LE1DE O P Rl UI IMI IN IGS KO Rl m MG Er 4 1 1 Politiek blijft achter VOP staan Wolkenkrabbers op Avontureneiland Bètastudenten kunnen geen bijbaantjes hebben TOT 50% BIJ STOUTENBEEK ZOMERSALE Duinri REGIO ■D vreest chttijd bij uldsanering Stoutenbeek Partijen betreuren uitstel Kamervragen over dood van zieke Leidse peuter SPETTERENDE ATTRACTIES! REGIO woensdag 9 JULI 2003 R1 De Vaste Voet itrekt nieuw iderkomen De Nieuwe Mse: samen aan we sterk (17) igerand m fietser gereden - Een 16-jarige bromfiet- Oegstgeest is gistermid- wond geraakt bij een ding op de kruising van smanlaan en de Ehren- g, het straatje naar het rsitair Sportcentrum. De ietser reed door rood en langereden door een auto ïrd door een vrouw (24) twijk. De Oegstgeestenaar verse schaafwonden op. - De Leidse WD vreest ensen die zich bij de ge- te melden met een ver- ~1 om schuldsanering, met Éi^™vaardbare wachttijden te I krijgen. Na het vertrek Ie chef van de Leidse ank heeft de afdeling So- Zaken besloten om de !t Beoordelingscommissie deze zomer stil te leggen, geen probleem zijn, sma| t de medewerkers van de >ank aanvragen voor 5 litei Regeling en eventuele be- schriften kunnen behan- ssen taadsleden Van Gruting Dobben de Bruijn zijn gerust op. Er is namelijk nkreglement en uitvoe- jluit Stadsbank' waarin en bevoegdheden van zijn omschreven. Hier- it onder meer dat de ciissie beslist op aanvragen e bevoegdheid van de )ank te boven gaan - om- et benodigde bedrag bij- eeld te hoog is - en bij be- n en geschillen. Van Gru- Van Dobben de Bruijn dat mensen die zo'n doen, moeten wach- it de KBC weer tot le ekt. raadsleden verlangen et college van B en W jelen om te voorkomen wachttijden ontstaan ensen die behoefte heb- i schuldsanering. Tege- —•^jd willen zij ook niet dat dsbank haar bevoegdhe- buiten gaat en besüssin- eemt die alleen de KBC lemen. Uiteindelijk is er één oplossing, vinden O tuting en Van Dobben de Er moet zo snel mogelijk (lossing komen voor het leelsprobleem bij de |ank. - Een 17-jarige vrouw uit n heeft gisteren aangifte n van aanranding op za- 5 juli. Zij liep toen rond r 's avonds op de Lage veg in de richting van de ellaan. Na de kruising met Hooftlaan en de Mor- merkte zij dat ze werd ge- door een man die haar ihteren beetpakte. Er ont- een worsteling waarbij de gilde en probeerde weg len. Pas toen twee liet en vrouw en een kind, de agen en de fietsster be- schreeuwen, ging de nder er vandoor. ser komt er auto Een 60-jarige Leidenaar srmiddag gewond geraakt aanrijding. Hij kreeg op ising van Mamixstraat en van Saksenstraat geen ing van een Leidse auto- ist (33) die vanaf de Anna ksenstraat linksaf wilde De fietser liep letsel aan en been op. door Silvan Schoonhoven leiden - Op het Avonturenei land wordt het bescheiden ge klop, getimmer en gezaag van de kinderen overstemd door het gedreun van de echte bouwvakkers aan de overkant. Die zijn met hun trilplaat bezig de keien van de Joke Smitstraat te pletten, terwijl de jonge Ste- venshofbewoners niet minder hard aan het werk zijn op het Avontureneiland. Zeven, acht hutten van uiteenlopende grootte en stevigheid verrijzen op het speeleilandje. Twee con tainers met wrakhout en geplet te pallets staan de bouwers ter beschikking. Het hout is inmid dels over het hele eiland ge sleept en iedereen loopt door elkaar met spijkers en gereed schap. Aanwijzingen als 'hou die plank even vast' en 'niet dichttimmeren, dat is een deur' gaan over en weer. „Dit wordt