'Snelle herbouw molen kost Lisse duizenden euro's Nieuw onderkomen voor De Vaste Voet °ude sarase behouden' DUIN BOLLENSTREEK Kerkstraat wordt eindelijk Digros wil nieu garage niet del Katwijk wil kunstwerk van Slui Collecte NRB: zesduizend euro Heereweg dicht voor rotonde Eieren lanceren zonder te breken Lisse wil twee defibrillatoren R4 Wethouder Schuijt: 'We hebben gedaan wat we moesten doen. Er is niets aan de hand' 'Hoogvliet is een concurre Deel van gaat eind jaar op de 1 ei noordwuk - De jaarlijkse col lecte van de Noordwij kse Red dingsbrigade heeft 6013,55 euro opgebracht. De collecte werd vorige week gehouden. „We zijn daar heel dankbaar voor", aldus secretaris Jan Ooms van de NRB. „Het blijkt dat we op de steun van de Noordwijkse bevolking kunnen rekenen." Het geld is voornamelijk be stemd voor de benzine en de reparaties aan de voertuigen van de NRB. Ook gaat een deel naar de aanschafkosten van de nieuwe landrover en de nieuwe reddingsboot, waar de gemeen te ook aan heeft bijgedragen. lisse - De Lissese Heereweg tussen het bedrijventerrein De- ver en de 2e Poellaan is tussen 18 juli en 4 augustus afgesloten. In die periode wordt de rotonde op de Heereweg aangelegd. De werkzaamheden maken onder deel uit van een grootscheepse reconstructie van de Heereweg/ Westelijke Randweg (N208) waarbij in ieder geval drie ro tondes worden aangelegd. De afsluiting begint op vrijdag 18 juli om zeven uur 's avonds en duurt tot maandag 4 augustus om vijf uur 's morgens. Voet gangers en fietsers kunnen wel over de Heereweg blijven rij den. De bussen worden omge leid via de Poelpolder. noordwuk - Kinderen tot en met twaalf jaar mogen deze zo mervakantie een ei de lucht in schieten bij Space Expo in Noordwijk. De bedoeling is dat het ei tijdens de lancering met een waterraket en ook bij de landing heel blijft, om de kinde ren te laten ervaren hoe moei lijk het is om een kostbare la ding te beschermen. Kinderen die erin slagen hun ei heel te houden, krijgen van Space Ex po een beloning. Verder zijn er tot en met zondag 31 augustus gratis rondleidingen rond de RESOURS-capsule, een onbe mand verkenningsruimtevaar tuig dat in 1988 zijn eerste ruimtereis maakte. Ook wordt stil gestaan bij de bemande ver sie van deze capsule, de Wo- stok, waarmee de eerste mens naar de ruimte werd gelan ceerd. In Space Expo staat een schaalmodel van deze capsule, inclusief slede met schietstoel. lisse - Lisse wil twee defibrilla toren (kosten per stuk 3.000 eu ro) kopen. Met deze apparaten kunnen de overlevingskansen van mensen die worden getrof fen door een hartinfarct, aan zienlijk worden vergroot. De apparaten komen in het ge meentehuis en bij Openbare Werken aan de Vennestraat. Lisse roept verenigingen, grote bedrijven en winkelcentra op om ook tot de aanschaf van de fibrillator over te gaan. De ge meenteraad beslist in septem ber of de koop doorgaat. woensdag 9 juli 20cj[2ë!l door Gerard Baas lisse - Lisse begrijpt niets van de commotie die is ontstaan over de subsidie voor de restauratie van de Zemelpoldermolen. Door haast te maken met de herbouw zou de gemeente minimaal 54.000 euro en misschien wel 378.000 euro zijn misgelopen, maar daar klopt volgens wet houder Schuijt helemaal niets Schuijt; „Lisse is nog volledig in de race voor die subsidie en overigens begrijp ik niet wat de provincie hiermee te maken heeft. Restauratiesubsidies lo pen via de Rijksdienst voor Mo numentenzorg en vervolgens het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. Het plaatselijke statenlid Freeke (SGP/ChristenUnie) heeft de molenkwestie aangezwengeld bij de provincie. In schriftelijke vragen aan Gedeputeerde Sta ten wilde Freeke weten of het juist was dat de Zemelpolder