'Groep ouderen met gokverslaving groeit' BINNENLAND Recordhouder tbs hoopt op begeleid wonen 'Nationale Recherche wordt geen Nederlandse FBI' mo-\ JZ vwo .2» Laagvlieger komt met de schrik vrij GGZ wil meer zorg gericht op senioren Britten laten Boxer vallen Epson bedriegt consumenten met inktchip Huisdier en voetbalclub populair als wachtwoord Uitgaven aan medicijnen jaarlijks 25 miljoen meer Afspraken met fabrikanten van 'misdaadgereedschap' straf Zwolse dj ia gehalveerd üji ik ge ge te oon iring rl lijk d( ver; je liet me<p ;enz< raterf1- dinsdag 8 juli 2003 aj ge -si t dat spaa atzaaiklacht' *rivé maai tuigii Rl r Europees Hof dam - De Lijst Pim For- ;n Hieeft het advocatenduo ma! Het ;e celstraf voor liitter Bergweg (advertentie) HAVO in 2 ASMUS COLLEGE N GESLAAGDE ZET HAARLEM Vlietsorgstraat 15 tel. 023 542 85 60 www.erasmuscollege.com Vestigingen in Eindhoven, lem, Maastricht en Rotterdam ilg. secretariaat: 040 251 81 14 10 De gevangenisstraf ie 29-jarige Zwolse deejay ond K. is bijna gehalveerd 5 jaar. De rechtbank in Al- zette de eerder in Amerika egde straf van acht jaar os XTC-smokkel vanoch- om in 54 maanden. De tijd in voorarrest en in de ikaanse cel heeft doorge- t, ongeveer twee jaar, gaat ïog vanaf. Ierland stijgt ir vijfde plaats n - Nederland is drie ien gestegen op de mense- intwikkelïngsindexvan de ligde Naties. Ons land nu op de vijfde plaats, vo ir was dat nog de achtste, ner één op de lijst, die als e bij het jaarlijkse rapport s VN-ontwikkelingsorga- e UNDP zit, is Noorwe- jevolgd door IJsland, Zwe- n Australië. België staat na aling van twee plaatsen op ide plaats. De index geeft verzicht van de ontwikke- an verreweg de meeste n (175) op de wereld. Het laarbij niet alleen om eco- iche groei, maar ook om elzijn van mensen. idst van voet Terschelling ielung - Twee wandelaars ;n afgelopen weekeinde igubere vondst gedaan op rand van Terschelling. Ze ;n een schoen met alleen oet daarin. De schoen en et worden momenteel on- cht bij het Nederlands Fo- ch Instituut in Den Haag. na wordt bekeken of de ens 'matchen' met ie- die vermist is", aldus een lvoerder van de KLPD. derzoek door moet anders aag - De directie van de Beveiligde Inrichting zi in Vught mag niet alle ge nen even ingrijpend on- eken. De rechter in Den bepaalde gisteren dat de »enen steekproefsgewijs iitaties mogen worden worpen, maar de EB1 daarbij rekening houden un persoonlijke omstan- len. Dertien gevangenen ;BI hadden het kort ge- ngespannen om een te maken aan de structu- iitaties. Ze voelden zich vjderd en onmenselijk be id door de onderzoeken ider meer lichaamsope- arnhem/gpd - „Ik ben aan het eind, moet ik u zeggen. Het kan goed zijn dat dit de laatste zit ting is van mij." Uit de mond van iemand die al 43 jaar ge vangen zit en daarmee de langst zittende tbs'er van Ne derland is, klonken deze woor den niet eens theatraal. Voor de penitentiaire kamer van het Arnhemse gerechtshof pleitte de 60-jarige man giste ren voor een laatste kans op een kwalitatief beter leven. Dat deed ook zijn advocaat W. An ker. „Wij zoeken een alternatie ve setting die enerzijds vol doende bescherming biedt aan de maatschappij en anderzijds een hogere kwaliteit van leven voor mijn cliënt geeft." De man werd in 1960 op zijn zeventiende wegens aanran ding van een elfjarig vriendin netje veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf en tbr, zoals tbs toen nog heette. Daarna werd de gedwongen verpleging steevast verlengd. Tijdens proefverloven ging hij nog twee keer in de fout. Volgens het Pieter Baan Cen trum in Utrecht blijft het gevaar bestaan dat hij zich opnieuw aan kinderen zal vergrijpen. Voor zijn pedofiele geaardheid wordt hij echter niet meer be handeld in de Groningse Van Mesdagkliniek, waar hij al vele jaren verblijft. Advocaat Anker heeft de hoop opgegeven dat zijn cliënt nog ooit geheel zelfstandig in de maatschappij kan terug keren. Maar een vorm van begeleid wonen moet mogelijk zijn, meent de raadsman. Vooral