een soort flat", vertellen Tije (12), Danny (11), Jody (9) en Nienke (10) bij hun bouwsel. „Een wolkenkrabber." Het thema van de huttenbouw- middag is Robinson Crusoë, vertelt buurt-opbouwwerker Ingrid Stegeman. Twee dagen kunnen de kinderen aan hun bouwsel werken, donderdag breken ze de boel weer af. Sla pen in de nieuwbouw mag niet, dat moet in een van de leger tenten. De hutjes zijn te klein en de constructies te gammel. Volwassenen houden toezicht. Dat is geen overbodige voor zichtigheid. Waar gehakt wordt, vallen spaanders en een echte bouwvakker is niet kleinzerig. „We moeten snel een dak heb ben, het gaat regenen", roept een van de kinderen. Dat dak is Het Avontureneiland bij de Joke Smitstraat is tijdelijk veranderd in een bouwput. Foto: Dick Hogewoning snel gevonden, in de vorm van een loodzware deksel van een kabelrol. Vier kinderen zijn no dig om de houten schijf uit het gras te tillen. Even later zit een van de tillers huilend op de grond met zijn knie in zijn han den. De schijf bleek toch te zwaar. „Dat ding moet weg, het is veel te gevaarlijk", roepen zijn vrienden. „We kunnen er ook nog een vlot van maken", stelt een ander voor. Een jongetje dat bezig is een houten balk te bewerken, ver liest de kop van zijn hamer. Hij staat een moment verbaasd naar de steel te kijken. Gelukkig is het staal ergens in het gras beland. Het nadeel van het werken met versplinterd pallethout is ook dat roestige spijkers er aan alle kanten uitsteken, ,,'t Is echt brandhout", moppert een van de begeleiders, roerend in de houtvoorraad. „Van mij mag de fik erin." Gevallen van doorboorde voet zolen hebben zich echter nog niet voorgedaan, verzekert Ste geman. Wel komt het voor dat kinderen zichzelf of anderen met een hamer voor het hoofd slaan. „Maar jodium en pleis ters zijn ruim voorradig." Afname van belangstelling voor exacte vakken begint al op school door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - De afname van het aantal studenten wis-, schei- en natuurkunde heeft verschillen de oorzaken. Het imago van de exacte vakken speelt een rol. Het beeld leeft dat de vakken bedoeld zijn voor 'nerds', men sen zonder communicatieve vaardigheden. Ook bestaat het idee dat een keuze voor een exact vak een keuze voor het le ven is, dat studenten na hun af studeren veroordeeld zijn tot een baan voor de klas of in het laboratorium. Middelbare scholieren vinden dat geen prettig idee. Bètavakken hebben daarnaast de naam moeilijk te zijn. Stu denten moeten zoveel tijd in hun studie stoppen, dat zij geen bijbaantje kunnen hebben. Een basisbeurs voor uitwonende studenten is 220 euro en de verstrekker, de Groningse Infor matie Beheer Groep, gaat er ex pliciet vanuit dat de studenten een bijbaantj e zoeken - ze mo gen dit jaar bijna 10.000 euro bijverdienen. De keuze voor een exact vak wordt gevoeld als een garantie voor armoede of studievertraging. Veel bètastu denten verwachten dat zij hun studie niet in de voorgeschre ven vijf jaar kunnen voltooien. Als de beurs ophoudt, moeten ze voor de resterende studietijd extra geld lenen. Veel studenten willen hun werkende leven niet beginnen met een studieschuld en kiezen dus een 'gemakkelij ke' opleiding die ze wel op tijd kunnen afronden. De daling zet al vroeg in. In het schooljaar 2001-'02 koos slechts 11 procent van de havo- leerlingen voor het profiel 'na tuur en techniek'. Op het vwo was dat 16 procent. De meeste leerlingen kiezen het profiel 