Naast de kerk onder de boom GESPREK VAN DE DAG Pilotendroom komt uit na het pensioen Idyllisch graf voor de 'eeuwigheid' wordt duur en schaars Genoeg begraafplaatsen d Kees DAGELIJKS LEVEN r- NOG sre-e-os niks" A-on MENSELIJK De Amerikaanse popster BRITNEY SPEARS geeft toe dat ze GEEN MAAGD meer is. Ze had seks met zanger Justin Timberlake (voormalig ftd van N'Sync). Tot nu toe bezwoer de 21-jarige zangeres altijd dat ze maagd zou blijven tot aan haar hu welijk. In een openhartig interview met het Amerikaanse maandblad W \fertelt ze dat Timberlake de enige is geweest met wie ze 'het' heeft ge daan. Ze verkeerde toen twee jaar met het tieneridool en was net acht tien jaar geworden. De twee zijn in middels uit elkaar. ,,De breuk was het pijnlijkste wat ik ooit meemaak te", vertelt Spears. Ze heeft klaar blijkelijk de smaak te pakken, want ze verlangt heel erg naar een nieuwe man in haar leven. Foto.- Reuters -Tal van bruiloften en partijen maak ten ze tot een succes door vol me lancholie te zingen over de zee en de aantrekkingskracht van de woes te baren. Maar sinds dit weekeinde denken de leden van een SHANTY- KOOR uit Hoogezand toch wat an ders over het ruime sop. Tijdens een tocht op de Noordzee werden de zangers massaal ZEEZIEK. In plaats van de dag zingend op zee door te brengen hingen de meeste koorle den van 'Voorwaarts-Voorwaarts' groen van ellende over de reling. Het koor bestaat uit twintig leden, die verkleed als piraat zeemanslie den ten gehore brengen. Volgens de eigenaar van het schip bleken ze niets anders dan verstokte landrot ten, want de meesten werden met een flink zeeziek. De schipper koos daarom voor rustiger vaarwater op het wad. Met wat jenever konden de zangers weer op de been worden ge holpen. De lichamen van de gisteren in Sin gapore overleden Iraanse SIAMESE TWEELING zullen zaterdag overge vlogen worden naar hun thuisland. Ladan en Laleh Bijani bezweken tij dens een operatie die de twee van elkaar had moeten scheiden. Irani- ers in Singapore zullen de terugreis voor de zussen regelen. Iran verkeert in diepe rouw, zo maakte de Iraanse regering bekend. Veel Iraniërs heb ben de operatie de afgelopen dagen op de voet gevolgd via televisie en radio. President Khatami beloofde de kosten van de operatie (265.000 euro) voor zijn rekening te nemen. Het huis van Harry Potter uit de film 'Harry Potter en de steen der wijzen' staat TE KOOP. De woning wordt 22 juli geveild in het Millennium Hotel in Londen. De richtprijs is 250.000 pond (ongeveer 366.000 euro). In 'De Steen der Wijzen' woonde Harry in het huis van zijn verschrikkelijke oom en tante, de Duffelingen (Durs- leys), op het verzonnen adres LI GUSTERLAAN 4 in Klein-Zaniken (in de Engelse versie Privet Drive 4 in Little Whingeing in het graaf schap Surry). Het huis met drie slaapkamers, een kast onder de trap (waarin Harry met geweld werd weg gestopt door zijn oom en tante) en een garage staat in werkelijkheid aan Picket Post Close in Bracknell in het graafschap Berkshire. Willem-Alexanderen Maxima zijn sinds de bekendmaking van de zwangerschap van de prinses bedol ven onder de GELUKWENSEN EN GOEDE RAAD. Er zijn inmiddels zo veel reacties dat het prinselijk paar heeft besloten om de Nederlandse bevolking met een algemene bood schap te bedanken. Via de Rijks voorlichtingsdienst laten de aan staande ouders weten 'iedereen heel hartelijk te danken voor alle hartverwarmende reacties op de be kendmaking'. Volgens het paar heb ben de bloemen, cadeaus, faxen, brieven, briefkaarten, telefoontjes en nuttige adviezen die duizenden Nederlanders hen sinds 18 juni hebben gestuurd zeker bijgedragen aan hun 'blijde gevoel'. Foto: ANP De Ierse popster BONO dreigt met WANGEDRAG als rijke landen niet meer doen om de armoede in de wereld te bestrijden. Komt daar niets van, dan sluit hij zich aan bij campagnes van burgerlijke ongehoorzaamheid, zo zei hij giste ren bij de presentatie van een rapport van de Verenigde Naties over armoede in Afrika. Volgens rap- port komt er van armoe debestrijding daar weinig vHi ^9ÊÊÊ terecht. ,,De mensen die ik vertegenwoordig zul len de komende jaren een heel, heel andere weg inslaan als deze trend in Afrika voort