fabricage van regenkleding beweegt Hesling zich in het goedkopere seg ment, AGU in het duurdere. Het in Berghem bij Oss geves tigde Hesling is sinds de jaren zeventig actief in de ontwikke- J ling, productie en verkoop van fietstassen en regenkleding. De werkmaatschappij Hesling Pro ducts, die onder meer onder de merknaam Fast Rider werkt, is volgens AGU een gezonde en winstgevende onderneming met 18 medewerkers. De nieuwe dochter van AGU zal zelfstandig vanuit Berghem blij ven opereren. De dagelijkse lei ding blijft in handen van Chris-" l ta Arts, die sinds vijf jaar voor het bedrijf werkt. Ook voor de overige medewerkers van He- sling heeft de overname geen gevolgen. De productie, marketing en dis- tributie zullen op dezelfde wijze j als voorheen voortgang vinden. Hesling is naast AGU in Alk- maar, de Van Megen Sports j Group in Eindhoven en Jacob- sons in Oegstgeest de vierde dochtermaatschappij van AGU J Holding. (advertentie) Er is al een Carnival vanaf 23.995, Leaseprijs vanaf 665,-* Ballast Nedam had liever niet dat de klimmers daarbij haken in de nieuwe muren van de toren sloegen. Vandaar dat het 'stijgklimmen' werd. Op trekken aan de armen en vervolgens opduwen met de benen. „Op 115 meter zijn we even gestopt om van het moment te genieten", zei Arathonn Cum mlich. „Leuk voor onze stad deze toren" en „prach tig om hier zo hoog te wonen", reageerde Steke lenburg. Van de 156 appartementen die Westpoint telt, heeft de bouwer er inmiddels ruim 100 ver kocht. Foto: ANP/Ed Oudenaarden 6 1AAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE 3 JAAR ROAD ASSISTANCE •Verkoopprijs is incl BTW/BPM, excl kosten deel I en II. verwijderingsbijdrage, rijklaar maken en metallic lak Leaseprijs ts gebaseerd op Full Operational Lease bij een looptijd van 48 maanden en 20.000 km Algebeeld model bevat opties tegen meerprijs Wijzigingen voorbehouden Gemiddeld v< van 8,2 L/100 km -1 Lop 12.2 km tot 12.4 L/100 km -1 L op 8,1 km COz-uitstool van 217 tol 293 g/km E-MAIL INFO@KIA NL INTERNET: V door Flip Versteegh Nijmegen - Het eenvoudigste printertje neem je bij de compu tershop mee voor nog geen 70 euro. In de doos is een inktpa- troon meeverpakt. Een starters- exemplaar waarmee je even vooruit kunt. Maar al gauw moet er een echte, compleet gevulde cartridge komen. Die kost voor dit model 23 euro en levert inkt voor een paar honderd pagina's. Twee cartridges verder is de aan koopprijs van de printer bereikt. Dezelfde calculatie gaat - in verhouding - op voor duurdere afdrukapparaten. In een laser- jetprinter van 2000 euro gaan tonerpatronen van 200 euro. Let wel: het ding heeft naast een zwarte drie aparte cartri dges voor de kleuren nodig. To tale investering voor het verver sen van de toner: 800 euro. Zo heeft elke type z'n eigen supplies met een prijskaartje dat steevast eenderde of een vierde bedraagt van de printer- prijs zelf. De industrie maakt duidelijk niet de grootste winst op de ap paraten maar op de patronen die vroeg of laat toch steeds aan vervanging toe zijn. Vergelijk het met de inmiddels spotgoed kope videorecorder die alleen nog maar dient om de omzet van videocassettes gaande te houden. Of kijk naar de mobiel tjes die zelfs gratis aange smeerd worden. Uitsluitend be doeld om dure telefoontikken te verkopen. In printerland is de concurren tie groot en met name de inkt is vloeibaar goud voor de handel. Fabrikanten bedienen zich ech ter bij het delven van steeds be denkelijker methoden. De Con sumentenbond kwam maandag met het uitzonderlijke advies geen printers van Epson meer te kopen. Dat merk haalt vol gens de bond een truc uit om de gebruiker te dwingen onno dig snel de cartridge te vervan gen. In het ding zit volgens de Consumentenbond een chip die zo geprogrammeerd is dat er na een bepaald aantal af drukken gewoon geen inkt meer komt of het reservoir nou leeg is of niet. En meestal zit er voor nog wel honderd A-vier tjes in. Epson stelt daartegen over dat bij zijn systeem het noodzakelijk is dat er wat inkt in het patroon achterblijft om dat anders de printerkop be schadigt. De zakelijke gebruiker of de simpele thuiscomputeraar die zich aan de wurgende inkthan- del probeert te onttrekken, komt al gauw terecht bij de re- cycle-industrie. Degenen die niet opzien tegen een beetje kliederen, kunnen met hervul setjes thuis aan de slag. Flesjes inkt, pipetjes, injectienaalden, wat behendigheid en een dot tissues zijn voldoende om de leeg geprinte patronen eigen handig bij te vullen. Een bespa ring tot vijftig procent op de aanschafprijs van nieuwe car tridges moet haalbaar zijn. Comfortabeler lijkt het stor menderhand groeiende inruil- circuit. Het werk als volgt. Een organisatie als Cartridge Eco Plan bv heeft een netwerk (met onder andere scholen) opgezet voor de inzameling van afge dankte inkt- en tonercartridges opgezet. Een vloot van eigen bestelwagens haalt in het hele land de lege patronen op en le vert ze af bij een bedrijf als Re- Print bv. De grap is dat degene die de cartridge afstaat er nog aan verdient ook. Afhankelijk van het type wordt er tussen de één en vijf euro betaald voor de ingeleverde lege patroon. Arti Verhagen van RePrint: „Wij laten de cartridges op vakkun dige wijze schoonmaken en hervullen. Dat gebeurt in het buitenland. Daarna worden ze voor tientallen euro's minder dan de fabrieksprijs weer aan de consument verkocht." Volgens Verhagen zal de ge bruiker steeds minder bereid 12 Epson overweegt juridische stappen De printerfabrikant Epson overweegt juridische stappen tegen de Consumentenbond na beschuldigingen van bedrieglijke 'r praktijken bij de inktcartridges van dat bedrijf. Epson liet gis- teren weten dat de Consumentenbond zich op feitelijkAon- juistheden baseert. De onderneming voelt zich in een Wvaad daglicht gesteld. De bond waarschuwde consumenten maan dag geen cartridges van Epson te kopen. De patronen zouden een chip hebben die de inkttoevoer afsluit terwijl er nog tien tot honderd pagina's kunnen worden geprint. Volgens de bond is dit een truc om mensen geld uit hun zakken te klop pen. Epson zegt dat de chip juist is geïntroduceerd op direct verzoek van de consument om schade te voorkomen aan de printerkop. zijn mee te doen aan de geld- klopperij rond inktpatronen. „Het is onderhand echt niet normaal meer. En heus niet al leen Epson haalt dit soort grap pen uit. Er zijn er zelfs die de chip van de cartridge automa tisch laten bellen als ie leeg is. Wordt er bij de leverancier een nieuwe besteld. Dat wil je als consument toch niet? Recyclen is in elk geval beter voor het mi lieu en ook nog een stuk goed koper."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7