LEIDE Ziekenhuizen in actie tegen korting VWS 5'Burgemeester Lenferink scoort Leefbaar Leiden: Groenewegpad REGIO Verzekeraar Zorg en Zekerheid verliest 22 miljoen euro in 2002 j)ge celstraf eist tegen zlder van iranding R1 DUIVENBERICHTEN Zomers theater Rechter buigt zich over garage Staatsliedenbuurt Het succes van Katwijkse leristenmarkt Zwembad De >es dicht voor iknapbeurt s Heruer rieden Rens Heruer (56) is gis- Idag aan een hartstilstand den. Heruer - niet te ver zijn neef, het bestuurs la de 3 October-Vereeni- was een bekende ver ing in de Leidse horeca, d jarenlang een eigen ca- Gerecht, in de Lokhorst- Daama werkte hij onder ichter de bar in café l'És- :e. De laatste jaren stond iter de bar in café Land- n Zoeterwoude. Heruer itermiddag in Oegstgeest inden op bezoek toen hij werd. Hij werd met een ance naar het LUMC ge waar hij bij aankomst of te zijn overleden. afjei sje mishandeld ids café Een 16-jarig meisje uit :hoten heeft gisteren bij dse politie aangifte ge- ran mishandeling. Afgelo- iterdagnacht werd zij in irecagelegenheid aan de re Beestenmarkt lastigge- door een vrouw met wie ingere tijd onenigheid De ontmoeting eindigde listslagen in het gezicht it slachtoffer, dat twee e ogen opliep. nslegging bij Id Rembrandt Voor de tweede keer >p 15 juli om 00.00 uur anslegging plaats bij het leid van Rembrandt van de Witte Singel. Vorig deze hommage aan Lei- QeSkeroemdste zoon gestart en llen Walenkamp en de *oen is besloten om dit ie- weer te doen op de ver- ■el» P w g van Rembrandt. Dit jaar 39 ranslegging volgens de j satoren extra feestelijk, de gemeenteraad on- lesloot om het 400ste ge- jaar van de schilder in itgebreid te vieren. Het J €lde bedoeling om 2006 ternationaal feestjaar te J en Leiden voor altijd als j andts geboortestad op f rt te zetten. val ed jit n m erté /erw inisl 1 d! in inCh. taakstraf acht maanden waarvan vier voorwaar- De rechter doet later uit- dinsdag 8 juli 2003 door Eric-Jan Berendsen en Marijn Kramp leiden - Lenferink heeft ge scoord met zijn besluit om de VOP, een verplaatsbare ont moetingsplek voor alcoholisten, deze zomer niet te plaatsen op de Garenmarkt. Omwonenden en ondernemers reageren op gelucht. „Volgens mij hebben we een goede burgemeester ge kregen", klinkt het hoopvol. De betreffende alcoholisten, zo is de verwachting, komen de zo mer ook wel door. Zij hebben zelf al enige tijd geleden een ge- doogplek gecreëerd in het Huigpark. M. Hildebrandt, voorzitter van de wijkvereniging Pieters-, Aca- demiewijk en Levendaal-West is tevreden over het doortasten de optreden van de nieuwe burgemeester Lenferink. „Hij heeft niet zomaar toegegeven, maar een zorgvuldige afweging gemaakt en het belang van be woners uiteindelijk voorop ge steld." Wat het plan volgens Hildebrandt uiteindelijk de das omdeed, was de onduidelijk heid over de bezwarenprocedu re. Lenferinks voorganger, inte rim-burgemeester Lemstra, had al kwaad bloed gezet in de buurt met zijn uitspraken over de VOP. „Hij had onze bezwa ren in feite van begin af aan ge diskwalificeerd door in de krant te roepen dat de betreffende buurt wel op zijn achterste be nen zou staan bij de komst van een VOP, maar dat dat niet an ders kon. Dat werd als grote minachting opgevat. Niettemin zijn we in gesprek gegaan en probeerden we dit op een nette manier op te lossen." Toen ver volgens na een goed verlopen gesprek alsnog bleek dat de ge meente van plan was om de al coholistencontainer te plaats ten voordat de bewoners waren