duurt", zei Bono. ,,We kunnen heel luidruchtig worden." Foto: AP Mensen die na hun pensioen le ren zweefvliegen: het is een nieu we trend. Chef-instructeur Peter van Mulcom van de Eerste Lim burgse Zweefvliegclub (EZLC) in Schinveld signaleert steeds meer ouderen bij zijn club, die him jon gensdroom op latere leeftijd als nog waar komen maken. De 74-jarige Jean Mordang uit Maastricht is weliswaar de oudste, maar vijf anderen zijn eveneens over de zeventig. Mordang beleef de maandagavond enkele angsti ge uren nadat zijn zweefvliegtuig plots omlaag was gedoken en hij een noodlanding moest maken. Zijn kist bleef in een paar bomen van de Schinveldse bossen han gen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Volgens inte rim-voorzitter Ed van Rooij heeft Mordang eigenlijk een 'volkomen gecontroleerde en mooie buiten landing' gemaakt, volgens het boekje, „alleen stonden die bo men in de weg." Een vraag die zich opdringt: is het op deze respectabele leeftijd nog wel verantwoord om te vliegen? Daar hoeft Van Rooij niet over na te denken. Het antwoord luidt: ja, mits je fysiek en geestelijk in goe de conditie verkeert. Elke vlieger wordt jaarlijks medisch gekeurd. Een tachtigjarige instructeur van de EZLC is er pas dit jaar mee ge stopt, vertelt Van Rooij. „Hij had gerust kunnen blijven vliegen, we vonden alleen dat hij niet langer als instructeur kon werken." Van Rooij schat dat van de tachtig actieve leden van de club er twin tig pas na hun pensionering zijn begonnen met lessen. „Het is een tijdrovende hobby. Elk weekend ben je er een hele dag mee bezig. Als leerling ben je dan een keer of vier een kwartier in de lucht, de rest van de tijd ben je aan het werk. Daarom denk ik dat er wei nig jongeren warm voor lopen." Jean Mordang is vier jaar geleden begonnen met lessen, maar nog altijd leerling. „Jongens van veer tien die beginnen, kunnen vaak al na vijftig starts op voor hun zweefvliegbewijs", zegt Van Mul com. „Bij ouderen duurt het nu eenmaal wat langer, die hebben een andere manier van informatie opnemen." Mordang heeft er al zeker driehonderd starts op zit ten, weet Van Rooij. Als mensen beginnen met zweefvliegen, zitten ze in een tweezitter met een in- 'Een buitenlanding volgens het boekje'. Foto: GPD/Ermindo Armino structeur. Deze bepaalt wanneer ze hun eerste solovlucht mogen maken, maar ook dan is er altijd radiocontact met de instructeur op de grond. „Voor het examen moeten leer ling-zweefvliegers een pittige the oriecursus volgen en een aantal trucjes kennen, zoals doellanden: de kist neerzetten binnen een vak van dertig bij dertig meter", ver telt Van Mulcom. Als je vijftig kilo meter onafgebroken in de lucht kunt blijven, een duurvlucht van vijf uur kunt maken en duizend meter hoogtewinst kunt boeken als je al in de lucht bent, kun je op voor het zilveren C-brevet. Voor het gouden C-brevet moet je drie duizend meter hoogtewinst kun nen maken en driehonderd kilo meter aan een stuk kunnen vlie gen. Daarna kun je nog diverse diamanten versierselen verdie nen, maar zover komen de mees ten niet. Jean Mordang heeft die ambitii g| helemaal niet, weet Ed van Roe Hij wil niet eens zijn zweefvlieg 9 bewijs halen: hij vindt het al be als hij onder begeleiding van ee ha instructeur zijn vlieguurtjes kan Ie maken. Vandaag heeft hij gewo du weer de hele dag - van 's ochtei lri| tot zonsondergang - gevlogen s men met andere senioren, maa «1 hij krijgt wel een instructeur m< iin Annelies Hendrikx nr hui idi we in Een mooi leven, een mooi ruim huis, een mooie tuin. Steeds vaker hoort bij deze idealen een mooie laatste rustplaats, het oog van de nabestaanden wil immers ook wat. Maar de mooie plekjes zijn schaars en raken vol. Marie Thérèse Stierman weet al ruim twintig jaar exact waar ze begraven wordt. Aan de zonzijde, een meter of tien van het dorps kerkje tegen de dichtbegroeide haag aan. Naast haar toekomstige graf liggen, onder oude, gescheur de grafstenen met enigszins ver weerde letters, haar overgrootou ders en betovergrootouders. Ook Stiermans ouders, haar man, zijn ouders en zijn zus met echtge noot hebben een plekje gereser veerd. Fijn allemaal bij elkaar. De door de Stiermannen uitgeko zen begraafplaats