REGIO 'Valkenburg moet natuurgebied blijven 'Geen woningen, kantoren of industrie op het vliegkamp' Voor een eend moet je dus niet remmen g NAVRAAG Een overstekende eendenmoeder en haar kuikens hebben gisteren op de rijksweg A4 ter hoogte van het aquaduct bij Roelofarendsveen voor een verkeerschaos gezorgd. De bestuurder van een volkswagen busje reageerde instinc tief en ging vol in de remmen toen hij moeder en kroost in zicht kreeg. Twee vrachtwa gens en twee personenauto's botsten vervolgens op elkaar, met een zwaargewonde truckchauffeur tot gevolg. Navraag bij FRANS ZUI- DERHOEK van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) over de toedracht van dit ongeluk. Zijn overstekende dieren vaak de aanleiding voor een ongeval? „Het is geen zeldzaamheid. Meestal blijven beesten wel weg bij de snelweg, maar overvliegende zwanen en eenden en overstekende herten of honden veroorzaken niettemin wel eens ongelukken. Mensen verwachten ze niet op zo'n plek. Vaak rijden automobilis ten ook te dicht op elkaar zodat er geen tijd meer is om te rem men." Wie wordt er aangewezen als schuldige bij een ongeval met die ren? „Nederland kent een arrest dat stelt dat als iemand remt voor een eend en zijn achterligger botst vervolgens op hem, de schade moet worden gedeeld. Tenzij er natuurlijk niet genoeg afstand is gehou den. Anders ligt het met losgebroken koeien of paarden. In zo'n geval kun je een eigenaar achterhalen om die aansprakelijk te stel len voor de schade. Dat zal hier niet lukken. Eenden zijn vrij." tekst: CPD/Petra Huijser foto: ANP/Niels Broekema UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Donderdag 9 Juli LEIDEN - Zoals bekend heeft het Gemeentebestuur enige tijd geleden besloten in de zomermaanden avondbespelingen van het Stadhuis ca rillon te doen geven om hierdoor de belangstelling voor de beiaard kunst te bevorderen. Teneinde de toehoorders bij deze bespelingen te gerieven, is thans be sloten in het vervolg stoelen op het Stadhuisplein te plaatsen, waar door men niet meer genoodzaakt zal zijn staande naar het klokkenspel te luisteren. Voor de eerste maal zal aan dit plan uitvoering worden ge geven bij de avondbespeling, die morgenavond van 20.30 tot 21.30 uur door de stadsbeiaardier, Leen 't Hart, zal worden gegeven. LEIDEN - Hoewel wij niet veronderstellen, dat het afbreuk zal doen aan het programma van de viering van de 3 Octoberdag, zal een tradi tionele attractie van deze dag: het 'springen' van de fontein op de Vis markt, waarvan deze vereniging het 'jaarlijkse alleenvertoningsrecht' genoot, tot het verleden behoren. Het ligt in de bedoeling van het Ge meentebestuur om dit spuiten van de fontein tijdens de zomermaan den meerdere malen te herhalen, o.a. ook bij eventuele feestelijkhe den op het Stadhuisplein. ANNO 1978, maandag 10 juli LEIDEN - Het Leidse muziekcorps 'K en G' is in alle vroegte met sup porters met de trein naar het zuiden van het land vertrokken. In het Zuidlimburgse Kerkrade vindt namelijk weer het over onze hele aardbol beroemd geworden Wereld Muziek Concours plaats. Van avond wordt het hele gezelschap, hopelijk in een zonnige bui, weer terugverwacht op Leidse bodem. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te gironummer 57055 Un.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. op COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg. C P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-maïh direct ie@hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.Id@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5<>7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine.) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q de betreffende auteur. 