het Kempehuis, de langverblijf-af- deling van de Nijmeegse Pompekliniek zou een goede opvangplaats kunnen zijn. Te zijner tijd zou de man buiten de kliniek kunnen gaan wonen en volgens Anker alleen telefo nisch gecontroleerd kunnen worden. Het openbaar ministerie vindt dat de man gewoon behandeld moet worden in een tbs-inrich ting. Beschermd wonen is voor justitie geen optie. De beslis sing van het gerechtshof zal al leen gaan over de verlenging van de tbs. Daarvan zal onge twijfeld sprake zijn. Anker hoopt dat het hof ook een sig naal zal afgeven over de plaat sing. Dan heeft hij een instru ment bij de minister van justi tie, die hier uiteindelijk over be slist. Uitspraak: 21 juli. en Hammerstein op gegeven een klacht in te resell11 bij het Europees Hof 'e Rechten van de Mens. eb ik 'ding is de afwijzing van dei atzaaiklacht' over het niet il gen van een aantal politi- ie da ournalisten door het ge er m hof in Den Haag. Die ad zfin zich volgens de advoca- huldig hebben gemaakt aat tlri aanzetten tot haat je- n uit le persoon van de vorig e me 'rmoorde LPF-politicus it ik f ortuyn. Het hof in Den verklaarde in mei de kla- itzer|iet-ontvankelijk, omdat u in 'rechtstreeks belang- inden' zijn. mini zelf een Ikv dek gal t miji,DAM De rechtbank in stoj dam heeft gisteren in de ik an de dodelijke schiet- dat i var» 20 februari op de utiki 'eg slechts één man tot er m nge gevangenisstraf ver- Z eld. Hij kreeg twaalf jaar g\ or moord op een 23-jarige t weg in het zwaar verwonden vee anderen. Zijn broers en er veel lichter van af. rden tot respectievelijk vijf maanden gevange- af veroordeeld, omdat zij in de gewonden hebben opt en geslagen. De partij op klaarlichte dag e ingang van elektronica- Sorrect in Rotterdam- I veroorzaakte veel com- schinveld - In mei van dit jaar maakte de 74- jarige Jean Mordang uit Maastricht zijn eer ste solovlucht. Sindsdien heeft hij iedere maandag gevlogen. En altijd ging het goed. Tot gisteravond om een uur of acht. Zo'n tweehonderd meter vóór het vliegveld aan de Schinveldse bosrand dook zijn vliegtuig naar beneden en kwam in het bos terecht, waar het in een boom bleef hangen met de neus naar beneden. Een flinke bouwsteiger was nodig om het vervaarlijk hangende vliegtuig tegen te houden terwijl de brand weer langs twee lange ladders naar de gla zen kap klom om Mordang uit zijn netelige positie bevrijden. Hij stapte na twee uur in de boom te hebben gehangen tamelijk mon ter uit zijn toestel. De politie bood hem na zorg aan, maar dat wees hij zeer stellig af. „Woensdag zit ik weer in mijn kist", liet hij de agenten strijdlustig weten. Foto: ANP/Arnaud Nilwik den haag/gpd - De zorg voor gokverslaafden moet meer wor den gericht op ouderen, vindt de Vereniging GGZ Nederland. De brancheorganisatie voor geeste lijke gezondheids- en versla vingszorg vermoedt veel verbor gen leed onder vijftigplussers. Als gewilde doelgroep voor casi no's en speelhallen zouden ou deren steeds vaker ten prooi val len aan gokverslaving. GGZ Nederland schat het aan tal probleemgokkers op 70.000. Het is echter onduidelijk hoe groot het aandeel van vijftig plussers is. Het aantal ouderen dat zich bij de verslavingszorg meldt is verwaarloosbaar. „Maar we krijgen wel signalen waaruit je kunt afleiden dat het aantal ouderen met een gokver slaving groeit", aldus Toon de Vos, beleidsmedewerker kans spelen van de GGZ. De vereni ging gaat na de zomer met de den haag/gpd - De krijgsmacht moet het eerste oefenritje met de Boxer nog maken maar pro blemen zijn er al volop met de beoogde vervanger van de YPR- pantservoertuigen. De Britten, die samen met de Nederlanders en Duitsers de Boxer zouden bouwen, zien niet veel heil meer in het project, zo werd gisteren openbaar. Ze vinden het nieuwe 8x8 pantserwiel voertuig te log en te zwaar. Een Britse breuk is financieel niet prettig voor de achterblij vers. Het is echter niet de dood steek voor het project. Den Haag en Berlijn kunnen samen nog verder