is bijzonder en toch weer gewoon. Een kerkje, een hofje met graven. Ieder dorp of stad heeft wel zo'n plek, vaak verscholen achter een dichte bos schage en te midden van karakte ristieke oude gebouwen. Een plek die bij guur weer angstaanjagend is en bij mooi zomerweer vrede en rust uitstraalt. Langsfietsende bewoners uit de omgeving gaan er vanuit dat ook zij daar terecht komen na hun dood. Dicht bij de al dode en nog levende familie, dicht bij het leven dat zij hadden. Die vanzelfsprekendheid gaat echter langzaam verdwijnen. Ne derland moet de komende dertig, veertig jaar simpelweg zoveel do den begraven dat de oude, kleine begraafplaatsen voor een groot deel vol raken. Oude begraaf plaatsen in bijvoorbeeld Lochem en Winschoten zijn al jaren vol. Hooguit wordt daar nog iemand bijgezet in een familiegraf. De be graafplaats in het Zeeuwse 's- Heerhendrikskinderen kan nog maar een paar jaar vooruit, de do den moeten daarna uitwijken naar buurgemeenten zoals Goes. In Oegstgeest geldt hetzelfde, al wordt daar een nieuwe locatie ge zocht binnen de gemeentegren zen. En in de Friese gemeente Gaasterlan Sleat is het niet moge- Een graf in de vredige omgeving en het kerkje is meer in trek dan een plek op de onpersoonlijke grote nieuwe begraafplaats in een nieuwbouwwijk. Foto: GPD/Phil Nijhuis Nederland krijgt door de naoorlogse babyboomgeneratie komende de cennia te maken met een sterftegolf. Het jaarlijks aantal doden zal vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek toenemen van 142.000 nu tot 211.000 in 2033 en 229.000 in 2043. Ter vergelijking: In 1973 stierven 110.000 mensen. Niet iedereen wil begraven worden. Ongeveer de helft van alle mensen kiest voor een crematie. Volgens de beheerders van de begraafplaatsen is het uitgesloten dat Nederland zijn doden op den duur niet kan begraven. Er zijn begraafplaatsen genoeg en er komen nieuwe bij. Alleen kleine, dorpse begraafplaatsen die ingeklemd liggen tussen gebouwen en wegen raken vol. Op vrijwel alle begraafplaatsen is het mogelijk een graf te ko pen. Meestal kopen de nabestaanden of de aanstaande dode het graf voor twintig of dertig jaar. Daarna is iedere tien jaar verlenging mogelijk. De beheerder kan niet eenzijdig opzeggen. Behalve schaars wordt het idyllische graf voor de 'eeuwigheid' prijzig door milieu-, arbo-, en welvaartseisen. Inmiddels kost een dergelijk graf zo'n 3000 euro tegen omgerekend 2300 euro tien jaar geleden. Een algemeen graf kost momenteel gemiddeld 636 euro. Dat graf wordt vaak met onbekenden gedeeld. Na tien jaar wordt het graf geruimd en belanden de stoffelijke resten in de knekelput. ra1 w. ni lijk een graf te reserveren: eeq plek onder de Friese zoden isf B populair bij toeristen dat het acuut niet meer mogelijk zou de eigen doden te begraven. j. De familie Stierman heeft daa geluk. Zij hebben een plekje t begraafplaats van de Nederlai p{ Hervormde Kerk in Oegstgee ju Voor veel mensen in het dorp dit niet meer weg gelegd. De I T graafplaats rond het kleine ke Q. met zijn hoge bomen, talrijke planten en leuke hoekjes is n vol. Volgens beheerder Peten g, Mol is er over een paar jaar h< |e maal geen plaats meer. Planni |b, om een nieuw grafveld in te ri ten aan de overkant van de w zijn in ontwikkeling. Maar da veld is een stuk minder idyllis want pal onder de snelweg tuf Den Haag en Amsterdam Marie Thérèse Stierman zietl toekomstige graf dagelijks ligj |g, Een jaar geleden trokken zij, I man en hun zoon in de koste ec] woning naast de kerk. Die wa ge werd ooit gebouwd door haai ucj overgrootvader en haar moed Ul woonde er tijdens de oorlog. iet Stierman weet nu nog beter h gelukkig ze moet zijn met haa graf. Regelmatig staan mense van buiten het dorp voor de d die willen weten of er nog pla is op de begraafplaats. Ze zijn w plekke verliefd geworden opi mooie, vredige omgeving en I kerkje en willen daar begrava v j worden in plaats van op de 01 irr persoonlijke grote nieuwe be- graafplaats in een nieuwbouw de) wijk. K, „Hier zijn nog wel wat plaatse koop", weet Stierman. „Maar Eri ker niet de beste. De plekken )et gen de kerk aan, onder boma in hoeken zijn al jaren uitver- kocht. Dat zijn ook de duurde 'b' plaatsen. Mensen