6 HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. WOENSDAG 9 JULI 2OO3 11e ee KLANKBORD liet ostl itte >en he arw «leb J Dud ladt De stelling 'Vliegkamp Valken burg moet een natuurgebied worden' was kennelijk een van de meest prikkelende van de afgelopen maanden. Zelden werd er zo massaal gerea geerd. De uitslag is duidelijk. Ruim driekwart (77 procent) van de respondenten onder schrijft de stelling. Een selectie. Manon Zweekhorst, Noord- wijk: „Ik ben het helemaal met de stelling eens. We heb ben al zo weinig natuur om ons heen en dit stukje moet bewaard blijven. Het ademt een sfeer uit die je niet vaak tegenkomt in de Randstad. Het is er heerlijk om te wan delen en dat moet zo blijven." Sandra Groenendal, Leiden: „Het enige groene gebied tus sen de Haagse en Leidse regio moet behouden blijven voor de natuur." A.W. Copier, Leiden: „Ik zou ervoor zijn het vliegveld te be nutten voor deels natuur en deels woongebied, en wel zo dat ze allebei in elkaar overlo pen. We willen allemaal wo nen. Ook de jongeren, die hun toekomst vvülen opbou wen en geen tien of twintig jaar bij hun ouders moeten wonen. Ik ben voorstander van de bouw van betaalbare woningen, zowel in de huur- als de koopsector. Want als ik om me heen kijkt wordt er vooral veel voor de mensen met geld gebouwd. J. de Vries, Valkenburg: „Een natuurgebied? Ja, maar alleen als de Tweede Kamer een ne gatief besluit over het vlieg kamp neemt." Ben de Rooij, Wassenaar: „Eens. Omdat er heel veel vo gels zitten die je ergens an ders nooit tegenkomt. Er mo gen geen huizen komen, want dan is werkelijk alles dichtge bouwd." George julien, Leiden: „On eens. Er komen nog zoveel asiel zoekende mensen hier naar toe, dat wij hier aan de kust genoeg groen hebben maar woningruimte echt veel te weinig." J.E. Goldbach, Leiden: „Wo- nigbouw leidt tot onaan vaardbare verstopping." J. Reinsma, Leiderdorp: „Ja. Met dien verstande dat het vliegveld behouden blijft als marinevliegkamp, passend in het huidige natuurgebied. Eventueel met helikopterta- ken erbij en behoud van een aantal Orions." Aad van der Plas, Katwijk: „Er is toch al zo weinig groen in de Randstad. Laat dit schit terende rustieke gebied maar zo blijven. Ideaal om iets moois van te maken." Margreet van der Nagel, Val kenburg: „Niet helemaal. Huizenbouw is gewoon no dig. Maar er kan rekening worden gehouden met de omgeving, Dat wil zeggen: er kan natuur gespaard worden. Ik ben voor plan Valken burcht! (En voor betaalbare huizen.)" Aafke van Duijn, Rijnsburg: „Helemaal mee eens. Genoeg huizen, kantoren enzovoort Ook in de Randstad houden we van groen en ruimte. Hans Smit, Voorhout: „Met het grote aantal woningzoe kenden in de regio kun je niet alleen de natuur voorrang ge ven. Voorwaarde voor bebou wing is wel dat er een goede oost-west-verbinding wordt gerealiseerd. Valkenburg is een grote uitdaging voor de samenwerking van alle partij en in de SDB/SLR-regio." jan Bas Cramer, Noordwijk: „Natuurlijk. Alles wordt al volgebouwd en er blijft voor de kleinere plaatsen al niets meer over. Leiden pikt alle Vliegkamp Valkenburg moeteen natuurgebied worden grond in. Laten ze de stad zelf maar eens gaan innoveren." Rob Schleiffert, H ill ego m: „Geen natuurgebied (dat is het al deels), want het vlieg veld mag niet weg. Er mag ze ker géén woonwijk komen." Martin de Vries, Rijnsburg: „Eens. Het is al vol en druk genoeg in de omgeving Lei den." Marco P.J. Borst, Leiderdorp: „Ik zou er niet tegen zijn wan neer het een natuurgebied wordt als het zover is dat het inderdaad wordt gesloten. Maar in de brief die minister Kamp van defensie op 30 juni naar de Tweede Kamer stuur de, gaat het om bezuinigings voorstellen, niet om bezuini gingsmaatregelen. Het is niet uitgesloten dat de Kamer de minister voor wat betreft de Orions en Valkenburg terug fluit. Dus het zou beter zijn wanneer gemeenten en pro vincie gewoon wachten op wat er komen gaat. Nog op dezelfde dag dat de brief naar de Kamer ging, begonnen po litici in de regio al met het touwtrekken rond de grond die