gehoord bij de commissie be roep en bezwaar zonk alle goe de wil in de schoenen, vertelt Hildebrandt. „We belden Len ferink op en konden gisteroch tend direct bij hem langsko men. Het resultaat is bekend." Het zou Hildebrandt niet ver bazen als het plan voor een al coholistencontainer hiermee helemaal van de baan is. „Ik proefde uit gesprekken met Lenferink dat hij niet zo gechar meerd is van zo'n kale gedoog plek. Hij heeft daar ook erva ring mee opgedaan in Arnhem en ik kreeg de indruk dat hij de voorkeur geeft aan meer aange klede opvang waar ook echt hulp wordt geboden." Ook andere criticasters van de VOP zijn opgelucht dat het zo- merexperiment niet doorgaat. Diaconessen en Rijnland naar rechter De plek waar de gemeente de verplaatsbare ontmoetingsplek had gepland, tegenover Garenmarkt ia. Foto: Dick Hogewoning R. Breedveld, oud-raadslid na mens het CDA en bewoner van de Raamsteeg vindt het een verstandig besluit van Lenfe rink. „Het is in ieder geval een burgemeester die luistert naar de bevolking. Lenferink was de eerste die zijn twijfels uitte, ter wijl verantwoordelijk wethou der Geertsema heel formeel reageerde. Hij neemt een wijs besluit. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald." R. van Leeuwen, voorzitter van de af deling Leiden van het MKB laat zich in soortgelijke bewoordin gen uit. „Lenferink kan nu al niet meer stuk. Hij staat 1-0 voor op de gemeenteraad." Eerder noemde Van Leeuwen de plaatsing van de VOP op de Garenmarkt 'de blunder van de eeuw". Hij denkt dat andere plekken in het centrum ge schikter zijn voor zo'n keet. „Bijvoorbeeld op wat meer af gelegen plekken langs het spoor, of op het pleintje naast het politiebureau. Daar is ten minste toezicht." Gall Gall-eigenaar P. van der Zeeuw heeft na het nieuws de tekst op zijn winkelruit direct veranderd. Daar stond sinds kort de tekst 'Arnhemse trein schuift bezwaarschriften voor zich uit'. „We hebben daar on der luid gejuich een 'niet' tus sen gezet. Het was duidelijk dat Lenferink die container hele maal niet wilde. Hij heeft de problemen met de bezwaarpro cedure darvoor goed aangegre pen." Van der Zeeuw hoopt dat de gemeente nu eindelijk op zoek gaat naar een goede op lossing voor de groep overlast veroorzakende alcoholisten. „Dit was een belachelijke plan op een belachelijke plek. Het zou mooi zijn als ze nu iets be denken dat het probleem wer kelijk aanpakt." M. Meeuwsen, manager van De Binnenvest, de stichting die zich bezig houdt met de opvang van verslaafden en daklozen, had het experiment op de Ga renmarkt juist graag afgewacht. Hij betreurt het dan ook dat de proef niet doorgaat. „Wij zijn zeer benieuwd naar de uitkom sten van dit experiment. De problemen met de groep voor wie de VOP is bedoeld, spelen al heel lang. We hebben een oplossing voor deze ongeveer 20 man grote groep alcoholis ten nodig." Een proef met een gedoogplek - want de VOP zou niet meer noch minder dan dat worden benadrukt Meeuwsen, is daarom de moeite waard. De Binnenvest zou deze container 's ochtends openen, aan het einde van de middag sluiten en op zijn tijd bezoeken om te zien wie er gebruik van maakt. Over de locatiekeuze en het overleg met omwonenden gaat de stichting niet en daar laat Meeuwsen zich ook niet over uit. Waar de overlast veroorza kende alcoholisten de zomer nu moeten doorbrengen is dui delijk voor Meeuwsen. „Ze zit ten al een tijdje in het Huigpark achter het Stadsbouwhuis. Daar is spontaan al een gedoogplek ontstaan en daar