bouwen aan het pantserwielvoertuig. Alleen zal de stukprijs hoger uitvallen om dat er minder worden gemaakt dan de circa 2100 die op het programma stonden. Defensie heeft voor de 359 Boxers die zij straks wil hebben, in totaal 841,1 miljoen euro gereser veerd. Dat budget zal dan om hoog moeten, of de achterblij vers moeten kans zien andere landen te interesseren voor de koop van een paar honderd nog te bouwen Boxers. den haag/anp - De Consumen tenbond raadt mensen af in- kjetprinters van Epson te ko pen. Uit onderzoek blijkt dat de inktcartridges na een aantal prints blokkeren, terwijl er nog inkt over is. De Consumenten bond spreekt van bedrieglijke praktijken. De cartridges blijken een chip te bevatten die de inkttoevoer onverbiddelijk dichtdraait, ook als ze nog makkelijk tien tot honderd pagina's zouden kun nen uitdraaien. De bond eist dat de printerfabrikant de chip aanpast. Epson zegt in gesprek te willen treden met de bond. Ook andere printerfabrikanten blijken trucs uit te halen, aldus de Consumentenbond. Cartri dges waarschuwen te vroeg dat de inkt op is of moeten worden vervangen als één kleur op is. door Ferdi Schrooten driebergen - De strijd tegen zware, inter nationale misdaad gebeurt in Nederland te versnipperd. Met de komst van de Na tionale Recherche moet de aanpak van grote drugshandelaren, mensensmokke laars en beroepsmoordenaars professio neler en flexibeler worden. Alle korpsen, ook het Amsterdamse, staan erachter. „We worden geen Nederlandse FBI." De Nationale Recherche (NR) bestaat nog maar amper of ze heeft al enkele tientallen zaken in onderzoek. Het klinkt bewonderenswaardiger dan het is. De nieuwe, landelijke politie-organisatie is immers vooral de optelsom van de be staande zeven kernteams, die versnip perd over Nederland al jaren onderzoek doen naar drugssmokkel uit Zuid-Ame- rika, typische 'Schiphol-criminaliteit' of Oost-Europese misdadigers. Toch gaat er met de NR heel wat veran deren, meent Wil van Gemert. De chef recherche van het Korps Landelijke Poli tie Diensten (KLPD) is projectleider van de NR. Die telt in haar uiteindelijke sterkte straks 800 medewerkers, centraal geleid en voor het eerst met één compu tersysteem. Mensensmokkel-recher cheurs van de divisie in Zwolle kunnen straks direct in de opsporingsgegevens van hun xtc-collega's in Helmond. „Al les wordt overzichtelijker, we zien snel ler verbanden." De misdaad schreeuwt om een centraal geleide, maar flexibele aanpak, meent officier van justitie Bart Nieuwenhuizen van het Landelijk Parket Openbaar Mi nisterie. „Nederland kampt als door- voerland vooral met criminaliteit die daar een afgeleide van is. Het gaat crimi nelen hier om winst door geld, personen en goederen te verplaatsen. Ze zijn er niet op uit een machtspositie op te bou wen, zoals de hiërarchisch gestructu reerde maffia in Italië of de Verenigde Staten." Een versnipperd apparaat van 25 re giokorpsen met her en der specialisti sche diensten schiet daarbij te kort, is de redenering. Voor buitenlandse opspo ringsdiensten is het vaak moeilijk om in de Nederlandse politiewirwar hun weg te vinden. De NR is daarom vanaf nu het aanspreekpunt voor het buitenland. Van Gemert: „Willen we de georganiseerde internationale kunnen aanpakken, dan moeten we snel en flexibel kunnen sa menwerken met het buitenland." Het 'tegenhouden' van criminaliteit is daarbij vaak al genoeg. Hele bendes op rollen kost ontzettend veel mankracht en middelen, terwijl misdaad ook stokt als bepaalde sleutelfiguren worden op gepakt. „De doorvoermisdaad leunt im mers zwaar op documentvervalsers, ma kelaars in besloten vennootschappen transporteurs en financieel adviseurs", zegt Van Nieuwenhuizen. Critici van de nieuwe politiedienst heb ben al gewaarschuwd voor 'het FBI-syn- droom'. Net als in Amerikaanse films en tv-series zouden regionale en plaatselij ke politiemensen de grote jongens van de NR tegen kunnen gaan werken. Die mogen immers de 'mooie', grote zaken draaien, van