misschien vrij komt. Er is nog geen besluit!" Bert de Jong, Voorhout: „Het marinevliegkamp moet be houden blijven. De politiek is onjuist en onvolledig door de leiding van de Koninklijke Marine geïnformeerd over de inzet van de Orion. De bevel hebber wil van de vliegende taak van de marine af terwijl deze juist uitstekend in het huidige defensieapparaat functioneert." Theo Witteman, Sassenheim: „In beginsel heb ik er geen bezwaar tegen dat Valkenburg als vliegveld open blijft, om dat ik het nu reeds groten deels als een soort groene cq natuurgebied beschouw. De overlast van de vliegtuigen neem ik dan op de koop toe. Beter is natuurlijk de ophef fing van Valkenburg als vlieg veld en herinrichting van het terrein tot een volledig na tuurgebied. Het zou een prachtige groene buffer tus sen de bebouwing van Wasse naar, Leiden, Katwijk, Valken burg, Rijnsburg en Oegstgeest kunnen worden." Marleen van der Zwet, Voor hout: „Deze regio (Voorhout, Noordwijk, Katwijk) is al ge noeg volgebouwd met huizen die voor de gewone man niet te betalen zijn." H. Ouwersloot, Katwijk: „Na tuurgebied? Honderd procent voor. In ieder geval mag er nooit een steenmassa van worden gemaakt. Mijn gevoel is dat er lieden zijn die dat be ogen." H. Hendriks Leiden: „Zorg voor sociale woningbouw. Voornamelijk in het lage huursegment." Ton de Water, Leiderdorp: „Daar ben ik het wel mee eens. Het is al een mooi ge bied en om nu die parasieten uit Leiden de boel laten vol bouwen, lijkt mij geen goed idee." Marinevliegkamp Valkenburg moet natuurgebied worden of is dat eigenlijk al, meent een flink deel van de mensen die reageerden op de stelling. Foto: Frans Roomer Ens Verton-van Emmerik, Leiden: „Geen woningbouw. Er is al genoeg naar de haaien gegaan. Laat dit laatste stukje groen in mijn omgeving groen blijven." G.P. van der Woerd, Leiden: „Er is al zo weinig groen in de omgeving Leiden. Dus maak er een mooi recreatiepark van. Voor jong en oud. J.F. Wiersma, Eelde: „Het vliegkamp moet vliegkamp blijven, omwille van de werk gelegenheid." P.M. Pot, Leiden: „Het is erg belangrijk dat dit natuurge bied blijft zo als het nu is. Bij huizenbouw wordt alles ver nield en blijft er geen groen meer over in onze omgeving." Mark Hendriks, Rijnsburg: „Eens. Wij zitten in deze om geving al helemaal vol. Het is nu al een drama om vanuit de Randstad weg te komen laat staan als er nog meer huizen komen." Albert Bouwman, Rijnsburg: „Ondanks de grote behoefte aan woningen moet er eerst goed worden nagedacht over ontsluitingswegen en dergelij ke. In de Zanderij in Katwijk wordt ook nog steeds ge bouwd en nu loopt alles al he lemaal vast. In de toekomst is er wellicht een mogelijkheid om natuur en woningbouw te combineren." Paul Delfgaauw, Leiden: „Een natuurgebied, dat klinkt erg aantrekkelijk. Ik heb dan ook de neiging onmiddellijk ja te zeggen, ware het niet dat de woningnood in Leiden en omgeving intussen wel erg groot is geworden. Daarom lijkt het mij goed dat die vrij gekomen ruimte benut gaat worden voor alle soorten wo ningbouw, vooral betaalbare huur- en koopwoningen." C. van Dam, Voorhout: „Het vliegkamp moet blijven." Jan Sibie, Lisse (voorheen Katwijk aan den Rijn): „We hebben veel te veel huizen en veel te weinig natuur. Leide- naars terug naar Leiden! Weg met dat lawaaierige en stin kende vliegveld. Teruggeven aan de natuur. Niets aan doen en over honderd jaar vind je er niets meer van terug." L.C. Bons, Alphen aan den Rijn: „Het vliegveld moet ge woon Marinevliegkamp Val kenburg blijven." Walter Haasnoot, Leider dorp: „Het ligt natuurlijk voor de hand. Er verdwijnt te veel groen om plaats te maken voor woongebied. Maak nu eens een woongebied voor die dieren zodat ze er over twintig jaar nog steeds zijn." Bram Pater, Leiden: „We spreken er regelmatig over dat Nederland vol is. Wie regel matig op de fiets in de omge ving rijdt, ziet