zullen ze nu voorlopig wel blijven, denk ik." door Erna Straatsma leiderdorp/leiden - Het Diaco- nessenhuis en het Rijnland Zie kenhuis vechten de kortings maatregel op de tarieven voor specialisten aan. Samen met het Ziekenhuis Amstelveen spannen ze een kort geding aan tegen het ministerie van VWS, dat vrijdag dient. De drie ziekenhuizen in het werkgebied van Zorg en Zeker heid maken bezwaar tegen een dreigende korting, waartoe oud-minister Bomhoff (LPF) heeft besloten. Die constateer de na rekenwerk dat veel speci alisten per patiënt een te hoge vergoeding krijgen, in vergelij king met het aantal verrichtin gen. J. Wisselink, directeur beheer facility van het Rijnland-Zie kenhuis: „Dat vechten wij aan. Onze specialisten hebben de af gelopen jaren zo'n dertig pro cent meer geproduceerd en hebben over die periode maar een inkomensverhoging van in totaal vijf procent gehad." De drie ziekenhuizen willen daar om dat de kortingsmaatregel van tafel gaat. De huidige honorering van spe cialisten is niet gekoppeld aan het aantal 'verrichtingen', maar geschiedt per aandoening van een patiënt. Die tariefsmethode is in 1994 door minister Borst ingevoerd om de kosten van de gezondheidszorg lager te ma ken. Het idee daarachter was dat specialisten te veel verrich tingen uitvoerden om hun in komen zo hoog mogelijk te ma ken. Bomhoff constateerde vo rig jaar dat de optelsom van de verrichtingen in sommige zie kenhuizen lager uitvalt dan de afgesproken vergoeding en sprak toen over 'specialisten die op vrijdag op het golfterrein staan'. Hij stelde voor het oude honoreringssysteem weer uit de kast te halen. Wisselink: „Het zijn vooral zie kenhuizen in de Randstad die last hebben van de kortings maatregel. In Utrecht zijn ze bijvoorbeeld ook bezig met be zwaren tegen de maatregel. Zie kenhuizen in het oosten van het land hebben ze minder last van de kortingsmaatregel: die hebben een wat stabielere zie kenhuispopulatie met een an der consumptiepatroon." De drie ziekenhuizen willen niet terug naar het oude hono reringssysteem, zoals Bomhoff heeft voorgesteld. Ze gaan lie ver door met de huidige tarief smethode, totdat VWS klaar is met een geheel nieuw systeem. Dat gaat naar verwachting tus sen 2004 en 2006 in. VOP was nogal Spartaans' vervolg van voorpagina leiden - Het besluit van burgemeester Lenferink om de VOP voorlopig niet op de Garenmarkt te plaatsen, betekent niet dat er nu meteen een einde is aan de problemen rond de overlast door dakloze alcoholisten. „En het houdt ook niet in dat er nu is besloten dat er geen opvang voor dakloze alcoholisten in Leiden komt", al dus Lenferink. „Wat het wel betekent is dat ik een en ander nog eens goed wil overwegen en nog eens goed wil nadenken over vorm, tijd en locatie. De VOP op de Garenmarkt had een nogal Spartaans karakter. Een VOP moet na tuurlijk wel de nodige aantrekkingkracht heb ben om mensen daar ook daadwerkelijk te hou den." Lenferink zei vanochtend tijdens een perscon ferentie in het stadhuis dat hij door de wijkver eniging 'indringend' was gewezen op de pro blemen rond de bezwaarprocedure. „Er is wel iswaar een verschil tussen de bezwaartermijn die morgen afloopt en de bezwaarprocedure maar het leek mij toch beter dat de VOP er niet komt Je moetje als overheid betrouwbaar to nen." De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Wetteren en Tours. De uit slag van de wedvlucht uit Wetteren is: P.V. Blauwkras D. Pardon 1, 2; P. de Mooy 3; Straathof-v.d. Berg 4; A. Houweling 