Kritiek op Irak-dossier zwelt aan BUITENLAND Vakantieklucht Schroder duurt nog voort Schietpartij in fabriek Lockheed: vijf doden 'Al-Qaeda recruteert moslims in Canada' LET VOUR CAR DO THE TALKING c Toorn VS richt zich op Europese dwergstaatjes VS pakken gezochte Irakezen Liberianen storten zich Amerikaanse verkenners Kabinet België draagt zware kwesties over Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe Opel. Hier had 'n loto moeten staan uan de nieuwe Chrysler PT Cruiser met gratis nauigatiesvsteem t.w.u. 1499,- tnaar nu is nog een stunie aan het cruisen. uitsers dood bij erk aan metro iienberg - Een ongeluk tij- is werkzaamheden aan de tro in het Duitse Neuren- g heeft drie baanwerkers het m gekost. De mannen wer- i volgens de politie afgelo- i nacht rond een uur door treinstel gegrepen. Ondui- jlc is vooralsnog hoe het on- ik precies heeft kunnen jtshebben. „De baanwer- 5 bevonden zich op een Bvak waar niet gebouwd d", aldus het gemeentelijke persbedrijf. „We moeten ophelderen hoe ze daar men. De bouwplaats be lt zich op het tegenoverlig- ie spoor." swonden door tidenten in Irak idad - Bij verschillende inci- iten in Irak zijn gisteren ze- acht gewonden gevallen, i Britse militair raakte ge ld toen sluipschutters zijn rouille in een noordelijke enwijk van Basra onder rnamen. In Bagdad vielen Amerikaanse gewonden i vanaf een brug een explo- op een konvooi werd ge- id en toen een voertuig op mijn reed. Bij een aanval en patrouille van de 173ste itlandingsbrigade in Kirkuk ten drie Amerikaanse mili- in gewond. Granaten die reen politiebureau in al- werden gegooid verwond- Ïvee Iraakse politieman- iren nemen ners te grazen iplona - Op de tweede dag de stierenrennen op het •Ferminfestival in het Baski- Pamplona zijn gisteren irenners - twee Amerikanen en Australiër - op de ims genomen en gewond aakt. n Spaanse renner te gewond doordat hij ten wam. Tijdens de jaarlijkse enren lopen enkele duizen- sensatiebeluste mannen en paar vrouwen een stukje met de gemiddeld 700 kilo re stieren, op hun weg van raai naar de arena. edman treedt rug om cocaïne Als gevolg van een 5- en seksschandaal heeft aatsvervangende voorzitter de Centrale Joodse Raad in island, Michel Friedman gisteren zijn publieke lies neergelegd. Friedman, levens een bekende tv-per- olijkheid is, gaf op een pers- ferentie toe dat hij zich ildig heeft gemaakt aan ille- cocaïnebezit. Hij zei te ac- eren dat voor hem dezelfde tstaven gelden als voor de en die hij in zijn talkshow icht! Friedman zo hard «kt. ins slachtoffer IRS sterft alsnog is - Voor het eerst is er ie- id in Frankrijk overleden de longziekte SARS. Het om een 65-jarige man die I maart werd opgenomen in ziekenhuis in Tourcoing. )l ardioloog liep de ziekte op [Vietnamese hoofdstad I oi waar hij werkte. Vólgens ziekenhuis hadden testen Ier uitgewezen dat de man was hersteld. De uitputting jevolg van de langdurige en ■psieve behandeling waren ■uiteindelijk fataal, aldus hospitaal. Frankrijk telde in zeven SARS-gevallen. De was de laatste patiënt die werd behandeld. gel in Turks treft peuter nbul - Een 2-jarig Schots |etje is gisteren gedood door verdwaalde kogel die werd schoten tijdens een gevecht café in het Turkse toeris- lord Foca. Een van de man- iq| die bij het gevecht betrok- P, waren kwam ook om bij de etpartij, twee anderen lie- schotwonden op. Het jon- 1*lag te slapen in een kin ken bij de tafel waar zijn Ijfers aan zaten. Hij werd in Törst geraakt. Artsen in een •jrfitselijk ziekenhuis konden iniet meer redden. itautomaat - orkomt jackpot' «N - Fmitautomaten be- n actief de kans op de )t. Dat zeggen Britse hac- a onderzoek bij talrijke gokmachines. Activisten de Fairplay Campaign tnpagne voor Eerlijk Spel) (sten spelletjes na met in- latie uit de geheugenchips de apparaten. De software de meerderheid van de itomaten grijpt in op het int dat een gokker een ekans op een vette buit De branche noemt de öngen 'zeer misleidend', lustrie legde zich