dat het zeker geldt voor de Randstad. Je kunt nergens om je heen kij ken zonder huizen te zien. Natuurlijk willen we wonen. Maar het belangrijkste is toch ook: we willen ook leven. Het kleine beetje natuur dat we hebben, willen we toch niet ook volbouwen? Moet al het groen dan zonodig rood wor den? Als we willen bouwen zullen we naar het oosten nloeten. Voorbij Alphen, voorbij Utrecht. Daar zullen we ook het werk moeten brengen. Dat mooie Bioscien- cepark, met zijn personeel, kan ook in de Achterhoek." P. Verbiest, Leiden: „Het vliegkamp is op zich al een natuurgebied. Gecombineerd met de Katwijkse en Wasse- naarse duinen, Panbos en (Duin)rellen is dit een unieke kans om een hoogwaardig na- tuur- en recreatieterrein in onze al te drukke regio te cre- eren." A. van de Bosch, Katwijk: „U loopt ter ver op de zaken vooruit De definitieve beslis sing om Valkenburg daadwer kelijk te sluiten moet nog worden genomen. En dat ge beurt toch echt in de Tweede Kamer." G. Klok, Katwijk: „Het vlieg veld is als natuurgebied een mooie buffer om verdere ver stedelijking van het gebied te gen te gaan. Een uitbreiding van het Valkenburgsemeer als recreatie- en natuurgebied is een goede optie." Christiaan A. Hemerik, War mond: „Ik rijd er praktisch el ke dag langs en ik zou het ere ide ovi ver pst echt zonde vinden wanneet zo'n prachtig open gebied verdwijnen, zeker hier in de Randstad." Hans van Stijn, Sassenhi „Op dit moment is het vlii veld al een bijzonder natui gebied. Er komen allerlei zondere vogels, vlinders, planten - onder andere orcl deeën - en libellen voor die hun plek in de rustige omge ving (slechts enkele vliegtui gen) hebben gevonden." D. Wïjnands, Katwijk: „Mij J® eerste keus is natuurgebied Eventueel met zeer beperk woningbouw. Maar dan wi voor de nieuwe gemeente Katwijk, Rijnsburg, Valken burg en Wassenaar. Niet voi Leiden!!!" Marcel Verheggen, Noord wijk: „Het vliegkamp moet gewoon vliegkamp blijven met zijn Orions. Dat is goe voor de werkgelegenheid." Jan van der Plas, Katwijk: .Alles is beter dan Leids grond/bouwgebied. W. van Muijen, Leiden: „Goed idee. Er wordt al ge noeg groene ruimte ingepik ger door gemeenten met een te au^ groot ego." A. Flippo, Oegstgeest: „Het5 moet worden gebruikt voor!t b woningbouw, zodat mense 'gsP geen zes of meer jaar hoeve F: te wachten op een huis. Ronald Zwanenburg, Rijm raai burg: „Gaat het vliegkamp tos sluiten dan krijgt Leiden gei 'de stukje grond, al moet ik en '^c hoogstpersoonlijk voor zor- to gen. En Ron Hillebrand mo p1 samen met Mamix Norder maar ergens op een eiland gaan zitten, ver hier vandaj er Want het zijn en blijven eei ten stelletje lummels die denken °1 dat zij het voor het zeggen krijgen. Nou, dacht het nietfcPP dus. Maar er is gelukkig no hoop voor het vliegkamp (c Tweede Kamer moet nog e definitief besluit nemen) ei r laten we hopen dat dat het juiste zal zijn. Ik hoop dat\ nog lang kunnen genieten natuur, vliegtuigen en alle dere mooie dingen die het marinevliegkamp te bieden heeft." R. Zwanenburg, Rijnsburg JSL „Valkenburg is al een natui D(je gebied en dat moet zo blijv Nee, geen betonnen stad a als sommige mensen het graag zouden willen." N.H. van Leeuwen-Muldet Valkenburg: .Allereerst pr n* ten wij hier in Valkenburj nooit over vlieg kamp Val burg maar noemen het netjL" vliegveld Valkenburg. Er mi ten zeker geen huizen ge- bouwd worden. Dat doen 2 Qe maar in Zeeland; daar is no ruimte genoeg. Een vliegve zo vlak bij Den Haag sluit niet. Zuid-Holland is strala één grote stad. Brrr. Als het niet anders kan, laten ze er dan maar een natuurgebiei van maken. Dan blijft het minste nog groen.Gri De nieuwe stelling haakt in Tw het nieuws dat Leiden er t< van afziet om op de Garen- markt een opvangkeet voor coholisten te plaatsen. De meeste winkeliers en bewo ners in de buurt reageren op en r gelucht. Maar hoe zit het m tzc de