5, 8,9; P. Landesbergen 6; Groenendijk-Pikaar 7; R. v.d. Geer 10. P.V. Leiderdorp N. de Groot en zn. 1, 2,3, 5,6, 7, 8, 10; comb. v.d. Poel/v.d. Kooy 4, 9. De uitslag van de wedvlucht uit Tours is: P.V. Blauwkras H. Koome 1, 5; G. v.d. Blom 2; P. de Mooy 3, 4, 6, 7, 9, 10; P. Lan desbergen 8. P.V. Leiderdorp Comb. v.d. Poel/v.d. Kooy 1,3,4,7; F. Ladan 2,8,9; J.J. van Leijden 5; S. van Iterson 6; H. Sladek 10. e m< drit al ooi ?n z iste al. gaat )er"< /den haag - Tegen vier naa laars die ervan worden mor ht een 15-jarig meisje uit en i [aag te hebben aangerand ts va tion Leiden Centraal, zijn lardifn hoge straffen geëist. De ge aanvoerder hangt zelfs ijjhalf jaar onvoorwaardelij- aaJ vangenisstraf boven het "Gr mannen vielen het öffer lastig op een vrijdag- }Pe 1 ld in maart op het sta- elot owel daders als slachtof- uur ramen net van een dans- nelp De mannen trokken de Degl 8 °Pen het meisje, ten haar en pakten haar n v. Ie telefoon af. icier beschouwt de jong- dachte, die al eerder voor chting is veroordeeld, als 5PPeiefnemer van de groeps- ïding. De 18-jarige ont- gisteren op de zitting dat ic Fi s met de aanranding te •digiheeft. Bij de politierech- I id hij nog anders ver- Hij gaf wel toe dat hij de van het meisje heeft De officier vroeg m op dat punt vrijspraak e andere drie Hagenaars, zijfftrokkenheid van de drie aanranding staat echter st, vindt de aanklager. Te- ikte verdachten (21 en 25 ore ud) is een celstraf geëist in maanden, waarvan vier aardelijk en een taakstraf "9® 10 uur. Een vierde Hage- ie d 32) moet van de officier Hert istitie naast het vervullen leiden - Leefbaar Leiden wil dat de gemeente een pad vernoemt naar Bram Groeneweg, de ruim drie jaar geleden overleden se cretaris van het wijkcomité de Kooi. De politieke partij heeft daarvoor al een weg getje op het oog: het pad dat langs de Zijl loopt, van het flatgebouw bij de scheepswerf 'De Snor' tot aan de achterkant van zwembad De Zijl. Dat pad heeft nu nog geen naam. Bram Groeneweg zette zich zeer intensief in voor de Kooi en verwierf faam als secretaris van het wijkco mité. Hij was voortdurend en vasthoudend bezig om politici te doordringen van de mening van de buurtbe woners. Vanaf het allereer ste begin was hij betrokken bij het wijkontwikkelings plan Leiden-Noord. Hij maakte zich er sterk voor dat naast alle grote sloop- en bouwplannen ook aan dacht kwam voor sociale projecten. Hij verzette zich er echter tegen dat de Kooi louter als een achterstand wijk werd gezien. „Over tien jaar kijken mensen heel anders aan tegen onze wijk, en zijn ze jaloers dat ze hier niet wonen", zei hij een jaar voor zijn dood. Fractievoorzitter D. Sloos hoopt dat de gemeente ge voelig is voor zijn verzoek. „Ik heb er al een keer met wethouder Pechtold over gesproken, die vroeger vaak met Bram te maken heeft gehad, en die leek er wel oren naar te hebben. Welis waar gaat zijn collega Geertsema er over, maar wie weet helpt het." De plek van het pak is trou wens mooi symbolisch. „Bram heeft zich jaren ge leden, toen het minder ging met het zwembad, sterk ge maakt voor het openhou den van de Zijl. En zie wat voor iets prachtigs het nu is geworden." Leefbaar Leiden roept Kooibewoners die er ook voor voelen voor het eerbe toon aan Groeneweg via haar website www.leefbaarleiden.nl te reageren. Een telefoontje naar frac tievoorzitter Sloos is ook goed: 06-22.66.35.39. leiden - Met enig theater is gisteren in het Leids Volkshuis het start schot gegeven voor zomer 