Schade door schrappen in arbeidsbeleid ECONOMIE Numico: Terug naar de top met babyvoeding rkoop van mobiele telefoons in orjaar verrassend toegenomen Onderzoek verslaglegging Ahold uniek in Nederland Verdachten vrijgelaten in zaak Aegon-fraude Vakantiewerk genoeg als jongere maar wil Hiddink terug in Korea Werkloosheid stijgt harder neramobieltje oe bij Samsung dinsdag 8 juli 2003 Een foto schieten met je ltje bij het Zuid-Koreaan- isung is voortaan uit den s Werelds op twee na te producent van mobie- oons ter wereld heeft het kvan de camera-gsm in van zijn eigen fabrieks- in de ban gedaan. Het m is bang dat plaatjes woelige informatie in n komt van de concur - De stap is opmerkelijk in nd dat met Japan voorop ils het gaat om de laatste )4,öb [kelingen in de mobiele tie. Beide landen zijn sa- oed voor 90 procent van 1.43 tien miljoen cameratoe- die vorig jaar zijn ver- 14,64 2,94 9,47 >8,75 19.60 >0.85 15,25 15,53 >4.55 16.88 '5,25 57,75 7,96 13,50 12.44 16.25 37.00 13.50 36,12 13,20 12,75 13,34 51,50 56,00 14,28 5,60 13.34 45.45 9,15 15.61 21.84 20,27 21,00 26.10 9,98 16,03 20.31 41,05 6,10 45.40 61,10 46.20 62.62 90.50 83,00 14,80 53,00 1,09 70,50 18,07 66,15 84,90 10.44 14,07 92.851 85.94 08.75 10.35 25.85 53,25 8,47 06,30 67,47 94.13, 45.70 84,50 59.10 19.71 14,27 84,00 81.00 7.8" 15,16! 34.10 4,06 85.50 76,00 16,50 herstel luchtvaart i - Het ergste leed lijkt e Europese luchtvaart- happijen geleden. In de week van juni trok het r richting Zuid-Oost Azië an, doordat de SARS-cri- rbij is, zo blijkt uit de cijfers van de Europese leorganisatie AEA maan- -n opzichte van dezelfde orig jaar ligt de vraag nog 4,9 procent lager, maar ekent toch een fors her- opzichte van de tijd dat log heerste. Toen zakte ig meer dan 30 procent, t verkeer naar het Mid- Dsten krabbelt overeind et einde van de oorlog in plaats van een terug- nu zelfs sprake van een ;roei ten opzichte van e periode vorig jaar. graaf koopt edse bladen dam - De Telegraaf Tijd- :n Groep heeft twee se interieurbladen aan rtefeuille toegevoegd, drijf heeft ze overgeno- in Sporre Förlag, zo het gisteren. Sporres verschijnt zes keer per heeft een oplage van verkochte exemplaren. Kök och Bad (Mes over s en badkamers) ver twee keer per jaar. senberg stapt vember op' President Wim Duisen- n de Europese Centrale :CB) heeft aangegeven ictie 1 november over te aan Jean-Claude Tri- i nog topman van de e bank van Frankrijk, ift de vertegenwoordiger vakbond CFDT bij de centrale bank, Jean-Ma- Het hoofdkantoor van Numico in Zoetermeer. Foto: ANP/Rick Nederstigt Zeven fabrieken dicht om bedrijf meer 'focus' te geven 0 07 jx. verklaard tegen het reau AFP. Duisenberg plan af te treden op 9 68e verjaardag. Hij be- n vertrek uit te stellen in jo ting van de afloop van 1878 htszaak tegen zijn be- ipvolger Trichet. De lan ie is op 18 juni vrij- ;en. door Geert Dekker Amsterdam - Nummer één, nee dat zou wat al te pretentieus klinken, zei bestuursvoorzitter Jan Bennink van het voedings concern Numico gisteren. Con current Nestlé is immers in kwantiteit de absolute top. La ten we het maar houden bij 'leading manufacturer' als na te streven status, aldus de topman van het Zoetermeerse bedrijf. En dan gaat het over babyvoe ding, sinds een jaar één van de twee speerpunten van Numico. Op een persconferentie in Am sterdam gaf de raad van be stuur uitleg over het besluit om het netwerk van zestien pro ductlocaties in die babyvoeding uit te dunnen tot negen. Zeven fabrieken, in Oostenrijk, Frank rijk, Duitsland, Spanje en Groot-Brittannië gaan dicht of worden verkocht. Dat kost 525 banen, en Numico een voorzie ning van 88 miljoen euro. Kern van de uitleg: een 'leading manufacturer' in wording kan het zich niet veroorloven fa brieken te exploiteren met een bezettingsgraad van bijvoor beeld 19 procent, of, zoals Niraj Mehra het gisteren uitdrukte: fabrieken die maar één dag van de week doen waar ze voor ge bouwd zijn. Mehra is sinds november in dienst bij Numico, als lid van de raad van bestuur en verant woordelijk voor 'operations'. Hij moet zorgen voor een zo soepel en efficiënt mogelijke bedrijfsvoering. En daar is Nu mico geen uitblinker in, vertel de hij gisteren. „Een matige ser vice, een te hoog werkkapitaal en een nauwelijks te managen inkoopbeleid", zo schetste hij bij de vraag wat hij bij zijn komst vorig jaar aantrof. Op de technische kennis van het ma nagement van de fabrieken was niets aan te merken. „Maar er was te weinig aandacht voor ef ficiëntie en organisatie. De be zettingsgraden liggen ongeveer een kwart onder ons streven." Te veel fabrieken, oordeelde Mehra over de activiteiten in babyvoeding, en te veel capaci teit. Bovendien grossieren de meeste fabrieken in productie methoden: op veel locaties wordt de productie van melk poeder, graanproducten en potjesvoeding in een of andere vorm gecombineerd. Dat heeft onder meer het gevolg dat het interne transport van grond stoffen en producten tussen de verschillende fabrieken enorm complex is geworden. „Daar willen we vanaf, we wil len focus", aldus Mehra. De productie van melkpoeder (eerst op elf locaties) wordt nu geconcentreerd in Polen, het oosten van Duitsland, Ierland en het Nederlandse Cuijk. Graanproducten (nu geprodu ceerd in zes fabrieken) komen voortaan alleen uit Polen en Portugal en de potjes komen voortaan alleen uit Tsjechië en Polen. Bovendien is het, met één uit zondering (Polen), gebeurd met het combineren van product technologieën. Vooral de fa brieken van het in 1995 aange kochte Milupa (in Oostenrijk, Zuid-Duitsland en Frankrijk) zijn het slachtoffer van die visie. Ook de activiteiten in Groot- Brittannië sneuvelen door de roep om 'focus'. Numico denkt vanaf 2006 onge veer 35 miljoen euro te bespa ren met deze ingrepen. Het geld zal voor tweederde worden besteed aan extra marketing en promotie, zo vertelde bestuurs voorzitter Jan Bennink. Want babyvoeding gaat volgens hem enorm groeien: vijf tot zeven procent per jaar vanaf 2006. Bij dat optimisme kijkt Bennink naar Frankrijk: de afgelopen ja ren het luilekkerland voor deze markt. De Franse baby eet per jaar maar liefst 165 kilo gespeci aliseerde voeding, tegen 123 ki lo voor de baby's in de rest van West-Europa. „En dat is geen cultureel gegeven", meent Ben nink, „Het is vooral zaak de consument te laten weten wat voor keus er allemaal is. Van daar de keuze van een groter budget voor marketing en pro motie. De rest van de besparin gen zal rechtstreeks in het re sultaat gaan zitten." Van de voorziening van 88 mil joen wordt 70 miljoen euro ge nomen in het tweede kwartaal. Op de vraag of Numico dan nog wel een eigen vermogen over houdt, kon de raad van bestuur geen definitief antwoord geven. „Het zal krap worden", stelde financieel bestuurder Jean Marc Huët. veen/gpd - De verkoop Dbiele telefoons in Ne- is in het eerste kwartaal jaar verrassend sterk ge- Er werden in drie en tijd 846.000 gsm's it, 40 procent meer dan Ifde periode in 2002. kt uit onderzoek door nelux. Volgens GfK lijkt tieve trend van de twee van 2002 door te zetten, lerste kwartaal van vorig is de telecommarkt op ptepunt beland, derzoekers menen dat .oo (veren van de markt te heeft met toenemende iten en acties van de te- edrijven. Daarnaast in nieuwe generatie tele- laratuur bredere be ling bij consumenten, innen hun oude toestel- len te vervangen voor mobiel tjes met nieuwe snufjes, zoals een kleurenschermpje. In maart had een op de vijf ver kochte mobieltjes zo'n scherm. Ook de telefoon met geïnte greerde digitale camera begint in zwang te raken, alhoewel het aantal verkochte gsm's met ca mera met 3 procent van het to taal nog laag is. GfK ziet echter een flinke stijging in het ver schiet. De vervangingsmarkt komt la ter