die niet uit Oegstgeest komen betalen hel dubbele. Begraven is volgensi m een luxe aan het worden. Als maar genoeg geld hebt kun je !l de mooie plekken terecht. Zo dan moet je uitwijken." Stierman is net 50 jaar en gaaLe van uit dat ze nog heel wat tij ba van leven heeft. Weten waar 2 jc^ komt te liggen geeft haar rust gch weet ook dat mijn ouders er g njg lukkig mee zijn dat ze hier be) iva; ven worden", zegt Stierman., is erg fijn om te weten dat zij|»0 de plek hebben uitgezocht en '8 een onpersoonlijke plek krijg waar toevallig plaats is." bdi Alex Bogers IV jev Onze vriend Kees is ernstig ziek. Er openbaarde zich een kwaadaardige tumor in de hersenen die niet ope rabel lijkt. Dat zeggen bijna alle medici die Kees en zijn partner hebben geraadpleegd. Vonkjes hoop blij ven. Maar dan toch vooral bij de vrienden die om de zieke heen staan. Die hopen en geloven. De zieke zelf weet wel beter. Zo ook Kees. De perspectieven stemmen tot zorg. Zaterdag hadden Kees en Adriaan ons alle maal vooreen lunch uitgenodigd. Ze wilden ons zien. Eigenlijk wonen ze op een paradijselijk landgoed, voorbij Toulouse diep in Frankrijk, maar de medische realiteit van dit ogenblik en ook Kees zijn ongebroken werklust en scheppingsdrift als ontiuerper verplaatsten het toneel terug naar het vaderland. Met ons drieënze ventig vrienden uit heel een leven, vulden we een aan genaam restaurant in Oud-Zuid, het stadsdeel dat be wondering en afgunst oproept. De mensen die er kun nen wonen, slaan vanzelfsprekend de maat in Amster dam en verre ommelanden. Adriaan was jarig en het moest ook zijn feestje worden, zei Kees in zijn welkomstwoord vanaf de plucheban- ken met de spiegels overal rondom. Natuurlijk was het Adriaan zijn feestje, vond iedereen, maar we kwamen toch ook heel erg voor Kees, dappere Kees die al een lij denstraject had afgelegd met drastische ingrepen onder de schedel en waar hoop en vrees hun uitputtende quadrille dansten. Het gehele gezelschap ging eerst nog voor de deur op de foto met Kees en Adriaan voor het front van de troep. Kees met kale kop, snel overhemd en dito broek en schoenen in wit en zwart die hem het uiterlijk gaven van een mediterrane markies, met gra tie, alert en nog heel wat van plan. Tijdens de lunch maakten Kees en Adriaan de ronde langs hun gasten. Ook waren er korte toespraken, maar mondjesmaat, omdat ook zelfs de vriend met de meest montere inborst het na verloop van de gangen wel wist: Kees zit hier nu wel, maakt zijn ronde, drinkt zijn glas rode wijn. Het zal zijn tijd duren, maar hoe veel tijd heeft ie? Voor Adriaan zongen we a capella de vertrouwde verjaardagshymne: er is er één jarig, hoera, hoera, dat kun je wel zien, dat is hij. En daarom zon gen we blij nog vóór de carpaccio op tafel stond: hij le ve lang, hoera, hoera. Kees sloeg het tafereel tevreden gaande en nam deel aan het koor. Hij had in het Hol land Festival een voorstelling gezien met muziek van Franz Schubert, sprak lovende woorden en vond dat het Holland Festival mocht blijven als het tenminste zo zou doorgaan. Maar eigenlijk wilden we veel liever dat Kees zou blijven in plaats van dat Festival en dat hij lang na zijn 56ste zou doorgaan. Een samenloop van omstandigheden is niet het zelfde als toeval. Wel is dat misverstand hard nekkig. Daags na onze lunch met Kees en zijn Adriaan begon de vergeefse operatie van Ladan en Laleh Bijani, de Siamese tweeling uit Iran. Ze hadden hersenen die onafhankelijk van el kaar functioneerden maar ze waren geher bergd in één gezamenlijke schedel. Over de medische hoogstand waarbij geduld, concen tratie, minutieus handelen op de vierkante millimeter slagen en helaas ook falen zou den bepalen, doe ik hier eerbiedig het stilzwijgen. Ze zijn zo knap te- 1 genwoordig, hoor ik over de medische stand op verjaardagen en bij de kap per zolang ik al bewust besta. Maar zelden gaat iemand vanuit zijn verstand om met deze waarheid als een koe. Voor Ladan en Laleh heb ben we geduimd. Duimen is bidden in wegwerpverpakking. Sinds gisteren weet de wereld dat de knapste dokters nooit knap genoeg kunnen zijn, Die lieve en flinke Kees weet dat al wat langer.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2