potentiële 'klanten' van 1 itall keet? Voor hen betekent hel besluit dat er op korte ten geen opvang is. De stelling waarop u tot en met maand elai kunt reageren luidt: iet j et t Leiden moet ruimte maken zaa voor een alcoholistenkeet jap C ide Reageren via www.leidschd ieui blad.nl of via de post: de ste aiei ling, postbus 53, 2300 AB den. Karin Castelijn (42) uit Rijpwete- ring, boerin: „Bij natuurgebieden denk ik altijd aan gebieden die niet toegankelijk zijn voor het publiek en dat vind ik nuin deze drukbevolkte Randstad zonde van de ruimte. Dan vind ik een recreatiegebied een beter idee, misschien een veehouderij, die ergens anders is weggekocht, een kinderboerderij erbij. Een wandel tocht om de boerderij heen, mis schien nog ergens de mogelijkheid om met een roeiboot een tochtje te ma ken. Geen attractie park dus, maar kleinschalige recrea- Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensivecarespecialist: „Wat een voortreffelijk plan. Nederland heeft te veel vliegvelden, Leiden heeft al veel te veel huizen en in het aantal natuurgebieden is onze regio wat karig voorzien. Laten we er een mooi oud bos van maken of iets tropisch met palmen. Ik vind wel dat er in ie der geval een - koninklijke - start baan behoort te blijven, stilletjes verborgen tussen al die bomen. Dat is fijn jrt* -gjj^voor ons vorstenhuis en zo creëren we een fraai compromis tus sen defensie en na tuurbeheer. De commandant wordt dan ook bos wachter." Pieter Stam (51) uit Katwijk, domi nee: „Vliegveld Valkenburg moet blijven. Dat is mijn mening. Zo niet, dan wel de barakken behouden in verband met de hitsorische waarde ervan: Atlantikwall, oorlog, enzo voorts. Valkenburg was tussen 1940 en 1945 strategisch een belangrijke plaats. Als dat alles niet kan, dan als tublieft een natuurgebied. In ieder geval never woningen, kantoren of industrie. We zijn zowat stapelgek aan het worden in ons botte egoïsme." Nancy Knijnenburg (35) uit Leiden, beveiligingsmedewerkster en train- ster damesselectie SJC: „Het is een trieste zaak voor het personeel dat op Valkenburg werkt, maar het zat er aan te komen. Een natuurgebied er voor in de plaats is een goed plan. Hoewel ik niet denk dat het er zal komen, want de omliggende ge meenten azen al lange tijd op vlieg veld Valkenburg voor de bouw van huizen en bedrijven. Zodoende denk ik dat de bebouwde kom flink zal groeien. Desalniettemin zou het niet verkeerd zijn 1 een groot stuk groen te behouden in de re gio." ranl stat hij -jiai Cees van Duijn (41) uit Warmon vastgoedconsultant belegger: n( „Volstampen met vinexhuisjes lei e mijns inziens weinig kwaliteit op, gelet op deze unieke locatie vlak achter de duinen. Ja, ondanks de woningdruk vanuit Leiden - die 0 rigens over twintig jaar door de vi j£f grijzing zal afnemen - ben ik vooi stander om het gebied open te ho n x den. Of het een natuurgebied ma worden, laat ik vooralsnog in het midden. Een bli plar eui recreatiepark 0! lej v I open plassenge bied lijken mei goed mogelijk ieder geval gfjpnj intensieve1** bouwing. Zanderij is genoeg." dell Ike en E :e elk 1 akoi be ben Wat moet je als automobilist doen als een moedereend met klein tjes plotseling de weg oversteekt? „Ik weet dat het hard is, maar toch: niet remmen. Rem je wel, dan is het feitelijk zonder noodzaak. Ik weet ook wel dat het niet in de aard van de mensen ligt om op zo'n moment door te rijden. Maar het moet wel." De Dierenbescherming zal niet blij zijn met dit ad vies. „Dat denk ik ook niet. Maar het gaat in eerste in stantie toch om mensenle vens. Een uitzondering geldt overigens voor een beest groter dan een hond. Dan loop je als bestuurder zelf ook weer gevaar als je dat raakt. Daar komt nog bij dat de overige bestuur ders zo'n groot dier ook kunnen zien en dus weten dat hun voor ganger ervoor moet remmen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14