molen, die in november 1999 was afgebrand en een maand geleden feestelijk is heropend, gevaar liep de monumentensta tus te verliezen. Dat was inder daad zo, antwoordde GS, die ook zeiden dat als gevolg daar van geen subsidie voor de res tauratiekosten verwacht kon worden. De kosten van restauratie be droegen 540.000 euro. Monu mentenzorg zou daarvan maxi maal zestig procent (324.000 euro) subsidiëren, voor de pro vincie ligt dat percentage op tien (54.000 euro). Die provinci ale subsidie komt er zeker niet, zegt molenexpert G. Ottevanger die op het provinciehuis werkt als beleidsmedewerker. „Lisse heeft daar namelijk nooit een aanvraag voor gedaan. Waarom ze dat niet gedaan hebben? Daar kan ik echt geen verkla ring voor geven. Daar begrijp ik niets van." Schuijt heeft geen idee over welke subsidie Ottevanger het heeft. „De kosten waar de pro vincie eventueel in bijdraagt zijn de jaarlijkse exploitatiekos ten. Nogmaals, restauratiekos ten lopen via het Rijk, via de Rijksdienst voor Monumenten zorg." Om kans te maken op die rijks subsidie is in 2002 bij de RDMZ advies gevraagd. „Daar hebben we een ambtelijke reactie op gekregen waarin werd gesteld dat de molen niet meer bestond omdat ze afgebrand was. Dat is te beschouwen als een harten kreet van een ambtenaar; die hebben nooit geleid tot een af wijzing op een verzoek tot sub sidie", zegt Schuijt. „Toch heb ben we daartegen bezwaar aan getekend. Dat was augustus vo rig jaar. Tot nu toe hebben we geen antwoord ontvangen." ,,Als gemeente hebben we voordat de herbouw in het voorjaar van 2002 van start ging een monumentenvergunning afgegeven. Ook daarover heb ben we de RDMZ geïnfor meerd. Maar ook daarop heb ben we geen reactie gehad. Met andere woorden, Lisse heeft ge daan wat het moest doen om restauratiesubsidie te krijgen. Er klopt dus helemaal niets van de teneur van de antwoorden die GS hebben gegeven, name lijk dat Lisse laks of vergeetach tig is geweest." Freeke blijft echter vrezen dat de gemeente een enorm risico heeft genomen door te begin nen met de restauratie voordat er zekerheid was over het toe kennen van de subsidie. Vol gens het statenlid deed Lisse dat onder druk van de publieke opinie. „Na de brand in no vember 1999 is er een succes volle kaartenactie geweest. Het leek alsof het hele dorp achter de restauratie stond. De politiek heeft daarop toegezegd dat de herbouw zo snel mogelijk werd aangepakt. Toen bleek dat een molenbouwer ruimte had op zijn overvolle agenda, is de bouwopdracht snel verleend. Anders zou de herbouw pas drie jaar later kunnen gebeu ren, tegen veel hogere kosten." Ottevanger bevestigt zeer onverstandig 1 de bouwopdracht te d de subsidie zwart op* is. „Subsidiegevers sta restauratie van hoge eisen bij de herlf" al gaat bouwen ontn de kans om die eisi len." Schuijt spreekt dat gen: „Dat is geen crii mijn weten is het datj geweest. Wij kunnen L doen dan we hebbel Het wachten is nu op en het Ministerie vanl Wens van Jan van den Broek na 25 jaar in vervulling door Jan Preenen noordwuk - Zo lyrisch als Jan van den Broek gisteren sprak over zijn nieuwe Digros in het Noordwijkse winkelcentrum Kerkstraat, zo somber was hij in het verleden. Zo somber zelfs dat de directeur van de super marktketen 'ooit' heeft overwo gen om uit Noordwijk te ver trekken. „Als het alleen maar drukker wordt en de vrachtwa gens niet uit de weg kunnen, dan houdt het op. Daarom dacht ik er serieus over om de supermarkten in Noordwijk, Sassenheim en Noordwijker- hout te sluiten en alles te con centreren in Voorhout. Daar zou ik de ruimte hebben en over een groot parkeerterrein beschikken." Anno 2003 staan de zaken er echter heel anders voor. Digros Noordwijkerhout blijft gewoon bestaan, 