op gang dan marketingdes kundigen hadden verwacht, meldt telecomvakblad Con- nexie. De voornaamste hausse in de telecomwereld was vol gens Connexie in 2000. Toen werden 5,3 miljoen mobiele toestellen verkocht. Volgens het blad verwachtte de branche dat de vervanging van die toestel len in 2002 zou beginnen, maar het lijkt erop dat die nu pas op gang komt. De branche houdt over heel 2003 rekening met een stijging van 15 procent in de verkopen ten opzichte van 2002. Telecombedrijf KPN komt deze maand met een nieuw type prepaid kaart. De code voor zo'n kaart wordt pas uitgeprint bij de aanpak. De gewone 'pre paid-kaart' blijft overigens naast het nieuwe type bestaan, aldus KPN. Met de opwaardeer- kaarten worden vooraf belmi nuten ingekocht. Het vakje waar de opwaardeercode staat, moet opengekrast worden. De ze traditionele kaarten, die al voorgedrukt in de winkel lig gen, worden regelmatig gesto len. Seoul - Staatssecretaris Karien van Gennip, van buitenlandse handel is gisteren in het gezelschap van onder andere voetbaltrainer Guus Hiddink in Zuid-Korea aangekomen. Hiddink, tegenwoordig coach van PSV is in Zuid-Korea nog steeds mate loos populair sinds zijn successen met het nationa le team op het WK. Hij reist mee met ter onder steuning van de Nederlandse handelsdelegatie die dezer dagen het land bezoekt. Foto: Reuters/Lee Dong-won Idam/anp - Met de inval itie is Ahold een van de derlandse bedrijven die lopen jaren rechercheurs vloer kregen. Het doel luiszoeking bij het super- incern en accountant Touche is echter liet eerder nam het ar Ministerie (OM) een !ming op de korrel voor n de verslaglegging. me niet herinneren dat rijf op een verkeerde 'ning is gepakt", stelt akeman van de Stich- lerzoek bedrijfsinfor- iobi. Hij jaagt al decen nia op bedrijven die fouten ma ken in hun jaarcijfers. Zo kre gen de laatste jaren KPN en Reed Elsevier Lakeman achter zich aan. Zijn langdurige civiele procedures zijn echter niet ge baseerd op het strafrecht. Dat is bij Mold wel het geval. Het OM vermoedt valsheid in geschrifte en de publicatie van onjuiste gegevens in jaarreke ningen. Het eerste strafbare feit levert maximaal een gevange nisstraf op van zes jaar of een boete van 45.000 euro. Op 'be drog met balans of verlies- en winstrekening' staat een jaar of een boete van 45.000 euro. In het geval van een rechtsper soon zoals de NV Mold kan een rechter alleen een boete uitdelen. De afgelopen jaren stapte justi tie wel vaker binnen bij grote bedrijven. Het bekendste voor beeld van de afgelopen jaren is de actie van het OM bij bouw bedrijven. In 2002 viel justitie diverse ondernemingen binnen op zoek naar strafbare feiten bij de aanbesteding van grote bouwprojecten. Mdere opmerkelijk invallen deed het OM in november 2000 bij World Online en bank ABN Amro na de mislukte beursgang van de internetprovider. In 1997 stond de financiële wereld op zijn kop na invallen bij en kele effectenhandelaren op de beurs in Amsterdam in het ka der van Operatie Clickfonds. Over de invallen van zaterdag toont Lakeman zich opgetogen. „Ik ben blij dat het Openbaar Ministerie deze stap heeft gezet en zeer gelukkig dat justitie dui delijk iets doet met de proble men rondom Mold", aldus La keman. Opvallend genoeg is de miljoe nenfraude bij de Amerikaanse Mold-dochter US Foodservice geen onderdeel van het Neder landse onderzoek. Vooralsnog' is dat een kluif voor de Ameri kaanse speurhonden van justi tie en beurstoezichthouder SEC. Maar als die genoeg aan wijzingen vinden, zullen ook de cijfers bij de Amerikaanse dochter ongetwijfeld deel zijn van een eventuele aanklacht in Nederland. De winst oppompen met 856 miljoen dollar is ook onjuiste informatie in het jaarverslag. Justitie in Nederland is het on derzoek begonnen na bestude ring van side letters, geheime af spraken tussen Mold en ande re partijen die niet in