vrijwil- tt op een uitkering van 70 it van de inworp. woensdag 9 juli 2oo3 door onze correspondent Bob Kroon genève - De Amerikaanse presi dent Bush heeft weinig op met de Verenigde Naties, en nog minder met het Internationale Strafhof (ICC) in Den Haag, dat oorlogsmisdaden en vergrijpen tegen de menselijkheid gaat be rechten. Landen die dat straf hof toch steunen, kunnen op de gram van Washington rekenen. Hoe klein ze ook zijn. Het Witte Huis vreest dat Ame rikaanse soldaten onder 'frivo le' voorwendsels als oorlogs misdadigers naar Den Haag kunnen worden afgevoerd. Dus eiste het van het honderdtal landen die wel achter het ICC staan een vrijwaringsclausule voor Amerikaanse staatsbur gers. De helft ging door de knie- en, maar de rest weigerde en wordt dus gestraft. Weerspan nige landen zullen in elk geval voorlopig zonder militaire hulp van de VS door het leven moe ten. In Washingtons verdomhoekje zitten behalve landen als Indo nesië en Colombia ook Europe se 'mogendheden' als Liechten stein, Andorra en San Marino, met respectievelijk 32.600, 67.600 en 27.360 inwoners. Die luizen in Washingtons pels hebben weliswaar geen leger, geen Amerikaanse soldaten over de vloer en dus ook weinig uit te leveren aan het strafhof, maar dat soort subtiliteiten is Washington blijkbaar ontgaan. Stel je voor, dacht Bush, dat een bandeloze Amerikaanse toerist door die rare vorst van Liecht enstein op transport naar Den Haag wordt gesteld? Die wordt dan wel middels een landing van Amerikaanse mariniers in Scheveningen uit de klauwen van het ICC bevrijd, zoals het Congres heeft beloofd, maar toch. Als je regels stelt mag je geen uitzondering maken. Begrijpelijk, maar hoe nu ver der met het rommelige Europa en zijn schilderachtige dwerg staatjes? Nu Monaco Ameri kaanse militaire hulp moet ont beren, zou Jacques Chirac wel eens in de verleiding kunnen komen dat rijke belastingpara dijsje even van de kaart te ve gen. En het straks weerloze San Marino maakt helemaal geen kans tegen het imperialistische Italië van Silvio Berlusconi. Ook de veiligheid van Liechten stein hangt voortaan aan een zijden draad, nu vorst Hans Adam niet langer kan rekenen op de steun van het Pentagon. Wie weet grijpt Bern zijn kans om die parmantige concurrent van het Zwitserse bankwezen een kopje kleiner te maken. Weliswaar staat Zwitserland ook op Washington's lijst van gestrafte landen, maar met een Zwitsers leger van 300.000 man moet die klus toch te klaren zijn. Het is jammer dat George Bush deze potentiële ontwrichting van het oude Europa niet heeft ingecalculeerd bij het bepalen van de strafmaat. Zijn militaire strategen hebben in deze weer spannige wereld al genoeg aan hun hoofd. En ze horen te we ten dat de Nederlandse strijd krachten het ICC tot de laatste druppel bloed zullen verdedi gen. meridian/anp-afp-rtr-dpa - Een werknemer van de Ameri kaanse vliegtuigbouwer Lock heed Martin heeft gisteren in een fabriek van de onderne ming in Meridian (Mississippi) vijf collega's en daarna zichzelf doodgeschoten. Zeker acht per sonen raakten gewond. De dader had twee vuurwapens bij zich. Zijn motief is nog on bekend. Volgens getuigen schoot de man in het wilde weg. Het is onbekend of de man een arbeidsconflict had. In de fabriek worden onderdelen voor militaire vliegtuigen ge produceerd, onder meer voor de Hercules C130 en de F22. Vorige week nog kostte een schietpartij in een fabriek in Jef ferson (Missouri) vier mensen het leven. Een arbeider opende om onbekende redenen het bagdad/anp - De Amerikaanse strijdkrachten hebben opnieuw twee gezochte Irakezen opge pakt. Beide mannen staan op de lijst van 55 meest gezochte lieden, het zogenoemde kaart spel. Dat maakte het Centrale Commando in Qatar vandaag bekend. Nummer 23, Mizban Khadr al-Hadi, gaf zich over in Bagdad. Hij was lid van het hoogste beslissingsorgaan, de washington-londen/ap - De mocratische afgevaardigden in de Verenigde Staten willen een nader onderzoek naar de kwali