'Sassenheim' wordt groter en 'Noordwijk' maakt deel uit van een ambitieus cen trumplan. „Veel groter dan we vijf zes jaar geleden nog van plan waren. Toen was de tijd er nog niet rijp voor en hadden we het nog niet over woningen. Het plan is toen even in de ijs kast gezet. We hebben er ver volgens een bemiddelaar bij ge haald en het resultaat is fantas tisch." Die bemiddelaar bracht de ge meente en Digros alsnog bij el kaar. Met de nieuwe super markt Hoogvliet zorgen zij voor een metamorfose in het cen trum van Noordwijk-Binnen waar nu nog gedeeltelijk sprake is van kaalslag, een tekort aan woningen, gebrek aan parkeer ruimte en onvoldoende win kels. De parkeerplaatsen komen ondergronds, de winkels naast de supermarkten en de voorna melijk luxe appartementen daar bovenop. De koopappartementen komen ook op het grand café, op de plek waar nu nog het dorpshuis De Kuip staat Op de hoek Zee- straat-Tramsteeg komt een wat Zo komt het grand café met appartementen op de hoek Zeestraat/ Heilige Geestweg eruit te zien. Op deze plek staat nu nog het dorpshuis De Kuip. Artist impression: Arie Korbee smaller complex, zodat de grote vrachtwagens van Digros ge makkelijker de supermarkt kunnen bereiken. Ze komen via de Heilige Geestweg binnen en laden en' lossen achter het nieuwe gebouw. Daarmee is aan een belangrijke voorwaarde van Van den Broek voldaan. „En aan de wens van de consu ment. Die staat bij ons voorop", aldus Van den Broek. Met het slopen van De Kuip in april volgend jaar begint de bouw van het project. Dat tijd stip valt samen met de opening van het nieuwe culturele cen trum op het Wantveld, waar al le gebruikers van De Kuip te rechtkunnen. Tijdens het aan leggen van het eerste gedeelte van de parkeergarage onder het grand café opent Digros een noodwinkel. Het is de bedoe ling dat de werkzaamheden in 2007 worden afgerond. Voor Van den Broek gaat daar mee een al lang gekoesterde wens in vervulling. „Zesentwin tig jaar geleden raakte ik in ge sprek met burgemeester Bonni- ke. We hadden al supermarkten in Sassenheim en Katwijk en wilden graag ook in Noordwijk beginnen. Het liefst in Noord wijk aan Zee, in de Hoofdstraat. Bonnike zei toen tegen me dat we beter naar de Kerkstraat in Noordwijk-Binnen konden gaan. Ik dacht: die gribus? Daar komt geen kip. Uiteindelijk hebben we het toch gedaan, maar wel met een duidelijk doel voor ogen. We wilden van de Kerkstraat een feestwinkelstraat maken. 25 Jaar hebben we ons het lazarus gewerkt om die Kerkstraat op te peppen. Al die tijd is het heel moeilijk geweest. Goed, de afgelopen vijftien jaar heeft de straat een wat beter aanzien gekregen, maar nog lang niet genoeg. Daarom ben ik blij dat de Kerkstraat nu ver der wordt opgepept." Voor een belangrijk deel is dat ook de verdienste van de 'huis- architect' van Digros, Arie Kor bee. Hij heeft voor de nodige variatie gezorgd met op mar kante punten vier in plaats van drie bouwlagen. Maar altijd 'passend' in het oude centrum van Noordwijk, zoals Van den Broek nadrukkelijk wilde. „We hechten zeer aan de gebouwen in de omgeving. Tegen korbee heb ik gezegd: dat straat- en pleinbeeld moet je gedeeltelijk overnemen. En dat gebeurt ook. Als je straks langs de gevels van de supermakt loopt, denk je aan huizen. Wat achter die gevels gebeurt is onze zaak. We moeten natuurlijk wel verko pen." door Jan Preenen noordwuk - Digros voelt niets voor een gezamenlijke parkeergarage met Hoog vliet in het winkelcentrum Kerkstraat in Noordwijk- Binnen. Alle pogingen van de gemeente om tot één ondergrondse kelder te ko men met in totaal 426 plaatsen lijken dan ook tot mislukken gedoemd. „Ik voel er niets om mijn par keergarage te delen met Hoogvliet. Ik ga er toch geen