'economie en maatschappij', omdat ze denken dat ze daar mee meer kanten opkunnen. De Faculteit der Wiskunde en Natuurwetenschappen van de Universiteit Leiden doet wel pogingen om in te spelen op maatschappelijke trends. Zo biedt decaan Saris zijn onder zoekers aan om kleine vacatu res op te vullen op middelbare scholen in de Leidse regio. De taak van de docenten is onder meer te laten zien dat wis-, schei- en natuurkunde niet al leen moeilijk zijn, maar ook leuk. Tegelijkertijd wil hij do centen inspireren door ze meer bij zijn faculteit te betrekken. Zo wil hij het imago van de exacte vakken in het onderwijs verbeteren. De opleiding informatica doet ook het nodige. Zij biedt vrou wen een gratis opleiding aan, met daarin niet alleen aandacht voor iet, maar ook voor com municatie en economie. Ze le ren er bijvoorbeeld ook om een businessplan te schrijven. Het vak Mediatechnologie is een poging om informatica meer met de samenleving te verbin den. Zo ontwerpen studenten er intemetzuilen die in kroegen kunnen staan, toetsenborden voor kinderen en spelcompu ters voor gehandicapten. Infor matici werken samen aan pro jecten met bijvoorbeeld psy chologen en kunstenaars. Zo wil de opleiding laten zien dat informatica niet alleen leuk is voor nerds. Prutsen aan een elektronisch orakel leiden - Ingespannen tuurt Renée van Abeelen (24) naar een computerscherm, terwijl medestudente Marjolein Kasse- naar (24) iets verschikt aan een stellage met daarin een door zichtige bak water. Een leeg staand, haveloos lokaal van het LIACS, het wiskundegebouw van de Universiteit Leiden aan de Niels Bohrweg, is hun 'ate lier'. Samen met Melissa Cole man (21) en Joachim Rotteveel (31) maken zij een elektronisch orakel, dat op zaterdag 6 en zondag 7 september werkend te zien is in het Leidse Kunsten centrum Haagweg 4. De studenten van de masters- opleiding Mediatechnologie van de universiteit moeten één semester besteden aan een groepsproject. De vier besloten een machine te maken die de toekomst voorspelt, als onder deel van een performance die het Orakel van Delphi in herin nering moet roepen. Daar wer den voorspellingen gedaan door een vrouw (de 'pythia') die gedrogeerd was door het in ademen van dampen die uit een spleet in de rotsbodem kwamen. Naast haar stonden priesters, die haar klanken en kreten interpreteerden. In het project is de installatie de py thia en zijn de studenten de priesters. In de uiteindelijke opstelling staat de machine in het cen trum van een labyrint. De ora kelvrager moet daarbinnen zijn weg vinden en acht rituele han delingen verrichten, die de ma chine kan volgen. „Het maakt bijvoorbeeld uit of je snel loopt of langzaam, of je er links- of rechtsom omheen gaat", legt Marjolein uit. Op basis van de acht handelingen werpt de soft ware in de machine een karak ter uit de I Ching. Dat is dan de voorspelling. In totaal zijn er 64 orakeluitspraken mogelijk. De machine 'spreekt' ze echt uit en projecteert er beelden bij. Om het orakel goed te doen werken, moet veel program- meerwerk worden verricht. Bo vendien moeten allerlei instru menten op een ingewikkelde manier samenwerken. Kasse- naar en Van Abeelen zitten de hele dag 'te prutsen', vinden ze zelf. Bèta's zijn ze wel, maar nerds, nee. „Het maken van zo'n machine doet een beroep op je creativiteit, je moet in zicht hebben in psychologie en in de manier waarop mensen met elkaar communiceren", zegt Marjolein. Ook zijn de stu denten ervan overtuigd dat zij overal in de samenleving aan de slag kunnen. Marjolein Kassenaar (links) en Renée van Abeelen bij hun elektro nisch orakel, dat nu nog in opbouw is. „Met deze opleiding kun je al le kanten op." Foto: Mark Lamers (advertentie) iori Leolux deSede Hülsta Roif Benz Machalke HF-Style Auping Label Nu kopen, betalen zonder rente in 2005. Ruime keus uit onze toonaangevende meubelcollectie tijdens de zomeropruiming. Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Stoutenbeek in Beverwijk en Leiderdorp. wij KOMEN GRAAG bij U THUIS Meubelboulevard Beverwijk. Parallelweg 10. Telefoon (0251) 22 90 33. Donderdag koopavond Meubelplein Leiderdorp. Meubelplein 1Telefoon (071) 589 93 23. Donderdag koopavond. Bezoek ons ook op internet, www.stoutenbeek.nl leiden - CDA en WD betreuren de beslissing van burgemeester H. Lenferink om de alcoholisten keet op de Garenmarkt voor de ze zomer af te blazen. Al hebben ze wel enig begrip voor zijn ar gumenten. Het plan voor de ver plaatsbare ontmoetingsplaats (VOP) kan ook bij de meeste an dere partijen nog steeds op gro te steun rekenen. P. Laudy (WD): „Ik hoor graag de argumentatie van burge meester en wethouders, want er was toch een breed politiek draagvlak voor. We hebben na melijk met z'n allen afgespro ken dat we zo'n VOP willen en nu wordt er tegen de geest van dat besluit gehandeld. Dat de VOP om procedurele redenen wordt teruggedraaid, verbaast mij, want de gemeente is wel een jaar bezig geweest met het vinden van een locatie. Daarop had moeten worden geantici peerd. Het is jammer omdat we deze zomer geen experiment kunnen houden met de VOP. De argumenten van Lenferink klinken redelijk, maar ik hoor toch graag van de burgemeester zelf wat er precies aan zijn be sluit ten grondslag ligt." Het CDA laat zich in gelijke be woordingen uit. Raadslid L. Lie- verse (CDA): „Jammer, want er was een unaniem besluit geno men. Het is temeer jammer omdat er nu ook geen proef kan worden genomen. De doel groep had juist een gedoogplek nodig. Ik vermoed dat het be sluit van Lenferink toch iets te maken heeft gehad met de lo catie en de commotie die er rond de VOP is ontstaan. Mis schien is Lenferink daar wel ge voelig voor geweest." D66 vindt het besluit van Len ferink 'te respecteren', blijkt uit de woorden van raadslid P. Bootsma. „Als er sprake is van een procedurefout, heeft hij een verstandige beslissing ge nomen. De zaak moet natuur lijk wel juridisch goed zijn afge hecht, anders lopen we het risi co dat het voor de bestuurs rechter strandt. Maar ik vind het tegelijkertijd ook erg curi eus. Het plan is destijds gepre senteerd als het Ei van Colum bus om het gat in de 24-uurs- zorg te dichten. Er komt, in elk geval deze zomer, nu niets voor in de plaats. Ik ben zeer be nieuwd met welke voorstellen het college nu komt." J.Tchiche (PvdA) stelt dat de be roepsprocedure rond de VOP 'erg ongelukkig' is verlopen, maar vindt dat Lenferink uit eindelijk een logisch besluit heeft genomen. Hij is echter nog steeds groot voorstander van de proef met de VOP, al zal die, erkent ook hij, onmogelijk nog deze zomer gehouden kun nen worden. „Het college moet zijn huiswerk opnieuw maken, en ik ben benieuwd waar het mee komt. Mocht het opnieuw een VOP op de Garenmarkt worden, dan ben ik daar bij voorbaat niet tegen. De politie vond het een prima plek." D. Sloos (Leefbaar Leiden) is opgetogen. „Een overwinning voor de burgers." Al vindt hij wel dat de burgemeester