50-plus, het zomerse activiteitenprogram ma voor senioren. Theatergezelschap Moeders Mooiste gaf een voor stelling waarbij het publiek zelf onderwerpen kon aandragen die op het podium gestalte kregen. Daarna volgde een concert van muziek vereniging Nieuw Leven, met nummers uit de jaren '40 en '50. Het programmaboekje van zomer 50-plus, dat voor de zevende keer wordt gehouden, is verkrijgbaar bij de LWO, de Leidse buurthuizen, het stadhuis, het Stadsbouwhuis en de bibliotheken. Foto: Mark Lamers leiden - Zorg en Zekerheid heeft vorig jaar afgesloten met een verlies van 22,2 miljoen euro. Dat verlies wijt de zorg verzekeraar vooral aan de toegenomen 'zorgconsumptie' De kosten van diverse vormen van hulpverlening stegen fors, zo blijkt uit het jaarverslag over 2002. Zo gingen vergoedingen voor huisartsenhulp omhoog met zestien procent, vergoe dingen voor medicijnen stegen met elf procent en de kosten voor ziekenhuis- verpleging stegen met 28 procent In totaal stegen de kosten per verzekerde met twaalf procent. De exorbitante premiestijging per 1 ja nuari 2003 was volgens Zorg en Zeker heid niet alleen noodzakelijk om de kostenstijging te dekken. De prijsver hoging van 126 procent was onder meer nodig om een kortingsmaatregel van het rijk te compenseren en de re serves aan te vullen tot de vereiste 'sol- vabiliteitsdekking'. Verzekerden beta len sinds januari geen 13,95 meer, maar 31,50 euro per maand. Een deel van het verlies is volgens de raad van bestuur ook te wijten aan 'te optimistische' raming van de kosten ontwikkeling en tegenvallende beleg gingsresultaten. Ook het wegwerken van wachtlijsten leidt tot extra kosten. Zorg en Zeker heid heeft in 2002 de zorgbemiddeling ingesteld, waardoor de wachttijd voor noodzakelijke hulp wordt verkort tot maximaal drie maanden. Indien nood zakelijk worden patiënten elders in Europa behandeld. leiden - Binnenkort komt voor de bewoners van de Staatslie denbuurt definitief duidelijk heid over de omstreden garage aan de Van Oldenbamevelt- straat. De zaak rond de bouw plannen van ondernemer C. Krieger kwam gisteren in hoger beroep voor de bestuursrechter in de Raad van State. De kwestie houdt de gemoede ren in de buurt al'jaren bezig. Buurtbewoners zijn fel gekant tegen de plannen van Krieger, die volgens hen onveilige situa ties op oplevert, ten koste gaat van parkeerplaatsen, de privacy aantast en niet in het beeld past van de jaren twintig-stijl van de Staatsliedenbuurt. Krieger wil op het terrein van de voormalige LAG-garage aan de Van Oldenbameveltstraat een ondergrondse garage met showroom bouwen met daar boven een aantal woningen. De vraag waar het om draait, is of dat wel of niet in strijd is met het bestemmingsplan. Dat bestemmingsplan laat aan de Van Oldenbameveltstraat ruimte voor 'bovenwoningen'. Krieger wil die bouwen boven op het garagegedeelte. Maar wat zijn bovenwoningen pre cies? In Kriegers pleinen be vindt de vloer van de woningen zich niet hoger dan één meter boven het maaiveld. De garages zitten grotendeels onder de grond. Niks bovenwoningen dus, zegt de gemeente. Het zijn gewoon huizen, en dat is in strijd met het bestemmings plan. Advocate Koene is het daar niet mee eens. De letter van de wet zegt niets over hoe hoog boven de grond een bovenwoning moet liggen, betoogt ze. Als er maar een ruimte onder de wo ning zit, die ergens anders dan voor wonen wordt gebruikt. De bestuursrechter doet over zes weken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9