vreemden in toelaten. Wij hebben een aparte klantenkring. Die mensen willen bij ons hun auto zet ten, niet bij de concurrent", zei J. van den Broek van Di gros gisteren na het onder tekenen van een samenwer kingsovereenkomst met de gemeente. In dat akkoord staan afspra ken over het realiseren van 2700 vierkante meter win kels, 46 woningen, een ver dubbeling van de Digros- supermarkt en een parkeer garage voor 276 auto's. Kortgeleden sloot een an dere supermarkt, Hoogvliet, ook al een overeenkomst met de gemeente. Als nieuwkomer in het Kerk- straatgebied tekende Hoog vliet voor een supermarkt, 35 woningen en een par keergarage voor ongeveer 150 auto's. Directeur J. van Leeuwen heeft steeds aan gedrongen op één kelder, omdat hij zich stoort aan de 'Berlijnse Muur' tussen de twee garages. Uiteindelijk heeft Van Leeuwen genoe gen genomen met de toe zegging van wethouder Bamhoom dat hij de wens nog I irten wM vei gvl r n van Hoogvliet nog gros zou aankaart! Van den Broek verzoek van Hoogvl ren echter zonder n tafel. „We gaan niet over op dezel karretjes voor d( schappen. Privé heel goed met elk maar zodra het on gaat zijn we eikaars renten. En zo willei houden. Dat is tot ders belang. Het h dereen scherp en d menten profiteren Daarom moet je in zichten duidelijk m we aparte bedrij\ Dus ook de park ges." Ondanks die steil spraken heeft Duijndam nog stee de hoop' op het k van de garages. „D alleen de wens va vliet, maar ook vai meenteraad. Nu ki twee aparte ingai twee gescheiden ui Het is toch mooier zichtelijker als er gang en één uitganj Duijndam is zich e Bamhoorn overigi bewust dat het van één parkeergan mogelijk is. De planO Digros waren immö kend toen HoogvlieMate liet weten op de h Bronckhorststraat Kerkstraat een suj^^, te willen openen, dam: „Op dit rnonjAfm.: de verhoudingen naar om tot een an zet te komen, mi schien verandert d loop van het traject Mc Me bijv voc door Margrit Tibboel sassenheim - De Jeu de boules- vereniging De Vaste Voet gaat verhuizen. De vereniging krijgt een nieuw clubhuis en speelba- nen achter het jongerencen trum Fascinus. Het is de bedoe ling dat de eerste paal de derde week van augustus de grond in gaat. Eind september zal De Vaste Voet, als er niets tegen zit, gebruik kunnen gaan maken van de nieuwe accommodatie. Volgens bestuurslid Dirk van Gemerden kunnen de jeu de boulers zo snel in het nieuwe onderkomen terecht omdat de nieuwbouw bestaat uit vijf kant-en-klare units. „Er moet wel geheid worden en het aan sluiten van elektra, gas en water moet in orde gemaakt worden, maar gebouwd hoeft er niet." De leden van de Vaste Voet, die in 1981 in Park Rusthoff begon nen en verhuisden naar de Wasbeek, hebben al eerder bij de gemeente aangegeven te wil len verkassen. „Dat er nu schot in zit komt omdat de gemeente ons weg wil hebben op onze huidige plek. Er moeten par keerplaatsen komen in verband met een mogelijke uitbreiding van Wasbeek en het Rijnlands lyceum." De Jeu de boulesvereniging ver huist naar de plek die de ge meente bestemd had voor de uitbreiding van het sportcom plex Wasbeek. Toen bleek dat de sporthal geen toestemming kreeg van lüjkswaterstaat om aan de kant van de A44 extra ruimte bij te bouwen, besloot katwuk - Katwijk is niet van plan om de voormalige BMW- garage aan de Secr. Varkevisser- straat te verkopen. Dat ant woordt het college aan de lijst Bakens Verzetten Katwijk, die had voorgesteld om het ge bouw te verkopen en er wonin gen te bouwen. Een projecton- wikkelaar ziet wel brood in een plan om er tien huizen te bou wen 'in hofjesvorm'. Het gemeentebestuur vindt om verschillende redenen dat het niet verantwoord is om er wo ningen te bouwen. Katwijk heeft de garage nodig voor op slag, die volgens