contrac ten staan. Het OM kreeg die stukken in april. De side letters betreffen de zeggenschap over de samenwerkingsverbanden in Scandinavië (ICA), Brazilië, Guatemala en Argentinië (Dis co). Mold wil zelf niets zeggen over de aard van het onderzoek. Het concern vindt het 'niet passend om verdere informatie te ver schaffen' zolang de uitkomsten van deze onderzoeken niet be kend zijn. Mold heeft in totaal voor 970 miljoen euro aan on regelmatigheden in de boeken over de afgelopen jaren gevon den. Volgens het condern zul len de invallen van Justitie de controle van de boeken niet vertragen. Om een krediet van 2,65 miljard euro veilig te stel len moet het supermarktcon cern uiterlijk 15 augustus de definitieve en gecontroleerde jaarcijfers aan de banken kun nen geven. Op 24 februari, de dag dat Mold de onregelmatigheden naar huiten bracht, deed Sobi aangifte tegen het concern. Mold zou volgens de stichting met voorkennis in aandelen hebben gehandeld rond de pe riode dat het concern de Argen tijnse Disco-supermarktketen geheel in handen kreeg. den haag/gpd - Het is onver standig van het kabinet om in een tijd van oplopende werk loosheid te bezuinigen op ar beidsmarktbeleid. Vooral het plan om minder geld in te zetten om WAO'ers weer aan het werk te helpen is uit den boze. Dat schrijft de Raad voor Werk en In komen (RWI) in een vandaag uit gebracht advies aan minister De Geus van Sociale Zaken en Werk gelegenheid. De RWI is het overlegorgaan van werkgeversorganisaties, vakbeweging en gemeenten. De drie partijen vinden dat de pre mies voor WW en WAO ver laagd moeten worden als het kabinet, zoals aangekondigd, 250 miljoen euro bezuinigt op het budget om WAO'ers aan een baan te helpen. „Dat bud get wordt namelijk volledig ge financierd uit de werkloos heids- en arbeidsongeschikt heidspremies die werkgevers en werknemers samen hebben op gebracht", aldus de RWI. De raad vreest dat het aantal werklozen de komende jaren harder dan nodig zal stijgen. De werkloosheid loopt volgens het Centraal Plan Bureau in 2004 op tot een half miljoen. „Maar er zijn minder middelen om de ze mensen aan het werk te hel pen." Om de schade te beper ken moet het geld dat er wel is zo effectief mogelijk worden in gezet. De raad doet hiervoor een aantal voorstellen. De instellingen die de sociale zekerheid uitvoeren moeten wel minder bureaucratisch werken. Dat kan volgens de RWI door een hoop ingewikkel de en overbodig gedetailleerde regels te schrappen. Centra voor werk en Inkomen (de voormalige arbeidsbureaus) zijn bijvoorbeeld verplicht om alle werklozen hetzelfde traject te laten doorlopen en van alle fasen verslagen op te stellen. „CWI's kunnen hun tijd beter steken in het meteen aan het werk helpen van mensen dan in het schrijven van rapporten." Ook moeten gemeenten en keuringsinstelling UWV worden afgerekend op het aantal men sen dat langer dan een jaar werkloos is. Nu krijgen nog te veel werklozen geen hulp bij het zoeken naar een baan. De UWV heeft geen tijd voor hen omdat de instelling te veel tijd kwijt is aan de administratie. Werkgevers moeten gestimu leerd worden om WAO'ers in dienst te nemen. De RWI pleit voor een subsidie voor deze werkgevers. Ook moeten bedrij ven geen financiële risico's lo pen als ze een WAO'er aanne men. Nu draaien de onderne mers op voor een groot deel van de kosten van verzuim, ziekte en lagere arbeidsproduc tiviteit almelo/anp-gpd - De rechtbank in Almelo heeft gisteren de twee verdachten van grootschalige fraude bij verzekeringsconcern Aegon voorlopig op vrije voeten gesteld. Het gaat om een 56-ja- rige voormalig financieel direc teur van Aegon, afkomstig uit Huizen, en een 51-jarige orga nisatieadviseur uit Hengelo. Ze zouden het verzekeringsbedrijf voor 18 miljoen euro hebben opgelicht. De rechtbank vindt dat het Openbaar Ministerie in gebreke is gebleven door tot op heden