zich erg achter de problemen rond de bezwaarprocedure ver schuilt. „Hij is duidelijk ge zwicht voor de klachten uit de buurt. Terecht, want er moet in heel Leiden geen VOP komen." omdat zij ondeskundig zouden hebben gehandeld. Er is tegen beide doktoren ook een proce dure aangespannen bij het Re gionaal Medisch Tuchtcollege in Den Haag omdat zij te lang hebben aangenomen dat de klachten van Rincon een gevolg waren van de eerdere vaccina- door Eric-Jan Berendsen leiden - Het PvdA-kamerlid K. Arib wil dat de Inspectie voor de Volksgezondheid een onaf hankelijk onderzoek verricht naar de toedracht rond de dood van de 14 maanden oude peu ter Rincon van der Weijden uit Leiden. Het Kamerlid wil onder meer weten waarom er na het bellen van alarmnummer 112 niet meteen een ambulance kwam. Dit blijkt uit schriftelijke vragen die Arib heeft gesteld aan WD-minister H. Hooger- vorst (Volksgezondheid, Wel zijn en Sport). Rincon van der Weijden werd op 1 mei aan het begin van de avond ernstig ziek nadat hij twee vaccinaties tegen BMR en meningokokken C had gekre gen. Het duurde uiteindelijk tot half acht de volgende ochtend voordat de vader en moeder met hun doodzieke kind vanaf de dokterspost in de Raamsteeg naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp werden gebracht. De ambulancedienst weigerde die nacht een ziekenwagen te sturen omdat een dokter de ziekte niet had bevestigd. In het Rijnland Ziekenhuis werd ge constateerd dat Rincon aan meningokokken, nekkramp, leed. Omdat er op de intensieve zorg van de kinderafdeling van het LUMC geen bed vrij was, besloten artsen Rincon naar het AMC in Amsterdam te vervoe ren waar hij 11 mei overleed. De ouders hebben inmiddels een klacht ingediend bij de po litie tegen de huisarts en de arts die in de nacht van 1 op 2 mei op de dokterspost in de Raam steeg aanwezig was. Hen wordt dood door schuld verweten Arib wil ook van Hoogervorst weten of bij de minister meer gevallen bekend zijn van kinde ren die na vaccinatie tegen de meningokokken-bacterie over lijden en of er voldoende on derzoek is gedaan naar de risi co's van vaccinatie van jonge kinderen tegen de meningokok- ken-bacterie. Arib pleit verder voor onderzoek bij kinderen tot 2 jaar naar de gevolgen van de injecties en wil weten of huis artsen voldoende op de hoogte zijn van eventuele risico's van de vaccinatie. Arib vraagt Hoo gervorst ook of hij bereid is een protocol te ontwikkelen, waar door huisartsen verplicht wor den om, bijvoorbeeld geduren de een week na de vaccinatie, 24 uur per dag en zeven dagen per week stand-by te staan, als ouders of verzorgers melden dat him kind na de vaccinatie ziek is geworden. Tot slot vraagt het Kamerlid of Hoogervorst weet dat de ouders tevergeefs een beroep hebben gedaan op 112. „Zelfs nadat de moeder zei dat ze dacht dat haar kind nekkramp had, wei gerde 112 een ambulance te sturen, omdat er nog geen be vestiging was van een huisarts met betrekking tot het ziekte beeld. Is dat algemeen beleid en zo ja moet dat beleid dan niet worden gewijzigd?", zo schrijft zij aan Hoogejyorst. (advertentie) «ATB Familietip! Kom deze vakantie voor een spet terend dagje uit naar attractiepark Duinrell. Geniet met het hele gezin in de spectaculaire attracties, zoals de Splash, de Aquaswing, de Kikkerachtbaan en het Tikibad. Voor de kleinste bezoekers is er volop te beleven in de nieuwe Rick's Fun Factory! DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13