de gemeente de komende jaren alleen maar toeneemt. Daarbij vindt het college dat na de uitbreiding van de nabijgelegen Farèl- school het gebied te klein om er woningen te bouwen. „Daarom zijn wij de komende jaren niet van plan om de voormalige BMW-garage af te stoten", schrijft het gemeentebestuur in een brief aan Janssens. Het raadslid kwam met het voorstel omdat hij vindt dat de opslagruimte ten onrechte als opslagruimte voor raadsleden en ambtenaren wordt gebruikt. Janssens vindt het 'niet meer van deze tijd' dat de ruimte te gen gereduceerd tarief wordt verhuurd aan medewerkers van de gemeente. In de brief schrijft het college verder dat de opbrengst van ge meentelijk onroerend goed wordt gebruikt om het weer standsvermogen te vergroten. Janssens vroeg om het geld te gebuiken om de huizenbelas ting (ozb) voor de burgers te verlagen. katwijk - Een deel weg, een van de 1 rijkste toegangswegJ wijk, gaat eind dit I schop. Het gedeelte] rotondes bij het gei en de Meeuwenlaai reconstructie toe. moet onder andere I verrichten aan het f fiets- en voetpaden.I tijd bekijkt Katwijk! keerssituatie kan wo terd en hoe de begr staat. Het werk staj^ voor het vierde kwaï jaar. Omdat werkyARI aan hoofdwegen vaak voor veel over zal de gemeente zo lijk rekening houder re werken aan de we 'ermo! nel. ht r Sol Aoteó Bestuursleden Willem Niewold (links) en Dick van Gemerden zijn erg blij met het nieuwe onderkomen voor De Vaste Voet. Foto: Dick Hogewoning de gemeente De Vaste Voet naar het betreffende terrein te laten verhuizen. Een prima idee, volgens Van Gemerden. „We hebben daar veel meer ruimte. We gaan van 800 naar 1300 vierkante meter." Ook over het nieuwe clubhuis is hij te spreken. „We krijgen een ruime kantine van 50 vier kante meter. Een keuken, toilet en voorzieningen voor invali den. Het gaat er prachtig uit zien." Het 'gebouw' gaat de jeu-de- boulespelers ongeveer 85 dui zend euro kosten. De helft daarvan wordt door de ge meente Sassenheim in de vorm van een subsidie bekostigd. De Sassenheimse raad is ook ak koord gegaan met het voorstel van B en W om ruim 97 dui zend euro beschikbaar te stel len voor het inrichten van het terrein voor de Vaste Voet. De werkzaamheden zijn inmiddels begonnen. katwuk - De gemeente Katwijk wil het schilde rij 'Kunstvereeniging Katwijk' van Willy Sluiter aankopen van een particulier. Het schilderij toont een affiche dat is gemaakt naar aanleiding van de in 1908 opgerichte Kunstvereeniging Katwijk, een samenwerkingsproject van in Kat wijk werkzame en woonachtige kunstenaars. Omdat er uit deze periode relatief weinig be waard is gebleven, vertegenwoordigt dit werk van Sluiter een bijzondere historische waarde voor Katwijk als kunstenaarsdorp, vindt de ge meente. Burgemeester en wethouders willen daarom, op advies van de kunstcommissie, het schilderij kopen. Het moet een plek krijgen in de hal van het gemeentehuis. Bovendien is het een prachtig item voor de re constructie die het Katwijks Museum over en kele jaren wil maken van de werken die destijds door de Kunstvereeniging zijn ge# meent de gemeente. Wel moet eerst hankelijk keuringsrapport worden gt moet het doek getaxeerd worden, 0 stellen of het de gevraagde 5000 euro Als uit het rapport een negatief aank rolt, ziet de gemeente er alsnog van Een tweede doek van de Katwijksi 'Bomschuiten op het strand van Kat de gemeente aan zich voorbij gaan. F een bijzonder werk is, heeft het vt meentelijke kunstcollectie geen mi Katwijk heeft reeds vergelijkbare ku in bezit. De schilderijen zijn eerder aangebodf Katwijks Museum, maar dat heeft ge< stelling voor de werken, omdat ze niet het huidige aankoopbeleid. Be

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16