teit van het inlichtingenwerk dat werd gebruikt om de oorlog in Irak te rechtvaardigen. Gisteren erkende het Witte Huis dat pre sident Bush 'zich had vergist' toen hij zei dat Irak had gepro beerd uranium te kopen in Afri ka. Bush beweerde dat in januari in zijn State of the Union, de 'troonrede' van het Amerikaan se staatshoofd. Een woordvoer der van de Nationale Veilig heidsraad erkent nu dat de do cumenten over een uranium transactie tussen Irak en Niger waren vervalst. Hij zei ook dat in januari al bekend was dat de inlichtingen dubieus waren, en in elk geval niet van zodanige kwaliteit dat ze mochten wor den verwerkt in een presidenti ele rede. De Democratische leider in de Senaat, Tom Daschle, vindt dat het Congres kennelijk onjuiste informatie is gegeven. Daschle pleit daarom voor een volledig onderzoek naar alle feiten. Er zijn inmiddels verschillende onderzoeken in het Congres op gang gebracht, maar de Demo craten willen een onderzoek op een hoger niveau. „Heeft de regering ons bewust bedrogen en inlichtingen ge manipuleerd, teneinde publie ke steun te verkrijgen voor de invasie in Irak", aldus afgevaar digde Janice Schakowsky. „Vormde Irak werkelijk een on middellijke bedreiging voor on ze natie?" De roep om meer onderzoek wordt geleid door Democrati sche Congresleden die als kans hebber gelden voor de Demo cratische nominatie in de presi dentsverkiezingen van 2004, zoals de senatoren Bob Graham en John Kerry en de afgevaar digden Richard Gephardt en Dennis Kucinich. Een Britse parlementaire com missie heeft soortgelijke vragen vuur op zijn collega's en pleeg de daarna zelfmoord. Wapenbezit in de VS is wijdver spreid. Amerikaanse burgers bezitten zelfs de meeste legale vuurwapens ter wereld. Volgens een studie van een Zwitsers in stituut zijn er zo'n 260 miljoen, op een bevolking van 286 mil joen mensen. Per honderd Amerikanen gaat het om onge veer 90 wapens. In de Europese Unie, met meer dan 300 miljoen inwoners, zijn ongeveer 84 miljoen legale vuurwapens in omloop. De Fin nen staan aan kop met 39 legale wapens op elke honderd inwo ners. Wereldwijd staan ze op de tweede plaats. Volgens het on derzoek zijn er in Nederland twee legale wapens per hon derd inwoners. Jonge aanhangers van de Liberiaanse president Taylor bij een checkpoint even buiten Monrovia. De mannelijke kindsoldaten dragen vaak vrouwenkleding en pruiken, omdat ze denken dat dat hen zal beschermen in de strijd. Foto: AFP/Georges Gobet monrovia-dakar/ap-rtr-anp - Duizenden Liberianen hebben een team van Amerikaanse mi litairen gisteren uitzinnig ont vangen. Het konvooi werd on ophoudelijk omringd door gro te groepen Liberianen. Zij smeekten om hulp bij het be ëindigen van de burgeroorlog in hun land, die al 14 jaar duurt. De Amerikanen zijn in Liberia om te beoordelen of de VS een bijdrage moeten leveren aan een eventuele vredesmacht in het land. De Amerikaanse president George Bush, mo menteel op rondreis in Afrika, zei gisteren in Senegal dat hij nog niet had besloten of de VS deelnemen aan een vredes macht. Meteen aan het begin van zijn eerste bezoek aan Afri ka heeft Bush de slavernij ver oordeeld. Hij omschreef de transatlantische slavenhandel als' een van de grootste misda den uit de geschiedenis'. Bush ontmoette tijdens zijn bezoek van zes uur aan Senegal presi dent Wade en andere West- Afrikaanse leiders,en sprak on der meer over de kwestie Libe ria. Vandaag is hij in Zuid-Afri- ka. Zijn rondreis voert Bush verder naar Botswana, Uganda en Nigeria. gesteld over de betrouwbaar heid van de rapporten waaruit de Britse premier Tony Blair ci teerde in zijn pleidooien voor een inval in Irak. Blair verklaar de gisteren tegenover een La gerhuiscommissie opnieuw na drukkelijk dat Groot-Brittannië het juiste besluit had genomen door zich achter de VS op te stellen in de oorlog met Irak. Hij zei ook er het volste ver trouwen in te hebben dat als nog massavernietigingswapens in Irak worden gevonden. brussel/gpd - De nieuwe paarse regering van België, die gisteren na vijftig dagen van onderhan delen tot stand kwam, gaat een aantal hete hangijzers overdra gen aan de deelstaten Vlaande ren en Wallonië. Het gaat onder meer om een betere spreiding van de nachtvluchten boven Brussel, de invoering van ge meentelijk migrantenstemrecht (een zaak voor het parlement) en de regionalisering van de spoorwegen. Ook andere gevoelige dossiers worden overgeheveld. Zo mag Wallonië in de toekomst zelf beslissen over de exportlicen ties van wapenproducent FN- Herstal. Op die manier moeten crises zoals vorig jaar - toen de groene minister Magda Aelvoet struikelde over de export van FN-mitrailleurs aan het woelige Nepal - vermeden worden. De fel bekritiseerde beslissing om tabaksreclame op het race circuit van Francorchamps te verbieden wordt teruggedraaid. Onder druk van de Franstalige liberalen en socialisten beslist de Kamer nog voor de zomer vakantie over een wetsvoorstel om voor Francorchamps een uitzondering te maken. Formu le 1-baas Bemie Ecclestone heeft vooruitlopend op die be slissing de Grote Prijs van Wal lonië in 2004 opnieuw op de ra cekalender geplaatst. De ministersposten worden de; komende dagen verdeeld. Vast staat dat de veelbesproken Waalse liberaal Louis Michel aanblijft op buitenlandse za ken. Vooral de Verenigde Staten; waren de dwarse Michel liever kwijt dan rijk, onder meer van wege zijn opstelling omtrent de omstreden 'Genocidewet'. Revolutionaire Commando Raad, en van het Regionaal Commando van de Baathpartij. Voormalig minister van bin nenlandse zaken Mahmoud Dhiyab al-Ahmad werd door coalitietroepen gevangen geno men. Hij is nummer 29 op de lijst van gezochte Irakezen. Na dere details zijn niet bekendge maakt. door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Even Silvio Berlusconi een handje helpen, moet de Itali aanse staatssecretaris voor toe risme Stefano Stefani hebben gedacht. En dus haalde hij in een obscure partijkrant even fors uit naar Duitsers van het type Mar tin Schulz, de Europarlementari ër die door de premier uitermate geschikt werd geacht voor een filmrol als beul in een concentra tiekamp. (advertentie) Ieder vakantieseizoen ziet Ste fani hordes Germaanse 'dron kelappen' en 'herrieschoppers' de Italiaanse stranden verove ren en aan de spaghettislierten hangen. Blonde supernationa listen zijn het en nog vreselijk arrogant ook, meent Stefani. Het bestaan van deze staatsse cretaris en zijn opinies over Duitsers zou niemand zijn op gevallen als de Berlijnse Tages- spiegel niet enkele dagen later een paar sappige quotes uit het interview met het brallerige partijkrantje La Padania van de Lega Nord had gepubliceerd. Prompt waren de rapen gaar. Bondskanselier Schroder was zo woedend over deze nieuwe belediging van het Duitse volk dat hij overwoog een andere vakantiebestemming te kiezen dan de Italiaanse oostkust. Om die ramp te voorkomen zou het maar het beste zijn als Stefani de laan uit werd gestuurd, viel uit een verklaring van Schrö- ders woordvoerder op te ma ken. Het dreigement maakte diepe indruk. De ministers van bui tenlandse zaken en industrie verzekerden maandag haastig dat de Italiaanse regering ge heel andere opinies over Duit sers en Duitse toeristen heeft dan Stefani. Maar goed ook, want als Schroder wegblijft doen miljoenen Duitse toeris ten misschien wel hetzelfde, orakelde het linkse dagblad La Repubblica gisteren. Te begin nen met drie Duitse bewinds lieden die van plan waren de Italiaanse vakantiezon op te zoeken. Gisteren liet Schröders woord voerder echter weten dat de mi nisteriele afkeur van Stefani's uitlatingen met 'voldoening' was ontvangen. De bondskan selier, een Italië-gek die zelfs als fotomodel voor de beroemde kleermaker Brioni optrad, zou er nog een nachtje over slapen en misschien toch wel naar Ita lië gaan. Maar dat Schroder zal ingaan op Stefani's uitnodiging om als diens gast gezellig aan het Gar- da-meer te verpozen, mag