liquidaties en bouwfraude tot groothandel in heroïne. „Onzin", zegt Van Gemert. „We hebben hier geen federale structuur zoals in de VS. We zullen juist vaak samenwerken met de plaatselijke politiemensen. Als we een inval doen in Leeuwarden, zullen we de politie daar daarvan op de hoogte stel len. Het is echt niet zo dat we ze overval len en de zaak overnemen." Ook van de kant van de korpsen is geen sprake van obstructie, stelt Joop van Riessen, plaatsvervangend hoofdcom missaris van het korps Amsterdam-Am- stelland en adviseur van de NR. Het hoofdstedelijk korps staat bekend om zijn eigenzinnige opstelling. „Binnen ons korps wordt de nationale recherche breed aanvaard. Bovendien is het heus niet zo dat die alle grote zaken doet." De eerste wapenfeiten •Internationale heroïnebende In nauwe samenwerking met de Brit se politie heeft de NR een drugsbende opgerold die vanuit Amsterdam hero ine verkocht in Londen. In Amster dam werden eind vorige week drie bendeleden opgepakt. •Overvaller in Noordwijk Een arrestatieteam heeft vrijdag avond, na een tip van de Duitse poli tie, in Noordwijk een ontsnapte vuur wapengevaarlijke Duitser aangehou den. De man wordt door de Duitse autoriteiten gezocht wegens diverse gewelddadige overvallen. •Drugsbende in Rotterdam De Rotterdamse divisie van NR heeft op 28 juni in de haven van Rotterdam tien mensen opgepakt wegens smok kel van cocaïne. De zeven mannen en drie vrouwen brachten de drugs aan land vanaf zeeschepen. ministeries van justitie nader onderzoek doen. Volgens De Vos zijn speelhallen en casino's tegenwoordig een aantrekkelijk uitgaanslocatie voor senioren. Gangpaden wor den verbreed en sommige casi no's bieden vervoer per shuttle bus. Ook is er volop beveili gingspersoneel. Bovendien sig naleert De Vos dat fruitautoma ten voor met name ouderen worden aangepast. „Ze kunnen al voor een dubbeltje aan de hendel trekken. Maar het zijn wel risicovolle spelen waar je makkelijk aan blijft hangen. Mensen verlaten een casino met een gemiddeld verlies van bijna vijftig euro. Dat kost een uurtje spelen op de fruitauto maat." Veel ouderen kunnen het zich tegenwoordig veroorloven de bloemetjes buiten te zetten. Maar volgens De Vos zijn het vooral de minder draagkrachti ge senioren die bij een gokver slaving snel en fors in de pro blemen komen. Hij sluit niet uit dat al menig bejaarde 'zijn AOWtje verspeelt'. De ouderenbonden juichen na der onderzoek toe. „Je ziet ook steeds meer oudere drugsver slaafden in de verslavingsop- vang. Bovendien zijn kienen en bingo altijd al populair geweest onder senioren", zegt een woordvoerder van de Anbo. Ook de Unie KBO acht het voorstelbaar dat het uitgaans- patroon opschuift naar speel hallen en casino's. „Eerst kwam je daar als oudere niet, maar te genwoordig zijn het chique ten ten die toegankelijk en veilig zijn," zegt een woordvoerder. Hij wijst bovendien op de trend dat steeds meer ouderen in een sociaal isolement belanden. „Dan is het casino een voor de hand liggende uitlaatklep." den haag/anp - Internetgebrui kers zijn niet creatief in het ver zinnen van gebruikersnamen en wachtwoorden voor het ge bruik van e-mail en websites. Dat leidt tot ernstige beveili gingsproblemen, zo blijkt uit een onderzoek van accoun tantsbureau Pricewaterhouse- Coopers en Safe Internet Foun dation (SIF), een onafhankelijke stichting waarin de overheid en het bedrijfsleven zich samen in zetten voor veilig internetge bruik. De namen van kind, partner, huisdier, woonplaats, voetbal club en automerk blijken de meest gebruikte wachtwoorden zijn. Ook kiezen veel internet ters voor een wachtwoord dat identiek is aan de gebruikers naam. De SIF maakt zich zorgen over de beveiliging van persoonlijke gegevens door een wildgroei aan wachtwoorden. „Steeds meer websites en nieuwsbrie ven vragen om een toegangsco de. Gebruikers kunnen hun wachtwoorden niet meer ont houden. Ze kiezen daarom steeds dezelfde, eenvoudige co des", aldus een woordvoerder. Eenvoudige