geen inzage te geven in de be schikbare stukken. Dat was eer der een voorwaarde van de rechtbank. De verdediging is daardoor benadeeld. De twee mannen hebben negen maan den in voorarrest gezeten. Eerder verzette het OM zich te gen vrijlating gedurende het onderzoek wegens het gevaar van herhaling en wegens het feit dat de eis volgens de officier van justitie beduidend hoger zou uitvallen dan de duur van het voorarrest. Dit alles laat vol gens de rechtbank onverlet dat het OM het volledige dossier ter beschikking had moeten stel len. Op grond daarvan heeft zij besloten het tweetal per direct vrij te laten in afwachting van de inhoudelijke behandeling op een nader te bepalen datum na de zomervakantie. De twee verdachten zouden onder één hoedje hebben ge speeld bij het op grote schaal oplichten van het concern. De organisatieadviseur stuurde ge peperde rekeningen, soms en kele tonnen per factuur, voor geleverde diensten. Hij verzorg de teambuildingsessies, con gressen, feesten en trainingen, waarbij hij alles regelde, van vliegreizen tot dure artiesten. De facturen werden door de voormalige directeur, verant woordelijk voor de administra tie van Aegon, keurig betaald. De twee konden zo doorgaan tot iemand in het bedrijf zich realiseerde dat er wel erg veel geld werd overgemaakt. Dat leidde tot een onderzoek door politie en justitie. De adviseur wordt verdacht van vervalsing en van het indienen van decla raties voor niet geleverde dien sten. De directeur zou de han del en wandel van zijn mede verdachte hebben goedgekeurd en daar mogelijk van hebben geprofiteerd. rijswijk/anp - De honderddui zenden jongeren die deze zo mer een vakantiebaantje zoe ken, hoeven zich niet druk te maken dat ze niets vinden. De uitzendbureaus hebben genoeg werk in de aanbieding, al is het niet meer zoveel als een paar jaar geleden en moet de zomer- werker niet al te kieskeurig zijn. Dat blijkt uit een rondgang langs diverse grote uitzendor ganisaties in Nederland. Uit een onderzoek van onder nemersorganisatie MKB-Neder- land vorig jaar bleek dat het aantal vakantiekrachten in 2001 een miljoen bedroeg en vorig jaar 820.000. Voor 2003 voor spelt het MKB een verdere da- ling. Veel vakantiewerkers vinden een baantje door direct bij een bedrijf aan te kloppen, via ad vertenties in de krant of via hun ouders. Ongeveer 13 procent van de vakantiekrachten vindt zomerwerk via een uitzendbu reau. Volgens de ondervraagde uit zendbureaus (Tempo Team, Randstad, Luba en Start) is het keuzeaanbod van het vakantie werk kleiner dan voorheen. Dat komt voornamelijk doordat be drijven eerder vast of voormalig personeel inzetten om open staande vacatures te vullen, in plaats van daar een vakantie kracht voor te zoeken. Ook spreiden bedrijven de vakanties van hun werknemers steeds be ter, waardoor er minder be hoefte is aan vakantiekrachten. Wat ook een belangrijke rol speelt in de daling van het aan tal zomerwerkers is dat steeds meer scholieren en studenten een vast bijbaantje hebben. Veel van hen gaan dan niet meer op zoek naar vakantie werk. Dit zorgt voor een daling van het aantal vakantiewerkers, terwijl die jongeren wel werken in de zomer. Veel vakantiekrachten hebben zich eerder ingeschreven voor zomerwerk dan normaal. Zo waren er bij Tempo Team voor 1 mei al 10.000 inschrijvingen geregistreerd op een totaal van 30.000. Normaal komen de in schrijvingen bij het bureau pas begin juni op gang. „Jongeren die op zoek zijn naar vakantiewerk, merken dat de keuze kleiner is dan enkele ja ren geleden. Toch is er werk ge noeg. Je moet alleen harder zoeken en niet te kritisch zijn", aldus een woordvoerder van Tempo Team. Een woordvoer der van de vakcentrale FNV beaamt dat. „Er was een over schot van zomerwerk in 2001. Dat is nu wel voorbij, maar er is nog voldoende werk over."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7