wor den betwijfeld. De staatssecre taris volgde namelijk het voor beeld van zijn grote baas Silvio: geen excuses. De Tagesspiegel en Italiaanse kranten hadden namelijk niet, zoals hij, onder scheid gemaakt tussen 'slechte' en 'goede' Duitsers. De 'slechte' waren van het type Schulz, 'zo iemand die series boeren laat na gigantische consumptie van bier en bratkartoffeln'. Alle an dere Duitsers waren net als Schroder uit het goede hout ge sneden. Helemaal gerust op de goede afloop was hij echter niet: „Ik ga zeker niet met ontslag, maar als Berlusconi dat wil zit er na tuurlijk niets anders op", zei hij. Om dat te verhinderen pre senteerde Stefani gisteren in La Padania zijn ultieme verdedi gingslijn: niet alleen telde zijn vriendenkring vele goede Duit sers, maar hij was jarenlang ge huwd met een echte Duitse uit Frankfurt. Getrouwd geweest, dat wel. Berlusconi daarentegen was gisteren wel royaal met excuses. In een telefoongesprek met voorzitter Pat Cox van het euro parlement verontschuldigde hij zich voor de vergelijking van Schulz met een nazi. Cox had daarom gevraagd. Berlusconi zei spijt te hebben 'zekere uit drukkingen en vergelijkingen te hebben gebruikt die leden van het europarlement hebben ge kwetst', liet Cox weten. Berlus coni zei dat zijn bedoelingen verkeerd zijn begrepen en dat hij niemand heeft willen beledi gen. (advertentie) Deze zomer kan nu al niet meer stuk. Want Opel heeft weer XXL Summer Sale. En dat betekent dat u nu een nieuwe Opel uit voorraad kunt kopen met 'n voordeel oplopend tot 3500,-'. Ga dus snel naar de Opel dealer, want dit is hét moment om toe te slaan. I. Fresh thinking - better can. r&lïüï. en CO.-tit^oot. votgens Richtlijn 1999/10Q/EG. Benzinemotoren 9,1 tot 5,9. CO, gr/km: van 219 tot 141. Dieselmotoren kms/liter van 1. CO_ gr/km: van 186 tot 118. www.opel.nl new york/anp - Het terreurnet werk al-Qaeda van Osama bin Laden probeert niet langer mensen in de Verenigde Staten te werven, maar heeft zijn werkterrein verlegd naar Cana da. Dat constateert het hoofd van de FBI-afdeling voor ter reurbestrijding in het weekblad Time. De terreurorganisatie is in Ca nada bezig 'op agressieve wijze' moslimjongeren te werven met een Amerikaans, Canadees of West-Europees paspoort, die goed Engels spreken en die de VS kennen. Zij zouden minder gemakkelijk in de vallen lopen die de Amerikaanse en Canade se autoriteiten hebben opgezet om terroristen uit het buiten land te vangen. De VS hebben na 11 september 2001 strenge maatregelen geno men voor het verstrekken van visa aan bezoekers uit landen als Saudi- ten, Pakistan, Egypte en Zuid oost-Aziatische landen. Dat-be tekent dat al-Qaeda niet meer kan putten uit een groot reser voir aan mensen die enige tijd in de VS hebben doorgebracht, en die daardoor een goede ken nis hebben van de Amerikaanse maatschappij. Leden van al-Qaeda zouden ook nog steeds actief zijn in Duitsland. Dat zei de Jordaniër Shadi Mohammed Mustafa Ab- dellah gisteren in Düsseldorf, waar hij terechtstaat wegens het beramen van terreuraansla gen in Duitse steden uit naam van de organisatie al-Tawhid. Bovendien zegt de man lijf wacht van Osama bin Laden te zijn geweest. Justitie neemt zijn beweringen serieus. Abdellah heeft volgens het OM een uitgebreide verkla ring afgelegd. Vorige week zei hij al tijdens het proces wapens te hebben ingezameld voor aanslagen onder meer op jood- iij heeft verder toe gegeven bij al-Qaeda in Afgha nistan te zijn getraind. PT Cruiser vanaf 20.995,- incl. BTW/BPM, excl. kosten rijklaar maken, www.chrysli lease/finance. 030 - 605 98 71 Gem. verbr.: 6,9 - 9.8 1/100 km 114,5 - 10,2 km/1). CO, geldig t/m 01-09-2003 of zolang de voorraad strekt. Vraag nae Of 0347-36 34 00 185 - 232 g/Vm. Actie •-» -w dealer, HOLiANDSE AUTO IMPORTMIJ B.V. Floralaan 2, Rijnsburg. Telefoon 071 - 402 92 24. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 -18.00 uur. Zaterdag 10.00 -16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5