codes zijn makke lijk te kraken door bekenden en door 'hackers' die lijsten met veelgebruikte codes over het in ternet verspreiden. Naast de vertrouwde adviezen zoals het regelmatig wijzigen van het wachtwoord en het gebruik van verschillende karaktercombina ties, raadt de SIF aan om met drie verschillende wachtwoor den te gaan werken. „Soms moet je op internetpagina's een wachtwoord laten registreren terwijl dat echt onzin is. Dan raden we aan om eenvoudige woorden te gebruiken of elke keer hetzelfde woord." Voor pagina's waar een beveiliging wel nuttig kan zijn maar niet noodzakelijk is, raadt de stich ting een wachtwoord aan met af en toe een kleine variatie er in. Voor sommige diensten is een beveiliging hard nodig, zoals bijvoorbeeld bij bankieren op internet. Dan wordt een moei lijk wachtwoord aangeraden. „Mensen moeten daar echt heel zorgvuldig mee omsprin gen en het wachtwoord op een goede plaats, eventueel geco deerd, opschrijven. Niet op de harde schijf in de computer, maar in de agenda of zo." den haag/gpd - Door de ver grijzing stijgen de uitgaven aan geneesmiddelen jaarlijks met 25 miljoen extra. Ouderen ge bruiken steeds meer genees middelen en geven daar ook telkens meer geld aan uit. In 2002 steeg het aantal voor schriften van medicijnen aan 65-plussers met drie procent. De totale uitgaven aan genees middelen voor ouderen stegen met negen procent. Dat blijkt uit cijfers van de Stichting Farmaceutische Ken getallen (SFK). Gemiddeld ga ven Nederlanders in 2002 per persoon 252 euro uit aan ge neesmiddelen. Mensen tussen de 65 en 74 jaar besteedden ruim twee keer zoveel, 625 eu ro. Ouderen van 75 jaar en ou der gaven nog meer uit: 817 eu ro per persoon. Deze laatste groep kwam gemiddeld 34 keer per jaar met een voorschrift bij de apotheek. Daarbij ging het meestal om herhalingsrecep ten. Ouderen slikken vooral bloed- verdunners, slaapmiddelen, plaspillen en kalmeringsmidde len. Het meeste geld wordt uit gegeven aan geneesmiddelen tegen dichtslibbende bloedva ten, te hoog cholesterolgehalte en aan maagzuurremmers. Het aantal ouderen neemt snel toe. Op dit moment zijn 2,2 miljoen Nederlanders van 65 jaar of ouder. Over twintig jaar is dit aantal naar verwachting ruim anderhalf keer zo groot. Het SFK voorspelt daardoor een jaarlijkse extra stijging van de uitgaven aan geneesmiddelen van 25 miljoen euro. In 2002 werd via de apotheken ruim 3,7 miljard euro aan geneesmidde len verstrekt. door Ferdi Schrooten driebergen - Fabrikanten van producten die ook voor crimi nele doeleinden worden ge bruikt krijgen de Nationale Re cherche (NR) op hun dak. De landelijke politiedienst wil door aanpassing van producten en betere registratie van afnemers misbruik voorkomen. Produ centen die niet meewerken moeten daartoe gedwongen kunnen worden. Dat zegt officier van justitie Nieuwenhuizen van het Lande lijk Parket Openbaar Ministerie, dat sturing geeft aan de NR. Volgens Nieuwenhuizen is de divisie Schiphol van de NR op dit moment in gesprek met de fabrikant van de karretjes die gebruikt worden voor de cate ring in vliegtuigen. Door de holtes in de trolleys zijn die ide aal voor het smokkelen van drugs. Ook twee fabrikanten van druk ketels die vaak worden aange troffen in xtc-laboratoria krij gen bezoek van de NR. In de strijd tegen de misdaad moet de apparatuur wordtiB genum merd en komen er betere con troles op de afnemers. „Zo be moeilijk je de fabricage van drugs", aldus Nieuwenhuizen. Hetzelfde geldt volgens hem voor speciale printers voor plastic kaartjes, waarmee rela tief eenvoudig vervalste credit cards kunnen worden gedrukt. Ook verkoop en productie van materialen die worden ingezet bij grootschalige cannabisteelt, zoals groeilampen, kunnen vol gens Nieuwenhuizen meer aan banden worden gelegd. Het we melt in Nederland van de grow- shops, (intemet)winkels die dit soort producten aan hennep kwekers in binnen- en buiten land verkopen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3